NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang, No. 8882 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 6 JUNI 1912 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.3715 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loureus Costër. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERT ENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cis.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1—, elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch-Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 7 JUNI. Bennebrock: Gemeenteraadsverga dering, S uur. Stadsnieuws Om Ons Hee n. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Nabetrachting van den Gemeente- raud" iii de rubriek Om Ons Heen. WETTELIJKE WINKEL SLUITING. In aansluiting met ons verslag oxer do vergadering van tegenstanders der Wettelijke Winkelsluiting, deelen-wij mee, dat de brief van het Comité voor de Winkelsluiting aan de afdeeling Haarlem van het Nationaal Comité tot verweer tegen een wettelijk te be palen sluitingsuur, luidde: Mijne Ileeren, Do commissie tot oprichting te. Haarlem, van een Plaatselijk Comité voor Vervroegde Winkelsluiting heeft kennis genomen van uw ingezonden stuk in de plaatselijke bladen d d. 31 Mei 1012, waarin u mededeelt, dat op do openbaro vergadering van 5 Juni 1912 de voorstanders van do vervroeg de winkelsluiting aan het debat kun nen deelnemen, slechts voor zoover tij tot do winkeliers behooren. Naar hare opvatting echter is de mak dor vervroegde winkelsluiting hetzij bezien van het standpunt Van den voorstander, hetzij van dat van don tegenstander, altijd 'n zaak van 3 calcgorieön, nl. van de winke liers van de winkelbedienden en van het publiek. Op dezen grondslag staat ook hot nationaal Comité voor Ver vroegde W'tultelsluUing. Waar Uwe afdeeling van het Na tionaal Comité tot Verweer reeds van to voren 2 groepen va» belangheb benden, te weten de winkelbedienden en 't publiee van alle debatten te to- nonmale uitsluit en mitsdien te dezer zake onmondig verklaart, acht de Commissie het ongewenseht om aan zulk oen openbaar debat, dat niet alleen alle openbaar mist, maar zelf een aanmerkelijk contingent bolang- üebbonden elke gelegenheid tot spre ken belet, ook maar in eenig opziclu deel te uemen, hoezeer zij het overi gens op prijs stolt, dat haar voorzitter in kwaliteit en enkele haxer leden in privé tot de vergadering zijn uitge nood igd. Uwe afdeeling wordt verzocht dit schrijven ter kennis van dio vergade ring van 5 Juni 1912 te willen bren- Xer.. Namens de Commissie voornoemd, (w.g.) BRUC.II, Secretaris. VRIJE GROEP. D?or de afd. Haarlem van de „Vrije Gro m" zal a.s. Zondag een vergade ring worden gehouden in de bcc. Verociiiging alhier, waar de heer Doir.ela Nieuwen huis vau Hilversum, zal spieken over het onderwerp: ,.De auto bandieten en wat men er van «egt". JUBILEUM. Ouder zeer vele blijken van belang stelling herdacht heden de lieer S. Piso, algemeen chef dor drukkerij Fa. Ruijgr-k Co. den dag, waarop hij aldaar 25 jaar werkzaam was. Per rijtuig van zijne woning ge haald, werd hij door den firmant met een hartelijk woord gecomplimen teerd en hem als stoffelijk blijk van belangstelling een enveloppe met in houd ter hand gesteld. Vervolgens werd hij toegesproken door een dir chefs, die hem namens en in tegenwoordigheid van het ge- hec-lc pe. soncol der firma een gouden remont.'rhorloge ais blijk nunuer waardeormg aanbood. Doch oik zeer groot was de belang stelling, den jubilaris getoond van de zijde der clientèle der firma, zoo- dat dezo di g, welke verder in huise- lijken kring feestelijk zal zijn her dacht, hem imager al* eene aangena me herinnering zal bijblijven. Te zwaar beladen. Op het Houtplein braken de as en de veeren van een 4-wielig rijtuig mid dendoor. Geen wonder, er zaten maar liefst 4 .vrouwen en 4 mannen in. Het „vrachtje" kwam zonder letsel te bekomen op den grond terecht. DE HUISJES VAN DE GEMEENTE. In de Raadszitting van Woensdag zijn de huisjes, die de gemeente in eigendom heeft en verhuurt, ter spra ke gekomen. Deze zaak zit zoo B. en W. admi- nistreeren de voormalige gildegoede- ren, inaar hehben het beheer van die huisjes geëndosseerd aan den ge meente-ontvanger. Het zijn huisjes in de Doelstraat, het Nieuwe Kerksplein, de Kerkstraat, bij het Proveniershuis en het Brouwershofje, te zamen 68 huisjes of woningen. De heer Modoo heeft betoogd, dat het huren van deze woningen een gunst zou zijn uit de hand van den gemeente-ontvanger. Naar wij ver ne men is daarvan evenwel geen sprake. Indertijd is een lijst van sollicitanten aangelegd en deze gevolgd, behalve wanneer B. en W. over een vacant huisje wenaehten te beschikken, wat evenwel zeer zelden gebeurt. Er zijn thans in geruimen tijd geen sollici tanten aangenomen, omdat er al veel liefhebbers waren. Hoewel onderverhuren streng wordt tegengegaan, is aan personen die hulpbêhoeuied werden, wel vergund iemand bij zich in huis te nemen wenschte deze dan na het overlijden van de oorspronkelijke huurster in het huisje te blijven, dan is dat wel toegestaan. De lieer De Breuk maakte in de Raadsvergadering melding van een huurprijs van 0.50 per week, maar zoo zijn er maar weinige, namelijk de acht woningen in 't Brouwershofje. De woningen bij het Proveniershuis varieeren van f 40 tot 200 huur per jaar, die in de Doelstraat doen jaar lijks 104, die op t Nieuwe Kerksplein 60 tot 88 en die in de Kerkstraat minstens 88 en hoogstens 104 per jaar. We hebben vandaag eens een be zoek gcbi acht aan de huisjes op het Brouwershofje. Een klein proper vrouwtje, de 61- jarige Geertje Bakker, ontving ons in haar kraak-heldere kamer. En wat is er van uwes dienst, m'nlietr Wel juffrouw, ik wil uw woning graag eens zien. In den Raad is be weerd, dat mon zich in deze huisjes nauwelijks kan omdraaien. —Hoe is dat mogelijk, als het ge wed was kon men hier best een huis gezin hergen. Maar hier mogen alleen vrouwen boven de 50 jaar wonen. En, vroeg ze niet ©enigszins angstigen blik ze willen de huisjes toch niet onbewoonbaar verklaren Neen, moedertje, zoover is het nog niet. Gelukkig, want dat zou een ramp zijn. Want voor 0.50 in de week wo nen we tyer en daarvoor kan je op een zolderkamer niet eens terecht. Daar kijk je tegen de daken aan en hier zooals u ziet tegen het fris- sche groen. Lucht is ©r niet in huis babbel de het vrouwtj© gemoedelijk voort want ziet uwes, de privaten zijn daar geheel in den hoek van den tuin apartook een bergplaats voor vuil nis. En schuin hiertegenover is een huisje voor duinwater, en een pomp voor regenwater. Boven deze kamer is een zoldor, met een trap van het portaal uit. Nee, hoor, 't is hier prach tig mooi ingerichthét dakvenster is pas vernieuwd, de ramen en deuren worden geschilderd het tuintje is heerlijk, mooie bloemen, lekkere ap pelen en peren zijn er in. En die wor den gedeeld, meheor, daar krijgen we ieder ons portie van. Eén ding is lastig, en dat is, dat de privaten aan den anderen kant van den tuin zijn waarom niet aan beide zijden, dan behoefden we zoover niet te lcopen, vooral in den winter is dit een lastig ding. Maar, dat is dan ook het eenige, dat niet zoo aangenaam is anders is alles naar mijn zin. Ik hoop hier mijn eindje te halen, verzekerde het vrouw tje ons lachend. Nu, vrouwtje, dat hopen we voor je, ook dat je hier nog vele jaren zult togen wonen. Dank uwes wel. me lieer. En met een klein aandenken voor de vriendelijke ontvangst verlieten we het in- en in-gelukkig vrouwtje, dat met naaiwerk in haar onderhoud voorziet. Onze conclusie is deze. dat de huis jes van het Brouwershofje aan de Tuchthuisstraat voor bewoning uit stekend geschikt zijn. Wanneer men weet, dat in de door ons bezochte ka mer 2 tafels, 7 stoelen en 1 kast ston den en wij ons daar best konden be wegen, dan zal men toch niet willen beweren, dat men in die vertrekken met een bedstede als slaapgelegen heid, zich nauwelijks kan omdraaien. Werkelijk zou hot voor de behoefti ge menschen, die hier een heerlijken ouden dag hebben, een ramp zijn, wanneer tot onbewoonbaarverklaring zou worden besloten. Wij achten een dergelijk besluit na een bezoek aan deze woningen dan ook vrijwel uit gesloten. Dan zijn er nog wel andere, die daarvoor eerder in aanmerking mochten kouien. Zoo b.v. een woning van ƒ0.80 per week aan het Provenierehuis. Wel iels ruimer, maar daarvoor moet men dan ook den zolder missen. En vochtig, het behang is geheel uitgeslagen. Tot September 1911 was er zelfs geen pri vaat, en stond in een berghok achter de kamer een vaatje. Niet erg frisch. Gelukkig dat de ge meente zelve verhuurster was, an ders was dit gebouwtje bepaald vóór September 1911 voor bewoning afge keurd. Nu is in een gemeenschappe lijke gang een privaat ingericht. De kastjes voor berging van kleeren bevinden zich boven de bedstede en zijn alleen mei een ladder te berei ken En toch, ook hier leefde de bewoon ster, mej. Velthuyzen, uiterst geluk kig. Ja, eon beetje minder huur zou ze wel willen betalen, want het was erg behelpen. Vroeger dedon de huis jes 0.50, nu 0.S0. De menschen zijn dol om hier te wonen, midden in do stad en bij oen mooien tuin. En dan, m'nheer, vele dagen muziek vau de repetities van Krieus. 't Is hier niet ongezellig." Best mogelijk, maar wat de wo ning betreft, zouden wij die van het Brouworsliofje van 0.50 per week verkiezen boven die van het Provo- niershuis van f 0.80 per week, al is daar de tuin dan ook grooter en mooier dan op het eerstgenoemde Hofje. Maar alles bij elkander is dat rus tige leven aan die hofjes nog wel uit be houden. Dat is de totaio indruk van ons plaatselijk onderzoek. CHRISTEN-SOCIALISTEN. De heer Koornstra, voorzitter van de afd. Haarlem van den Bond van Christen-Socialisten, zal a.s. '.ondag op een vergadering, uitgeschreven door bovengenoemde afdeeling, spre ken over het onderwerp: „Sociale Bij belbespreking". De vergadering heeft plaats in liet gebouw „Vooruitgang", Smedestraat. CONSULTATIE-BIJREAU VOOR DRANKZUCHTIGEN. Reeds sedert conigen tijd overwo gen bestuur en leiders van het Con sultatie-Bureau voor Drankzuchtigen alhier, of de Vrijdagavond wel de meest geschikte avond was voor het houden van de zittingen. Thans is be sloten in het vervolg de zittingen op Zaterdagavond to houden, eu aangezien dan in het gebouw der Toynbee-vereeniging geen lokaliteit beschikbaar is, in „liet Blauwe Kruis", aan de Oude Groenmarkt. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de weck van 29 Mei tot en met 4 Juni zijn te Haarlem voorgekomen: 1 geval van roodvonk en 2 evallen van diphtheritis. Te Bloemendaal 1 geval van diph theritis. Te Velseu 1 geval va» diphlherilis. ONVERSTANDIG. Eenige bakkerspatroons reden he dennacht om 121/4 uur in een A tax, hun bakkerijen rond, uit een soort plagerij, nu de Bakkerswet ia verwor pen. De bakkersknechts van den heer F. waren daardoor zóó verontwaardigd, dat ze het werk direct wilden neer leggen, hetgeen echter niet is geschied. Het aanwezige publiek nam legen de patroons eene dreigende houding aan. Te 1 uur kwamen de bakkerspa troons S. en D. bij dc bakkerij van F. terug, omdat de bakkerspatroon S. uitgescholden was. Door het Hink optreden der politie en door de bezadigdheid van de bak kersknechts werd een vechtpartij voor komen. ExamensLO. Haarlem, 5 Juni. Geëxamineerd 8 mannelijke candidaten. Geslaagd J. N van Wijk, Leiden; 11 de Winter, HaarlemW. Worp, Haarlem P. Zwaan. Velsen\V. M. L. L. Zand- liet, Haarlem J. Zuiderduyn, Vel sen. Uitbreiding II a a r 1. B r o od fabriek. In de Vrouwensteeg worden drie perceelen afgebroken tot uitbreiding en vergrooiing van de Haarlemsche broodfabriek aan de Bakenesaer- gracht. Eenigen tijd geleden was ge noemde fabriek door aankoop eigena res geworden van die perceelen. BADINRICHTING. De Alg. Ned. Typ. Bond, afd. Haar lem, heeft instemming betuigd met het adres aan den Gemeenteraad door de S. D. A. P. inzake de overdekte Zwem- en Badinrichting. Een valsche quitantie. Mevr. M., Stateubohverk, geeft per telefoon aan de politie kennis, dat bij haar een quitantie van [25 is aange boden van eene vcrecniging voor borstlijders te Hoog Laren. Het was een kleine persoon met een bril op, die deze door Wtfborg, pen ningmeester van de Amstcrdamsche afdeeling van genoemde vereeuiging, onderteekende quitantie aanbood. De recherche doet onderzoek. De Di inkhal. De Drinkhai der Staalwaterbron is gisteren bezocht door 63 personen. TEGEN GAS VERSTIKKING. liet toestel dat dezen middag voor de leden van den Raad zal v> orden gedemonstreerd, is niet dat van den heer Van de Kamp, zooals velen dach ten, maar een Haagsche vinding. Wel is den heer Van de Kamp gevraagd, of hij tegelijk het zijne toonen wilde, maar hij kon daaraan niet voldoen, omdat do installatie natuurlijk bij den brand vernietigd is en de tijd, na de uitnoodiging, te kort was om een ander te construeeren, dat den uitvinder in alle opzichten voldeed. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: A. de Gelder, Sophiastraat 25, een rijwielpomp. M. j, II. Breebaart, Santpoorter straat In, een ringetje met een steen. E. van Gogh, Kennomerplein J8, twee leerboeken. C. v. cl Bogaard, Raamsingel 30, een damesportemonnaie met inhoud. A. Henneman, A. L. Dyserinckslraat 13a, een ceintuur. J. Tervoert, Linschótenstraat 72, een jachthond A. Boermans, M. v. Heemslcerkstr. 47, een heerenhorloge. A. N. Muller, Keystraat 8a, een lede ren bal. Bureau van politie, een "lortemon- naie met iuhoud. Bureau van politie, een huissleu tel. C. Kortekaas, Zuid Polderstraat 9, een 11. K, vragenboek. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). HALFWEG. Onder buitengewone belangstelling had Woensdag alhier de openbare verkooping plaats van twee hofsteden met best bouwland in den Groeten IJpoldcr onder Sloten, ten overstaan van den Haarlemschen notaris Daa- men. Dc 34 perceelen waarin de ons weer 120 H.A. zijn gesplitst, zijn in bud ge bracht op de aanzienliike som .an ƒ359.100. De voorjaarspaardenmarkt zal al hier gehouden worden op Vrijdag 14 Juni a.s. DE MOORDAANSLAG TE VELSEN. Als vervolg van de eerst© berichten over don moordaanslag op Auguslina Kraaijer op 27 Mei gepleegd, zij nog vermeld, dat do kogel door Dr. Hes- linga, arts te Velsen, uit den arm van het meisje verwijderd is gewor den. De kogel was met eenigt klee- dingrafels bijna door den arm ge drongen. De toestand van heft meisje is thans geheel naar wensch. Ook do toestand van den verdachte B. Blom, die in het Militair Hospitaal te Amsterdam was opgenomen,, is zonder gevaar. Aangezien hij in militairen dienst is, zal hij wegens zijn gepleegd mis drijf voor den krijgsraad moeten te recht staan. JJMUIDEN. Desertie. Van het uitgaande s.s. „Frisia" zijn Woensdagmiddag, toen het s.s. voor de Velserepoorbrug gestopt lag, twee schepelingen over boord gesprongen en naar den wal gezwommen. Zij wil den zich te voet naar Amsterdam be geven, doch werden door de politie te Velsen aangehouden. ZANDVOORT. De Staatscourant bevat de konink lijk goedgekeurde gewijzigde statu ten van het Witte Kruis. Uit de Omstreken SCHOTEN. Voor een ecombineerde vergadering der R K., A. R. cn Chr. Hist, kies verenigingen, trad gisterenavond in *t gebouw in de Colensostraat de heer Van Wageningen op met het onder werp; De Ziektewet. Nadat de Voorzitter, de heer De Braai, voorgegaan was in gebed en den spreker met een enkel woord had ingeleid, betrad de heer Van Wage ningen het spreekgestoelte. Spr. gaf een uiteenzetting van de Ziektewet, zooals het ontwerp thans nog in do Tweede Kamer aanhangig is. Verschillende punten lichtte spre ker nader too in verband met de Pa- denwet, de Invaliditeits- en Ongeval lenwet. Ook gaf spr. een beschouwing over eenige amendementen en adres sen, dienaangaande ingediend bij de Tweede Kamer. Nadat spr. zijn voordracht geëin digd had richtten een vijftal aanwe zigen, vragen tot hem, die bij beant woordde met do toezegging binnen kort ook de Rademvct uiteen te zullen zetten. Nadat de voorzitter de aanwezigen voor hun opkomst en belangstelling bedankt had, werd de vergadering met een gebed gesloten. BEVERWIJK. De dekknecht De B., van de stoom boot „Kennemcrland" te Beverwijk, heeft gisterenavond een rol iood ter zwaarte van ongeveer 250 kilo Goor ecu ongelukkig toeval op den buik gekregen. Inwendig zwaar gekwetst is hij opgenomen. HAARLEMMERMEER. Aanvaring. De Cruquiusbrug over de ringvaart werd gisteren door een passeerende rij..aak, die door een sleepboot ge sleept werd, aangevaren. Van hot remmingswerk werden een paar palen stukgevaren, die afknap ten alsof het glas was, terwijl ock aai. een ander gedeelte echaJewerd toegebracht De schade werd, i aar wij vernemen, geraamd op pLin. f 400. binnenland TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft gisteren de Bakkerswet verworpen met 49 tegen 43 stemmen. (Zie elders onder Binnenland). De Kamer-zelf was zeer onder den indruk vau het gevallen votum. Men zegt, dat de Ministers onmiddellijk na <le uitspraak vergaderden. Er bleek echter tot heden niet van politieke ge volgen. Dat is verklaarbaar, nu de Minister van Landbouw midden in de verdedi ging is van zijn ziekte-verzekering. Gisterenmorgen werd daarover het debat voortgezet. De heer Duys bracht zijn repliek ten einde en de heer Van Idsinga ving de zijne aan, die hij van daag voltooien zaï Terwijl de heer Duys legen de cialc verzekering van den heer Talma het bezwaar bleef volhouden, dat het stelsel de ellende van den arbeider normaliseerde, bestreed hij de motie- De Kanter-Roodhuyzen, omdat het riiel op een theorie, maar op de uit werking aankwam. En daarom bleef hij pleiten voor het eerst behandelen van de Ziektewet vóór de Radcnwet llij tlrong ten slotte nog bij den Minis ter op toenadering en overneming van amendementen aan, om de regeling te verbeteren. De heer Van Idsinga kwam nader in den breede op tegen de klasse wetgeving en groepen-regeling van hetgeen voor allen eisch is van sociale rechtvaardigheid. Heden hooren we er nog meer van. Na langdurig debat heeft de Kamer naar aanleiding van de voorstellen van de hecrcn Van Veen en Hugen- holtz, om Dinsdag 11 Juni des avonds te beginnen met de wetsontwerpen be treffende de militaire rechtspleging, besloten tot een avdndzitting op dien avond, in de hoop, dat men dan de zaak zal kunnen afdoen. Waarschijn lijk is dat intusschen niet en daarom venden de heeren Drucker en Troel stra het voorstel ook niet aanbevelens waardig. Maai- het werd met 55 tegen 27 stemmen aangenomen. Verschillende wetsontwerpen wer den nog behandeld en aangenomen, o. a. bepalingen tot wering en bestrij ding van den Aulerikaanschen kruis- beesenmeeldauw. STRANDING. De bij' Maassluis gestrande logger „VL 16" is verloren. De bemanning is gelukkig gered. Pers-Overzicht DE VERWERPING VAN DE BAKKERSWET. De Nieuwe Rolt Crt. schrijft Uit Den Haag gewordt ons het be richt. dat in parlementaire kringen geene politieke gevolgen ven het ge vallen votum verwacht worden. Du', is begrijpelijk. De Bakkerswet v..is, noch voor het Kabinet een zoo voor naam punt van het program, dat zon der zoo'n wet niet langer voort?.:, e- geerd zou kunnen worden, noch - Is voor minister Talma een z o bij stek voornaam .schoon wel goik'-l, onderdeel van zijn werkzr.amlx. dat hij om dc verwerping zijn p rie- feuille neer zou behoeven te logge i. Niemand zal ontkennen, dat hef G-iu.c voor hem zeer pijnlijk is. maar r zijn op het. oogenblik hoe gore i gen te behartigen, va :utegenover verklaarbaar misnoegen bel afleggen meet. Ging minister Talma, om do/o nederlaag, op hot oogenblik, nu li'j midden in de verdediging van zijn eerste groote verzekeringspot werp heen, zijn vertrek zou nauwdiji.s minder zijn dan een vlucht, Een vlucht op het moest ongelegen mo ment. Daarmee toch zou liet gr.ns. i.e Kabinet in zijn werkzaamheid volko men ontwricht zijn. Van hervatting van het sociale program kon dan g«-i sprake meer wezen. Er kwam in de sociale liefhebberijen van het Knbin"', volslagen stilstand. Het werd feit-.-!k een administratief ministerie, tot eau de verkiezing van het volgend jaar. Neeji, als dit Kabinet ten gevn!?© van de onmacht, waarin het verkeert, om niet de eigene verwanten iets tot een goed einde te brengen, er hot bijltje bij neer zal willen leggen, dan zal het met bij gebrek aan adem gelijk het in den volksmond heet willen sterven, doch verlangen te sne ven mèt minister Talma op een van de hoofdpunten van zijn program. Daarom wordt, verwachten ook wij, heden zij het in een têtwi.t gep- ikeldo stemming de Loh-nidcling van de ziektewet voortgw.ci. Wij zou den, trouwens, niet durven zeggen, dat, na de gebeurtenis van gisteren, de kansen voor de ziektewet er slech ter op zijn geworden... Houdt moed 1 De Kamer-overzichtschrijver van t Alg. Handelsblad schrijft o.i.: „Wie gelezen heeft wat wr, tijdco de behandeling van de Bakkerswet over dit ontwerp hebben geschreven, weet reeds dat wij over de gev.iJlen beslissing ons even hartelijk verheu gen ter wille van de zaak, als wij haar betreuren voorden persoon vim den Minister. Voor dezen Minister, die afschaffing van den bakk .s- nachtarbeid reeds sinds jaren 1 t gepropageerd cn als hoofd vau li t departement er een groot stuk v:.u zijn werkkracht aan besteed heeft, is de beslissing van heden, welke r.l <1.1 werk als het ware ongedaan raa mt, natuurlijk zeer verdrietend. Dat hij daarom zal heengaan, ge looft de schrijver ook niet, g^zi- :i ,!e andere ontweipen die van Talnm in behandeling zijn o fkomen. Toch was T votum gericht tegen het begir.^.l van 's Ministers arbeidswetgeving. Voorts merkt de schrijver op. de positie van minister Talma, om -wien in dit en het volgende jaar het bestaan van het Kabinet en d<- cmilivo draait, natuurlijk wel is geschokt. Ten slotte wijst de schrijver op de splitsing in de stemming. Aan den kant van den dwang .le meeste Roomschen en anti-revolutio nairen en alle socialisten. Aan den kant van de vrijheid: -e meeste -christelijk-historhvben, eeni ge Roomschen en op écu na a-ie vrijzinnigen. Van Marc bant tot Van Kaniebc.-k. Het is dit dat wij merkwaardig n verblijdend achten in deze stem peering. Want het geeft den vrienden der vrijheid nieuwen moed -.oor <lc toe- komst. „De Maasbode' schrijft om: Eerlijk willen wij verklaren, dut w "j ons in dezen uitslag niet verheugen. Vooreerst denken wij uau dc bitte re deceptie voor den Minister Me: t oog op de bewonderenswaardige «at. e energie waarmee hij na ontnghji.cn arbeid zijn wet wellicht in veili.-h. id meende gebracht te hebben is hot go- vai bijna tragisch. Doch afgezien van deze pcisoo. ke overwegingen, die imuicr ni.i.ir weinig gewicht in de schaal mogen leggen, is deze stemming niet het eind van de agitatie vóór cn feg.;:i de afschaffing van nachtarbeid. Opnieuw zal de hurtewcnsch van zoovelen zich uitspreken, dat aan den ongewenschten toestand in het bak kersleven eens een einde kom©. Wij zijn er dan ook vast van ovor tuigd. dat na eenigen tijd wie we-:t

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1