HAARLEM'S DAGBLAD. VIERDE BLAD. ZATERDAG 29 JUNI 1912 Buitenlandse!? Overzicht Le strijd om do prosldentsver- kiszing in do Veresnigüa Staten De democratische conventie te Bal- timore blijft rumoerig. Toen werd overgegaan tot het noe men der verschillende candidaten, steldo de leider der gedelegeerden n Alabama het Congreslid Under wood voor. Deze zal zoo zei de voor steller den strijd voor een verla ging der kosten van levensonderhoud voortzetten en een meer billijk tariet voorstaan. De delegaties van verschillende staten namen deel aan een betooging ten gunste van Underwood. Senator - Reed verdedigde daarop [Je candidatuur van Shump Clark, dien hij beschreef als de „leeuw van do democratie". Een buitengewone ovatie voor Clark volgde. Er werd een optocht gevormd met vlaggen, waar aan ook tal van vrouwen deelnamen. Ballonnetjes werden opgelaten. De dochter van Clark, in n vlag gehuld, klom op een stoel op de tribune en werd luide toegejuicht. De herrie duurde meer dan een uur. Voornamelijk werd tengunste van Clark aangevoerd zijn uitlating om trent de annexatie van Canada en zijn houding jegens Tafts reciproci- teilsplannon tot welker mislukking hij zooveel bijdroeg. Toen de orde hersteld was stelde de heer Hogers, deken van de Yale- universiteltj gouverneur Baldwin van Connecticut voor. De aanhangers van Baldwin brachten daarop dezen een korte maar zeer luidruchtige ovatie. Daarna stelde rechter Westcott van New Jersey den heer Wilson voor. .Nauwelijks was diens naam genoemd ot de aanhangers van Wilson, geen redevoeringen afwachtend, hieven et oorvertlooveiMl gejuich aan. De •lie duurde zelfs nog langer dan bij de hetooging ten gunste van Clark. Er werden nog twee candidaten genoemd: gouverneur Marshall van Indiana en gouverneur Harmon van Ohio. De stemming begon, maar had geen resultaat, daar geen der candidaten de vereischte meerderheid vau 2/3 dei- stemmen bad. Er volgde een tweede stemming. Toen werden uitgebracht op Champ Clark 446. Wilson 339. Harmon 141. Underwood 111. Marshall 31. Baldwin 14. Van de derde stemming zijn de gc-. tallen Clark 441, Wilson 345, Har- n 140, Underwood 114, Marshall 31 en Baldwin 14. Van de vierde stemming zijn de ge tallen Clark 443, Wilson 349, Har mon 130, Underwood 112, Marshall 31. Baldwin 14. Er was dus nog geen 2/3 meerder heid, maar de stemmen van Clark eu Wilson stegen. Wel is door Bryan een motie inge diend om de bepaling over 2/3 meer derheid tijdelijk op te heffen, maar deze motio was nieis anders dan een kunstgreep, om de onmiddellijke be spreking te verkrijgen van zijn voor ste', om de verkiezing van sommige afgevaardigden ongeldig te verkla ren. Men zit dus nog in de moeilijkhe den. ZnsBlsnd en Unltscbland. ziet J uiü-nummer van het tijd schrift „Nord und Süd" bevatte een aantal artikelen vauEngeJsche staats lieden en andere personen over de betrekkingen tussehen Duitschland en Engeland, in het Juli-nummor van dit tijdschrift komen de Duitsche staatslieden aan het woord. Het be val artikelen van prof. dr. Stem, den directeur der Duitsche Bank, Von Gvvinner, den vroegeren minister van financiën en 'tegenwoordige opper burgemeester van Berlijn Wermuth, prins Heinrieh zu Scnönaich-Caro- i lath, giaaf Posadovvsky, Basser- inann, Hugo Stinnes, August Thys- sen, prof .dr. Biesser, Walter Ra- thoriau, baron Rothschild en ande ren. ZooaJs men ziet, zijn zoowel de staatslieden, als de geldmannen en de grooto indusirieeien, de vertegen woordigers van den handel en de bekende parlementsleden aan het wocud Maar of a ldit geschrijf baten zal? Van al die artikelen over de oorza ken van de verkoeling tussehen En- geiand en Duitschland en over de middelen om die te bestrijdeu en weg te nomen, is er een, dat zeer juist den toestand weergeeft. Dat is van prins SchönaiehCarolath, dio schrijft: ,.Mon moet niet alle vijf minuten aan de deur van een ziekenkamer kleppen, of in een ziekenhuis komen, om te vlagen: „Hoe gaat het er nu rneo?" „Dat maakt ook den gezondston, krachtigst en, flinksten mensch ze nuwachtig en prikkelbaar. Precies hetzelfde, of het «en Engelschman of een Duitscher is. „Dit zeg ik voor hen, die meenen, dat Duitschland en Engeland zich op het oogenblik in een toestand bevin den, die het meest aan bet verblijf in een reconvalescenteninrichting doet denken. Zoo men dat meent, moet men het genezingsproces niet storen dcor onoDhoudelük vragen, drukke bezoeken, of andere opdringerighe den, maar kalm het verloop van de «aak afwachten. „Dat is het beste". Duitschland en Rusland. Over de ontmoeting tussehen Kei zer Wilhelm en Tsaar Nikolaas in de Finsche schee ren, weet men nog te melden: De Keizer komt 4 Juli te Re- vul aan en keert 5 Juli terug. V\ aar- schijnlijk zullen Tsaar en Keizer aan land gaan en te Wiborg een revue houden over de lijfgarde. Wat nu de vermoedens in de pers aangaat over de politieke 1 -t.eekenis var het bezoek schrijft de Kölni9che Zeitung: Voor de ineeaing dat er nieuwe bondgenootschappen of qroepeeringen in aanmerking komen is geen enkele reden. Maar niet on waarschijnlijk is het, dat naast de verzekeringen van goede betrekkin gen tussehen de beide aan elkaar grenzende landen, op voorstel vaif Snssonof zal worden gesproken over de mogelijkheid eener vaste staat kunde uiet betrekking tot den Ita- Iniunseh-Turkschen oorlog. Voor zoo ver de meeningen van Sassonof liet behoud van den status quo betreffen, gaan die volkomen met de Duitsche opvattingen. Dit Oostenrijk-Hongarys. Donderdag hield het Hougaarsche parlement de laatste bijeenkomst in het zitiigsjaar. Ook uit die laatste z.tting werd de oppositie geweerd.1 liet gebouw was door een militaire troepenmacht afgezet, en ondanks dei stroomenden regen stonden de afgevaardigden der oppositie achter d it cordon, zonder dat zij doorgela ten werden en zonder dat zij gelegen heid hadden, hun protest in te die non. Binnen was de regeeringsmeerder- heid in grooten getale opgekomen, om de sluiting der zitting bij te wo nen. Graaf Tisza hield een redevoe ring, waarin hij nogmaals op de moeilijke en vermoeiende dagen van de laatste weken wees, maar waarin hij verklaarde, door den steun der meerderheid een succes voor de natie en voor de monarchie te hebben be haald. Hij hoopte, dat in de vacan- tio de hartstochten wat zouden be duien, opdat liet behaalde succes niot weer in dc waagschaal zou wor ded gesteld, eu na den terugkeer der Kamer de gelegenheid tot rustigen parlementairen arbeid zou worden geboden. En toen werd bet koninklijk be sluit voorgelezen, waarbij de zitting van het Hongaarsche Huis tot 17 September wordt verdaagd. De Iegerwet, die in de parlementen der beide deel en van de monarchie, zoo lang op de agenda hoeft gestaan, en tot zooveel strijd vooral in Hongarije aanleiding heeft gege ven, is thans (zooals we roods meld den) ook door het Oosto.nrijksche Huis in alle lezingen aangenomen. Thans is de bekrachtiging door den monarch, nog slechts een quaes- tie van dagen. Dan zal een eisbh van den ge- mcensohappelijkon minister van oorlog vervuld zijn, die meer dan twaalf jaren op vervulling heeft moe ten wachten, en waardoor nu het Oostenrijksch-Hongaarsche leger ©en waardige plaats onder de moderne legers zal kunnen -innemen. Os oorlog tasschin Italli inTsrkye De Italianen hebben de Turksch- Arabischc stellingen tegenover Sidi- Said bij Boekemes aangevallen. De Italianen joegen hun vijanden op de vlucht en hadden 18 dooden en 112 gewonden. Aan Turksch-ArabisÖhe zijde zouden de verliezen aanzienlijk zijn. Er zouden 500 lijken in de schau sen gevonden zijn. Munster-president Giolitti las in den Italiaanschen Senaat een tele- grarn voor van generaal Garioni, waarin deze mededeelde, dat de Ita- liaunsche vlag geplant is op de heu vels van Sidi Said, na een hevig ge vecht op de talrijke vijanden ver overd. De goheele Senaat barstte uit iu toejuichingen voor Italië en het leger. Maar de Turkse he regeering pu bliceert een bericht, dat de Italiauon in dit gevecht met groote verliezen teruggeslagen zijn en vervolgd tot aan de zee. Weer een merkwaardige tegen spraak. De opstand in Albanië en Macedonië. Uit Konstantinopel wordt geseind „De belangstelling voor den oorlog treedt op het oogenblik geheel op den achtergrond door de gebeurtenissen in Macedonië en Albanië. De vreemd ste geruchten doen de rondteonge twijfeld zijn ze overdreven, maar des niettegenstaande teckenenél voor de zorgvolle stemming. De couranten bepalen zich tot het weergeven van enkele officieele ine- dedeelingen, meest démenti's. De ernst van den toestand echter blijkt duidelijk uit het feit, dal de ministers dagelijks over den toe stand ïn Albanië beraadslagen. Blijkbaar is onafhankelijk van den eigenlijken opstand een partij- beweging gaande, die geleid wordt door de te Monastir wonende leiders van de oppositie, waarioe veel onte vreden officieren behooren. Het doel van deze beweging is eventueel het aftreden van het kabinet en de out- binding van de Kamer af le dwingen. Evenwel moet er de nadruk op geves tigd worden, dat noch de Albanee- zen, noch de oppositie, niettegen staande hun schijnbaar onvader landslievende houding, van plan zijn gemeene zaak te maken met de Italianen." 't Gaat er warm toe. Aan de zijde der Turken zijn in het gevecht bij Mati meer dan 400 man gesneuveld zes mitrailleuses en een groote hoe veelheid munitie is in handen van de opstandelingen gevallen. Dit Cblna. De advisee rende r&ud heeft in eer- sta lezing het ontwerp-kieswet voor de nationale vergadering aangeno men. Volgens dit ontwerp zullen die af gevaardigden voor den tijd van vier jaren worden gekozen. Elke provin cie zendt tien afgevaardigden naar de nationale vergadering, terwijl de iu het buitenland vertoevende Chi- neezen zes afgevaardigden zullen mo gen kiezen. Belangrijke stakingen. In Engeland. Blijkens een telegram uit Montreal liggen daar drie rnillioen bushels graan opgeslagen, die tengevolge van de staking in de haven van Lon den niot vervoerd kunnen worden, daar de schepen weigeren graan te laden. De „Asconin" van de Cunarü- lijn is van Londen feru^qrekomen niet een lading uraan, die het schip twee weken geleden me lenani naar Londen, maar daar niet heeft kun nen lossen. I n F r a n k r ij k. Uit Havre wordt gemeld, dal de weigering van de reed er s, om op het voorstel tot een scheidsgerecht in te gaan. op de bevolking een hoogst pijnlijken indruk heeft gemaakt, want deze vreest nu, dat de twist eindeloos-slepend zal blijven en han del en bedrijf zeer zal schaden. Een Vergadering van 250U bootwer kers daar heeft besloten op bet eerste som van het vereenigmgsbestuur zich bij de staking der ingeschrevenen aan sluiten. Bootwerkers te Bordeaux, die bezig waren twe.e schepen te lossen, zijn tot staking overgegaan. Zij eischeu hoo- ger loon. Aliiriti. DE FRANSLHE KAMER zette de besprekingen voort over de interpellaties omtrent Marokko en hot protectoraat. De rapporteur hield een rede, waarin hij verklaarde, dat Frankrijk iu Marokko een edelmoedige en be schavende politiek zul blijven voeren. Jaurès deed daarop het voorstel, dat de Kamer het protectoraat zou verwerpen en dat njet den Sultun zou worden onderhandeld over eeu nieu we overeenkomst, waarin diens ge voeligheid meer zou worden ontzien. De besprekingen zullen Maandag a.s. worden voortgezet. Binnenland EEN NIEUWE BAKKüitSWET. De Haagsche reducteur van „Do Tijd" meldt in zake het bericht, over het voornemen van enkele Kamerle den om eeu nieuw ontwerp-Bakkers- wet in te dienen, dat het initiatief daartoe is uitgegaan van den heer Passtoors, die daarover verschillende malen geconfereerd heeft met afge vaardigden van bakkerspatroons en -gezellen. De lieer Passtoors heeft zich daarop verzekerd van den juxidischen steun van xur. Aalberse, die dadelijk met. het plan van zijn vriend in stemde. Beide heeren hebben toen het ont werp geformuleerd, dat op inderdaad vernuftige en toch eenvoudige wijze tegemoetkomt aan het bezwaar van sommige rechtsche leden, aangaande het z.g. patroonsverbod. Op één en kele uitzondering na kunnen zij zich verzekerd houden van den bijval der katholieke Kamerleden. Met de ande re rechtsche clubs wordt nu overleg gepleegd. Het ontwerp wordt binnen enkele dagen officieel bij de Kamer ingediend. Van andere geachte zijde wordt aan genoemd blad medegedeeld, dat ook bij de antirevolutionaire partij plan nen van gelijken aard bestaan en dat de lieer Duijmaer van Twist en nog een paar leden van de protestantsche fraction der Rechterzijde zich bij de heeren Passtoors en Aalberse tot het indienen van een gezamenlijk voor stel zullen aansluiten. „Do Tijd" veroorlooft zich de vol gende opmerking: Getracht zal worden tegemoet te ko men aan het bezwaar, hetwelk bij ve len bestaat tegen het zoogenaamde patroonsverbod. Uitmuntend! Er is echter een tweede bezwaar, hetwelk, naar wij meenen, bij velen niet min der weegt: het is de belemmering van liet grootbedrijf, van de in latere ja ren in beteekenis toenemende brood fabrieken. W ij achten de ontwikke ling van het bakkersbedrijf in die richting eeu natuurlijke en gezonde en meenen daarom, dat wettelijke voorschriften, welke die ontwikkeling onmogelijk zouden maken of daaraan al te groote bezwaren in den weg zouden leggen, zooveel 't eënigszins gaat vermeden moeten worden. Nu staan aan het groot-bedrijf (an ders dan aan het kleinbedrijf) door invoering van het ploegenstelsel mid delen ten dienste, welke, de bezwaren van den nachtarbeid wel niet geheel opheffen, maar toch tot een minimum terug brengen. Willen de voorstellers van het verwachte wetsontwerp het klein-bedrijif te hulp komen door het vrijlaten van nachtelijken patroons- arbeid, zoo moge tegelijkertijd door hen een poging worden beproefd, tot het zooveel mogelijk uit den weg rui men van de zeker niet ongegronde be zworen, door het grootbedrijf tegen het gevallen ontwerp-Talma aange voerd. Alleen langs dien weg, dunkt ons, zal een regeling, die algemeene bevrediging schenkt, kunnen verkre gen worden. Geen enkele partij of fractie wli zouden wel durven zeg gen, geen enkel lid in onze volks vertegenwoordiging, die niet den con- tinueelen nachtarbeid van bakkers en van welke andere klasse arbeiders ook, als een euvel beschouwt en die niet bereid is tot beperking, zoo mo gelijk afschaffing, daarvan mede te werken, onder ue voorwaarde dat dit geschieden kan, zonder andere en hoogere belangen op aanmerkelijke wijze le schaden. Nog eens, wij hopen, dal dergelijke medewerking door het aangekondigde initiatief mogelijk zal worden. Daartoe zul echter van meer dan ééne zijde een oprechte waard Ge ring van de bezwaren van anderen met even oprecht streven, om daaraan zóóver doenlijk tegemoet te komen, noodig zijn. Wie alles wil hebben, be reikt in veel gevallen niets. Dit onder vond minister Talma. Aan het „Vad." wordt van be trouwbare zijde gemeld. Ook de club der Unie-libellen heeft reeds een verbeterd ontwerp-Bakkerswet in be- j handeling. Op de mogelijkheid van zoorlutiïg ontwerp werd reeds gedoeld in de verklaring van mr. Borgesins op 5 Juni j.l. vóór dé stemming over do Bakkerswet van minister I'almn plaats had. De leider der LibShalc Unie zeide immers op dien dag: „Waar de wet in geen geval zal wor den ingevoerd, vóórdat een jaar no de afkondiging is verstreken, is er alio tijd bij alstemming van dit ont werp spoedig een regeling in te die nen, die aan de beslaande misstan den een einde maakt, maar niet aan leiding zal geven lot zoo ernstige be zwaren als uit het iu werking treden van deze wet zullen voortvloeien.'' Na binnen enkele dagen oen voor stel van mr. Aalberse te wachten is, wordt de indiening van het ontwerp der Unie-Liberalen opgeschort, o;n eerst te zien, wat het untwerp-Aal- berso inhoudt. KAMERVERKIEZINGEN IN 1913. Do afdeeling Zuidhorii vau de S. D. A. P. heeft in het district Zuid- horn candidaat gesteld den lieer P. liiemslra, to Leeuwarden, secretaris van den Laudarbeidersbond. (Vad.) DE GRON1NGSCHE SCIIILDERS- SI' AKI NG. Men schrijft aan Het Volk: De sta kende schildersgezellen hebben het verf werk van 11 heerenhuizen aan den Kraneweg aangenomen van den aannemer De Wit. Het werk was aan. van kei ijk opgedragen aan den schil derspatroon Kajau, maur de aanne mer raakte er mee vast. Twee huizen zijn reeds bewoond, terwijl er nog geen kwast verf op is, terwijl het der de in aanbouw is en men met de ove rige zal beginnen te bouwen. De aannemingssom bedraagt f 3300 Dit is alleen arbeidsloon, de verfstof fen enz. levert de aannemer. LIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 24 Juni benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschliouwschool te VVagenirigen, R. Sax, aldaar. Is. met ingang van 22 Juni, aan A. E. Aikenbout Scliokker, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid der commissie ter bevordering van het onderwijs in eerste hulp bij bedrijfs ongevallen, onder dankbetuiging voor de in die functie bewezen dien sten, en is als zoodanig benoemd A. D Muller, hoofdinsp. voor de scheep vaart, te 's-Gravenhage. Zijn, met ingang van 1 Juli, bevor derd tot commies teleur, lsle klasse, L. Calm, J. B. C. Hendrix, J. C. F. Tjerks, J. H. Wennekes, A. van der Ham, I. Groeneveld eu A. J. Maa- sen, allen thans idem 2de klasse tot commies post. 1ste klasse: 11. Palm, A. L. Krook en 11. de Jong, allen thans idem 2de klassetot commies post. en telegraphie 2do klasse A. Visser, thans idem 3de klassetot idem 3de klasse: L. Nuver, W. Kruyt, D. Edel, L. L. Blokzijl, I. van Hes sen, P. van West, D. II. J. Hendriks, J. Anthonisse, J. Oorukons, K. Kooi- stra en A. Schüdennan, allen idem 4de kXisse. DE INVALIDITEITSWET. pe Commissie van voorbereiding voor de verzekeringswetten heeft Donderdagavond van Minister Tal- ma het antwoord op het nfdeelings- verslag over de Invaliditeitswet ont vangen. Het is vergezeld van een ge wijzigd ontwerp. („Het Volk"). OPLEIDING VAN ZUID-AFRI- KAANSCHE JURISTEN. 't Ilbld. schrijft Zooals men heeft kunnen lezen, is den Gemoenteraad voorgesteld aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam een hoogleeraar te benoemen in het Zuid-Afrikaansche recht. Gaat de Raad tot deze benoeming over, dan zal daarmede bij de juridi sche faculteit onzer Universiteit de gelegenheid worden geschapen tot op leiding van jongelieden uit Zuid- Afrika, die ginds de rechtspraktijk wenscheu uit te oefenen en zal Am sterdam het doctoraat in het Heden- daag8Ch-Romeinsch Hollandsch Reent kunnen verleenen. Amsterdam zal dan meer nog dan het dusverre reeds was een middelpunt kunuen worden voor studeeajuden uit Zuid-Afrika in aller lei faculteiten, en het behoeft nauwe lijks gezegd, dat dit voor Neerland's hoofdstad een heugelijk feit mag wor den genoemd. Dat de benoeming van een Zuid- Afrikaanscli hoogleeraar te Amster dam in Afrikaansche kringen met be langstelling zal worden begroet, is begrijpelijk. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd caiiditiaals-exa- mn:i rechten, mcj. F. A. van Vleuten. L'tiecht Ges! doet. ex geneesk. de hei-ren A A. J. van Egmond en B J. j Werierbeek van Eerten; tweede tlieor. ex. geneesk. de heeren C. van Lceu won, W. Bronkhorst Jr., H. W. Sten- vers en S. 11. Eernstman; aan v. ex. du-r- en deflstk. de heer J. F. C. Vunk j Jr.; iweedo ualUurk. ox. de heer '1'. C. Franken; eerste natuurk. ex. de heer an Dauien Jr; propaed. ex. god geleerdheid de lieer J, Heemskerk. Bevorderd tot arts de heeren H. Knoop, J. Rentmeester en D. M. AL de Rooy; tot semi-urts dc heeren J. de Boy R. J. Schol tens en E. Snetlilage. Gronu gen. Geslaagd doctoraal gei eeskuude do heer li. van Dalen. Stadsnieuws Baden. In het Douchebadhuis aan den Kou der horn zijn in dc Meeloopen week 1059 en in dal aan hel LeidschePlein 815 baden genomen. Rubriek voor Vragen Geabonneerdeu licbbeu bel voorrecht, 7ragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, iu tc zenden bij de Redactie tan Haarlem's Dagblad. Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden vrorden geheel kosteloos r en 7.00 spoedig mogelijk. Aai» vragen, die uiet volledig naam en •woonplaats van don inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Er zitten veel bakkerstor- reii in mijn huis tussehen een gewelf. Hoe moet ik deze lieren verdelgen? ANTWUORD: Door mal best insekteu poeder herhaaldelijk te spuiten. An ders voeren met een mengsel van ho nig en gist. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Tot tijdelijk bouwkundig-opzichter- teekenaar alhier is door B. en W. be noemd de heer P. Elffers te Haarlem. ZANDYOORT. RAADSVERGADERING op Vrijdagavond 7 1^2 uur. Klokke acht uur -- vijftien minuten na het officieele kwartiertje klonk beneden de stem eens oudgediende „De vergadering is geopend" en daar op konden wij met enkele andere be langstellenden „upsluirs" gaan naar de raadszaal, welke wij persoonlijk voor het eerst van ons leven tijdens een raadsvergadering betraden. Een flinke kamer, meer met, wa3r de raadsleden dicht op elkander ge- zelen moeten beraadslagen in het be lang der gemeente, beuevens een „lai- ne afscheiding voor de publieke tri bune, waar hoogstens een tiental per sonen kunnen zitten, dat is de raads zaal van Noord-Holland's belangrijk ste badplaats. Heusch, het nieuw. Raadhuis is geen overtollige luxe. Laten we ho pen, dat liet hoel spoedig in gebruik zal worden genomen. Volgens een reeds vroeger door ons gegeven beschrijving is daar in dat nieuwe gebouw alles in om gekeerde evenredigheid met nier, in het oude raadhuis. Daar is een flinke, ruime raads zaal, daar zijn goede plaatsen voor de vroede mannen, en een behoorlijke plaats voor de Persvertegenwoordi gers, die tegenwoordig iu alle ge meenteraadsvergaderingen van Haar lem eu de omliggende gemeenten hof felijk worden ontvangen. Ads bewijs, dat hun aanwezigheid zeer hoog op prijs wordt gesteld, die- ne, dat bij den bouw van Ie nieuwe raadhuizeu in den laatster, tijd te Haarlenuiierliede eu Spaarnwoude, te Heemstede, te Schoten, steeds ook op aparte plaatsen voor de Pers gere kend is. En Zand voort volgt in zijn nieuwe raadhuis dit schoone voorbeeld na. Ook -ie ventilatie in dat nieuwe ge bouw is gelukkig oneindig beter dan dat in de Kerkstraat. Voor de frischheid had men de r. men opengezet, maar daarmede tevens dit inconvenient geschapen, dat de be raadslagingen door liet drukke ver keer eu lawaai ui ZaudVOOrts hoofd straat bijna niet te volgen waren. Te meer met. daar de vroede man nen bepaald, omdat ze dikwijls gc meente-geüeiuicn moeten bespraken - met al te luid spreken. En de secretaris, die spant de kroon van dit lluister-college. Hij deukt zeker bij het voorlezen der ingekomen stuk keu eu adressen „Ik Keu ze wel, dus brom ik er maar wat overheen voor het publiek is het bijzaak" maai- aan gezien het voor eeu zeker gedeelte van het publiek, voor de Pers, geen bij zaak is, zouden wij hem wel beleefd willen verzoeken voortaan wat duide lijker le sproken. Met het lawaai buiten was er haast geen sikkepitje van to verstaan wat we hoorden zullen we hieronder rnede- deelen. De burgemeester was ongesteld, had koorts en kon niet komen. Daarom werd de voorzittershamer gehanteerd door den oudsten wethouder, den heer Zwaan. Na goedkeuring der vrij uitvoerige notulen der vorige bijeenkomst deel de secretaris inededeeling van de in gekomen stukken. Tussehen het aulo-getoeter en rij- tuigg'erij door hoorden we, dat inge komen waren eenige besluiten van Gcd. Staten, inhoudende goedkeuring van vroeger genomen gemeente-be sluiten En dan was door B .en W. de ka? van den gemeente-ontvanger opgeno men. Volgens het ingekomen proces verbaal moest er als wij het goed ver staan lubben 2130.961/2 aanwezig zijn en dit bedrag was er ook precies. Prachtig 1 Dan was nog ingekomen een ver zoekschrift van den heer J. Timmer mans, commies ter Gemeente-secreta rie, om hem met ingang ven I Juli a. s. eervol ontsb.g ie verleenen vvege.58 zijn hmoeming tot secretaris der ge meente Veen (N.-B.L De voorzitter stelde voor, lum dit eervolle ontslag te verleenen, waartoe de Raad beslooL Gaarne, zenie (ie sooiZilier Ua.u- op, brengen wj uen neer I miniem.aus eon wOOlU van üuiik en liiliUc voor ie goede u.eusleii aan AdiuJVuuil uewc- (ieXxeii, uxaui anderzijds vermogen wij o us er over, uat m, uezc mea.vo mui caning get lege.. Iieoll, waiiruoui hij zijn posuic zeer.verhelen. Dan was er nog een svuiv iiigoKuiu^n, oetrof een aansluiting aan de water leiding. Het z«l in handen van B. en W worden gesteld om prae-advies. De heer V. d. Plas wilde voortaar alle stukken na hel verzenden der agenda ingekomen, tot een volgende ergaderiiig aanhouden. Daar gevoelde de voorzitter wel veel voor maar er kunnen zich gevallen voordoen, waarvan de behuuMun} urgent is, en daarom achtte hij een vast besluit iu deze niet gewensclit Niet dringende en te laat ing^Koniïn stukken zuilen steeds tot een volgen d; vergadering worden uitgesteld. -viet ue/.e verzekering nam uc neer V. d. Pias genoegen. Pun; 2. Bij ue suppieione begroe ting werd weer nei woord gevoerd door den hoer V. d. Plus. in den poal Uitgaven komt eeu bedrag van 799 voor van schoolgelden aan Haar lem uitbetaald, eu bij de mkumsiet staat een lagei bedrag aan Seooolgel den van de ouders der betrokken leer lingen ontvangen. Hoe zit dal Wel, rn'nneer V. d. Plas, zeido l< voorzitter, uat zit zoo. Do geiden zijn alle ontvangen, doen andeis geboekt om de begrooting kloppend te maken. Dat was den heer V. d. Plas niet recht duidelijk. De beide bedragen hadden toch tegen elkander gebonkt kunnen worden. Ja, antwoordde de voorzitter, maar dc begroeting was geraamd, het juiste bedrag was toen niet op te ge ven, en het door u opgemerkte ver schil is goed geboekt, weest daarvan overtuigd. Eu ui volle overtuiging, dat deze ad nuuistratieve regeling goed was. keur den niet allec-n de neer V. d. Plas» maar ook alle overige raadsleden de suppleto-.re begrootmg goed. Nadat eenige betalingen uit de on voorziene uitgaven en de staten van af- en overschrijving waren vastge steld eu goedgekeurd, werd het ver zoek van den heer Klein en van nog een ander, als we goed verstaan hel), ten, om eenige vierkante metera strand te mogen pachten, ingewilligd Daarna werd de heer v. Ment 'tot makelaar in onroerende goederen be noemd, en toen kwam er een punt. wijziging straten, in verband met wo ningbouw. elke strateu werd maar niet dub delijk gezegd. Hebben we 't goed be grepen, dan betrof het hier ook slechts een administratieve regeling. Vroeger geprojecteerde straten waren dooi den Raad voor den openbaren dienst bestemd maar in die plannen was thans een wijziging gekomen, er waa nu een straat van 121/2 meter gepro jecteerd, zooals de beeren op de rondgaande situatie-ieeke-iing konden zien, er was eer. betere toestand ge schapen, en nu diende de Baad voor den vorm zijn vroeger besluit m ie trekken eu de voor den openbaren dienst bestemde, slrateu, daaraan we der te onttrekken. En dal deed de Raad, die er blijk baar alles van begreep. Nu eenige vragen en opmerkingen, natuurlijk van den lieer v. d. Plas deu raadsrédehaar, die meer spreekt dan allo andere leden le zumen, werd de reedz. door verschillende omliggen de gemeenten met Haarlem getroffen regeling omtrent de instelling van een keuringsdienst goedgekeurd. En toen kwamen de concessie-voor waarden der Kennemer Electriciteit- Maatschappij aan de orde. De heeren kennen ze, knikte heel gemoedelijk wethouder Zwaan. B. en W. stellen voor accoord te gaan met de U toegezonden concept verordening, welke door eeue commis sie, bestaande uit de heeren v. d. Werf, Slagveld en v. d. Pias, is on derzocht en welke commissie tot aan neming adviseert. Zot der één kik tc geven, keurde do Baad de concessie-voorwaarden ver volgens goed. De heer Zwaan bracht vervolgens een woord van dank aan de commis sie voor dc vele bemoeiingen, welke de.-.c zich heeft getroost om deze ingo- wikkelde zaak tot een goed einde to brengen (Applaus.) En daarmede was hst punt van de baan. Mis, toen begon het pas. Toen de hamer was gevallen, het punt afgehandeld en zelfs al een woord van hulde aan de commissie was gesproker., toenkreeg de lieer v. d. Plas het woord over deze zaak. O, wethouder Zwaan, was dat niet builen de orde! De heer v. d. Plas had wat op zijn hart, dat er af moest. In eene vorige vergadering waar de concessie-voor waarden werden besproken, had hij bij de behandeling van urt. 15 zich in dien geest uitgedrukt, dat men do 14. F. M. een beetje in de gaten meest houden. Dat had de Directeur, de heer Smit Kleine, hem wel wat kwalijk genomen toen hij hem als commissie lid later sprak. En thans moest de heer v. d. Plaa openlijk verklaren, speet 't hem zich iu diet: geest te hebben geuit, want de clausule van art. 15, naar aanlei ding waarvan hij dit gezegde bezig de, was niet van do K. E. M. gevvees^ dat was hem thans gebleken. Had d« Voorzitter mij dit indertijd gezegd dan had de gebeele zaak achterweg! kunnen blijven. Natuurlijk had hij aan don heer Snnt Kleine „amend* honorable" gedaan, maar thans wildi hij het nog eens openlijk zeggen. Dat vond de heer Zwaan prachtig van hem, had hij het vau die clau-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 13