NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Instantanées. 29e Jaargang, No. 8872 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VKIJDAG 24 MEI 1912 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER drie maanden: jlif Van 1—5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 1 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor dc dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der JvYv'v4/Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 JAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 jg SjTi- —A» -ö) 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. cSsUmd z"3Sla'd, 'voor Haarlem' '.'.l I 03lk Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per pos) „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonuummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BI.AD. AGENDA ZATERDAG 25 MEI. Schouwburg: Bioscoopvoórstellin- ien. Hotel Duin en Daal: Matinée, 3 uur. Stadsnieuws Overdekte Zwem. en Badinrichting. DE RAADSCOMMISSIE STELT VOOR, DAT EEN OVERDEKTE ZWEM- EN BADINRICHTING VAN WEGE DE GEMEENTE ZAL WOR DEN GEBOUWD EN GEëXPLOl- TEEP.D. Dc Commissie, die omstreeks twee Jaar geleden benoemd werd en be- sluut uit de hoeren W. A. J. van de Kamp, J Schreudere en A. Rinkema, brengt thans een uitvoerig rapport uit san bijna dertien bladzijden (buks. Zij begint niet te herinneren aan liet motief tot bare instelling, verzoe ken van twee particulieren (de heeren Graichen en Springer) die terrein van dc gemeente wenschten te ontvangen voor dc stichting van zoodanige in richting; zij heeft toen nagegaan welk Boort van inrichting 5 oor deze ge meente on omstreken nuttig of ge- Wensclit zou zijn, welke de aanleg- en exploitatiekosten zouden wezen, om ten slotte tot de levensvatbaarheid te komen en de vraag: particuliere of ge meentelijke exploitatie onder de oogen te zien. Particuliere of gemeentelijke exploi tatie. Wat dit laatste betreft, onderschat da Commissie volstrekt niet de voor deden van particulier initiatief, en is ook niet blind voor het feit, dat zoo dikwijls gemeente-exploitatie kostbaar is, maar toch is zij voor gemeente-ex ploitatie, omdat bet een inrichting zal Kim voor meer- en mmdergegoeeïen'. De Raad moot bet geheel beheerschen. De soort van inrichting. De Com missie stolt zich voor een gebouw met twee ingangen, een voor mannen, een voor vrouwen, twee bassins, die op bepaalde dagen en uren voor minder bctalenden beschikbaar zullen zijn, hel eeue voor mannen, het andere voor vrouwen; ter weerszijden van de bassins twee rijen kleedkamertjes bo ven elkander; voorts eenige douches met voetbaden en gelegenheid voor een twintigtal kuipbaden, benevens een heete lucht- en stoombad Niet alleen de meergegoeden, ook zij wier omstandigheden hen tot dus verre dwongen slechts douchebaden te nemen, moeten gelegenheid hebben voor weinig geld het zooveel gezon dere zwemmen te beoefenen en dat kan eerst dan, wanneer de uien wr.urin gezwommen kan worden, goed verdeeld zijn. Moet de verdeeling in vieren zijn (namelijk met één bassin) eerst vour mannen en vrouwen en dan een voor meer- en minderbetalen- den, dan zullen er te weinig men- sclien van kunnen profiteered. Van daar de twee bassins, die voorge el^ ld worden. Van de dubbele rij kleedkamertjes Jv dc een voor de meer betalende, de Buder voor de minder gegoede bezoe kers. Bij beide bassins zijn een zestal druches, daar men een douche ver plicht is te nemen, vóór men in het ba: sin gaat. Kuipbad. i zijn wel kostbaar, doch winstgevend. Heotélucht- en stoombaden acht de Comm. wonschei ijk, omdat vele docto ren zulk een inrichting van groot be long achten. Watervcrvcrsching. Met het oude eysteem hadden alleen diegenen, die kort na de vulling met nieuw water kwamen, een friseh bad, de volgende vonden vervuild water. Met hel En- jclsche stelsel van filtering and aera- V.ng wordt het gebruikte water aan de lucht blootgesteld, daardoor gezui verd. dan gefilterd en weer rein in de bassins teruggebracht. De Comm. stelt voor, dit systeem toe te passen (1) Aunleg- cn exploitatiekosten. De Commissie wcnscht als plaats den grond in de Jacobijnestraat, die vrij kemt door verplaatsing der H. B. S. met 3-j. c. De ruimte is voldoende, de achteruitgang naar de Stoofsteeg een voordeel en de omgeving rustig. Het gebouw wordt geraamd op 150.000, machinerieën en installatie op 40000, inventaris en diversen elk op lOuOO. samen f 210.000. De ontvangsten worden geraamd op 23955, de uilgaven op f 20.410, zoodat de exploitatie een tekort zal opleve ren van f 5415. (1) Indertijd hebben wij van dit sys teem een uitvoerig overzicht gegeven. RED. Voor het zwembad (meervermogen- den) wenscht men te maken drie soorten abonnementen en daarvan te slijten: Jaarabonnementen: 150 hoofdkaar ten a ƒ25.50 id. 2e lid van het ge zin a 15.en 100 3de lid gezin en vlgg. a 10.—. Zomerabonneinenten: 150 hoofdkaar ten a f 17.50, 100 2de lid gezin 12.50, 200 3de en vlgg. a f 7.50. Maandkaarten; 300, d. i. gemiddeld f 7.50, 50 3de en vlgg. ƒ5.—. Wintcrabonncmenten: 50 hoofd kaarten 12 50, 50 2de lid gezin h 25 per maand a 5. Dagkaarten: 6000, d, i. gemiddeld 16 per dag, a 0.30. 'Couponboekjes; 500 a 10 kaarten voor 2.50. Voor het zwembad (volksbad). Jaar abonnementen: 10 hoofdkaarten a ƒ10.—, 2de lid gezin ƒ7.50, 10 3e lid en vlgg A ƒ5.—. Zomerabonnementen: 20 hoofdkaar ten a 7.50, 20 2e lid gezin k 5.50, 20 3<|e en vlgg a 4.—. Wmter'abonnementen: 10 hoofdkaar ten h ƒ5.—, 10 2de lid gezin ƒ3.50, 10 3de en vlgg. a ƒ2.—. Maandkaarten: 25 /2 Dagkaarten: 6000 a ƒ0.10. Couponboekjes: 200 voor 10 kaarten h ƒ0.75. Diverse baten: Opbrengst kosten van huren, bewa ren en wasschen badgoed en op brengst badartikelen: 750. Verder raamt de Commissie 6000 kuipbaden h 035 en 1000 coupon boekjes voor 10 baden ƒ3—. De uitgaven worden geraamd op: ƒ1600 vour badmeester en badvrouw (met vriie woning), plaatsvervanging idem 400, badknecht 700, machinist ƒ900, 1 schoonmaaksters èi /300, een kassier-boekhouder 700.—. Verder brandstoffen en verlichting ƒ3000, water /2000, drukwerk en klei ne onk. ƒ500, belasting ƒ400, brand verzekering 150, telefoon 40, onge vallenverzekering ƒ100, pensioenfonds 400, aandeel kosten van administra tie 200, onderhoud ƒ1000, rente en af lossing ƒ13.650, onvoorziene uitgaven ƒ500, huur terrein (5 van ƒ20.000) i0ü0, zeep, handdoeken en div. ƒ1000. De Commissie licht do cijfers der uilgaven toe met een beroep op haar onderzoek, daartoe ingesteld. Van de ontvangsten erkent zij, dat die uit den aard der zaak slechts een raming zijn, maar bij de beenfering is rekening ge houden met de statistieken van derge lijke ondernemingen hier te lande en m het buitenland. Ilaar taxatie van bet aantal zwembaden voor Haarlem en omstreken acht zij niet te hoog, in tegendeel. Dc tarieven blijven ver be neden die van Amsterdam. De raming der opbrengst van de kuipbaden is in vergelijking met an dere plaatsen zeer laag, de Comm. ver wacht, door de badkamers in vele moderne huizen, geen groot gebruik van deze onderafdeeling. Bij de vast stelling van de prijzen is rekening ge houden met de tarieven van de bad- irriehting aan de Badhuisstraat. Een offer van 5500 per jaar of des noods meer, uit de gemeentekas, acht dc Commissie, zoowel uit een hygië nisch oogpunt als om de verhooging der aantrekkelijkheid van de stad, geen bezwaar. Aan haar rapport voegt de Comm. het volgende ontwerpbesluit toe: I. in beginsel te bepalen, dat eene overdekte zwem- en badinrichting van wege de gemeente zal worden ge bouwd en geëxploiteerd; II. te bepalen, dat de inrichting zal worden gebouwd op de plaats der te genwoordige H. B. S. aan de Jacobij nestraat; III. B. on W. uit te noodigen nadere voorstellen op den grondslag van het rapport der Commissie aan den Raad te doen. Geslaagd. Voor het examen van den Neder- landschen Bond voor Ziekenverple ging. gehouden in het St. Elisabeths- of Groote Gasthuis te Haarlem, slaag den de dames R. C. Balkema, J. Lindeboom en J. H. Stieltjes. Bevordering. De opperwachtmeester Van Kuyck, van het depót huzaren alhier, is be vorderd tot adjudant-onderofficier bij de Rijschool en wordt mitsdien over geplaatst naar Amersfoort. Wandeltocht. A.s. Maandag (2den Pinksterdag) houdt de afdeeling Haarlem van den Kweekelingen Geheel-onthoudersbond een wandeltocht naar Velsen, Bever wijk en Wijk aan Zee. Polyhymnia. Het gemengd koor „Polyhymnia", van hier, en het gemengd koor „Poly hymnia" van Amsterdam, van welke beide vereenigingen de heer H. P. C. Dams, van Amsterdam, dirigent is, zullen in Juli a.s. in het park van het Brongebouw een gecombineerd con cert geven. Vraaggesprek van den dag. MET Mr. S. E. J. M. VAN LIER. De Regeering ia voornemens voor do Kantongerechten in het arrondis sement Haarlem een tweeden Ambte naar bij het O. M. aan te stellen. Wo hebben daarover een onder houd gehad met Mr. S. F.. J. M. van Lier, ambtenaar bij het Kantonge recht. Of Mr. Van Lier daarvan iets ai wist. Ik heb er zelf om gevraagd. Nu al twee jaren geleden heb ik or de aandacht op gevestigd, dat liet Open baar Ministerie hier overladen is met werk. Hoe is uw werkkring dan eigen lijk geregeld? vroegen wo. In het arrondissement Haarlem zijn vier kantongerechten, legde Mr. Van Lier uit, nl. hier te Haarlem, in de Haarlemmermeer, te Parmer end en to Zaandam. Het arrondissement is zoo uitge breid, dat er zelfs Marken bij behoort. Aan elk van die kantongerechten Is een kantonrechter en een griffier ver bonden, maar aan die vier samen is maar één Ambtenaar van liet O. M. Ilc reis dus die vier kantongerechten rond. U is dus Rondreizend Ambte naar, merkten we op. Ja, lachte de heer Van Lier, dat lijkt er wel zoo'n beetje naar. Kunt u ook in cijfers uitdruk ken, hoo omvangrijk uw werkkring jb? De Statistiek over 1910, dio over 1911 is nog niet uitgekomen wijst aan, dat te Zaandam 1009 za ken zijn aangebracht, te Pu mierend 498, te Haarlemmermeer 956 en te Haarlem 4266, d. i. 6729 zaken bij el kander. Heeft geen ander arrondissement zulk een hoog aantal? Jawel, maar dan zijn er meer Ambtenaren bij het O. M. In Maas tricht bv. is er ook een tweede Amb tenaar bijgekomen, hoewel daar veel minder zaken voorkomen dan in het arrondissement Haarlem. - En hoe wordt nu de funytio van den nieuwen Ambtenaar geregeld, worden dc Kantongerechten nu ge scheiden? Neen, de nieuwe Ambtenaar krijgt hier zijn standplaats en beiden blijven wij bevoegd in de vier Kan tongerechten op te tredon. Dat doet men, opdat de Ambtenaars elkander zullen kunnen vervangen. P. C. ANDRè DE LA PORTE. Hedenmiddag had op de oude be graafplaats aan den Schoterweg de ter aardcbestelling plaats van het stor- felijk overschot van wijlen den heer P. C. Andre de la Porte, in leven com missaris van verschillende fmanciéclc instellingen, o.a. van de Haarl. Hypo theekbank. Aan de groeve waren vele belang stellenden, vrienden en bestuursleden van maatschappijen, waarin de over- ledene als commissaris zittiug had, aanwezig. Wij merkten op het bestuur der Haarl. Hypotheekbank, verder do hee ren Jhr. Mr. A J. Rethaan Macaré, Mr. W. A. 'i Hooft, Mr. W. A. Thönc, Joeke's, oud-kapitein ter zee Muile- meister, oud- lid van den Raad van Indiè, J. J. Herbert en tal van ande ren, ook uit Amsterdam en Den Haag. Het woord werd gevoerd door den heer Vreede, die dc groote verdien sten van den overledene herdacht. Dank bracht spr. voor hetgeen de heer Audré de la Porte op filantropisch ge bied deed. In moeilijke tijden was hij steeds tot hulp bereid; niet toewijding en liefde steunde hij. Zijn edele vrouw stond hem daarbij steeds ter zijde. Met gevoelens van diepe erkente lijkheid nam spr. afscheid van dezen liefdevollen doodc Dc oudste zoon dankte de aanwezi gen voor de laatste eer zijn onvergete- lijken vader bewezen. DE POLITIE EN IIET PUBLIEK. Naar aanleiding van mijn Om Ons Heen over de politie ontvang ik eon schrijven, waarin betoogd wordt, dat de politie niet altijd oordeelkundig optreedt. Inzender heeft bijgewoond, dat na de ontbinding van don optocht op 1 Mei een ambtenaar van politie, zender voorafgaande aanmaning, znonscben die geenerica kwaad deden, op zij wierp en een hunner, die niet spoedig boenen maakte, oen stomp gaf zeggende „WOU ja soms wat?" Indien dit juist is, zal ik dat waar lijk niet verdedigen. Maar men dient te onderscheiden. Wanneer de politie een moeilijken, onaangenamen plicht op de juiste wijze vervult (het betoog liep over het meenemen van een jon gen, die niet van iemands huis af wou gaan) dan ie hol verkeerd, tegen het algemeen belang, dus anti-maat schappelijk, om de politie daarin te belemmeren, zooals geschiedde. En begaat de politie zelf een fout. zooals inzender meent, dat op 1 Mei op de Groote Markt geschiedde, dan is de weg, dat men zich bij het hoofd der jvolitlc, namelijk bij den burge meester, daarover schriftelijk, met opgaaf van bijzonderheden en getui gen, beklaagt. De zaak wordt dan stellig onderzocht. Ineender eindigt zijn schrijven al dus Ik biijf zeggen, dat zoolang zulke „dingen gebeuren, als ik daar gezien „heb (op de Groote Markt nl.) er nooit „verandering ten gunste der politie „in komt." Tegen deze redeneering moet ik ton stelligste opkomen. Dat één politie-ambteno-ar bij de eeu of andere gelegenheid minder tactvol optreedt, mag nooit een reden zijn. om de politie als zoodanig, bij elke gelegenheid die zich voordoet, tegen te werken. Dat is niet alleen onwettig, maar bovendien Onverstandig, omdat wij allen belang hebben bij orde in de sa menleving, waarvan de handhaving aan de ivolitie opgedragen is. J. C. P. Hersteld. De werkman Van Vliet, die door het in vlam geraken van een pot met olie ernstig verwond werd en daarop in liet Gasthuis werd verpleegd, is in zooverre genezen, dat hij eerstdaags zijirwerkzaamhcden zal hervatten. CHAPELLERIE MODERNE. In perceel Lange Veerstraat 13, al waar vroeger de zudelmakerij van den beer J. v. d. Velde was gevestigd, is thans een magazijn in heerenhoeden en petten geopend. De winkel is in ecu helder tintje op geschilderd, en ziet er keurig uit. Niet minder keurig is de groote col lectie hoeden, matelots en petten. Voor een ieder is daar keus. HANDELSSCHOOL. (Men zie ook het Tweede Blad). Te Elberfcld werd niets bezichtigd, doch dadelijk doorgereisd naar Solin gen, waar de messenfabriek van Herder werd bezocht. Door een Hol- landsch-sprekenden Duitscher werd men rondgeleid. Na afloop werden de leerlingen na mens de fabriek aan een diner genoo- digd, terwijl hun als souvenir boven dien nog een fraai zakmes werd ca deau gedaan. Nog steeds voor rekening van de fabriek werd een tochtje gemaakt naar Remscheid en Burg, waar de Kaiser Wilhelmbrflehe en het kasteel Burg werden bezichtigd. De manier waarop de groote Doitsche fabrieken hare gasten ontvangen, Is werkelijk boven allen lof verheven. De tocht naar Kasteel Burg was een heele klimpartij geweest en langzamerhand begonnen dc beenen den dienst te wei geren. Maar nu was weldra het uur van terugkeeren aangebroken en te half twaalf 's avonds stoomde men Haarlem weer binnen. Als bewijs van erkentelijkheid voor de vc-lc moeite, die hij zich getroost heeft, om dit tochtje te doen slagen, boden de leerlingen op den terugweg den directeur Dr A. Borgman een fraai sigarenpijpje aan. In de mededeeling in het 2<le blad staat een zetfout- niet de pianofabriek van de firma II ach werd bezocht, maar die van de firma Ibach. Examensdcr Verscntgl ng. van Leeraren in het Boekhouden. Boekhouden 694 candidalen. Ge slaagd o.a. de heeren: J. M. van Dai- sum, A. Dolmans, W. F. Westerbeek on P. A. van "t Wout, te Haarlem. Handelscorrespondentie. Engelsch Geslaagd mej. C. du Chatinier, van Haarlem. Faillissement ve rni eiigd. Door het Gerechtshof to Amster dam. is in hooger beroep vernietigd het faillissement van J. Kolijn. met selaar, wonende te Oude Wetering, gemeente Alkemade, welk faillisse ment door de Rechtbank alhier den 7en Mei jl. was uitgesproken. lloopcr beroep. Door P. D.. te Velsen, is hoogor be roep aangetekend tegen het vonnis der Arr. Rechtbank alhier, waarbij hij ter zake van eenvoudige beleedi- gtng van een ambtenaar, is veroor deeld tot 10 boete 8ubs. 8 dagen hechtenis. De D rink hal. De Drinkhal der Staal waterbron is gisteren bezocht door 61 personen. Openlijk jewelö." Heden wei>l instructie gehouden te gen de zes lieden, onlangs in de De Witst ra al gevangen genomen, we gens gewei«Jpleging tegen de politie. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat deze gevangenneming door de Rechtbank getast werd, zon der dat de personen vooraf gehoord waren. Dit is een zeldzaam voorko mend feit, dat er op wijst, dot de jus titie bet gepleegde misdrijf als zeer ernstig opvat. We vernemen dan ook, dat dit nfet als verzet zal gequalificeerd worden, doch als openlijk geweld, waarvan art. 141 Strafwetboek o. a. het volgen de bepaalt: „Zij, die openlijk met vereenigde krachten geweld plegen tegen perso nen of goederen worden gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 4 ja ren en zes maanden. Do schuldige wordt ge6traft met ge vangen issl ra f van ten hoogste zes ja ren, indien hij opzettelijk goederen vernielt, of indien het door liem ge pleegde geweld eenig lichamelijk let sel ten gevolge heeft." Botsinkj& Om haJf één heeft gistermiddag bij de Wijde Steeg een botsinkje plaats gehad tuaschen een paard-en-wagen, bestuurd door II. L. uit Rotterdam, cn een twee-wielfgen wagen van G. I. Haak. De kruk van dezen wagen sprong er af en vloog door de i-uiten van het perceel Korte Spaarne no. 25. BISSCHOPSBENOEMING. Uit de geestelijkheid der Oud-Ka tholieken zijn twee vicarissen geko zen. die de Bisschopsbenoeming zul len voorbereiden. Hun namen zullen aan de Gemeente worden meegedeeld. Fiets gestolen. Van W. L. K. te Heemstede is een fiets gestolen, die in de Jacobijne straat stond. O e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij Kantoor Gemeente-reiniging, een zilveren vork en twee zilveren thee lepeltjes. A. Leijenaar, Smedeslraat 17, een R. K. vragenboek je. C. Taekemo, Parklaan 8, een ro zenkrans. F. Visser, Nassaulaan 22c, een zwarte ceintuur. E. Steenkist, Oranjeboomslraat 132 een koperen gewicht. H. Scheffer,- Groenda-alsteeg 3, een fit terstang. L. Alders, Gen. Cronjéstraat 20, een portemoDnaie met inhoud. J. Jonkman, Frane Halsstraat 52, een smoushondje. G. L. Martens, Z. Polderstraat 15, een hangslot J. de Jong. Leidschestraat 21, een halsketting (granaten). P. Heeremn.ns, Wouwermonstraat 152, een knipmes. H. Wesseling. Rustenburgerlaan 16 zwart, een armband. Bureau van politie, een honden- muilkorf. A. v. Dantzig, Jacobijnestraat 9, eenige rolletjes zijde en een ring. Bureau van politie, een leerboek ten name van M. Smits. Bureau van politie, een strook lood. G van Aasendelft, U reu! astraat 3, een kruik met lijnolie^ Uit de Omstreken NIEU W-VENNEP. Aan de R.-K. School alhier is be noemd tot onderwijzeres inejuffr. M. C. Boerlage, van Monnikendam. HALFWEG. 23 Juni hoopt Ds. Heida, predikant bij de Gereformeerde Gemeente, al hier zijn afscheidsrede te houden. SLOTEN. Alhier zijn publiek verkocht een dubbel huis met tuin aan den Akor- weg in het dorp voor 5600 een huis, erf en tuin, groot 4 A. 90 c.A te Os dorp,voor 2800, en een dubbele ar beiderswoning aldaar, groot 6 A. 42 c.A. voor 1100. - BLOEMEND A AL. „BLOEMENDAAL VOORUIT'. In de gisteravond gehouden be stuursvergadering van „Bloemendaal Vooruit'' werd meegedeeld, dat de Koninklijke goedkeuring der statuten verkregen is. De heer P. C. Akkerman zal Zater dag 1 Juni deelnemen aan de verga dering van secretarissen van den Bor«d voor Vreemdelingenverkeer te Arnhem. Binnenland SCHOKKER SCH. 70. L ii Terheyde wordt bericht Dc schokker Sell. 73 is gisteicn: ,c.r gen vroeg oji een der steenen -n <J. hoofden nabij mijlpaal H3geloopen. Aldaar aanwezig zijnde werklieden van Delfland brachten voor het vaar tuig ankers uit. Met hoog water is het echter r.i. t gehikt, het scheepje vlot to krijgen ook niet met behulp A an twee vioen' booten. WIJNKOOP-DEBAT. De afdeeling Leiden der S. D p heelt haar vroeger naar aanleiding vau de debat-oneenigheid, welke op een vergadering te Leiden tusschcn de heeren Troelstra en Wijnkoop ont staan was, aangenomen motie her zien. en een nieuwe motie aangeno men, waarin besloten wordt Wijnkoop van het debat uit te sluiten op alle door de afdeeling georganiseerde ver gaderingen, „totdat hij beloofd heeft zich te onderwerpen aan de leiding, en de leugen over de redevoering ian Troelstra heeft ingetrokken." („Vod."). AMSTERDAM S INKOMSTEN BELASTING. Do Standaard schrijft: Naar ons ter oore kwam moot, nv-l het oog op do steeds stijgende uitga ven en de aanneming door en verboo gingen tijdens de discussie in den Raa<l van verschillende voordrachten voor salarisverhooging enz., nu reeds gebleken zijn, dat, wil men de begroo ting 1913 sluitende makeu Prof. Fa- bins sprak in de zitting van gisteren reeds van 2 1/2 ton tekort, belas- tlngverliooging niet uit kan blijven. Overwogen wordt of do verhooging 1/4, dan wel 1/2 zul moeten bedra gen, m. a. w. of het percentage der Inkomstenbelasting, nu 5 1/4, tot 5 12 dan wel tot 5 3/4 zal moeten wor den opgevoerd. Van deskundige zijde werd ons ver zekerd, dat Amsterdam, op den inge slagen weg, dien het tegenwoordig Bestuur volgt, voortgaande, binnen enkele jaren nog grooter financieels moeilijkheden zal moeten doormaken, dan de gemeente in do jaren 1907,8 heeft doorgemaakt MEER GELD VOOR RIDDERORDEN. Ten gevolge van verschillende bui tengewone omstandigheden, o. b. dut vele decoraties zijn verstrekt ju'i af loop van de te Brussel gehouden alge- meene en internationale tentoonstel ling, alsmede bij gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin aan den Koning en de Koningin van Bel gië en van het bezoek van den Presi dent der Fransche Republiek aan ons land in Juli 1911, is het beding \nn ƒ8000 voor aankoop en herstellingen van decoration niet tob reik ei ui ge weest en met eene som van 8813.95 overschreden, weshalve bovenge noemd bedrag hij supplotoire hrc roo ting voor het dienstjaar 1911 alsnog wordt aangevraagd. HET WEER IN APRIL. Aan het overzicht over het weer in April in het maandschrift vau het Kon Met. Instituut is het volgende ontleend lu de eerste dekade van April wei' den hooge drukkingen boven Zuid Westelijk Europa aangetroffen, daar na boven de Britsche eilanden en Duitschland, en in de derde dekade in de omgeving van Scandinavië, en ten slotte nabij IJsland. Depressies, die den lsten en van den Ssten tot den I2den over de Britsche eilanden naar de Oostzee trokken, veroorzaakten hier te lande sterke dalingen van den barometerstand In de eerste en twee dekade week de gemiddelde temperatuur weinig vau de normale af, in de derde was zij er ruim 2 graden boven, de gemiddelde dagelijksche gang was in de eerste dekade geringer, in de tweede en vooral in de derde gr< 'ter dan ge woonlijk. Bijzonder warm was het den 6den en van den 20sten tot den 22sten. De bewolking was over het algemeen beneden de normale, van den 15don tot den 27sten kwamen er gemiddeld zeven heldere dagen voor. Te De Bildt bedroeg het totaal aan tal uren met zonneschijn 238, liet grootste aantal in April sinds 1899; het normale aantal is 153 uren. De hoeveelheid neerslag tot den 12den be droeg zooveel als de normale hoeveel heid in 17 dagen daarna repende het slechts bij uitzondering. Op verschei dene plaatsen sneeuwde het deu 9den, löden en liden. In de eerste dekade waren de Wes telijke en Noord-Westelijke winden, daarna en vooral in dc derde d'-kade do Noord-Ooetelijke en Noordelijke

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1