Eoa sociaal-democraat propageer de aan 't eind <ïer bijeenkomst de ge zamenlijke actie der internationale sociaal-democratie, waarmee de heer Domela Nieuwenhuis het niet eens was, gelijk men begrijpt. KAMERVERKIEZING 1013. We lezen in het ,IIbld." ln een vergadering van afgevaar digden van Vrijz-Dem. kiesvereeni- girigen in het district Beverwijk, waar ook vele personeele leden aanwezig waren en de algemcene secretaris van den Vrijz.-Dem. Bond, is besloten een comité te vormen, dat de propaganda voor de beginselen van den Bond krachtig ter hand zal nemen. In het bijzonder werd de aandacht gevestigd op do verkiezingen, die in 1913 voor de deur staan. Ten einde een zoo groot mogelijk aantal kiezers te bereiken, werd in beginsel besloten een plaatselijk or gaan uit te geven. Aan den landdag, die in Juti of Augustus in dit district zal worden gehouden, zal door de ver schillende afdeclingen van den Vrijz.- L>eni. Bond zoo krachtig mogelijk steun worden verleend. BOTSING. In de De Clercqstraat te Amsterdam ontstond Zondagavond eeue botsing tusschen een motorwagen van de llaarlemsche tram en een rijtuig, waardoor dit omviel en daarvan een spaak van het achterwiel brak. De in liet rijtuig gezeten personen kwamen uict den schrik vrij. AFSCHEIDSCOLLEGE VAN PROF. LORENTZ. .Maandagmorgen heeft prof- Lorentz to Leiden zijn afscheidscollege gege ven. Naar aan do N. Ct. wordt ge meld, behandelde de scheidende hoog leeraar m de met groen en bloemen versierde collegekamer nog eenige problemen. Na afloop stonden alle leerlingen op, en namens hen her dacht mej. Frankamp in een hartelij ke toespraak, hoeveel prof. Lorentz voor zijn leerlingen geweest was, en hoeveel bewonderiug en liefde hij In hun harten verworven had. Zij bood als een aandenken en huldeblijk een exemplaar aan van de Enzyklopaedie der Math'ematisoheu Wissenschaften, en verbond daaraan de beste wen- schen voor zijn verder leven, in we- tensciutppelyken en huiselijken kring. Prof. Lorentz zoide, dat het hem goed deed dit blijk van genegenheid te mogen ontvangen. Hij meende, dat het ambt van professor bijzonder be voorrecht was, omdat iemand, die er in slaagde het redelijk wel naar zijn plicht te vervullen, zeker was veel meer waarueoring te ondervinden, dan een ander ambtenaar, die zijn plicht deed. Vanzelf herdacht hij, lioe groot het verschil is tusschen den tegenwoojxligen tijd en dien van 34 jaur geleden, toen hij begon college te geven in liet laboratorium, dat toen ook veel bescheidener was ingericht dun nu. En hoe veel minder collegian- teti er toen waren, soms drie, een en kel jaar slechts één damesstudenten bestonden er toen nog niet, ©n zeker zou hij niet hebben kunnen droomen, dat hij bij zijn vertrek door een da- messtudent zou worden toegesproken namens over de dertig collegianten. Prof. Lorentz meendo te mogen con- slateeicn, dat er een groote opbloei van de physica in ons laud viel waar to nemen. Steeds waren hem opgeval len de lust en toewijding, waarmede gewerkt werd, en een werkelijk en thousiasme bij eigen onderzoek of bij liet kennisnemen van de mooie resul taten van anderen. Hij had den in druk, dat er altijd bij de studenten veel ijver had bestaan voor eigen vrije studie, voor zoover die niet door examendruk werd belemmerd. Wat hom betrof, hij had altijd getracht dien druk tot oen minimum te redu- ceeron en do candidaten steeds zoo vrij mogelijk te laten. Steeds had hij genoegen beleefd van izijn werk, en nu, bij zijn vertrek uit Leiden, vond hij. moest niet zoozeer ■Ie nadruk gelegd worden op het af scheid. Immers {hoewel minder dan lot nu toe, zou hij toch nog college blijven geven cn misschien meer tijd kunnen vinden dan voorheen om de studenten bij hun persoonlijke studio van dienst te zijn. Hij hoopte allen m\vr vaak te kunnen zien en helpen, en noodigde elk uit, 's avonds te zij- pent nog wat te komen napraten. GASLICHT IN DE MEER. Men schrijft ons Weldra zullen Hoofddorp, Nieuw- Vennep. Abenes, Vijfhuizen, het Zui delijk en Oostelijk deel van de uitge strekte gemeente Haarlemmermeer, vooral door do krachtige medewerking van Haarlem, van gas zijn voorzien. Blijft nog onverlicht het Noordelijk, misschien het dichtst bevolkte, ge- deelte van de Haarlemmermeer. Komt daar dc sedert langen tijd reeds voor bereid overeenkomst met- Haarlem- merliede c.a. tot stand en besluiten deze twee aan elkaar grenzende ge- mc-enten tot overeenkomst met de gas- aanbiedende gemeente Haarlem, dan is de geheele gemeente Haarlemmer- moor en het dop Halfweg van gas uit Haarlem voorzien. Het is niet denk baar, dat die beide gemeenten de sclioune gelegenheid, door Haarlem aangeboden, ongebruikt zullen laten voorbij gaan, te meer omdat blijkens de mooie resultaten in Velseu en an dere gemeenten en de op goede gron den rustende berekeningen van be voegde autoriteiten op gasgebied, er geen kans bestaat, dat de gemeente kassen schade zullen lijden door zich met bet bekostigen der gashouders te belasten. Haarlem loopt liet grootste risico en durft toch de zaak wel aan. Reeds gaven dé meeste, bewoners van dc Noordzijde van Haarlemmer meer en van het dorp Halfweg hunne instemming aan dc ontworpen plan nen, door zich als gasverbruikecs op te geven en zal dc industrie (Suiker fabriek .Holland en andere bedrij ven; zich van dc levering van gas uit Haarlem bedienen. Iedereen verlangt naar gas en de gemeenteraden zullen dus zeker wel besluiten, om een prachtig voorbeeld van samenwerking van grootere en kleinere gemeenten te leveren, en daardoor bevorderen den bloei van Haarlemmermeer en Halfweg. R. K. KERK. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Obdam, den w*leerw. heer J. M. Eg, en tot pastoor te Schoten (II. Bavo) den wel- eerw. heer II. Pieterse, die kapelaan was te Vlissingen. Rubriek voor Vragen Oeabonneerden hebben het voorrecht, vrngen op versobillend gebied, mits voer beantwoording vatbaar, m te zenden bij de ltedactio van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat S3. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gc-geven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Wie is er agent in Haar lem van de Brandverzekering-Maat schappij te Tiel ANTWOORD. Dit is ons niet be kend. VRAAG. Ik heb handschoenen gekocht van 1 "t paar. Maar deze waren, toen ik ze eenmaal aan gehad had, geheel versleten. Ik wilde nu andere hebben en kan nu andere krij gen, indien ik de winkelierster excuus vraag, daar ik haar voor een afzet- ster heb uitgemaakt. Hoe moet ik handelen ANTWOORD. We zouden zeggen, dat u er met e.xcuus-vragen heel ge makkelijk afkomt. De winkelierster had recht u aan te klagen wecens be leed iging. Wij raden u dus aan, ex cuus te vragen. VRAAG. Ik heb twee schilderij tjes. Kunt u mij ook zeggen, waar ik ze kosteloos kan laten onderzoeken of zij nog waarde hebben ANTWOORD. Vraagt u eens aan den heer John F. Hulk, Damstraat 21, of die schilderstukjes waarde hebben. A'RAAG. Ik ben in betrekking voor dag en nacht en wordt bij de maand betaald, doch ik hen per week gehuurd. Hoe moet ik nu opzeggen? ANTWOORD. Als u dienstbode is. moet u met zes weken opzeggen tegen 1 Augustus. A'RAAG. Iemand heeft een onge luk gekregen. Hij verdient ƒ2.50 per dag, maar de Rijksverzekeringsbank keert hem 2 per dag uit. Bij moet hij dan reclameeren ANTWOORD. Wend u tot den Raad van Beroep, Spaarne 92 rood. Wij meenen evenwel, dat hier niets te reclameeren valt. De Bank keert nooit meer dan 70 pCt. van het loon uit. VRAAG. Wat is de kortste weg van Haarlem naar Hoorn? ANTWOORD. Haarlem, Amster dam, Buiksloot, Ilpendam, Purmer- end, Scharwoude, Hoorn. Deze weg is 49,9 K.M. lang. VRAAG. Is men verplicht om aan de ambtenaren van den controleur der Gem. Belastingen alle inlichtin gen, die verlangt worden, mede te doelen, of moet men deze alleen ge ven aan den controleur zolf ingevol ge de bepaling van B. en AV\, nl. dat uitsluitend door den controleur der Gem. Bel. gebruik zal worden ge maakt, van de verstrekte inlichtingen. ANTWOORD. Het ligt toch voor de hand, dat de controleur alles niet al leen af kan men moet daarom ook aan zijn ambtenaren de inlichtingen geven. VRAAG. Mijn dienstbode is met Pinksteren bij mij in betrekking ge komen en om verschillende redenen - wil ik haar de volgende week, dus 6 weken voor 1 Augustus opzeggen. Ileb ik nu het recht den Godspenning af te houden of heb ik, omdat ik haar opzeg, daar geen recht op ANTWOORD. Als u de betrekking opzegt, moet u haar den Godspenning laten houden. VRAAG. De vereeniging van bloe mistwerklieden te Heemstede wil een tuinbouwcursus oprichten. Wij wil len vragen om subsidie aan het Rijk. Tot wien moeten wij ons wenden ANTWOORD. AVend u tot den Mi nister van Binnenlandsche Zaken te 's-Gravenhage. Een minister wordt aangesproken metExcellentie". Het best lijkt ons echter, dat u die zaak eerst eens bespreekt met den heer K. Volkersz, R ijkstuinbouwieer aar, Zijlweg 98, te Haarlem. VRAAG: Moet iemand gediend heb ben om bij de Electrische tram ie ko men? Hoe oud moet hij zijn om con ducteur te worden? ANTWOORD: Welke electrische tram bedoelt u? VRAAG: Mag een dame een dienst bode, die bij de 3 maanden is huurd, zonder reden met 6 weken ontslaan, zonder verdere uitbeta ling? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Ik heb vermoedens dat 't een of audere informatiebureau slechte informaties omtrent mij geeft, hetgeen zeer ongemotiveerd is. AA'at is hier toch tegen te doen? ANTWOORD: Als u kunt aantoo- nen maar dat zal wel moeilijk gaan dat men valsche meedeelin- gen over u verspreidt, kunt u een aanklacht wegens laster tegen die in stelling indienen bij de justitie. Raad pleeg eens een advocaat. VRAAG: Tot wien moet ik mij wen den om als timmerman geplaatst te worden bij de nieuwe Trammaat schappij die door de stad komt te rijden? ANTAVOORD: Bij de Noord-Zuid- Ilollandsche Tramwegmaatsclïappij Kampersingel 2. VRAAG: Hoe groot is het aantal candidaten voor het examen in 1912 tot toelating der Marïne-Machinis- tenschool te Hellevoetsluis? ANTWOORD: Dat weten wij niet. VRAAG. Waar worden de Neder- landsche krooDjuwcelen en kroon be waard? Zijn deze te bezichtigen? ANTWOORD. Wij meenen dat die in het Koninklijk Paleis bewaard worden. VRAAG. Ik wil een huisje koo- pen. De eigenaar heeft daarvan maar een koopacle van den notaris ontvan gen, toen hij het voor Vijf jaren kocht. Nu zijn er bijzondere bepalingen ge maakt over paden en deuren op het erf, welke bepalingen echter niet beschreven zijn in de koopacte. Nu wilde ik daarvoor nazien do vorige koopacten san de vorige eigenaars. Deze berusten echter bij den notaris en deze wil dc acten niet afgeven. Tot moet ik mij wenden indien de notaris blijft weigeren? ANTWOORD. AVij kunnen onmo gelijk bcoordeelcn of dc weigering van den notaris gegrund 18, ofschoon wij liet wel vermoeden, om ccn roden den vrager, indien wij haar hier uiteenzetten, misschien toch niet dui delijk zou zijn. Meent de inzender dat i notaris een verboden handeling nicht, dan wende hij zich tot den heer president der rechtbank, als voorzitter der Kamer van toezicht. VRAAG. Kunt u mij den koristen weg opgeven van llaurlem naar Wad- dingsveen ANTWOORD. deze weg loopt over de plaatsen Waddmgsveen, Huzers- woude, Koudekerk, Leiden. Haarlem. Deze weg is ongeveer 38.5 K.M. lang. VRAAG. Den Heer II. Op dergelijke ragen kunnen wij geen antwoord geven. ln antwoord op een vraag in oi)26 ragen rubriek over een aquarium, deelt een onzer lezers ons mede, dat een goed middel togen het groen wor den van een aquarium is, daarin een of moer watersiakken to huisves ten, deze houden het geheel schoon. i Rijn n.ulppredi- cancLdnat te Gro- te Alfen aa i fi ller) dc hoor J. Bui ningen. Bedankt voor hel beroep te Nieuw- Becreta ds A. T. de Boer, te Lippen huizen. GF.R. KERKEN. Aangenomen het beroep te Valther- moml cis I'. Koster, te Appelscha. Bedankt voor liet beroep te Lekker- kerk ds. A. Schippers te Maasdijk. ACADEMISCH!-. EXAMENS. Leiden. Geslaagd voorbereidend exa men Ned.-Tnd. adm. dienst H. W. Th. De&anty. H J. E. Molk Candida atsexsmen rechten A A. M. Giundomaun cn mej. A. M. L. Lange. Leiden. Geslaagd: eerste natuur kundig examen, do hoeren P. C. Kim- m ij se r en J A H. van den Berg; voor bereidend examen Ned-Ind. admini stratieve dienst, de hoeren G. A Bos- seiuar en 11. Chr. Boogaard; docto raal examen rechten, dc heer J. L. L. Wery. Utrecht Uesl. kerkel. voorbcr. ex. de heeren A. Offerings, A. E. v. Baa ien, B. R. Boersma, J. II. Denee. Eer ste natuurk. ex. mej. C L. Kraft, de heer N. C. van Vonno, mej. Dikken- berg. PROF. MR. J. DE LOUTER. Prof. nir. J. d© Louter, hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht zal Woensdagochtend zijn afscheidscolle ge geven. Uit de Omstreken INGEZONDEN Van ingezonden atnkkeu, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich uiet aansprakelijk. SCHOTEN. De commissie, die door de R. K. kiesvereeniging, te Schoten was be noemd om den ingezetenen van ad vies te dienen, in zake iieffing van di verse belastingen, zal te dien einde Woensdag 12 en Vrijdag 14 Juni a.s. zitting houden in de Gen. de Ia Itey- straat no. 2, 's avonds van 8 1/2—10 HAARLE.ALMERMEER. De bouwkundigen J. W. de Iley en Zn. hebben aanbesteed:, het bouwen een landbouwschuur aau den Aalsmeerderweg bij den Spaarnwou- derweg. Ingekomen waren 10 biljet ten. Minste inschrijver was de heer II. Goosens, te Haarlemmermeer, ■oor 8590.40. D© burgemeester van Haarlemmer meer lieeft de loden van den gemeen teraad opgeroepen tot liet houden van een vergadering op Donderdag, ten 13en Juni 1912, des voormiddags te elf uur precies. Agenda I. Vaststelling van de notulen der ?rgaderinigen van 16 April en 9 Mei 1912. Mededeelingen van ingekomen stukken. 3. Aanbieding verslag van den toe stand der gemeente over 1911. 4. Idem veTslag bedoeld bij art. 52 der Woningwet. 5. Vaststelling van het kohier de Hondenbelasting, dienst 1912. 6. Vaststelling staten van restanten en oninbare posten, dienst 1911. 7. Financieel© regelingen, dienst 1911. 8. Voorstel tot wijziging der begroo ting van het burgerlijk armbestuur over 1911 en toekenning hooger sub sidie over dat jaar. 9 Benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur voor wijk B. Aanbeveling 1. C. J. Vorboek te Haarlemmermeer2. M. A. Noordam Haarlemmermeer. 10. Benoeming van een lid van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs (vacaturo- Baijer). Aanbeveling 1. T. Hanedoes te Haarlemmermeer, 2. L. Zijlmans te Ha arl emmermeer. II. Benoeming van een onderwijzer aan school No. 10 hij Sloten. Voor dracht 1. G. II. v. llul te Arnhem, 2. Hunsche te Amsterdam, 3. D. P. Mastbergen te Haarlemmermeer. 12. Zoo mogelijk benoeming van een onderwijzer aan school 5 te N.- Vennep. 13. Voorstel tot verhooging van het toegestane crediet voor het maken van een urinoir bij het marktterrein. 14. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Haarlem betreffende de levering van gas. 15. Rondvraag. Wedvlucht. De postduivenvereeniging „De Tele graaf" alhier hield Zondag een wed- lucht met oude duiven van Orleans, afstand 526 K.M. Te 5 -40 uur des mor gens werden de dieren aldaar in lieid gesteld en des middags twee uur bereikte de eerste duif haar bestem ming alhier. De eerste prijs ia behaald ttoor G. Stevens. Nog eenige duiven zijn tot heden niet teruggekeerd, dus vermoedelijk wel verdwaald. VOGELENZANG. In den nacht van Vrijdag op Za- terda gzijn uit een gesloten schuur achter het perceel van mevr. de vv Vas Visser, twee damesrijwielen ont vreemd. IJMUIDEN. De Staatscourant bevat dc statuten: Zeevisscherij Maatschappij „Mar- garetha", te IJmuiden. Het kapitaal is gesteld op 24.000, verdeeld in 48 aandeeleu van 500 elk, alle geplaatst en volgestort. Di recteuren zijn de heeren W. Polder man Jr. en J. Polderman. De Zeevisscherij Maatschappij „Zeemeeuw" te IJmuiden. Het kapitaal is ƒ24000, verdeeld in 48 aandeelen van ƒ500 elk, alle ge plaatst en volgestort. Directeuren zijn ook de heeren W. Polderman Jr. Polderman. Kerk en School NBD. 11ERV. KERK. Beroepen te Berkenwoude de heer >V. G. Boon, candidoat te Groningen; PROTEST DER GRONDWERKERS ORGANISATIE. Voor eenige dagen kon men in de plaatselijke pers lezen, dat er een col lectief arbeidscontract, regelende loon en arbeidsduur, was afgesleten met de patroonsvereeniging van metse laars. timmerlieden, aannemers en handelaren in bouwmaterialen van Haarlem en omstreken, gevestigd te Haarlem. cenc>vijds met1. de tim merlieden- en model «erkers-vereen i- ging ,,Door Eendracht Vcrhelering", gevestigd te Haarlem, 2. de timmer lieden-" en modelwerkers-vereeniging ,,St. Jozef", gevestigd te Haarlem 3. n.fdeeling Haarlem van den Centra Ion Roiul van bouwvakarbeiders 4. het Rooinsch-Katholleke kalk- en steen- bewerkersgilde St. Dorotheus, te Haar lem 5. de afdeeling Haarlem van den Ned. Christ. Bouwvakarbeidersbond ter andere zijde. In dat collectief arbeidscontract heeft men de opperlieden en gr< werkers opgenomen, zonder hen hier over te raadplegen. De grondwerkers- vereeniging „Vooruitgang zij ons streven" protesteert met alle kracht tegen die arbeiders-organisaties, die met de bouwvakpatroons een collectief arbeidscontract afsluiten voor ons, zonder ons hierin te erkennen of te raadplegen. Het was nochtans ge noegzaam bekend, dat de grondwer kers-organisatie niet ongenegen was, om met de patroons te confereeren, doch men heeft ons, grondwerkers, maar doodeenvoudig in deze gene geerd, zeker denkende het zijn maar grondwerkers. De grondwerkers-orga nisatie zal echter in deze niet berus ten, maar krachtig zicli tegen het schandelijk godoe verzetten met alle middelen, waarover zij beschikt, en doorgaan met propaganda te maken onder dc grondwerkers, om te zorgen, dat de stoere grondwerkers econo misch sterk worden, om dan onze eischen 25 cent per uur, vergoeding voor gedwongen verzuim, enz. enz., zelfstandig te veroveren. Groudwerkers, we rekenen op u al len, houdt u gereed voor den strijd. DE GROND WERKERS-V LREENI- GING „VOORUITGANG ZIJ ONS STREVEN". Sport en Wedstrijden NATIONALE SCIIIETM LDSTRIJD „GENERAAL JOUBERT". Door de overgroote deelneming is het zeer begrijpelijk, dat liet vaststel len van den einduitslag een tijdroo- vend werk is. Het zai dan ook zeker wel Vrijdag of Zaterdag worden, voor de geheele uitslag in druk aan de deelnemende vetecnigingen kan wor den toegezonden. Wij laten hier den uitslag der voor naamste prijzen en verder voor zoo ver het schutters uit Haarlem en om streken betreft, volgen Eerc-wedstrijd (max. 50 p.) 2 steun- series. Eereprijs, zilveren beker, C. v. Altenburg, Dordrecht, 48.43.3b p. Ie pr. P. H. Kluft, Haarlem, 48.43.36 p. 2e pr. B. Meijrr, Leiden, 48 40 p 3e pr. A. Bouwens. Nijme gen, 47.46.43.p. 4e pr. F. J. Brussard, Rotterdam, 47.43.36 p. 5e pr. A. Bak- kenes, Den Haag, 47.43.36 p. Ge pr. C. Bruning, Leur, 47.40.37 p.7e pr. J. C. vau Woerden, Delft. 47.39 p. Persoueele wedstrijd (max.) 50 p.), 1 steun-serie. Ie prij6 K. J. Pen, Den Haag, p. 2e pr. H. W. Mulder. Den Haag, 47.35 p. 3e pr. C van Zaaien, Haar lem, 47.32 p. 4e pr. A. W. J. de Gee, Rotterdam, 4C 48 p. 5e pr. J. W. Ho- sa ng, Rotterdam, 46.43 p. 6e pr. J. d. Kop, Overveeu, 46.39 p.Te pr. J. H. Schmidt, Enschedé. 45.46 p. i pr.E. M. Horvveijer, Den Haag, 45.44 p. 'Je pr. II. Bouwens. Den Ilaag, 45.44 p. 10e pr. J. C. Woestenburg, Hoorn, 45.43 p lie pr. C. Brosch, Den Haag, 45.43 p. 12e pr. A. Ver- burgt, Utrecht. 45.43 p. 13e pr. Koert, Delft, 45.42 p. lie pr. F. Bak- kenes, Den Haag. 45.42 p. 15e pr. L. van Trommel, Den Haag, 45.42 p. Ibe pr. W. Luitjes, Utrecht, 45.50 p._17e pr. G. Kurpershoek, Rotterdam, 45.40 p. 18e pr. G. M. Snel, Delft, 45.39 p. 19e pr. J. J. Bakkeiies, Den Haag, 45.38 p. 23e pr. J. W. Boon, Haarlem, 45.45 p. 26c pr. E. B. Moolenaars, Haarlem, 44.42 p. 27e pr. P. H. Kluft, Haarlem, 44.42 p. 30e pr. J. C. Lucas, Haarlem, 4-4.40 p. 30e pr. II. J. Heyde- mau, Haarlem, 43.45 p. 37e pr. P. J Hekker, Overveeu, 43.41 p. 57e pr. G W. C. van Essen, Haarlem, 42.41 p. 58e pr. M. Henneman, Haarlem, 42.39 d. 59e pr. J. M. Ilurks, Haarlem, 42.39 p. Vaste baan (max. 60 p.) jo pr. M. Schultink, Arnhem, 59 p., Ie pr. P. van Rionen, Utrecht, 59 p., 3e pr. J. R. Hoogkamer, Zwolle, 57 p.. 4e pr. A. W. J. de Gee. Rotterdam, 57 p.. 5e pr. C. Bruning, Leur, 57 p., 6e pr. II. Bouwens, Den Haag, 57 p., 7e pr. J. W. H. Hosang, Rotterdam, 57 p.. 8e pr. P. A. Ruch, Den Haag, p., 9e pr. A. Spaander, Hoorn, 57 10e pr. G. Kurpershoek. Rotter dam, 57 p.. lie pr. P. J. Hekker, Over een, 55 p. Vrije loan (max. GO p.) le pr. Jhr M. G. J. v. dPoll, Vaas- sen. 60 p., 2e pr. D. C. Houtgraaf. Overveen, 60 p., 3e pr. T. P. ilekker. id., 59 p.. 4e pr. C. F. Staalman, Lei- doJi, GO p., 5e pr. C. Bruning, Leur-, 59 p., 6e pr. A. W. J. de Gee, Rotterdam, 59 p., 7e pr. Th. H. Smout, Prinsen- hage, 53 p.. 8e pr. P. H. Kluft, Haar lem, 69 p., 9e pr. L. de Raad, id., 59 p.. 20e pr. P. J. Hekker, Overveen, 58 p., 21e pr. J. W. Boon, Haarlem, 58 p., 26e pr. E. B. Moolenaars, id., 5S p.. 3le pr. G. I 1' Ja-»sen Overvewi» 5; pr. J. A. J. Beeren, id., 58 p., 34e pr D. N. H. Twisterling, Haar lem. 57 i De rozenprijs in dezen wedstrijd is behaald door den heer T. P. Hekker met 111 rozen. Rozenprijs A I „Generaal Cronjé", Rotterdam. 8 rozen. Rozenprijs A II „Saaxboo", Amsterdam, 3 rozen. Hoogste korpsscli utters A I 1. J. W. H. Hosarig, „Maasstad", Rotterdam, 47 p., 2. P. II. Kluft, „Ge neraal van Merien". Haarlem, 47 p., 3. J. W. Wouten, „Generaal Joubert" Delft, 47 p. Hoogsie korpsschuttera A II 1. C. M. v. Daalen, „Maasstad", Rotterdam, 46 p., 2. M. van Hooge- vest, „Prins Hendrik", Amersfoort, '43 p., 3. H. Beck, „Oranje Nassau", Den Haag, 43 p. VOETBAL. VETERANEN-WEDSTRIJD IN DEN HAAG. De uitslagen der Veteranenwedstrij- den zijn als volgt: G. G. B.H. B. S.-veteranen 10. Rotterdamsche veteranen—Amster- damsche veteranen 30. De eindstrijd werd op verzoek der Rotterdammers uitgesteld tot Zondag 16 JunL VLIEGEN. BERLIJN—BRESLAU—WEENEN. De favoriet onder de Duitsche vlie gers, Hirth, heeft door een praobti- gen tocht van Breslau naar Weenen Maandagmorgen vroeg zijn pech van Zondag met succes goedgemaakt, en wanneer het zijn beiden gevaarlijken tegenstanders, „Csakay" (luit. Biasch ke)-en „Bergmaan" (luit. v. Miller) niet gelukt, hun weerspannige ma chines bijtijds te bedwingen, dan zal het den Duïtscher waarschijnlijk toch nog gelukken, de zegepraal te beha len. Hirth is Maandagmorgen om 6 uur 1 minuut na een vlucht van 2 uur 56 minuten van Breslau prachtig bij Weenen geland, flij vloog over het algemeen op een hoogte van meer dan 2000 M. Van de andere mededingers kan het volgende gemeld worden: ..Csakay' steeg Maandagmorgen om 3 uur 10 min. in Breslau op, maar moest spoe dig dalen, daar zijn motor weigerde. „Bergmann" keerde na een hall uur terug, eveneens wegens een motor defect. Om 6 uur 8 min, ging hij voor de tweede maal de lucht in, moest onderweg, bij Plohe, opnieuw landen. Maandagmorgen is in Berlijn geen van de mededingers, die oorspronke lijk van plan waren, hun verzuim in te halen, opgevlogen. Definitief heelt opgegeven de vlie ger Krieger. VéDRINES. Védriues heeft Zondag na het hem overkomen ongeval voor het eerst weer gevlogen. Het publiek te Etam- pes juichte hem hailelijk toe. EEN MERKWAARDIGE REDDING. Nardmi, die Zondag van Londen naar Dover wilde vliegen, is aan een ernstig ongeval ontsnapt. Op een hoogte van 500 M. vloog plotseling zijn toestel door een motordefect in brand. Met buitengewone koelbloe digheid en kalmte daalde hij in vol plané en kwam ongedeerd op den grond, terwijl zijn toestel geheel ver nield werd. WEER EEN ONGELUK. De aviatëur Dubreuil steeg met een passagier op uit de aerodrome Be- theni bij Reims en maakte zich gereed te dalen, toen het toestel neerviel van 60 meter hoogte. De passagier werd verpletterd door den motor en bleef op slag dood. Den aviateur werd het gelaat kneusd. Hij klaagt over heiige pijn in schouders en lendenen. Men gelooft niet, dal hij iets gebroken heeft en dat zijn toestand onrustbarend is. De Duitsche deelnemers heb -i zich kranig gehouden. In de vier verschil lende soorten van we tstnjden brach ten zij het tot de finales, waarvan or ee gewonnen werden. De Duïtscher O. Froitzheïm is ra een spannenden strijd met zijn land genoot O. Kreul/er wereldkampioen in het beeren-enkelspel geworden. De cijfers waren C—2, 7—5, 4 -6, 6—4. WIELIUJ DEN. Wedstrijden op de Scheveningsche wielerbaan: Voorgiftwedstrijd voor onafhanke- lijkeu: le. Van der Hulst, 2e. Van der Kiuauw. 3e. Houtman, 4e. Didier. Wedstrijd voor amateurs over 1 KAL: le. Ulysses, 2c. Swift, 3de Staats. Taudemwedstrijd voor onafhanke lijker!: le. DeuzlerDuden, 2e. v. d. Wielv. d. Schee, 3e. gebroeders Se- bius. Match tusschen Janke (Berlijn), Col lins (Amerika) en J. v. Gent (Amster dam): le. Van Geut, 2e. Janke, LAWN-TENNIS. DE WERELDKAMPIOENSCHAP PEN TE PARUS. Oruler groöte belangstelling zijn Zondag te Parijs de wereldkampioen schappen beëindigd. Duitschlaud won zoowel het kampioenschap voor hee- ren-enkel als heeren-duhhel; Frank rijk won het dames enkelspel, terwijl liet mixed-dubbel kampioens aap voor de eene helft België, voor de andere helft Frankrijk ten deel viel. Gemengd Nieuws EEN NIEUWE ONTPLOFFING TE WöLLERSDORF. Uit WöileiBdorf bij Wiener Neu- stadt wordt een nieuwe ontploffing jemeld. Duizend kilogzaui kruit zou in de lucht gevlogen zijn, zonder iemand te dooden of te wonden. Men seint, dat de nieuwe ontploffing aan een niisdadigen opzet te w ijten is. De wachtposten hebben, toen zij eenig erdacht gerucht hoorden, geschoten, zonder evenwel iemand le treffen. In nabijheid van het kruithuis werd ;n brandende lont gevonden. De regeering weerspreekt het ge rucht, dat de ontploffing het gevolg zou zijn van een zcifontbrandin? v&a het kruit. DE AANSLAG TE AGRAM. verband met den aanslag op den koninklijken commissaris Kuvaj le A.eram, zijn tachtig studenten in hechtenis genomen onder lHwehuldl- gine van medeplichtigheid aan den aanslag. Al de gearresteerden hielden stokstijf vol, dat zij onschuldig wa ren aan het gebeurde. De student, die op de auto had ge schoten. heeft bekend drie medeplich tigen te hebben gehad, hij wei gort evenwel hun namen te noemen. DREIGENDE STAKING VAN IIET BERLIJNSCHE TRAM PERSONEEL. In een groote vergadering van hel personeel der Berlijnsche electrische tram, werd besloten tot krachtige maatregelen over te gaan, wanneer da directie bij haar weigering blijft, aan de eischen der arbeiders te voldoen. GISTING ONDER DF. BERLIJNSCHE METAALARBEIDERS. Uit Berlijn wordt aan de „Tel." ge seind Na een langen lij/1 van rust onder 'de arbeiders der Berlijnsche metaal industrie schijnt thans ccn nieuwe strijd te zullen ontbranden. Meer dan 3000 arbeiders hielden Zondag ecne groote vergadering, waarin over da onderhandelingen gesproken werd, die het personeel met de patroons ge- oerd heeft over loonsverhooginc en arbeidsduur. De hoofdzaak schijnt te zijn 'de doorvoering van den negeii- urigen arbeidsdag, wat tot dusver door de patroons geweigerd is. Woensdag a.s. zal door de patroons een beslissing genomen worden. Wel ke stappen het bestuur der arbeiders dan zal doen, is niet geheel bekend. Terwijl de patroons met een nlgemee- uitsluiting dreigen, zijn de werk lieden van plan een algomecne sta king te proclameeren, wanneer Woensdag hun eischen afgewezen mcchten worden 6000 STAKERS. Op de keizerlijke scheepswerf in de Zwartezeehaven Nicolajef hebben, olgens een telegram uit Potersburg, alle arbeiders, ongeveer 6000, liet werk gestaakt en wel naar aanleiding van de arrestatie van dertig hunner makkers. Wat de aanleiding was tol die ar restatie meldt het bericht niet. DE AMER1KAANSCHE SUFFRAGETTES trachten een nieuwe organisatie te vormen, de „Dochters der Vrijheid", lie zich speciaal ten doel zal stellen, Engeland te straffen voor de veroor deeling van mrs. Pankhurst en an dere leiders der suffragettebeweging. De Amerikaaiische vrouwen, zoo zeg gen de stichtsters der nieuwe organi satie, zuilen partij kiezen \oor de En- gelsche suffragettes, die lijden tenge- olge van den strijd, dien zij zijn be gonnen, en zij moeten dit doen door een boycot van Engelsclie waren, door te weigeren inkoopcn te doen in En- geland en liefst ook door in het geheel geen bezoeken meer aan Engeland te brengen. „Fraukrijk zal wat blij zijn, als de Amerikanen daar komen, iu- plaats van naar Londen te gaan." FRANSCHE- MUNT. De minister van financiën heeft een wetsontwerp ingediend, er tce strekkende, de in omloop zijnde bron zen munt te vervangen door door boorde nikkelen munten. Voor 80 inillio&n francs zullen van dergelijke munten worden vervaar digd cn wel van 5, 10 en 25 centimes. EEN VULCAN 1SCHE UITBARSTING. Een telegram uil Scward (Maska) meldt, dat de stoomboot „Dora" daar aangekomen met asch o-.crdckt Equipage en passagiers deelden mede, dat zij getuigen waren geweest vau de uitbarsting vau den vulcaan Katmai op de Alenten. Zij gelooven, dat vele vissehersdorpen aan de straat van Chalikof verwoest zijn. Na de uitbar sting viel een dichte regen van steencu en asch, die de zou volkomen verduis terde, neer. Hoewel de stoomboot zich op ecu afstand van 7Ü mijlen bevond, l eerschte er des middags volslagen duisternis en een dichte regen van asch viel op het dek neer. Tal van passagiers werden ongesteld, tenge- ,c-lge van de verstikkende atmosfeer. RAMPEN MET ONDERZEE BOOTEN. Sedert de ouderzeeers deel uitma ken van de oorlogsvloten, zijn de vol gende rampen gebeurd 1904. De A 1 (Engclsch vaartuig) zinkt m de Solent. nu aanvaring met de Berwick-Castle. Elf mannen ver- dronken. 1904. De Dauphin (Russisch) zinkt bij Kroonstadt tengevolge van de zui ging, veroorzaakt door een voorbijva rend stooaischip. 1905. De Farfadet (Fransch) zinkt bij Bizerta tengevolge van het voor komen van zand in den gang van een

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7