HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. DE MILLIONAIRS ZATERDAG 29 JUNI 19x4 fcaariemsche ffandeBsvereenigin? (Goedgekeurd bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1899,. De Haarlemsche Handelsvereni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van heslaan beweren. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groet succes. Jammer echter, dat men alge meen uict meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereni ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 6UU leden, maar dat is niet vol doende Elk bandelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten ge voelen, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Haiuiels- vereenigiug steeds opneemt, als doen de, wat hare band vindt om te doeu. De voordeeleu, die de Vereeniging buiten bare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche llandelsveieeni- giug bemoeit zich in de eerste plaats ei mede, de belangen van hare ledeD te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en tnformatien voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden bet recht, het tiuu grutis te verstrek ken advies der Vereeniging te vragen die ook in proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar ,\an 1 November lot en met 30 April) ad ƒ1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeuigmg zyu de heereu Mrs. Th. de llaun Hugeutiollz eu A. TL J. Merens, Spuurne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jausweg 11. Voor iucasso's door bemidueling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pCL der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van information naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vei goeuing. lnforma-, tien naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekL Prelentién op buiten de stad wo nende personen worden met behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- vei uoediug is toegevoegd. liuirn 1748 information en rechts-; geleerde adviezen werden in het af- geloopeu juar gegeven. Aan het kanluor Jansvveg 11, zijn lhaus coupons a 1U Cent verurijgbaur vvaarup meu by het Bureau van den Bui gei lijkeu Stand op net BtaUnuis inlichtingen kan hekomen over het adies van uier op het bevolkrngsiegis- tei ingeschreven personen. lu Maart en April 1912 zijn 44 vor deringen tot een bedrag van ƒ1115.95 betaald; 13 vorderingen worden atbe- tuald 18 vorderingen zijn uitgesteld. Volgeus art 7 dient het geheim der lijsten vuo wanbetalers ongeschon den te blijven. lu vei baud met de wijziging van aiukei 11 van het huishoudelijk regle ment van den Nederiundscheu Boud vuu Onderlinge Informatie- eu Schuldiuvoideriug-bureaux en Han- delsveieeiiigingeu, gevestigd te Haar lem, moet in het vervolg voor elke informatie, die op vertoon van legiti- mutiekaarleu wordt gegeven, 25 cent worden betaald. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadies- seerd aan het Bureau, dat geopeud is dagelijks van 9 tot 5 uur, en waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemeikt, dat men sems meent, dat men, hoewel geen lid der 11. H. V., toch van haar infor mation kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging iuformatieu door haar worden ver- slrekt, eu dat voor informatica op bier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Eendaagsche Uitstapjes. Het was ons plan, een boottocht te maken, aldus liepen wij 's morgens ongeveer kwart voor 8 door Haar lem's straten. Om dien tijd is onze stad nog zeer „ontwakend", slechts weinig menschen ontmoet je eu een naar den llout rijdend trammetje maakt dan het meeste lawaai. Aan de Nieuwe Gracht gekomen ontwaar den wij een aantal personen, die ver langend naar de boot stonden uit te zien. NVij, die beter ingelicht dienen te zijn, waarschuwden de hoeren, werden bedankt door de d mies, hoor den de woorden „Zie je nou wel Ik heb liet wel direct gezegd." En, gevolgd door do gewaarschuwden, bereikten wij de „Kikkert", alwaar de boot. zachtjes schommelend, ons lag te wachten. Ook zij scheen be- vreesd voor eventueele achterblij vers, temncuste, de cüüU'orciir nep even t-'j naar ue Nieuwe uraeht om ie zien, ol er nog meer ongelukkigen stonden, maar- eindelijk, na "s mans terugkeer, staken wij van wal. Üiiuei het draaien informeerden wij, waar om de boot niet bij de Jansbrug lag, en vernamen, dal ten eerste de hoogo schoorsteen en ten tweede het prome nadedek liet onmogelijk maakten, onder Ue spoorbrug door te gaan, de andere boot, die deze werkelijk mooie gelegenheid niet beizit, kan na tuurlijk wei doorloopen. Met schaamte voor onz» medereizi gers bemerkten wij, dut de achter blijvers wel wat dom waren geweest, alles stond ten duidelijkst op de dienstregeling, de Nieuwe Gracht- booten gewoon, de KikkerLbooten met een sterretje gemerkt. Alzoo, 8.15 vertrokken wij van de Kikkert, otp weg naar Zaandam (re- tcur 1ste klasse 0.70, dito 2de ƒ0.50). Zoo den wal verlaten, stoomden wij langs het grootste gedeelte van Haarlem's welvaart, de werven, fa brieken, enz. Door het mooie weder naar buiten gelokt, ontdekten wij een menigte zeilbootjes en wherries, sommige door motors op sleeptouw genomen, alle soms gevaarlijk hup pelend op de door onze boot in be roering gonraciue goiven. JJit deel van hel öpuanie biedt mooie verge zichten, aardige dorpskerkjes en mo lens in 't verschiet. Bij Spaurnduni tag aan de rechter- izijde van de boot een vloot visschers- bootjes, hun eigenaars ars standbeel den, loerend naar hun dobber, stuken als silhouetten tegen den kelner-blau wen hemel af. Links dook achter de dicht opeen staande struiken het groea-wii-geverfde fort op, toen, voor ons, Spaarndam, halve cirkel huis jes, onderbroken door ophaalbruggen en sluizen. De boot stoomde de nieu we sluizon binnen, alwaar het water veel gauwer op peil wordt gebracht, dan vroeger iu de oude. Zoo begon nen de voor ons liggende deuren zich te openen, of een motorboot metzeil- sloep-sloop kroop als 't ware door de ontstane opening heen, nage schreeuwd door den verbolgen sluis wachter het leek ons ook tamelijk gevaarlijk. Gedurende de nu weder voortgezet te reis werden ons prentbriefkaarten en boekjes aangeboden, behelzende eenige uitstapjes in de buurt van Alkmaar, Wormerveer en Zaandam. Egmond en Bergen (in No. 1 beschre ven} zijn ook op deze wijze te berei ken. Wij namen eens een kijkje op de brug. of liever gezegd, het promena de-dek. Er stond nu veel wind, maar ais het stil weer is, 's avonds, een gemakkolijaen sloel, zooals ze daar staan, een lekker sigaartje, een neen, ecu mensch is maar ai te veel geneigd, het goede te veneemgen, maar al reeds met een ondenïeel van drl alles is, naar onze meening, het prouiéiiaiieueK nel mooiste plekje van de boot, een wandeling naar de „Kikkert" overwaard en uu wij toch onwillekeurig de boot beoordeelen, kunnen wij gerust beweren, dat de ruime, aaixlig ingerichte kajuit een heerlijke schuilplaats biedt voor fei len regen of straffen wind. Langs Buitenhuizen liepen wij rechts om het Noordzeekanaal in. Al spoedig passeerde ons een Amster dammer, bestemming Umuiden, een der enorme, drijvende measchenpuk- huizen met name „Prins Hendrik Nu, ze hadden daar aan boord over te weinig animo niet te klagen, ten minste, door de overweldigende inassa had zich een kluitje muzikanten een hoekje teruggetrokken, en speel den daar op hartroerende wijze „Wer kann dafür In een der zijkanalen lag een groote Noorweegsche boot, overladen met hout, en verder werd een dito stoomer, willig, als een hondje, naar zee ge trokken, toch, als de boot door fluiten een sein aan den sleeper gaf, kreeg inen door dit zware geluid zoo'n idéé van in toom gehouden bracht, de bromstem va i een geweldenaar. Even voorbij de groote Hembrug passeerde ons weer een boot met mu ziek. Werkelijk, wij hebben alweer een duidelijk bewijs gekregen, dat. liet water ons tot broederen maakt. Aan land Men kan elkaar i.iet luchten c-f zien, stoot elkaar aan .loopt tegen el kaar op, pardonneert zoo'n beetje voor den vonn, als men elkaar echter aan kijkt 7 Nou Op het water 7 Heel wat an lers; men paseert elkaar op een afstand, hindert elkaar niet, mm 9maakt hetzelfde genoegen dus 7 Hoe ra schreeuwen, wuiven met hoeden (herren) en zakdoeken (dames). Wij wendden de steven links en voeren cp Zaandam af, door en om een me nigte aken, sommige van verbazende afmeting. Bij aankomst vroegen wij ueii controleur, of de hooi 's middags op de aansluiting Alhmuar, Zuandam, Amsterdam wachtte, hetgeen deze be vestigde. Met een gerust iiart liepen w ijdus den steiger af en ontdekten direct een bordje met een nu ar rechts wijzende pijl, waarop „Czaar Peter- huisje". Wij sloegen die richting in, niet om dit eigenaardig gebouwtje ie bezoeken, maar om over den Dam, waarop nu het mooie beeld van den heerscher-scheepsbouvver, door de Damslraat langs de Westzijde naar Wormerveer te wandelen. Wij hadden dit woninkje al eens bezocht en vin den het voor diegenen, die het nog niei mochten aanschouwen, een zeer inte ressante bezienswaardigheid. Voor hen, die slechts Zaandam tot plaats van verblijf kiezen, vestigen wij de aandacht op dj aan den steiger duide lijk aangegeven tijden vau vertrek der booten naar Haarlem. De weg. die w ij nu volgden, in liet bemn met jonge boompjes beplant, is liegrensd door mooie villa's niet keu rig aangelegde voortuinen. Telkens wordt de rij afgebroken door nauwe straatjes eu steegjes met de typische Zaausclie houten huisjes, met ronde of trapgev eitjes. Een cmd verder ligt de groote koek- fabriek van de firma Vc-rkade Cu. Meer en meer wordt het geboomte nu zwaarder, zoo nu en dan stappen wij over brugjes met sluisjes aan den Zaan-kant, de Zaan, die wij telkens tusschen de huizen door voorbij zien slroomeii. Hier bemerkten wij, dat vau lieverlede de groote villa's ver dwijnen en de huisjes op den voor grond beginnen te treden. Onder het viaduct, halte Zaanbrug, kwamen wij, weder voorbij een sluisje, in Koog aan de Zaan. Een menigte cafés en koffiehuizen van eiken rang en stani uooden hier den wandelaar, even te rusten en zich te verkwikken. Wij za gen ook een dergelijke gelegenheid, die beweerde, «ai hier het mooiste punt was, om de Zaan in oogenschou.v te nemen, het stond er ten minste in alle moderne talen op, behalve in goed Nederlandsch. De bewoners hier schijnen zonder uitzondering liefhebbers der beeld houwkunst. Tuin aan tuin bemerkten wij afwisselend Diana. Mercurius, en meer van die door de menscliheid er kende grootheden in bevallige houding in de gazons prijken, ook omring-l door kabouters of hondjes. Een der lusthoven trok even onze aandacht. Een beeldengroep, voorstel lend het verloop van den dag, gaf door verschillende houdingen, uen morgen, den middag, den avond en den nacht te kennen. De nachtfiguur hulde zich iu een wijden mantel en trok een gedeelte daarvan ovar het hoold. Wel te rusten! Voorbij het Zaunsche oudheden-museum begon nen de huizen tc minderen en bevon den wij ons plotseling tus6chcu wei landen en aan dc Zaan liggende loocL sen, tot een bord, waarop de naam Wormerveer, ons het doel onzer wan deling te kennen gaf. Alvorens iets te gebruiken, wat wij in het hotel „De Jonge Prins" uitstekend deden en daar tevens het voorrecht hadden, vlak bij de aanlegplaats vuu de naar Alkmaar en Zaandam vertrekkende booten te vertoeven, doorkruisten wij Wormerveer en na ook bet Wilhelmi- nap&rk te zijn doorgewandeld, kwa men wij tot de conclusie, dat deze plaats veel moois biedt én zeer gun stig gelegen is. Overal vonden wij aanwijzingen van den A. N. W. B., o.a.: naur Pur- merend, Edam, enz. Ook te Wormerveer zijn gelegenhe den met bescheiden prijzen voor spijs en drank. Om 1.20 uur vertrok onze boot naar Zaandam, (enkele reis le klasse 25 ct., dito 2de 15 cent) Een mooie ruime saloiboot, die Btatig de bij Wormer veer liggende Zaanbocht omstoomde. Daar zagen wij aan weerszijden de groote gebouwen, pakhuizen, loodsen, rijstpellerijen, de „Unie" en de „Hol- ianöia". Wij passeerden de „Magere Brug", die zich op zwaarlijvigheid ook werkelijk niet heeft te beroemen, zij draagt haar naam met eere. Gin der steekt een enorme adelaar tegen het luchtruim af, een groote stc-enen vogel op het dak van een zeepziederij van dien naam. Nu bemerkten wij eerst, hoeveel molens de Zaanstreek telt, haast mannetje aan mannetje staar- de vier-armige gevaarten, pie pend en krakend als de wind hun wie ken laat rondtollen en hun raderen doet kraken. Evenwel, vele bedrijven laten zich niets meer van den wispel- tungen Boas gezeggen, zij bezitten *n andere kracht, stoom of electriciteit. Voor de families, die hun woningen en tuinen aan den Zaankant hebben, moet het, dunkt ons, heerlijk zijn, als "t ware uit de huiskamer in hun mo Lor- ol roeiboot te surppen, vice versa. De meeste tuinen hebben dan ook een eiger schuiuiuisje. Ais eigenaardig heid mag wel genoemd worden, dat. alles wal Zaansch is, groen is geschil derd, alle huisjes, bergplaatsen, kort om alles heeft een groenen kleur, als eenige variatie, met witte banden of lijsten afgezet. Lans Zaandijk, Koog a. d. Zaan, Zaandam Oostzijde, bracht de boot ons naar de sluis. Het was nu 2.05 uur, de Haarlemmer vertrok 2.15 uur, dus, na den Dam weer te zijn overge- loopen, stapten wij weder op dezelfde boot, die ons 's morgens gebractit had, ons wachtte dus weer de „Kikkert" 's Middags was liet Noordzeekanaal haast wit van de zeilen, de ranke boo ten, soms geëscorteerd door motor bootjes, vlogen als meeuwen over het watervlak. Soms wherries met zeilen, schoten onze boot voorbij. Aan dit laatste is wel eenig gevaar verbonden, deze bootjes zijn te licht om veel zeil te kunnen verdragen. Wij zagen dan ook in do verte zoo'rt schuitje, omge slagen, zeil over boord, kletsnalten wherrieman, in zijn ondergeloopen boot, hevig ploeterend, zijn in 't wa ter gewaaide spullen opvisscherid. Voorbij Spaarndam, langs bet Spaarne, stapten wij te ongeveer 4 uur weer aan wal. Voor degenen, die op dezelfde wijze dit tochtje willen ondernemen, is het raadzaam als bovenstaand te bandelen, aangezien de tijden uitste kend bij elltaar aanpassen. Eerst j naar W ormerveer vuren cn dan naar Zaandam wandelen, tevens nog naar jliaaiieLu terug, zou in de meeste or- 1 denjke nuisgezinncn de middagmaal- i tijden danig iu de war staren, trou wens, eerst loopen cn dan varen is veel verstandiger eu aangenamer. JÜH. P. C. v. G. fin da Residentie an haar UGtfdliöfï. CLXIX. Het is al oen paar vvekon geleden, dat de publicatie van de gemeentelij ke brocnure over de pninnen van den nieuwen schouwburg werd aan gekondigd. Tot dusver is ze niet ver schenen, waarschijnlijk omdat de ttekeningen van den gevel al een paar malen naar Ween en terugge zonden zijn; ze waren z-jo leelijk, uat zelfs de Schouwburg-Commissie er .zich voor schaamde, j Dat been en weer sturen kost nogal J tijd en daar de geiieele brocnure ge reed is op de cliché s van den gevel na, mogen we gerust aannemen, dat hierin alleen de reden van vertraging gevonden moet worden. Mooi werk heeft de „beroemde" firma Fellner llelmer niet geleverd. Da ingekomen teekeningen zijn zóó i slordig afgewerkt, dat een jong ar- chitect, die een winkeltje moet bou wen voor een 1500, zich zou sclia- men, ze aan een pruts-kruideniertje over te leggen. Zoo is de plaats, waar de verhevenheid o.p liet nagenoeg vlakke dak komt, niet dezelfde naar gelang men op dé teekeniug van den linker- of van den rechterkant kijkt. Hel verschil bedraagt, uitgerekend, een 5 meter. Maar op zulke kleimglie- den ziet de firma likt Dat komt alle maal wei bij liet bouvvon terecht. De indeeling van de ruimte is niet onhandig, maar wei onhaagsch. Het foyerbezoek in de pauze, wat in den Haag een ingrijpend deel van het schouwburggenoegen uitmaakt, znl danig moeten verminderen en van ka rakter veranderen. Van het gewone gezellige babbelarijtje willen dc Weensche heeren niets weten. Ze maakten een wandelfoyer, met een enkelen stoel en alles zoo klein do foyer dan, de afmeting van den stoel is me niet bekend dat op zijn hoogst een derde van de trouwe be zoekers, die anders zittend de pauze om krijgen, er nu staande plaats kunnen vinden. Midden op hot nagenoeg vlakke dak komt een juffrouw met zegewagen en paarden te staan een en ander wel bekend van do tenten van Benner en Tewe maar waar dit „oorspronke lijke" versieringsgevaarte gemeen lijk voor een koepei staat of van een dak het sluitstuk vormt, zetten de hoeren Fellner en Helmer dc juffrouw met haar span op een vlak dak! Misschien niet onverstandig! De paarden mochten eens wild worden en uu kan ze 40 meter achter en vooruit rijden eer ze naar beneden rolt. Zoo rest haar dus eenige tijd om de rossi nanten weer te bedwingen. Van den gevel, d. w. z. van dien, welke nog in de maak is, weet ik niets. De voorgaande werd mij door een vak man gekwalificeerd als volgt: eea beetje Gricksct- ,ecn beetje Ro- inaansch, een beetje Renaissance, een beetje modern Weenseh en heel veel leelijks. Ik geloof het graag. Voor het plan van dat schoone pro duct zal de gemeente een ƒ40.000 moe ten betalen en zijn de geruchten juist, lan komt daar nog een 10,000 bij. Men mag de Weener firma verwij len ,dat ze als kunstenaars van geen vaarde zijn commercteeic eigenschap pen kunnen haar niet ontzegd worden. Zo geven nu reeds aan, welke fir ma zal moeten zorgen voor de ver warmingstoestellen, welke voor de ventilatie, en noemen degenen, die de stoelen moet leveren. Al die leveran- iers zijn natuurlijk buitenlanders en ijn we erg kwaaddenkend als we ermoeden. dat de firma te Weener eenige provisie zal genieten van het -•old. dat dc remonte voor ul die on derdeden moot betalen Het mooiste is echter, dat er al ge ruchten loopen over het aanbesteden van den schouwburg waarvan nota- bene de plannen nog niet goedgekeur d zijn en de olaats nog aangewezen moet orden. Het lijkt zoo dwaas, dal deze ge ruchten geen geloof zouden verdie nen, als niet alles wat iu dc schouw- burymisère gebeurd is, het gelooveu er aan maar ai le gemakkelijk maakt. liet wordt werkelijk lijd dat de brochure verschijnt. De commissie heeft bij hoog en laag beweerd, dat we in 1914 weer een schouwburg zou den hebben, maai* aan tlio uitspraak hechten, behalve de leden van den gemeenteraad, die door dik eu dun inet de commissie meehuilen, geen drie menschen meer geloof. De wegen vau een gemeente zijn veeial ondoorgrondelijk. Dat ondervond een man, die verlof vroeg in de „Boschjes van Poot" een theehuis te mogen bouwen. „Beu je mal," vroeg de gemeente, „wou jij bouwen, zoo oncoulant zijn we niet. Wij bouwen er een theehuis voor jou ca verhuren je dit dan voor twintig jaren voor een schijntje. Alzoo is gebeurd in den jaren ne gentienhonderd eu twaalf en niet in zekere gemeente in üverijsel, maar in de residentie. Bouwen op erfpacht, huurders van gemeentegrond, doet er je voordeel moei SINTRAM. GALANT JONGMENSCH. Oude vrijster (in de tram tot jorig- mensch, dat zijn plaats aan haar heeft afgestaan). Dank n voor uw. vriendelijkheid. Jongmensch. Ja, ik ben niet zoo als andere jongelui, die alleen maar opstaan als de dame jong en mooi is. Dat Is mij precies hetzelfde. IN GEDACHTEN VERZONKEN. Professor Meier gaat in diep na» denken verloren, over straat. De we reld schijnt hij vergeten te rijn. Maar daar weerklinkt plotseling luid ge- schel. Verschrikt en geërgerd kijkt hij op... Daarop echter vervalt hij weer in zijn diep gepeins, en murmelt Ach wat, ik doe eenvoudig niet open. Twee personen hebben zich voor de rechtbank te verantwoorden wegens vechtpartij. Een slagersjongen, die 't gevecht heeft bijgewoond, moet als getuige voorkomen. Rechter. Vertel me nu maar eens hoe 't was. Slagersjongen (geestdriftig). Ja had t moeten zien, meneer, 't was prachtig! Binnenland EEN SPOORJUB1LEE. Den len J uii zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Koninklijke Locaalspoor- vv eg-Maatschappij Willem 11" de lijn ApeldoornDieren opende. Dit feit zal feestelijk herdacht worden. DE GASDIREC TEUR TE YEE- NENDAAL. Nadat een commissie van raadsle den, onder wie de le wethouder met den secretaris, een onderhoud bij Ge deputeerde Staten had gehad, beeft de Raad met de gascommissie verga derd, waarop Burgemeester en Wet houders Krachtens de bestaande in structie den directeur der gemeente- gasfabriek hebben geschorst wegens vermoeden vau onregelmatigheden in do overgelegde gasrekeuing. lias, boe ken en bescheiden zijn ter secretarie gedeponeerd. (Hbld.) Onze Lachhoek MINISTER COLtJN zal de opening der Koloniale Laria* bouwtentooiisteiling te Deventer bij wonen. EERSTE KAMER. M ij n o n t g i n n i n g. Bij het afdeelingsonderzoek, over het wetsontwerp tot wijziging van art. 9 van de wet van 27 April 1994, houdende nadere bepalingen betref fend e de mijnotrtginning. met wijzi ging van de wet van 21 April 1810, betreurden eenige leden het, dnt de in art. 9 genoemde termijn, waarbin nen het "wetsontwerp tot herziening van dat artikel bij de Staten-Gene- raal had behooren te zijn ingediend, moest worden uitgesteld. Zij meen den. dat er genoegzaam ervaring be staat om de thans bij alcemeenon maatregel van bestuur gestelde voor schriften hr-trcffende de veiligheid, de sezondheid en den arbeid, door wettelijke U-palingen te kunnen ver vangen. Het mijnbedrijf inoce hier te lande niet van oude dagteekening zijn, het bestaat toch reeds een vol doend aantal jaren om de vereischl© wet te kunnen ontwerpen, terwijl ook van de opgedane ondervinding in andere lauden, waar dat bedrijf reeds sedert zeer vele jaren wordt uitge oefend. kan worden gebruik go- maakt. Hiertegen werd door anderen opge merkt, dut de door den staat ter hand genomen mijn-industrie inderdaad van te jongen datum is, om door d« ervaring geleerd, wettelijke voor schriften te ontwerpen en de regelin gen van het buitenland niet als maat staf voor die hier te lande kunnen dienen. ONDERSCHEIDINGEN. Iu een der solisten kamers van hef concertgebouw te Amsterdam kwa men gistermiddag een aantal leden bijeen van de uitvoerende comité's van het Nederlandsch Muziekfeest eo het Nationaat Muziekcongres. De heer Ch. E. TI. Boissevain deel de den aanwezigen mede, dat II. M. de Koningin, die heeft getoond, zoo veel belang (e stellen in wat dezer da gen te Amsterdam plaats grijpt en medeleeft met de belangrijke gebeur- te nissen ©p muzikaal gebied in de hoofdstad ook nog op andere wijze van hare belangstelling heeft doen blijken. Spreker heeft, na afloop van het eerste groote concert Donderdag avond een telegram ontvangen van den (volgenden inhoud, afgezonden door den adjudant van dienst van Hare Majesteit. Ingevolge ue bevelen van H. M. do 'Koningin meid ik u, d3t hoogstel ezel- ve u machtigt, mejuffrouw Catlia- rina van ltennes, mevrouw De liaan Manifarges, den heereu A. Diepen- brock, B. Zweei's, \V. Royaards, G. Zalsman allen aau te zeggen, dut het hoogstdezelve heeft behaagd, hun te verleenen de zilveren medaille van kunsten en wetenschappen. Do heer Boissevain srpuk als zijn meaning uit ,dat het uiten ongetwij feld buitengewoon veel genoegen zal doen, dit nieuw bewijs van muzikale •belangstelling van H. ?L te verne- Feuilleton Naarhet Engelsch door E. Phillips Oppenheim. En ik u, Miss Longworth, ant woordde hij hartelijk, maar eerlijk gezegd, zou ik u liever ergens anders ontmoet hebben. De kleur, die haar wangen donker rood gekleurd had, verdween plotse ling en zij zuchtte. Lang en zeer onbe rispelijk in den netten eenvoud van aijn streng avondtoilet, scheen hij haar veel gewichtiger men9ch toe dan ooit op de stoomboot had geschenen. De ontstemming, die hij gevoelde tee- kende zich ook eenigeruiate op zijn ge laat af. Misschien, zei ze, is het wat te veel gevergd, dat u zooiets comprouiit- teerenda moet doen van hij mij aan tafel te gaan zitten. Geneer u niet, het mij te zeggen als u het liever niet doet. Hij ging naast haar zitten en nam 'de spijskaart in de hand. Heeft u al besteld vroeg hij. Zij knikte. Het spijt mij, zei ze, maai- ik heb haast. U kan mij wel inhalen. Hij bestelde iets bij den keilncr, die dichtbij stond en wendde zich toen weer naar haar om. U moet het mij niet kwalijk ne men, alstublieft, zei hij. Het is alleen, omdat ik niet kan hebben, dat u aan zulke beleedigingen is blootgesteld, dat ik mij dtze zaak zoo aantrek. Is er dan niemand, die a naar dergelijke gelegenheden kan begeleiden Zij lachte zachtjes. Neen zei ze, ik ben bang, dat dat niet zou gaan, miar als het u wer kelijk eenige voldoening kan geven, dat te hooren, ik denk dat mijn onder zoek ik vertelde u immers, dat ik naar iemand moest zoeken, niet waar? vanavond zal afloupen, en dan zal het niet meer noodig zijn, dat ik der gelijke dingen doe. Gelukkig, antwoordde hij harte lijk. Daar beu ik blij om, dat is te zeg gen, tenzij,... Tenzij wat Tenzij u dan ook weer naar Ame rika gaat. Zij sloeg haar oogen naar hem op. En van welk belang kan dat voor u wezen vroeg zij eenvoudig. Ik wou, dat ik dat zelf kon zeg gen I antwoordde hij bijna bitter. Weet u hoe dwaas ik mij de laatste week heb aangesteld Ik heb mijn club en al mijn vrienden in den steek gelaten, bedankte voor iedere uïlnoodiging, en bracht al mijn tijd door met van het eene restaurant naar het andere, van liet ceue café naar het andere te luo- per. in de hoop u ergens te zullen vinden. Mr. Miidmay I begon zij. O u behoeft mij zoo niet aan te kijken, zoo viel hij haar in de rede. Het is volkomen waar. Ik geloof, dat u tiet op d© boot toch al begrepen heeft. !k geloof, dat ik dien laatstea dag allervervelerdst voor u was, met mijn raadgevingen en vreezen, en der gelijke dingen meer. En nu vraag ik u niets meer. Ik heem u zooals ge zijt Je hebt iemand noodig, om voor je te zorgen, Virginia. Wil je met mij trou wen 7 Zij zette het glas neer, dat halver wege haar lippen gekomen was en keek hem met wijdgeopende oogen en hovende lippen aan. HOOFDSTUK VIL Een afspraak. Virginia scheen onmogelijk haar spraakvermogen terug te kunnen vin den, en het was hem of hij steeds moer tranen in haar oogen zag op wellen. Vergeef mij, zei hij, over de tafel heen naar haar overleuiiend. Ik had het je anders moeten vragen, dut weet ik, maar ik ben zoo bang, dut je mij weer zult ontsnappen, zoouls den vo rigen keer, en dat ik je weer uit het oog zal verliezen. Je hebt iemand noo dig, ooi voor je te zorgen, lieveling,' cn dat zal ik zijn. Zij keek hem met betraande oogen aan, en hij legde zijn hand een oogen- blik zachtjes op de hare. Mr. Mildmay. zei ze, u moet zulke dingen niet tut mij zeggen. 1-Iet is to taal onmogelijk, geheel en absoluut onmogelijk. Ik geloof het niet, antwoordde hij bedaard. U zal mij .daar heel goede re denen voor op moeten geven, vóórdat ik heenga en u alleen laat Redenen, zei zc. O! die zijn cr honderden. U kent mij niet en weet! niets omtrent mij en u weet heel goed, dat ik hier dingen due, die geen fat soenlijk meisje zou doen. Ik weet mets, dat daarop lijkt, antwoordde hij glimlachend, omdat je een fatsoenlijk meisje bent Maai-, aan den anderen kant, verheugt het mij natuurlijk te hooren .dat je nasporin gen, welke die ook zijn, spoedig afge- loopen zullen wezen. Je kunt mij daar wat van vertellen of niet, precies zoo als je wilt. Misschien S>en ik in staat je te helpen. Misschien vind je het prettig mij alles tc vertellen. Zoo niet, dan hindert dat ook niet. Zij vond het moeilijk, bijna onmoge lijk hierop te antwoorden. Hij scheen zoo zeker van zijn positie, zoo absoluut vol vertrouwen, dat niets hen kon scheiden. Maar u begrijpt het niet, bracht zij er met moeite uit. Ik ben heelemaa] niet iemand, die gij als uw aanstaan de vrouw kunt beschouwen. Ik ben heel, heel arm, en ik ben hier, omdat ik een vertrouwen schond, om tc trachten iets terug te nemen, wat door mijn zorgeloosheid verloren ging. Misschien word ik wel in de ge vangenis gezet voor hetgeen ik ga trachten te doen. Allerlei dingen kun nen mij overkomen. U moet liever niets met mij te doen hebben. Ilij glimlachte en liet zijn hand nog eens een oogenblik op haar fijne, blan ke vingers rusten. Meisje, zei hij, ik geloof in je, en dat is volkomen genoeg. Ik zal mor gen een speciale huweüjksacte zien te krijgen. Zij lachte een beetje zenuwachtig. Vergeef mij zei ze, haar oogen afvegend, maar ginds in New York heeft een Engelschman den naam van langzaam te zijn. Hue durft u over speciale huwelijksacten te sproken, als ik u gezegd heb, dat ik het niet kan doen, dat ik er zelfs niet over wil denken u te trouwen. Hij keek haai' plotseling heel scherp aan. 13 er iemand anders vroeg hij ernstig. Zij was gedwongen do waarheid te 6preken. Neen .niemand zei ze. Goed antwoordde hij. Dat dacht ik ook. Heeft u dan nosr andere rede nen, waarom u mij niet wenscht té trouwen 1 lk Loud niet genoeg van u, fluis terde zij. D.jt zal wel spoedig komen, ant woordde hij geruststellend. Ik kan werkelijk mijzelf heel aangenaam maken. Je kent mij nog niet genoeg. Natuurlijk begrijp ik wel, dat ik ja als 't ware met mijn voorstel over rompeld, maar ik laat j© niet alleen in een vreemde stad onder het voorwend sel, dut je een rol moet spelen i:i een of ander melodramatisch verstopper- tjesspel. Je benoeft, dat niet te duetl, Virginia. Ik ben zoo rijk als jij lid maar wenscht te zijn en als er in Ame rika iemand geleden heeft door jouw zorgeloosheid, dan kan ik, dunkt me, beter excuus voor jc vragen, dan Uat jij tracht met de wetten van dit land in botsing te komen. Je weet, lieve, dat ik niet nieuwsgierig ben, maar ik ge loof werkelijk, dat het beter zon zyn als je mij alles vertelde. Daardoor zal alles eenvoudiger worden. Zij schudde bet hoofd, Het is mijn geheim niet, ant woordde zij. en bovendien, er is ge vaar aan verbenden. Degene, die het document heeft dat door mijn zorge loosheid gestolen is, en dat ik zal trachten terug te krijgen, loopt ieder oogenblik gevaar zijn leven te verlie zen. Hij keek haar ongeloovig glimla chend aan.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5