HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. GE MILLIONAIRS DINSDAG 16 JULI 1912 ja, bevelhebber van 't vierde leger corps. 't Is een goed soldaat, maar over zijn politieke bekwaamheden is nog niet veel bekend. Ook wordt nog de naam genoemd van Muhmoed Moekthar, oud-minis ter van marine. Be opstand in AlbanlB. Malizardey, de vali van Ueskueb, meldt dat 2000 Arnauten zich in dc omgeving van het district Prisclitina verzamelden, een bataljon aanvielen en dit erg in het nauw brachten. Tadil Pasja, die te rechter tijd met een bergbatterij en zes linie-bataljons aanrukte, dreet de Arnauten door een lievig vuur op de vlucht, en bevrijd de liet aangevallen bataljon uit zijn netelige positie. Bijzonderheden ora- ti ent de verliezen van beide partijen zijn niet bekend. De regeering zond een linie-brigade van Dedeagatsch naar Ferisovitsch. Nog wordt geseind: Troepen uit Skoetari en Elbassau dreven de opstandelingen in de dis tricten Tirana en Akdschekissar uit een. Marokko-quaestia. Uit de rapporten betreffende den slag. den zesden Juli door de kolon- ne-Gouraud in Marokko geleverd te gen don nieuwen roghi, die zich voor Bou Hamara uitgeeft, blijkt, dat de Franschen een groote overwinning hebben behaald. Ternauwernood ont kwam de roghi aan het lot, als krijgs gevangene in handen der overwin naars te vallen; hij wist zich met en kele getrouwen op Spaansch gebied in veiligheid te stellen. De Temp s-correspondent te Tan- gcr Wijst op de diepere bcteekenis van deze gebeurtenis: een ieder, die eeni- gen kijk heeft op den toestand in Ma rokko, weet, dat het niet bij dezen eeneri keer zal blijven, aldus verklaart hij, dat rebellen op Fransch-Marok- kaansch gebied bij vervolging een goed heenkomen zoeken in de Spaan- sche zóne. De correspondent dringt met klein er op aan, dat zoo spoedig mogelijk langs diplomalieken weg af doende maatregelen worden getrof fen, opdat de Fransche autoriteiten in Marokko niet machteloos zullen blijven tegenover personen, die ge tracht hebben het Fransche gezag te bcnadcclèn. Gruwelen Ie Mexico. De Amerikaansche bladen hebben berichten ontvangen uit Mexico over de wreedheden, door de regeerings- trocpen gepleegd na hun jongste overwinningen op de opstandelingen. Het is n,l. uitgelekt, dat na den slag bij Huitzilac 200 Zapatisteu, die wa ren in hechtenis genomen, allen zijn opgehangen. Dc regeeringstroepen waren in de meerderheid en na een omtrekkende beweging te hebben uit gevoerd, dwongen zij de rebellen, zich over te geven. Ook de rebellenleider legde do wapenen neer. De aanvoer der van de regeeringstroepen, gene raal Robles, liet toen de gevangenen naar het naburigo woud brengen; daar werden zij aan den zoom van het boSCli" elk aan een anderen boom opgehangen. De lijken liet men er hangen; het was een afschuwelijk ge zicht. Dit Cbina. 't Is weer mis in 't I-Iemelsche Rijk. Uit Peking komt 't bericht van een nieuw geval van muiterij te Lonang in de provincie Honan onder deta chementen van do 6e divisie. Er zijn daarbij velen gevallen. President Yoean Sji Kai droeg dén gouverneur van Honan op, om onmid dellijk alle beschikbare troepen bij een te brengen, de muitelingen te omsingelen en geen kwartier te ver- leenen. Ook in de politiek is 't strijd. De president heeft het ontslag van vier ministers aangenomen. Ook Hsioongëilincr de minister van finan ciën, treedt af. Als reden geeft men op, dat hij zich geheel aan de studie van de Chineesche financiën wil wij den. Hij zal met den eersten minister en den gewezen minister van finan ciën Tsjoesetsi een commissie vor men ,om de leeningsquaestie te bestm deeren. Tsjaopingtsjoean, de minister-van biimeniandsche zaken, neemt voorloo- pig financiën waar. Als de financiëele toestand is verbeterd, zal Tsoesetsl minister van financiën worden, die onder het keizerrijk reeds lange jaren oud-minister van financiën is ge weest. Belangrijke stakingen. IN ENGELAND. Troepen zijn gezonden naar Tilbu ry-dokken, bij wijze van voorzorg, na dc onlusten Zaterdag in de dokken voorgekomen. Alle dokwerkers te Li verpool eri Berkenhead staken, tenge volge van een conflict met de pa troons betreffende de bijdragen in verband met de invoering der wet op de ziekteverzekering. Wederom verluidt dat een bijleg ging van het geschil op handen is, daar Lord Devonport met Orbell en Gosling een onderhoud heeft gehad De eerste minister heeft besloten om zijn mededeeling aan het Lagerhuis op te schorten tot de uitslag van dat onderhoud bekend zal zijn. IN FRANKRIJK. is de toestand nog onveranderd; IN BELGIë. In Antwerpen zijn nog twee be stuursleden van de vereeniging van zeelieden gevangen gezet. Alltrlsi. LUCHTVAART EN MARINE IN DUITSCHLAND. De Tagliche Rundschau weet mede te deelen, dat van de cre- dieten onlangs door den Rijksdag voor defensie-doeleinden toegestaan, een som van ongeveer een millioen gulden, bestemd zijn voor het aankoo- pen van terreinen, waarop men van plan is hangars voor bestuurbare luchtschepen, die onder het departe ment van marine zullen ressorteeren, te bouwen. Het hoofdkwartier der maritieme lucbt-vloot zal gevestigd worden te Neu-Munster (Holstïen) Een som van 1.125.000 gulden zal door het departe ment van marine besteed worden voor het aanschaffen van luchtsche pen en de „Viktoria Luise", die dezer dagen zulk een prachtigen tocht over de Oostzee maakte, zal de eerste bal lon zijn, die wordt aangekocht. Zeven officieren en ingenieurs der marine worden thans te Johannisthal tot bestuurders van vliegmachines en luchtschepen opgeleid. DE TROEBELEN IN PORTUGAL. Aan de „N. Rott. Ct." wordt geseind: In Loures, Fanhoês, Buselias en Odivellas, gemeenten in de buurt van Lissabon, hebben de republikeinen de geestelijken en vele andere ingezete nen weggejaagd. Zij liepen tot Lissabon met hen mee en legden daarop hun vijandige ge zindheid aan den dag. In een eenzaam huis te Caragueira, tusschen Lissabon en Cintra, heeft men 19 aanzienlijke jongelieden ge vangen gemaakt, die men ook van sa menzwering verdenkt. Onder hen zijn er, die tot de hoogste aristocratie van het land behooren. Uit 'x VERRE OOSTEN. 't Russische blad de N o w o j e Wremja meldt: De gewezen Japan- sche ministerprasident Katsoera wordt op zijn reis naar St. Peters burg teri strengste bewaakt met het oog op de mogelijkheid van aanslagen van Koreaansche zijde. Hij moet ge machtigd zijn met Rusland een af spraak te maken over het verdeelen van Mantsjoerije en Mongolië, waar bij Mantsjoerije tot aan de Snocgari en Mongolië tot aan de rivier Tore aan Japan zouden ten deel vallen. HET PANAMA-KANAAL. Volgens berichten uit Canada dreigt de regeering aldaar met represaille maatregelen op de Caiiadeescbe wa terwegen, wanneer de Vereenigde Staten de belasting-vrijheid .voor Amerikaansche handelsschepen in het Panamakanaal doorvoeren. Dit drei gement is zeer ernstig omdat de Unie tol 60 van het scheepsverkeer op die waterwegen deel uitmaakt. Brieven uit Zandvoort VII. Do vorige maal heb ik de vrijheid genomen uwe aandacht te vragen spciaal voor de behandeling van de strandpaarden en -ezels en het was mijn plan het daarbij te laten. Op den 21slen Juni 1.1. gebeurde er evenwel iets, dat mij aanleiding geeft alsnog enkele woorden aan deze aan gelegenheid te wijden. Hel was door de Amsterdamsche Lustrumfeesten, dat onze plaats de eer word waardig gekeurd door een groot aantal reu- nisten, de senaat van het Amsterdam sche Studentencorps, alsmede door eenige studeuten, eenige uren in op schudding te worden gebracht. Bij die gelegenheid werd bij andere ver maken ook druk gebruik gemaakt van de te huur zijnde paarden en ezels. Ieder van de toeschouwors heeft zioh kunnen overtuigen, hoe het daarbij toeging. Het was eene bevestiging van mijne opinie, dat mishandeling slechts is Onze Lachhoek ER IN GELOOPEN. Kastelein (tot zijn zoon). Je bent een ezel, dat je jo ecu valsch kwart je in je handen hebt laten stoppen! Dat kun je nu voor mijn part aan den eersten den besten bedelaar ge ven. Kastelein. Daar ligt het valsche kwartje nog altijd. Heb je hel nief weggegeven? Zoon. Jawel. Maar de bedelaar heeft er dadelijk vijf glazen bier voor gedronken. Wat is dat toch vandaag hier! riep de directeur van t telefoonkan toor tot zijn employées. Het regent klachten van abonnés er is een druk te van belang. We kunDen er niets aan doen, ant woordde een der dames. D© krant heeft een bericht gehad, dot er een zekere Jansen door de tram is over reden en nu telefoneert elke Jansen □aar eiken anderen Jansen, om te weten te komen, of de gewonde Jan sen zijn Jansen was. eene kwestie van appreciatie. Het ge beurde daar dat twee personen tege lijk op een beest zaten; en op mijn vraag aan een agent van politie of bij zulks niet verbieden kon, was het antwoord: dat moet de verhuurder weten, het gaat ons niet aan. Het schijnt dus dat de politie niet kan verhinderen, dat twee niet geheel nuchtere personen op een hit of ezel plaats nemen. De ezel die deze han deling ondervond scheen zich Diet al les te laten welgevallen, want toen de tweede persoon er op plaats nam, staakte hij onmiddellijk door te gaaD liggen. Die ezel was nog de wijste van allen! Thans zag men een nel gekleeden agent m e t handschoenen, doch zo n d e r instructie blijkbaar. Mogen deze regelen er toe bijdragen dat ook te dezer verandering komen. Er is thans een order gekomen van het hoofd van de politie, dat voortaan elke politiebeambte gedurenden den badtijd in dienst witte handschoenen moet dragen, 't Is haast beleedigend voor de badgasten, alsof men daar mede wil zeggen, dat badgasten men- schen zijn die men niet zonder hand schoenen kan aanvatten. Als zoo be doeld mag men het dan ook niet op nemen. Erkend moet worden dat deze maatregel niet kan worden afge keurd. Zoo merkt men telkens wat nieuws, ook wanneer men de dagbladen volgt. Ik las voor eenige dagen dat de Ge meenteraad van s-Gravenhage eene bepaling heeft gemaakt omtrent het zoogenaamde „pootjesbaden' in zee. De leden van genoemden Raad wen- schen op nader bepaalde gedeelten van het strand geen bloote beenen te zien behoorende aan personen van 16 jaar en daarboven. Het daartoe strekkende voorstel lokte in de ver gadering een levendig debat uit. Vol gens een der ledeu was dit voorstel 'n stukje klassenstrijd. Doze verorde ning geldt nl. voor dat gedeelte van het strand, waar gewoonlijk de He den van de meer gegoede klasse plo gen te vertoeven. De bovengenoemde zoo meende hijy wenschte niet tegen de bloot beenen van het proletariërs aan te zien. Nu vind ik die conclusie te ver ge zocht, alhoewel ik het heusch zoo erg niet vind dat men pootjo baadt. Niet elkeen kan zich de weelde veroorlo ven om per badkoetsje van het zee water te genieion en wanneer nu iemand lust heeft pootje to baden en daarbij geen ergernis geeft, welnu, waarom dat genot ontzegd? Neen, als men zoo kieskeurig is dun valt er op „zwemmers' of „zwemsters soms heel wat meer aan te merken. Ook het gedrag van wandelaars is soms ergerlijk, bij het bespieden van in haar koetsje terugkeerendc baad- eters. Zeer terecht is het dan ook te Schc- veningen aan heeren verboden bij de damesbaden stil te staan of (of gelijk men hier ook veel ziet) de baadster?' met binocles te begluren. OM ONS HEEN No. 1563 Yerliaoging vin huishuur. Bij oen artikel van Dr. Jacques Bertillon in Je sais tout, geti teld L a C r i s e des loyers, de crisis iu de buren, is onder andere een plaatje gevoegd met het onder schrift een half milliard meer in tien jaar. Het stelt een huisheer voor, gezeten op een geopende brandkast, terwijl oen groote menschenmenigte zwaar trekkende, komt aanslepen met een grooten geldzak, waarop het cij fer 31/2 milliard francs te lezen staat. „In 1900", zoo luidt de toelich ting, „betaalden de Fransclien, om te kunnen wonen, oen som van drie mil liard, in 1910 hadden zij volgens de officieele statistiek al drie en een half milliard te betalen. Waar zal die stij ging eindigen Het. prentje is echt Fransch leven dig. suggestief, maar daarom nog niet juist, zooals we verder zullen zien. Do vijfhonderd millioen francs meer konien niet uitsluitend, mis schien zelfs niet voor een groot deel, in de zakken van den grinnikenden huisheer terecht. Daarvan maakt de schrijver van het artikel geen geheim. In een hoofdstukje, getiteld: „Wat js de oorzaak van de crisis in de huishuren geeft hij verschillende redenen van do stijging der huur prijzen op. Vooreerst is het handwerk veel duurder, dan vroeger, naar schatting gemiddeld 25 procent, dus een vierde. Gedeeltelijk als een gevolg daarvan zijn ook do bouwmaterialen in prijs gestegen, namelijk met 18 procent. En terwijl dc arbeid hooger moet worden betaald, duurt hij kortereenige bouwvakveroenigingen schatten die vermindering op 15 tot 25, andere zelfs op 33 procent, naar gelang van bet vak De bouw- en herstellingskosten van een huis zijn dus duurder geworden. Natuurlijk moet de huurder die beta len, omdat hij ze betalen kan. Wat den huurder betreft, die niet betalen kan. er wordt voor hem niet meer ge werkt. Waarom zou men bouwen voor menschen, die niet kunnen be talen Dr. Bortillon omschrijft hier op Bcnigszins eigenaardige manier de reden, waarom de armst en genood zaakt zijn, zich met de goedkoopo maar slechte woningen te vergenoe gen. Alles, wil bij zeggen, is in prijs gestegen, maar zij kunnen dien hoo- geren prijs niet betalen en möeten zich dus wel met het onvoldoende vergenoegen. En nu is het voor ons, bewoners van Haarlem en omstreken, zeer eigenaardig te lezen, dat de Fransche Bchrijver klaagt over te geringer) aan bouw van eenvoudige woningen. Ze ker, er zijn to Grenelle, Vaugirard, Passy (alle in de buurt van Parijs) ontelbare steigers te vinden, maar toch wordt er z. i. niet genoeg ge bouwd en vooral niet genoeg vhn.het type der goedkoopo woningen, Ziedaar dezelfde klacht, die ge daald, wordt in ónze eigen gemeente. Het is bijna niet te gelooven, hoe ook m Haarlem gespeurd wordt naar een goede arbeiderswoning. Nauwelijks is ruchtbaar geworden, dat de huurder van zoo'u begeerde woning overleden Is, of wel naar elders gaat verhui zen, of een heele stroom van gegadig den trekt op hem en op den huisheer of Natuurlijk stelt deze laatste zijn voorwaarden. Hij voelt zich sterk en zoekt den soliedsten van de liefheb bers uit. Soms gaat hij, beweert men, nog verder en geeft een zeer duide lijke voorkeur aan het kleinste gezin. I Een groot aantal kinderen zal zijn bezit, meent hij, eerder beschadigen. Maar zóó doet zich het bedenkelijke feit voor, dat Juist de menschen met liet groote gezin, die natuurlijk de F e u li I et o n Naarhel En gelach door E. Phillips Oppenheim. 40) Oom, zei ze, ik ontmoette Guy in de hal van Collision Mansions. Hij zocht mij en ik heb hem meegebracht om aan u voor te stellen. Phineas Duge stak zijn hand op en gehoorzaam aan dat gebaar stond de secretaris op en verliet de kamer. Het verheugt mij zeer u te ont moeten, mijnheer, zei liij. Maar mijn nicht heeft mij alleen uw voornaam maar genoemd. Ik ben de Hertog van Mowbray, zei Guy eenvoudig, en het verheugt mij zeer u te ontmoeten als u de oom van Virginia is. Zij heeft verleden week slecht behandeld, maar ik ben nu goneigd, voegde hij er met een tintelen van zijn oogen aan toe, het haar te vergeven. Ik heb uw nicht ten huwe lijk gevraagd, mijnheer. Zoo antwoordde Mr. Duge een keetje droog. Ik kan niet zeggen, dat het mij verheugt dat te hooren, daar Ik haar juist zelf weer heb terugge vonden. Er is geen reden, mijnheer, ant- grootste behoefte aan een flinke wo ning hebben, die niet krijgen kun nen. De zaak van de stijging der huis huren is een wereldquaestïe. Ze komt in Engeland en Duitschland, beweert Dr. Bertillon, nog scherper uit dan in Frankrijk en de fantastische teeke naar heeft deze uitspraak weer ge ïllustreerd met een prentje, waarop een huis in Duitschland letterlijk be stormd wordt door een woongrage menigte, die zich al vechtende op lad ders verdringt en zoo de ramen in klimt, omdat zij zich den tijd niet gunt, behoorlijk door de deur naar binnen te gaan. Wat daaraan te doen is Voor Frankrijk komt de schrijver van liet artikel niet tot een- conclusie, maar hij duidt er toch op door aanwijzing van wat hij elders gezien heeft. „In Engeland en Schotland hebben de gemeenten besloten om zelf te bou wen. Te Glasgow bijvoorbeeld moe ten nog tal van woningen voorkomen, waarvan Dr. Bertillon zegt: „niets kan te Parijs een denkbeeld geven van zulke afschuwelijke huizen. Voordat ik er binnenging sloeg de vriendelijke Schotsche collega, die mij wel tot gids wilde dienen, zijn broekspijpen om en raadde mij aan, datzelfde te doen, wegens de niet to noemen vuilheid, die we op de trap zouden ontmoeten." Het was erg, maar het gemeente bestuur wenschte niets liever dan die krotten af te breken. Waar dat dan op wachtte Op het gereedkomen van nieuwe woningen, waarin de men schen een plaats zouden kunnen vin den en die door het gemeentebestuur werden gesticht. Zoodra dat het geval is, wordt het krot onbewoonbaar ver klaard, de eigenaar is dan wel be reid, het aan de gemeente voor een prijsje te verkoopen, zij breekt het af en bouwt er een nieuw huis op. Natuurlijk is dat keurig in orde. Een zeer groote binnenplaats, mooie en zeer goed onderhouden trappen, mooie, goed verlichte woningen met flinke schoorsteenen en alles wat bij een goede woning behoort. Voor het gebruik van verschillende gezinnen een waschgelegenheid (d. w. z. voor kleederen), een badkamer, en zoo meer. De gemeente bouwt die huizen niet alleen, maar beheert ze ook. En Dr. Bertillon gevoelt dadelijk, waarin de moeilijkheid ligt, want hij voegt er aan toe „Lastige huurders worden zonder moeite de deur uit gezet, en zonder dat de wethouders of de Raadsleden voor hen partij kiezen." En zijn verwondering over zooveel gemeenschapsgevoel vindt haar uiting in dit volzinnetje „Schotland lijkt mij een buitengewoon land". De huurprijzen zijn nauwelijks hooger dan die vau de krotten. Er is haast geen stad in Engeland, die niet ïn dezelfde richting min of meer vruchtbare pogingen doot. In Duitschland heeft elk gemeente bestuur naar eigen inzichten gehan deld, zoodat daar groote verscheiden heid in de genoriien maatregelen heersciht. De eene bouwt zelf, vele an dere geven financieelen steun aan vereeniglngeu, maar oefenen daarop dan ook een scherp toezicht uit. Feitelijk komt dus Bertillon tot de slotsom, dat de gemeente op de eene of andere wijze dient op te treden. Wij Haarlemmers moeten niet ver geten, dat wat hij te Glasgow prijst, blijkbaar groote huizen zijn, verdeeld iu woningen, naar den Hollandsehen naam kazernes genoemd en die voor een arbeider te onzent geen ideaal mogen heetcn. In ons land stelt men nu eenmaal lx»ogen prijs op zijn vrijheid, aanvaardt desnoods nog een bovenhuis, maar trekt liever niet in een huurkazerne, al zou die dan ook naar moderne eischen ingericht zijn. Ieder zijn eigen huisje. Ziedaar wat w ij verlangen Daarvoor is ruimte woordde Guy, waarom u haar zou ver liezen. Je kent zelfs den naam van mijn oom nog niet eens, zeide Virginia glimlachend. Ik ben Phineas Duge, ant woordde Duge. U heeft zokcr nooit van mij gehoord Ik kom ook niet dikwijls in Engeland. Phineas Duge! zei Guy ten hoogste verbaasd, meent u den....? O ja er is er maar één van mijn naam, antwoordde Duge glim lachend. Het verheugt mij te hoo ren, dat mijn roem of misschien 'mijn beruchtheid zelfs u bereikt heeft. Guy lachte Ik geloof niet, dat hier veel quaestie van beruchtheid kan zijn, antwoordde hij. lk geloof, dat u wel zal merken, dat u hier een lieel populair persoon is. Zelfs, antwoordde Pliineas Duge, ofschoon ik mijn nicht toe stond uit mijn huis weg te loopen om hier een jacht te beginnen. Het was een van mijn fouten, maar Vir ginia heeft het mij vergeven, lk denk, dat zij u alles wel verteld zal heb ben Alles, antwoordde Guy, en wij zouden graag zoo gauw als u er verlof toe geeft willen trouwen. En uw familie vroeg Duge. Guy glimlachte. Ik geloof niet, zei hij, dat te dien opzichte zich eenig bezwaar zal noodig, veel ruimte, en die is in de stad, waar dc grond schaars en duur is, zeer moeilijk to vinden. Er is dus nog een andere zaak en Dr. Bertillon heeft die in Amerika gevonden. Hij heeft er in een tram gezeten, die de stad uit ging ou door onbewoonde volden rood, zonder één passagier dun hij zelf. Midden in het veld was het eindpunt. De tramweg-maatschappijen wor den door de concessie-voorwaarden genoodzaakt. zulke lijuen in onbe woonde gedeelten aan te leggen, om daar menschen hoen te lokkeu. Is er eenmaal een tram, dan komen de huizon er vau zelf eu dc grond is er niet duur. Is dut ook niet voor Haarlem de richting, die we gaan moeten Geld van de gemeente, een flinke tramlijn naar buiten, met goedkoopo werkmanstreinen op bepaalde uren. Dat kan Haarlem alléén niet doen, er is ook medewerking van de buiten gemeenten voor noodig. Misschien inoot daarvoor nog wel eenige veran dering komen in de denkbeelden er is in onze onmiddellijke nabijheid oen gemeente, die stelselmatig de zorg voor de huisvesting barer werklieden aan anderen overlaat 1 J. C. P. Üuitenlandscii Overzicht Dc oorlog tusschen ItallSenTurkijs Verschillende bladen hebben den laalsteu tijd bij herhaling verzekerd, dat Italic geen plan heeft de actie in de Aegeische Zee voort te zotten en zich zou verbonden hebben zich te bepalen tot liet Tripolitaausche oor- logstooneel. In een half-ambtelijke nota spreekt de Tribun a deze geruchten tegen. Het ministerieele blad verklaart, dat de maritieme operatics binnenkort zullen hervat worden en dat aller eerst Chios zal worden bezet. Zelfs verzekert de 1' rib una, dat een bestuurbaar luchtschip naar het oostelijk deel van de Middellandsche Zee-zal worden gezonden, om daarbij medewerking te verieeueu. Thans wordt gemeld, dat in het ge vecht bij Sidi Ali do Italianen 16 doo- den eu 73 gewonden hadden. De ver liezen der Turken waren grooter, want de Italianen vonden vele ge wonden en verscheiden honderden lijken, die ze op het slagveld hadden achtergelaten. Volgens een particulier bericht uit Konstantinopel, bestaat er in de hoogste regeeringskringen in Turkije wantrouwen tegen Enver bei, die, zoo als men weet, zijn Arabieren een eed heeft laten afleggen, dat ze den strijd zouden voortzetten, zelfs al sloot de regeering vrede met Italië, waarbij gebied verloren ging .Men verdenkt hem ervan, dat hij een overeenkomst tusschen Turkije en Italië zou willen gebruiken om do Arabieren tot on trouw van het Turksche rijk te bewe gen, waarbij het zeer goed kon zijn, dat hij, als schoonzoon van den sul tan, hoofd werd van een onafhanke lijk Arabisch Kalifaat. Men meent dat hij ook steun zou vinden bij een groote mogendheid, die reeds lang genoeg blijk gegeven heeft van haai' belangstelling voor een moge lijke onafhankelijkheid van de Ara bieren. Naar men verzekerd, is Kiamil Pas ja, die in levendige briefwisseling staat met Lord Kitchener, dezer da gen ingelicht over de mogelijke ge volgen van het optreden van Envqr bei. De regeeringscrisis in Turkije schijnt iets te verminderen. De groot vizier heeft in de Kamer een verkla ring afgelegd, waarin hij den toe stand van Turkije naar buiten en naar binnen besproken heeft. Tot slot zei hij: als do Kamer voortgaat haar vertrouwen aan het kabinet te schenken, dan zal dat voortgaan zijn plicht te doen, indien de Kamer dat niet wenscht te doen, zal het aan haar staan een beslissing te nemen. Vervolgens gaf Assim bei een ver klaring over do verhouding tot het buitenland, die over het algemeen in de laatste tien maanden aanmerkelijk verbeterd is. De Kamer heeft daarop met 194 te gen 4 stemmen haar vertrouwen in de regeering uitgesproken. Tot minister van oorlog zal wellicht benoemd worden Tartar Beman pas voordoen. Gij beiden, zeide Phineas Duge, schijnt elkaar op zeer on conventioneel© wijze te hebben loe ren kennen, en toch schijnt uw fami lie op hetgeen ge doen wilt, niets te gen te hebben. Er zijn maar. twee meisjes, aan wie ik mijn millioenen kan nalaten. Morgen wensch ik met uw zaakwaarnemer te spreker.. Virginia weet, antwoordde Guy, dat ik haar even lief zonder eenig geld zou hebben. Ik houd zelf heel veel van geld. antwoordde Phineas Duge glim lachend, maar ik geloof dat ik er precies zoo over denken zou, als ik van uw leeftijd was. Oom, zei Virginia, ik heb Mr. Vine en btella gesproken eu ik heb hun uw boodschap overgebracht. Zij komen vanavond om acht uur bij ons eten. Zouden wij zouden wij?... Phineas Duge viel haar met een licht schouderpohalen in de rede. Er een familiediner van maken, ■wilde je zeker zeggen merkte hij op Mijn nicht hoopt, dat u ons het genoegen vau uw gezelschap wil aan doen, voegde hij er tot den jongen man aan toe. Guy snelde naar liet Grosvonor Plein terug. Hij vond Lady Medlin- court kaartspelend in de speelkamer. Tante, zei hij, na haar gasten begroet te hebben, ik moet u dade lijk. spreken. Kom even bij mij in de ontbijtkamer. Ik heb u iets belang rijks te zeggen. Als je mij durft storen voordat ik dit spel uit heb, zal ik nooit weer tot je spreken, verklaarde zij. Als wij dezen robber verliezen, zullen mijn diamanten er aan moeten ge- looven. Hij liep de kamer op en neer, zijn best doende zijn ongeduld te verber gen. Gelukkig won Lady Medlincourt lien robber, en volgde Guy in de ont bijtkamer, na haar winst verzameld te hebben. Wel, Guy, wat is er zei ze verwijtend. Je hebt zeker dat kind teruggevonden lk heb haar niet alleen terugge vonden, antwoordde hij, maar ik bon alles omtrent haar te weten gekomen. Weet u van wien zij een nicht is en bij wien ze inwoont 1 Hoe zou ik dat nu weten, beste jongen antwoordde zij. Haai' oom is Phineas Duge, ze) Guy. Hij heeft zijn toestemming tot ons huwelijk gegeven, en mij ge oogd, dat ik morgen mijn zaakwaar nemer moest zenden. Maar, jongen, wat een geluk riep Lady Medlincourt uit. Hij is de rijkste man uit Amerika. Guy knikte. Het kan mij niets 9chelen, zei hij. behalve dat daardoor al uwe kennissen veel vriendelijker tegen over Virginia zullen zijn. Ga nu mee naar het C la rid ge Hotel, om u te la ten voorstellen. Het is nog juist tijd. Het diner van dien middag was een groot succes. Midden onder het maal lachte Lady Medlincourt zacht in zichzelf Ik moet u allen eens iets vertel len, zei ze. Ge weet. dat.Guy dit Jaar naar Amerika ging om zijn neef op te zoeken, die daar land ont gint. Hij was zoo bang. dat de men schen zouden denken, dat hij daar heen ging om een Amerikaansche erf gename te vinden u weet dat wij allen ellendig arm zijn dat hij èo in New-York èn op de terugreis een gefingeerden naam aannam. Feitelijk wö3 hij maar twee dagen in New- York. uit vrees, aat iemand hem zou herkennen. En te moeten denken, Guy, nep zij uit, dat je nu toch doet wat een ander doet. Lieve mevrouw, zeide Phmeas Duge, de conventies in ons wonder vol land zijn maar geen dingen, die men ongestraft als kleinigheden kan beschouwen. Op een of andere ma nier weten zij zich toch baan te bre ken. Zoo bijv. uw neef hier. die trachtte de wereld te toonen, dat hij er niets mee te doen wilde hebben, en toch zal het zijn pijnlijke plicht zijn, zooveel van mijn met moeite ver diend geld aan te nemen als de bruidschat van mijn dochter en de uitzet van Virginia mij nog zullen overlaten. Nooit heb ik zoo goed be grepen, hoe roekeloos het van een jonge vrouw is om met een Engelsch- man te willen trouwen. Virginia lachte zachtjes. Wat ik aan excentriciteit in mij mocht hebben, zei ze, terwijl zij haar hand een oogenbhk op zijn arm legde. heb ik aan u te dunken. Wie zon anders nan mijn familie getele grafeerd hebben, om naar hier over te komen voor zooiets onbelangrijks al9 mijn huwelijk Norris Vine ving den blik van zijn gastheer op en verhief zijn glas. Mag lk zoo vrij zijn. vroeg hij, een toast, of liever verschillende toas ten te drinken Ik drink met u, mijn heer. voegde hij er met een lichte buiging aan toe, op het verdwijnen van een oude vijandschap. Ik beu een beetje fanatiek gowoest, vrees ik, zooals alle menschen, die een recht vaardige zaak voorstaan. Ik drink op uw bekoorlijke nicht, en op den ge lukkigen jongen man, die haar echt genoot zal worden! En eindelijk drink ik op ons groot land 1 Op Amerika en het verdwijnen van alle vijandige gevoelens riep Phineas Duge uit, terwijl hij zijn glas boven zijn hoofd hief. Op Amerika eu de liefste van al haar dochters 1 fluisterde Guy Virginia in het oor. EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5