NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Instactanées. 29e Jaargang, No. 8877 Verschijnt dagelijks, böhalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 31 MEI 1912 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen ir. den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom "der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02K Geïllustreerd Zondapblad, voor Haarlem0.37M «de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertenfiën van Vraag en Aanbod, hoogstens'zes regels, 25 Cts. per plaatsin g; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA ^_^^_^^___^_^_____^_Wa^oesstraa^^7^^mste^m^^elephoo^ interc. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 1 JUNI. Schouwburg: Bioscoopvoorstelling 2 1/2 uur. Biosc. Modern: Voorstellingen. Stadsnieuws Woning telling. Begin der volgende week zal een aanvang gemaakt worden met de wo ningtelling, die, zooals bekend is. zal worden gehouden door het llaarl. Arbeiders-Secretariaat, onder leiding van den lieer Nogtzaam. De telling heeft ten doel te consta- leereu do woningnood, welke hier te Haarlem bestaat. Do woniugtellers komen daartoe te samen in het Volksgebouw, Smede- straat. Nieuw blad. Woensdagavond weid gecolporteerd met een nieuw blad, genaamd ,,Do Neutrale Goede Tempelier", uitgave van de I. O. G. T. N. (Independent Order of Good Templars Neutral). Ofschoon hier ter stede nog geen ofdeeling bestaat, wordt gewerkt voor de propaganda van dit blad. De Bond zelve bestaat uit ongeveer GO leden thans on stelt zich ten doel niet te genover de Oude Tempelieren, doch naast dezen werkzaam te zijn. Te Hilversum en Den Haag bestaat reeds oen afdeelinig en verder eenige verspreide leden. Het. blad staat onder redactie o. a. van Prof. Van Rees, te Hilversum, en is gesteld in de vereenvoudigde spelling. Ongesteld geworden. Een politieagent rapporteert, dat A. C. van D., huisvrouw van H. .T., wonende te Schoten, op den Schoter singel overvallen werd door benauwd heden Dr. Boshouwers, door de politie ge- requireerd. heeft haar per rijtuig naar haar woning doen overbrengen. De vrouw T9 lijdende aan een hartkwaal. II a r <1 aangekomen. Donderdagmiddag had aan de Ka- toenmaatschappij aan den Kinder- huissingel het volgende plaats: Een Jongen, genaamd Van B., was bezig een stuk goed te glansen, een andere Jongen had de baldadigheid, om een golf water over het goed te gooien, waardoor dit bedorven was. In woede ontstoken eof hij hiervan kennis aan den meesterknecht. De dader, die bang voor straf was, gaf Van B met een kruikte een zwaren slag tegen het hoofd, waardoor een gapende wonde ontstond. Na in de fabriek verbonden te zijn, 1b hij per rijtuig naar zijn ouderlijke woning in de Rozenpriëelstraat over gebracht, aldus meldt onze occasional reporter. Een verdacht zaakje. Bij de politie werd aangifte gedaan, dat van het voormalige Instituut Prins dfaii het Prinsen Bolwerk wor den vermist een loodeu pijp, zinken pijp, koperen kraan, enz., terwijl Don derdagmiddag op het terrein een man bezig was stukjes zink in elkander '.e slaan, afkomstig van den koepel van het gebouw. De persoon gaf voor dit te doen op last van den aannemer, maar hij ver liet het terre:n, zo .-.her wat mede te nemen. Dit is verdacht, zegt de recherche, die de zaak onderzoekt Een jubüé. Als er een vak is, waarin tegenwoor dig veel concurrentie is, dan is dit zeker liet schoenenvak. Niettegenstaande die concurrentie herdenkt de Noord-Brabantsche Schoenencompagnie, Barteljorïsstraat j 16, heden haar 15-jarig beslaan, het geen zeker wel een bewijs is voor de deugdelijkheid van hare .artikelen. Ter herinnering aan dit juhilé geeft ie Noord-Brabnntsche Schoenencom pagnie op Zaterdag 1 Juni aan even- tueele kooners een geschenk. Waaruit dit geschenk bestaat, kan men zien in de in dit nummer voor komende advertentie. Een diefstalletje. II. v. d. V., schipper, doet aangifte, 'dat hij uit een kist, staande op een schuit, liggende in het Spaarne, een bus, inhoudende doperwten en 8 fles- schen zuur, vermist- Waar zijn die doperwten en zuur tjes gebleven De recherche zal dit raadsel trach ten op te lossen. Vraaggesprek van den dag. OVER DIPHTI1ER1E. Met een deskundige hebben wij een gesprek gehad over de diplithe- rie, die te Bloemeudaal de sluiting der openbare school heeft noodzake lijk gemaakt. Waarom zijn niet dezelfde maat regelen genomen tegen de ziekte, als het orige jaar vroegen we. Dat is eenvoudig hierom, wijl het Rijksloezicht de sluiting der school gedurende veertien dagen voldoende achtte. Want do ervaring heeft ge leerd, dat de ziekte wel verdwijnt als men de school eens een poosje sluit en de leermiddelen ontsmet. Maar dan de bacillendragers De schoolarts is begonnen met het onderzoek der kinderen. Twee klassen zijn o. a. onderzocht. In de voorbereidende klasse werden 4 ba cillendragers van de 31 gevonden, maar in een andere waren 29 van do 36 ldndoren dragers van bacillen. Is dat onderzoek niet geheel voortgezet Wen, dat is gestaakt, toen de inspecteur van de Volksgezondheid ingreep. De kwestie van de diphfche- rie is ook meer een zaak, die buiten den schoolarts omgaat. Tn Amsterdam b.v. bemoeien do schoolartsen zich niet mot do diphtherie, daar zorgt de Gezondheidsdienst er voor. Maar in dc adviezen to Haarlem gegeven tot steuning van liet voor stel tot invoering van schoolartsen, werd toch juist op het nut van dit instituut voor de bestrijding der diph theric gewezen. Jn, do schoolarts kan ook van nut zijn door aanwijzingen te geven, omtrent de ontsmetting der school en daardoor werkt hij ook mee aam de bestrijding der ziekte. Maar dan de bacillendragers? Ja, dat is geen gemakkelijke kwestie. Het is wel radicaal om te zeggen: Onderzoek iedereen en isoleer de bacillendragers, maar waar is de rechtsgrond voor dien maatregel. Welk recht heeft het Gemeentebestuur eigenlijk, om den toegang tot de school te verbieden aan bacillendra gers? En dan de consequentie. Als men de kindoren alleen onderzoekt, is men er nog niet; men moet ook de ouders onderzoeken, de andere leden van het gezin, de menschen met wie deze personen in aanraking komen. En als men dan bacillendragers vindt, dan moet men feitelijk de win kelier gebieden om zijn- zaak te slui ten en de meid verbieden boodschap pen aan te nemen. Want elke bacil lendrager zou immers de kiemen kun nen overbrengen. En men is nog te meer huiverig oin in die richting te gaan, omdat de wetenschappelijke wereld zelf :iog verdeeld is in haar meening over de theorie der bacillen. Sommigen zeg gen, dat de bacillen, die a-virulent zijn en dus geen kwaad doen, niet gem&kkeiijk virulent, dus scha delijk kunnen worden. Anderen zeggen weer, dat zij bin nen een dag virulent kunnen worden. Om al die redenen is geadviseerd de school te Bloemeudaal maar eens tot 3 Juni te sluiten cn do school te ontsmetten. Dan kan men wel weer eens verder zien. BEVOLKING. Op 1 Jan. 1912 telde Noord-Holland 5858/3 vrouwen en 552548 mannen, te zamen 1138421 inwoners. Haarlem 32946 mannen en 37042 rouwen. Bemiebroek 600 m. en 676 vr. Beverwijk 3413 m. en 3308 vr. Bioeinendaal 3513 m. en 4736 vr. Haarlcmmerliede en Spaarnwoude 190'J m. en 1840 vr. Haarlemmermeer 10322 m. en 9636 vrouwen. Heemstede 3613 m. en 4315 vr. Schoten 5164 m. en 5113 vr. Sloten 5169 m. en 5446 vr. Spaarndam 450 m. en 433 vrouwen. Velsen 9907 in. en 9</5 vrouwen. Zandvoort 1969 m. en 1992 vrouwen. Nog niet goed gedres^eerd. Een kantoorlooper liep langs de rails, bij de Nieuwe Gracht opgesta peld. Tegen de rails aan stond een rijwiel, dat door een hond bewaakt werd. Nauwelijks passeerde de man het rijwiel, of hij voelde een ruk aan zijn broekspijp en bemerkte, dat de bond daarin beet De eigenaar is thans door de politie j aangezegd om den hond zoo te dres- seeren, dat hij alleen personen aan-j valt, die rijwielen trachten weg tej nemen, maar niet de menschen, die kalm passeeren. Marconi telegraph. Geen ij s bergen. Dokter Ootninr, onze stadgenoot, is ter voorbereiding van een vertaling van zijn boek „De Wereld van het Kind" in het Éngclsch, naar Amerika gegaan, en zendt ons van de boot het volgende aardige schetsje Wij zijn midden op den Atlantischen Oceaan. Tot nu toe hebben we best weer en van de zeeziekte, die zooveel passagiers zelfs bij dit kalme weer doet lijdon. hebben we In 't geheel geen last. Af en toe was ik al eens naar de brug gegaan.cn had met een zeker ontzag gekeken naar dat kleine vertrekje daarboven, waar dc marco nist zat, tiiuar dc neergelaten gordij nen voor de raampjes weerden eiken spiedenden blik. Tot ik hein ontmoette en bij me al gauw uithoodlgdc om zijn toestel te komen zien. Zou trad >k dus het heiligdom binnen. Stel u voor een kamertje, zooals we er zooveel kennen in onze goede stad, gelegen bij of iioven de trap. een meter of drie lang on een paar breed. Waar zich in deze kamers anders liet raam bevindt, ziet ge twee patrijspoortjes en daar onder bevinden zich dc toestellen. Twee groote klossen staan naast elkander en twee koperen staafjes, die rechtop staan, dra en twee andere, die rechthoekig op de eerste staan. Het heeft iets van ecu rekstok in 't klein, die door twee koperen staven gedra gen wordt. Docli mijn voorbeeld is fout, want de rekstok is één staaf en bij het Marconi-toéstel zijn het twee staafjes, die elkaar tot op een kleine vingerlengte naderen. Op tafel staat een u allen welbekend toestelletje, waarmede dc telegrammen overge seind worden. Onze marconist was juist opgestaan en terwijl hij in het kamertje, dat slaap- en werkkamer beide is, zijn toilet maakte, vertelde hij mij, dat hij zoo straks eens oproepen zou. En al was, ik moet 't eerlijk bekennen, de .verleiding groot om te blijven, het werd me toch haast te machtig, want de lucht in het vertrekje was verre van friscli en voor Diets schijn je op ze3 zoo bang te moeten zijn ais voor „bedorvenlucht. Daar vat je het eerst kou door Wij accordeerden dus, dat de deur open zou blijven, op voorwaarde, dat zoo straks aJs er geseind weid alles pot-toe zou zijn. Du na een tijdje, waarin we spraken over de nog zoo kort geledon plaats gehad hebbende ramp van de Titanic", begon hek Ik dacht en velen uwer zullen met mij dat gedacht hebben, dat het antwoord, dat ontvangen wordt, opgeteekend werd door een of ander toestel, doch de stroom, die terug ontvangen wordt, is zóó zwak, dat die alleen het plaatje van tnicrophoon van de ons alien be kende telenhoon kan doen trillen. De marconist heeft dan ook over beide ooren die kleine u welbekende apparaten, die mede de telefoon- beambte draagt. Ik wns verlangend, het eerste bericht te zien seinen De marconist ging bij liet toestel zitten, drukte op den sleutel en een rij van vonken sprong lussclien de beide ein den van den rekstok, zal ik het maar noemen, over, terwijl het knetterend knallen weerkaatste tegen de muren van hei kleine kamertje. Die vonken kunt ge u niet betei voorstellen dan wanneer ge een touwtje neemt, dit een weinig terugrolt, als wildet ge gaan splitsen. Dc eone draad bolt wat meer naar buiten dan de andere en juist als dit gewirwaï van draden, is hot lichtend koord, dat lij het telcgra- pheeren de beide stukken van den rekstok verbindt, liet eerste wat ge seind wordt is: „alle stations die mij hooron, antwoorden'. En spoedig kwam bericht van de „Rotterdam", van de Holland—Amerika Lijn, dat het seinen gehoord was met dc vraag, wat er was. „Alles wel?" werd terug geseind eu mot een morgengroet ant woordde de marconist van de „Rot terdam dat er niets bijzonders was. Een bezwaar van de Marcoiii-ttle- graphic is, gelijk ik u reeds zeide, dat men moet liooren of er geseind wordt. Legt de marconist de toestellen af, dan kan er geseind worden nóg zoo lang, hij hoort het niet! En terwijl hij in zijn vertrek op en neer ging, nu eens hier-, dan weer daarheen, liep hij voortdurend niet het toestel wn zijn hcofd, tot, wat ik hem ul lang viagen wilde, i k het om mocht doen, en het geluk me dienstig was. dat er na ecnigeu tijd geseind werd. Ik kan niet beter vergelijken het geluid dut ge hoort, dan liet zacht t.kKen op de nagels, niet te dicht bij liet oor, een geluid wel zacht, maar toch goed waarneembaar, 't Was, zooals later bleek, een telegram, dat een ons voor bijvarend schip aan een ander seinde; met dat schip bleven we dien dag in verbintenis, dat wil zeggen, telkens als er geseind moest worden, werd de naam van het schip „La Providence" geseind, eu kwam er nu eens wel, dan j weer geen antwoord, al naar gelang de maconisrt daar zijn toestel op dat oogenblik op had of niet. Dit bezwaar zal nu ondervangen worden, door voortaan twee marconisten aan boord te hebben, waarvun er één altijd het' toestel aan moet hebben. Ik "was blijde, dat geheimzinnige kamertje te bobben gezien en zoo tel kens als ik eens naar boven wandelde, liep ik bij hem binnen en loste hem, als hij op het dek zich wat luchtte, af, tot ik op een ochtend een voortdurend gelik hoorde en hem riep. Hij kwam direct op mijn handge ld ip en aan zijn gezicht zag ik, dat het nu geen gewoon telegram was liet was een waarschuwing. Zoo-, eel graden Noord, zooveel graden esi, was een wrak gezien koersend naar het Zuiden. En het slot was T a k e care of icebergs („Pas op, ijs bergen"). „Dat is vandaag aan het toestel blij ven", zeide de marconist en van luch ten was dien dag geen sprake. Later op den dag toonde Itij mij een tele gram, dat ik als merkwaardigheid be waard heb, en doet zien, hoe groot de vrees voor ijsbergen is. liet telegram was afgezonden door een ander schip en luidde „Zag geen ijs. 30 West en 38 Noord vele ijsbergen. 48 West 39 Noord let op hunne bewegingen. Geen mist. geen kou." Wij gaan Zuidelijker. De koers van het schip is veranderd, de gewone, jaren lang gevolgde, route wordt ver laten. Den volgenden dag zagen we elkan der weder. „Alles wel". En we spra ken weer over verschillende zaken eu toen ik zoo opmerkte, dat de marco nist zeker wel het laatst met den „cap tain" liet schip verliet in geval van gevaar, toen nam li ij zijn lorgnet van zijn neus, en terwijl hij voortdurend Eransch met me gesproken had, cn ik dacht dat hij een Eranschman was, kwam t nu zoo echt Vlaaiusch er uit: „Voor wat als ik toch met een ander schip spreek, zeg ik „allo", tclcgra- jjheert gij mair, ik ga me gereed ma ken om me ts sauyeeren". Wat uit een practiscli oogpunt be schouwd zoo dom nog niet is. MAATSCHAPPIJ VAN WELDADIG HEID. De afd. Haarlem der Maatschappij van Weldadigheid hield Donderdag middag ten Raadhuizo haar jaarlijk- sche algemeone vergadering. In de plaats van den lieer II. L. Janssen van Raay, die als voorzitter is afgetreden, werd benoemd de heer Mr. P. G. van Tienhoven. Tot afgevaardigde naar de alge- meeno vergadering te Frederiksoord op 4 en 5 Juni a.s. werd benoemd de heer Jhr. J. L. van Citters, Vreemd. Een agent van politie deponeert aan het bureau een tweewielig heerenrij- vviol, door een jongen in de Groote Houtstraat weggeworpen, toen hij des avonds om 9 uur den jongen wilde be keuren wegens hel rijden zonder bel. De knaap is, vreemd genoeg, nog niet komen opdagen. Haarleniscbe Paardentram. Hedenmiddag werd de jaarlijksche vergadering van aandeelhouders der Haarlemsche Paardentram gehouden. Aan hel verslag van den Commissa ris-Directeur, den lieer Van Hamel, is hot volgende ontleend: Evenals het vorige jaar waren de resultaten ook nu weer zeer gunstig. Neemt men alleen als maatstaf het saldo der exploitatierekening, dan le verde het vervoer zelfs iets meer op, dan in 1910—11, n.l. 42.798.72, tegen 12.661.71, 't geen vermoedelijk liet gevolg was van het warme zomerweer. In de maand Augustus werden uiecr pasagiers vervoerd dan ooiti n die maand, n.l. 137077. Het eindcijfer gaf echter een iets kleinere winst, n.l. 8580.02 1,2tegen 9246 05, alzoo min der der /G00 02 1/2, dan in 1910—11, "t geen te wijten ïes aan een kleinen teruggang op de interestrekening, ge- viig van lagere» rentestand, en eeni- ge verhooging van de rekeningen fou- rc.ges en urbeidslooneii. De hoofdzaak blijft echt r de exploitatie-rekening. Daaruit blijkt, dat het publiek steeds meer gebruik gaat maken van de tram. Daarom is hei te meer jammer, schrijft de Directeur, dat juist in deze periode van bloei de Maatschappij ge noodzaakt wordt haar bedrijf binnen kort te staken. In het najaar werden sclioolkaartcn verkrijgbaar gesteld in verbond met het vestigen eener Gemeenteschool aan het Prmsenbolvverk. Do proef had wel eenig, maar geen voldoend succes. In 1911'12 werden 119363 ritte» go- maakt met 981.116 pasagiers en een opbrengst van 49057.30, d. i. meer dan in 1910'11: 5160 passagiers, met een meerdere opbrengst van 273. De gemiddelde opbrengst per dagkilome ter was in 1911—'12 5S.14, tegen 57.97 in het vorige jaar. De opbrengst per rit was 41.1 cents tegen 40.8 cents in 1910—11 en het aantal passagiers per rit 8.2, ongeveer evenveel als in 1910 1911. Omtrent het „Personeel" wordt o.a. gezegd; „Het gedrag van hot personeel gaf over hc-t algemeen reden tot te vredenheid en aangezien de meeste» reeds zoovele jaren aan de Maatschap- pij zijn verbonden, zijn zij van bun plicht voldoende doordrongen, om een goeden gang van zaken zeer bevorder lijk te zijn. Volgens den geest des tijds werd eeuige maanden geleden van vreemde zijde getracht ons personeel te beïnvloeden, 't geen zoo licht aan leiding kan geven tot een ontevreden stemming die stellig niet aan het ge- heul ten goede koint, terwijl men vaak niet beoordeelen kan wat wel de ge volgen zullpn zijn van het stellen van steeds hooger eischen en aandeelhou ders onzer maatschappij nog zoo luttel profijt trokken van het door hen ver schafte kapitaal." Omtrent een ongeval den oudsten koetsier overkomen, wordt opgemerkt, dat deze zaak door de Rijksverzeke ringsbank tot in hoogste instantie werd doorgezet, 'tgeen wel iets heeft van hetgeen men in het particulier be drijf „chicaneeren" zou noemen. Den koetsier bleef een uitkeering gewaar borgd. De bevredigende resultaten van het bedrijf maakten het mogelijk den werktijd te bekorten, hetgeen ƒ1100 vorderde voor de aanstelling van een conducteur en een koetsier. Voor fourages werd uitgegeven ƒ15.556.00 1.2. De mest hracht f 609.58 1.2 op. Aan gekocht werden vier paarden voor f 434.37 1/, gemiddeld per stuk tn drie verkocht voor f 106.67 gemiddeld per stuk. Door de werkzaamheden in de hoofdstraten was het meermalen noodig de lijn lrier en daar op te ha len. Hierdoor moest dikwijle worden, overgestapt of een wissel verlegd, waardoor nu en dan ontsporingen voorkwamen, die dadelijk weer ver holpen weiden. Uitgegeven is f 44.242.55 tegen f 43.906.77 IJ in het vorig jaar, waarvan f 19360 aan arbeidslaan en f 17778 aan paaiden-rekeningen. De ontvangsten bedroegen f 50.607.29A tegen 1 50.545.61 - 2 over 1910-11. Besloten werd af te schrijven op de paardenrekening f 1197.50, op de tramlijn 1 3700, op het rollend mate rieel f 360 en op de gebouwonrekening do rest der winst, nl. 1 S2.52J. De verwachtingen voor het volgen de, vermoedelijk laatste bedrijfsjaar zijn niet ai te hoog gespannen, merkt de Directeur op. „Do Gemeente toch is verplicht zoo vele werken uit te voeren, dat ons bedrijf ernstig ge schaad wordt, daar het passagiers vervoer reeds geruimen tijd telkens storing ondervindt. „Met onze opvolgster in het bedrijf, de N, Z. II. T.", aldus besluit het verslag, „maakte wij een overeen komst, die de liquidatie voor onze maatschappij stellig ten goede zal komen en zooveel mogelijk het pu bliek verkeer, gedurende den lijd van overgang, zal bevorderen." De Balans wijst een bedrag aan van f 108.768.16, met een kapitaal rekening van i 100 000, een ondersteu ningsfonds voor bet personeel van f 6879.66 en een waarborgfonds voor het personeel van f 1889. Na afscbrtj- ving komen op de balans voor het rollend materiaal voor f 8400, de tram lijn voor f 9300, de 45 paarden voor f 11.259 en de Gebouwenrekening voor 1 36.524.88. (Zie Vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken BLOEMEND AAL. De vogelwan deling op Donderdag 30 Mei, 's avonds te half 8 uur der Ne- dertandsche Natuurhistorische Veree- niging, afd. Bloemeudaal, had niet plaats, daar de heer -Jac. P. Thijsse, die de wandeling zou leiden, plotse ling verhinderd was geworden. De heer M. Vrij, de le secretaris, de monstreerde in de plaats daarvan hel brengen van een zwerm bijen (in den tuin der Bloemondaaische School ver- eeniging juist dezen morgen gevan gen) in een bijenkast ,en deelde vooraf eenige zeer interessante zaken mede, verband houdende met het leven en wérkend ier zoo nuttige .diertjes. Hij vertelde o.a. dat zoo een koningin ge boren staat te worden, er in dc bijen- kolonie tweedracht ontstaat en een deel, vooral de jongeren, de oude ko ningin verjagen, daar hen bekend schijnt te zijn dat als er 2 koningiu- nen zijn, dit een verwoed gevecht tus- schen de koninginnen ten gevolge heeft; een gevecht dat met den dood van een beiden eindigt. De koningin zorgt voor de instandhouding dei ko lonie (zij legt dikwijls 300 eieren in eens). Een bijenkoloiii. zonder ko ningin, is een onbestaanbaar «ets, daar de meeste werkbijen na 7 weken sterven, en er dus steeds nieuw ma teriaal moet voortgebracht worden. De koningin is dadelijk na hunt; gebooru volwassen, en wordt, zoolang er eer mededingster op kuiiul is, doo: bijen met groote zorg bewaakt en verwarmd, soms zelfs r.-.-o verwarmd, dat zij onder de liefkoozing' n stikt. Zijn er meer koninginii'\',,c!uii verdeelt «Je zwerm zich, en uus rt tiet zaak voor ue ijmkers te zórgen, dut er muur één koningin is, opdat dc zwerm zoo groot mogelijk zij. Gaat de koning»' de kast binnen, dan volgen uilen haar met grooien spoed, is z.j evenwel neg ergens buiten, dan is liet een zenuw achtig heen en weer vliegen in en uit de kust. Doordat de duisternis inviel, moe t circa 9 uur «le bijeenkomst eu de de monstratie geëindigd Worden. HEEMSTEDE, "Woensdagavond werd alhier onder voorzittorsciuip van Jhr. Mr. D. E. v. Lmuiep oen aJgtiineeno vergadering gehouden van de N. 11. Vereeniglng „Het V. .cte Kruis aitieelmg Heem stede. Uit punt 1, verslag van den se cretaris van don toestand der ufdc fi ling eu hare verwachtingen over 1911 bleek, dat door de wijkzuster 2292 be zoeken waren gebracht bij 125 ver schillende personen. In het wijklokuul werden-door de zustor 394 beliaiule- lingen verricht bij 83 patiënten. Twee keer had eon operatic plants in 3*.t wijklokaal, vijf keer assisteerde zij de doctoren in hun practijk bij" ch:- ru rgische vem'ch t i n gen. Do rekening van don penningmees ter werd accooid bevonden en sloot met '-'011 batig saldo van 76.96. Als basiuursled«?n voerden- «le hoe ren Jhr. Mr. D. E. v. Lomiep en Dr. E A. M. Droog herkozen. Als afge vaardigde voor de algemeen e verga dering werd gekozen Dr. Beekcr, als plaatsvervanger Dr. Droog. De rekening over 1911 en de begno- ting voor 1912 werden goedgekeurd. Het ledental steeg van 122 toi i .9, dat der begunstigers van 47 tot 50. HA A RLEMMEUM EER. Spoor vveglijnc-u. Met vrij groote zekerheid kan onze corr, melden, dat de spoorwegen door dc Haarlemmermeer, voor zoo ver betreft het traject Haarlem- HoofddorpLeiden, niet 1 Aug. a.s. in exploitatie gebracht worden. I'i zullen in beide richtingen dageliji.! 5 treinen loopen, waarbij zij elkoar steeds te Hoofddorp zullen kruisen. Tusschen aankomst van een trein :e Hoofddorp en vertrek van oen vol- genden trein zal een kwartier '.r- loopea. Voorts vernemen wij, dat de oki- cieele dienstregeling spoedig ver- krijgbaar zal worden gesteld. Postdienst De postdienst in onze gemeei.ie zul binnen eonigen tijd belangrijke ver anderingen ondergaan. Nut alken zullen te Vijfhuizen en aan den Aa!«- meerdenveg hulpkantoren worden opgericht doch oo kde bestellingen te Hoofddorp en N.-Veftncp zuilen wor den uitgebreid. Zoo zal Ln de eerste plaats 4 (nu 3) mail on op dc two-."te plaats 3 (nu 2) maal besteld e:i ook verzonden worden. De nieuw op te richten bijkantoren zullen 2 maoJ daags bestellen. Goed afgeloopen. Aan den Sloterweg p.~,?.v-r-rde oen auto, gemerkt G 309 een groepje ar beiders. Een hunner droeg een schof fel. Vermoedelijk door het onvol doend uitwijken der auto, of doord -1 de schoffel wat schuin werd gedra gen, kwam deze in aanraking met de lantaarn «Ier auto. De schoffel werd weggeslingerd en de lantaarn \.r- nield, waardoor de glasscherven tus schen de inzittenden terecht kwamen. Als door een wonder liep over:- -s het ongeval met den schrik aan hei de zijden af. Overreden. Een vierjarig jongetje van den ar beider H., dat zich spelende op den weg bevond, werd over red :-n door een pas sec renden boerenwagen. Het kind kreeg kwetsuren aan beide bttutje* en ook aan bet armpje. Door den ge neesheer werd geconstateerd, dat b.t laatste gebroken was, terwijl J« beentjes inwendig gekneusd waren. Volgens ooggetuigen treft den v- man van den wagen in deze geen schuld.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1