HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Toch nog fortuin in Amerika gemaakt. VHIJDAG 24 MEI 1912 Stadsnieuws KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders Haarlem maken bekend, dat het 2do Buppletolre kohier voor do plaafse- "Üjke directe belasting naar het inko men dezer gemeente, dienst 1911, ter Invordering van de daarop voorko mende aanslagen op heden aan den Gemeente-Ontvanger is ter hand ge- »teld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op do door hen volgens arL 23 der verordening op de heffing van deze belasting gestelde termijnen te Voldoen, alsmede dat afschrift van het kohier gedurendo vijf maanden, Ingaande heden, voor een ieder ter plaatselijke secretarie (ie afdeellng) ter lezing is nodcrgelegd. ORGELBESPELING In de Groote- of St. BnvcvKerk, '<i Haarlem. op Dinsdag 28 Mei 1912, 'des namiddags van 1 tot 2 uur, door Öen hoer W. Ezerman. Programma No. 1. Preludium en Fuga, J. Bacl». No. 2. Adagio, Mendelssohn. No. 3. Prélude, Fugue et Variations, César Franck. No. 4. Concert Adagio, G. Merkel. No. 5- Offertoire No. 4, A. Guilmant- ONGEVALLENVERZEKERING. De Centrale Raad van beroep te Utrecht deed uitspraak in het hooger beroep van de Rijksverzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarbij met ver nietiging eener beslissing van do Bank, die meerdere schadeloosstel ling weigerde, is bepaald, dat aan M. S., losser te Haarlem, met Ingang van 30 October 1911 zal worden toe gekend eenc rente van f0.42 per werk dag naar 30 pet. invaliditeit, ter za ke van een ongeval, tengevolge waar van hij borst en rug gekwest heeft. De Centrale Raad bevestigde do uit spraak. CHRISTEL].!K LETTERKUNDIG VERBOND. Men schrijft ons: Voor ccnigcn tijd maakten wij mel ding van de jaarvergadering van bet Chr. Letterkundig Verbond, wel ke in Haarlem gehouden werd. Thans kunnen wij mededeelen, d it pogingen in het werk worden gesteld, to dezer stede een onderafdedling van 'dii Verbond te stichten. Zooals men weten zal, beoogt het C. L. V. do bevordering der Letter kunde, met hot oog op de geestelijke Verheffing des volks, waarbij geene kerkelijke of staatkundige richting, maar de Chr. vrijheid -wordt gehand haafd. ZWARTBRAND. In de bloembollenstreek tus&chcn Haarlem en Leiden, en vermoedelijk ook wel elders, vertoont zich in de hyacintciibollcn eene ziekte, ge naamd „zwartbrand". De aangetaste en verdaclito vakken en de velden worden met zeil om geven, om den voortgang tegen te gaan. HANDELSSCHOOL. De hoogste klasse bezocht Woensdag tellagen in Wesifalen de Accumulato- renfabriek. Eén der aan deze fabriek verbonden deskundigen leidde de leer lingen rond en bereidde hen ten slot te een verrassing door hen op een lunch te tracleeren, zooals de fabriek met allo gasten bleek te doen. Na af loop hiervan ging men per tram door het En nep cd nl waar men een goeden Indruk krijgt van den omvang die de kleine industrie in deze streek beeft aangenomen. Gedineerd werd bij de Schelmer Brunuen. Daarna bezich tigde men do groote pianofabriek der firma llud. Hach en Sohn, die zeker één der interessantste was. Als attractio kwamen toon een tochtje per Schwebebahn naar Elber- feld en een dito per tandradbaan naur de TSlleturm. Een teleurstelling was echter dat do toren zelf gesloten was en men dus het prachtige uitzicht dat men daar heeft, niet kon bewonderen. Examen L. O. Haarlem, 23 Mei. Geëxamineerd 8 mannelijke Candida ten. Geslaagd: de heeren A. J. Middag, Haarlem, J Nauta, Haarlem; J. G. Nientied, Be verwijk, W. Nugieren, Halfweg; S. P. Onneweer, Beverwijk; S. Oppen kamp, Haarlem. 2-MAANDELIJKSCII VERSLAG VAN- DEN STRIJD TEGEN DE TUBER CULOSE IN HAARLEM EN OMSTREKEN. Verrichtingen in de maanden Maart en April 1912. Aan het Consultatie-Bureau wer den onderzocht: 64 mannen, 96 vrouwen, kinderen beneden 14 jaar: 43 jongens, 46 meis jes. totaal 253 patiënten. Nieuwe patiënten kwamen er 48, van wie na le onderzoek 12 werden afgevoerd. 3G in observatie bleven en in aanmerking kwamen voor huisbe zoek tot instelling van hygiënische maatregelen om verdere besmetting onmogelijk te maken. 1106 huisbezoeken werden afgelegd tot controle op die hygiënische maat regelen. De vereeniglng gaf uit aan die vei ligheidsmaatregelen tot bescherming der gezonden- 1. Aan ledikanten, dekens, lakens, matrassen, kussens, ligstoelen, enz. enz. tot afzondering ln het gezin der zieken van de gezonden 133,17. 2. Aan koortsmeters, hoestdoekjes. banddoeken, sputumbakjes, -flesch- jes, uitkookpanneiï, waschiketels, enz. voor behandeling en vernietiging van sputum f 16,95. 3. Aan ontsmettingen en huizen- schoonmaak f 235,95 1/2. 4. Aan verl>eterïngen van woningen a hygiënische inrichting van ka mertjes voor Lb.c. lijders f 50.43 1/2. 5. Aan baden f 10. 6. Aan huurbijslag voor tubercu leuze gezinnen, die naar een gezon dere woning moesten verhuizen f 98.85. 7. Aan propaganda f 450. Totaal f 1045,36. 178 maal werd tuberculins inge spoten, verdeeld over 15 patiënten. Rubriek voor Vragen Geabonueerdon hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haurlom's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle aut woorden» worden geheel kosteloos gegeven eu zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats Tan den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Ia hoeveel tijd kan men naar Gouda fietsen? ANTWOORD. In ongeveer vier tot vijf uur. VRAAG. Wat is de beste en mooiste weg om per rijwiel van Haar lem naar Den I-Iaag te rijden? ANTWOORD. U rijdt in vier uur over Hcemstde en Hillegom langs Leiden naar Den Haag. VRAAG. Bestaan er ook boekjes over duii'cnteelt, b.v. van postduiven? ANTWOORD. Daar kan elke boekhandelaar u aan helpen. VRAAG. Wat is de beste weg te berijden met paard en wagen naar Krommenie? Hoe lang is dit ODgc- veer? ANTWOORD. Over Spaarndam en Assendelft loopt een goede weg. Het is ongeveer twee uur rijden. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen hoe lang en hoeveel uur de kortste weg is in het fietsen van Epe (Veluwe) naar Haarlem? Over welke plaatsen loopt deze weg? ANTWOORD. De weg loopt over Amsterdam, Weesp, Naar den, Hilver sum, Baarn, Amersfoort, Voorthuizen, Apeldoorn, Vaart en Emert naar Epe. De duur van den fietstocht is onge veer tien uur, zonder rusten. VRAAG. Een dienstbode is 15 Maart in dienst gekomen en mevrouw zegt haar met de 6 weken op, dus met half Juni, maar als ik eerder een be trekking kan krijgen, mocht ik ook gaan. Heeft mevrouw nu het recht mijn huurpenning af te houden? ANTWOORD. Als mevrouw u ge- ;gd heeft dat u eerder kon gaan en u gaat werkelijk heen, dan zal het wel de bedoeling wezen, dat u betaald wordt tot den dag van uw vertrek. VRAAG. Hoe heeft een huiseige naar te handelen tegenover een huur der, welke een woning per week heeft gehuurd en niet genegen is het huls bij mondelinge opzegging te verlaten? ANTWOORD. Hij zal zich moeten wenden tot een deurwaarder, want dan zal de huur gerechtelijk moeten worden opgezegd en desnoods tot ont ruiming moeten worden geproce deerd. VRAAG. Ik ben meerderjarig en ongehuwd. Als mijn moeder nu komt te sterven heb ik dan het recht uit te zoeken wat voor mij is of rnoet ik hiervan nog bewijzen hebben7 Zoo Ja, hoe moet ik hiermede nu aan? ANTWOORD. Ais u ecnig erfge naam zijt, dan komt de vraag niet te pas. Zijn er meerderen en hebt u ei gen goederen in buis, laat uw moeder dan een door haar geteekend bewijsje geven, wnarin stuk voor stuk opge noemd wordt wat u toebehoort. VRAAG. Hoe groot moet een ge bouw van binnen ztjn om er vrije al coholhoudende dranken te verkoopen? IIoc moet de stand wezen op een dorp? ANTWOORD. U bedoelt waar schijnlijk alcoholvrije dranken. Voor de localiteiten waar deze dranken uitsluitend worden verkocht, zijn geen eischen gesteld. VRAAG. Wanneer en tot hoe lang ag men met den hengel visschen? ANTWOORD. Er zijn voor ver- hillende soorten van visch verschil lende verboden vischtijden. Men mag b.v. niet visschen: van 16 Maart tot 30 April op baars en snoek, van 23 April tot 31 Mei op barbeel, brasem, sneep, snoekbaars, winde eu zeelt VRAAG. Ik ben naar ik meen, geheel ten onrechte aangeslagen in de itselijke directe belasting naar het )men. Reeds driemaal heb ik re quest ingediend- Het stuk is ondertee kend door mijn patroon, ten bewijze dat het juiste bedrag mijner inkom sten 450 per jaar is. Ik krijg nu een brief van B. en W. dat op mijn recia- rneeren afwijzend is beschikt, noe kan dit? Hoe moet ik nu verder hnndelen? ANTWOORD. U kunt binnen 30 dagen tegen die beschikking in beroep komen bij Gedep. Staten. VRAAG. Voor de personeele be lasting (Go klis de huurwaarde voor een perceel 4.20. Opcenten ƒ2 56. Sa men ƒ6.76. Nu is de huur van het huis ƒ2 per week. Kunt u mij ook zeg gen hoe of daarvan (belasting) de be kening is? ANTWOORD. Eene huur van 2 per week wordt tot jaarhuur herleid door vermenigvuldiging met 50. De huurwaarde is dus 100. Do aftrek voor gem. Ce kl. bedraagt 47,50; blijft dus ƒ52.50, waarvan 8 is -4.20 en opcenten. VRAAG: Waar wordt „Do Komeet" uitgegeven. (Blad voor kermisreizi gers) en wanneer begint de kermis te Purmereud? ANTWOORD: Dit blad wordt uitge geven to Winschoten. Directeur ls de hoer B. M, Zuikerberg„ (Jit de Omstreken IJMUIDEN. Woningnood. We lezen in „Kennemerland": Zooals men uit goede bron ver neemt, ia <ïe weekhuur van verschei- deue woningen door de eigenaars met een halven gulden verhoogd. Dit Is een der gevolgen van den hier be- staanden woningnood. Het trawleri»- drijf, do voornaamste en eerste bron an inkomsten voor dezo plaats breidt zich steeds uit, de vraag naar goede en goedkoope woningen waar aan sinds langen tijd gebrek was, wordt daardoor grooter, maar tot he den werd met hetgeen noodlg is niet op de goede wijze rekening gehouden. Niet geheel en al is dit te wijten aan bouwers eu do eigenaars der hui zen, want slechts voor hoogen prijs 'e grond hier in eigendom te ver krijgen. Het mag in ruime kring als bekend geacht worden, dat voor min der dan f 8.50 f 4.— geen goede wo ning, vooral voor een grooter gezin, op IJmuiden to verkrijgen is. Wat de levensstandaard, betreft, kan men deze plaats gerust op één lijn stellen met de groote steden en dan valt niet te ontkennen dat boven genoemde huishuren to hoog zijn, ze!f8 bij een wekeJijkseb inkomen van 15 gulden, terwijl nog menig gezin zich met minder tevreden mret stel len. In het bijzonder is hier natuur lijk sprake van de grootere gezinnen met twee of inear kinderen. Het ls daarom te wenschen, dat de Woningbouwvereenigir.g Velsen spoe dig slagen moge in den nood zooveel mogelijk te voorzien. Volgens art. 2 van hare statuten stelt dezo vereeni glng rich uitsluitend ten doel in het belang van de verbetering der volks huisvesting ln de gemeente Velsen werkzaam te zijn en beoogt zij te dien einde ten beboeve van arbeiders en daarmede gelijk te stellen personen woningen te stichten en aan dezen te verhuren. ZANDVOORT. ITedenavond vergadert de vrijxinni- kiesveroeniging Zandvoort: De agenda vermeldt: Oprichting der vereenigiug. Besluit tot toetreding bij de Libe rale Unie en bij de Vrijzinnige Cen trale „Beverwijk". Verkiezing van een bestuur. Verleening van volmacht aan het Bestuur of uan eene Commissie tot het ontwerpen van de Statuten der verèeniging. Binnenland TWEEDE KAMER. Nog circa 3 uur hield gisteren de heer Duijs de Kamer over de Ziekte verzekering bezig. Na het gedeelte zij ner rede, waarover ons telegram in ons vorig nummer sprak, zette hij de groote fouten en gebreken van 't stelsel des Ministers, do gecompliceer de opzet, de paperassenroramel, uit eenen hij wees er op dal de Min. 3 1/2 jaar had gestudeerd om zoover te komen, dat hij niets zal tot stond brengen zonder de hulp van links. Er was geen va6te, geen rooi- (wel een roode) lijn in zijn werk. Naast de groote spin (de Rijksverzekerings bank) waartegen Dr. Kuyper vroeger waarschuwde, schiep de Min. nu een geheel spinneweb, door 80 kleino spin nen, de voorzitters van de raden van arbeid er bij te voegen. Er zouden eerst nog 11 wetten waaronder het tarief moeten voorafgaan, voordat deze regeling in werking kan komen. Het scheen dat niet de zucht om de arbeiders te'helpen, maar om de agen ten der Rijksverzekeringsbank als voorzitters der raden van arbeid on der dak te brengen, hoofdzaak was voor den Min, En om dit goed te pra ten, werden die raden, bestemd om de vakorganisatie te fnuiken, als een be gin vun publiekrechtelijke organisotie van den arbeid voorgesteld! Spreker noemde deze regeling, met al de fou ten en gebreken, on-Nederlandsch, materialistisch en bureaucratisch, en bovendien onchristelijk (dit in ant woord op wat Dr. Kuyper er over schreef) omdat zij niet gemeenschap pelijk do lasten doet dragen van de geineeiïschappelijken schuld aan de maatschappelijke ellende, die deze wetten slechts regulariseert en norma liseert en verplaatst, niet opheft. De spr. eindigde met de verzekering dat hij en zijn vrienden door opbouwende kritiek en amendementen zouden trachten deze wetten te verbeteren, ook in den geest van dc christelijke arbeiders, die bij hun eigen vertegen woordigers geen gehoor vonden. ln een korte rede nam daarna de heer De Kanter het voor de particu liere ziekenfondsjes op, die recht van bestaan en aanspraak op ondersteu ning en bevordering van bloei heb bende, door dit ontwerp werden be dreigd. Hij hoopt dat daartegen zou worden gewaakt. De hoer Van Idsinga verdedigde vervolgens de nota van den heer Lob man en hemzelf, voor zoover die tegen 't beginsel van dwangverzekering is gericht. Alle hulde aan 'sMin. ijver en kunde en goeden wil en aan den ver dienstelijken arbeid der commissie van voorbereiding brengende, betoog de bij dat dwang-verzekering, vooral beperkt tot bepaalde arbeids-groepen en dus geen nationale verzekering de bovendien nog de noodzakelijke ge neeskundige behandeling uitsluit, voor hem onaannemelijk was. Hij wil de desgevorderd groote financiëele of fers brengen, maar dan voor een rege ling binnen de grenzen van de be staande rechtsorde, niet op den basis ven andere oecononnsche verhoudin gen. Vooral ook tegen de organisatie van de arbeidsraden (gelijk vroeger legen de bakkersraden) had hij on overkomelijk bezWaar, omdat daar door de eenheid der gemeenschap de eenig goede doctrine van de Fran- sche revolutie werd miskond, omdat dit niet met den eisch van den moder nen staat en van onze constitutie in strijd was. Aan een regeling voor de belangen van bepaalde klassen en niet voor 't algemeen kon hij zijn slem niet geven. Heden is de lieer Lobman, na hem vermoedelijk de heer Kuyper eerst, aan het woord. In den loop van den dag had eene regeling der werkzaamheden plaats. Dinsdag vergadert de Kamer niet. Woensdag zullen de eindstemming de Bakkerswet, het opmaken der nominaties voor den Hoogen Raad en de Algemeene Rekenkamer en de be- hande ling van eenige kleine wetten (misschien ook nog van een paar con clusion, op verzoek van den heer Ter Laan) plaats hebben, desnoodig met een avondzitting. In verband met de mededeeling van den voorzitter, dat hij. ook ter voldoe ning aan den wensch der Regeering, zou voorstelten nog in deze zitting de militaire rechtspleging en de Auteurs- vet te behandelen, deed de heer Van Veen het voorstel, daarvoor een be paald tijdstip (althans voor de mili taire wet) vast te stellen en wel Dinsdagavond 4 Juni of 11 Juni, wat bij den heer Hugenholtz vooral steun, maar bij den voorzitter en den heer Van Nispen bezwaar ontmoette. De beslissing over het voorstel tenslotte gedaan om met 11 Juni te beginnen avondvergaderingen er voor te houden. sverd tot Woensdag e.k. Dngehouden. In de gisterenavond, onder voorzit terschap van den heer Van Nispen ge houden vergadering, werd het debat ever de motie-Treub betreffende de beëindiging der spoorweg-overeen komsten van 1890 voortgezet. De Minister van Waterstaat was opnieuw aan het woord. Hij betoogde, dat de afschrijvingen niet te laag. maar te hoog geweest waren en dat blijkens het conto finto de in teering niet 45, maar 30 millioen be droeg en steeds minder werd. Hij be riep zich op het advies daaromtrent van den Raad van toezicht, die meen de dat, zelfs bij Staatsexploitatie, de afschrijvingen voldoende waren en niet behoeven te worden opgevoerd. Om de maatschappijen niet aan te groote onzekerheid voor haar bestaan bloot te stellen, wees de Minister de motie af. Een financieel onderzoek is toegezegd daarvoor is geen opzeg ging der contracten noodig. Is do termijn van opzegging door do maatschappijen, bij verlies op de exploitatie te kort, men moest trach ten die te verlengen. Daarvoor ook was opzegging onnoodig even zoo min voor den invloed van artt. 20 en 29, nopens de onderhouds- en uitbrei dingswerken of wegens de deelneming der maatschappijen in andere onder nemingen (de Haarlemmermeer-lijnen en de Z. iloJl. Electrische). Het ver lies, dat de Staat daarxloor bij naas ting lijden kan, was gecompenseerd door te weinig of niet verleend sub sidie. Het reservefonds klom steeds en zou bij naasting aan don S-laat vervallen. Van geldverspilling door de con currentie was geen sprake. Integen deel, de concurrentie had lagere ta rieven en korter verbindingen gege ven. Na daarover in bijzonderheden te hebbon uitgewijd, verklaarde de Mi nister zich in beginsel niet togen alle Staatsexploitatie hij zou dit weldra met de telefonie toonen doch bij de spoorwegen achtte hij dit stelsel ver keerd, omdat onder het motief van algemeen belang en welvaart alle zuinigheid er bij uit T oog werd ver loren. De Minister schetste het groot ver schil tusschen particuliere exploitatie oruder strengo Regeerings-contröle en Staatsexploitatie van ambtenaren, die geen zakenmenschen zijn. Vindt men een beheerder, die commercieel op treedt, dan wordt hij weldra ook Staatsambtenaar en 't commercieel© is er af. Ook de Minister zou, na 10 aren, voorstander worden van Staatsexploitatie, omdat hij als Minis ter niet altijd zijn zan krijgt Ook een Staatsexploitatie met een x-r zelfstandige directie achtte de Minister niet bereikbaar. En ten slot te wees hij op de önancieele gevol gen der gelijkmaking van de nu uit- eeuloopende loonen van het perso neel. Was de Minister dus tegen Staats exploitatie, hij ontraadde ook om 't ceinis van den prikkel der concurren tie on om de dan noodige decentrali satie, het in één hand brengen van de spoorwegen, doch hij erkende, dat dit denkbeeld onder zekere omstan digheden overweging zou verdienen. De Mm. zou terwijl hij alles deed .m met de maatschappijen samen te Werken om alle voordeelen te berei ken die te verkrijgen zijn, de motie naast zich neder leggen. Toch ve htj er prijs op dat de Kamer rich uitsprak. Want verwerp»».g der mo tie zou de Maatschappijen de vuor haar ontwikkeling zoo noodige zeker heid geven. De lieer Treub repliceerde en ver weet den Min. eenzijdigheid in ,-n tegenstand tegen Staatsexploitatie. Hij meende, dut wat elders mogei.:k was, ook in ons ais gehed zeer com mercieel land was t© doen. Hij t aan dat ook bij Staatsexploitatie de prikkel tot zuinig beheer ea lot :.ige tarieven bestaat. Door het ophouden der concurren tie hadden volgens 6pr. do overeen komsten die op de voordeelen dier concurrentie het oog hadden, haar zin verloren. Spr. betoogde nade- dat particuliere exploitatie geen concur rentie voert dan tot eigen vooidecl en niet verder gaat in het bevordei :u van het publiek belang als eigen ".oor deel medebrengt. De spr. weerlegde de M:ji. in ri:,» gansche betoog en bleef ai zijn beden kingen volhouden. Maar omdat de Min. niet de werkelijke, maar de officieele meerderheid had, en wi l hei debat op een verkeerden weg wos geleid, trok spr., overtuigd, dal do 'aak aan de orde blijft zijn motie Het debat werd toen gen ..-ton. De vergadering werd r,a een kort woord des Ministers, tot heden ie 11 uur verdaagd. EERSTE KAMER. VISSCHERSHAVEN IJMUIDEN. Bij het afdeelingsoaderzoeik van hel onteigeningsontwerp voor bovenge meld doel, weid de opmerking go- maakt, dat dezelfde urgentie als voor dit werk geldt voor het ter rein benoorden het kanaal, dut voor den bouw der nieuwe siuis s bestemd. Men wenschte, dat de ontei gening daarvoor spoedig eu dadelijk op voldoend uitgebreide schaal zal geschieden. BAKKERSWET. De eindstemming over dc Bakkers wet zal plaats hebben op 5 funi. DIENSTWEIGERING. De dienstweigeraar J. ter Borg var» hei 8e bataljon landweer infanterie, die door den krijgsraad te Leeuwar den was veroordeeld tot een militai re gevangenisstraf van drie woken, is na het ondergaan van zijn straf in dienst gesteld bij het Je regiment in fanterie te Assen. Hij is echter tijde- lijk ongeschikt bevonden en in het co- not van groot verlof gesteld. TEKORT 'AAN VROUWEN. De Tijd schrijft: Dc bevolking van Drenfe bestond op 1 Januari 1912, volgens de jegri- ters, uit 92.371 mannen en 86.190 vrouwen. Dit vrij groote verschil is merkbaar in schier alle gemeenten dezar provincie. Uitgezonderd in en kelen, waarin de beide sek&en ongo veer even Bterk in aantal zijn, is "er overal een tekort aan vrouwen. Te Norg is het verschil wel het grootst, daar er 2646 mannen en slechts 1253 vrouwen wonen en te Odooru vindt men op 5500 mannen ongeveer .VjO vrouwen te kort. Te Meppol zijn 5493 mannen en 5747 vrouwen, maar dat ls dan ook de eenige Drentsche gr. meente, waar de vrouwen in dc meer derheid zijn. Dit verschijnsel vindt in hoofdzaak' zijn oorzaak in den land- en veen- arbeid, waardoor de mannen bUj\ en waar ze zijn, maar de vrouwen kun nen worden gemist en op jeugdigen leeftijd meest afs dienstboden naar elders vertrekken. De gemeen:.m niet meer opeengedrongen bevolking zoo- als Meppel en Assen (6862 maimer, en 6874 vrouwen) leveren daarvan het bewijs, evenals de gemeente Emmen met 15.296 mannen en 14.707 vrouw on. DF- WERKSTAKING TF. ZAAN! \M. In een conferentie tusschen liet be stuur van den patroonsbond en de vertegenwoordigers der ontslagen Feuilleton Vertelling uit "t Duitsch van HARRY SHEFF. 1) Nu, Mina, vroeg de eohtgenoote ▼an den rechter Knotb, tot hare jon ge keukenmeid, die haar verjaardag vierde, ben Je met Je geschenken te- ▼reden? Nou, of ik mevrouwi Het is zoo ▼eel en alles zoo mooi, veel meer dan ik gedacht had... en ik dank a ook *an harte. Maar je ziet er toch niet vroolijk hit, Mina. Het lijkt me toe, alsof je verdriet hebt of teleurgesteld bent. Wat is er Mina? Spreek vrij uit, we hebben het immer» altijd goed met elkander kunnen vinden. Het meisje werd zichtbaar verlegen en stamelde eindelijk bijna weenend: Dat is het Juist, mevrouw, 't Be viel mij hier in huis altijd zoo goed, en nu nog do rijke geschenken... nu doet het me dubbel en driemaal leed, dat ik van u weg moet. Weg moet? vroeg de jonge yrouvv verbaasd. Maar wat drijft je dan van ons weg? Och, lieve mevrouw, begon nu de keukenmeid, blijkbaar verlicht hij de gedachte, dat het moeilijkste reeds gezegd was, de familie uit New-York, die hiernaast de villa bewoont, heeft mij overgehaald om in net voorjaar met hen naar ginds te gaan. Och, het valt me toch zoo zwaar om hier weg te gaan, mevrouw 1 Weldra wordt het vijf jaar, dat ik bij u gekomen ben, en goed heb ik het in uw huls altijd gehad, maar ziet u, mevrouw, men wil toch zijn fortuin maken, en als het Iemand aangeboden wordt Ik wil Je niet verhinderen geluk kig te worden, Mina, stellig niet; Je bent braaf en flink en hebt me nooit aanleiding gegeven om ontevreden op Je te zijn. Maar juist daarom zou ik je gaarne willen bewaren voor een overijlden stap. Ben je dan ook zeker, dat het je ln Amerika bevalt? t Is waar, Jo hebt dadelijk eene goe de betrekking, wanneer je over bent. Missis Hawthorn schijnt Immers eene rijke dame, en lk denk er niet aan iets ten nadeel e van haar te zeggen, maar Mina, bedenk, dat je hier eene voldoende en aangename positie opgeeft en toch eigenlijk niet weet, wat je daarvoor ln de plaats krijgt. De jonge keukenmeid had de tra nen in de oogen. Ja, mevrouw, dat ls alles goed en waar, en ik neem het van u op, alsof mijne moeder tot mij had ge sproken, maar... de mensck wil nu toch »cds zijn fortuin maken. Ja, dat heb ja ook al een keer gezegd. Wat noem je dan fortuin? Als mevrouw het dan toch we ten wil... het hooge loonl Achttien dollars krijg lk in de maand, en me vrouw Hawthorn heeft me voorgere kend, dat dit zooveel 1b als vijfenze ventig mark. Nu, en ziet u, mevrouw, hier zijn de twaalf maik, die u mij geeft, het hoogste, wat een meisje krijgen kan, en nu meent Frita Frits Lehmert, m'n verloofde als ik een paar Jaar lang zoo ontzettend veel geld verdien, en hij daar ginds ook veel werk kreeg, en dat zal hij stellig, want hij ls een knap kleer maker en de Amerikanen moeten veel meer kleeren verslijten dan do Dult- schere, meent m'n Frits, omdat daar de geringste aiibeidcr 's avonds na t werk als een meneer loopt... ja, nu meent Frits, dan konden we eindelijk trouwen en eene zaak openen en daarmee konden we heel spoedig schatrijk worden, zooals werkmeester Billigo z'n dochter, die vroeger op do lakenfabriek werkte en toen ook naar Amerika ging en daar trouwde en den vorigen zomer hare ouders bezocht heeft met diamanten in de ooreu en dikke gouden ringen aan de vingers. Neen, mevrouw, neem het mij niet kwalijk Men wil ook eenmaal zijn for tuin maken, voltooide mevrouw Knoth op eenigszins spottenden toon den zin. Neen, Mina, ik neem het je volstrekt niet kwalijk en heb ook, nadat lk jou redenen gehoord heb, niets meer te zeggen. Je zuflt nog dikwijls in H vreemde land aan ons denken. Toen Mina reeds vier weken in New-York in het elegante huis van (hare nieuwe meesteres vertoefde, kou zij nog altijd niet de ellende van de zeereis vergeten. De stoomboot, op welke zij den Oceaan was overge stoken, had met hevige voor jaar s- etonnen te kampc.i gehad en het jonge meisje was tegenvolge daar van bijna aanhoudend zeeziek ge weest, Ach. hoe ellendig en veriaten gevoelde ze zicht daari Meneer en mevrouw Hawthorn reisden natuur lijk Ln de eerste kajuit en hadden hun dienstmeisje eene plaats in bet tus- schendek bezorgd. Daar verbleef nu Mina met ongeveer zeshonderd an dere, wildvreemde menschen in 6«ne duistere met slechte lucht gevulde ruimte, streed met de lastige kwaal, waartegen nog geen dokter een ge neesmiddel heeft gevonden, en had bovendien nog te verdragen, dat hare ruwe medereizigers baar be spotten en uitlachten. Ach, toen dacht ze onder tranen aan bet kleine, vriendelijke dakkamertje, dat ze bij den rechter had bewoond, en aan de deelnemende zorgvuldigheid, waar mee mevrouw Knoth haar dienst meisje bij lichte ongesteldheden had verpleegd. Missis Hawthorn daarentegen bleef onzichtbaar en bekommerde zich al leen in zoover om Mina, dat ze haar door eene stewardess liet verzoeken wat spoedig weer „all right"' te zijn, wijl ze hare diensten noodlg had. Een enkel mensch betoonde zich gedurende de gansche reis vriende lijk eu opmerkzaam tegenover Mii.a. 't Was een niet meer jong, maar flink en beminnelijk man, een Zuid- Duitscher, die met zijne beide kinde ren, een jongetje van negen en een meisje van zeven jaar, eveneens het Duitsche vaderland den rug had toe gekeerd om zich in 't verre Amerika een nieuw thuis te stichten. Joseph Kolib was landbouwer. In weerwil echter van zijn vlijt werd de op brengst van zijne bezitting telken» kleiner, hij werkte slechts voor de hypotheekhouders, en toen nu voor omstreeks een jaar zijne vrouw -livrf kon hij 't in 't vaderland niet meer uithouden. Hij verkocht zijne be scheiden bezitting en verliet me--. .n kinderen het land. Daar hij zichzelven eenzaam ge voelde, had hij medelijden met Ml. nas verlatenheid en bewees haar tallooze kleine vriendschapsdiensten, welke dubbele waarde hebben voor de gene, die zich plotseling in een« vreemde omgeving verplaatst ziet. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5