DEPARTEMENT VAN MARINE. Dc kapitein ter zee C. C. Zetters fiper. adjudant van IT. M. in buiten- gewonen dienst, zal met September wo?en< beëindiging van den duur zij ner detacheering in die betrekking af trede:: als ctiet der afdeeling Perso neel tun hol Departement van Ma rine. NED. VEREEMGING VAN SPOOR- EN TRAMWEG-PERSONEEL. Oe Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel zal haar algemeene vergadering houden op Zondag 30 Juni en Maandag 1 Juli te Breda. De beschrijvingsbrief bevat niet minder dan 105 voorstellen. De ofdeeüng Breda doet het voorstel tot oprichting van een steunfonds bij overlijden. De afdeeling Groningen stelt voor. het hoofdbestuur op te dragen, pogingen in het werk te stel len. dat in 1913 voor de Tweede Ka mer iemand cundidaat worde gesteld. die speciaal de spoor- en tramwegbe- langen zal kunnen behartigen. Het hoofdbestuur doet o. m. het voorstel, bij de Regeering op in behandeling r.emen van het rapport der Staats- trnmwegcommissie aan te dringen, cn zich tot de directie cn den raad van Commissarissen der Maatschappij tot exploitatie van de Staatsspoorwegen te wenden met een verzoek om volle dige rehabilitatie van de ex-stakers van 1933, die weer in dienst van die WHlmmeming zijn gekomen. Op 1 Januari j.l. bedroeg het getal leden van dc vereeniging 2701, tegen 2513 op 1 Januari 1911. EEN AANKLACHT. We lezen in het „llbld." Eenlgen tijd geleden werd door den gemeenteraad van Hilversum tot ge meente-geneesheer benoemd dr. S. Sanders, in de plaats van den heer J. Doets, die met ingang van 1 Juli als zoodanig moet aftreden. Deze laatste nu heeft bij een eereraad van doctoren een klacht ingediend tegen dokter Sanders, op grond van het feit, dut deze zich tegen verschillende Raadsleden onguustig over hem zou hebben uitgelaten. De heer Sanders heeft de uitspraak van dien eereraad niet afgewacht, doch zich aan het medisch verhand onttrokken, door zijn lidmaatschap van verschillende geneeskundige iu- siellihgen op te zeggen. VAN EEN PAPEGAAI! II. to V., eon plaatsje in Z.O. Gro ningen, kroeg verleden herfst een pa pegaai, die al aardig kon praten. Nu heeft II. de gewoonte om bijna om het andere woord „wat zeg je d'r nö van" te zeggen. Zijn knecht, die niet best met hem kon opschieten, leerde onze papegaai nu ook deze woorden naLrauwen en 't duurde niet lang, of de vogel riep telkens, als hij H. maar zag: „II. wat zeg je d'r nö van". Weldra kwamen de schoolkinderen ook reeds voor 't glas om tegen den papegaai te roepen: „Wat zegt H.? Geen wonder, dat H. dit danig be gon te verdrieten en ten einde xaad, besloot hij den vogel naar zijn vriend te brengen, in de hoop, dut het dier T dan zou verloeren. Twee maanden bad T. den vogel reeds en verleden week zou H. hem weer terughalen. En pas zag het dier zijn ouden haas, of daar begon hij al weer het oude liedje: „II. wat zeg Je d'r nö van." Daar moest nu maar cens"een eind aan komen, 't Dier moest maar doodl Doch om dit zelf te doen neen! daar kon II. dan toch niet toe komen. Hij trok er- meo nuar zijn eigen huis en wierp hem in het hoenderhok: de haan zou hein wel even dood bijten. En met die gedachte 't was avond ging II. de kamer binnen. Den volgenden morgen ging hij reeds vroeg weer naar 'i hoenderhok. Tn zijn verbeelding zag hij den pape gaai reeds akelig toegetakeld liggen. Maar jawel! Triomfantelijk stond onze lorrie 1" op den stok in het hok, een kip lag doodgebeten voor de tra lies. En ter-zend riep hij al weer: „PI. wat zeg je d'r uó van?" 't Was echter voor de laatste maal: woedend draai de II. hem den nek om (Prov. Gron. Ct.). BRANDEN. Er brak een fello brand uit in de machinekamer van de houtzagerij van do firma Tulp te Ede. Het machi- negebojiw, een loods en een flinke hoeveelheid hout waren spoedig ver brand. Doordat er weinig wind was en de brandweer, geholpen door een deta chement militairen spoedig kon optre den, bleef de zeer groole houtvoor- zaad gespaard. Verzekering dekt de schade. Gisternacht is door onbekenda oor zaak te Etten bij Terborg afgebrand de woning van de weduwe A. W. Koes ter. Een paard kwam in de vlammen om. Inboedel en koopmansgoederen Waren verzekerd. KINDERMOORD. Men meldt uit Arnhem aan De Tel.: Heden is ter beschikking van de justitie te Arnhem gesteld de 35-ja- rige weduwe A. L., uit Gendringen, verdacht van kindermoord. STAATSCOMMISSIE VOOR DE VLOOTVERDEDIG1NG VAN NEDERLAND EN NEDER- LANDSCH-INDIë. Het ,,N. v. d. D." noemt het bericht, als zou luitenant-generaal v. Heutsz, oud-gouverneur-gcneraal van NederI - Indië, aangezocht zijn om het voor zitterschap op zich te nemen van de commissie, welke een onderzoek zal hebben iu te stellen in zake de vesde- diging van Nederland en Neder- landsck-Indiö, waarvoor in de Tweede Kamer toezegging is gedaan, onjuist. Van den heer Van Heutsz heeft het blad vernomen, dat hij nog geen aan koek ontvangen heeft. EEN FEESTDAG. Voor de familie Hoekstra te Sloten was het Zaterdag ©en ware feestdag. Toen toch herdachten de heer S. J. Hoekstra en echtgenoot© hun 50-jarig huwelijksfeest. Ilun zoon K. Hoek stra was juist 25 jaar getrouwd, ter wijl twee dochters van laatstgenoem de op denzelfden dag in het huwelijk 'traden. Genoemde huwelijken zijn kerkelijk ingezegend door ds. Hoek stra, predikant te Burum, zoon van don grijzen jubilaris S. J. Hoekstra- De winkelier H. A K. O-, in de Poortstraat te Utrecht, is van een lad der gevallen en aan de gevolgen daar van overleden. ONWEDER. Gistermiddag is tusschen Koude kerk© en Biggokerke een landbouw- schuur door den bliksem getroffen en geheel in de asch gelegd. Tc Zuidzand© is de bliksem geslagen in een landbouwschuur van A. Salo- HET NIEUWE POSTKANTOOR TE PURMEREND. Vrijdagmorgen zal het nieuwe post kantoor in gebruik worden genomen. „NIMMERDOR". De beslissing van Gedeputeerde Staten' van Utrecht tot met-goedkeu ring van het Raadsbesluit der gemeen te Amersfoort, tot aankoop van het landgoed „Nimmerdor", is bevestigd door do Koningin. J. DIJKSTRA. Te Scheveningen is in 51-jarigen ouderdom overleden de lieer J. Dijk stra. inspecteur van do opium-regie net verlof. VERVROEGDE WINKEL- SLUITING. To Wormerveer is een beweging gaande om te komen tot wettelijk ge regelde winkelsluiting. Door een co mité uit de winkeliers zijn aan 167 winkeliers vragenlijsten rondgezon den. waarvan er 113 ingevuld terug ontvangen zijn, verdeeld als volgt voor 9 uur sluiting verklaarden zich 100. tegen 25 en 18 blanco voor 8 uur sluiting 27 voer, 50 tegen en 66 blan co geheel Zor.dagsluiting 60 voor, 35 tegen en 39 blanco: sluiting Zondag middag na 2 uur 82 voor, 28 tegen en 33 blanco. In verband met deze zaak zijn bij den gemeenteraad eenige adressen in gediend. AANWIJZING VAN DE ARTIL LERIE-INRICHTINGEN ALS STAATSBEDRIJF. Ingediend is een wetsontwerp, strekkende om den luk van staats dienst van de artillerie-inrichtingen voor zooveel betreft het dienstjaar 1913 en volgende dienstjaren aan te wijzen als staatsbedrijf. OPRICHTING EN EXPLOITATIE- VEILINGGEBOUW TUINBOUW PRODUCTEN TE AM STERDAM. B. en W. van Amsterdam stelden voor, op wal O aan de Groentemarkt een gebouw te doen plaatsen voor het houden van veilingen van tuinbouw producten, daarvoor een bedrag van f 85.1/00 beschikbaar te stellen, de wal- beschoeiïng te vernieuwen, waarvan dc kosten f 10.000 zullen bedragen, en het gebouw in exploitatie te geven aan de coöperatieve vereeniging „De Vereenigde Tuinbouwers", tegen eene vergoeding van 1 pCt. van den omzet. De heeren Wibaut, Pothuis, Smit, Wollrtng en Van Kuykhof stelden voor, 13. en W. uit te noodigen, nadere voorstellen te doen omtrent de ex ploitatie van het gebouw in eigen beheer. Na veel discussie werd het voorstel van B. en W. verworpen, WEST-INDISCHE CULTUUR- BANK. De „N. R. Ct." schrijft Een plan, dat veel zal kunnen bij dragen tot bevordering van de wel vaart i:i onze West-Indische kolomen, zal wellicht binnenkort verwezenlijkt worden. Het betreft de oprichting van een cultuurbank voor de West, waar van het denkbeeld reeds vroeger ge opperd is door het Kamerlid Dr. Bes, die ook ïn het tot stand brengen \an de thans gevormde combinatie een werkzaam aandeel heeft gehad. Aanvankelijk heeft men getracht tot een samenwerking te komen met de West-Indische belangen, die te Am sterdam in verschillende daar ter ste de gevestigde ondernemingen verte genwoordigd zijn. Daar echter het doel van de op touw te zetten onder neming, die in de eerste plaats eene bankinstelling voor de West-Indische cultuurzaken zal moeten zijn, niet ge heel in overeenstemming bleek te zijn met de zienswijzen van de Amster- damsche geinteiesseerden, zal, dank zij liet initiatief van de Rotterdain- sche Bankvereeniging, de zaak thans overwegend door Rotterdumsche be langhebbenden worden beheerscht. Behalve de genoemde bankinstelling heeft zich'ook de firma Weise Co., ie Rotterdam, bij de oprichting ge ïnteresseerd, terwijl van de Amster- domsche belanghebbenden alleen de Surinaamsche boschexploitatie-maat schappij, voorheen Van Tubergen Daam, van de combinatie deel uit maakt. De nieuwe bank, die in de aller voornaamste plaats een kredietinstel ling voor den landbouw zal zijn en in de tweede ook als algemeene krediet bank zal fungeeren, zal een kapitaal hebben van anderhalf rnillioen gul den, waarvan één rnillioen gulden pre ferente aaudeelen en 500.090 gewone aandeelen. De preferente aaudeelen worden door een syndicaat, onder lei ding van de Rotterdumsche Bankver eeniging. ©vergenomen. Besprekingen mei de Regeering gehouden over de op te richten cultuurbank, hebben er tce geleid, dat een wetsontwerp is opge steld, hetwelk, naar wij vernemen, thans bij den Raad van State in be handeling is, waarbij de regeering de f 500.000 gewone aandeelen neemt, ter wijl zij gedurende een zeker aantal jaren een rente van 5 pCt. garandeert op de preferente aandeelen. Het des betreffende wetsontwerp zal binnen kort aan de goedkeuring van de volks vertegenwoordiging worden onder worpen. GENEESKUNDIG ONDERZOEK VOOR HEIT HUWELIJK. Eenige leden der Tucht-Unie hebben aan de Unie een voorstel ingezonden, om de leiding op zich to nemen van een algemeene beweging, ter verkrij ging van wc-ltelijxe bepalingen be treffende verplicht geneeskundig on-' derzock voor het huwelijk. Bedoeling van dit voorstel is niet huwelijksverbod, doch alleen een re geling. zooals is voorgesteld door pro fessor H. Treub, en wordt voorgestaan door dr. J. Schoemakcr, en door de zen is besproken cn toegelicht o. a. in de openbare vergadering, gehouden te 's-Gravenhage, op 23 April j.l., en uitgeschreven door de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. AANBEVELING RAADSHEER 11 OOG EN' RAAD. De lloogc Raad heeft aan de Tweede Kamer dc volgende lijst van aanbeve ling van zes candidaten ingezonden, ten einde daarop te kunnen acht slaan bij het maken van de nominatie voor de vacature van een raadsheer plaats, ontstaan door dc benoeming van den raadsheer jhr mr. W. H. de Savoriiin Lobman tot vlee-président van dien raad 1. mr. II. Hesse, raadsheer in het gerechtshof to Arnhem 2. Jhr. Mr. R. Reith, raadsheer in bet ge rechtshof te 's-Gravenhage 3. Mr. H. C. Dresselhuys, secretaris generaal bij bet departement van justitie; 4. Mr. R. H. A. M. Romine, benoemd vice- president van het gerechtshof te Am sterdam 5. Mr. Dr L. E. Visser, vice- president van de arrondissements rechtbank te Rotterdam6. Mr. L. C. Besier, substituut-officier van justitie bij de urrondisscments-rechtbank te Amsterdam. DE INTERN. TUINBOUWTENTOON STELLING TE LONDEN. Dc Londcnsche berichtgever van bet „Ilhld." seint De intcrnationolo tuinbouwtentoon stelling word Woensdag geopend door den Koning en de Koningin. In dc Nederlandsche afdeeling wer den H.H. M.M. verwelkomd door den Nederlandschen gezant, die jonkheer Van Doorn en Ernst Krelage van den Nederlandschen Tuinbouw raad voor stelde. Mej. Louise van Rijn bood dc Koningin een prachtigen ruiker Anls- meersche seringen aan De Koninklijke familie bezocht met de grootste belangstelling de Neder landsche afdeeling, die vooral door de inrichting een der mooiste is van de, geheele tentoonstelling; de inzendin-j gen van Hollandsche groenten, van Aalsmeersche seringen en rozen en van Boskoopsche azalea's zijn prach tig. Van de prijsbekere zijn er twee aan Nederland toegekend, een voor groenten, on een voor de gecombineer de inzending uit Aalsmeer. De tweede prijs, een gouden medaille, in do af deeling Azalea's, werd toegekend aan M. Koster Zoon, te Boskoop. HET ONTWERP-ZIEKTEWET EN DE GENEES1IEEREN. Van den heer A. C. van Bruggen, arts t© Dordrecht, ontving 't Alg. Handelsblad een artikel over „De amendementen van den heer Patijn op het ontwerp-Zk-ktewet", waaraan wij het volgende ontle©nen „Resumoerende heb ik dus willen beloogen, dat do Vv-orstellen van den heer Patijn, die erkende bijzondere kassen wil, die tevens ziekenfondsen kunnen wonden, en die in deze en ook ïn alle andere fondsen den genees kundigen een ondergeschikten in vloed willen geven, de hoofdprincipes van het ontwerp opzijde schuiven eu aanleiding zullen geven tot oimoodyyo en ongewenschte verstoring van de orde en rust, di« op dit ooge-nblik in ons land nog hoerschen in de genees kundig© verzorging van den arbeiden den stand. Om volkomen duidelijk te zijn wil ik nog opmerken, dat hier toch in geen geval van staking van den kant der artsen zal sprake zijn er is nie mand onder hen, die daarover denkt. Zij zullen eenvoudig zich niet verbin den aan de fondsen, die onaanneme lijke voorwaarden aanbiedendeze fondsen zullen het dus moeten doen met do weinigen, die zich daarvoor beschikbaar stellen. Zij zullen zich daarentegen wel ver binden aan de fondsen, die hun een gelijkgerechtigd aandeel in het be stuur willen geven. Aanneming der amendementen Pa tijn zal alleen maken, dat deze laat ste fondsen geen toelating erlangen en dus geen verzekeringspliehtigen kunnen aannemen. Bovendien verplicht het ontwerp de verzekerden bij een kas volsbrelct niet om ook in een fonds te gaan. Voor algemeene doktersstaking i3 dus geen vrees. De amendementen Patijn ontnemen bovendien aan de medici het recht om fondsen op te richten in hun geest en daarvoor de toelating aan te vragen» Dr. J. D. C. Koch ie Kampen schrijft aan 't llbld. o. a. Aan een werkelijk© staking den ken echter de geneeskundigen niet. Zij zullen zorgon, dat zij de arbeiders en hunne gezinnen ztekenfondsbe- handeling aanbieden in goed en recht vaardig ingerichte fondsen, en zij zul len dan rustig afwachten of de Ra den van Arbeid den moed zullen heb ben den arbeiders het ziekengeld te weigeren, omdat zij lid zijn van goede, niet erkende fondsen, en niet van slecht ingerichte, e r- k e n de. Wanneer dc Regeering de fondsen zoodanig inricht, dat zij aan billijke -rechtscischen" voldoen, dan zullen wij, geneeskundigen, met vreugde me dewerken anders hopen wij ons met kracht te verzetten, en d.ie strijd zal zijn „een strijd voor recht". PLAN 19ia Een groot aantal vrouwen uit ver schillende plaatsen in ons land is gisterenmiddag samengekomen fe Amsterdam, oio, onder leiding van dr. Mia Boissevain, te spreken over wat d© Nederlandsche vrouwen in 1913 kunnen doen in verband met de in dal jaar t© houden Onafhanko- lijkheidsfeesten. Zooals men weet, was dit do tweede bijeenkomst. De eerste, gehouden op 30 Maart j.l., ge schiedde in huishoud el ij ken kring. Toen werd oen voorloopig comité ge constitueerd on vele plannen werden besproken, maar tot een resultaat j kwamen de aanwezig© dames niet Do, discussies, op dez© vergadering ge voerd, werden fclians voorgelezen door mejuffrouw Rosa Maiwis, secretaresse, van hot voorloopig comité, dat tot" taak had om voor de plannon belang stelling t© wekken in breeden kring. Anna Polak plaatste tegenover de te houden tentoonstelling het voorstel om in 1913 een coöperatieve Bank van Vrouwen op te richten. De behoefte daaraan is in ons land. volgens spr., in alle vrouwenkringen sinds Inr.gen tijd gevoeld. Deze Coöperatieve Bank zou, door het verstrekken van voor schotten bij vak-opleiding, vestiging, zaakuitbreiding en anderszins onein dig voel nut kunnen stichten en een oiooi werk zijn van blijvende© aard. Met 34 stemman vóór, 4 tegen en 5 blanco werd besloten tot het houden van een tentoonstelling in 1913. Met 36 stemmen voor Amsterdam en 8 blanco werd besloten de tentoon stelling te houden in de hoofdstad van het land. Men zal trachten deze tentoonstel ling ecds ie openen op primo Mei, dit ook met het oog op dc te maken pro paganda in den verkiezingstijd. Zoo mogelijk zal de tentoonstelling gedu rende vier maanden geopend blijven. Besloten werd om van do winst, die deze tentoonstelling eventueel zal op leveren, een coöperatieve Vrouwen- bank op te richten. De tentoonstelling, aldus stelt men het zich voor, moet in de eerste plaats een vergelijking gever, tusschen het leven en de sociale positie van de vrouw in 1813 en 1913. Daarvoor is noodig, dat een gedeel te van de tentoonstelling geheel het karakter van voor honderd jaar krijgt en dat daarin wordt weergege ven een deftige burgerwoning met duidelijke uiteenzetting van het enor me keukenbedrijf, en daarnaast de groo'te omvang vun de wasch en de werkuren, die al deze huishoudelijke bezigheden aan de vrouwen kosten. Eveneens moet worden aangegeven, wat de vrouw op het gebied van litera tuur, kunst, muzick-liefhebberijen, sport, etc., presteerde en wat zij als sociale factor waard was als armen- verzorgster, regentes aan openbare instellingen, etc. Daarnaast moet een beeld van de vrouw uit de volksklasse worden ge geven, die in de stad zoowel als die op het land. Hier komen quaesties Van huisindustrie hij te pas cn vooral zal niet moeten worden vergelen, dat in dien tijd de vrouw ook al geen oubelangrüke plaats als loonarbeid- ster innam. Na het historisch gedeelte 1813 moet verrijzen een veel uitgebreider ge deelte, dat van 1913. Hier moet ïn de eerste plaats duidelijk uitkomen, dat sinds 1813 de vrouw bezig is, zich een plaats op alle arbeidsgebieden te ver werven. Uitgaande van dit overzicnt zal men eenerzij ds moeten weergeven de huis-: houding van tegenwoordig, die op ve-' le punten aanmerkelijk vereenvoudigd is. maar nog veel meer te vereenvou digen zou zijn en waaruit de voor-: naamste bedrijven in het gedeelte 1813' gedemonstreerd, geheel verdwenen zijn en overgebracht zijn in de maat schappij. AANNEMERSBOND. Dc jaarlijksche algemeene vergade ring van den Nederlandschen Aanne- mersbond zal op 10 en 11 Juli te i's-Hertogenbosch worden gehouden. Sport en Wedstrijden VOETBAL. AJAX NAAR HONGARIJE. Ajax uit Amsterdam gaat met Pinksteren ©Sn toer maken naar Hon garije. Dit is plotseling opgekomen. Eerst was Haarlem gevraagd, maar d«z© club liad geweigerd. Immers, Haarlem heeft pas '©en groot en toer achter den rug, is met Paschen naar Zwitserland geweest. I'oen is Ajax ge vraagd en deze heeft dit aangenomen. Kerk en School DE KERKELIJKE QUAESTIE TE BOSKOOP. Men meldt uit Gouda aan „De Nieu we Crt." Aangaande de kerkelijke quaesüe te Boskoop kunnen wij thans nog me- dedeeicn, dat ds. Tuinetra op verzoek van den kerkeraad der Ned TIerv. ge meente heeft medegedeeld, dat zijn besluit genomen was, om te Boskoop t© blijven. Het aanvankelijk gegeven antwoord dat d© beslissing omtmnt al- of niet blijven eerst zou worden gegeven na dat de eerstvolgende verkiezingen van het kiescollege zouden hebben plaats gehad, hetwelk in November eerst moet plaats hebben, is hiermede te niet gedaan. Rechtszaken IN' DE GEVANGENIS OF IN HET KRANKZINNIG EN G E STICHT? Voor het gerechtshof te 's-llertogen- bosch stond terecht II. K., 20 jaar, werkman te Standdaarbuilen, be klaagd van in den avond van 10 Juni 1911 onder Fijnaart Gezijna van Ba kergein van haar fiets te hebben ge worpen en haar rokzak te hebben af- jgjerukt waarin zich een portemon- naie met ongeveer drie gulden be vond, en vervolgens van in den avond van 22 September onder Standdaar- buiten, Barbara Knook van het leven te hebben beroofd door haar vast te 'grijpen en de keel dicht te knijpen en haar daarna in het water van een sloot langs den weg te duwen, waar door zij is overleden. Ook hier was diefstal de drijfveer; beklaagde ont nam het slachtoffer haar beurs,-waar in zich f 132 bevond. De rechtbank to Breda veroordeelde beklaagde tot twintig jaar gevange nisstraf. Zoowel beklaagde als het O. M. kwamen hiervan in hooger be roep. Beklaagde, die er niet snugger uit ziet, ontkeude zoowel diefstal als doodslag te hebben gepleegd. Hij heeft geen der beide meisjes gezien. De krabben in zijn gezicht zijn door een hond toegebracht. Vroeger ver klaarde hij dat het kwam doordat hij de muggen van zijn gezicht sloeg. Dr. Swaap, die beklaagdo's geest vermogens onderzocht, verklaart dat {beklaagde op het oogenblik der daad mogelijk wel wist dat hij iets ver keerds deed. maar dat hij het xem- vermogen miste om do misdaad niet te plegen. Zijn geestestoestand is niet normaal. Volgens het oordeel van dezen deskundig© Is beklaagde krankzinnig. Ook de onderwijzer te Standdaarbuiten heeft verklaard dat beklaagdo zeer achterlijk was. Uit de verklaringen van juffrouw v. Bakergem bleek dat het beklaagde niet te doen was om haar geld, doch om een andere handeling. Vroeger heeft beklaagd© op een 14- jarig meisjo reeds een aanranding ge pleegd. Professor Heilbronnen sprak als zijn oordeel uit dat beklaagde iinbecil is. Op de vraag van den advocaat- generaal, waarin hij, gelet op onze Nederlandsche wetgeving, die geen andere keuze stelt voor misdadigers dan <te gevangenis of het krankzin nigengesticht, beklaagde zou plaat- en, antwoordde prof. Heilbronnen ra 03ii krankzinnigengesticht, ofschoon hij ook daar niet thuis hoort. De advocaat-generaal zei, dat hij in geen jaren een zoo moeilijk geval heeft aangetroffen, niet wat betreft het bewijs van het misdrijf, doch wel de vraag wat er met beklaagde moet worden gedaan. Prof. Hoilbronner verklaart beklaagde voor geheel en al imbecil. Daarom zal men bier de wet moeten toepassen, die zegt dat zij die niet toerekenbaar zijn, moeten worden opgesloten in oen krankzin nigengesticht. Hij vroeg schuldigver klaring aan het ton laste gelegde, ver nietiging van het vonnis en plaatsing in een krankzinnigengesticht voor een proeftijd van een jaar. De verdediger, mr. Van Mens, zei, dat hier geen doodslag en diefstal plaats had. Beklaagde heeft gehan deld uit een abnormale drijfveer, net was een daad van een imbecil, van ceii minderwaardig individu. Do Ne- derlandsdhe wetgeving heeft liiorin niet voorzien. In geen geval hoort zoo iemand in de gevangenis thuis. Volgens de deskundigen lijdt be klaagde aan zielsziekte en zou straf fen geen nut hebben. Daarbij is het eenig bewijs zijner söhuld het vinden van d© portemonnaie in den broek aak van beklaagde's vader. Er is 'n jhet geheel niet bewezen dat beklaag de gestolen heeft. Pleiter concludeer de tot plaatsing van beklaagde in een krankzinnigengesticht. De uitspraak wordt bepaald over 1» dagen. INBREUK OP AUTEURSRECHT. De Amsterdamsche rechtbank deed gisteren uitspraak in de vroeger me degedeelde zaak van den heer C. Ba- telt. oud-hoofdinspecteur der Amster damsche recherche, tegen den uit gever van „De Telegraaf' en „De Courant". De heer Batelt had bij den uitgever Allert de Lange tegen een honorarium van da helft der te behalen winst uit gegeven een boek, getiteld „Duister Amsterdam, een kijkje achter de schermen", en ,,Dc Telegraaf" en ,,De Courant" hadden uit dat boek nage drukt de hoofdstukken, getiteld: „Een levensgevaarlijke inhechtenisneming" en „Van dievenholen". Hierin zag de heer Batelt een in breuk op zijn auteursrecht en hij ver zocht der rechtbank bij vonnis deze handeling te verklaren onrechtmatig, en gedaagde te veroordeelen tot een schadeloosstelling van f 1000 of zoo veel minder als de Rechtbank zal be palen. De rechtbank verklaarde den na druk voor onrechtmatig, maar eischer met-ontvankelijk iu zijn vordering tot schadevergoeding. Stadsnieuws EXAMENS L. O. Haarlem, 22 Mei. Geêx. 8 vrouwelijke candidaten. Geslaagd: A. J. M. Backer, Leiden, E. M. van Heuven, idem, N.. J. Hout koop, Ilelder, M. van het Haar, Zaan dam, G. J. 1 lusman, Haarlem, G. Ka ter, Zaandam, G. M. Jager, Helder. EEN AANRIJDING. Atax G 3358 reed Woensdagavond te G uur op het Stationsplein tegen de automobiel van den heer Laan te Bloe- 'mendaal; deze kwam daardoor weer tegen de auto van den heer A. C. van IJzeren uit Aerdenhout, terecht. Het gevolg was dat het voorspat bord van de auto des heeren Laan beschadigd werd, en van de andere auto de schotbreker een weinig ver bogen was De aanrijding onistond doordat de chauffeur van de Atax een koffer van een kruier aannam. Per ongeluk stootte hij toen tegen de handle van de Atax, waardoor contact ontstond, dc Atax vooruitreed en tegen de auto's aankwam. Wel een toevallige samenloop van omsta nd i g h e den I STRAATDIEVEN. De 4 bekende straatdieven J. W., J. lv. P., C. B. v. L. en J. R. hebben zich Wederom schuldig gemaakt aan dief stal van twee riiwielsleutels, een wa gensleutel en twee koperen bollen uit een schuitje aan het Phoenixtef- rein. De gestolen voorwerpen behoorden toe aan den heer F. J. M. Nelisscn in 1 de Jansstraat. Het wordt meer dan hoog tijd dat de boefjes van de straat komen. DE ELECTRISCHE TRAM DOOR DE STAD. In de Kerkstraat lagen 12 rails voor de E. N. E. T. Woensdagmiddag was een 5-jarig jongetje er op aan 't spe len, hij raakte met zijn voetje bekneld tusschen de rails in, aan schreeuwen natuurlijk geen gebrek. Een paar mannen haalden een rails weg en hij was weer vrij. Hedennacht te 1 uur is men begon nen de wissels te leggen over de Kerkstraat naar de Gierstraat. H er ij k. Vrijdag hoeft de herijk plants van S tot 12 uur voor de Brouwersstraat. Zanglust. Het dubbel mannnnkwarict „Zang- lust".. directeur de boor G Heemskerk zal, met de nummers „Omhoog", en „Schaapherders Zondagsbed", deel nemen nan den in Juli tc houden zang wedstrijd, uitgeschreven door hef ge mengd koor „Excelsior" te Almelo. FOTOGRAFISCHE TECHNIEK. In de boekerij van hol Museum van Kunstnijverheid te Haarlem bad dezer dagen onder voorzitterschap van den Directeur van genoemd Museum, den lieer E. A. von Sn her, eon bijeenkomst plaats van het Comité dat zich heeft gevormd tot liet bijeenbrengen ecner retrospectieve verzameling van proo ven der fotografische techniek. Het Comité dat zich deze taak ten doel heeft gesteld had do Voorzitters van de meest bekende in ons land ge vestigde fotografische voroenigingen uitgenoodigd deze bijeenkomst bij te wonen, waaraan dc mcesten geliocr hadden gegeven, terwijl de afwezige corporaties schriftelijk hunne sympa thie betuierden en hunnen steun toe zegden. De groote betcekenis. welke de foto grafie sedert haar ontstaan van lie verlede voor het maatschappelijk le ven. voor kunsten cn wetenschappen cn voor allerlei werken der techniek heeft verkregen, is oorzaak, dat eene verzameling als hier bedoeld, ook voor ons land van groote cultuurhis torische en ae.slhctischc beteekenis moet worden geacht en daar op hot oogenblik de mpgcU'klieid nog bestaat, de meer en meer verdwijnende, overal verspreide exemplaren van oude fo tografische techniek bijeen te bren gen, zoo word besloten, alle persoon lijke krachten in het werk tc stellen teneinde dit doel te bereiken, tenvijl bovendien op belangstellenden in den lande een beroep wordt gedaan om bovenvermeld plan te helpen verwe zenlijken, be<-" door het Ier beschik king stellen van in hun bezit zijnde merkwaardige en voor dit doel ge schikte fotograf!en, hetzij door ge- delijke bijdragen net voornemen bestaat om zoodra de biieen te brengen verzameling ecni- gen omvang heeft verkregen énde tijd zal zijn aangebroken dat het Mu seum van .Kunstnijverheid door het vertrek van het Koloniaal Museum uit het Paviljoen meer de ruimte ter be schikking zal hebben, deze collectie aan de Commissie van eerstgenoemd Museum in bruikleen aan tc bieden, tex-wijl zij wanneer zij door gelei delijke aanvulling, na verloop van tijd eene groote beteekenis zal hebben verkregen, zooals dit ook in andere landen het geval is, als een afzonder lijk geheel zai kunnen worden geves tigd. De secretaris, do heer E. A. Loeb, villa „Irene" te Ovcrvcen, is gaarne bereid, aan belangstellenden nadere I inlichtingen omtrent een en ander to 1 verstrekken. GRONDWERKERS. Men schrijft ons: De grondwerkersvercen. „Vooruit gang zij ons streven", hield Dinsdag avond in het gebouw „Vooruitgang", Smcdestraat 13, een huishoudelijke vergadering voor verer de en on ver eenigde grondwerker .vis sprekers traden op W. Vechter van Amsterdam, cn Ademans, van Haarlem, die aan toonden dat het noodig was door de houding der patroons een sterke actio te voeren. Met algcmcfeno stommen werd daar toe besloten. 7 nieuwe leden traden toe. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. H. v. d. Broeke, Oosterstr. l izw., een jonge hond. bureau van politie, een sleutel van een brandkast en drie sleutels aan 'n bandje. C. Giling, 2e Vooruitgangstraat 22^ een R. K. kerkboekje. C. van Dam, Nassaulaan 48, eer passer. A. van Zijl, Gasthuisvost 48, eei staalboek van gordijnen. M. Meijer hof, Spionkopstraat 13, Schoten, een ceintuur. Th. Lefeber, Antoniestraat 85, een hond. J. Huijboom, Groot Heiligland 24, een hond. W. Mïjnders, Rozenstraat 17B, een hond (fex-terrier). G. v. d. Weiden, Bartcljorisslr. 24, een broche. J. Provoost, Brouwerstraat 5, een paar damesschoenen. A. Tollenaar, Berckhcijdestr. 23rd, een rijwielpoinp. Pli. van Dalen, Pres. Steijnstraat 19, een armband A Janssens, Rozenstraat 41, een vul penhouder. J. Dodenhuis, Heereweg 325, Heem stede, een sigarenpijp, EEN NIEUWE BRIEVENBUS. Men verzöekt ons het volgende t€ plaatsen De'waarnemend directeur van het postkantoor te Haarlem brengt ter kennis, dat een brievenbus geplaatst is tegen den gevel van perceel 9 in de Hoogewoerddv. arsstraat. waarvan de lichtingen zijn vustgesteld op werk dagen te 8 m., 1 a. en 8 a, en op Zon dagen te 9 ni. KINDERHERSTELL1NGS- EN VA CA NT 11KOLONIES. Men schrijft ons: Door een dame hier ter stede wer den de Vacantiekoloniehuizen van 't Centraal Genootschap verblijd met 'n heerlijke zending speelgoed en boe ken, terwijl de voorraad van de Haar- lemsche kleerenkast ook aardig ver meerderd werd. Dit blijk van sympa thie geeft hel Bestuur vertrouwen, dat de talrijke jaarverslagen die ter op wekking voor liet lidmaatschap in onze gemeente verspreid zijn, ook met sympathie ontvangen en gelezen zullen worden, zoodat velen door een gunstig antwoord gevolgd mogen wor den. HANDELSSCHOOL. De tweede dag van het studiereisje werd doorgebracht te Enschedé, waai de weverij cn spinnerij van Jannink Zonen het eerst aan de beurt kwam. De leerlingen brachten in deze fa briek een paar zeer interessante uur tjes door. Na afloop hiervan werd be zocht de gloeikousjesfabriek Ronie Union en des namiddags bezichtigde nxen den show-room der firma Tatter-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6