uiL'i Aö TWEEDE BLAD. Zijn Geluk. MAANDAG 20 MEI 1912 INGEZONDEN Van ingezonden «tukken, geplaelst of hlot gepln.iWI, wordt de kopie dcu iuzeuder Biet teruggegeren. Voor den inhoud dezer mbriek «telt de Redactio zich niet aansprakelijk. De Ziekteverzekering- I. Eenige weken geleden verschenen 3e ontwerpen Raden- en Ziektewet, zconls zij thans door den Minister van Landbouw, llaudel en Nijverheid na overleg mei de Commissie van Voor bereiding uit de Tweede Kamer gewij zigd ziji- In een memorie vau 158 bladzijden zijn de door de Commissie gemaakte opmerkingen en de amende menten behandeld, terwijl tevens aan de stukken een o\erzicht van de wets ontwerpen in de velschillende stadia van behandeling is toegevoegd. Het geheel vormt een lijvig pakket en het is nicl te verwonderen, dat in J" Tweede Kamer werd voorgesteld, behandeling althans tot 28 Mei te ver schuiven, om gelegenheid te hebben, de wetten nauwkeuriger te kannen bcstudeeren. Want wel mag gevraagd worden, hoe een Minister het mogelijk acht, dut de Kamerleden en al hecht hij er misschien niet veel waar de aan hoe de belanghebbenden bij al de overige werkzaamheden tijd kunnen vinden oni in een zoo korte periode een dergelijke hoeveelheid pa pier door te werken. Alles wijst er op, dot het bier er om te doen is, gedurende deze weigeven- de periode een sociale wet in het Staatsblad te krijgen, onafhankelijk van de vraag, of het algeineeu belang er door gediend is of niet. Alles is op geofferd aan de hersenschimmen van den Ministev, die zich organisaties denkt, misschien passend voor ideale inenschcn met ideale karakters, maar die in de practische maatschappij tot de grootste misbruiken aanleiding zul len geven. De Minister houdt dan in de eerste plaats vast aan de Raden van Arbeid als uitvoerend lichaam voor deze en toekomstige verzekeringswetten. Mr. Vlaanderen heeft in een artikel in het Maartnummer van het Tijdschrift der Maatschanoij van Nijverheid duide lijk uiteengezet, welke de bezwaren tegen dit instituut zijn. Zooals be kend mag worden verondersteld, zul len deze Raden bestaan uit een bezol digd Rijks-ambtenaar als voorzitter, ten minste acht onbezoldigde leden, waarvar. de helft door de werkgevers en de helft door de arbeiders gekozen worden, benevens een eveneens bezol digd secretaris. Als controlcereiid lichaam boven deze Raden staan de .Verzekeringsraden, bestaande uit een aantal bezoldigde en onbezoldigde le den. De functiën van de Raden van Arbeid zijn zeer gewichtig, daar zij o a voor hun district do premies en de uitkceringen vaststellen. Ecu deel der kosten van de Raden van Arbeid en in het algemeen de kos ten van de Verzekeringsraden komen ten laste van het Rijk, het overige moet uit de premien gevonden wor den. Volgens de opgaven vau den Mi nister zullen er zijn 80 Raden van Ar beid en 5 Verzekeringsraden, de ten laste der schatkist komende kosten zijn begroot op 5iO.ÜOO gulden. Rekent men, dat voor clkon Raad van Arbeid liet zelfde aantal ambtenaren en zelfde bedrug voor huisvesting, enz., noodig is als voor een Verzekerings raad, dan zullen de kosten hiervoor, die in de eerste plaats ten laste der kassen komen, 528.000 gulden bedra gen. Dit bedrag zal vermoedelijk te! laag zijn. daar het werk der Raden van Arbeid, ook door de groote admi nistratie, die zij te voeren hebben, veel grooter zal zijn, dan dat der Ver zekeringsraden, zij zullen ongetwij feld meer beambten aan het werk moeten stollen. Alles te zamen genomen, komt men bij de gegevens van den Mm.ster tot een koips ambtenaren van minstens: voor de Raden van Arbeid 80 voorzitters, 80 sceretarissen, 400 ambtenaren1 voor de Verzekeringsraden 20 bezoldigde leden, 5 secretarissen, 25 ambtenaren, totaal 610 personen. Dit groote korps en de daaraan ver-, bonden kosten van tenminste 1.068.000 gulden, vormt o. i. een der grootste bezwaren tegen het door den Minister gekozen stelsel van verzekering. Het moge nu waar zijn, dat door de aan stelling der agenten van de Rijksver zekeringsbank tot voorzitters der Ra den van Arbeid eenjge bezuiniging kan worden verkregen, veel zal dat nooit zijn, daar dan voor het werk dezer heeren weer andere beambten moeten worden aangesteld. Immers zooals wij later zullen zien, zul het werk van deze bank door de voorge stelde organisatie niet verminderen. Te betreuren is het in hooge mate, dat waar onze handel en nijverheid, en vooral onzo koloniën zulk een behoef te aan personeel hebben, dc Regee- ring voor geheel inproductieven arbeid beslag gaat leggen op een zoo groot personeel. Voor den aanleg van spoor wegen en den mijnbouw in Indie is men genoodzaakt buitenlandsche in genieurs aan te nemen. In een voordracht, onlangs gehou den door den heer A. E. R. Collette, hoofdingenieur der Rijkstelegrafie naar aanleiding van een reis door den heer H. W. L. do Leur en hem in op dracht van den Minister van Koloniën naar Indië ondernomen, wijst hij er op, dat voor een groot deel de vertra ging in de overbrenging van tele grammen, waarover in Indie zoo ge klaagd wordt, te wijten is aan gebrek aan ervaren personeel. Het op ruime schaal aanwerven en opleiden voor den dienst van nieuw personeel wordt daarom ten zeerste door hem aanbe volen. Uit zijn verdere beschouwingen blijkt, dat dit personeel in hoofdzaak moet zijn Europeesch personeel. Dit zijn 'slechts enkele voorbeelden uit vele, voortdurend hoort men dezelfde klacht. Ziet men dan niet in, dat door het openstellen van zoo talrijke rijks betrekkingen hier te lande, al zijn zij dan niet hoog bezoldigd, men dc menschen er toe brengt, liever hier te blijven dan elders een meer looneude positie te zoeken. En wat nu de kosten aangaat, met een beau-geste moge de Minister al zeggen, dat het Rijk daarvan een groot gedeelte draagt, dit deel moet dan toch ook weer voornamelijk door handel en nijverheid worden opge bracht. Onnutte uitgaven woiden niet goedgepraat door te zeggen, dat deze of gene ze betaalt, het is en blijft ver loren geld. Op 'de Radenwet zijn verschillende amendementen ingediend, de meeste strekkende on. den Iniloed ran de honilM met de mogelijkheid vaiTeei arbeider» m de.linden van krbeid tegrondwetswijnging van het Kijk., vergrooteii en de verhouding van hettfand Ue d(,„ aantal werkgeversleden tot het aantel moeteii het reeds principieel hierover arbeiders-leden ten gunste der lalt- eeM z,jn geworden. Allereerst ral do sten tó tvijrigen. Dit is o. 1. een toot, stoatssÓcrAans va„ het ltijkslnnd, -e-' -nar beide partijen elk dc zorn von Bulicli, dcu Linddag tviar- schuwen, en wijzen op de consequen- lüit Berlijn wordt gemeld, dat in goed ingelichte diplomatieke kringen algemeen geloofd wordt, dat een be langrijke actie op touw zal worden gezel iu verband met den oorlog tus- schen Italië en Turkije. Beide mo gendheden zijn den oorlog woede eu zullen een bemiddeling gaarne aan vaarden. Rusland moet de hand hierin hebben en Engeland ts eveneens gaarne bereid zijn hulp te verleenen. RUSLAND EN TURKIJE. Uit Oostenrijkscho bron wordt ge meld, dat de Russische Zwarte Zee- vloot wederom in de Turksche wato ren kruist. Do Russische rcgcering verklaarde san den Turkschen gezant to Peters- burg, dat de reservisten von Rostow en de vloot naar huis zullen tcrugkec- ren. Dit te Oultscbe politiek. In de begrootingscommissie van don Rijksdag hebben Centrum en Nutio- naal-liberalen tezamen een belasting op het eigendom voorgesteld, tot dek king van de nieuwe wetten betreffen de de landsverdediging liet is den Nationaal-liberalen gelukt om den te genzin van het Gentrum in een belas ting op het eigendom te overwinnen en Bassermann heeft, ondersteund door de andere Nationaal-libcrale commissieleden en die van het Cen trum het volgende voorstel gedaan: Dc verlaging van do stukerbelas ting, bedoeld in art. 5 van de wet over de wijziging der financiën van 15 Juli 1909, treedt 6 maanden na het in voeren van een wet, die een algomec- ne niet de verschillende vormen van eigendom rekening houdende eigen domsbelasting voorschrijft, ten laatste den len Ostober 1916 in werking Het wetsontwerp moet den Rijksdag voor den lsten Mei 1913 worden voorgelegd. Bassermaim zei, dat do keuze onder de verschillende vormen van belasting op het eigendom, met namo vermo gensbelasting- en erfenisbelasting bleef voorbehouden. Duilscho ift beziggc- mmmm helft der kosteu betalen, ook elk gelij ken invloed moet hebben. Over de Raden van Arbeid zou nog veel te zeggen zijn, maar per saldo baat hier geën critiek, Minister Tal- ma wil niet vau zijn standpunt afwij ken en de meerderheid in de Tweede Kamer zal hem volgen. "Wij kunnen dus aannemen, dat wij met dit insti tuut verblijd zullen worden. Buitenlandse!] Overzicht De oorlog tusschea Halleen Turkije ties van het volharden bij de tegen woordige politiek. Mochten meer der gelijke dingen gebeuren als in den laatsten tijd, dan zal de Landdag ontbonden worden. In verbaud met het ïncident-Bor- chardt in den Pruisischen Landdag, publiceert een nieuwsbureau (blijk baar van regeeringswege geïnspi reerd! een statistiek over do interrup ties, die gedurende het Iooponde zit tingsjaar tot den 9en Mei in den Pruisischen Landdag gemaakt, zijn. Korte interrupties als „zeer goed", peer waar" en „hoort! hoort" zijn niet medegeteld. De statistiek luidt als volgt: Partijen interrupties. Conservatieve 159 Vn.i-conservatieve 59 interrupties van rechts (partij onbekend) 316 Centrum 21 i Nationaal liberale Vooruitstrevende volkspartij Interrupties van links (partij onbekend) Polen Wild» 65 170 Van beide oorlogsvelden de strijd bepaalt zich nu immers niet alleen meer. tot Tripolis is belangrijk nieuws. Op Rhodos is flink gevochten. Vol gens de officiëelo Italiaansche berich- ten werden bij dit treffen 200 Turken 'gedood. Bovendien namen do Italia- nen vele strijders gevangen, want 750 Turksche gevangenen, waaronder 29 officieren, werden te Rhodos inge scheept, om naai- Italië gevoerd te worden. - Op Rhodos zijn de Italianen nu dus Sociaal-democratische 1038 heer en meester. l De zes sociaal-democraten hebben Ook van Tripolis komt een victorie-1 dus ongeveer evenveel interrupties 'bericht der Italianen. Verzekerd gemaakt als do 437 overige uigc vverdt, dat de Italianen daar 2300 Tur- dtgden te zamen. ken en Arabieren gevangen namen. Dit bericht is evenwel zeer vaag, want 't lijkt ons onwaarschijnlijk, dat 2300 Turken en Arabieren zich zoo maar gevangen geven. Daarvoor zijn de Mohamedanen te fanatieke strijders. Toch verzekeren de Italiaansche bla den nog tot toelichting, dat de Italia nen ook 4 batterijen buitgemaakt heb ben. De actie der Italiaansche vloot in de Aegcïsche zee wordt voortgezet. Ad miraal Amero seint, dat de „Regina Margherita" Zaterdag bij zonsopgang "II MdrOkKO. de '1 urfcsche kazerne in de golf van in Fez zijn de processen begonnen Marmantza, tegenover Rhodos gele- voor den krijgsraad, tegen de men gen, verwoestte. schen, zoowel militairen als burgers, die deelgenomen hebben aan het op- Volgens een telegram is de Straat roer, een maand geleden, waarbij 06 der Dardanellen Zaterdag heropend Europeanen gedood en 150 gewond en begonnen stoomschepen van de wei-tien. Zwarte Zee reeds door te varen. Op den eersten dag werden 11 he- Ofschoon officieel is medegedeeld, schuldigdeu veroordeeld; 9 weiden ter dat alle mijnen verwijderd zijn, moe-dood, één tot levenslangen dwangar- tcn de maatschappijen toch de herver- 'beid, 3 tot 10 jaren dwangarbeid ver zekering dei" eerste vijf schepen be- oordceid. Slechts één werd er vrijgc- sliüt geweigerd hebben. I sproken. Alle op heeterdaad betrapte 'oproerlingen werden indertijd op staanden voet neergeschoten; volgens ci it Fransch dagbladcorrespondent heeft men daarbij de fout begaan, dit niet in het openbaar, voor het front der troepen te doen. Dit zou op de Mooren veel meer indruk gemaakt hebben dan liet gevolgde systeem om dit ie doen zonder getuigen. Allerlit. DE OBSTRUCTIE IN' UONGARTJë. In do Kamer van Afgevaardigden werd Zaterdag opnieuw een systema tische obstructie gevoerd tegen het militaire wetsvoorstel. Do Engelsche kruiser „Fox" beeft order gekregen onmiddellijk naar Renderabbas te vertrekken, waar de toestand ernstig is. Volgons telegrammen zouden ben der. van Arabische stammen, die de gevolgen ondervinden van de belem mering van hun handel in wapenen wraak hebben gezworen en bij Bcnde- rabltiis zdn verschenen waar zij zich van do waterputten, die de stad vau water moeten voorzien, moéster maak ten. De kruiser „Perseus" heeft reeds 159 man ami wol gezet. DE CHINEESCHE REPUBLIEK. Uit Peking wordt geseind, dat blij kens officiëelo berichten uit Europa ontvangen, is aau te nemen, dat de republiek vóór het einde dézer maand door de mogendheden zal worden er kend. UIT ZUID-AFRIKA. De minister van financiën der Unie, Huil, verklaarde in een interview, dat zijn aftreden niet in verband stond met dc wet op de successierech ten die onlangs groote oppositie vond maar met verschil van opinie mei den ministerraad over de spoor- v/egpolitiek. Er wordt beweerd, dat de Keizer, naar aanleiding van het aannemen der leger- en vlootwetten door den Rijksdag, den Rijkskanselier Von Bethmann Hoilewg, en den Staatsse cretaris van Marine, admiraal von Tirpilz, in den gravenstand zal ver heffen. Generaal Von Hèeringer, Staatssecretaris van Oorlog zal verhe ven worden tot de orde van den Zwar- ten Adelaar. Amsterdamsche Kout XXVI. Twee meesters. Een puist aan het Rijksmuseum. Van het Centraal-Station naar den Dam. Eon merkwaai-dig geval in deze' stad hóeft weder eens het licht doen vallen op de malle, tweeslachtige po sitie, waarin zich do politie bevindt, wier chef, de hoofdcommissaris, twee meestért heeft twee heeren heeft te dienen. Het geval mogelijk weten de le zers van Haarlem's Dagblad het heeft zich in 't kort aldus toegedra gen. Geruimen tijd geleden vroeg de Am- sterdttinsche Postharmonic aan den burgemeester, om Zondag 11 Mei een optocnl met muziek door de stad te mogen,houden. Dit werd toegestaan ouder bepaling natuurlijk, dat de af to leggen weg zou worden vastgesteld in overeenstemming met den hoofd commissaris van politic. Hetgeen geschiedde en de straten, aarlangs do Amsterdamsche Post harmonic vroolijke marschcn zou Jé» hooren, werden gepubliceerd. Alles was in gereedheid gebracht met moeite eu kosten hadden de post men, die lid van het muziekkorps zich vrijgemaakt op den bewas- ten Zondag, totdat..,, een order van de politie Zaterdagavond nota bene eerst een spaak in 't wiel bracht. De order luidde, dat wel mocht worden uitgetrokken, doch:... zonder muziek.. Alleen mocht worden ge speeld langs. het. gedeelte Amsteldijk van de Van (Madestraat tot de grens van Nieuwer Amstel. Groote teleurstelling natuurlijk bij di Posthaniionie, groote teleurstel ling ook bij de honderden, die getuige hadden willen zijn van deze aantrek kelijke nieuwigheid. Ais de proef lukte dan, aldus lag in het voornemen, zouden we meer dcr- gël ijke Zondagochtend-wandelingen met muziek krijgen. Ieder, die zuike vroolijke optochten in Brussel b.v. wel eens aanschouwd heelt, kan zich voorstellen, lioe aantrekkelijk een der gelijk volks-amusement kan zijn. Edoch, ,,es war zu schön gewesen". Men vraagt zich af, wat er achter zit. Wat de reden is, dat een toestem ming, duor den burgemeester nis hoofd der pohue eenmaal verleend, plotseling, op het laatste oogenblik, werd ingetrokken. Die reden is niet ver te zoeken. 't Kwaad schuilt zeer waarschijn lijk in de omstandigheid dat de hoofd commissaris van politie twee heeren moet dienen. De gemeente Immers de burge meester is het hoofd der politic en het rijk, in zooverre hij de hevelen heeft op te volgen van den procureur- generaal, die directeur van politie is. Nu schijnt het zóó gegaan te zijn, dat de eene meester de burgemees ter permissie gaf en de andere de procureur-generaal die weer in trok. Voor de meest ongcwenschte verras singen komt men op zoo'n manier. Vooral wanneer, zooals bij ons ge beurd is een zoo onverwacht legen- bevel op den meest ongelegen tijd ge geven wordt. 'I Hierboven beschreven geval is weer prachtig materiaal voor hen, die eenheid willen in deze materie cn den eisch doen hooren dat de poliltie In groote gemeenten althans ook alleen rnet hel gemeentebestuur te maken zal hebben. Nu heeft, in dc raadszitting van Woensdag de burgemeester, toen de heer Nolting interpelleerde over het geval zich beroepen op de voor on zen tijd niet meer passende Zon dagswet van 1815. De argumentatie van den burge meester, die de zaak wilde goedpra ten hiermede, dal hii gemeend had niet met een publieke vermakelijk heid. doch met een onderlinge marsch- oefening te doen te hebben, was ge weldig pover. Een van de aardigste herinneringen aan de Rembraiultfeesten in 1906 heb ik altijd gevonden het Rembrandt-al- bum van Albert Halm, met de rake plaatjes en soms geestige versjes. In dat album komt o.a. een plaatje voor, portret van Dr. Cuypers, met op den achtergrond het Rijksmuseum en daarbij slaat dit versje: Op de uitgebouwde Rembrandtzaal. Waarom juicht Cuypers met bij 't (Reinbrandt-jubileum? De man heeft nu een puist aan z'n (eigen Rijksmuseum. Dit versje komt me onwillekeurig in de gedachte, nu de kunstenaars wereld in rep en roer wordt gebracht door iels dat weer met het Rijksmu seum te gebeuren staat. Bij hot Koninklijk bezoek n.l. heeft de. beer Drucker, toen H. M. de cot- leclie-Druckcr in het Rijksmuseum bezocht, medegedeeld dat van hem nog meer schenkingen te wachten zijn, als de door Cuypers ontworpen uitbouw van het Drucker-museum tot stand zal komen. Daarover nu maakt men zich in kunstenaarskringen en m.i. terécht, ongerust. Ib er, vratigt men zich af, geen an dere mogelijkheid denkbaar om een Druoker-musoum te stichten dan door nog weer een onooglijken uitbouw uan Cuyper's wereldberoemd mees terwerk te maken? Dient man n-H Dr. Cuypers zelf te behoeden voor de ramp, dat hij zijn grootsche schepping zelf bederven zou? De kunstenaars, die zoo redeneeren heblien zelf een weg willen aanwij zen. Zij willen dat de gemeente terrein naast het Vetiligliuidsmuseum zal be schikbaar .houden voor een Drucker- Hoe is de meening van den lieer Druóker zelf hierover? Volkomen be grijpelijk is het, dat hij zijne collec tie bijeen wenscht, maar het zal wel te bezien staan, dunkt mij of bij zon der ruimte voor andere mogelijkhe den tc tuten als voorwaarde stélt, dat het Rijksmuseum bedorven wordt. Wat zul de regeering doen? En per slot van rekening de ge meente dan nog? Laat ons bet beste hopen en zoo veel vertrouwen stellen in den kunst zin der vro§de mannen van stad en land, dat er een afzonderlijk Drucker- museum zal komen voor «Ie belang wekkende collectie, zoo gul aan bet Rijk geschonken. Het reisseizoen nader en Amsterdam staat gereed- landgenoot en vreem deling binnen de aloude veste te ont vangen. Amsterdam biedt dit jaar al buiten gewoon amusement an vertier. ie nu eau wandeling vaii 't. Cen traal-Station naai' dan Dam maakt, geniet al zooveel.... dat bij, bevreesd voor overmaat van genot misschien onmiddellijk terugkeert. Onmiddellijk bij t verlaten van hei Centraal-Station wordt het oog van den aandachtigen beschouwer getrof fen door tie schoonheden van een wijde groene schutting, directie-keei en wat daar bij behoort, rondom een zonderling bouwwerkje. 't Wordt een monument yoor 1913, zegt de een. Onze Laclihoek IN HET LAND DER KIPPEN. Dame. Is dat ©eu echte sirul» veer? Winkelier. Wat, voor tien stub vers! Wel neen .mevrouw; struisvee» is maar een nom-de-plumel KRITIEK. Die pianiste schijnt een edel meisje. - -Hoezoo? - Haar rechterhand we«t niet wat de linker doet. A. - Ben je in X ook op de plek met die beroemde echo geweest? B. Natuurlijk! Mijn vrouw heeft die echo zoo lang uitgevraagd, tut ié totaal schor was. DRINGEND GEVAL. Een vorstelijk persoon zal me: een exira-trein vertrekken; op de gewone wijze is do toegangsweg naor het sta tion afgezet Inspecteur (woedend tot politio- agent). Wat Is dat! Hoo durf jij je vermeten, die beide menschc-n door te laten? Agent. Dringond geval die heer brengt zijn schoonmoeder naar 't station. Neen. beweert de ander, "t wordt een voetstuk voor Naatje, die von den Dam verhuist naar het Stations plein. Inderdaad wordt het echter een seinhuis voor de tram, van waaruit de electrische wi6sels kunnen worden bediend, en waarop tevens liet scha kelbord voor het licht komt. Enfin, het bouwwerk vlak voor het Centraal-Station laat niet na, iu het stadium waarin het thans verkeert, een verrassenden indruk to maken. Nu krijgen we een eind rust. Het al-oude goed-Amsterdamsché aanzien, tot aan de Beurs. De typische oude geveltjes aap het water van het Damrak, die zijn, ge lukkig nog iu hun behoorlijken staat en doen; daar zijn do ontwijdende sloopers-handen nog niet geweest. Maar dan de Beurs voorbij, begint het lieve leven. Daar zijn nu de gapende gaten en de ruïnes. Vlak bij de Beurs de onderbouw van den nieuwen beurs voor den ef fectenhandel. Daarvan zijn de fun damenten reeds gelegd en de bouw schiet nu goed op. Met het grondwerk voor de Bijen korf is men bezig eu de bouw van het nieuwe café „De Roodo Leeuw", twee huizen van de Beursbengel vordert snel. Maar dan, verder weer, ach arm, wat een misère en wat een ruïne. Daar Is het oude Comniandantshuis al een heel eind gesloopt en even- ms de huizen aan den Vijgendam, waardoor het verkeer gestremd is tij dens deze slooperij. Bij 't oude poortje, het typisch oud Amsterdamscli Beurs-poortje liggen nu steen-ruines en houthoopen; liet ligt geheel onder den afbraak-rommel bedolven. Het verkeer ondervindt veel belem mering van dezen schoonen afbraak- rommel en de parmantige „bereden" politie, die reeds geruimen tijd aan bet Damrak-einde, bij den Dam par mantig „bereden zitom het verkeer te regelen, is wel nuttig in deze da gen. AMSTERDAMMER. Binnenland DE LUTINE. De bergingstoomer „Lyons" is vau Amsterdam te Terschelling aangeko- len om de werkzaamhedon op hef rak yan de „Lutine" te hervatten. BIOSCOPEN. De brand in een der drie Arnhem- sche bioscopen op Vrijdagavond is oorzaak geweest, dat op last van den burgemeester een van de beide andere voorloopig gesloten ls, tot er meerdere zekerheid tegen brandgevaar in is aangebracht. Zie vervolg Binnenland op pagina 3, Tweede Blad. Feuilleton NaarhclEngelsch, van E. 1L PUN'SHON. 1) Michael Forman zat alleen in zijn kamer en toekende brieven. Een oogenblik zag hij zo in, krabbelde zijn nuum en wierp zo dan in een mandje, dat naast hom stond op zijn lessenaar. De groote, vierkante kamer was so lide en comfortabel gemeubeld. Bui ten rumoerde de eindelooze men- echoristi'oom van Mansion House naar de Engelsche Bank. Aan zijn linkerhand gaf een deur toegang tot de kamer var zijn secretaris, en daarachter wuj weer een ruime wuchtkamer voor hen. die het voor recht wenschten van een onderhoud niet den heer Michael Forman. In derdaad werd er even druk geanti chambreerd bij dezen modernen geld vorst als ooit bij eenig prins van den bloede. De heer Forman was niet Jong meer misschien vijftig jaar. Zijn haar was reeds grijs en de zomen hadden vo ren geploegd in zijn gelaat; want nie mand bekleedt in de City een voorna me plaats, zonder dat-de worsteling do sporen'nalaat op zijn gezicht. Zijn gestalte was lang, maar gebogen on der een zwaren last, en zijn oogen waren die van een vermoeid nieusch. Hij schelde, waarop zijn secretaris verscheen. De brieven, zijn klaar, Bartley, zei Forman. Er is niets anders, nietwaar? Je zult wel om Myers den ken? O, ja. mijnheer! antwoordde Barlley eu voegde er bij, terwijl hij een papier op Êafèl legde: Hier zijn de aanteekeniiigen, die u getypt wil de hebben voor uwe rede op de verga dering aan de London- en Universal- Bank. O, dank je! zei Forman; ik zal ze morgén inzien. Dat is alles geloof ik: dan ga ik nu maai- heen. De secretaris trad zijn kamer weer binnen en Forman nam zijn hoed en jas eai verliet het vorstelijke blok ge- bcuwen. waarin hij zijn kantoren had gevestigd. Toen hij ongeveer een kwartier flink had doorgestapt, kwam hij in een buurt, die, hoe d-cht ook hij de City. waarschijnlijk niet meer dan eens »n de tien jaar bezocht werd door een der magnaten, onder wie For man voornamelijk zijn kennissen had 'n Open deur trad hij binnen en be steeg de trap. die weer naar een an dere deur voeide» waarop geschilderd stond: „Matthew Ford, Agent". Deze opende Fornian met een sleutel, dien liij uit zijn zak haalde, waarna hij een kamer binnen trad. Hel was ecu klein, morsig' appartement, dat het aanzien had van een kantoor en waarin een groote brandkast stond. Forman opende de kast. De inhoud scheen enkel tc bestaan uit eenigv kleedingstukken. Vlug ontkleedde hij zich en trok de kleeren aan. die ui de brandkast lagen. De stukken, die iiij uitgedaan had, legde hij op de plaats van de andere, sLoot de kast eui ver liet de kamer, wuarvuu hij de deur eveneons met zorg sloot. Hij was er ingegaan als de verpersoonlijkte weelde, van zijn gliinmenden zijden hoed tot de punten van zijn kostbare laarzen; hij kwam er uit als een ar melijk gekleede burgerman. Hij droeg ©en fanlasiehoed. die eeni- ge jaren had meegemaakt en drie shilling had gekost, toen hij nieuw was. Zijn zijden parapluie niet gou den knop was vervangen door eene met "een stok van kersenhout, die ten minste driemaal was overtrokken. Zijn jas en broek waren versleten en van goedkoope stof en snit; zelfs zijn onderkleeding was oud en armelijk, hoewel netjes versteld. Zijn houding en manieren waren veranderd, evenals zijn kleeren. Hoo vermoeid en afgemat li ij er ook had uitgezien, nu leek hij krachtiger en minstens tien iaar jonger. Hij liep kaarsrecht; zijn vermoeide oogopslag was nu opgeruimd, zelfs vroolijk. Hij was de trappen moeizaam, langzaam opgegaan, iiij snelde ze vroolijk of, ondei bet fluiten van ©en populair deuntje waarvan hij dc wijs niot kon houden. Zijn huis was een groot, alleen- staaud gebouw, in Kensington Palace Square, waar hij gewoond had sinds den dood van zijn vrouw, vijftien jaar geleden, na vijf jaar getrouwd te zijn g-v,veest, gedurende welken tijd hij zijn vrouw alleen aan 't diner had gezien of wanneer hij huar vergezel de naar ee-i van de partijen en recep ties. welke voer liaar teven uit- maakten. Want, zooals zij hem opl recht bekend had, zij had hem alleen getrouwd om zijn geld, dal haar de plaats in de maatschappij koopeu zou, waarnaar zij altijd verlangd had. Maar ls was hij hetzelfde huis blijven bewonen, voornamelijk cm aan den last van verhuizen te ontko men. hij richtte zich nu toch niet westwaarts, maar naar het noorden. Vijf auto's stonden in zijn garag© in Kensington te wachten of hij er ook gebruik van wilde naken en cabs zijn voorkomend ©n niet zeldzaam, maar hij scheen de voorkeur aan een tram te geven dien avond. Het was een heel eind; een auto of een cab zou er een kwart van den tijd over gedaaji heb ben maar Fornuin was niet onge duldig. Het was geen comfortabel voertuig eu op liet drukst van den dag, ais de Citykantoren leegstroomen, van 't begin tot het eind van de reis volge pakt met menschen. Maai- dat scheen Forman niet te hinderen. Hij was een van de beste klanten van Franks, den tabakshandelaar uit Bondstreet, van wien hij sigaren had a zeven pond de hondera, vanavond rookte hij, iu ©en pijp vau een shilling, een soort mengsel van twee stuivers liet ons, en vroolijk merkte hij op tegen den man, die naast.hem zat, een goede kannis, dien hij hier dagelijks ontmoette. dat die pijp op de liiuls- .reis mi zijn werk het prettigste was wat hij zich denken kon. Hij stapte uit bij het eindstation van zijn dubbeltjesreis en wandelde de rest van den weg om den estra- lialven stuiver te sparen, dien verder trammen hem zou kosten. Van de hoofdstraat sloeg hij een zbslraatjo in met" kleine huisjes, en toen weer een met nog kleiner huis jes. Een voorbijganger knikte hem toe: Al terug uit dc- City, mijnheer Jor.es? Mooie avond, hé? Mijnheer Forman. die in 'i minst niet verwonderd was over di© aan spraak, stemde volmondig toe, dat het een prachtige avond was, en opende met een huissleutel een van de deuren der kleine huisjes. Onmiddellijk ontstond daar binnen ©en groote opschudding, én 't geluid van kleine voetjes, die naar de deur kwamen rennen, klonk door do gang Formun lachte en trad binnen om aanstonds te worden bestormd door een kleinen jongen .van vijf en oen meisje van drie jaar ongeveer, die beiden hem op luidruchtige wijze be groetten. Hij tilde ze van den grond en op eiken schouder één het meisje hem aan zijn haren trekkende, de jongen 2ijn bor«t uiet beide zijn kleine voe ten bewolkend en zoo ging hij de gang door naar de keukon waar licht brandde en waar in de deur cvQ vrouw hem stond op te wachten. Ze leek ©en vijftien jaar Jonger don hij. Ze was met mooi, haar trekken waren grof en onregelmatig, maar zij had grootei «Mep bruine oogea en een breed, open voorhoofd, en er wa ren o ogenblikken, wanneer zlachte, dat ze werkelijk mooi was. Eeu har telijk welkom klonk hem legou, tom zij met haar welluidende, rustig© stem zei: Je bent vroeg vanavond, Mi chael.... O, kinder, wat voor jullie uit? Fornian lief de twee kleintjes op den grond zakken en nam zijn vrouw in zijn arm en kuste haar. Vroeg klaar gekomen met 't werk, zei liii, haar nog eens kussend. Och, Michael! weerde z© hem af. O. daar brandt do worst aan. (Wordt vervolgd)-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5