NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang, No. 8907 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 5 JULI 1912 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Builen het Arrondissement Voor Haarlem120 r '1. j Haarlem van 1-5 regels /l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der V V Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 Advertenttën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! Franco per post door Nederland,1.65 TOXjgHH50 Cts. voor 3 plaatsingen contanL OetHusfreerd ZorOagsblad, 'voor Haarlem* I I I I I I I oS»*l Xn&séÉjfeS^ L Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post .0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van adverteniiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BES 1 AA 1' UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZAli-.K. A. ULI. De Kroon: Tentoonstelling. Schouwburg: Bioscoopvoorstelling. Biosc. Modern: Voorstellingen. üi.l ONS tiEEN No. 1559 G. G. Loomeüer Jr. Donderdagmiddag is do heer C. G. Loomeijer Jr. alhier, lid van den ge meenteraad, in zijn apotheek aan de Barteljorisstraat plotseling overleden. In de geheele stad heeft dit plotse ling verscheiden groote deelneming te weeg gebracht. Niet later dan Woensdag had men den heer Loo meijer nog gezond en wel in den Raad gezien, Donderdagmorgen was hij door verschillende kennissen en voorbijgangers nog opgemerkt in het welbekende zijkamertje naast de apo theek. Inderdaad: niet wij bepalen de lengte onzer dagen, noch hot uur van ons heengaan. Als we er het minst op verdacht zijn, bindt ons de dood zijn sluier voor de oogen, zoodat wij de dingen van deze aarde niet meer zien. Loomeijer koesterde nog plannen voor de toekomst: hij zou in het huwelijk treden. Dat voornemen is onuitge voerd gebleven. Carel George Loomeijer was een geboren Haarlemmer. Zijn vader dreef voor hem de vermaarde apo theek „De Eenhoorn" en hij had maar weinig in veranderd. Terwijl de geest van den tijd voorschrijft, dat de gevelbreedte in drukke winkelstraten eenig en alleen voor de onderneming mag worden gebruikt, had hij altijd nog het ouderwetsche zijkamertje voor zijn kantoor en werkkamer be houden. Vrienden en bezoekers wis ten, dat zij hem daar konden vinden en waren ze er eenmaal gezeten, dan wist hij van geer. tijd, dan lette hij evenmin op etensuren als op het slaan van middernacht. Want Loo meijer praatte graag over allerlei, over dingen van den dag, over ge meentelijke aangelegenheden en niet het minst over de Staalwaterbron, die jarenlang zijn troetelkind is geweest. Duidelijk herinner ik mij nog mijn eerste gesprek met hem over deze zaak. In de stoomtram naar I-lillegom had ik toevallig vernomen, dat er er- geus in de Haarlemmermeer een bron moest zijn, die sterk ijzerhoudend wa ter gaf. Bijzonderheden kende mijn zegsman uiet, maar de heer Loo meijer wist er alles van. En zoo zat ik den volgenden dag in het bekende ka mertje in de Barteljoristraat, om er meer van te weten te komen. Maar de heer Loomeijer was met mijn bezoek maar weinig ingenomen. „De zaak is nog niet rijp, weet u," rei hij met zijn rustige, gelijkmatige Btem, „publiciteit zou baar kunnen hinderen. Maar ik begrijp, dat u er wel wat in de courant over zou wil len mecdeelen We gingen toen een overeenkomst aan: hij zou mij op dat oogenblik al les vertellen wat hij er van wist en ik zou het geheim houden, totdat de tijd voor openbaarmaking gekomen zou zijn. Maanden verliepen, het stuk stond lang gezet, totdat eindelijk een briefje van den heer Loomeijer mij tot publi citeit machtigde. Hij had zijn belofte niet vergeten, want hij was een be trouwbaar man. Naderhand heb ik hem nog menig maal over do Staalwaterbron gespro ken. Haar geschiedenis ging hem aan *t hart: er was dan ook zoo'n sterk contrast tusschen de groote verwach tingen die er van gekoesterd waren en de kansen op succes, die allengs Blonken, totdat ze geheel en al moes ten worden opgegeven. Hoe groot was niet de tegenstelling tusschen die stichtingsvergadering op de bovenzaal jan de Sociëteit „Vereeniging", waar Dr. Posthuma in geestdrift de schoo- ne toekomst van Haarlems Staalbad schetste en den droevigen afloop, ein digende in het ontijzeren van datzelf de ijzerhoudende water tot tafelwater, om voor de aandeelhouders althans te redden wat er te redden viel. Toen anderen reeds ontwaakt waren tot de nuchtere werkelijkheid, bleef Loo meijer nog gaarne in den zoeten droom van Haarlem Staalbad toeven. De mislukking is hem een groote teleurstelling geweest en dat temeer, omdat hij er in 't geheel geen winst mee bejoeg. Niemand was meer dan hij los van geld, niet in den zin dat hij er gemakkelijk mee omsprong, want zijn persoonlijke behoeften wa ren uiterst gering, maar in deze be teek enis, dat hij er niet aan hechtte. Van 22 Juni 1891 af was hij lid van den Raad. Daar paste hij. Er zijn van die figuren, die zonder zich nu juist door welsprekendheid op den voor grond te dringen, naar ieders mea ning een plaats in het stadsbestuur waardig zijn om een andere eigen schap, hun nobel karakter. Loomeijer was een eerlijk, een vertrouwbaar, kortom een braaf man. En gingen er ook vele Raadsvergaderingen voorbij, waarin hij bet woord niet voerde, wanneer hij sprak had hij de volle aandacht van den Raad. Hij maakte indertijd deel uit van de Raadscom missie voor de quaestie der gasver lichting en had aanvankelijk neiging om aan de Imperial de voortzet ting barer concessie te gunnen. Maar toen hij eenmaal door zijn mede-loden tot andere gedachten was gebracht, kwam hij er ook rond voor uit en steunde de plannen tot eigen exploi tatie waar hij kon. In verschillende Commissies van den Raad nam Loomeijer een werk zaam aandeel: die van de Stads-Apo- tbeek, de Gezondheids-commissie en de Gemeentebedrijven. Geen enkele maal is zijn herbenoeming als Raads lid bedreigd, dan door hemzelf, toen bij namelijk den wensch te kennen gaf af te treden. Zijn vrienden wisten hem te bewegen, daarop terug te ko men. Hij maakte ook nog van andere be sturen deel uit: de Commissie van toezicht op Meerenbcrg, den Raad van beroep betreffende vermogens- cn bedrijfsbelasting, den Raad van ad vies der Vereeniging voor beroeps keus. Het vak van apotheker hield hij hoog. Met de nieuwigiieden van pu bliciteit en tallooze verpakte midde len uit chemische fabrieken kon hij zich niet vereenigen. Maar zijn colle ga's schatten hem hoog en van het publiek genoot hij een onbeperkt vertrouwen. Loomeijer bereikte den leeftijd van 68 jaar. Met hem is een goed burger, een trouw vriend en een braaf man heen gegaan. J. C.P. Stadsnieuws DE HAARLËMSCHE BROODBAK- KERSPATROONS-VEREENIGING EN DEN 10-URIGEN ARBEIDS DAG. Op do dezer dagen gehouden verga dering der Haarl. Broodbakkerspa- troons-Vereeniging werd o.a. behan deld een ingekomen mededeeling van den heer II. Franken Jr., waarbij de ze heer berichtte binnen eenige we ken den tien-uurswerkdag in zijn bak kerij te zullen invoeren. De voorzitter, de heer G. H. Japik- se, voorlezing daarvan doende, deel de dadelijk daarop mede, eveneens hiertoe te zullen overgaan. Bij de behandeling dezer zaak bleek, dat nog enkele andere patroons in gelijken geest zullen handelen. Anderen wilden do kwestie eerst rijpelijk overdenken, omdat zij van de zaak vooraf niets afwisten. Er &al daarom den llen dezer opnieuw ver gaderd worden, en dan zal moeten Mijken of nog meerdere patroons tot genoemden maatregel zullen over gaan. Naar aanleiding van ons verzoek om nadere inlichting kunnen we nu hier den brief afdrukken, dien de heer Franken betreffende deze zaak aan het bestuur der Bakfcerspatroons-vereeni- ging zond: Mijne Heeren, In verband met het afstemmen der Bakkerswet op 5 Juni LL door de Tweede Kamer der Staten-Generaal, wil ik het onderstaande onder- uwe aandacht brengen. Zonder twijfel zijn de bakkersgezel len door het verwerpen der wet ten zeerste teleurgesteld. Waar eerst de illusie was gewekt, dat men tot radicale afschaffing van den nachtarbeid en regeling van den arbeidsduur zou geraken, is het re sultaat, door de aan u allen bekende redenen, nihil geworden. Van algemeene bekendheid is, dat deze wet, in haar allerongelukkigste samenstelling (daarom door ons zoo fel bestreden) haar oorsprong dankte aan de vele misstanden welke ons be drijf aankleven. Dankbaar gestemd door de weten schap, dat het spook van minister Talma's onmogelijke wet ons niet meer kan verontrusten, acht ik het mijn plicht te trachten, den algemee- nen toestand van den Haarlernschen Bakkersgezel en van mijn personeel in het bijzonder, te verbeteren. Dat alle wenschen welke ik daarom trent koester niet in eens verwezen lijkt kunnen worden, voel ik leven dig. maar als bij de patroons een ernstig willen voorzit, ben ik over tuigd, dat veel goeds tot stand ge bracht kan worden. Ik deel dan uw bestuur'mede, dat mijn plan is te beginnen met het ver kort,ne van den arbeidsduur, terwijl ik zal trachten het broodbezorgen door bakkers zooveel doenlijk te be perken. Ik stel mij voor, don arbeidsdag op gewono dagen, voor die personen welke nachtarbeid verrichten, op tien uur te brengen, en Zaterdag op zes tien uur. Deze maatregel treedt in werking met de maand Juli als over gangstijdperk, zoodat vóór 1 Augus tus a.s. de nieuwe regeling in mijn werkplaats geheel zal zijn ingevoerd. Hoogst aangenaam zal het mij zijn, zoo deze maatregel op een algemeene vergadering van uwe vereen iging zal besproken worden, daar ik het ten zeerste zou toejuichen, wanneer de Broodbakkerspatroonsvereeniging kon besluiten, den tien-urendag in alle Haarlemscho bakkerijen in te voeren. Hoogachtend, (w.g.) H. FRANKEN Jr. Met ziekteverlof. De inspecteur van politic Kempers is sedert veertien dagen met ziekte verlof buiten dienst. Maatschappelijk werk. Tot voorzitter van de Commissie Maatschappelijk Werk, afd. Haarlem Alg. Ned. Typografenbond, is verko zen de beer Bies, in de vacature, ont staan door het bedanken van den heer Velthuizen. S. D. Vrouwenclub. Do Sociaal-Democratische Vrou- wenclub zal op Dinsdag 9 Juli a.s., dos avonds om 8 uur, in het gebouw Voor uitgang, een vergadering houden, waar do heer J. Joosten, van hier, zal spreken over hot onderwerp „Wat is Arbeiders-Coöperatie". VERDUISTER AAR-RIJWIEL- DIEF. Het is gebleken, dat de in België aangehouden handelsreiziger der fir ma Van de B. alhier, die zijn pa troons voor 1000 heeft benadeeld, ook de dader is van verschillende rijwieldiefstallen te Rotterdam ge pleegd. Elect r. Spoor. Bij de kruising van de locaalspoor Haarlemmermeer met de electrische spoor en den Rijksstraatweg even bui ten de stad, zijn en worden do noodi- ge seintoestellen geplaatst en de af- sluitboomen voor den straatweg. De trambanen worden natuurlijk niet ge sloten, zoodat die afsluiting alleen voor rij- en voertuigen is, daar de voetgangers ter zijde kunnen passee- D r i n k h a 1. De drinklt-i der Staalwaterbronnen is gistere:gezocht door fl-1 Dersonen. Gameenteraaüsverklezing. De Protestantsche Kiesvereeniging, afd. van do Clirist.-IIist. Unie, beert gisterenavond candidaat voor den ge meenteraad gesteld haren penning meester Dr. K. E. de Jong, wonende Kleine Houtweg 17. We vernemen, dat het bestuur der Kiesvereeniging veel moeite heeft ge had om Dr De Jong over te halen de candidatuur te aanvaarden. Dr. De Jong was aanvankelijk van meening, dat zijn drukke practijk en het feit, dat hij nog pas vijf jaar hier ter stede was gevestigd, het niet wensche- lijk maakte dat hij de candidatuur aanvaarde. Evenwel is hij voor den aandrang van het bestuur der kies vereeniging bezweken. De besturen van de Anti-Rev. en Roomsch-Kath. kiesvereenigingcn zijn geneigd geble ken om hun kiesverenigingen voor te stellen de candidatuur van Dr. De Jong over te riemen. Dr. De Jong is in 1873 te Sliedrecht geboren en is dus 39 jaar oud. Dr. De Jong is o.a. bestuurslid van de Christ. Bewaarschool in de Oranje straat, notabele en ouderling van de Ned. Iierv. Gemeente en reserve-lei der van. het Consultatie-bureau voor drankzuchtigen. HOOGER ONDERWIJS OP GE REFORMEERDEN GRONDSLAG. In „De Standaard" lezen we nog dat aan H. M. de Koningin het volgende telegram gezonden is: Aan Hare Majesteit de Koningin, Het Loo. De Vereeniging voor Hooger Onder wijs op Gereformeerden Grondslag, veroorlooft zich met den meesten eer bied aan Uwe Majesteit de betuiging te hernieuwen van haar hulde en ver kleefdheid en zich bij voortduring in de hooge bescherming van Uwe Ma jesteit aan te bevelen. KUYPER, Voorz. Aan Minister Heemskerk werd ge telegrafeerd: De Vereeniging voor Hooger Onder wijs op Geref. Grondslag, hoezeer nog steeds gevoelende wat zij in U als Cu rator verloor, betuigt U te meer haar blijdschap dat de zorge ook voor het Hooger Onderwijs U mocht toever trouwd blijven en beveelt ook haar Universitaire stichting bij voortdu ring in Uw goede gunste en in uw vriendschappelijke herinnering aan. KUYPER, Voorz. SERENADES. Op initiatief der „Haarlemscho Haudelsche Vereeniging" zal Zater dagavond a.s. behoudens goedkeu ring van den Burgemeester een sere nade worden gebracht aan den wet houder van onderwijs en den direc teur der school, naar aanleiding van het Raadsbesluit van Woensdag j.l. tot den bouw ccncr nieuwe H. B. S. met 3-jarigeri cursus en Handelsschool. De H. II. V. hoeft zich hiervoor van de medewerking van het Spoorkorps „Crescendo", directeur de heer Hof meester en die der Padvinders verze kerd. Vertrek van „Dp Doelen" om 8 uur, gaat vervolgens Gasthuisstr., Zuider straat, Jacobsstraat, Vestestraat, Wil- helminastraat, Van Eedenstraat, Juli- anastraat, Juliana van Stolberg- straat, waar de wethouder van onder wijs woont, verder langs Jordens- straat en Wagenweg naar het Wilhel- m'napark, waar de directeur woont en ten slotte langs Schouwtjeslaan, Wagenweg, Uazepatcrslaan naar de Dreef, waar de stoeto ntbonden wordt. Zangvereeniging „Excel sior". In de Donderdag gehouden vergade ring van bovengenoemd koor, zijn gekozen met algemeene stemmen de heer J. Becker tot len secretaris, inej. D- Blokker tot 2de secretaresse, de heer J. IJ. Blokker tot len penning meester, de heer C. van Raaphorst lot len muziekconimissaris. en de lieer Scheelings tot 2cn muziekcommissa- Mededader gevat. Als mededader van den diefstal van een stalen balk is aangehouden de 37- jarïge los werkman D. K., uit IJmuï- den. TRAM VERTRAGING. Nadat tusschen Sloterdijk en Half weg de rem defect was geraakt, kreeg de tram die gisteren te 5.50 uur n.m. van het Spui te Amsterdam naar Haarlem was vertrokken, in Halfweg nog een zoodanig defect, dat de wa ge nniet meer op eigen kracht verder kon. De tram die daarop volgde, heeft toen de defecte tram naar Haarlem opgeduwd. Ecu en ander veroorzaak te ongeveer een half uur vertraging. ONS SCHILDERIJENMUSEUM. Uit hot feit, dat aan den heer Gonnet do inrichting van het nieuwe Museum door B. en W. is opgedra gen, blijkt tevens, dat het niet in de bedoeling ligt. in den eersten tijd tot de benoeming van oen directeur te komen. Waarom niet, is ons oen raadsel. Er is tc-ch in den Raad verzekerd, dal een directeur van 't Museum zoo noodig was waarom wordt dan nu getalmd met de benoemingDie vraag klemt te meer, omdat de voor dracht door de Commissie van Toe zicht onlangs reeds ingezonden is. Het zal, moenen wij. goed zijn, als in den Raad hierover eens om inlich tingen aan B. en W gevraagd wordt. Al ware het alleen tor wille van de sollicitanten, die er ook wel niet veel van zullen begrijpen. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. DE WATERLEIDING. Men schrijft ons Toen wij, na de bereidwillige inlich tingen van den heer Wouterse betref fende de quaestie dar levering van water aan Schoten, daarvan in Haarl. Dagblad van 21 Mei 11. liet ein en ander hebben medegedeeld ten aan zien der voorwaarden criz., haddon wij, met het oog op do al reeds verkre gen aanvragen, verwacht ,dat binnen één maand d - Paul Krugerstraat van water voorzien zou zijn geweest. Maar nu het aantal van 19 aansluitingen voor de Paul Krugerstraat stationair blijft, is het overbodig, om voor de an dere straten nog cijfers te noemen. Wanneer men verschillende ingezete nen. zooals bv. strijksters, bakkers e. a., bijna iederen dag met emmers duinwater uit Haarlem ziet komen, dan vraagt men zich licht af. wat toch de reden is, dat er niet meer be langstelling voor de waterleiding aan den dag wordt gelegd Hoewel het zeer te Detreuren is, dat zoo weinigen toonen prijs te stellen op dit groote voordeel, is liet een geluk, dat onlangs onze raad, bij een gehou den stemming, zich tegen de eigen waterleiding toonde. Dit was van de tegenstemmers zeer goed ingezien. Want, wanneer dc meerderheid er vóór was geweest, dan had onze ge meente weer tot over de ooren in de schuld gezeten. Goed zal het zijn, dat onze raad, die in deze van een helder doorzicht l«i ijk heeft gegeven, steeds voorzichtig zal zijn met bij een dergelijk ingrij pend voorstel maar zoo dadelijk er in ti happen. Had men dit ook bedacht bij de be handeling der te bouwen hulpschool. dan was onze gemeente financieel weer wat gebaat geweest. Want waar om heeft men niet de school op het dorp, evenals het vorige jaar, met zes localen uitgebreid V De school is daar g°legen, zooals men het nooit beter zou wenschen En men had dan bet leerplan, om de jongste klasse in het kwartier te houden kunnen verande ren, maar zich niet aan de kleingees tigheid over het balve uurtje loopsn behoeven te storm Spoedig zal nu op het Pretoria pljin voor een kleine, of misschien wel voor méér dan f 15,000 worden gebouwd. En weldra zal dc noodzakelijkheid blijken, dat ook dit gebouw weer wordt uitgebreid. Het is nu eenmaal niet anders, en er blijft zoo altijd wel wat te wen schen over 't Is moeilijk om het den menschen naar den zin te maken. Want hoe goed onze burgemeester het ook .heeft bedoeld met geen ver gunning te verleenen, om de café s ter gelegenheid van de aardbeienmarkt, roeger te openen, toch wordt er, niet tegenstaande men op de markt koffie etc. kan bekomen, nog gemopperd. Hieruit mogen wij gerust opmaken, nu het toch de caféhouder is, die in zijn tent koffie enz. verkoopt, dat het hier ruet geldt een persoonlijk algemeen belang, maar dat het tegendeel het geval is, en het hier geldt tot ver kwikking van hen, die liever alcohol, dan koffie hebben. Moge deze toestand met dit jaar eindigen. En komt, bewoners van Schoten, sluit u aan bij da waterleiding. Het is iu vele opzichten in uw eigenbelang en voordeel. SPAARNDAM. Ter benoeming van twee onderwij zeressen aan de O. L. School alhier zijn de volgende voordrachten opge maakt: a. 1. A. Boersma, Schoten. 2. E. J. H. van der Have, Haarlem. 3- AL M. van der Beek, Zaandam. b. 1. J. W. Keers, West-Terschelling 2. H. J. van Dorp, Haarlemmermeer. 3. J. B. Nierop, Wieringen HAARLEMMERMEER. Geconfronteerd. Donderdag arriveerden alhier per auto een inspecteur der recherche, be nevens een tweetal rechercheurs van politie uit Amsterdam, met de twee jiersonen, die aangehouden waren in verband met het vervaardigen en uit geven van valsch geld, dat in den laatsten tijd nog al een grooten om vang had genomen. Daar ook verschillende winkelier» in deze gemeente de dupe waren ge worden en valsche rijksdaalders in ontvangst hadden genomen bij hei koopeu van sigaren, zoo werden ac-ze personen met bedoelde winkeliers ge confronteerd. Naar wij vernemen wer den zij herkend als dezelfde personen te zijn, die bon met een bezoek hadden ■ereerd. Het Dag. Bestuur van Uithoorn stelt voor, opheffing der openbare school aan de Kwakel, die door. 5 leerlingen bezocht kan worden. BLOEMENDAAL. ZWEEDSCH-NEDERLANDSCHE VEREENIGING. De Zweedsch-Nederlaridsche Veree niging heeft haai; jaarlijksch zomer feest gehouden in het hotel „Duin-en- Daal" te Bloemeiidaal, onder voor zitterschap van den Zweedschen ge zant, den heer De Klercker. Aan den maaltijd stelde de gezant len zeer opgewekten feestdronk in op Nederland s volk en staat, waarop de heer O. Kamerlingh Onnes, bestuurs lid der vereeniging, in geestdriftige bewoordingen de gezondheid dronk van den gezant, die na het vertrek \an den gezant, die na het vertrek van graaf Ehrensvard (thans minister in Zweden) het voorzitterschap had wil len overnemen. Dr. J. M. Hoogvliet, vice-voorzitter der vereeniging, hield tot slot een paar korte letterkundige voordrach ten in het Zweedsche en Nederland- sche taal. VELSEN. Donderdagmiddag om ruim vier uuf had op den Rijksstraatweg te Wijker- cog onder de gemeente Velsen, een ernstig automobielongeluk plaats. De varensgezel Arie Groen, oud 29 jaar, wonende te Egmond aan Zee. kwam per rijwiel van IJmuiden rijdende, achter een automobiel, week in eens daar achter weg en kwam met een auto, die van tegenovergestelde rich ting kwam, in botsing, waardoor zijn rijwiel werd vernield en hij over de automobiel door de glasruit heen ,'loog en daarna op straat viel. Volgens ooggetuigen bleek, dat do schuld aan hem zelf lag en niet aan de automobiel. De rechtervoorlan- taarn van de automobiel was door de botsing geheel ingedeukt en vernield, een bewijs hoe hevig die geweest was. Dr. H. lieslinga, arts te Velsen, heeft Arie Groen behandeld, waarbij bleek, dat de man verschillende wonden aan hoofd en dijen had bekomen, waarom hij in het gebouw van den R.-Kath. Volksbond voorloopig werd verpleegd. Naderhand werd hij per ziekenwagen van Velsen overgebracht naar zijn wo ning te Egmond aan Zee. Binnenland TWEEDE KAMER. REGLEMENT VAN ORDE. Door den heer Nolens met een acht tal andere Katholieke Kamerleden en den heer Vos Idsinga, is bij gelegen heid van de wijziging, door den heer Kuypor op het Reglement van Orde voorgesteld, ook een voorstel gedaan tot wijziging van artikel 42 en wel in dien zin, dat het rapport van eene commissie van voorbereiding in elk geval wordt ingediend vóór het ver loop van eenigan termijn ter indie ning van amendementen. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE VEENKOLONIëN. Ter elfder ure is in onze Veenkolo niën het feit bekend g< worden, dat onze Koningin een bezoek aan onze streken zou brengen, geen wonder dus, dat er weinig tijd geweest >s om de feestelijkheden goed voor te berei den. Maar toch kan gezegd worden, dat er goed uitgepakt is, om onze Landsvrouwe een waardige ontvangst te bereiden. In Veendam en Wilder- vank b.v., zijn verschillende lunzen en straten fleurig gesierd, met bloe men langs gevels en balcons en fraaie eerepoorten. terwijl een blijgestemde bevolking, velen met de nationale kleuren getooid, reeds vroegtijdig voor een gezellige drukte en aange naam feestvertier zorg draagt. De eerste ontvangst genoot If M. te Stadskanaal, waar de koninklijke trein reeds om negen uur via Assen arriveerde. Buiten het station was een groott menigte aanwezig, die bij de wachten de koninklijke auto's staande, H. M. luide begroette. Nadat de Koningin met Haar ge volg in de auto's had plaats genomen, werd door het bevlagde Stadskanaal naar Musselkanaal tot den Voller- mond gereden en daarna langs «len nieuwen grintweg over Mussel naar Onstwedde. Vervolgens ging de reis over Onst- weddertange naar Altoveer, waar re st opt werd en H. M. de groote, voor

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1