NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang, No. 8891 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 17 JUNI 1912 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem f Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland1-j» Afzonderlijke nummers- Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem(MP2 M „de omstreken en franco per pos) 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directear J. C. PEEltEBOOM. ADVBR'TENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cfs.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. IntercommunaalTelefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Znider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot d° Dlaatsin» van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 18 JUNI. Orgelbespeling van 12 uur in de Groote Kerk. Rusthoek, Bloeinendaal: Concert, 8 uur. Stadsnieuws Benoemd. Tot. directeur aan de op te richten gasfabriek voor de gemeenten Roon, Pernis, Hoogvliet en Poortugaal (Zuid- lloLland )is benoemd onze vroegere plaatsgenoot de heer Joh. Kloeke, thans opzichter aan de gasfabriek te Amsterdam. Lood- en zink diefstal. J. V., opzichter bij de Algemeene Noord-Hollandsche Levensverzekering Maatschappij, deed bij de politie aan gifte. dat van het perceel Prinsen Bol werk 5 ontvreemd zijn 3 zinken afvoer pijpen met looden ondereinden. De recherche stelt een onderzoek in. Dat belooft wat. W. de V., een schipper, met zijn schip liggende aan den Kampersingel, 'diende bij de politie een klacht in over 2ijn 12-jarigen zoon G. de V., die een Ijzeren ankerketting te zijnen nadeele ontvreemdde en dezen verkocht. Eigen gebouw. Deze week zal in het Volksgebouw „Vooruitgang" wederom een vergade ring plaals hebben tot het bespreken van de oprichting van een eigen ge bouw, door verschillende organisaties, staande op vrij-socialistisch stand punt. De Vrouwendag. 15 Juni is de Nederlandsche Vrou wendag, de dag van Vrouwenkies- recht-pröpaganda. Op de Markt was een tentje opgericht, dat, met suffra- gettemnoed do storm- en regenvlagen weerstond, die het zonder eenige ridderlijkheid een lang deel van 'den dag teisterden. Hier lagen de meeste vrouwenkiesrecht-brochur'es uitgestald, ook eenige der grootere werken, die het goed recht van de vrouw bepleiten, ontwaarden we, be nevens vrouwenkiesreeht-potlooden, -vingerhoeden en -pleisterboekjes enz. Heel den dag was het tentje dicht om drongen van een groep nieuwsgieri gen, waai van het mannelijk element meestal overwegend was. O, gelogenstrafte vrouwelijke nieuwsgierigheid, of was het mis schien een bescheidenheid der vrou wen 'l Ook werd op straat een manifest tegen het rapport der Grondwetscom missie inzake het vrouwenkiesrecht verspreid. Om 9 uur 's avonds had in de boven zaal van „de Kroon" een liehlbeelden- vertooning plaats, waar onze aan dacht gevraagd werd voor de positie der vrouw in verschillende tijden en verschillende landen. De vrouw bij de oervolken, in Japan, de suffragettes... Bij het portret van de voorzitster van den Wereldbond voor Vrouwenkies recht ging er een applaus op het nas dan ook niet moeilijk te begrijpen, dat deze vrouw een groote rol moest spe len in den vrouwenstrijd. De Kroonzaal was vrij goed bezet. Zoo verliep hier deze nationale vrouwendag. HET GESTOLEN CRICKETBAT. Als daders van het uit een schuur tje aan de Spanjaardslaan ontvreem de cricketbat zijn opgespoord de 11- jarige C. K. en de 9-jarige J. B., die bekennen het op 8 Juni jJ. te hebben weggenomen. C. K. heeft het bat gegeven aan J. I. K. en die verkocht het voor 3 aan den jongen A., die daarvan echter 1-50 betaalde en nu natuurlijk de andere 1.50 niet voldoet. A. gaf het aan den eigenaar terug, en tegen de beide knapen, benevens tegen J. J. K. is proces-verbaal opge maakt. EEN LOOS ALARM. Zaterdagavond om 11 3/4 uur werd door het Centraal-Bureau brand ge meld bij den sigarenwinkelier W. J. N. Gielen, wonende aan de Kruis straat. De brandweer uitgerukt, kwam tot de ontdekking dat er niets te doen is. De sigarenwinkelier bad dc kachel aangemaakt, met het oog op het natte weder, en die kachel rookte zoodanig, dat zijn buurman J. H. H., vischhan- delaar, en diens knecht, niet anders meenden of bij buurman was brand. Zonder nader onderzoek deed hij daarvan mededeeling aan de politie. Dat is wel wat al te overijld. WINKELRAAM TENTOONSTELLING: „Wat men voor een kwartje koopen kan". Het was op den tweeden avond de zer tentoonstelling nog drukker dan op den avond dei- opening. Het getal bezc-ekers is tot bijna 700 op één and gestegen. Er kan dan ook met grond worden verwacht, dat dit getal zeker nog grooter zal worden, want de belangstelling voor deze tentoon stelling is zeer groot. Den geheelen dag door staan er kijkers voor de étalage met elkander de tentoonstel ling to bespreken. Enkele raadsleden en doktoren gaven door bezoek op Za terdagavond blijk van hun belang stelling in den drankstrijd. De ge delegeerden der organisaties hadden het zeer druk om alles uit te leggen. De exposities van het Leger des Heils en de curiositeiten van wijlen den. heer Velthuysen, bijeengebracht door den N. C. G. O. B. hadden veel belangstelling. De cijfers der voe dingswaarde werden vóór de uitstal kasten druk besproken en ook gecri- tiseerd. De secretaris van het Cen traal Comité zal aan hen, die dat wen- scben, de cijfers verklaren en is des avonds op de tentoonstelling te spre ken. De tabellen zullen belangrijk worden uitgebreid met de verzame ling, die de Haarlemsohe Geheel-ont houders Vereeniging heeft bijeenge bracht en die door gebrek aan ruimte nog geen plaats had kunnen vinden. Er is dus weer veel nieuws te zien. De tentoonstelling blijft nog de gehee- lo week geopend. Vrijdag- en Zaterdagavond werd de Winkelraamtentoonsteliing in het ge bouw Jansstraat, van het Centraal, Comité van Drankbestrijdende Verce- nigingen, door een zeer groot aantal personen bezocht. Tevens werd de hulp ingeroepen van een politieman, om de kleinen, die zonder geleide den winkel wilden binnengaan, te weren. Muziek wedst'r ij den te Pur- merend. Dg Commissaris der Koningin, Mr. Dr. Van Leeuwen, heeft Zondag een gedeelte van de muziekwedstrijden te Purmeiend bijgewoond. BISSCHOP DER OUD-KATHO LIEKEN. Op 2 Juli e.k. zal door de Oud- Kath. geestelijkheid van het bisdom van llnarlem do verkiezing plaafcs hebban van een bisschop van Ha ar lem, als opvolger van wijlen u dr. J. J. van Thiel. N. O. G. Iu de Zaterdagavond! gehouden vergadering der afd. Haarlem van het NederL Ondenv. Genootschap zijn tot afgevaardigden naar de alge meene vergadering te Rotterdam be noemd, de hoeren E. ten Broeke, J. II. Peper, en L. Broekhuizen en als hunne plaatsvervangers de heeren G. J. Betlink, J. H. W. Hahermehl en C. Overbeek. Voorts is den heeren E. ten Broeke en L. Broekhuizen opgedragen de af- decliug te vertegenwoordigen op de propaganda-vergadering in zake sa- larisverbetering, die op 30 Juni te Alkmaar plaats heeft. C. DE BEER. Eene bekende persoonlijkheid is uit ons midden weggegaan, een vriend van velen. De heer C. de Beer. hoofd van de school in de Schoterstraat, is heden nacht in het St. Elisabeths-Gaslhuis na eene ernstige operatie op bijna 63-jarigen leeftijd overleden. Eenvoudig in den omgang, wars van uiterlijk vertoon, ging hij steeds kalm zijn weg. Hij was een vriendelijk man, met een gelijkmatig humeur, die gaarne met zijn oud-leerlingen, van wie ve len eervolle posities in de Maatschap pij bekleeden, een praatje maakte. Wij voor ons herinneren hem nog als onderwijzer aan de O. L. school in de Wilhelmïnastraat, hoofd do heer II. M. Huhregtse. Hij was een goed onderwijzer, die steeds zeer gemoedelijk met zijn leer lingen omging. Zij hielden dan ook veel van den eenvoudigen. sympa thieken man. Velen, die later naar het buiten land vertrokken en na eene afwezig heid van vele jaren te Haarlem te rugkeerden, vergaten niet een bezoek le brengen aan den oud-onderwijzer, die steeds met hen mee leefde en mee-voelde. Later werd hij benoemd tot hoofd der school in de Schoterstraat, welke functie tot voor enkele weken voor zijn dood nog met opgewektheid door hem werd waargenomen. Ook daar had hij weldra de harten zijner leerlingen verworven, terwijl hij bij het onderwijzend personeel mode in hoog aanzien stond. Van zijn maatschappelijke betrek kingen vermelden wij nog, dat de lieer De Beer lid der commissie B tot wering van schoolverzuim was; pen ningmeester van het bestuur der afd. Haarlem der Vereeniging van Hoofden van Scholen ln Nederland, en een zeer gewaardeerd corainissa- tevens onder-voorzitter van de Stuivers-spaarbank. NACHTELIJKE OEFENING VOLKS WEERBAARHEID. Van Zaterdag op Zondag j 1. werd door do afd. Haarlem, Bloemcndaal en Zandvoort van Volksweerbaarheid, eene velddienstoefening gehouden on der leiding van den Reserve Tweede- Luitenant Van Seben. Ruim 50 leden namen aan deze oe fening dccl. Door een partij werd de strook ter rein nabij do Ruïne van Bredcrode ten W. van de spoorbaan Santpoort- Velsen bewaakt, terwijl de tegenpartij met verschillende patrouilles uit Drie huizen in Zuidelijke richting oprukte. Van 1112 uur was het nabij Mid denduin dan ook niet pluis, wat wel bleek uit het herhaalde geweervuur. Te 12 uur verzamelde dc leider allen nabij Meerenberg, waarna de terug- marsch werd aanvaard. en aardig proefje van marschvaar digheid is bij deze oefening door de afd. Zandvoort geleverd. Immers te 7 uur n.m. was zij uit Zandvoort afge marcheerd en eerst le 3 uur 's nachts keerde zii terug, terwijl het laatste dccl der marsch door een waren stortregen niet werd veraangenaamd. RAAM OPEN GEVONDEN. Door do politic-nacht-recheroho is een raam opengevonden vuu de wo ning van Ds. Haentjens in de Duven- voordestrani,. De recherche heeft met den bewaarder van den huissleutel da geheelc woning doorzocht, doch niets verdachts gevonden. Waarschijnlijk heeft de predikant, die afwezig is, doch een predikbeurt bier Ier stede vervulde, bij een kort bezoek aan zijn woning, het raam opengelaten. Dat althans wordt vermoed. 1 „ONDER ONS". De gemengde zangvereeniging OnderOns, directeur do heer Henri Pielage, neemt den 15cn September deel aan het. concours, dat uitgeschre ven is door de vereeniging Nationale Zangschool, Den Haag. Onlangs plaatsten wij een bericht over een vrouw, die dronken op straat zou zijn aangetroffen. Uit mededcelingen van een familie lid bhikt ons, dat haar optreden wel aanleiding gaf tot deze veronderstel ling, maar dat inderdaad van dron kenschap geen sprake is geweest. Het meisje leed aan voortdurende slape loosheid, had daarna onoordeelkun dig een slaapmiddel gebruikt en is ten slotte, naar huiten komende, door de lucht bevangen geraakt. Wegens zenuwziekte zou zij dan ook vandaag in een van de zieken huizen opgenomen worden. BEROOV1NG? A. R van beroep timmermans knecht, en wonende Van Marumstr. kwam zich bij de politie beklagen, dat hij, na Zondag met de vrouwen K. en II. en met zekeren J. K. te zijn uit ge weest en in een melkinrichting le Heemstede te hebben vertoefd, uit zijn rechtcrvestzak een zilveren horloge met schakelketting, een rijksdaalder en twee gulden vermist De politie stelt een nader onder zoek in. WORDT MEN DAN NOOIT WIJZER. Zondagavond om 11 1/4 uur werd aan het politiebureau een dronken man gebracht Bij zijn overbrenging drong op den Janswcg het publiek zoo op, dat de politic van de sabel gebruik moest maken om ruim haan te maken. Is het gebeurde iu de De Witslraat eu de arrestatie der belhamels, die nu reeds meer dan een maand „zit ten", nog geen les genoeg om voortaan de politie in haar toch niet gemakke- ke taak, niet meer tc bemoeilijken? Begin van brand. Zaterdagochtend om 101/2 uur had een begin van braad plaats ten hui-e •au de weduwe B. in de Sophiastraat. Het brandje ontstond door het in brand geraken van een petroleum stel, waarop zij visch bakte. Met melk werd het brandje door haar gebluscht. RAADSCANDIDATEN GEVRAAGD. Onder de ingezonden namen be vond zich nog die vnn den heer B. HAGA, vroeger betaalmeester en lid van den Raad te Sneek, een eerste financier. Partijvrijzinnig. Wij ontvangen nog den naam van een leeraar aan de II. B. S. alhier, maar doen opmerken, dat deze niet verkiesbaar is, zoodat het geen zin heeft, dyten naam te puMiceeren. Wiel gebroken. Vun een houtwagen brak Zaterdag nabij het Verwulft een linkerwiel, waardoor de inhoud op den grond te recht kwam. Na overlading kon de bestuurder ïijn reis vervolgen. J. G. M a r t i n. Naar wij met leedwezen vernemen is de heer J. G. Martin, het hnofd der bekende Dansschool in de Scliagcbel- straat, de vriend der kinderen, hoogst ernstig ongesteld. VERVROEGDE WINKEL SLUITING. Op de eerstvolgende vergadering van het Hanrlemsch Arbeiders Secre tariaat zal door den heer Fimmen, secretaris van het hoofdbestuur aan den Bond van Kantoor- en Handels bedienden, te Amsterdam, worden uit eengezet de actie, door don Bond ge voerd voor de vervroegde winkelslui ting, in verband met het door de af- deeling Haarlem aan den Raad zonden adres. Gevonden voorwerpen. Terug tc bekomen bij G. Huybens, Lange Wijngaardstraat 25 rood, een postduif. P. Ter wol; Leidsche Plein 10 rood, ccn taschje met inhoud. J. Vermeeren, Celebesstraat 19, le Schoten, een koperen gewicht J. de Koe, Korte Lakenstraat No. 7 rood, een ceintuur. C. B. Willemse, Kleine Houtstraat 88. een ceintuur. Het bureau van politie een ring met eenige sleutels. T. Schaap, Eendraclilstraat 9, schakelarmband. II. Monné, Kolkstraat 25 rood, een capuchon van een mantel. J. G. Swart, Harmenjansweg 67, een spaarbankboekje van 'de vereeniging „Des werkmans vriend". J. P. de Jong, Zijlweg 63, Oveneen, een taschje met inhoud. C. Uyleubrock, Gen. Joubertstroat 7 rood, een kinderportemonnaie. A. Scheelings, Zuiderstraat 37 rood, een portemonnaie. K. van Duffelen, Klein Heiligland No. 33 D, een bronzen voetbalclub-me daille. Het bureau van politie een pet in zakdoek. G. Box, Lange Wijngaardstraat 16, een kinderportemonnaie. De Laat, Vooruitgangstraat 25, een horloge en een stoel. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken SANTPOORT. Het muziekkorps Jan Gijzenvaart behaalde bij de muziekwedstrijden te Purmeiend een der den prijs, H AARLE.M MERMEER. CONCOURS-H1PPIQUE. Naar wij vernemen worden, in ver band met de opening der spoorlijnen op 1 Augustus a.s., ernstige pogingen in het werk gesteld hei concours-hip- pique niet op 16 Juli as. te houden, maar op een nader te bepalen dag in de maand Augustus. Er mag venvacht worden dat deze pogingen alle kans van slagen zullen hebben. HALFWEG. V. P. N. Vanwege de alhier bestaande af- deoling der V. P. N. is een tweedaag- sche tentoonstelling gehouden van pluimgediorto en konijnen, die van Zondag af veel bezoek trok. De jury bestond uit do heeren Vrij land te Bioomeudaal, Lungenhof! le Amsterdam en Yan der Horst te Utrecht. De volgende eerste prijzen weiden toegekend Hoenders Jhr. E. II. E. Teding van Berkhout alhier (witte wyandottes), J. H. Cornel issen, IJ polder (Orping tons). K. Hooiveld te Haarlemmer meer (witte Leghorns), J. C. van der Hooft, id., (Patrijs Leghorns), J. II. CorneJisscn, bovengenoemd (Patrijs Kriele®) en J. E. Smit to Haarlem mermeer Hamburger Zilverpel). Ganzen C. van Rossum te Half weg. Sicrduivon Baron Van Heemstra te Haarlem (kroppers), dezelfde (ek sters) en «lozelfd (kipduiven). Konijnen N. Dekker, Zaandam en G. H. Stouten te Haarlem (Vlaam- sche reuzen), J. A. Bruigom, id. .Lo- t ha ringer reuzen), W. F. Daudeij te Hillegom (blauwe Weeaer en zilver kon ij non), G. H. Stouten, bovengen., (Russische hrandneuzen en Havan na's), J. van Borren te Haarlem. A. Kerkhoven te Halfweg, en N. Dekker te Zaandam. Saksische kanaries P. van Laar, te Halfweg. Het totaal aantal inzendingen be droeg ruim 100, waarvan meer dan de helft konijnen. Aan de tentoonstelling was de ge bruikelijke verloting verbonden. SLOTERDJJK. TTet muziekkorps Sloierdijk behaal de bij de muziekwedstrijden te Pur- merend den eersten prijs met bijzoD- deren lof der jury. JJMUIDEN. Bij de muziekwedstrijden te Pur meiend behaalde Concordia, van hier, den eersten prijs in den marsehwed- strijd, een eerekruis, uitgeloofd door den Commissaris der Koningin, en den tweeden prijs in de afdeeling Har monie. ZANDVOORT. Bij de muziekwedstrijden te Pur- merend won Zandvoorl's Harmonie den tweeden prijs; in de afdeeling. harmonie-kwartetten ook den tweeden prijs. Aan School A Is tot tijdelijk derwïjzeres aangesteld mej. B. Lantinga, wonende te Haarlem. Vanwege den stormsignaaldienst is de ronde bal geheschcn. Weest op uw hoedo. Door den inspecteur van politie zijn op het strand alhier twee Duitschers aangehouden, die aldaar doelloos rondliepen. Bij aankomst aan het poli tie-bureau gaven zij op genaamd zijn F. W. D., schoenmaker, wo nende te Solingen en H. M., wonen- te Bremen, bouwkundige. Zij waren zonder geld en niet in het be zit van behoorlijke papieren en ga ven voor in Holland te zijn gekomen om werk te zoeken. Na den nacht aan het politiebureau doorgebracht te hebben, zijn zij voorloopig overge bracht naar het Huis van Bewaring te Haarlem. Aangekomen badgasten: H. B. Lo'tgering, Amsterdam, Gast- huisplein 1, 7 pers. H. Hourmann, Amsterdam, Huize „Bennoheim", 3 pers. II. A. Hendrkisen, id., idem, 5 p. G. W. Jongenberg, idem, idem, 7 p. J. Seeder, idem, idem, 4 pers. P. E. Samuel, idem, idem, 4 pers. v. Woerdekom, idem, idem, 4 pers. C. A. Mijer. idem, idem, 5 pers. A. H. v. d. Berg, idem, Brugstraat 11, 6 pers. Stempels, idem, Brngslr. 5 3 pers. Mr. T. W. Goringh Roessing, Baarn Pension Margaretha, C. P. de ong, Amsterdam, idem. J. Rademaker, idem. idem, 3 pers. R. Moung. Utrecht, Brederodestr. 11, 2 pers. A. J. Vliegenhart, Amsterdam, Gr. Badhuis. Fr. Hund, Dusseldorf, idem. Fr. Achelies, Bremen, idem. Freysolt. Bremen, idem. W. Hepner, Amsterdam, Hotel <T- Orange, 2 pers. Mr. Buldek. idem, Grand Hotel, v. Borum, idem, Pension QuMsana Haystig, idem, idem. Mevr. v. Borg, Rotterdam, Beau Séjour, 2 pers. Ch. T. Beek, Utrecht, Beau Rivage 2 pers. Op 14 Juni waren alhier aanwezig 1351 badgasten. Binnenland HOFBERICHTEN. De Prins der Nederlanden heeft het voornemen te kennen gegeven, hij dc feestelijke opening van liet Zomerhuis van de Amsterdamsche Jongemannen- vei eeniging op Dinsdag 2 Juli tegen woordig te zijn. EXAM ENCOMMISSIES. In aansluiting op het bericht om trent de benoeming van den heer Muller in de commissies voor de Fransche acte-examens eu het staats examen, verneemt de N. R. C. nog, dat dit jaar één en dezelfde leeraar van een bijzondere katholieke middel bare school benoemd is in:* 1. de commissie belast met het af nemen van het voorbereidend nota rieel examen (tot Jid); 2. do commissie voor bet toelatings examen tot de Koninklijke Militair® Academie (tot plaatsvervangend lid); 3. de commissie voor tiet ranzschik- kiiigsouderzoek voor de Koninklijke Militaire Academie (tot lid); 4. de commissie voor de acte-exa mens Fransch (tot lid): terwijl de zittingen dezer commis sies vrijwel geheel coïncideeren. Ook de minister Colijn weck af van de aanbevelingen en verving meerde re aanbevoJeno». voor kie 't mede-af nemen der onder 2 en 3 genoemde examens behoort tot de werkzaamhe den, die hun wegens hun ambt kun nen worden opgedragen en waarvoor zij krachtens het Reglement op de Kon. Mil. Acad, „zooveel mogelijk" in aanraking moeten worden gebracht door personen, die, in tegenstelling met do door de betrokken militaire autoriteiten aanbovolenen, wel vakan tiegelden declnleeren, zoodat de door den minister Colijn aangebrachte ver anderingen verhooging der examen- kosten met zich voeren. PROPAGANDADAG VOOR VROU WENKIESRECHT. De propaganladag is Zaterdag ln verschillende plaatsen gehouden, meest met het beleggen van vergade ringen. Te Amsterdam werd een propagnn- da-rijtoer met 40 door vlaggetjes ver sierde rijtuigen gehouden. In de zaal het Paleis vo.r Volksvlijt waren verschillende tentjes opgericht, waar propagandageschriften verkocht wer den, waar een waarzegster werkte en ook thee geschonken werd. Af en toe traden verschillende spreeksters op. Medegedeeld werd, dat de afdeeling Amsterdam van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht thans 1C00 leden telt. Te Rotterdam werd een druk bezoch te openbare vergadering gehouden. Evenzoo in Den Haag. WETTELIJKE WINKELSLUI TING TE ZAANDAM Te Zaandam heeft het comité van raadsleden, winkeliers en bedienden, dat een onderzoek zou instellen naar do mogelijkheid en wenschelijkheid van verplichte winkelsluiting, spoed achter de zaak gezet, zoodut het reeds nu met zijn arbeid gereed is geko men. Het comité zond aan 888 winke liers en winkelbedienden een circu laire met vragen. Daarvan kwamen 682 beantwoord terug, nl. 446 van patroons 236 van bedienden. Van de laatste waren slechts 22 tegen en al- zoo 214 vóór. Van de patroons waren 243 vóór en 203 tegen. Totaal zijn dus 457 vóór en 225 tegen, zoodat, wilde men deze zaak bij stemming uitge maakt hebben, de meerderheid vóór wettelijke winkelsluiting is. zelfs al telt men allen, die niet antwoord den, bij de tegenstanders. Van de 243 vóórstemmende win keliers waren 180 voor 9-uur-aluiting, 42 voor 8-uur-sluiting, en 3 voor 10- uur-sluiting, terwijl 18 geen uur op noemden. EEN GELEERDE AGENT. Een agent van politie, dienst dóen- de aan den politiepost in de Duiven voordestraat te Rotterdam, is ge slaagd voorliet akte-examen lager on derwijs. DRINKWATER VOOR WEST- FRIESLAND. Men schrijft uit Alkmaar aan het Tlbld." In de plattelandsgemeenten van West-Friesland bestaat, gelijk bekend is, groote behoefte aan drinkwater. Er is destijds eene staatscommissie benoemd, die dit vraagstuk der water voorziening vcor dit dee! van Noord- Hollahd in studie heeft genomen en aan de Regeering van advies zal die nen. Ten behoeve van den eventueelen aanleg van een waterleiding worden op het oogenblik in de duinen nabij Schoorl proefboringen verricht. De leiding van deze boringen berust bij den heer G. W. Ph. Daniels. civiel- ingenieur. EEN KWAADAARDIG INSECT. Het 4-jarig zoontje van een landbc u- wer te Wessem, dat voor een paar dagen door een insect aan de knie werd gestoken, is Vrijdag aan de ge volgen overleden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij resolutie van den Minister van Koloniën is mr. C. 3. Hoek te Onde- water ter beschikking gesteld van den Gouverneur-Generaal van Ned.- IndiC om te worden geplaatst in rech-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1