iuuld uit liet Hoogduitsch doof C. P. T Bigot, genaamd „Een vrouwtje tan buiten Het werd goöd gespeeld en er werd wel om gelachen. Na de pauze voerde de tooneelver- eenlging nog op het kluchtspel met tang in één bedrijf „De gefingeerde minnaar" van A. J. Weasel. Dit stukje werd zeer aardig ver tolkt en had veel succes. Daarna gaf de muziekvereeniging nog de wals „Les frères Joyeux", ge volgd door „I.e Moulin dans lo Val lei. Het laatste werd heel goed uitge voerd. Het programma vermeldde nog als verrassing „Tot Slot???" Dit bleek te bestaan i» eenlge voorstellingen van de bioscoop. Dit waren zeer leuke nummers, die duidelijk op het doek werden gebracht. Een bul, onder leiding van den heer Dreijer, hield de aanwezigen nog tot vroeg in den morgen bijeen. De uitvoering slaagde dus heel goed. IIOLL. MAATSCHAPPIJ DER WETENSCHAPPEN. Ter aanvulling van ons verslag in het nummer van Zaterdag kan nog gemeld v ordan: Prof. Schuh deelde mede dat het eenlge antwoord op de prijsvraag over Pnt-mi'' tallen, in het Duitsch gesteld onder het motto „Gnieszo" niet voor oen bekroning in aanmerking kan ko men. daar de prijsvraag met voldoen de antwoord is. Prof. Kluyver en Prof. Zeeman uit Leiden kwamen tot dezelfde conclusie. Op advies van het dagelijksch be stuur werd besloten het. ingezonden antwoord niet te bekronen. Hierna deed Prof. Van der Waals meedoe)ing van den uitslag der prijs vraag over „Opalescentie". Ingekomen was één antwoord on der motto „Equipartïtie". Prof. van ider Waals adviseerde om dit ant woord met goud tc bekronen. Prof. Haga, adviseerde om dit ant woord niet voor een bekroning in aanmerking te doen komen, omdat het experimenteel onderzoek niet vol- doonde was doorgezet. Spreker was evenwel van meerling, dat de inzen der met deze studie, na verdere proef nemingen, een waardevolle studie over de opalescentie zal kunnen leve ren. Dr. Lorentz, deed bij afwezig heid \uu Prof. Lorentz, mededeeling van diens oordeel over het antwoord op de prijsvraag. Prof. Lorentz advi seerde het ingezonden antwoord met go mi .te bekronen. Het dagelijksch bestuur onthield zich van het geven van advies, daar de eenstemmigheid bij de drie beoor deelaars ontbreekt. Bij stemming werd besloten de in zending met goud te bekronen. Inzender blcok te zijn de heer F. Zernike, Jacob van Campenstraat, te Amsterdam. Tot buitenlandsche leden werden benoemd Prof. II. Graf zu Solms-Lan- bf.cU te Straatsburg en Sir James De- war te Londen, tot binnenlandsche le den Prof. K. Kuyper te Amsterdam en A. A, Beekman, Den Haag. EXAMENS L. O. Haarlem, 18 Mui. Geöx. 8 candida te». Geslaagd de dames: J. P. W. Groen, Leiden; A. E. Haasbroek, Alk maar; E. J. 1-1. v. d. Ilovo, Haarlem; Is'. Houvel, Alkmaar; D. G. Hazekamp, Haarlem. VEILING. Uitslag der veiling van onroerende goederen in het verkooplokaal „de Gouden Leeuw" op Zaterdag 18 Mei 1912 des avonds na 5 uur. 1. Heerenhuis, Erf en Tuin aan de iVilhelminastraat, get. no. 15, P. C. Bruin, f 9590. 2. Een Woon- en Winkelhuis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning, Erf en Tuin aan do Jansstraat, get. no. 25 zw. en rd. Opgehouden f 9505t 3. Een Iluis en Erf aan de Drosse- strant get. no. 2, G. Schous, f 1240. 4. Een Huis en Erf aan de Cecilia- steeg, get. no. 6, T. J. Cramer, f 1725. 5. Een Huis en F.rf aau de Witte Heerensteog get. no. 8. 6. Een Pakhuis met afzonderlijk Bovenhuis, Erf en Schuur- aan de Magdalenastraat, get. no. 18 zwart en rood. Do perceelen nos. 5 en 6 gecombi neerd. C. A. M. Jonckbloedt f 3510. I. Een Huis en Erf aan de Papeto- renvest, get no. 36, W. Versteege, S95. 8. Als voorgaand, get. no. 38, W. Versteege f 815. 9. Als voorgaand, get. no. 40, W. Versteege f 1195. 10. Een Huis met Pakhuis en Er ven aan do Gravianesteeg, get no. 15, F. J. Visser q.q. f 7030. II. Eeu Pukhuis en Erf aan de Drappenierstraat get. no. 21. Opge houden f 2980. 12. Een Huis met Tuin aan de Biouwerssrtaat, get. no. 37. 13 Een Huis met Tuin in een poort aan de Brouwersstraat, get. no. 43A. De perceelen nos. 12 en 13 gecombi neerd. J. W. G. Droste q.q. f 3890. 14. Een Huis met Erf aan de Helm- brekerstecg, get. no. 2. S. J. de Vries f 515. 15. Een Winkel en Woonhuis met Erf en Tuintje aan de Oude Raam straat get. no. 11, C. J. Tack f 3000. Rubriek voor Vragen Geabonneetiïcii hebben hot voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits vc«r Ixuntnoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie von Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig ream en vroonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Wanneer eon boek is geschreven, wordt dit dan vrij uitge geven door dpn schrijver of uitgever of moet dit eerst aan een onderzoek worden onderworpen? Zijn er buiten de gewone kosten voor drukken enz. uocr bijzondere kosten als: rechten aan verbonden? ANTWOORD. Wie een boek heeft geschreven, gaat daarmee naar een uitgever. Soms wordt het boek dan uitgegeven op kosten van den schrij ver. maar de uitgever geeft meestal honorarium aan den schrijver. VRAAG. Hoe Is naam en adres van den Ned. Consul in Londen? Kan men met dezen heer in het Holiandsch correspondeeren? ANTWOORD. Dit is de heer H. 5. J. Maas. Met hem kan men ln het Ilcllandsch correspondeeren. VRAAG. Ik ben goed op de hoog te met gasgloeilichtkousjos te maken. Kunt u mij ook eenigo labrieken op geven waar ik waarschijnlijk in bo vengenoemd vak geplaatst kan wor den? ANTWOORD. Dat is eon vraag, die in de advertentierubriek thuis hcort. VRAAG. Kunt u mij ook zesgen wanneer en door wiens tusschen- komst het Paleis op den Dam te Am sterdam van binnen is te bezichtigen? ANTWOORD, Hei is te bezichti gen, als het Koninklijk Gezin er niet vertoeft. Meldt u aan bet gebouw zelf aan. VRAAG. Is No. 1ÖGS1 der Staats loterij uitgekomen in de 2de klasse 910 en 11 April 1912? Zoo ja. met hoeveel? ANTWOORD. Met het nazien van loterijbriefjes belasten wij ons niet. Vraag dit aan net adres Waar u het briefje gekocht hebt. VRAAG. Hoe heeft een huiseige naar te handelen tegenover een huur der, die een woning per week heeft gehuurd en niet genegen is het huis bij mondelinge opzegging te verla ten? ANTWOORD. Hij kan den on- willigen huurder door tussehenkoinst van den kantonrechter "t huis laten uitzetten. Een deurwaarder kan u de geweuschte inlichtingen geven om trent 't dagvaarden. Er zijn evenwel kosten aan verbonden. „LÏOBA" TE SANTPOORT. Prins Hendrik heeft het voorzitter- schap van het eere-eomité aanvaard, en zal de voorstelling op 30 Juni a.s. met zijn tegenwoordigheid vereeren. Een etxra-trein zal de bezoekers tot aan de halte „Kruidberg" brengen, van waar het terrein, waar de opvoe ring plaats vindt, in een vijftal minu ten is te bereiken, terwijl na afloop van de voorstelling wederom een extra-trein gereed 2al 3taan. Uit de Omstreken VELSEN. Stukken van den Raad. De Iïennemer Electriciteit Mij., te Bloemendaal, die in het begin van het volgend jaar zal beschikken over een modern centraal-station van 2500 K. V, A. vermogen, met eene moge lijkheid van uitbreiding tot 7500 K. V. A., heeft den Gemeenteraad aangebo den voor de te stichten waterleiding electrische energie te leveren, wat een groote besparing voor de gemeente ten gevolge zou hebben, doordat de electro-motorcentrifugaalpompen veel billijker in aanschaffing zijn dan an dere inrichtingen en tevens doordat het pompstation zelf veel kleiner kan vallen. B. en W. stellen den Ra-ad voor, liet verzoekschrift in hunne handen te stellen om prae-advies. Bij betaling van voor de' gemeente gedane werkzaamheden werd door den wagenmaker P. C. Cats aan den lijdelijken opzichter der wegen 1 pro cent der rekening aangeboden, wat door dezen geweigerd werd, en om welke redenen bedoelde leverancier voor een jaar van leveranties werd buitengesloten. Daar een verzoek om hun besluit te willen intrekken, bij B. en W. geen succes had, wendde de heer Cats zich tot den Gemeenteraad met een verzoekschrift van gelijke strekking, aanvoerende, dat hij geen kwade bedoelingen met zijne geld- aanbiedingen had en slechts eene plaatselijke usance volgde, volgens welke den betalers een percentage vcox het voldoen der rekening ge schonken wordt. B. en W. meenen, dat het noodzake lijk is dergelijke praktijken in liet belang der gemeente en der ambtena ren tegen te gaan en adviseeren daar om, het adres voor kennisgeving aan te nemen. Binnenland GEDENKTEEKEN PROF. VAN 'T IIOF. 't Gedenkteeken, een door l'ier Pander te Rome in marmer uitge voerd portret-relief, zal den 2isten Mei aan de curatoren der Rijks-Uni versiteit to Utrecht worden overge dragen. CONGRES S. D. P. Te 's-Grnvenhagö werd het congres Zaterdagavond geopend onder voor zitterschap van den heer J. Wijn koop, die een critiek op de S. D. A. P. leverde. 11 van de 13 afdeelingen waren ver tegenwoordigd. TUCHT-UNIE. De Tucht-Unie heeft te Utrecht haar derde jaarlijksche algemeene vorga- dering gehouden. De waarnemende voorzitter, de heer J. H. van Hoogstraten, uit Dordrecht, wees in zijn openingswoord op de groote belangstelling, w elke de Tucht- Unie ondervindt, vooral van II. M. de Koningin. Medegedeeld werd, dat thans toege treden zijn 41 vereenigingen met 150.000 leden, terwijl met verschil lende vereenigingen onderhandelin gen gaande zijn over eventueele aan sluiting bij de Unie. Do heer mr. P. A. N. S. van Meurs werd als lid van het algemeen be stuur herkozen. Een voorstel yan den beer Van Meurs om een prijsvraag uit te schrij ven over de oorzaken der tuchteloos heid word verworpen. Do vergadering vercenigde zich echter met het voor stel van het algemeen bestuur om het in 1907 vanwego het AUemeen Ned. Verbond opgemaakt rapport over het verschijnsel dor tuchteloosheid op nieuw bewerkt en aangevuld te doen uitgeven. Aangenomen werd het volgende voorstel van het bestuur: „Do algemeene vergadering drage aan het Alg. Bestuur op, zich in be trekking te stellen met de Nederland- scho grooto en kleine pers (dag en weekbladen), ten einde te bereiken, dat verslagen van terechtzittingen, verhalen omtrent gepleegde misdaden mededeelingen uit plaatselijke poli tierapporten enz. zich lx-palen tot de allernoodzakelijkste feitenopsomming zonder toevoegingen en besprekingen, die tot navolging prikkelen en d' be drijvers in de oogen van sommigen tot helden stempelen. In verband hiermede worde snmemvertking ge zocht met het Bureau tot bestrijding van prikkelvoorstellingen in woord en beeld." DE POLITIE TE DELT. Uit Delft schrijft men aau het „Han del-blad" Nu de burgemeester het resultaat van het door hem ingesteld adminis tratief onderzoek omtrent wanverhou dingen. welke in de hoogere rangen van het politiekorps zouden beslaan, in handen van den officier van justi tie te 's-Gravenhage heeft gesteld, kan het volgende over deze zaak wor den medegedeeld. Sedert enkele maanden was een der drie inspecteurs ziek, waardoor aan den hoofd inspecteur werd opgedra gen, het doen van nachtelijke rondeu, als wanneer tevens meet gelet worden op tijdige sluiting der koffiehuizen. In het laatst van Januari werd de hoofdinspecteur verdacht, deze ron den niet naar behooren te doen, maar in stede daarvan, te verwijlen in een koffiehuiB. De door hem ingeleverde ochtendrapporten meldden over dat koffiehuis-verblijf niets. De commissa ris deed den hoofd-inspectèur coniro- loeren met het gevolg, dat deze con troleur vaststelde, dat de hoofd-in- specteur in dat koffiehuis zekeren tijd was geweest om bier te drinken. Den volgenden morgen werd de hoofd inspecteur ter verantwoording geroe pen en ontkende toen niet, dat hij in dat koffiehuis w-a3 geweest, maar wel, dat hij daar zou hebben gedronken. 11 ij had daar, naar zijne gewoonte, zoo hij zeide, een boterham gehaald. De burgemeester, met een en ander: in kennis gesteld, deed door den com missaris den hoofd-inspecteur hier over berispen en hem tevens zijn on genoegen overbrengen over de hou ding van den hoofd-inspecteur, die ten vorigen jare mede had geadres seerd aan den Raad om uniformklee- diug, maar eenige Raadsleden had bezocht om te bewerken, dat geen uni- fonnkleeding werd verstrekt; wat toen dan ook niet geschiedde. De verhouding tusschen den hoofd inspecteur en den commissaris werd allengs zeer gespannen, tot de hoofd inspecteur het Raadslid Van Dijk be reid vond, numens hem in een beslo ten Raadsvergadering schriftelijk ge stelde klachten tegen den commissa ris over te brengen. Deze klachten betreffen het aanne men door den commissaris van een bedrag van f 100 van een der inspec teurs, als bewijs van dankbaarheid, omdat deze inspecteur niet zou zijn gestraft, waar hij straf had verdiend, wegens eene tekortkoming, en twee dons het niet besleden van gelden naar hunne bestemming. Omtrent het eerste kan worden me degedeeld, dat men aanneemt dat van omkooping geen sprake is aan be doelden inspecteur zou voor zaken huiten den dienst veel welwillendheid zijn betoond, welke de inspecteur meende niet onbetuigd te moeien la ten. En ten aanzien van de gelden het volgende Tot in 1901 bestond on der de agenten een soort Weduwen- fonds, dat zijue inkomsten kreeg uit stortingen van de agenten en giften vun donateurs. Toen in 1901 dat fonds werd opgeheven, hebben de deelne mers hunne stortingen gedeeld, en aan de donateurs gevraagd, wat met hunne giften moest gescliieden. De zen hebben daarop geantwoord, dat zij de gelden stelden ter beschikking van den commissaris, zonder eenigo beperkende bepaling. De commissaris heeft toen de gelden, ongeveer 600, tegen kwijting in ontvangst genomen en sedert beheerd. Tegen de schriftelijke aanklacht van den hoofd inspecteur, welke deze ln een verhoor bij deu burgemeester na der heeft bevestigd, heeft de commis saris zijn schriftelijk verweer gesteld, met een afschrift vun de administratie der gelden, zich bereid verklarende, het depót-bewijs der gelden over te leggen. De hoofd inspecteur, door den bur gemeester gevraagd, waarom liij zich tot een Raadslid wendde en niet tot hem, zijn chef, den eenigen man, die hem redres vun grieven zou kunnen verschaffen, antwoordde „Daarbij niet te hebben gedacht." Inmiddels heeft, zooals gemeld, de hoofd-inspecteur eeu maand verlof. „DE POST". Te Utrecht werd de vergadering ge houden van den Nederlandsehen Bond van Post- en Telegranfbeambten „De Pest". In zijn openingsrede deelde de voor zitter mede, dat het ledental van den Bond in het afgeloopen jaar met 154 daalde, uls een gevolg van de bestrij ding van katholieke zijde en van den modernen bond. Vertegenwoordigd waren 86 afdee lingen. De jaarverslagen werden goedge keurd. Besloten werd, de 20ste jaarverga dering in Deu Haag te houden, en daaraan eeu feestelijk karakter te geven. Een actie zal gevoerd worden voor een jaarwedde voor het personeel naar dienstpraestatie en zoo geregeld, dat aan de eischen der bestaansvoor waarden kan worden voldaan. Aan het hoofdbestuur werd overge laten te benalen, op welke wijze 'de actie zal worden gevoerd. Met 257 tegen 23 stemmen werd een voorst 1 verworpen, om te ijveren voor afschaffing van den kindertoeslag. F.EN VASTGERAAKTE REM. Donderdagavond is, zoo meldt het „Hold door toedoen van een reiziger per Staatsspoor belangrijke vertra ging in net verkeer en aanzienlijke mater Hele schade voorkomen. De heer P. II. Begemann, directeur der Kon. Machinefabriek te Helmond, reizende niet den avonilsneltrein no. 112, van Helmond naar Amsterdam, bemerkte, dut na het passeerc-ri van de Lingebrug bij Gelderuialsum, de Wèstingliouse-rem van het rijtuig, waarin hij zich bevond, niet losliet. Na enkele mum ten vlogen de von ken reeds van de wielen af. Er was nog één kans, dal bij de brug te Kui lenburg bij het aan- en afzetten der Wcstinghousc-rcm, dat daar noodza- kdtik moet plaats hebbc-n, de remmen weder zouden loslaten. De heer B. be sloot dit oogenblik af te wachten. Maar toen de trein na het passeeren van de Lekbrug weder op gang kwam, bleet het euvel bestaan. Een ware vonkenregen kwam van onder het rij tuig vandaan, zoodat elk oogenblik brand dreigde te ontstaan. De heer B. bracht door het krachtig aan de nood rem irekl.cn den trein onmiddellijk tot stilstaan. Wielbanden en rcmklossen waren reeds roodgloeiend, maar door dit op treden kon de trein, nadat het ramtoe stel in orde was gebracht, met geriDge vertraging doorrijden. De machinist had wel bemerkt, dat de trein zwaar trok, maar op de ma chine luid hij de oorzaak niet kunnen ontdekken. DE HAAGSCHE LASTPOST, 't „Ilbld." meldt: De vrouw van den ontslagen con cierge der ITaagfche Tramweg Maat schappij. Roerdinkholder, heeft zich weer eens doen geldon jegens de echt- genoote van oen der hoofdambtenaren dier maatschappij. De bewuste dame had een postwis sel afgegeven aan het postkantoor, was op de markt wat gaan rondwan delen en voelde zich, staande voor een kraampje, plotseling opdringen. Om kijkende zag zq vrouw Roerdinkhol der, die een reeks scheldwoorden uitte en daarna, vergezeld van een talrijke opdringende menigte, de achtervol ging begon. Do echtgenoote van den hoofdambtenaar wist zich eindelijk aan do achtervolging., door behulp van de poiitie, te onttrekken, en huis waarts te komen. Inmiddels bleek, dat zakkenrollers van de gunstige gelegenheid hadden gebruik gemaakt haar portemonnaie met geld te rollen. RADEN- EN ZIEKTEWET. Een comité uit Amsterdanische zie kenfondsen heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin het verklaart, dat hetgeen in de ont worpen wet wordt geboden, slechts een klein, en niet het beste, deel is van hetgeen een van Staatswege ge organiseerde Ziekteverzekering be hoort, te omvatten. „Een wet ais deze, welke immers een stuk „sociale wet geving" moet beteekenon, moet toch allereerst sociaal zijn in dezen zin, dat verheffing der arbeiders de lei dende gedachte is, welke uil het ge heels samenstel van bepalingen spreekt". Het ontbreken van de geneeskundl- e behandeling, alsmede van de lei- ende zeggingschap der arbeiders, in dit ontwerp, beleekent voor adressant, dat de zaak waarom hel hier gaat liaar twee voornaamste steunpunten heeft verloren, en hetgeen hier gebo den wordt slechts een teleuistellend deel is van het zoo lang begeerde ge heel. DE KLOOSTERKERK TE 'S-GRA VENHAGE VERKOCHT? Naar het „Vad." verneemt, moet bij de Kerkvoogdij der Ned. Hervormde Gemeente te "s-Gravenhago het voor nemen bestaan, de Kloosterkerk te verkoopen. VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE BOND. De vergadering van den Vrijzinnig- Democratischen Bond Is Zaterdagmid dag te 's-Gravenhage, door den voor zitter, den heer Herman Snijders, ge opend. Niet zonder bevreemding had. de voorzitter kennis genomen van de circulaire d.d. 15 April 1912, namens het Haagsche Comité tot bevordering van samenwerking onder do Vrijzin nige partijen, aan de besturen van kiesvereenighigen van vrijzinnige richting geadresseerd en ook aan het hoofdbestuur van den Vrljz. Dem. Bond toegezonden. Spr. zeide van de goede bedoelin gen en den canst van het streven van hen, die dit comité samenstellen, ten volle overtuigd te zijn. Maar toch wil de het hem voorkomen, dat de actie van dit comité bezig is schade te doen aan datgene wat zij wil bevor deren, dat zij moet leiden tot een be denkelijke verwarring in de politieke begrippen en inzichten, tot een aller minst onschadelijke vertroebeling van de politieke verhoudingen en omstan digheden Juist op een tijdstip, dat deze aan verheldering dringend be hoefte hebben, om zuivering en zui verheid als het ware luidkeels roe pen. Als men tol werkelijk vruchtba re samenwerking van vrijzinnigen wil komen, tot een meerderheid in het parlement, die wat tot stand kan brengen, waarop een hervormd kabi net van links steunen kan dan moet men niet doen wat het Haag sche comité doet in zijn circulaire en wat door sommige vrijzinnige orga nen en sprekers wordt nagevolgd: sa menwerking aanprijzen, zonder te vens den weg te w ijzen die daartoe leiden kan cn den grondslag aan te geven, waarop zij mogelijk en bereik baar is, wil zij werkelijk en daar om gaat het bij hen allen dan toch Immers duurzaam den vrijzinni gen ten goede komen. Waar de Hang- sclie circulaire zoowel als de overige verdedigers van „concentratie zonder ;nieer" op dit punt in gebreke blijven, komen zij, volgens spr.'s meening, te kort ten opzichte van datgene wat ten dezen zooal niet het éénige, dan toch het eerst noodige is. Voor alles staat, naar spr.'s mee ning vast, dat niet verantwoord zijn zij, die om de een o' andere reden h priori alle overleg zouden afwijzen, I nu de stembus van 1913 in 't zicht komt. Voor alle vrijzinnigen, niet het minst voor de democratische vrijzin nigen, zijn de tijden ernstig en is het politie?-; verschiet bewolkt genoeg, dan dat zij niet althans zouden beproeven al datgene te doen, wat zonder op offering van beginselen gedaan kan worden om tot overeenstemming te komen. Spr. kan hierover thans weinig zeg gen; alleen kan hij meeleelen: dat het dag. bestuur tot uitvoering van de gegeven opdracht in corresponden tie is en reeds ervaren heeft, dat de ingeslagen weg van oneffenheden niet vrij. met hindernissen hier en daar bezet blijkt; dat intusschen het hoofd bestuur ten dezen diligent is en blijft. Het reeds gepubliceerde jaarverslag werd goedgekeurd. Het aantal afdee lingen is thans 70, het aantal leden 5000. Onder daverend applaus der aan wezigen wenschle de Voorzitter den heer Ketelaar geluk met zijn benoe ming tot lid van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland. Besloten werd dat de bond zal toe treden als lid tot het internationaal congres voor staatspensionneering, op 3 en 4 Augustus te 's-Gravenhage te houden. Een bespreking over 't verslag der commissie ln zake den rechtstoestand van ambtenaren werd Ingeleid door mr. E. Fokker. Zondag werd de vergadering voort gezet. STAKING DER GLAZENWAS- SCHERS TE AMSTERDAM. Do stakers hebben 't voornemen voor eigen rekening te gaan werken. GASONTPLOFFING. Zaterdag werd de brandweer te 's-Gravenhage gealarmeerd voor een kleinen binnenbrand in het perceel Herschelstraat. Het bleek, dat de brand het gevolg was van een gasontploffing. De bewo ner had in een kabinet een theelichtje willen aansteken, toen eensklaps een geweldige slag volgde. Het bovenlicht van het raam in het kabinet aan de straatzijde werd stukgeslagen en het paneel uit de deur; in de keuken sloegen alle ruiten kapot en- ook in een aan de straatzijde gelegen kamer werden ruiten vernield door den slag. Do bewoner zelf werd ernstig aan hoofd en handen gewond. CHINEEZ E NRELLETJE S. Op de vraag van den heer Hugen- lioltz, betreffende de ongeregeldhe den, die onlangs in Nederlandsch-In- diö onder een deel der Chineesche bevolking zijn voorgevallen, heeft de minister van Koloniën schriftelijk ge antwoord. Aan dat antwoord is het volgende ontleend: De minister vangt aan met een re laas van het gebeurde te Batavia en te Soerabaja. De minister geeft daar in een aaneengeschakeld verhaal en doet uitkomen, dat de ongeregeldhe den te Soerabaja een veel ernstiger karakter hadden dan te Batavia. Batavia droegen zij geheel het kenmerk van een opstootje in ec-n feestroes. Zoodra krachtig tegen de onrust werd opgetreden en het open baar gezag zijn macht had doen gel den, "was het daar uit Te Soerabaja daarentegen ontston den de ongeregeldheden naar aanlei ding van een zeer gewoon verbod om vuurwerk op den openbaren weg af te steken, een verbod, dat in veel scherper vorm in Peking zelf werd uitgevaardigd, waar het zeer alge meen gesteld werd en waar bovendien muziekuitvoeringen werden verboden. Dit geschiedde 17 Februari en drie dagen later had de blijkbaar vooraf beraamde aanval plaats op de woning van den kapitein-Chinees, waar alles vernield werd. Op zich zelf was dit reeds een ern stig feit, maar het gepeupel ging nog verder en wist de Chineesche handela ren door bedreiging met moord en vernieling te dwingen hun zaken te sluiten. Tegen een zóó onverdedigba- ren en ontoelaatbaren geest van ver zet en eigen richting was krachtig optreden dringend geboden. Ver trouwd mag worden, dat na hetgeen geschied Ls, M zondere maatregelen ter voorkoming van een herhaling der ongeregeldheden niet noodig zal blijken. Van de 189 Chineezen, aanvankelijk herkend als aan. de onlusten te heb ben deelgenomen., werden na een nauwkeurig onderzoek ten slotte slechts ruim 100 in hechtenis gehou den. Verreweg het meerandeel daar van was niet in het bezit van een geldige toelatingskaart. Van de aan gehoudenen bevonden zich den 7den dezer nog slechts twee in hechtenis, één omdat te zijnen aanzien het on derzoek nog niet was afgeloopen, de andere, omdat hij zich zal hebben te verantwoorden wegens een in de ge vangenis gepleegd vergrijp. De overi gen zijn van overheidswege uit Indië verwijderd, terwijl enkelen -«vrijwillig het land hebben verlaten. L ANDHUISHOU DKU NDIG CONGRES. Het 65ste Nederlandsch Landhuis- houdkundig congres wordt van 10—13 Juni te Almelo gehouden. WERKSTAKING TE ZAANDAM. De werkstaking te Zaandam is wer kelijk uitgebroken. Een 20-tal hout werkers aan de stoomzagerij „De Lad der Jacobs", van de firma wed- S. Kamphuis en Zn., hebben volhard in hun eischen van; hooger loon voor Overwerk en intrekking van 't ontslag hunner drie kameraden, die Woens dag weigerden Overwerk te verrlca- ten en zijn gaan staken. TITAAN IJZER ZAND. Aan den oproep van den heer John J. Loke, bij udvertentie in de dagbla den gericht tot alle leden der plaatse lijke comité's in Nederland en allen die wenschen mede te werken tot de oprichting der Naainloozc Vennoot schap voor de Eerste Electrische Staalfabrieken In Java cn in Neder land, tot bijwoning eener algemeene vergadering op Zaterdagmiddag in t gebouw van den Ha&gsclien Kunst kring te 's-Gravcnhagc, hadden een 40 a 50-tal personen gehoor gegeven. In verband met de bewering van den heer Maltha dat z:ju rapport met was aangevallen en de technici hun tanden er op konden stuk bijten, wenachte een der aanwezigen, do heer Beiji, op sommige punten om trent het rapport nadere opheldering te ontvangen. Daaruin vroeg spr. of da heeren Luke en Maltha bereid waren in een kring van technici en metal lurgie! de zaak te bespreken. Dit kon z.i. leiden tot een vruchtbaar debut en ernstige studie. Spreker wilde daarom gaarne in do in Juni te hou den vergadering van de Mijnbouw- kundige Vereeniging zijn spreekbeurt aan de heeren Loke en Maltha af staan. De heer Loke verklaarde met beid* handen dit aanbod te aanvaarden. (Applaus) Hij hield zich verzekerd» alle onbevooroordeelde deskundigen te zullen overtuigen. Ook de heer Maltha stelde zich vol gaarne ten dienste om in de Mijn- bouwkundige Vereeniging zijn rap port te bespreken. ONDERSCHEIDING. Men seint uit Weenen: De Keizer verleende aan den Ne derlandsehen gezant jonkheer W. AL van Woede van Berencamp, naar aanleiding van diens tienjarige werkzaamheid te Weenen, de Orde Jvau de Uzeren Kroon, eerste klasse. DE NOODLOTTIGE SPRONG. Do man, die Vrijdagavond op het Singel te Amsterdam uit een taxi auto sprong en daarbij met het hoofd tegen een boom terecht kwam, ia kort na aankomst in het gasthuis overleden. VERDRONKEN. De graanwerlcer J. A. B., werkzaaifl op een graanelevator, is bij het ver halen van die elevator in de Maashaven te Rotterdam, door het onklaar wor den van een staaldraad, dien hij uit bracht, uit de roeiboot geslagen eo verdronken. Zaterdagmiddag is ln de Maasha ven te Rotterdam verdronken het 8< jarige dochtertje van den schippers knecht Oostveen, van het Rijnschip Maria, van Emmerik. Vrouw E. te Staphorst is in eea sloot bij haar woning verdronken.. OVERREDEN. Zaterdag wilde een arbeider, werk zaam aan de tramrails, aan den drie sprong onder Teteringen, op de tram springen; hij viel en beide beenen werden hem afgereden. De man werd naai- Breda vervoerd, waar hij 'a middags is overleden. DE PARUSCHE BANDIETEN. Het blijkt (volgens 't Hbld.) meef en meer, dat Amsterdam ook zijn aandeel heeft gehad in de misdaden- reeks van de thans onschadelijk ge maakte Fransche autobandieten, al is het dan slechts indirect geweest en al is het gelukkig niet zoover gekomen, dat zij ook hier een hunner brutale misdrijven hebben gepleegd. Do hoofdstad van Nederland blijkt ia de internationale boeven wereld de weinig benijdenswaardige reputatie te hebben, dat men er gemakkelijk ge stolen goed van de hand kan zetten. \V ij brengen in herinnering, hoe ln het eind van Januari van dit jaar t« Amsterdam een auto werd verkocht, die door leden der bende gestolen was, ten nadeele van een geneeslteer to Gent. Een gewezen rijtuigmaker bleek bij dien verkoop een ietwat ge heimzinnige rol te hebben gespeeld. Justitie-ambtenaren uit Gent kwa men voor de zaak te Amsterdam en bij den vroegeren rijtuigmaker werd een huiszoeking gedaan. Veel ter za ke dienende werd er niet gevonden het belangrijkste stuk van overtui ging bleek een prentbriefkaart tc zijn die voor den man compromit'.eercud werd geacht. Hij werd in het Huis van Bewaring opgesloten, maar vermoe delijk wegens gebrek aan bewijs we der op vrije voeten gesteld. Thans echter schijnt uit liet om vangrijk onderzoek, dat te Parijs naar de wandaden der bende wordt ingesteld, wel gebleken to zijn, dat te Amsterdam effecten verkocht zijn (of dat men gepoogd lieeft zulks te doon) afkoaist'g van den brutalen aanslag op den banklooper ,Caby, einde De cember van hot vorige jaar te Parijs gepleegd. En wederom schijnt de meergenoemde ex-rijtuigmaker in de ze zaak een rol te hebben gespeeld. 't Hbld. verneemt namelijk, dat da rochter-commissaris mr. Eekhout, die te Amsterdam belast is met de in structie in deze zaak. van zijn Parlj- sch&n ambtgenoot Gilbert, den rech ter van Instructie, dio de zaak der bandieten heeft to onderzoeken, dezer dagen het verzoek heeft gekregen om doQ ex-rijtuigmaker als getuige te hooren in verband nic-t den verkoop der effecten, welke bij den aanslag op Caby in de rue Ordener te Parijs gestolen werden. Gemengd Nieuws DUUR BROOD. Er schijnt aan de stijging der brood prijzen in Frankrijk nog geen einde te komen. Te Parijs is het brood weer duurder geworden en wel 5 centimen per kilogram. STAKING IN PENSYLVANI8 GEëINDIüD. De staking in de Pensylvanische an- thracietmijnen is opgeheven. Onder de aangenomen voorwaarden is o.a. be paald, dat de werklieden een loon* verliooging van 10 zullen krijgen.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7