NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang, No. 8913 0. II. I-IJ.. U-I - Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 12 JULI 1012 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: PER drie maanden: Van 1—5 reSeIs 50 Cts.j iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemi-20 J? Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij' Abonnement aanzienlijk'rabat. gemeente)1.30 J/ f y Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Geïllustreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem* 037K Redactie cn Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drnkkerij: Zuider Baitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsinf van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 13 JULL de Kroon: Tentoonstelling. Schouwburg: Bioscoopvoorstelling. Duin en Daal, Bloesnendaal: Con certen. Stadsnieuws BUITENGEWONE SCHOOL VOOR L. O. De St. Crt. van 12 Juli bevat oen ver slag over het jaar 1911 omtrent de Openbare Buitengewone School voor Lairer Onderwijs te Haarlem. Hieraan ontleenen wij 't volgende Op 1 April waren er 15 leerlingen, die op toelating wachtten, hetgeen riet vóór 11 Sex>t. kon geschieden, daar de leerkrachten gering zijn, die zich aan het buitengewoon onderwijs feven willen, waarvan het vcr- ies van pensioenrechten bij de Ryks- fondsen een groote factor is. Na 11 September waren er echter zes klassen, het derde leerjaar was in twee parallelklasssn gesplitst. Dit jaar werd in de vijfde klas een proef geno men door de jongens 4 1/2 uur les in houturbeid te geven, in welken tijd de meisjes handwerkten. Vorder noemt het verslag de wen- echelijkheid van toevoeging eener voorbereidende- of proefklasse, waar men zou kunnen zien of de leerlingen wel geschikt waren het onderwijs ie volgen, daar de verschillen in vorde ringen eener eerste klas hemelsbreed uit elkaar lcopen. Ook aan het onderwijs tot verbete ring vaji spraakgebreken kon weinig gedaan worden, hetgeen toch niet ver waarloosd mag worden. By gebrek aan personeel kon aan het raadsbe sluit van 8 Maai t 11)11, nl. dat aan het lioold eener school geen vaste klas zul tijn opgedragen, nog geen uitvoering worden gegeven, in 1912 echter zal dit geschieden. 1 Jan. bedroeg het aantal leerlingen 77, op 31 Dec. 89. De leeftijd der kinderen varieert tus- schen 7 en 15 jaar. Een geneeskundig onderzoek werd gedurende de maand Februari ver richt, een aantal kteren bijgewoond door den districtsschoolopziener. Onder het onderwijzend personeel had nogal mutatie plaats. De heer Wepster werd als hoofd der school voor zwakzinnigen benoemd. In dions plaats kwam de heer De Ruiter. De heer Schaft vroeg ontslag, terwijl de beeren Schuyt en Hiemstra aan de school verbonden werden. Tijdelijk veiling de heer A. G. W. van Waveren Dr. Huet, terwijl in Augustus Dr. Coenen als arts aan de school benoemd werd. Ook het gebouw onderging verbetering. Het verslag eindigt met de vermelding van liet „Dr. YV. G. liuet-fonds", als tegemoet koming in de kosten voor het uitzen den van kinderen naar een gezoud- heuiskolonie of het verschaffen van versterkende middelen aan die leer lingen, welke dit tijdelijk behoeven, en bet verschaffen van de gelegenheid voor zwakke leerlirgeu, die ver van de school wonen, om per trarn of op an dere wijze den weg naar school uf te leggen en verdere bepalingen, alle in bet welzijn der leerlingen en oud-leer lingen aan de school. Nieuwe w a L Heden is de nieuwe wal aan den boek van de Korte Heerenvest en An- thoniestraat gereed gekomen, liet blijkt, dat dit een belangrijke verbete ring is. De hoek, die voor dien, e n vervuilcc, verweerde wal was, heeft nu een geheel ander aanzien gekre gen, wat met het oog op het drukke verkeer, geen weelde genoemd mag worden. THE ENGLISH LECTURE ASSO CIATION. Het voorloopig comité (bestaande Dit de dames: mevr. Suringar, mej. IJ8sel de Schepper en mej. Land en de heeren: C. Heijman, C. B. A. Pro per en dr. G. Nolst Trénité) heeft succes gehad met zijn oproep. Zoovele adhaesie-betuigingen kwamen in, dat ln een Donderdag gehouden vergade ring tot de oprichting van The English Lecture Association in prin cipe besloten kon worden. Het plan is in 't algemeen, dat do vereen iging op dezelfde wijze zal wer ken als de Association Frangaise. Voorloopig heeft men het voornemen, om in den komenden winter een drie- lal voordrachten door EDgelschen te doen houden. Promotie. Tot arts is te Amsterdam bevorderd We heer J. A. van Dongen, geboren Afscheids-audientie. Hedenmorgen te half elf begon de reeds vroeger door ons aangekondig de afscheids-audientie van onzen af tredenden burgemeester. Jhr. Boreel had daartoe plaats genomen in de oude Raadszaal en ontving er, alleen en in den greotstee eenvoud, zonder bloemen of eenige aLdere versiering van de omgeving van welken aard ook, de deputatién en personen, die van hem afscheid wenschten te ne men. Hun aantal was zeer groot, wij la ten hieronder de lijst van diegenen, welke tusschen half elf en twa.tlf uur kwamen, volgen. Men zal er uit zien, dat personen uit allerlei kringen Jhr. Boreel nog een woord van afscheid wonschten toe te spreken. Onze schei dende burgemeester betoonde daar voor zijn erkentelijkheid en sprak zij nerzijds tot allen een vriendelijk woord van afscheid en heilwensch. Het waren de navolgende Com missi én en personen Mr. Pynacker Hordijk (oud-secreta ris van Haarlem)J. D. Rutgers van der Loeff, (Bibliothecaris)A. v. <L Voort Azn. (part.) Mr. P. Tideniaii (advocaat) S. R. Smit Ihoofdinsp. Ge distr. Arbeidsinspectie)Smit en Se ver ii use (deput. Vaderland Getrouw); G. Moerbeek (dir. Gem. Bank v. Lee- nin^ Christ. Bestuurders Bond (do hoeren Hooy en Spook) Deput. Ger. Kerk B (de hoeren Ds. Tibben en H. Bruin)Haarl. Handelsvereniging (de heeren Van Spijk en Smit) A. Meyer (part.). Direct. Burger avondschool (de heer Bauer Jr.); H. D. MiepeJbloin Beyer (pari.); Notaris Koolhoven (Notaris); Deput. Kol. Museum (de heeren Dr. J. Dekker en J. Muliemeister); Deput. Haarl. Pers (de heeren Peereboom en Schiphorst); Veroen. „Hacrlem', (do hoeren De Breuk, Pijwacker Hordijk, Tadema en Von Sa-her); Kerkvoogden Ncd. He>rv. Kerk en N. H. Weeshuis; Deput. afd. Haarlem Nut van 't Al gemeen (de beer Westernian Hol- steyn); Burg. Armbestuur (de heeren Nix, Snijders, Smits en Selle), Deput. Hoofden van Scholen (de heeren Hu- bregtse en Francken); Rector en Con rector Gymnasium en direct, en cn- derdirect. H. B. S. (de beeren Dr. Garrer, Dr. de Jong, v. Mourik Broek man en Zuidema). Deput. Gr. Houtstr. Vereen, de heer F. Henning; Dr. Ootmar (part); Ned. R.-K. Volksbond (afd. Haarlem) (de hoeren Guskens en Brom) Dr. II. D. Tjeenk Willink (part)AL J. Henge- veld (districtsveeoils) Kiugina en Krabbendam (pers. Openb. Slacht huis) Ondervoorz. eD waarn. secr. van de Vereen, v. Ainbteuuren d. gein. Haarlem, de heeren A. v. Driel en H. v. Abs Deput. Openb. Werken (de heeren Hildebiand en Authonisse) I. van Marle (part.) Ds. v. Leunep (part. en voorz. Diaconesserüiuis). Mr. W. A. 't Hooft (part.)Deput. Pers. Waterleiding (de hoeren J. Bos, Van der Sluys, Blankwator en K. L. Weidema)Comm. Leger des Hoils Deput. Chr. Ver. tot verpl. v. lijders aan vallende ziekten (de hoeren Van Poassen en Barger) Adj.-Dir. Open baar Slachthuis Deput. Witte Kruis (de heeren Dr. Van den Berg en Wes ternian Holsteyn) Vrijw. Brandweer „de Tien" (de heeren Franken en Van Santen) voorzitter Werkloozen- fonds (de heer Breda Kleynonbcrg) de heer Von Saher 'part). Van 2 tot 4 uur werd de audiëntie voortgezet. Omstreeks half drie ver scheen een deputatie uit het Comité, dat de hulde der burgerij aan Jhr. Bo reel wensehte over te brengen en mede- deeling te doen van het huldeblijk, dat de burgerij hem aanbiedt Het Co mité bestaat uit de heeren Mr. W. Ja ger Gerlings, E. H. Krelage, A. J. H. haron van Lijnden, Air. W. F. C. C. Pynacker Hordijk, A. van Rosauin, J. F. baron van He^ckeren van Walièn, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen en Jhr. Mr. F. W. van Sty rum, leden van het dagelijksch bestuur en voorls uit de navolgende heeren J. van den Ban, P. E. Barbas, H. den Berg, M. II. Binger, A. Binnerts Szn., Ant. Bosse, Joh. de Breuk, Dr. G. E. A. Broese van Groenou, Dr. H. Brongersma, A. de Clercq, J. C. Cra mer, H. Cremer, G. B. Crommelin, Dr. J. Dekker, Mr. P. Dozy, A. van Driel, F. C. Dufour, W. Dyscririck, Mr. II. Enschedé, H. D. Emrik, O. D. Emrik, J. A. Fontein, J. Gerritsz, C. J. Gonnet, W. B. Guskens, F. Haven, Dr. P. P. C. Hoek, J. F. Hulswit, H. L. Janssen van Raay, J. C. Joekes, M. C. de Jong, H. J. F. A. A. M. van Goor, Dr, H. D. Kruseman, P. H. van der Leij, Fr. Lieftinck, Dr. H. L. van Linden van den Heuvel, Vincent Loosjes, Mr. J. W. Losecaat Vermeer, Dr. J. P. Lotsy, K. F. van Maas, G. G. van Meeuwen, Mr. A. -A van der Mersch, D. Mieze- rus, Mgr. M. P. J. Mollmann, G. van der Most van Speijk, C. Niemóller, F .L. Nix, J. C. Peereboom. Mr. A. A. Pelerin, B. P. Plantinga, Jhr. Ch. F. van de Poll, N Prins, Dr. L. C. Proot, H. J. Raedt, A. Rinkema, Jhr, H. H. Roëll, F. Th. Roeters van Lennep, G. Roodenburch, E. A. von Salier, J. Schreuders, Sicco R. Smit, Jhr. J. T. van Spengler, J. F. M. Sterck, G. H. F. Stoffels, J. C. Tadema, J. L. Tadema, Mr. A. W. Thöne, Mr. C W. Thöne, Dr. J. Timmer, Dr. Th. van de Velde, G. H. I- Vprwey, Mr. J. C. L. Vlaan deren, S. Ph. de Vries, A. G. W. van Waveren, C. W. J. Wesierman, J. Wes terman Holsteyn, Job. Winkler, E. W. L. Wupperman, Mr. Dr. J. Wy- tema. De voorzitter van het Comité, Mr. W. Jager Gerlings, hield de volgende toespraak: Hooggeachte Burgemeester, Toen Uw besluit om als Burgemees ter van Haarlem af te treden bekend werd, gevoelde men allerwege behoef te U blijken te geven van sympathie. Verschillende ingezetenen, die dit denkbeeld in zich omdroegen, verei den zich tot een comité om aldus de burgerij in staat te stellen U een alge meen o hulde te brengen en aan mij werd opgedragou U ap deze afscheids- audientie een enkel woord toe te spreken. Met dubbele ingenomenheid heb ik die eervolle taak uanvaard, want toen U op 5 April 1893 's middags als bur gemeester werd geïnstalleeid, was het aan mij vergund U des avonds bet eerst te mogen verwelkomen. U zal zich misscluen herinneren, dat ik toen als Majoor-Commandant der Schutterij bij de Serenade een geluk- wensch tot U mocht richten en de ver wachting uitspreken, dat de nieuwe magistraat don bloei onzer stad in hoog euiato bevorderen zoude. Sinds zijn ruim 19 jaren voorbijge gaan en U heeft in dien tijd aan Haarlem Uwe beste krachten gegeven e.i dat is veel, heel veel. De mij nu toegemeten tijd is te kort om in dit plechtig oogenblik te memo- reeren wat de gemeente alzoo aan U te danken heeft. Gij zoudt die opsomming trouwens zelf niet willen, doch ik kan niet na laten hier toch eens openlijk te con- staleeren, dat Uw hoogstaand karak ter, Uw durf, Uw vooruitziende geest, waarvan wij steeds meer en meer blijken hebben gezien, niet licht zal worden geëvenaard. Wars van zucht naar populariteit, hebt gij U steeds afgevraagd wat Uw plicht was en U nimmer laten weer houden door vrees voor afkeuring. Gij hebt steeds bestuurd zonder aan zien des persoons, staande boven de partijen. Voor bevoorrechting of ach terzetting bobt gij steeds gewaakt. Wij hebben Uw besluit om Uwe be trekking met eene andere le verwis selen, eenvoudig te eerbiedigen, over tuigd als wij zijn dat een nobel man als gij zulk een besluit niet dan na rijp beraad genomen heeft. Doch Haarlems burgerij blijft dit besluit betreuren en namens do velen, die ieder naar zijn krochten tot dit huldeblijk bijdragen, zeg ik U hierbij hartelijk dank voor allee wat gij in het belang der gemeente, die ook U lief was geworden, hebt gedaan. Wij verzoeken U-als uiting van die gevoelens eene blijvende herinnering te willen aanvaarden aan den tijd, dat U Haarlem's Burgemeester waait, nl. een gouden gedenkpenning waar van de uitvoering zal worden opge dragen aan de U welbekende firzna W. Voet en Zonen alhier, aan de eene zijde versierd met Uw borstbeeld, ge modelleerd door Toon Dupuis, waar voor wij Uwe welwillende medewer king bij deze inroepen en waarop aan de achterzijde door de kunstvaardige hand van den heer Elius Voet gegra veerd is een kijkje van Uwe kamer op het Stadhuis, waarin door U zoo veel voor den bloei van Haarlem werd bedacht, voorbereid of uitge voerd. Een album, de namen der gevers bevattendo, die U op deze wijze wen- sohen te huldigen, zal hierbij ge voegd worden. De tijd was te kort om een en an der nu reeds gereed te hebben, maar ij hopen dat dit herinneringsge schenk U aangenaam zal zijn en dat ij het U dan zoo spoedig zulks doen lijk is mogen overhandigen. Aanvaard, hooggeuchte Burgemees ter, met onzen hartelijken dank voor alles wat U voor onze gemeente deed. onze beste wenschen voor do toe komst. Dat U nog vele jaren voor de Uwen moogt gespaard blijven en dat U nog langen tijd do belangen van ons ge west, dat ook U lief is, zult mogen behartigen! „TROU MOET BLYCKEN". Concert op Zaterdag 13 Juli, 's avonds 8 1/4 uur, door de Muziekvereeniging ..Harmonie", directeu. de heer C. F. W. Werneeke. Programma 1. „Nee aspera terrent", marche mi litaire, C. F. W. Werneeke. 2. Ouverture „Festival", A. Leutner, 3. „Mein Traum", Concertwalzer, E. Woldteufel. 4. „La Coquette", polka voor piston solo, C. F. W. Worm cke, (door den beer F. A. Dekker). 5. Fantaisie de l'opéra „Der Frei- schütz", C. M. von Weber. 6. Concert Ouverture No. II, Gartner. 7. „Plapperui&ulchen", Salonstück, R. Eilenberg. 8. „Immer odor Nimmer", Wolzor, E. Waldteufel. 9. Fantaisie de l'opéra „Maritana" W. V. Wallace. De DrinkhaL der Staalwaterbrcnnen werd bezocht door 41 personen. Het bezoek der Engelsche fotografen. De 300 Engelsche fotografen, die Donderdag ©en kort bezoek aan onze stad brachten, woonden na den lunch het orgelconcert in de Groote Kerk bij. 0. a. werd een variatie op „God save the King" (van Hesse) ten uit voer gebracht. Om 3 uur ging het gezelschap in extra-trams naar Bloemendaal. waar de heer I,gn. Bispinck, voorzitter der Ned. Amateur Fotografen-Vereem- giug, ben op den afternoon tea ont ving. De heer P. Clausing Jr.. nam hier een groep-foto van het gezelschap. Vóór het diner keerden de Engolscken weer terug naar Amsterdam. Geopend. Woensdagavond werd het Geheel- Onthoudersgebouw in de Lange llee- reustraat ulhier opei-gesteld de fees telijke opening werd evenwel, door verschillende omstandighoden, uitge steld tot a. s. Zaterdagavond. De heer F. Dotnela Nieuwenhuis zal het woord voeren en ook de muziek- vereeniging „Voorwaarts", dir. de heer P. P. Wit, zal zich doen booren. INSTALLATIE. Ter civiele terechtzitting van het Kantongerecht te Haarlem, werd he den geïnstalleerd de heer Air. W. A. J. M. Fick, ambtenaar van het Op. Ministerie bij de Kantongerechten in het arrondissement Haarlem. Na voorlezing van de acte van be- eediging, ^sprak de kantonrechter eenige woorden van welkom. EEN GEVAARLIJK KARWEITJE. Reeds enkele dagen is men bezig met het verrichten van werkzaamhe den aan den toren der Groote kerk. De bekende schilder J. C. Boeree, voert op een ladder, die tegen den haan is geplaatst, met de meeste kalmte zijn schilderwerk uit. Ook de 70-jarige D. Munsterman neemt aan deze hooge werkzaamheden nog met jeugdigen moed deel. HULDEBLIJK BL-l.GEMEESTER. In achterstaande advertentie wordt medegedeeld, dat cn hoe men nog zij ne bijdrage kan inzenden voor deu gouden gedenkpenning, die onz-n burgemeester zal worden aangeboden. Wij verwijzen daarnaar nog eens uitdrukkelijk, omdat wij weten, dat vele vereenigingen en personen het zouden Betreuren, warneer zij niet aan dit huldeblijk zcuden deelgeno men hebben. BROODBAKKERSPATROONS. In de Donderdag gehouden vergade ring van de llaarlemscbe vereeniging van Broodbakkerspatroons is besloten zooveel mogelijk de invoering van den 10-urcn-datt voor het personeel in do bakkerijen te bevorderen. PROMOTIE. Men meldt ons ui». Leiden Bev. tot doet. in de rechtsw., na verd. ven proefschrift„Mijnrecht", B. Fr. Boekhold, geb. te Haarlem. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). llit de Omstreken BLOEMENDAAL. De tramkwesile. De Raad van Bloemendaal heeft gister gemeend, dat het in het belang der Gemeente was, de nieuwe electri- 8che tram voorloopig niet door te leg gen naar Bloemendaal, doch het eind punt te niaken bij het station Over veen. I ot veler verbazing is daarmede het gerucht bewaarheid geworden, dat de Raad in de tram kweet ie was om gegaan. Die verbazing is alleszins gerecht vaardigd, te meer omdat de omfaee- ring -ii gedachten noch door B. en W. noch door den Raad maar met een enkel woord is gemotiveerd. Dit is zeker wel het meest verbluf fende in deze geheel© zaait. Sedert het oogenblik, velo jaren ge leden, toen het onmogelijk was geble- bloken, dut de Raad de concessie de E. N. E. T., die reeds verleend was, zou handhareu, onulkit Haarlem voor het Uaarlemsohe deel der Bloe- mendaalsche lijn de concessie gaf uan do Uollaixlsohe Spoor, heefl het Ge meentebestuur steeds getracht, om van de H. IJ. S. M. gedaan le krijgen, om het op-zich-zelf vrij onbe tee keu ou de lijntje Haarletnsche grens-station Overveen te verlengen naar Bloemen daal. Met heel veel moeite ls men daarin, na jaren onderhandelen, ge slaagd. Zelfs is reeds de voorloopige concessie verleend tot aan 't station- Bloemondaal toe- Men kon dus in het volste vertrou wen zijn, dat B. en W. ook de dofmi- tieve concessie tot aan Bloemendaal zouden voorstellen. Te meer, daar de Raadsvoorzitter in zeer juiste woor den, nu een paar maanden geleden, de motieven van de 148 tegenstanders der doorlegging had bestreacr.. Toen merkte de vooratter op, dat adressanten, meest bezitters van au to's en equipages, geen nut iiadden van de tram en daarom tegen door legging der lijn waren. Ook wees Jhr. Bas Backer er op, dat de auto's der adressanten rneer lawaai, hinder en gevaar opleveren dan do eleetrisc-he trams. Men zou zoo zeggen, dal dit geen woorden zijn, waaruit men zou mo gen afleiden, dut op het verzoek win adressanten zou ingegaan worden. Te meer, omdat geen der Raadsleden in de bedoelde Raadszitting tegen de woorden van den Voorzitter was opgekomen. Het is dun ook bijna ongelooflijk, dat da Voorzitter van den Raad, de tram zaak aan de orde stellend, zonder een enkel woord van toelichting of verdediging een voorstelDo Roo van Alderwerelt dat vooraf met gepu bliceerd was namens B. en W. zei- de over te nemen, waariu juist liet omgekeerde staat van hetgeen hij in een vorige Raadszitting verdedigd had en waaraan de Raad ook zijn sanctie had gehecht. Eu de Ruad zeif liet de bestrijding van de tegenstanders van het voor stel van B. en W. over aan hot voor do oerste maal zitting hebben Raads lid den heer J. C. Laan. Blijkbaar was de zaak reeds afge handeld in niet openbare samen komst en nam men thans zelf de moei te met, om een ernstigdebot met de tegenstanders te voeren. Uit de scherpe uitlatingen van de heeren Van der Vliet en Bijvoet die men in hot Raadsverslag kun nale zen werd ook duidelijk, dat or tus- schentijds het eeo-en-ander is ge beurd, dal de gemoedereu van som migen heeft warm gemaakt Te Overveen en Bloemendaal is een groot deel der bevolking zeer ont stemd over het onverwachte verloop der zaak. VVaur look ongeveer 1000 ingezete nen 1) hebben gerequestrcerd voor de dooriegging der tram vindt men zeer onbillijk, dat de wensch dor 14 8te- gen-odressanten is ingewilligd. Voor al wekt hot ontstemming, dat de voor zitter de adressen der voorstanders van doorleving vrijwel heeft gene geerd, door bij de overneming van het voorsted-De Roo alleen te wijzen op „eenige adressen' van voor- en tegen standers. Men kan hier nu tegen in brengen, dat hei voorstel-De Roo toch in uit- 1) liet adres van Bloemendaal rvoruit was geieekeod door 72 loden en 681 nk-t-loden, het adres-Van Son door ruim 30 en het adres van noord- Bloemendaal door 210 ingezetenen. zicht stelt, dat in de toekomst de train wei naar Bloemendaal zal wor den verlengd, maar wie de geschie denis van het tramvraagstuk heeff gevolgd, zat zich niet aan de gedach te kunnen onttrekken, dat de Raad voor den drang der 148 outevredenÊn- over-de-doorieggiog gezwioht is en de belofte-voor-de toekomst alleen heeft ing.dasaht orn do 1000 adressanten te vreden te stellen. Dit dipromatiek voorstel laat echter ook de mogelijkheid open, dat men uit een oogpunt van tactiek de 148 Bloemendalers voor het oogenblik heeft bevredigd, in de verwachting, dat op don duur ook zij de doorleg ging niet zullen kunnen tegenhouden. Maar zonder nadere* aanwijzingen voor de juistheid van deze veronder stelling, zou ik haar gaarne aan vaarden, omdat een dergelijke manier van handelen geen bewijs zou zijn van een ruiterlijk en moedig optreden, dat toch ongetwijfeld die dee Raads moet zijn. JAC. C. M. Jr. RAADSVERGADERING* (Vervolg.) In het grootste gedeelte van ons nummer van gisteren konden wij over de Raadsvergadering nog het volgende opnemen In de hedenmiddag gehouden raads zitting aanvaardde de heer v. Tim- hoven het wethouderschap. In de va cature-Van Tienheven ln de finan- cieele commissie werd gekozen de heer J. C. Laan, m de vacuture-Van Hooff werd als ambtenaar van den Burgerlijken Stand benoemd de heer Van Tienhoveu. Als ambtenaar 'von den Burgerlij ken Stand werden voorts gekozen de heeren Verbeek en Green. Medegedeeld werd, dat de gemeen te-rekening een batig saldo aanwijst van 18,000. De tram. De Raad nam heden met 3 stemmen tegen, die van de heeren Van der Vliet, Bijvoet en Roezen, een voorstil van B. en W. aan. cm dc tram voor loopig alleen te leggen tot het station Oven een en dus niet door te trekken lot Bloemdudua). Het bovenstaande eischt nog eenige aanvulling. De VOORZITTER wensehte den heef Vau Tienhoven geluk niet ziju benoe ming. De Raad bcuppliudisseerde dit. Nadat de Voorz tter het tramvoor- stel aan de orde had gesteld, merkte Jhr. Bas Backer op. dat men wist, dat er eenige adressen waren ingeko men. De Burgemeester deelde nu mee, dat B. eu W. een door den heer DE ROO VAN ALDERWERELT irgedieud voorstel overnameu Dit bedotlde, om aan de Noord-Zuid- Hoilandsche Tramweg-maatschappij concessie voor de Iran te veriaenen tot aan het station Bloemend aal, met dien verstande echter, dat de lijn voorloopig niet veider zou gelegd w'or- den, dan tot het station Overveen. La ter zou men dan kui-nen beraadsla gen welken weg dn trom van Over veen naar Bloemendaal zou nemen. Dit voorstel was dus in strijd met de voorloopig-gegeveu concessie, om de tramlijn dadelijk tot Bloemendaal door te trekken. Van de Raadsleden sprak alleen de heer J. C. LAAN zijn eerste reded vóór het voorstel van B. en W. II ij sprak over den smallen weg, de rust van de bewoners, die door de tram ge stoord zou wordeu en noemde het vandalisme om de train door Duin-en- daal te leggeu, zooals anderen wilden. De heer BIJVOET hield een betoog tegen het voorstel, evenals de heer VAN DER VLIET. De heer Bijvoel meende, d2t de 148 adressanten teg?o het doortrekken der tram waren, om dat zij die niet noodig hebben, wijl zij in 't bezit van auto's zijn- De heer J. C. LAAN merkte op, dat van de 148 tegenstanders der doorleg- gmg er 58 aan den Blocmcndaalschen we-g wonen. Daar zijn er maar 16 bij, die een eigen voertuig hebben. De heer BIJVOET: Dc anderen mo gen dan zeker in de auto's van die zestien meerijden! De heer VAN DER VLIET wees er op, dat de middenstand zelf, blijkens le adressen, de doortrekking wil. De heer J. C. LAAN begreep niet, dat de middenstand daarvoor kon zijn. Men zou dan immers nog meer te Haarlem en Amsterdam gaan win- kelen. De heer VAN DER VLIET, drukte den Raadsleden nog op het hart, dat zij wel moeten bedenken hier niet één klasse der ingezetenen te verte genwoordigen, maar alle burgers. De VOORZITTER meende, dat alle Raadsleden hier zaten om dc ge- heele burgerij te vertegenwoordigen. Ten slotte werd hel voorstel van B. en W-De Roo van A. aangeuo- men met slechts de stemmen van de

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1