HAARLEM'S DAGBLAD, TWEEDE BLAD, DE MILLIONAIRS DINSDAG 25 JUNI 1912 Brieven uit een Wereldstad. X. Paris-Vincennes, 22 Juni. Er was eens een eerzame Holland- echo rentenier. Hij was vijftig jaar, en bezat eon ton, die-ie verdiend had in een solide grutterszaak. Hij was zelf zoo solido als een Hollander maur zijn kan. Ver der was bij getrouwd, bezat een bra ve vrouw, die even corpulent was als haar wederhelft, en betreurde het ge mis van kinderen. Toen hij zich uit do zaken terug trok, was hij, op den burgemeester na, de rijkste man van z'n stadje. En toen was het, dat de reislust weer bij hem boven kwam de reislust, die hij in z'n jeugd had moeten bedwin gen, omdat „er niet was". Hij wilde reizen, vreemde landen en steden zien. Nu zou en moest het... 1 Dit was dus het principiëele besluit. Maar Jansen, de rentenier, de ex- grutter, was een volbloed Hollander. En daarom had hij eerst nog'n maand ijds noodig, om te overdenken waarheen hij zou gaan. De conclusie was: Parijs. De Ville Lumière, de stad der lichtzinnigheid, waarin zoo veel geschiedde dat hem meermalen plechtig liet hoofd had doen schud dendie stad lokte ondanks dat, JanseD aan. ilij zou er heen Jansen ging zijn wederhelft over het plan raadplegen. Zij schrok er eerst van, en wou niet toestemmen. Maar zij was eeu Hoilandsche, eu be sloot dus, om er eerst eens een maandje over te deuken, liet duurde twee maanden. Toen betuigde ze bare adhaesie. Eu nadat er uug eens dnc maanden over de kosten geredeneerd was, en alles in den breede beschouwd en overwogen, besloot het echtpaar definitief tot de reis. Hierna werden alle vrienden en ken nissen op de hoogte gebracht van liet voornemen, 't Heele stadje was vol verbazing over het stoute plan en den ondernemingsgeest der Jansen's. En moeder Jansen was vol ijver aan de toebereidselen tot de reis bezig, al had ze een bezwaar, dat vele malen her haald werd: "t Is zoo plotseling, zie-je. Zoo maar opeens wil die-man van-me nou d'r uit, en naar zoo'n groote stadI Zooals ik zei de Jansen's waren eclne Hollanders. En dus verdienen ze, als klein stedelingen, een pluim voor hun snelheid-van-besluiten. Want tien maanden nadat 111 Jansen's brein het grootsche plan principièel-om- lijud was vastgelegd, zat het echtpaar al in den trein naar Parijs. 'k Zal niet zoo onbescheiden zijn, om de sluier, die tot heden toe nog ligt over liet meerendecl der PariJ- sche indrukken van den heer ci> me vrouw Jansen, op te gaan lichten, 'k W'il slechts meedeelen, dat beider gelaat dikwijls verbleekte of door een blos overtogen werd, als ze dachten aan heigeen daar voor hunne deugd zame oogen gepasseerd was ,;e Jansens kwamen vermoeid en afgetobd terug, na tien dagen. En zo zeiden niet veel, lieten zich weinig uit tegenover de nieuwsgierige vrienden. Maar den dag 11a hun terugkeer kreeg de rentenier bezoek. Bezoek van een krantenman I !k zeg expres: krantenman, omdat het woord „journalist" hier niet kan gelden. Het stedelijk orgaan, dat door den bedoelden heer vertegenwoordigd wc-rd, verscheen n.l. slechts tweemaal per week. 'k Meen, dat men zich aan de letterlijke opvatting van het woord „journalist" beter behoorde te hon den. dan tegenwoordig wel het ge val is. Enfin, de krantenman werd dan door dun ex-grutter ontvangen, en antwoordde, op de vraag wat hij WeiiEClltO: Meneer Jansen, we hebben ge hoord dat binnenkort een voorstel in den Raad komt, om concessie te ver- lceuen aan de X-mautscliappij, om bier 111 de stad een puur de trambaan aan te leggen en te exploiteeren. U, als raadslid, zult daarvan wel weten? Meneer Jansen was een volbloed Hollander. Eu dus antwoordde hij, voortzetting: Ja, ziet u, ik kan me daarover niet uitlaten. Dat zijn ge meente-geheimen 1 Dat dacht ik wel, zei de pers man. - Uwe tien xaads-collega's, be nevens den burgemeester en de helft van het ambtcnaarscorps heb ik al ge ïnterviewd, maar ze geven allemaal datzelfde antwoord. Ja, dat is het wachtwoord, grin nikte Jansen. -- Maar nu is er wat anders, me neer. U bent naar Parijs geweest, u kc-nt dus die wereldstad en u heeft er het verkeer kunnen waarnemen. Nu wilde ik graag eenige indrukken,die u daarvan hebt opgedaan, in mijn blad vermelden. Wij zijn 11 1. voor standers van dc paardentram, en wil len nu door een beetje kras voor beeld, van oen grootcrc stad dan de onze, den Raad eeu beetje in de stemming brengen, om te verbeteren. Er moet vooruitstrevend 111 deze richting gewerkt worden, dat bent u ongetwijfeld met me eens. Zeker en vast. E11 u zult dus ook voorstander van dc paardentram-concessie zijn. U, als vooruitstrevend man? Natuurlijk zei Jansen, on voorzichtig. AhaDus het gerucht is toch juist. Het voorstel komt in den Raad. Ja, ik dacht wel dat we goed waren ingelicht I Jansen vervloekte inwendig z'n ei gen domheid. Maar mag ilc u nu eens wat over Parijs vragen? Hoe is uw algemceno indruk van de verkeersmiddelen van een wereldstad? Slecht I U zegt? Slecht, zeg ik. Vijftig percent van die vervoermiddelen rammelen en hobbelen, en de andere vijftig per cent stinken. Vijftig percent gaan veel te hard, en de andere vijftig te lang zaam. Dat is heel belangwekkend, me neer Jansen. Maar zoudt u me dan misschien eens uw ervaringen met versclnlleiide vervoermiddelen afzon derlijk kunnen vertellen? Jansen deed het. En vond twee da gen later z'n mededeelingen in liet plaatselijk orgaan geboekstaafd: Onze geachte stadgenoot verstrekte met de grootste bereidwilligheid in lichtingen over eeuigc Parijsche ver voermiddelen. Ten eerste over De M e tr op oil t a in. Zoo heet het ding, maar iedereen noemt het- de Métro, bij afkorting. i 't Is een tram, die door tunnels onder I de stad loopt. M'n vrouw dorst er i eerst niet in, maar ik heb haar over- gelraald door te zeggen dat het laat ste ongeluk al tien jaar geleden is. We daalden toen in zoo n gat iu de straat af, langs veel treden, en kwa men op een perron, dat zwart stond van do mouschen. Net kwam er zoo'n Metro-trein van vijf wagens binnen stuiven, en stopte met een schok. Met- t eeu vlogen de deuren open, en op 't j zelfde uogenblik dat een hoop men- schcn die in de tram zaten, er uit probeerden te komen, trachtten de massa reizigers op bet perron, oin er in te raken. Ondanks het botsen ging dat heel vlug. Nou, mag m'n vrouw zoo zeggen, ga jij maar voor, Piet. Nee, zeg ik, de dames eerst 1 Nu 'k had het net gezegd, toen de tram al met een flink vaartje weg schoot. 't Ding had nog geen halve minuut gestopt. Wel, we wachtten op de volgende, omdat we onze kaartjes hadden, i Binnen vier minuten kwam er weer een binnenrennen. Die zat vol werk lui en oj> het perron stond het alweer tjokvol, k Heb toen gezien, hoe je in Parijs in een volle tram komt Een voudig maar stormloopenl 'k Zag het een paar lui doen, eu dus liepen m'n vrouw eu ilc ook maar, zoo hard als vvo konden, recht op de open deur in. Dat hielp 1 Binnen was alles wel vol maar die Franscben gaven nogal mee, en tenslotte stonden we alle maal als huringen 111 een Ion opeen gepakt, en schoot de tram voort, dreu nend en wel. Niemand werd er kwaad om, ze lachten allemaal, ofschoon je je er met geen mogelijkheid verroe ren kon en er een luchtje hing! en fin, je begrijpt. M'n vrouw ging bijna vo.ii d'r zeiven, maar het scheen de Parisiennes niet tc hinderen. Aan het eerstvolgende' station wil den twee polderwerkers (of zooiets) die achter ons stonden, eruit, eu dien tengevolge werden we met nog twee andere passagiers ook buiten den wa gen geperst, t Sjwet ons niet, want we hadden behoefte aan frisscho lucht. De Métro-op-Zondag is een ver schrikkelijk vervoermiddel. Zoo ging het door. Meneer Jansen heul z'n verdere moeilijkheden met het wereldstadvervoer breed uiteen gezet. Jammerlijk waren zijn onder vindingen met de trams, die een over dekten imperiaal hebben en of door stoom, of door saiuugeperste lucht, fit door electricitèit gedreven wor den. In ieder geval is die drijfkracht niet voldoende, want ze rijden met de wereldberoemde snelheids-moyenne van nul komma zes. Verder moet je wanneer je tenminste de veertig te boven bent, je corpus niet wagen aan een reisje per imperiaal. Want daar wor-Jo op een ergerlijke manier door een gehotst, en je rug wordt mishun- deld in herhaalde heftige botsingen met de leuningen. De wagens zijn oud, rammelen en missen alle sier lijkheid. Erger is het nog met de omnibus sen, die door havermotoren moei zaam voortgesleept worden. De mees te ver koeren in een droevigeu staat an ouderdom en verval, en de paar den zien eruit, of ze tegelijk met de wagens geboren zijn. De snelheid kan buiten beschouwing blijven: dio be staat hier niet. Veel beter zijn de motorbuseen, maar er loopen er nog niet genoeg; het aantal verbindingen is betrekke lijk gering. Overigens dient gezegd, dat ze zich zooveel haasten, als maar eenigszins mogelijk is, niet teveel schokken (alleen daverend dreunen) en een dragelijke atmosfeer inhou den. Do bateaux mooches" (de kleine Seine-bootjes) beven eu trillen als koortslijders. De menschen die er be neden in zitten, ondervinden het. Verder zijn 't lofwaardige vcivoer- middelen ofschoon, in dezen tijd in 't jaar, allesbehalve koel. Dit. wat de algenieeno (en dus goed- koope) vervoermiddelen aangaat. De man-in-bonis, die in taxi's rijdt, heeft niet te klagen, als hij tenminste van een moedige natuur is en niet schrikt van do onmogelijke snelheid, waar- i in sommige straten gereden wordt. De „bakkies", op gummiban den, kunnen ermee door. De overige ondervinden teveel de leemten in de bestrating 'k Heb onlangs een dikken Hollan der, met z'n even corpulente vrouw, een paar maal achtereen in Parijsche vervoermiddelen ontmoet, 'k Heb hem zijn verontwaardiging hooien uiten, 'k heb 'm zijn kleine stad-in-den-pol- der hooron prijzen... De stad, waar geen Métrogeurtjes en geen hotsend- voortsukkelende trams zijn. k Heb 'm zijn waarnemingen aan den plaatselijken persman laten ver tellen. En ik erken dat hij een beetje pessimist is en wel wat teveel do ne gatieve qualiteite» van ieder Parijsch communicatiemiddel opzoekt. Maar in 't algemeen beeft hij ge lijk. Het Parijsche vervoer is alles behalve ideaal, er hapert veel aan, en het in vele straten bepaald-slechte plaveisel maakt dat nog erger. Wat het vervoer betreft is de Ville Lumière baar eeretitel niet waardig. Want 'k dien nog even te memoreeren, dat de trein die rond de stad rijdt (de ..Ceihture') zooveel tunnels passeert, dat alles wat men in de coupé s aan raakt stoffig wordt en de passagiers locomotievenrook te slikken krijgen. Do courant in het stadje X, die over Jansen's ervaringen schreef, voegde eV aan toe, dat hieruit, bleek hoezeer een stad van eenige beteekenis be hoefte heeft aan goede vervoennid- len. Parijs heeft zelfs niet genoeg aan zóó'n massa. Maar ondanks dit, werd het paar- detrum-voorstel verworpen. De meer derheid wees er op, dat men het al tijd zonder- tram gedaan had, dat het dus in de toekomst ook wel gaan zou en dat men, na s lieeren Jansen's vaiingen, maar moest zorgen dat X. geen wereldstad werd. ROBERT P. Buitenlandsch Overzicht De strijd om de presidentsver kiezing in do Vereenigüe Staten De republikcinsche conventie n Chicago is nu algeloopen, maur uit alles blijkt, dat de strijd tusschon Tuft en Roosevelt nu eerst goed zal beginnen. Dut belooft dus wat 1 iu het nieuwe progressieve pro gram van Roosevelt is ook opgeno men de verleening van liet kiesrecht voor de presidentieels verkiezing aan vrouwen. I11 verband hiermede is bet van bekuig te herinneren, dal in Cali fornia 500.000 vrouwen kiesrecht be zitten. Voor de eerste maal konden zij medestemmen bij de voorverkie zingen voor de republikeinsche con ventie. En nu is hierbij gebleken, dat Jlechta een klein gedeelte der vrou wen van haar kiesrecht hebben ge bruik gemaakt. In San Francisco na men van de 100.000 kiesgerechtigde vrcuwen slechts 30.000 aan de pri maries deel. En ln andere Californi- schc steden ging het op dezelfde wij ze». In het geheel namen ongeveer 50.000 vrouwen aan de stemming in de primaries deel. De meeste, men schat een dertig duizend, stemden ten gunste van Roosevelt, een goede twaalf duizend voor Taft, de rest voor La Follette. Nu komt de democratische conven- t'fc to Baltimore hijeen. De meeste gedelegeerden zijn reeds aangekomen. Allen zijn vol vertrou wen in de overwinning der democra ten, vooral nu Roosevelt's optreden eon scheuring hooft doen ontstaan in ae gelederen der republikeinen. Do kiemen voor oneenigheid zijn ©venwel ook bij de democraten reeds nwezig. De conservatieve en de ptcgressieve democraten zijn name lijk nu reeds aan het kibbelen over de benoeming van eon tijdelijken voor zitter. Zooals wij reeds meldden, is Alton Parker de cundidaat der con servatieven en willen de progressie- en van dezen, dien zij als „reaction- .,air" verfoeien, niets weten. Er isdu3 alle kans, dat do democratische con ventie to Baltimore in menig op zicht eon soortgelijk verloop zal heb ben nis de republikcinsche conventie (o Chicago. Bryan hoeft verklaard, dat hij zich tegenover Parker candblaat stelt voor het tiidelijko voorzitterschap van de democratische conventie. Men bad daarom een commissie benoemd, die, iu het belang van de goede harmonie, met beiden overleg zou plegen. De zo pogingen hebben evenwel tot niets geleid. De strijd komt dus 1 De oorleg tussehei ItalfS aiTgrkiJt Niet alle Italianen sympathiseoren mot den oorlog. Zondagmiddag hoeft te Milaan een door 20 000 personen bijgewoonde vergadering plaats gehad, waar de afgevaardigde Claudio Treves en an dere socialistische sprekers heftig tvoeren tegen den oorlog cn de daardoor ontstane werkloosheid. Er word een motie aangenomen, waarin gedreigd werd, dat een alge- meene staking zou worden uitgeroe pen, wanneer geen gehoor zou wor den gegeven aan de volgende drie e.schen des volks „Weg uit Afri ka „Bevrijding van politieke slachtoffers en „Brood en arbeid voor het volk Na afloop der vergadering kwam het tot, ongeregeldheden, zoodat door de politie do hulp van de militaire macht werd ingeroepen. Dertig personen werden I11 hechte nis gouomen. Eenige Italiaansche matrozen, on der bovel van een luitenant, vervoer den te Tripolis projectielen, gevon den in hot Turksche kamp. Plotseling sprong, één der bommen, met het noodlottig gevolg, dat de luitenant en zeven manschappen gedood wer den, terwijl twee anderen ernstige wonden opliepen. Rusland en Turkije. De Jeune Turc, een blad dat vaak zeer goed is ingelicht over de bewegingen en stroomingen in Rus land. ontvangt uit Petersburg het berk lit De Russische nationalisten zetten met alle middelen liet streven voort, om de regeering tot een avontuurlij ke politiek tegen Turkije te brengen. Zij maken gebruik van de beweerde toerustingen der Turken aan den Bosporus en de Zwarte Zee, en van ne', optreden der Turken 111 Perziè. om op de stemming in Rusland in- vloeu te oefenen, lteeds is het gelukt, een deel van de hooge hofkringen te bewerken in oorlogszuchtigcn geest. Maar de officicele regeringsperso nen blijven vooralsnog hun afwijzen de houding tegenover dit drijven handhaven. Maar toch heeft de Russische geeling besloten, 20.000 tot 30.000 man troepen ter versterking der be waking naar de Perz:sch-Turksche grens te zenden. Belangrijks stakingen. 111 Engeland. liet aantal a 1 be ids wil Li genvooral in do Londensctie haven, neemt voortdurend toe. liet wordt intusscheri hoe langer hoo waarschijnlijker, dat dank zij de pogingen der regeering en vooral het persoonlijk optreden van minister Asqulth, deze weak nog oen schikking tuaschen de partijen zal kunnen tut stand komen. De groote moeilijkheid is dc vveer-indionststelling der ontsla an. Do arbeiders staan er op, dat alien weer aan hot werk zullen wor den gezet, de werkgevers van hun kant blijven or bij, dat zij liet recht moeten hebben lieden te weigeren, indien de wecr-in-dienststolling de zer lieden het ontslag der aangeno men arbeidswilligen noodig zou ma ken. De regeering schijnt echter nog pogingen te doen, om de partijen ook op dit punt tot elkander te brengen. Toch dreigt er een uitbreiding der stakingsbeweging. In een buitenge woon drnk bezochte vergadering van spoorwegmannen, gisteravond ln Lenden gehouden, wend een motie aangenomen, waarin de spoorweg arbeiders beloven Woensdag te mid dernacht het werk neder te leggen, neer de „Shipping Federation" de „Port of London Authority" weigerachtig blijven om een samen komst te houden met de erkonde ver tegenwoordigers der transportarbei ders. In Frankrijk duurt de staking der zeelieden Yoort, breidt zich zelfs uit. Zooals we reeds meedeelden is do poging der regee rt rig, 0111 arbitrage te verloenen, mis lukt. De bakkerspalröons to Toulouse hebben tot. do a'gomeene staking be sloten. Hedenmiddag zullen zij hun winkels sluiten. In België. De mijnwerkersgroepen in de Bori- noge besloten tot de algemeene sta king, zonder evenwel den datum vast tc stellen, waarop deze zal uitbre ken. Allirlit. UIT HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Bij de behandeling van de begroo ting deelde minister Lloyd George het volgende mede, omtrent de bestem ming van het overschot van 80 mil- licen gulden. Twaalf mlllioen zal noodig zijn voor hoogere kosten van de marine, zes millioen zal voorge schoten worden aan het ministerie koloniën ter bevordering van de ontwikkeling van Oeganda en Brit sell Oost-Afrika. terwijl de over blijvende GO millioen gebruikt zuilen worden voor schulddelging. 'T BELGISCHE MINISTERIE. De Patriote verklaart, dat het gerucht omtrent de aftreding van den minister van oorlog onge- rond is. DE OPSTAND IN ALBANIiJ. Uit Salonika seint men, dat de on- ust onder dc Arnauten van dag tot dag groeit. Amantenleiders verzame len opnieuw rebellen, die do omge- ing van Ijiek en Djakowa onveilig maken. De Turksche troepen hebben nog geen bevel ontvangen, de rebel- Ion te verdrijven. Naar men zegt, ver wachten deze laatsten groote zendin gen wapens en munitie uit Montene gro. De Turksche regeering meent, dat het aantal regeertngstroepon sterk genoeg is om alle aanvallen der rebellen te weerstaan. Toch is over geheel Albanië dc staat van beleg afgekondigd. KRACHT DER GEWOONTE. Dienstmeisje (dat do pas getrouwde dochter des huizes aan baar reistoi let helpt). Ik mag nu geen j frouw meer tegen u zeggen, niet waar mevrouw, want u bent nu me vrouw, nietwaar juffrouwl VERKLAARBAAR. Commissaris van politie. Zeg eens, hoe zag de auto, waardoor je overreden zijt, er eigenlijk uit? Slachtoffer. Ja, als ik dat wis tl Ik heb 't ding gehoord, geroken en gevoeld, maar gezien heb ik t niet! Zij. Hoe vind je dat mijn nieu we zomerhoed er uit ziet? Hij. Htal Als twee maanden sa laris, dunkt mei BEGRIJPELIJKE ANGST. Heer (die zijn vacantiereis gaat be- innen).: Komt nu de trein nog niet, chef? Stationschef. Hij heeft een half uur vertraging. Heer, Sapperloot, en ik heb maar acht dagen vacantie. Binnenland UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is K. Brce- baart Bzn. benoemd tot burgemeester der gemeente Barsingerhorn is bo- uoonid tot burgemeester der gemeen te Oijcn en Teeffelon A. Jans, secre taris dier gemeente is J. J. Nieuw huysen benoemd tot burgemeester der gemeente kimmen is dr. L. van Doesbu'rgh, geneesheer tc Araster dam, benoemd tot officier iu de orde van Oranje-Nassau is met ingang van 1 September benoemd tot leeraar aan de R IT. B.-School ie Steenwijk D. Hubbelirtg, thans tijdelijk leeraar aan die school; is met ingang van 1 September aan H. D. van der Maas op zijn verzoek eervol ontslag leend aLs leeraar aan de Rijks Hoo gere Burgerscholen te Roermond en te Venlozijn benoemd tot rochter- plaatsvcrvangcr in de arrondisse- ments-rechtbank te Utrecht rnrs. W L. P. A Molengraaf! en J. Ph. Suy- liog, beiden hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit aldaar is met in gang van 1 Juli aan aeu hoofdcom mies bij bet Departement van Oorlog F. G. E. Fransseu op het daartoe door hem gedaan verzoek, niet het oog op zijn leeftijd, een eervol ontslag verleend uit zijne voormelde betrek king; zijn in de commisssic, ijlgesield Onze Lachhoek bij Koninklijk besluit van 12 Decem ber 1910, benoemd lo. tot lid de ge- pensionneordo kolonel der artillerie N. Bosboom, in verband waarmede aan hem eervol ontslag wordt ver leend als adviseerend lid dior com missie2o. tot adviseerend lid de luitenant-kolonel jhr. L. M. A. von Schmid van het regiment grenadiers en jagers is voor den tijd van vijf jaren, gerekend van 23 Mei. benoemd: bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht, tot re serve-officier van gezondheid der 2de klasse de heer J. S. van Solkema. arts; is aan J. Th. Eschbach. te Rot terdam, met ingang van 1 Juli op zijn verzoek eervol ontslag verleend als adjunct-inspecteur van don Arbeid; zijn met ingang van 1 Juli bij hot Centraal Bureau voor do Statistiek bevorderd tot hoofdcommies Joh. lieijnen, en oir. E. W. vun Dam van Isselt, beiden thans commies, en tot commies mr. P. Loosjee, thans ad junct-commies. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID. De officieele maaltijd van Zater dagavond iu de Doelen te Delft wu8 zoci geanimeerd aan tafel zaten o.a. aan de vertegenwoordiger van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, nir. J. C. Everwijn, de burgemeester van Delft, de rector- inugiiificus van de Technische llooge- schcol. benevens de vertegenwoordi gt rs van de buitenlandsche kamers van koophandel. Bij de opening van don disch bracht dl voorzitter, prof. dr. J. Kraus, een heildronk uit op H. M. de Koningin, op II. M. de Koningin-Moeder, be schermvrouwe van de Maatschappij, en op de vertegenwoordigers van do kamers van koophandel. Aan de le der van de Koninklijke Familie werd hiervan telegrafisch kennis gegeven, waarop in den loop van den avond per draad dankbetuigingen inkwa men De voorzitter dronk daarna op den minister van landbouw. Moge al, zei spreker, op de sociale wetgeving van dezen minister door de niaaischappij critie-k warden go- oefend, deze critiek bedoelt toch op bouwend te zijn. Spreker roemde de samenwerking tusschen het departe ment van den minister en de Maat schappij. Het lid van het hoofdbestuur, mr. J L. C. VJaunderen, dronk op den burgemeester van Delft en op den rector der Technische Hoogeschool, en legde er bijzonderen nadruk op. dat blijkbaar zoo juist werd begre pen, dat in de nijverheid theorie en praktijk onafscheidelijk zijn. De heer P. J. van Voorst Vader bracht huldo aan de scheidende di recteuren, in het bijzonder aan dr. Kraus, wiens arbeid in Chili en Nc- derlandsch-Indië zoo hoogo waardee ring heeft gevonden. Mr. J. C. Everwijn dankte uit naam van den minister de Maatschappij voor haar critiek; al was daarin dan nok geen woord Fransch partijen bewaarden hun wederzijdsche onaf hankelijkheid. Bevordering van <lo nijverheid mocht niet voeren tot het uitoefenen daarover van moeder schap. ln het bijzonder huldigde spreker duu heer G. S. de Clercq, Feuilleton Naurhet Engelsch door E. Phillips Üppenbeim. 22) Vertel mij eens, Vine, zei hij, ter wijl hij ile asch van zijn sigaar sloeg e" een beetje voorover in zijn stoei leunde, waarvoor ben je in Londen ge kómen. Veertien dagen geleden nog hoorde ik, dat je tot over de ooren 111 het werk zul, en geen hoop had New- York voor den herfst te kunnen ver laten. Vine knikte. Dat dacht ik toen ook, zei hij be daard. Dc quaestïe is, dat er iets ge beurd is, dat mij hierheen bracht met een doel, en dat doel was om jouw raad te vragen. De oude man knikte en als bij er eenigszins verbaasd over was, dan wist hij dat met succes te verbergen. Zelfs toen aarzelde Vine nog. Het is" een moeilijke zaak, zei hij, en een heel belangrijke ook. Ik heb voor mijzelf 't geval ul van alle kan ten bekeken, en ik kwam tot de con clusie, dat het verstandiger zou zijn 0111 eens voor een paar weken naar Europa over te steken eu geheel vun omgeving t: verandcien. Uuveudien geloof ik, dat jij de eenige man bent op wien ik kan vei trouw en mij een goed overdachten en practischeu raad te ge ven- Heeft het heelemaal geen betrek king op mijn positie uls diplomaat vroeg de ander. I11 het minst niet. antwoordde Vine. Dut zul je dadelijk merken. Je weet, dat ik sinds ik hoofdredacteur en gedeeltelijk eigenaar van de Post werd, getracht tieb mij sterk gekant te toonen tegen onze moderne com- rnercieele methoden. Je meent, viel zijn gast hem In de tede, dal je als vijand van de Trusts bent opgetreden Juist antwoordde Vine. Natuur lijk wcot ilc, dat dit met het oog p den financieclen kant van mijn blad verkeerd was Het blad kan zichzelf op het o ogenblik ternauwernood bedrui pen en waar ik mij wend of keer vind ik vijanden, en zou wordt het mij als eigeuaor onmogelijk gemaakt mijn blad to verbeteren. Toch hebben wij ons tot zoover nog staande weten te houden, ofschoon ik je niot behoef te vertellen, dat het met grooto moeite is gegaan. Nu is mij eenige dagen vóórdat ik New-York verliet, ccrj heel eigenaardig document in handen ge komen. Je weet, dat do Trusts in de laatste maanden een veel grooter vij andschap in het leven hebben geroe- jien, dan die van mij Zijn gastheer knikte. Dat zou ik inèeöen, antwoordde hij. Me 11 heeft mij verteld, dat jelui daar heel opgewonden tijden zult be leven. Do eerste slap, ging Vine voort, is al gedaan. Deel spoedig zal den Senaat een wetsontwerp worden voor gelegd, dat als het tol wet wordt, al deze groote lichamen tot in het hart zal treffen. Vijf van de mannen, d?e daardoor waarschijnlijk getroffen zul len worden, zijn op een avond bij el kaar gekomen en vier hunner tcéken- den een document, waarbij zij garan tie gaven voor een som van een mil lioen dollars met het doel om eenige leden van den Senaat om te koopen, bij wie men al stappen in die richting had gedaan en wier namen ook op net document voorkwamen. Je moet mij niet vragen hoe en op welke w ijze, maar dal document is mij in handen gekomen. De ander keek hem in de grootste verbazing aan. Ben je zeker van die feiten. Vine? vroeg liij. B011 je zeker, dat het geen vervalscbt stuk is? Absoluut zeker 1 antwoordde Vine. Dan weet je natuurlijk, ging zijn gastheer voort, dat je al die dollarko ningen om je vingers kunt draaien. Jn, dat weet ik. antwoordde Vine. en zij ook! Zij hebben mij al e>n millioen dollars voor het document geboden, maar ik heb bet niet willen vei koopen. Toen ik er over ducht, wat mij te doen stond, kwam liet mij cm meer dan éen rede wenschel ijker voor, niet langer in New-York te blijven. Dat zou ik ook denken, zei de an der zachtjes. Het is iets heel belang rijks, Vine. Zoomls had Ik niet kun nen vermoeden. Hij stönd op. en liep eenige keeren op en neer. De twee mannen zaten in schommelstoelen in een kleinen tuin boven op het dak van de Amerik&aa- SChe Ambassade op het Onnande Plein De gastheer van Vine. lang. met een scherpzinnig, vriendelijk ge laat, do gebogen houding van een ge leerde en do kleine, onzekere voetstap pen van een bijziend man, was cie gezant zelf. Hij was misschien meer beroemd geweest in zijn jonge jaren als Philip Deone, de schrijver, dan als diplomaat. zijn positie te Londen was tot zoover een volkomen succes geweest. Hij had zich een man van rui men biik en zeer veel gezond verstand getoond, wat maar weinigen behalve degenen, die hem goed gekend had den, zooals Norris Vine, van hem ge dacht hadden Hij stond nu met ziju rug naar Vine gekeerd 011 keek over het Plein naar de schittering van lichten, die getuigde van het drukke avond en nachtleven van de groote stad. Het rinkelen der bellen van d- hansoms en het verwijderd rumoer van een der groote verkeersstraten drongen hier altijd door maar op de- plek afgescheiden van het huis door het luik, waardoor zij naar boven ge komen waren, was het veel koeler dan in de rookkamer, die zij een half uur geleden verlaten hadden. Om eon of andere reden scheen Den voor hot oogenblik het onderwerp liever te laten rusten. Hij stond vlak hij de kleine borstwering en keek naar den horizon, waar de stadslichten weerkaatst werden op een bank van zware wolken. Je hebt mij nog niet verteld, Nor ris, merkte hij op. hoe je mijn poging vindt voor een hangenden tuin. Het is hier 111 elk geval koel, ant woordde Norris Vine. Ik vraag mij al tijd af waarom men de hitte in Lou der. aitijd meer voelt dan ergers an ders ter wereld. Omdat men er hier niet aan ge- .vocn is, hco.ft men er geen niaatre e len tegen genomen, antwoordde Dea rie. En dan inoet je wel bedenken, w elke afmetingen deze stad heeft Mijlen en mijlen straatweg en eer. waar doolhof van leien daken 0111 de zon aan te trekken eu de frisache lucht weg te houden. Vine, wie zijn die mannen vroeg hij, zich plotseling naar hem omkeeiend. Norris Vine glimlachte. Denk je niet, zei hij, mij beter raad te kunnen geven als ie dat niet eet Ik kan je in eik geval dit ver- ■Hen. Het zijn-mannen, die verdienen wat hun mag overkomen Zij zijn niet uit onze kringen, vriend. Het zijn le mannen, die uit veel van onze Moei ende dorpen de levenskracht gezogen hebben. Denk niet, dat ik ter wille van hen ook maar een oogenblik aarzel. Ik zal je ronduit vertellen, dat mijn eerste idéé was alles in de Post be kend te maken. Dat zou. merkte Deane met een flauw glimlachje op. de grootste jour nalistieke streek van deze eeuw g«. eest zijn. Vine knikte. Ja, zei hij. ik zou liet ook gedaan hebben zonder den raad van éen man. Dat was John Drayton, die mij .iet kijken, wat de andere kant vun de zaak kon zijn .Hij deed nuj inzien, dat de onschuldige zou lijden voor den schuldige, dat dat feitelijk honderden misschien wel duizenden onschuldi- gen geruïneerd zouden worden, m deze enkele mannen te kunnen straf fen Hij meende, dat de publicatie van dit document en de gevangenne ming van de betrokkenen, de grootste paniek zouden veroorzaken, waarvan Amerika ooit gehoord had. Daarom wist ik mij te bedwingen en kwam hier om jou te raadplegen. Do gezant zuchtte, terwijl hij weer ging zitten en een sigaar opstak. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5