NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ts Ha! 30e Jaargang, No. 8911 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen-. WOEN3DAG 10 JULI 1912 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIÊN: PER DRIE MAANDEN: -"rijf ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 3 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der ■?'ïjy^W('i> Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeen a)1-30 Advertentfén van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (g/hT 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant GtfÏÏustreerd ZordTgsbla'd, 'voor Haarlem* j a37M RedaC,il1 en Adm'nistraHe: Groofe Houtstraat 53. de omstreken en franco per post - „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertenttén en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Door deze vestigen wij er de aandacht op, dat hetagont- schap te Halfweg, reeds ge- ruimen tijd door den heer J. B. BERTENS waargenomen, thans ook officieel! ean dezen opgedra gen is. DE ADMINISTRATIE. AGENDA DONL'LRÜAÜ 11 JULI. Orgelbespeling in de Groote Kerk, van 2—3 uur. Do Kroon: Tentoonstelling. Brongebouw: Concert Haarl. Mu ziekkorps, 8 uur. Rusthoek, Bloemendaal: Concert 8 nur. Duin en Daal, Bloemendaal: Con certen. Bloemendaal: Raadsvergadering, 2 uur. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. stellen voor R. Boerkoel een uitstel van 2 jaren te verleenen van het maken van een muur om een door hem gehuurd terrein aan de lempeliersstraat. Do Christ. Geref. gemeente zal het nieuwe kerkgebouw aan de Ranks grooter maken, dan oorspronkelijk was bedoeld. Daarvoor zal een groo- tere oppervlakte van het terrein moe- leu worden bebouwd. B. en W. stellen voor de toestem ming te verleenen. B. en W. stellen voor het perceel Rolhuizen no. 16 wederom te vertiu- ren en wel tegen minstens I 3 per week. AFSCHEID VAN DEN BURGEMEESTER. Naar wij vernemen is het aantal Ccanmisslên en personen, die Vrijdag 8-s van den burgemeester afscheid nemen willen, zoo groot, dat daar voor, behalve des middags van 24, .ook nog des morgens van half elf tot twaalf gelegenheid ten Stad huize zal worden gegeven. In verband daarmee is het zeer wensclielijk, dat men zich vooraf ten Stadhuize doe inschrijven daarbij kan dan tevens omtrent het meest ge schikte uur worden overlegd, om de bezoekers zooveel mogelijk over den beschikbaren tijd te verdoelen. GYMNASIUM. Bij de overgangs-examens zijn ge- Vau le klasse naar 2e: Anna J. van den Ban, G. H. Berenschot, J. Berg man, Elisabeth J. Blaauw, G. D. Boerlage, Johanna M. I. ten Brooke, R. de Clercq, G. Elias, Cornelia P. Igesz, J. H. Kersten, J. Knipscheer, F. van Nieuwkuijk, Theodora V. Pijnac- kcr Hordijk, Margaretha C. van Ra- restein, Cecilia G. H. Rotbe, C. Sipkes, Wilhelmina L. van Spongier, A. D. SLrumpbler, W. A. Terwogt. D. G. Veth, J. Winkler, W'ilhelmina M. Zweers. Van do 2e klasse naar de 3de: An toinette Brandsma, H. Doevo, Mary 8. J. Hij mans, A. V. de Lauwere, D. J. van Lennep, F. A. Dorhout Mees, H. B. de Brueijs Tack; Margaretha G. Visser; J. Ph. van Waning', M. J. A. ,Oostwoud Wijdenes. Van 3o klasse naar de 4de: J. G. 'Avis, Corda. C. A. van Bemimelen, J. R. Carp, J. Dolly Enthoven, H. Th. Ftikrhop, C. C. Geijl, S. Groen, A. J. Guépin, Wilhelmina M. Kersbergen; Margaretha B. Kikkert, J. B. Kikkert, iV. Loosjes, Louise F. Melehior, P. v. Paasseu, E. Reinhold, O. R. Th. Schönhuth, Barbara C. J. Timmer, D. Wüdeboer, Albertina F. Wilkeus, J. J. A. Zuidweg. Van de 4de klasse naar de 5de J. A. Barbas, Louise M. Boerlage, P. H. A. Bijleveld, P. Donker, F. VV. A. de Koek van Leeuwen, F. M. Westeroum van Meeteren, M. J. var. Nieuwkuijk, Th. F. Raedt, Ina Rahder, John. Rob bers, J. II. Thiel en H. M. Vrijhe' -. Van de 5de klasse A. naar de 6e A. Sj. G. Binnerts, J. D. Dozy, Maria F. Folmer, Hermina C. Giel, W. J. Heis terkamp, Geertruida Kernkamp en S. C. M. Spoor. Van de 5e klasse B. naar de 6e B. J. C. Boon. Louise Cnoop Koopmans, A. P. Timmer en Adriana G. Vorst man. MEISJESSCHOOL VOOR MIDDEL BAAR ONDERWIJS. Bevorderd van de eerste naar da tweede klasse J. C. van Alphen, W. S. S. van j Ben them .Tutting, J. M. Blom, J. C. Booden. B. H. Bouwman, A. Cnoop Koopmans, H. Cohen, C. A. P. Engel, J. E. E. Feld, H. IJ. van Geldereu, M van Haften, C. H. E. van Ilter- sum, E. J. W. Kikkert, N. W. I.. Kuipers, G. Kuipers, P. M. Losecaat Vermeer, J. F. D. van Maas, H. C. Machielse. M. L. Proot, J. W. de Reede, A. E. Robbers, A. Slegtkamp, H A. Swancnburg de Veye, E. VV. Veenhoven, M. R. Westerman Hol- stijn, E. H Zeeman. A. C. Zelle. VoorwaardelijkE. H. Fold, Tb. van der ..ee, J. G. M. Poortman. Bevorderd van de tweede naar de derde klasse W. C. G Barbas, F. L. Burkunk, S G. Bussemaker. O. S. Calkoen, C. G. Carp. C M. W. dc Dicu Stierling, G. M. Driehuyzen. L. Funke, W. C. van Gennep, M. B. C. Giltjes, J. Groen. J. L. de Lagh, J. M. Leeuwen dal. G. Merens, M. Ch. Michelsen, W. F. Mons, C. A. B. Philips. F. Raedt, M. C. Rahusen, H. M. Reeser, L Schol. Ch. M. S. Smit. P. A. Tie!, A. M. Visser. VoorwaardelijkA. Bölger, J. C. Ferguson, A. Kaars Sijpesteyn, E. van Waveren. Bevorderd van de derde naar de vierde klasse M. O. W. Boerlage, L. Bühning, C. M Companion, A. Fikkert, J. A. Geb- ihard, M. P. Ch. van Hamel, C. W. H. Harmens, C. A, M. ITeshuysen, E. A Jacobson, W. A. Kleeman, A. Ko ning, C. A. de Kruyff, J. A. Lefebvre, A. E. Mansvelt, B. Nolthenius, W. G. van Overzee, A. B. Planteaga, C. E. Rahusen, H. M. Schoevaert, J. D. E. Scholten. A. A. Schottee de Vries, A. F. Sijbolts, E. S. G. van de Stadt, S. A Walker, en de vakleerling: E. A. J. F. Wijsman. VoorwaardelijkM. J. P. Busse maker, M. Heil, J. M. van Ravesteyn, B. Wolff. Overgegaan naar de Handelsschool: H F. M. Peltenburg, M. L. von Sa- her, Ch. S. Sipkes. Voorwaardelijk M. C. Welsenaar. Bevorderd van de vierde naar de vijfde klasse M. van Doesburgh, A. L. D. Feld, J. J. A. ten Hou to de Lange, M. G. J. do Lagh, A. M. de Lussanei de la Sa- blonière, E. M. Moyer, S. E. Mok, M. E G. C. Mooy, E. R Péereboom, M. de Kegt, J. Schaap, J. A. Sclioevaart, B C. Schottee de Vries. A. Schuur man, A. E. Veenhoven, J. G. de Vries, en de vakloorling M. Hoek. Hel. eind-diploma is uitgereikt aan: A. Beets, M. A. van Beinmolen, H. Th. L. Lr oudgeest, E. M. H. A. ter Bruggen liugenholz, A. M. Bruyn, A. J. Gausiug, J. J. van Dinter, A. C. C. Ferguson, J. J. Kikkert, N. J. J. Lot- sy, J. M. Oostwald, VV. G. Remmelts, M J. Spruyt, A. C. P. C. Storm van Leeuwen, C. J. H. van Styrum, G. J. Visser, Ch. W. Warnaars. Getuigschrift is uitgereikt aan C. S. Kroon, M. P. WUkens. IN HET GARNIZOEN TERUG. Onder bevel van kapitein Baron v. Ittersum, zullen a.s. Vrijdagmorgen te 11,30 uur terugkeeren het detache ment van het 3e en 4e Bataljon en het muziekkorps, die thans deelnemen aan de schietoefeningen in de Leger plaats bij Harskamp. Oploop. Dinsdagmiddag veroorzaakte een twist tussclien J. R., schilder, en zijn vrouw, waarvan hij gescheiden leeft, een oploop op de Bakenessergracht. Vader en moeder wilden beiden hun elfjarige dochter van de school in de Vrouwensteeg halen. De vader was vóór en het slot van de historie was dan ook, dat het kind met den vader meeging. De politie verleende assisten tie. Verduisteringen. B. S., knecht van II. H., brandstof handelaar aan t Leidsche Plein had gisteren voor zijn baas een postwissel van /2.20 te innen. Hij beurde het geld wel, doch heelt het niet afgedra gen. Hetzelfde deed P. D., loopjongen van den banketbakker VV. A. VV. in de Groote Houtstraat, die mei het Innen van een postwissel groot 14.11 belast was. Geld noch jongen verschenen. Hinderwet. B. en VV. doelen mede, dat ter go- meente-secretarie (7e afdeeling ter in zage is nedergc-legd het ingekomen verzoeksclirift niet de bijlagen van den Raad van Administratie der Hol-; landsche IJ zercn-Spoorw eg-Maats, te Amsterdam, om vergunning tot plaatsing van twee electromotoren, eenen watermotor en de vereischte toestellen in de Centrale Werkplaats, gelegen aan den Ouden Weg, no. 4, ten einde het „Selas-systeem" toe te pas sen voor de gasverlichting en voor het omleggen van wielbanden. B. en W. deelen mede, dat ter ge meente-secretarie (7e afdeeling) ter In zage is nedergelegd liet ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van den Directeur der Haarlem,sche Stoom zeepfabriek „hert Klaverblad', om ver gunning tot uitbreiding van genoem de stoomizccpfabriek in het perceel aan de Spaarnwouderstraat no. 14, door verbouwing, verhooging van be staande lokalen op den beganen grond en bijbouwing van loüalen daarboven. B. en W. deelen mede, dat ter ge meente-secretarie (7e afdeeling) ter in zage is nedergelegd het ingekomen verzoeksclirift met de bijlagen van de Naamloozo Vennootschap „Haarlem- sohe Katoenmaatschappij", om ver gunning tot uitbreiding van hare fa briek in het perceel aan den Kinder huissingel no. 66, door: a. een machi negebouw to verbouwen in verband met de plaatsing van eenen Diezelmo- tor van 160 P.K., ter vervanging van de thans gebruikt wordende stoomma chine, die alsdan tot reserve- kracht werktuig zal worden bestemd; en b. eenen stoomketel te plaatsen ter ver vanging van eenen ouden, thans ge sloopt wordenden lcete) VOLKSWEERBAARHEID. A.s. Zaterdag zullen de afdeelingen Haarlem, Bloemendaal Commando en Zandvoort, een avondoefening hou den nabij Aerdenhout. Bij deze oefening, die te midder nacht zal eindigen, wordt van losse patronen gebruik gemaakt. De afdeelingen Haarlem en Bloe mendaal verzamelen te 8 1;2 uur n m. aan het station Overveen. TEHUIS. Woensdag 17 Juli wordt door den commandant van het Leger des Heils hei Tehuis aan het Spaarne alhier, plechtig Ingewijd. Drie dagen daar na wordt de inrichting voor het pu bliek geopend. Laf. Dinsdag waren eenige jongens. J. C. V., oud 17 jaar, T A. v. li., oud 14 jaar, en T. D., oud 16 jaar. een lam aan het mishandelen. Gelukkig ont ging dit niet de opmerkzaamheid van een politie agent, die proces-verbaal tegen alle drie opmaakte. Vermist. E. H. K. doet aangifte te vermissen uit een ongesloten kolehbak op een lo comotief staande in de stalplaats, der tien koperen steunboutjes. E. S., huisvrouw van C. L. in de Olicslagerslaan, vermist uit de gang barer woning, waarvan overdag de deur meestal openstaat, een laken- schen mantel. A a n r ij d i n g. Dinsdagmiddag werd een vierwieli ge bestelwagen der H. IJ. S. M., die de Vaartstraat stapvoets kwam uitrij den de Amsterdamsche Vaart op, aan gereden door een wagen der E. S. M., die in de richting Amsterdam ging n bestuurd werd door A. v. d. M., die. volgens verklaring van ooggetuigen, iuiü Lelde en llooi eu bij net zien van uen bestelwagen oiuuiuUeiiijk ïeuMie met de magnetische rem doen niet kon voorkomen, hal oen aanrijding ptaats had waardoor het recbteracnterwiel en de as en vier spaken van net lni- kerachtcrwiel braken, terwijl de koet sier en de besteller van den wagen vielen en zich licht aan de armen ver. woudden. Van don motorwagen werd aan de linkerzijde het voorbalcon ge deeltelijk ingedeukt. Goed afgeloopen. Dinsdagmiddag omstreeks 6 uur raakte de 5-jarige P. K., wonende in de Teylerstraat, al spelende in het wa ter van den Heerensingel. Door het toesteken van een hengelstok en door de verdere hulp der omstanders werd hij op bet droge gelvracht eu had nog zoo veel bewustzijn behouden, dat hij met oen buurvrouw naar huis wan delde. A a n r ij" d i n g. Dinsdagmiddag werd J. A. d. L. in de Zijlstraat aangereden door A. d. J. met een rijwiel. Samen gingen zij r aar het jjoütiebureau om de onconig- heid, die ontstaar was, te laten bijlig gen, daar J. A. d. L.'s broek en been eon weinig beschadigd waren. Met drie kwartjes ging het slachtoffer te vreden huiswaarts. Tegen J. T. R., boekdruk ker op de Ged. Oude Gracht, werd pro ces-verbaal opgemaakt terzake het doen aanbrengen van scherpe ijzeren punten ter lioogie van 56 c.M. boven den beganen grond aan den openba ren weg zonder daartoe vergunning te bobben bekomen. Schuit gezonken. Gisterenmorgen is da schuit van den mest-vaarder J. A. Tjaden, wo nende in de Lange Vlamingstraat üa, liggende in den Kinderhuissingel voor de Katoen-Maatschappij gezon ken. Voor Tjaden is dit een schade- postje daar de schuit gelicht moet worden en bovendien hersteld, daar die oud is. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij Th. Metselaar, Morinnesteeg 5, een rozenkrans. G Bakker, Saenredamstraat no. 94, een medaillon. A. Appelboom, Zomervaart 14, een herdershond. II. v. d. Bosch, 2de Vooruitgangstr. 10, egen dameshorlogeketting. D Pardon, Raamsteeg 19 A, een hond. E. W. Claassen, Waldeck Pyrmont- straat 39, een damesportemonnaie m. inhoud. D. Sigal, Einden houtstraat no. 39, Heemstede, een broche. A. Memelink, Rollandstraat 71, een hoenel, A. Burgers, Morinnesteeg 1, een ceintuur. G. Muldor, Vaartstraat 17, een kin derzak niet inhoud. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. De kinderen van school no. 9 maak- ten heden uit Halfweg een boottochtje naar Utrecht Aan de Chr. school te Hoofddorp is tot tijdelijk onderwijzer henoemd de heer Van der Hoek, alhier. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen: Otto Ergang, Maagdenburg, Hotel d'Oranue Mr. J. B. Wiesse, New-York, id., 2 personen. A. S. Wiesse, idem, idem. Schilfer en frau, Rotenburg, id., 2 personen, H. Schröder en vrouw, Dortmund, idem, 2 personen. Saurel, Amstdu, idem. G. Muller, Bremen, idem, L. Ebenhardt, idem,'idem. Mcj. lepner, idem, idem. A. Sacks, Breslau, idem. A. Broekhausen, Emmerik, Grand Hotel. W. Hassel en familie, Berlijn, idem, 9 personen. D. Ilassel, idem, idem, 2 pers. R. Kosterman. Amsterdam, Bakker straat, 4 personen. G. F. Cramer, idem, Haltestraat 37, 3 personen. J. N. J. Brood, idem, idem, 2 pers- J. van Wezel, idem, idem, 2 pers. Dc Wolff, idem, idem, 3 pers. Jacobs. Dnsseldorf, Hoogeweg 94. Juffr. de Bruin, Amsterdam, idem. Groote. idem, idem. A. Roth, Dusseldorf, Kerkstraat 32. P. Roth, idem, idem. II. Frank, Amsterdam, idem, 4 pers. Prof. v. Calcar, Leiden, Dr. Smit straat 4, 6 personen. Gilaemeijer, Amsterdam, Haarlem merstraat 31, 7 personen. YVanwourm, \Veenen, Grand Hotel. W. Ritter, Hamburg, Hotel do l'O- céan. H. Bartcls, Hannover, Hotel Zee- rust, 4 pers. Fam. Wolff, Amsterdam, Haarl. straat 17, 5 pers. E. Sanders, Essen, Schoolstraat 11, 1 personen. U. Cohen, idem, idem. A., bondeman, idem, Stationstraat no. 36. B. Bonte, idem, Zeestraat 60, 3 pers. Binnenland M1DD ENST ANDSBON D. (Zia Tweede Blad.) In de vergadering van den Midden standsbond kwam in behandeling de publiekrechtelijke vertegenwoordiging van den Middenstand Over dit ondtr- werp verschenen praeadviezen van Mr. E. J. Korthals Altes te Amster dam, J. Das D.zn. te Utrecht, Mr. F. dc Vries en Prof. Mr. Josephus Jitti tc Amsterdam. Mr. Korthals Altes belichaamt zijn meening in de volgende conclusies A. Publiekrechtelijke vertegenwoor diging van den Middenstand al thans op de wijze als door de Staats commissie voor den Middenstand voorgesteld is vooreerst in strijd mei de Nederlandsche grondwet tn met de Nederlajid3ctie Staatsinstellin gen, zooals deze zich in overeenstem ming met het Nederlandsche volkska rakter hebben ontwikkeld en is boven dien niet gewehscht le. omdat het begrip „Middenstand" niet voldoende omlijnd en te omlij nen is, 2e. omdat het doel, waarvoor zij zou worden ingesteld, langs anderen weg beter en met veel minder kosten te bereiken is. IJ. Een Middenstandsraad zul als adviseerend lichaam belangrijke diensten aan den z g. Middenstand kunnen bewijzen. aar 't geldt de voorbereiding van wetten eri bestuurs- niaatrgelen, waarbij in de allereerste plaats de belangen van kleinhandel en kleinnjjierlieid betrokken zijn. De heer Das meent, de vraag of een publiekrechtelijke vertegenwoordi ging van den Middenstand met be st uursbevofgdheden noodïg is, beves tigend te moeten beantwoorden en ont kennend de vraag of zij zuiver advi seerend moet zijn. Mr. De Vries beschouwt in zijn prae- advies de maatregelen om de positie van den Middenstand als geheel geno men, te bevestigen en le verbeteren. Meestal werden hierbij vier punten ter sprake gebracht, nl. het weder invoeren van het gildcwezen, het ver eischte stellen vat een bekwaam heidsbewijs of meestei-diploma, het oprichten van een Staatsinstelling als centraal iustituut voor de bevorde ring van Handel en Industrie en ten slotte de publiekrechtelijke vertegen woordiging. Van deze vier voorstellen acht de praeadviseur de eerste twee verwerpe lijk van de beide andere echter zou naar zijn meening ee.i heilzame in vloed op de ontwikkeling van den Middenstand te verwachten zijn. Een vertegenwoordiging van den midden stand belemmyrt noch bedrijf noch r- ganisatie, ja veronderstelt en bevor dert juist het laatsteze heeft geen in als er geen krachtig midden- ..tandsleven bestaat, als men niet uit eigen aandrift tot aaneensluiting komt, als men niet zelf poogt zijn po sitie te verbeteren. Dan eerst bestaan belangen, die vertegc-nwoordigd kunnen worden. Naast het eigenlijke initiatief, dit steunend en daarop voortbouwend, blijft ook voor den Staat nog een be langrijk terrein van werkzaamheid opleiding, voorlichting steun, tot de ze rubrieken is ds Staatstaak in de zen terug te brengen. Mr. De Vries neigt tot een bevesti gende beantwoording van de gestelde vraag een publiekrechtelijke verte genwoordiging van den middenstind met bestuursbevoegdheden acht hij wonschelijk. Eén Voorwaatde moet echter vervuld zijn eu wel deze, dat de middenstand door een krachtig en bloeiend vereenigingsleven zich rijp toone voor deze taak. Eindelijk is rr een beknopt advies van Prof. Mr. D. Jusephus Jitta over de wijze, waarop de vraag op het Miödenstandscongres moet worden beantwoord „of de be langen van de crediteuren bij de fail lissementen door de wetgeving vol doende zijn gewaarborgd." ,Onze fartllissementswet, aldus de adviseur, in 1S9G in werking getre- deu, is betrekkelijk nieuw. Bij den wetgever heeft zeker het streven be staan de procedure snel, goed en goed koop te makendc ervaring maakte het mogelijk misbruiken te keeren uitnemende krachten stonden den w etgever ten dienste. Een nieuwe r- aring is nu begonnen. In het alge meen zou ik zeggen, dut in de hoofd punten de wet is geslaagd, en ik ver wacht in de eerste jaren geenerlei in grijpende herziening. Maar naast de wet is de practijk, waarbij wellicht de belangen der crediteuren ook om- dut ze niet zelf daarvoor zorgen, bin nen de grenzen der wet minder goed behartigd worden, zoodat tijd en geld worden verspild Het kun op den weg van uwen bond liggen, als cr klachten zijn uit zijn kringen, die te verzamelen. Men kan dan zien in hoe ver de practijk der wet minder go id is. en overwegen of het geneesmiddel ligt In een wetsherziening dan wel in een optreden van den bond of van ziju vereenigingen." DE ZIEKTEWET. Minister Talma heeft, zoo meldt Het Volk, eenige leden van de Tweede Ka mer, die zich in het bijzonder voor de Ziektewet interesseeren, doen polsen over de vraag, wat zij dachten over openbare behandeling van het ont werp nog in dit zittingjaar. De behan* deling zou dan begin September a s. aanvangen. De uitslag van dat over leg is nog niet bekend. VERGIFTIGING. Te Nieuwebrug bij. Heerenveen zijd in het gezin van den heer D. giste ren plotseling 2 kinderen overleden. Volgens den geneesheer is de oorzaak vrij zeker het gebruik van gashou* dend pompwater. Twee andere kinde ren, die ook van dat water gedronken hebben, liggen nog ziek. De pomp is gesloten en het water zal onderzooht worden. DE NEDERLANDSCHE BOEKHAN DEL. De 95ste algemcene vergadering van de Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels is te Amsterdam gehouden, onder lei ding van den voorzitter der vereeni ging, den heer Allert de Lange. In zijn openingswoord wees deze er op, dat van de twee hoofdgroepen in het vak, de uitgevers zich in welstand mogen verheugen, maar dat de debiet- harde! in geen bloeienden toestand erkeert. Voor een deel is dit zeker le wijten aan vestiging zonder voldoend bedrijfskapitaal, gebrek aan zaken kennis en opeenhooping van te vee! boekhandelaars in bijna alle Neder landsche plaatsen. Doch ook velen wien men deze twee eerste negatieve eigenschappen niet ten laste kan leg gen, hebben een harden strijd te voe ren. Het is een der moeilijkste op tc los sen vraagstukken, hierin verbetering te brengen zonder in conflict te tre den met andere groepen in het Ver een igingsvefband. Het bestuur wijdt aan deze zaak groote aandacht en heeft de hoop dat de bepaling wie is boekhandelaar, cn de inrichting van een Bureau voor Contante betaling schreden in de goe de richting zullen zijn. De voorberei ding hiertoe eischt grooten tact cn medewerking van bevriende vereeni gingen. Het bestuur hoopt dat de uit gevers den deblethandel, waarmede ij zoovele banden van vriendschap en collegialiteit onderhouden dooi eene breede opvatting zullen tegemoet komen, en het bestuur in deze taak zuilen steunen, en dat het aan de le den het volgend jaar goede resultaten zal kunnen meededen. Voorts herinnerde de voorzitter er aan, dat de heer R. W. P. de Vries, als bibliothecaris is afgetreden, en opgevolgd is door zijn zoon, Dr. A. G. C. de Vrïes. Ten slotte herdacht hij de leden die ln het afgeloopen jaar door den dood zijn weggerukt, als: Mr. Joh. Ensche dé, Van Gogh, Van Leeuwen, Van Noolen, Scliaafsma, Sclireuders, Spij ker, Piet Out eu Hugo Suringor. Op voorstel van het bestuur be noemde de vergadering tot eere-leden de heeren: W. P. van Stockum Jr., oud-voorzitter der vereeniging, en R. W. P. de Vries, oud bibliothecaris. Vervolgens reikte de voorzitter met een toepasselijk woord aan den heer A. M. Oosterbaan uit, den eersten prijs en twee premiën, behaald in den wedstrijd voor het ontwerpen van boekbanden (D. A. Thieme-Fonds). Blijkens het jaarverslag over 1911 bedroeg het aantal leden op 31 De cember IJ. 7SS tegen op 1 Januari 1911. 697. De financiën zijn in zeer gunstigen toestand, dank zij de tariefverhooging het bestelhuis. Waarom het be stuur, in overeenstemming met com missarissen, geen verlaging der ta rieven, voorloopig tenminste, zou wenschen, wordt vervolgens uiteenge zet. Gekozen werden tot correspondent voor Friesland, de lieer R. van der Velde; tot correspondent voor Zuid- Holland, de heer H. E. Stenfert Kroe ss. Tot leden van de commissie voor het bijeenbrengen van bouwstoffen, de heeren Louis D. Petit, Wouter Nij- hoff en prof. Brugmans; tot commis saris voor het pensioenverrekenings- fonds de heer NV. A. van Rooyen. DE INVOER VAN BEVROREN VLEESCII. Het bevroren Argentijnsche vleesch, dezer dagen in het Amsterdamsche slachthuis aangevoerd, is door ver schillende slagers aldaar gekocht en aan hunne klonten afgezet. Thans zijn wederom eenige bevroren runde ren in de koolcellen van het Vriesse- veem in voorraad. Van deskundige zijde verneemt men omtrent den invoer en de cou- sumptio van dit vleesch de volgende bij zonderheden Het Argentijnsche vleesch, zooals dat op het oogenblik te Amsterdam in voorraad is en in de vriescellen van hot Vriessevcem in depot ligt, is van prima qualitelt. Bij koel weder ziet het vleesch er zeer goed uit, doch bij

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1