RonaI Cacao Van Houten's DE DRANK. Te Amersfoort kwam 7-ondagmid- dog een persoon zwaar beschonken thuis. Benige oogenblikken later was bij overleden. OVERLEDEN. De 13-jarigc leerling van de EL B. S. Ie W'ageningen, A. v. d. Ruit, wien Zaterdagavond door de Oosterstoom tram beide bcenen werden afgereden, is in het ziekenhuis overleden. Mr. RINK OVER DE SAMENWER KING LINKS. De Gelderscha Provinciale Kiezers hond op vrijzinnigen grondslag hield Zondagmiddag lo Arnhem eon verga dering, waarin mr. P. Rink uit Den Haag een rede hield: over de samen werking der vrijzinnige partijen bij de aanstaande verkiezingen. Spr. zei niet zekere ingenomenheid de uitnoodiging te hebben aangeno men om een woord te spreken over samenwerking van alle vrijzinnigen bij de a.s. algemeene verkiezingen iu 1913; hij wil reeds dadelijk verkla ren, dat hij voorstander is van die samenwerking ten einde mogelijk te maken het herstel van een vrijzinnig regeeringsbeleid, althans om zoo krachtig mogelijk te worden bij het gemeenschappelijke verweer tegen i conservatief kerkelijk beleid dat ons thans overheerscht. Bekend is dat hoofdzakelijk het kiesrecht-vraagstuk aanleiding heeft gegeven tot verdeeldheid. Eerst was tiet dc kiesrcehtstrijd-Tak, die 't, sein gaf tot afscheiding, later in 1901 liad verschil van gevoelen over de zgn. urgentie van het algemeen kies recht een nieuwen uittocht ten gevol ge. Sedert veroorloven de vrijzinni gen zich de weelde verdeeld te blij ven in drie partijen. Deze verdeeld heid is niet zonder gevolgen gebleven. Dikw ijls werd een deel der aanwezige krachten aangewend ten behoeve van onderlingen strijd en kwam niet ten goede aan hetgeen allen vereenigde. Tegenstanders van links en van rechts hebben daarvan meer dan eens geprofiteerd. liet vertrouwen op do regeermacht der vrijzinnigen is er ongetwijfeld door verzwakt. Zij die dit alles met leedo oogen aanzagen, omdat bij hen het besef, dat alle liberalen welke verschillen zij ook mogen hebben, loch van één familie zijn, overheer- schen bleef, hebben langen tijd slech te dagen beleefd, maar iu het laatste j'aar openbaart zich een opmerkelij ke kentering vooral onder de kiezers, die trouwens nooit over toespitsing der geschillen veel gevoeld hebben. De wensch naar concentratie wordt steeds sterker, liet is niet fusie welke begeord wordt, maar samenwerking in coalitie. Deze aandrang is gegroeid onder den indruk van den politieken tegenspoed der tijden. Maar ook on der den invloed van het besef, dat de verschillen inderdaad in den loop der jaren aan omvang ea boteekenis ver loren hebben. DL geldt bepaaldelijk het kiesrecht- vraagstuk, dat de aanleiding tot het uiteengaan was. Spr. meent, dat wij aan den vooravond van eensgezind heid staan. .Gaandeweg heeft men zijn tegenzin tegen het stelsel van al gemeen kiesrecht laten varen en is men gaan inzien, dat dit stelsel be ter dan een attributief stelsel, een rationeele regeling van de kiesbe voegdheid waarborgt. Tegelijkertijd is do practisehe beteekenis van over gang tot algemeen kiesrecht door de gestadige toeneming van bet aantal kiezers verminderd en wordt deze miaestio van dag tot dag minder ge schikt om verwijdering te bestendi gen. Waaneer men ziet, dat b.v. iu liet district Bakhuizen meer dan S5 van de mannelijke bevolking boven de 25 jaren het kiesrecht heeft, dan vraagt men zich af hoeveel mannen daar nog bij zouden kunnen komen bij invoering van algemeen kiesrecht. Is dit struikelblok uit den weg ge nomen, dan is de weg tot verdere toenadering geëffend. Nooit is geble ken, dat samenwerking op ocnig an der gebied van wetgeving niet to ver krijgen zou zijn. Ook niet ten aanzien van do soci ale wetgeving, llier is meer verschil van graad, in tempo en in methode, dan iu beginsel. Alle liberalen \u,n welke nuance ook, stellen het begin sel der vrijheid voorop. Allen erken nen dat de Slaat bevoegd is in lo grijpen in maatschappelijke verhou dingen en verschijnselen en dat hij verplicht kan zijn daarin in te grij pen. De verschillen over do toepas sing zijn bij ernstigen wil voor oplos sing vatbaar. Zij zijn in elk geval gemakkelijker voor oplossing vatbaar, dan die wel ke gebleken zijn ter rechterzijde le bestaan. Van rechts wordt wel eens beweerd dat een overwinning van ILuks in 1913 nimmer blijvend zou kunnen zijn, omdat spoedig de mach teloosheid van link3 om te regeeren zou blijken. Die machteloosheid zou dan voortvloeien uit gebrek aan ho mogeniteit. Maar in de rechtsclie coa litie bestaat veel grooier gemis aan homogeniteit op schier elk gebied van wetgeving. Trouwens, de eisch van homogeni teit kan hij do versnippering der par tijen de 100 leden der Tweede Ka mer zijn verdeeld over niet minder dan 7 partijen niet meer gehand haafd worden in de beteekenis, die hij vroeger bad. Coalitie-rcgeeringen zullen voorloopig aanvaard moeten worden, iu dien zin, dat verschillen de partijen zullen moeten samenwer ken, die hoewel niet omtrent alle vraagstukken eenstemmig denkende, toch bereid zijn zJch ter uitvoering van een bepaald program, waardoor zij verwachten lcunnén in het parle ment een meerderheid le kunnen vin den, to vereonlgen, Vraagt men nu, welk program een eventueele meer derheid van links dan kon ten uitvoer leggen, dan belooft spr. dat het voor barig zou zijn die vraag thans te be antwoorden, nu de partijbesturen nog uict gesproken hebben Men bedenke daarenboven, dat het laatste woord in deze altijd behoort te blijven aan do Regeering, die met hel oog op do ontstane partijverhou dingen zal hebben te beslissen, welke hervormingen zij voor verwezenlij king vatbaar acht en welke niet. Spr. wil dus thans alleen als zijn persoonlijk gevoelen te kennen ge ven, dat welke Regeering ook op treedt, een grondwetsherziening een voornaam punt op haar program ma zal uitmaken. Het is van overwe gend belang voor ons land, dat deze grondwetsherziening in vrijzinnigen geest tot stand gebracht wordt, cii dat belang alléén zou rcods afdoende rechtvaardigen de geuieenschappelij ke uiterste krachtsinspanning voor alle vrijzinnigen in Nederland. Veelal wordt aan de liberalen voor gehouden, dat zij zonder de soc.-dem. geen meerderheid kunnen vormen. Spr. erkent, dat de kans voorloopig gering is en ziet ook zeer goed liet daaruit voortvloeiend bezwaar, al heeft de ondervinding in den laatsten tijd geleerd, dat men niet juist tot de linkerzijde behoeft te behooren cm den steun van die groep noodig te hébhen. Zoolang de soc.-dem. geen keus kunnen of willen doen, zal elk kabi net, dat zonder hen geen meerderheid heeft, met eigenaardige moeilijkhe den te kampen hebben en zuilen mis schien z.g. zakenkabinetten moeten optreden. Maar dit is geen reden voor de liberalen om zich niet te coa- li see ren. Het is hun niet in de eer ste plaats om de macht te doen, maar om de krachtige verspreiding hunner beginselen. En moeten zij voorloopig minder heid blijven, dan is het toch zeker vvenschelijk, dat zij een zoo sterk mo gelijke minderheid Vormen. Een de fensief verbond \an alle vrijzinnigen hoeft ouder de tegenwoordige politie ke constellatie alle roden van be staan. Het verweer tegen de conser- •atiel kerkelijke wetten, die ons wor den opgelegd en ons bedreigen moet zoo krachtig mogelijk gemaakt wor den. Zelfs indien de verschillen ouder do vrijzinnigen grooter waren dan zij inderdaad zijn, zou eene al ware het ir tijdelijke coalitie, ten doel heb bende gezamenlijk do gevaren te weerstaan, waarmede wij bedreigd worden, politieke noodzakelijkheid zijn. Hoe ernstig die gevaren wel zijn. is ons geopenbaard door het kortgeleden verschenen rapport der Grondwetscommissie, bevattende de ijzigingen, welke deze commissie adviseert in de Grondwet aan te bren gen, een te boteekenisvoller advies, omdat het gegeven is door de voor mannen der rechtsche coalitie met minister Heemskerk aan het hoofd. Men kan niet aan den indruk ont komen, dat het der coalitie te doen is de Grondwetsherziening te gebrui ken om zich een blijvend, grondwet telijk gewaarborgd reebt op Staats gelden voor haar kerken en haar scholen te verzekeren. Deze indruk wordt versterkt door dg- onthouding der commissie ten aanzien van het eenig punt, waarvan de regeling dringend noodzakelijk was: het kies recht. Spr. weet niet welke plannen de regeering heeft. Verrassingen acht hij niet uitgesloten. Zoo ooit, dan is liet thans plicht de gelederen te sluiten. In deze ernstige tijden, waarin de politieke vijand steeds verder door dringt, vindt hij alle belijders van tiet vrijzinnig beginsel tegenover zich. Eenmaal, daarvan is spr. ten volle ver zekerd, zal dat beginsel zegevieren; moge geen enkel geestverwant ten achier blijven om dien dag der zege praal te verhaasten. Er werd daarna gelegenheid gege ven tot het stellen van vragen. De heer Patterson vraagt of waar het algemeen kiesrecht geen beletsel is voor samenwerking, ook het punt van vrouwenkiesrecht daarin zal zijn begrepen. In de tweede plaats lietoogde spr. de noodzakelijkheid dat de samen werking zich ook zal uitstrekken tot de soc.-democraten. Indien er kente- ring^zal komen ia den politieken toe stand dan is een aamengaan van al le vrijzinnig© groepen van Tideman tot Troelstra noodig. De heer Esmeijer, Apeldoorn, drong er op aan dat voor de verkie zing van 1913 strijdmateriaal b.v. in den vorm van een brochure zou wor den verzameld. De heer Rink wees er in zijn ant woord op, dat ten aanzien van vrou wenkiesrecht onder de vrijzinnigen geen communis opinio bestaat, maar wel is men bijna algemeen voor het wegnemen van den grond'wettelijkon slagboom tegen de toelating vrouwen tot het kiesrecht en wil men aan den wetgever overlaten de rege ling van hel kiesrecht der vrouw. EEN DORADO. In de bekende heidestreken bij Sur- huistervcen (Er.) is thaiis geen enkele „vergunning'' meer. (Hbld.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cis. per regel. Ieder die ei neemt met zal tevreden zijn enl moeten erkennen datg deze cacao is De beste voor den prijsa 1 Kg. 1.50 - 0.80 Kg. 0.42* Ho De rietdekker \Y. Schut, die ver dacht wordt de daders te hebben om gekocht, heeft een paar jaar geleden oen stuk grond op de zoo zeer betwiste Heide gekocht, op welken grond, voor oen groot deel uit waterplassen bestaat-, hij teenen heeft doen poten. Ruim een week geleden zijn deze tec- nen gedeeltelijk uil den grond getrok ken of op andere wijze vernield, over welke baldadigheid genoemde Schut zich geweldig moei hebben opgewon den. Vermoedelijk beeft nu deze man. bij de gedachte, dat er in deze quocs- lie bij den rechter geen steun 1 hem te vinden zou zijn, zicli door zijn drift tot de betreurenswaardige han delingen laten leiden, als waarvan li ij door de eerst gevangen genomen per sonen beschuldigd moet worden. Naar wij vernomen, zijn deze personen, die voorheen in de mijnen in Duitschlaud gewerkt hebben, den laatsten tijd ;andloopers. Behalve genoemde rietdekker is dooi •ic politie, in verband met de/elfde zaak, aangehouden zijn neef, die den laatsten lijd hij hem als knecht werkte. DOOI', DE TRAM VERMORZELD. Bij llilvarenbeek is Zondagnamid dag de koopman Kools uit Tilburg overroden door de stoomtram der Hollaudscbe Buurtspoorwegen. Bij 't springen op de reeds in beweging zijn de tram viel hij lusschen twee wa gens. Hij werd op slag ged od. Getui ge van het ongeval was zijn hem ver- ezellende vrouw. EEN DURE AUTO-RIT. De lieer II. E. te Zutphen, maakte met zijn onlangs aangeschafte auto een toertje. Hij stuurde zelf. Komen de van den Berkelsingel vviide hij de Laarstraat inrijden, juist op 't oogen- blik toen de wielrijder B. met zijn fiets naar den Warnsveldsclien weg reed. De wielrijder hield reciils, maar de auto links; met een vaart reed de laatste tegen een winkelhuis op den hoek der Laarstraat, waardoor liet ijzeren hek werd verbogen en een paal steen en uit den muur werden gesla gen. De in 't nauw gedreven wielrij der kwam ook met de aulo in botsing, maar was zoo gelukkig op de auto te kunnen springen en zijn fiets in den steek te laten; dat was maar goed ook want 't rijwiel werd vermorzeld. De heer E. betaalde dadelijk den wiel rijder liet bedrag dat deze als den koopprijs opgaf, en toen trok de auto erder. Maar op den Boompjcswal had hij alweer een ongeluk. Hij raak- an den rechten weg af, reed tegen een boom aan, waarvan een groot stuk schors afschilferde, on moest do deerlijk gehavende auto door ceu andere automobiel laten ophalen ter reparatie. Door de politie wordt naar liet oorgevallene een onderzoek inge steld. Dc heer E. was iu het bezit van een rijbewijs. De hoek Laarstraat—Berkelsingel is een gevaarlijke inrit. De straat loopt daar smal toe, er is véél passage uit richtingen, wat gevaar voor bot singen oplevert. Het zou wellicht nut tig zijn daar een waarschuwings bordje te plaatsen om langzaam te rij- NVant nu liep alles af met eenige schade, welke in contanten te vergoe den is en vergoed wordt ook maar liad, gi zien het vernielde rijwiel, er ger kunnen zijn. (Zutph. Ct.) AUTOMOBIEL-HANDELAARS. Dezer dagen had te 's-Graveriliago wederom een bijeenkomst plaats van ondernemers in den automobielhan del, onder leiding van mr. J. A. Ver aart, directeur van het Nederlandsch Kartelbureau. Met algemeene stem men werd besloten tot de oprichting van den Nederlandschen Bond van Ondernemers in den Automobielhan del. Aan iiet voorloopig bestuur werd een ruim crediet toegestaan om in samenwerking met het Nederlandsch Kartclbureau verder te arbeiden. TWEEDE KAMER. MILITAIRE RECHTSPLEGING. De heer Van Hamel heeft een amen .©eren in huu adres aan, dat hun ver-dement voorgesteld op artikel 20 van eenigingen ruim 75 jaar hebben be-pet aanhangige wetsontwerp in zake staan, bestuurd worden door afge- de Rechtspleging bij land- en zee- vaardigden uit leden, en alle door zui- macht, strekkende lot het openstellen nig beheer reservekapitalen gevormd van de functie van fiscaal bij een hebben. Bij het tot stand komen v au krijgsraad van de zeemacht ook voor ONDER DEN TREIN. Zaterdagavond is tusschen Ameron- gen en Maarsbergen eeu vierjarig dochtertje van den wegwerker W. -Je Man door een trein overreden en ge dood. OVERREDEN. In de 1ste Goudsblocmdwnrsslra t Amsterdam werd een 11-jariee knaap door een met een paard be spannen melkwagen overreden. Hij kreeg de wielen over het lichaam en werd ernstig inwendig verwond per brancard naar liet Binnengasthuis vervoerd. ONDER PUIN BEDOLVEN. Een ongeluk, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, had plaats bij de slooping der perceelen Paleis straat, naast de Groote Club te Am sterdam. Terwijl drie sloopers aan 't werk waren tusschen de schutting en de voorpui, kwam de nog overeind staande gevel van den vroegeren boekwinkel aldaar, plotseling om laag. De drie werklieden werden on- dor liet puin bedolven. Wonder bo ven wonder kwam de onderliggende slooper. die als 't ware door zijn ka meraden werd gedekt, met den schrik rij. De andere twee kregen kneuzin gen aan gelaat en beenen. Toch wa ren zij in staat zonder hulp naar bet Binnengasthuis te gaan, ten einde zich te doen verbinden. Het intorteu van de voorpui wordt geweten aan hot feit, dat Óen wig-pui achter den gevel een al te lievige drukking op den muur uitoefende. De nog staande puien zijn nu ge steund tegen de schutting. STRAATROOF. Dezer dagen kwamen te Leiden herhaaldelijk klachten bij de politie in van menschen, wier schoolgaande meisjes op straat werden lieioofd van oorbelletjes. Eindelijk is hel de poli tie gelukt de daders of althans een er van op heeterdaad te betrappen. Er werden op haar nog eenige dek geroofde sieraden gevonden. Het was een 16-jarig dienstmeisje, dat zich aan dezen straatroof schuldig maakte. DE ZIEKTEWET. De bestuurders van de ziekteverze- kerings-sociêteiten le Schiedam, heb ben aan de Tweede Kamer het ver zoek gedaan, de aanhangige ziekte verzekeringswetten te verwerpen. Zij de wetten zullen zij de ontbinding van hun vereenigingen moeten voorstel len. militairen (mits doctor in de rechts wetenschap zijnde). In verband met dit amendement stelt hij eenige andere voor, die redac tie-wijzigingen inhouden. niiig omtrent de wederwaardigheden op reis ontvangen wordt. Op verzoek van liet Kamerlid Hu- gcnholtz heeft nu de Minister van Buitenlandsche Zaken telegrafisch don consul opgedragen de bemanning onder eedo to lioorcn. BRUG OVER DEN RIJN BIJ ARNHEM De Minister van Waterstaat heeft in een missive aan liet gemeentebe stuur van Arnhem onder meer te ken nen gegeven, dat met liet oog op liet verkeer aan een vaste brug in het Westen de voorkeur zou worden gege ven. BEVORDERING. Naar men vernoemt, wordt de. kapi tein ter zee Naudin ton Cate, die uit Ned-Indié teruggeroepen'is om deel uit te maken van dc Staats-commissie voor de verdediging met 1 Juli a.s. be vorderd tot schout bij-nacht. NOG GOED AFGELOOPEN. Te Lutjewinkel, in de gemeente Winkel (N.-H.) beeft een ernstig onge val plaats gehad, waardoor vier men- schonlevens in groot gevaar werden gebracht. De heer J. Nobel, landbouwer al daar. die met zijn zoon bezig was den gierkelder van zijn boerderij schoon le maken, bemerkte dal de pomp, waar mede de kelder werd ledig gepompt, erstopt was geraakt. Teneinde dit gebrek te verhelpen, opende hij liet luik, waarmede de kelder gesloten was, en daalde langs cii ladder iu den bijna ledigen kelder f, docli werd terstond door het ver stikkende gas, dut zich daarin had ontwikkeld, bedwelmd, en viel bewus teloos aan den voet van de ladder neder. Zijii 16 jarige zoon, die liet gevaar waarin zijn vader verkeerde. be merkte, riep terstond urn hulp, waar op de buurman, de heer F. A. Boe- kensteijn, toesnelde en in deu kelder afdaalde, met het noodlottig gevolg dat.ook deze daarin bedwelmd neer stortte. Hetzelfde lot trof den zoon en een adderen buurman, den heer J. Ham, die, om de twee anderen te redden, ook iu den kelder afdaalden, zoodat vier menschen als dood in de verstik kende ruimte lagen. Een panische schrik ontstond on der de inmiddels toegesnelde menigte, die jammerend heen en weer liep, doch de heer G. Nobel, broeder van boven wemelden J. Nobel, behield zijn tegenwoordigheid van geest en trad handelend op. Snel bond hij zich een touw onder de armen, nam een twee de touw mede en daalde, na eerst diep adem te hebben gehaald, in den kel der af, bond gauw het touw om een der slachtoffers, waarna het terstond naar boven werd getrokken. Tot vier maal toe herhaalde de heer Nobel de ze moedige daad en had de voldoe ning alle vier personen, hoewel die geheel bewusteloos waren, naar bo ven te brengen. Ten spoedigste werden onder zijn leiding de noodigc maatregelen toege past om de levensgeesten weder op te wekken, waarbij de hqer dr. Keus, ge neesheer te Winkel, die spoedig ter plaatse van hel onheil was, de eerste medische hulp verleende. Langzamerhand koerde bij alle vier slachtoffers liet bew ustzijn terug, hoe wel hun toestand nog niet zonder ge vaar was. Bij een nader onderzoek bleek, dat zij thans buiten gevaar zijn. Groote lof komt den heer G. Nobel ie voor zijn zelfopofferende moedige daad, waardoor vier menschen van 'n wissen dood werden gered. LOTERIJEN. De Minister \au Justitie heeft een schrijven gericht tot de procureurs generaal bij de gerechtshoven, waar in de aandacht dier ambtenaren er op wordt gevestigd dat liet toenemend aantal verzoeken om Koninklijke toe stemming tot het houden eener lote rij, een strengere gedragslijn, dan tot dusverre gevolgd wordt tegenover dergelijke verzoekschriften, noodzake lijk maakt. Vooral waar meer cn meer toestemming wordt verzocht tot het aanleggen van loterijen van grooter omvang zou hel gevaar ontstaan dat in strijd met do bedoeling der Loterij- wet 1908 ook deze Koninklijk goedge keurde loterijen dc speelzucht zouden opwekkon en liet. exploiteeren van lo terijen tot een bedrijf zou worden ge maakt. Ten einde dit Logen le gaan, zal de Minister van Justitie, tenzij in geval len van zeer bijzouderen aard, zijn medewerking niet meer verleenen tot het verkrijgen van de Koninklijke toc- FEESTEN TE PUR.MEREND. Aangaande bovengeuoemde feesten is mee te deelen, dat de vereeniging de SCHKEPVAART-TENTOONSTEL- die de feesten geregeld heeft, ml. liet j LING TE AMSTERDAM. Stedelijk Muziekcorps (directie B. j Het benoodigde kapitaal van 100.000 j Stemming van loierijen, wente uit Kwast) te Purmerend, veel sympathie J gulden voor het waarborgfonds is meer dan 25000 aandeelen zouden be hoeft ondervonden. Medailles enz. zijn jiuim voltcekend. De tentoonstelling [staan en zullen voortaan de gezamen- geschonken door H. M. de Koningin, dus gehouden worden. Binnenkort lijke wederverkoopers II. M. de Koningin-Moeder, Z. K- 11 zai een eere-comité benoemd worden. Prins Hendrik, Z.Exc. de commissa- ris, burgemeester eh wethouders, le- J de MARITIEME COMMISSIE, dei. van dc Provinciale Stalen, enz pje technische maritieme commissie enz., te zomen vijf-en-veertig stuks. j dezer dagen door den Minister van Voor de verschillende wedstrijden j Marine u. i. ingesteld, zal den 8en m ingeschreven 26 muziekkorpsen, i..r zijn ingeschreven 26 muziekkorpsen, 49 solisten, 19 kwartetten. Het programma is uitgebreid. Vrij dagsavonds geeft het muziekcorps een concert. Zaterdags schoolfeest, 's mid dags bloemencorso en 's avonds solis ten- en kwartetten weds tr ij dZondags Bonds-J ubilê-concours, 's Maandags voortzetting solisten-concours, eere wedstrijd, daarna concert door do mannenzangvereeiiiging „Kunst na Arbeid", directie W. F. Eggelte, uit Amsterdam (200 zangers). T KONINKLIJK BEZOEK AAN PARIJS. Uit den Haag wordt aan de Temps geschreven, dat bij de hulde, door de Koningin te Parijs aan liet standbeeld van De Coligny gebracht, op verlan gen van II .M. zoowel de Ncderland- sche gezant, te Parijs als de minister van buitenlandsche zaken afwezig waren, omdat de Koningin deze plech tigheid geheel als een van persoonlij keu aard beschouwd wenschte te zien. Juli a.s. geïnstalleerd worden. WISSELCONFERENTIE. Zaterdag 15 Juni kumt de Interna tionale Wisselrecht-Conferentie weer bijeen. De openings-vergadering zal gehouden worden iu de Ridderzaal op hèt Binnenhof. EEN SCHEEPVAART-QUAESTIE, Uit een verhaal in „Het Volk" ne men we het volgende over: Dezer dagen is de „Florianopolis" een der door de firma Constant, Kie- \its Co., te Dordrecht voor de ri viervaart in Brazilië gebouwde zoo genaamde driedekkers, op weg daar heen met ernstige averij de haven van Bordeaux binnengeloopen, waar het schip thans in droogdok ligt. De be manning, stokers, iremmers en ma trozen, weigerden allen de reis met dii schip over den Oceaan voort te zetten; met het gevolg, dat zij in een schuur nabij het droogdok worden ge vangen gehouden. De vakbond wist van de zecvaart- inspectie gedaan te krijgen, dat ERNSTIGE BALDADIGHEDEN. soortgelijke vaartuigen geen vergun- Men schrijft aan het „Hbld." uitning meer zullen krijgen voor de over BarneveldJ zeesclie reis, tenzij zij tot Madeira Wat door velen reeds lang voorzien i worden v ergezeld van een sleeper, en en gevreesd werd, is dan eindelijk ge- dat Ier plaatse in Bordeaux eeu nieu- schied. De Wesselsche Heide is inder-iwe inspectie van de „Florianopolis" daad de nanleideude oorzaak geweest i zal worden gehouden, waartoe de in- tot de ernstige baldadigheden, ge- specteur zich daarheen zal begeven, pleegd ten huize van den landbouwer indien vooraf een voor den consul af- G. van Iloef. gelende verklaring van de beman- an loten nim mer meer dan 12* provisie mogen ontvangen. PRETTIGE BRUILOFT. De Arnhemsche recherche i weten gekomen dat iemand, wonende te Antwerpen, wiens opsporing door den officier van justitie te Almelo was verzocht wegens gepleegd bedrog, te Aruhcin in liet huwelijk zou treden. De recherche heeft de huwelijksvol trekking ten gemeentehuize niet ge stoord en evenmin de daarop volgen de kerkelijke inzegening, welke plaats had in de zaal van een koffiehuis, maar ua afloop daarvan trad zij op en 'Steerde den ontstelden bruide gom, die per„rijfculg naar het politie bureau en vandaar naar Almelo werd overgebracht. In deu eersten tijd zal er dus van bruiloft geen sprake kunnen zijn. INBRAAK IN EEN KLOOSTER. Te Kruisland bij Rozendaal is in den nacht van Zondag op Maandag ingebroken in het Zusterklooster. Door een raampje schijnt de inbre ker te zijn binnengekomen. Hij heeft, daar de zusters allen boven lagen te slapen, op zijn gemak de geheclc be nedenverdieping kunnen afzoeken en alles wat van zijn gading was mede genomen benevens een bedrag Ï0 aan geld. Hoewel onmiddellijk een uitgebreid onderzoek is ingesteld is de dader nog onbekend. EEN VONDST. Op het' spoorwegbaanvak Dordrecht Willemsdorp is dezer dagen een bankbiljet van groote waaide gevr eten. Stadsnieuws EERSTE IIULP BIJ ONGELUKKEN. Gisterenavond hield de afd. Haar lem van de verocniging E. li. bij O. een algemeene vergadering in de bo venzaal van café Neuf. Na opening en lezing der notuli werd door den voorzitter aan de ver gadering bekend gemaakt, dal Dr. A. A. G. Land had bedankt als lid van 't bestuur, en stelde voor, daar nog ccne bestuursverkiezing moest plaats heb ben, ook tevens ui deze vacature te voorzien. Hiertoe werd besloten. Gekozen werden de heeren Dr. Ch. A. Gulte on J. II. Kersten, aan wie van deze benoeming zal worden kennis gegeven. Door den heer A. Rutgers werd rslag uitgebracht van de algemee- vergadering, gehouden op 25 Mei Amsterdam. De voorzitter zeidc den heer Rut gers dank voor zijn uitgebreid en uist verslag, en sloot na de gebruike lijke rondvraag de vergadering. KUNST ADELT. »»i" ons wordt medegedeeld zal het geheelonthouders-zangkoor „Kunst Adelt", heden, Dinsdagavond, te 8 ia de,, Hout eenige liederen zin- in de uitspanning voorheen Van Bruggen. O p e n 1 ij k geweld. De Justitie ontbiedt nog steeds ge tuigen in zake het openlijk geweld, gepleegd in de De Witstraat, op Zon dagavond 21 April j.l. Onder die ge tuigen zijn er die veel weten mis schien, doch of zij wel alles vertellen, moet volgens de politie betwijfeld orden. A.s. Donderdag zitten de zes ver dachten al 30 dagen in het Huis van Bewaring en zal de Rechtbank oor- deelen, of deze 30 dagen wederom met nigd moeten worden. De HOOGE RAAD heeft n iet-ontvankelijk verklaard het revisieverzoek van F. H., gedetineerd te Haarlem, door de rechtbank alhier verooideeld tot 9 maanden gevange nisstraf, vvegeus verduistering, ge pleegd door iemand, die liet goed uit hoofde van zijn persoonlijke dienstbe- ekkmg ouder zich heeft. BAD- EN ZWEMINRICHTING Namens de afd. Haarlem van den Ned. Lito-Fotografisclien Bond is aan den Gemeenteraad van Haarlem een adhesiebetuiging gezonden met het adres der S. D. A. P. afd, Haarlem in zake de overdekte Bad- en Zwem inrichting. NAAR AANLEIDING VAN DE AUTO BANDIETEN. In dc snikwarmc bovenzaal van de Sociëteit Vereeniging, om half negen gisteravond. Volgens de politie zijn er op dit oogenblik een honderdzestig mannen en vrouwen, maar als men de warmte in de zaal caloristisch ging meten met zooveel caloriën jier bezoe ker, dan zou je tot een veel hooger toehoorders-getal komen. Dat komt door de na-om\ eersche zwoelte, die aan iedereen een verhoogde warnita heeft meegegeven. Door de deuropening druppelen de menschen nog naar binnen, om de openingetjes in de zaal te vullen. Aan de tafel-op-het-podium het be stuur van de „Vrije Groep", genoeg lijk babbelend met den ouden Domela Nieuwenhuis, met. bet militante grijs van baaixl en haren, die strijdbaarheid-typeerende baar dos, die zoo wild-veroutwaardigd rond het hoofd van den anarchisten-aan voerder kunnen zwalpen, wanneer hij in het vurigst van zijn betoog komt. Nu nog zat de sprekei-v.n-den- avond gemoedelijk keuvelend op zijn doel, nu-en-dan luisterend near de eeitallige rondventers met anarchis tische lectuur. D'r was een man, die verzen verkocht op de „Auto-bandie ten van Parijs", „door mij zelf ge maakt", en op ,'t Vredespaleis". Even als vanmiddag op de „Botermarkt', declameerde de man uit zijn dichtsel agmeuten. Maar z'u concurrenten lieten den dicht er-declamator niet alleen aau l woord „Zijn anarchisten misdadi gers riep er een, zonder ander ant- vvnor l te willen hebben dan ecu geld stuk voor de brochure. „Rationalisti sche opvoeding van Homburger", .prees een schelle stem door de ande re veldgeluiden door. „Het goed recht van het anti-militarismeaccompag neerde no. zooveel zijn mededingers naar de centen on stuivers der aan wezigen „Het gebed van den onwe tende van Multatuli". Om negen uur onder het luiden van de „Damiaatjes" kwam „kameraad'" Domela Nieuwenhuis aan 't woord, zooals de voorzijler van de „Vrije Groep" hem aankondigde. Domela Nieuwenhuis was 't met de zen voorzitter eens, dat de Parijsche bandieten heldenmoed aan den dag haddon gelegd, waarmee de spreker hun dade.n niet verheerlijken vviide. Collega „Feenstra" van bet Telegraaf- Zoeklicht kreeg 'n pluimpje, ómdat die geschreven had, dat lionnot en Garnier te laat hebben geleefd Diii- zeud jaar geleden zouden zij roemrij ke roofridders geweest zijn. De bandieten hebben elf moorden op hun geweten. Dat is erg, maar spreker trok parallellen: Ramp Tita nic: 1600 moorden, Frankrijk in Ivla- •okko, Italië iu Tripolitauié... Neder land in Atjeh in de laatste jaren 3500 moorden, concludeerde de heer Nieu wenhuis. Bandieten! Wat zijn bandieten? Rbovers! Wat zijn roovers? Menschen, die anderen hun eigendom ontnemen. Dus kapitalisten...! In Europa sterven por jaar tien millioen menschen meer dan noodig is. Oorzaak: Kapitalisme, verleide da heer Nieuwenhuis. Grondeigenaars zijn grond roovers. Misdaad in de maatscliappij is in de kern van de misdadige maatschappij aanwezig, daar die maatschappij door haar organisatie misdaad knecht. Het middel voor de samenleving: do anarchie: brood en vrijheid voor allen.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6