NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang, No. 8880 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 4 JUNI 1912 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: >vl> Van 1—5 regels 50 C(s.; iedere regel meer 10 Os. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemf 1.20 Haarlem van 1—5 regels/l.elke regel meer /O.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der tV-" Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Os. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 U I Xj 50 Os. voor 3 plaatsingen contant. OtiHusUeenf Zondagsblad, 'vo'o. Haarlem' of K Aï^JÉr <^V-C RedaCHe A(ll,,inistralie; Gro°(e Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. <&>£>- Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. TÖrdë plaatsin* van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT AC TIT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 5 JTJNI. Muziek in Den Hout. Vergadering van den Gemeente raad. 1 1/2 uur. Velsen: Gemeenteraadsvergade ring, 10 3/4 uur. OM ONS HEEN No. 1547 Baitsapwoce openbare werkea Angstige zielen vragen, wanneer ze lien, hoe telkens voor nieuwe zaken geld uit do gemeentekas wordt gevor derd ..komt er nooit een eind nar Neen, dear komt nooit een eind aan. Tenzij het gras groeit in Haar lems straten, de huizen meerendeels onbewoond staan, de gemeente kort om v i 11 e morte zou zijn gewor den. Maar wie wil, dat de stad leven en bloeien zul, moet niet al te angstig wezen voor de voortdurend opkomen de nieuwe eischen, gevolgen van vooruitgang der beschaving en wisse ling in de denkbeelden. Dat wil evenwel niet zoggen, dat nu ook maar met de groole bijl moet worden gehakt, alles tegelijk over hoop gehaald en, ln naam van den vooruitgang, de verbeteringen zooda nig opgestapeld moeten worden, dat de belastingen met sprongen in de hoogte gaan. Althans zoolang ons be lastingstelsel zoo zot in elkander zit als het nu doet, is de grootste voor zichtigheid geraden. Het is goed en wel om als gemeente den naam te krijgen, dat alles wat maar goed en nuttig kan koeten, er ook te vinden is, moor wanneer er geen menschen gevonden werden, bereid om al dit schoons te betalen, baat dal weinig. AVIj in Haarlem, grenzend aan twee zeer goedkoope gemeenten, bobooren vooral met kalm overleg te werk te gaan en ons ook in het goede niet te overhaasten. Zeker, In gedachte be schouwen wij Heemstede en Bloemen- daal als bij onze stad behoorende en ia weerwil van bekrompen lieden, dien het aan voorstellingsvermogen ontbreekt, ben ik er zeker van, dat wij voor de toekomst da leus moeten voeren van Groot Haarlem, maar daarmee is allerminst gezegd, dat tusschen de lasten hier en die van over do grens een zóó groot ver schil moet bestaan, dat velen daar door over die grens gaan wonen. Zelfs een scherpzinnig man als Mr. Thiet heeft gemeend in mijn betoog voor het een en voor het ander tegen spraak te vinden (hij zinspeelde daar op indertijd in den Raad! maar naar t mij voorkomt toch ten onrechte. Men kan liet feit, dat vele gegoeden in onze omgeving wonen, voor een heuglijk feit aanzien en niettemin er naar streven, de Kaarlemsche welge steld en hier te houden. Met onze financiën nu slaat het niet slecht, maar wel zoo, dat voor zichtig huishouden plicht is. Onze begroeting drijft voor een groot deel op onze gemeentebedrijven, de licht fabrieken vooral en verder natuurlijk op den hoofdei ijken omslag. Hoe langrijk de winstan op de gasfabriek ook wezen mogen, hunne elasticiteit heeft ook een grens en met de plaat selijke inkomstenbelasting is bet niet anders gesteld. Van ds laatste mag geen groote sprong gevergd worden, omdat de toeneming van het belast baar inkomen slechts geleidelijk, dus langzaam kan zijn en verbooging van percentage dient vermeden te worden. Daaruit volgt logisch, dat zeer ge leidelijk verbeteringen moeten wor den Ingevoerd, die improductieve buitengewone werken eischen. De lijst, die de directeur van openbare werken heeft overgelegd, van ken, die min of meer in voorbereiding zijn, moet wel tot nadenken stemmen. In het geheel, zoo zegt deze arnibte- inaar, moet voor een bedrag van f 2.428.700 verwerkt worden en raamt daarbij sommige posten m. L niet te hoog, bijvoorbeeld die voor de verbou wing van het Raadhuis op f 150.000. Wil mep daar een monumentale Raadszaal in maken, dan koet deze verbouwing veel meer. Ik geloof dan ook niet te overdrijven, als ik zeg, dat mei wat er nog te wachten Is, binnenkort op de agenda eon bedrag zal siaan van twee en een half mil- lioen aan totaal Improductieve open bare werken. Let wel direct im productief. Maar wat asphalteering, verplaatsing van de veemarkt, haven- plan, indirect kunnen opleveren, is natuurlijk niet na te gaan en, al ver sterken die de draagkracht van naar hopen, zeer vele inwoners, de ge meentekas als zoodanig wordt er niet beter van. Wat nu een miilioen voor onze uit gaven zeggen wil, is gemakkelijk na te gaan. Aangenomen dat Haarlem vcor 41/4 procent leenen kan, dan kost in den aanvang elk miilioen f 62.500, don vergen dus twee en een half iniUioen 156.250 j a a r 1 ij k s, die uit de winsten op onze gemeente bedrijven en uit onze inkomstenbe lasting voornamelijk dienen te wor den gevonden. Neem aan, dat deze openbare wer ken loopen over een jaar of drie, vier, dan is het duidelijk, dat de vanzelf- sche toeneming van bedrijfswinsten en belastbaar inkomen deze uitgaven niet kunnen dekken, zoodat belasting- verhooging weer zou moeten volgen, die we immers juist willen vermijden En nu heb ik de rekening nog extra gunstig opgezet, want ook de g e w o- n e uitgaven hebben neiging tot uit zetting en vorderen ieder jaar hoogere sommen en bet is zeer de vraag, of al de werken, die de directeur van P. W. opsomt, wel betaald mogen worden uit geleend geld. Daartegen weegt het feit, dat. onder de opsomming werken voor derden zijn, die d.ezen gehéél be talen, niet op. Hoewel al deze becijferingen vooraf dus niet met zekerheid te maken zijn, staat het vast, dat in de naaste toe komst vele uitgaven kunnen worden venvacht. En nu treft in de opsom ming van den directeur wel dit, dat er zooveel tegel ij k overhoop gehaald. Het is geen wonder, dat zijn personeel niet toereikend is, wanneer bijvoorbeeld voor een wijziging van de omgeving der Amsterdamsche poort veel arbeid op het bureau noo- dig is, die ten slotte maanden blijft liggen. Kan dat niet wat meer stelselmatig gedaan worden Is het niet mogelijk, elk jaar de goede wenschen te begren zen tot een bepaalde som, die verwerkt zal worden en deze niet te overscbrij den Indien dat kan, zou er een ont zaglijk voordeel mee worden bereikt, een voordeel van veelzijdigen aard. Vooreerst, dat er geen gevaar bestaat voor overbelasting van het budget, vervolgens dat de zaken, die onder handen zijn, regelmatig en snel kun nen (maar dan ook moeten) worden afgewerkt door .Raad, Raadscommis sies, bouw bureau. De wrevelige stem ming, die nu meermalen in de colleges van gemeentebestuur heerscht, zou er door verdwijnen. Maar deze linanciëele politiek vor dert zelfbedwang. Bij den Raad aller eerst, omdat niet langer elk lid met zijn speciale liefhebberij zal kunnen aankomen, of wanneer hij dat doet, zich zal moeten getroosten, dat B W. antwoorden: „Uw wensch is op de lijst gezet, maar zal de eerste jaren niet in vervulling kunnen komen." Zelfbedwang bij B. en W. evenzeer, eu ruggegraat tegenover de eischen va'- den gemeenteraad. Het is veel ge makkelijker, iedere Raads-opdracht maar te aanvaarden, dan krachtig te gen overlading te waarschuwen en den Raad ronduit verantwoordelijk te stellen. Toch zal dat bij meer stelsel matige behandeling van zaken noo- dig zijn. En als derde voordeel is nog iets ai ders te noemen. Men spreekt in en om 't Stadhuis graag over gezag. Welnu, dat wordt het best gediend e'* bevorderd, wanneer niet te veel te gelijk wordt aangevat, dat door de kracht der omstandigheden toch weer moet worden losgelaten en zwevend blijft, maar datgene wat begonnen wordt, snel en flink wordt voortge zet en beëindigd. Met niets vestigt men beter den roep van een krachtig ge meentebestuur. J. C. P. Stadsnieuws RAADSSTUKKEN. De linanciëele commissie adviseert tot goedkeuring der 4de suppletoire begroeting en een staat van af- en overschrijving, dienst 1911. Muziekkorps. Bij het Haarlemsch Muziekkorps is benoemd als klarinettist de heer G. A. \an Eijsden, van Utrecht. BENOEMING. De architect, de heer Jhr. I. A. F. J. Graafland, als bouwkundige verbon den aan de gemeentelijke gas- en elec- triciteitsbedrijven, is met ingang van 15 Juni a s. benoemd tot adjunct-ar- cl itect bij openbare werken. TRAM EN TELEFOON. De straat moet nu nog opengebro ken worden voor do telephoon en dearvoor zullen nog belangrijke wer ken noodig zijn. Door de tramlijnen In de Grooto Houtstraat en de daarmee evenwijdig loopende in Gierstraat en Koning straat worden namelijk zoogenaamde eilanden gevormd, waarvan de bewo ners voortaan ondergrondsche tele- foor geleiding zuilen krijgen. Op de draden van de tram komt een span ning van 1000 volts te staan, veel hooger dan die van de E. N. E. T., welke 600 bedraagt. De laatste be hoeft niet doodelijk te zijn, de eerste is het in elk geval, wanneer de train met mensch of dier in aanraking' komt. Maar afgescheiden nog van dat verschil, zou het natuurlijk zeer ge vaarlijk zijn, wanneer een telefoon draad kwam te breken en op de tram draden viel. Kortsluiting en brand, of in het Centraalbureau óf bij par ticulieren, zou daarvan het gevolg kunnen zijn. Vamiaar de ondergrondsche gelei ding op gevaarlijke plaatsen. IRISSEN. In den foyer van ,,De Kroon" is een tentoonstelling van Spaansche Irissen geopend, uitgeschreven door de A)g. Vcreeniging voor Bloembol lencultuur. In een zestal inzendingen zijn ongeveer zestig verschillende soorten vertegenwoordigd. De kleu ren zijn hier in 't algemeen hoofd zaak, waarop de Allium albo pilosum van den heer Van Tubengen (be kroond met getuigschrift van ver dienste) een uitzondering is. Mooi van Oostersche pracht in hun welig- warm fluweelen kleuren zijn de plan ten van den heer Zeestraten te Oegst- geest. Meer eigenaardig dan mooi Is de inzending van den heer Krelage, forsche planten mot mat-fletsche bloemen. ORGELBESPELING op Donderdag 6 Juni 1912, des nam. \xnn 2 tot 3 uur, in de Grocte- of St. Bavokerk alhier, door den Heer L. Robert. Programma: 1 TjLfita en Fuga, d. kl. t J. S. Bach. 2. Largo, G. F. Handel. 8. Cantabilé, Ces Franck. 4. Carillon, S. de Lange. 5. Aria, Gast. Dethier. 6. Eerste gedeelte uit de 5Ue Sym phonic, Ch. M. Widor. Geslaagd. Onze stadgenoote mej. M. Riessell slaagde te Breda voor het examen onderwijzeres L O. Vacantie Rechtbank. De Arr. Rechtbank te Haarlem heeft voor dit jaar do navolgende re geling der vacantie vastgesteld Zitting voor burgerlijke zaken iDinad.tg 2 en 16 Juli, 6, 13, 20 en 27 Augustus. Zitting voor strafzaken Donderdag 11 en 25 Juli, 8, 15 en 22 Augustus. Aanvang der terechtzittingen *s voormiddags te 10 uur. FAILLISSEMENTEN. Door de Arr. Rechtbank alhier zijn bij vonnis van 4 Juni 1912 In staat van faillissement verklaard L. Tuyuman, architect, wonende te Haarlem, Kampervest J. Bled Jr., koopman, wonende Haarlem, Ostadestraal M. van 't Wout, schilder, wonende te Haarlem, HeerensingeL Rechter-commissam in alle Mr. J D. Pasteur. B e e d i g d. Door de Arr. Rechtbank alhier is ter terechtzitting van 4 Juni 1912, de heer H. FeLsscr te Zaandam be- eedigd als kantonrechter-plaatsver- vangor in het kanton te Zaandam. Esperant o-examens Voor het examen van de Ned Es- perantisten-vereeniging Ia Estonto Estas Nia, zijn geslaagd de dames L. van Liemt on E. van 't Wal, te Haar lem. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken OVERVEEN. EEN PLANTENTUIN IN DE DUINEN. Do heer Jac. P, Thijsse ontwikkelt in de „Levende Natuur" een plan tot stichting van een plantentuin voor de duinflora. ,Wie denkt nog wel eens aan het stukje duinpan bij den oorsprong van de Zanderijvaart onder Overveen? raagt de heer Thijsse. De afgraving, die tot halverwege dc pan was voortgezet, liet duidelijk zien, dat daar overal onder het zand een dik ke, voor water ondoordringbare laag var. saamgeperst zwart veen lag, zoo- de betrekkelijk hoogliggende grond toch altijd moerassig moest blijven. Zelfs na hot afgraven van de halve pan bleef de rest nog vochtig, doordat do afgraving juist bij een kleine rijzing van de veenlaag was gestaakt. Nu liep wel onophoudelijk net overtollige water over den rand, maar de pan zelf bleef vochtig. In den winter, als 't vroor, vormde liet afdroppelend water er een gordijn van mooie ijspegels. De plantengroei was er overheerlijk mooi. Er groeide gewoon riet en dat ormde daar lange, bovengrondsche uitloopers. Verder stonden er de mooie kleurige Moeras-orchideeën (Epipac- tis puluslris), en de zeldzame groene orchideetjes Herminium en Sturmia, Kleine Bittere Gentiaan, Duizendgul- denkrud, Maanvarentjes, Addertong, kortom alles, wat er gewoonlijk in de allersmakelijkste duinpannetjes ir.den is, of liever, hier spreek voor de Kennemer duinen, te vinden was. Wol, ik heb bet gezien, dat dit bo tanisch paradijsje heel gewoon werd omgespit. Do spa gleed door de zo den, de kipkarretjes rolden op hun rails al 't mooie naar de zandschuiten en binnen een paar weken was 't mooie pannetje een gladde zandvlak te geworden. Later is daar de noodi- ge koemest doorgewerkt en Utaus is liet een winstgevend bollenveldje; dat wil ik tenminste hopen. Zoo gaat onvermijdelijk aan den binnenkant van 't duin en ook al die per weg het eene mooie duinplekje voor, het andere na, te niet en van den rijkdom der duinflora blijft slechts weinig over. De bloembollen cultuur, de villabouw, de aanleg van waterleidingen alles op zichzelf zeer goede zaken bedreigen de duinflora met geheelen ondergang. In de afgelegen hoekjes, waar nie mand komen mag en waar vooral, he laas terecht, het gilde van de groene trommel wordt geweerd, groeien nog wel mooie dingen. De gewone wande laar echter heeft de grootste moeite, bekend te raken met de beroemde figuren uit de bloemenwereld der duinen. Zelfs op Texel wordt dat al moeilijk en Terschelling is voor de meesten maar niet zoo gemakkelijk te bereiken. Het is daarom met bijzonder veel genoegen, dat ik thans onze lezers kan mededeelen, dat de eigenaars van de Berger duinen besloten heb ben, een groote. lage duinpan, in de nabijheid van de zee, geheel in te richten als botanischen tuin voorde duinflora. Het is de beroemde Par- nassia-pan bij of liever in de élite- badplaats Bergen aan Zee Dit epithe ton élite beleekcnt niet, dat alles in de 'élite-badplaats Bergen aan Zee duur en onbereikbaar is, maar wel dat men tracht daar alle misstanden ermijden, die in andere badplaat- min of meer gevoelige menschen zoo dikwijls hinderen. Zoo zou, bij gewone opvatting de Parnassia-pan zeer zeker verwerkt zijn tot een villa park, maar nu komen de villa's om dc pan heen en die gebeele vlakte wordt een plantentuin voor de duin flora. Er is reeds een begin van uitvoe ring gemaakt. Een stelsel van harde paden doorkruist de hcele pan en verdeelt die vanzelf ln een aantal af- an- boven het grondwater, zoodat elke planten soort er den gewenschten vochtig heidstoestand kan krijgen. Wat er reeds staat, en dat is niet weinig, vormt de onwaardeerbare kern. Hoo- ge duindoorns leveren beschutting, cglantiers ontbreken niet, kruipwil- ger houden den bodem vast en daar- tusschen wemelt het nu al van Pirola eu Parnassia Terwille van de interes sante flora der duinboschjes worden ook al boschjcs aangelegd van berk en els en Oostenrijkschen den en men zal er niet tegen opzien om waggon- ladingcn van boschgrond uit andere pannen hierheen te brengen. Ik ben zelden zoo in mijn schik ge- wce-t als op dien Zondag een paar weken geleden, toen ik daar een kijkje kwam nemen en de mogelijk heid besefte, van wat hier tot nut en vreugde van duizenden menschen tot stand kon komen. Bovendien 2aten de tapuilen en de kneutjes te zingen, dat het een lust was, een geelge- streepte pad speelde in het pas ge graven vijvertje, een hagedis sloop weg onder de dorens, alles ten bewij ze, dat als eenmaal de plantentuin tot bloei geraakt, een rijke en interes sante dierenwereld ook niet ontbre ken zal De bedoeling is, alle duinplanten in zoo groote hoeveelheid aan te kwee ken, dat men de gelegenheid kan hebben hun levensgeschiedenis te be- studeeren. De groote uitgestrektheid den tuin maakt zoo iets mogelijk de ligging waarborgt om zoo te zeggen het natuurlijke in het gedrag onzer kweekelingcn. Wie helpt nu mee dien tuin te be- olken? Natuurlijk mag dit niet ge schieden door ontvolking van andere duinplekken. Maar waar een plekje, zooels ik in den aanhef van dit op stel schetste, ten ondergang is ge doemd, kan men gemakkelijk de be langrijke, de kostbare planten redden en ze opzenden naar het asyl in de Parnassia-pan. Bovendien kan men altijd zaden en stekken verschaffen en ook is het volkomen in den haak, als men van den grooten overvloed, die elders heerscht, een kleinigheid aan ons zendt. Ik denk hier bijvoorbeeld aan een paar zoden lepeltjesheido (Vaccinium macrocarpon) die we zou- der kunnen ontvangen van Terschel ling. Wie wil meewerken kan zich voorloopig bij mij aangeven, met ver melding van de bijzondere planten, die hij of zij wil leveren. Ik droom nog van iets anders. Me nigeen wil graag de beroemdste duin planten aankweeken in eigen tuin. Deze zucht heeft aan duineigenaren al dikwijls verdriet en ergernis be rokkend. Maar als onze Parnassia- tuin eenmaal tot bloei geraakt, kun ne t wij aan ieder, die er om vraagt, de mooiste-en-zeldzaamste duinplan ten verschaffen, juist zooals dat in Zwitserland gebeurt in de Jardine al- pins. Van harte hoop ik, dat deze maatre gel tot bescherming en behoud van de duinflora door veler hulp moge sla gen." SCHOTEN. De tramwerken. en W. van Schoten hebben aan de Noord-Zuidhollandache Tramweg- maatschappij vergunning verleend tot et bouwen va neen wagenloods, erkplaatsen, pokelinrichting, maga zijn en kantoren. liet gebouw meet aan het Soenda plein een lengte van 46 M. en even- zoo aan de achterzijde, die aan de verlengde Balistraat wordt bouwd. Naar het Zuidwesten sluit het ge- bcuw aan bij het huizenblok tusschen Balistraat en Soendaplein en aan de Noordoostzijde aan open terrein diepte van het gebouw is 48 M 72 In het Noordoostelijk gedeelte is de ruime remise ontworpen zij is ook in do gevelteekening in tweeén ge deeld, waarin elk drie stel rails lig gen voor het inrijden der wagens. De remise is aan het Soendaplein 22 M. 40 c.M. breed. Zij is 37 1/2 M. dieu Achter de remise aan de Balistraat zijn de ruim 10 M. diepe werkplaat sen, nl. een algemeene werkplaats, een timmermanswerkplaats en een schilderswerkplaats. Ten Zuidwesten der remise vindt men aan het Soendaplein de kanto ren. gescheiden door een vestibule en toe in portaal het kantoor naast de remise is voor den remise chef. Ach ter diens kantoor loopt de vestibule door. Die vestibule geelt toegang tot het schaftlokaal, het wasch- en kleed lokaal. het oliereservoir en de berg plaats. Daarachter vindt men den in gang naar den kelder, waar de ver warmingstoestellen geplaatst worden en 'ie kolen w orden bewaard. Hierachter is de zandbergplaats. Dan volgen het magazijn, met kan toor van den magazijnmeester en een tweede oliebergplaats. Verderop ko men de schakelkamer, de electrische werkplaats, het vertrek van den werk meester en de sieenkolenbergplaats. Achter in dit gedeelte van het ge bouw, aan de Balistraat, naast de straks genoemde werkplaats, is de smederij. Een derde deet van het gebouw is een gedeeltelijk overdekte opslagruim- te. De sporen loopen hier van het Soendaplein door de poorten het ter rein over naar de Balistraat. Aan den huizenkant zijn de pekelini.ch- ting en een flinke rijwiel:..bergplaats. De voorgevel aan het S endaplcin, de achtergevel aan de Balistraat en de zijgevel zijn uitte.- ard zoo een voudig. als een dergeli.k gebouw vor dert. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-M -ener zal Vrij dag het nieuwe kindersanatorium openen van de yereenïging Amster- damsch Kindersanatorium te Biaii- ïum, bij Hoog-Laren. DF. KONINGIN EN DL PRINS TE PARUS. Dc „N. R. Ct."-correspo: j! nt seint nog- Om elf uur gisterenavond kwamen in de kinema's op de boulevards tafe- reelcn van de revue te Satory er: liet bezoek aan Versailles op het do< k. Overal werd bet Wilhelmus c-:. Wie» Neerlandsch bloed gespeeld. DR. C. F. J. BLOOKER. Na een langdurige ziekte, is gistö- inmiddag te Voorbuig overleden dr. C. F. J. Blooker, oud-lid van de Twee de Kamer, en oud-wethouder van Amsterdam. N. Rott. Ct." schrijft: Cornells Frans Jacobus Dloo ker was in 1852 te Amsterdam gebo ren, Daar heeft hij ook bet grootste gedeelte van zijn leven doorgebracht. Nadat hij aan het Athenaeum II- lustrc zijn studie voltooid had, werd hj in 1877 bevorderd tot arts; oji 18 September 1878 promoveerde hij aan de Leidsche hoogeschool tot doctor in medicijnen op een proefschrift; ■r de oorzaak van den dood ns onderbinding van den poortader'. Jarenlang was hij in Amsterdam werkzaam als praktizeerend genees heer. In 1892 (dat is tijdens het bur gemeesterschap van mr. Veiling Mci- nesz) werd hij gekozen tot lui van den gemeenteraad ter vervanging van dr. Berris en in 1896 koos de raad hem tot wethouder; zes jaren lang was hem Publieke Werken toevertrouwd, daar na gedurende drie jaren Armwezen en Openbare .Gezondheid. In verband met zijne verkiezing tot lui van de Tweede Kamer nam hij ontslag als wethouder. Het raadslidrnaat.sehap bleef hij waarnemen, tot hij zich. in 1906, te Voorburg metterwoon vestig de. In de gemeenteraadszitting ven 25 April 1906 heeft burgemeester Van Leeuwen (die inmiddels mr. Vening Meinesz was opgevolgd) hem toen her dacht als. een man van veelzijdige kornis en rijpe ervaring, die doorzijn langdurig wethouderschap volkomen op de hoogte was van de gcmeenUza- ken. Dr. N. M. Josephus Jitta volgde hem als wethouder op. Vroeger is dr. Blooker ook voorzit ter geweest van de gezondheidscom missie te Amsterdam en na den dood van dr. Zeeman was hij gedurende vele jaren curator van de universiteit var Amsterdam. De overledene was ridder in de or de van den Nederlandschen Leeuw. PLAN 1913. Naar de N. Ct. verneemt, zal i t grootsch opgevatte en veelbelovende plan van een tentoonstelling van oude en nieuwe kunst en kunstnijverheid te 's-Gravenhage in het herdenkings- en vredesjaar 1913 te houden, waar voor de plannen reeds ontwon en va ren en de commissie benoemd was, opgegeven moeten worden, naar aan leiding van bezwaren bij de regeering om het gevraagde subsidie van f 75.000 toe te staan. Een andere tentoonstelimg in het gelegcnheidsjaar te houden, schijnt daarentegen wel te zullen slagen. Zij gaat uit van de Historische Commis sie voor de feestviering 1913, die zich voorstelt de overheerschiug en vrij wording van Nederland toe te Ech ten door schilderijen, U-ckeningen, prenten, drukwerken,-curiosa, enz. Voorzitter van deze toiitoonsielimg is generaal G. J. W. Kool ir.j'.s Bt-y- nen, secretaris de heer Th. Morren. EEN ONDERSCHEIDING. Z. H. de Paus heeft, naar het „Hsgez." meldt, het eerekruis Pro Ec clesia et Pontifice verleend aan mej. Justine van Iterson en mevrouw 11. v. Ryckevorsel—Wcstcrwoudt belde:, te Vught. TRE1NDIEFSTAL.. Door een artiste is bij de politie aargifte gedaan, dat uit een koffer, die zij dézer dagen uit Parijs bad ontvangen, bij opening een aantal goederen ontvreemd bleken te zijn. .a. miste zij een paar dasspelden en ringen, een tooneelcostuum en eet.ig ondergoed. De totale waarde van het ge-stolene bedraagt f 130.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1