Roma Cacao DE VOLKSDRANK LDe beste Yoor^pri^ Een lid van den Haagschen Raad, do grootste opposant tegen bet pootje baden, vroeg wie daaraan nu zooveel aanstoot nemen. De toelichting op het voorstel ant woordt: de vreemdelingen. Hij felici teert dan de vreemdelingen, dat zij zoo deugdzaam zijn, gaat vervolgens dan onze huurlieden na. De Duitscher zal er geen aanstoot aan nemen, want hij 2egt: „dem Rei- neii ist alles rein". De Engelschen zijn wat meer puriteinsch, maar de ge schiedenis leert, dat zij als zij iets zien dat shocking is. zeggen: „Honny soit qui mal y pense"; met deze is men dus spoedig klaar. Voor de Fran- scticri behoeft men niet bang te we ien. die genieten zooveel in hun caba rets en hooge middelbare kunst, dat z'j voor pootjebaden niet weg zullen I blijven. Ja. waarde lezers, wanneer we i.mren dat men te Scheveilingen zelfs een bloote beenen meer wenscht te z'en, dan glimlach ik en vraag mij af hoe gebruikt men aldaar de ba den? Is men dan geheel gekleed of bl jft men op zoo'n verren afstand ia:> het strand dat zulks zonder aan stoot kan geschieden? Maar wat epreek ik over 't geen in zee wordt aanschouwd Is het op het strand en in de straten niet hetzelfde? Of stooi men zich alleen aan pootjebaden? En fin, hoe l zy de meerderheid in uen Haugscnen ituu ueeit locb oesjutcii, het puotjebaiKu te verbieden. Ik boop maar dat onze eueiuciitbare heeteu ucrgetijke verordeningen niet gaan verzinnen, want dan Komt men op een terrein dal zmu uitgebreid en giud is, dut zij eenmaal betreuren zullen zien daarop te hennen begeven. ZAND V OUKTER. Einncuiaud biuAtej.tooi.s.c gezuld worden nutonessc v ii we v. d. Poli ei Y au Iets. i naar Het Lun liiliki.jKtMj p.ii ontbijt te gebr den uamiaujy Van Deventer naar SoesU-uk uc.r,j.(_tlIEN. j-.viueuci zul Woensdag auii de noiuurale iai.d- imig ie Doven lei ver duur Haar nufuames i wei sum en jonkvrou- duor ue Kaniei heeren .i.ieipenijiiich en jlir. ivumngiu-Moeaer zal per autoniuoiei eeist Higeven, om ten Ko- a.uuar tret tweede iiKen, waarna Zq in naar Deventer gaat. k«ert zij rechtstreeks terug. De Koningin-.Moeder zal Vrijdag 19 dezrr een buzoek brengen aan het Itijks'ipvoecimzsgesticht voor meisjes te Zeist. DE STAKING VAN DEK- EN MAfHI- NEPERSONEEL TE KO I TEKDA.M. ke chef-macbinist van de firma Karl oernoers bemerkte Vrijdagavond, dat de Kijiisleephn. west DeutscberLioj J 9. die met andere RijiisleepLooten ge durende de staking van het dek- 'en machinekamerpersoneel van deze sleepbooten is opgelegd aan de werf van de firma P. S.nit Jr., aan den Oost ai kerioordschendijk, cüeper lag dan de andere slèepbrmten. Een dadelijk ingesteld onderzoek bracht aan hel licht, dat er sabotage was gepleegd, niettegenstaande er een waker aan boord was geplaatst. Een buiten- boordskraan was opengezet, en daar door stroomde het water in de sleep boot. Verder bleek dut in de machine kamer de peilglazen stuk geslagen wa ren. Verdacht hieraan schuldig if medeplichtig te zijn. zijn aangehou den de sleepbootkapiteins B., P. en L zoomede de waker M. Allen zijn naar het politiebureau aan de Nassaukade overgebracht. De sleepboot :s leegge pompt. Vrijdagnacht ging een stuurman, bestemd voor d^ Kijusleepboot Nord Deutscher Lloyd KJ, met den kapitein van dezo sleepboot en vergezeld door drie pulitie-agenten, op weg naar boord. Up de Foijfcuooidkade gebo den, daagde een troep stakers op, die legen den stuurman bedreigingen uit ten en hem te iijf wilde. De politie dreef den troep uiti-en ,en de kapitein loste een revolverschot. Daarna gin gen de kapitein en de stuurman aan boord. Naar later bleek, is de machi nebankwerker D. A. li., uit de Oran jeboomstraat, door een kogel in het hoofd getroffen. Hij is in het zieken huis ter verpleging opgenomen. De Reedersvergadering der Scheep- vaartv»reeniging te Rotterdam en de Rotterdamse l.loy.i besloten de ga ges der matrozen, stokers en trem- mers met ingang van 1 Januari 1913 niet f 2 per maand te verhoogen. In overleg met de Nederlandsche Zee- mansvereeniging Volharding zijn de desbetreffende bepalingen in de col lectieve overeenkomst tusschen die vereeniging en de beide genoemde li chamen met het bovenstaande in overeenstemming getracht en is de duur dier overeenkomst in verband daarmede verlengd tot ultimo Decem ber 1915. VERGIFTIGINGSZAAK TE ABBF.XBRODK. Men meldt aan de Tel. Op de begraafplaats te AbbenLrvk (Vonrne en Putten) werd Zatcrdjg- middag het lijk opgegraven van den rijken landbouwer J. 11. VVesterveld, die aldaar 5 Mei j.l. zeer plotseling was overleden, na ten huize van zijn buurman G. Stcou, eveneens landbou wer van beroep, op diens nofstede een kop koffie en een bittertje gebruikt te hebben. De justitie uit Rotterdam, vertegen woordigd door den rechter-commissa ris, t:ir. Van Heiten, en den officii r van justitie, mr. v. Sleeabzi-gum, ver- gezeild van den prosector-bacterioloog dr. De Josselin de Jong, en den contro- leerende ngoneesheer hij de Rijksver zekeringsbank, dr. v. Herwerden, be gaven zich naar de begraafplaats, ge volgd door een talrijke menigte dor pelingen. Wegens d«o vergevorderden staat van ontbinding, ha dde opening van de kist plaats in hst lijker.huisje op het kerkhof. De doctoren namen maag en ingewanden uit hat lijk en stelden die ter band aan den scheikun dige, die uit Rotterdam was rnedege- komen. De aanleiding tot de opgraving zou daarin gelegen zijn, dat bij de vrouw van den landbouwer Stoon, na liet ge bruik van melk zich eveneens ver schijnselen van braking zouden heb ben voorgedaan. Een der viouwelijke huisgenoot* n heeft toen melk ongemerkt nctuei ge houden eu Ier hand gesteld aan een familielid van de vrouw van Stoon, die, geneesheer te Hottei dam zijnde, op eigen initiatief de melk door een scneikundige deed onderzoekeu en vergif vond. Het algemeen gerucht te Abbcubroek wijst den vermucdelijk.-n iluder aun, zoodut de justitie tem.en vond, zich in de zaak ie mengen. Het scheikundig onderzoek zal thans na der moeten uitwijzen. HENGELAARSWEE Een hengelaar uil Augustinusga ging heel vroeg ver voor zonsop gang per fiets naar het Kolonels- diep, om te gaan visschen. Nauwe lijks peddelde liij, of hij kreeg proces verbaal wegens fietseu zonoer licht. Pas had hij zijn hengels uitgeworpen, of zijn tweede verbaal volgde, hij vischte met meer as» éen he .gel. Een uurtje daarna hij had al wat ge vangen kwam een veldwachter de visch meten. Er wuren er bij „onder de maateen derde verbaal. Hij had ze geborgen in zijn spekjuk, deel zij ner militaire uitrusting, wat ook niet mag. Dus 4e verbaal, locn is de hen gelaar maar weer naar huis gegaan, zoo meldt 't Hbld. VALSCH GELD. Te Mofkwerum en Koud urn blijkt veel valsch kloingeld in omloop te zijn. Voor een paar dagen zijn daar een paar vret-mde kooplui geweest en juist na dien lijd is het valsche geld daar aanwezig. AL'I'O-ONGEI.CK. Waarschijnlijk doordat te woest werd gereden, is Zondag de automo biel van den heer Kamphf, te Lemeler- vehle, nabij Terschuur, gemeente Bar- neveld, in een sloot gereden, ten ge volge waarvan de chauffeur zijn been brak, terwijl do auto zwaar bescha digd werd. De andere inzittenden bleven onge deerd. POST- EN TELEGRAAFBOND. Zondag werd te Utrecht de 18e bondsvergadering gehouden van den Ned. Post- en Telegraafbond, onder presidium van den heor J. A. de Back uit Enschedé. Na do opening werd hij de behan deling van het jaarverslag een mo tie ingediend waarin de houding van den directeur-generaal werd betreurd bij een onderhoud tegenover de ver tegenwoordigers van den Bond, spe ciaal den voorzitter, eu waarin de hoop uitgesproken werd dat in de toe komst een meer,tegemoetkomende hou ding zal worden aangenomen tegen over de vertegenwoordigers van don Bond. De jaarverslagen werden vervol gens goedgekeurd. Do heeren J. A. do Back, C. D. J. Buijs en A. J. Voskamp werden als bestuurslid herkozen. De volgende ulgemeene vergadering zal weder te Utrecht gehouden wor den» Aangonomeu werd een motie om de regcering te verzoeken de toelage voor het kindertal terug te nemen eu daar voor in de plaats lo geven een sala ris regeling van f 2000 maximum voor klerken met beide radicalen, f 1700 voor hen met een radicaal en f 1500 voor hen zonder radicalen. Nadat de heer Buijs een inleiding had gehouden over de ambtelijke po sitie der klerken, werd een motie aan genomen, waarin de weusch werd uit gesproken dat de klerken zullen wor den aangewezen voor functies waarin zij meor dan thans hun kennis ten nutte van den dienst kunnen aanwen den. Op voorstel van mej. W. Tengeler, uit Sclieveningen, werd een motie aan genomen, waarin men zich verklaar de voor blijvende gelijkheid van plich ten en rechten voor vrouwelijke en mannelijke ambtenaren en de wensch werd uitgesproken dat maatregelen, dat door vrouwelijke ambtenaren geen dienst zal worden verricht op uren vallende tusschen 11 uur namid dags en G uur voormiddag, niet tot uitvoering zullen komen. Instemming sverd betuigd met het verzoek der Peiisioenvereeniglng aan den Minister oin het batig saldo uit het pensioenfonds van burgerlijke ambtenaren aan to wenden tot even redige verhooging van de pensioenbe dragen voor do deelgcrechligde wedu wen en weezen. Aan de regeering zal verzocht wor den om den tijdelijkea termijn te doen meetellen bij de promotierege ling. Voorts zal verzocht worden om kier ken met beide radicalen na tien dienst jaren te benoemen tot adjunct-com mies. Ten slotto besloot men eau te ver zoeken de boeten, den ambtenaren op gelegd, niet te storten in de scltalkisl, doch aan te wenden len bate van een of ander fonds van ambtenaren of beambten van dat dienstvak. VERDEDIGING VAN NEDERL.-INDIé. De nog uit Indié verwachte leden van de Staatscommissie voor de ver dediging van Nederlandsch-Indië zijn thans hier te lande aangukomsn. De installatie van de commissie heeft morgen plaats in de Trêves-zaal in Den Haag. De gewone zittingen van de commissie zullen gehouden worden in het gebouw aan den Korten Vijver berg aldaar, waarin tot vóór eenigen lijd gevestigd waren de burcelen van den Industrieelen Eigendom, VOETEN-INSPECTIE. De chef van den geneeskundigen dienst in Den Haag zal, zoo meldt liet Va*L, een bijzondere inspectie houden ever den toostuud en de verzorging van de voelen van de soldaien en mi liciens van het garnizoen. DE W ARMTE. liet „Hhld schrijft Zondag was liet door liet heele land oen paar graden koeler dan Zaterdag, terwijl Maandag de thermometer eveneens weer wat lager staaL De maxima waren resp. &2.5 (Vrijdagj, 84.5 iZuierdagj, 82 (Zondag) en 80 IM aandak J Bovenstaande temperaturen kwa men voor tn de vrije utmosfeer, dat wil zeggen in een thermometer-hut, waar de wind vrij kan doorspelen, maar waarin zelfs de indirecte zunne- semjn geen toegang heeft. Zooals vanzelf spieekt, kunnen in nauwe straten voel hoogere temperaturen voorkomen. Vooral in den laten na- uuddug, is hel verschil tusschen me teorologische temperatuur en stads- temperatuur heel groot. Terwijl Zon dag het maximum, zooals wij zagen, selechts 82 gr. F. was, hep in een nauwe asplialtstraat de thermometer tot 87 gr. op. Tegen den avond was hel verschil tusschen de beide tempe- ruluren zelfs 11 gr. Ook Zondag kwamen in de Zuide lijke en Oostelijke provinciën van ons land alleen de twee uiterste, Zee land en Groningen, moeten wij uit zonderen de hoogste standen voor. Aangenaam was de warmte echter aan de Noord-Hollandsche Zuiderzee kust. In Enkhuizen lag de max. temp. niet hooger dan 75 gr. F. Het mooie weer duurt niet alleen in ons land voort Zonnig eu warm is het b.v. ook in de Scandinavische landen in Zuid-Zweden staat de barometer het hoogst. in nagenoeg alle deelen van Duitschland, in Bel gië. Zw itserland en een groot deel van de Donau-monarchfe. In Frank rijk is duarentegen de hemel niet meer vlekkeloos blauw. De zonne schijn wordt er dikwijls getemperd, eu de neiging tot omveer is vee! ster ker geworden. Vooral aan de West kust zijn onweders tot uitbarsting ge komen. De laatste weertelegrammen laten zich over den toestand echter meer optimistisch uit In Engeland zijn Zaterdag cn Zondag nog op ver schillende plaatsen onweders losge barsten. De wind woei toen met een vrij groote. maar onrevcltnafigc snel heid uit West, soms zelfs uit Noord west, waardoor de thermometer tij del iik niet onbelangrijk daalde. Thans heeft de wind zich echter opnieuw veroostelijlct, waardoor de zonneschijn de overhand kreeg, en de thermometer opliep. In Schotland is de weertoestand niet zoo gunstig als in de overige landen. De barometri sche depressie, die zich in het hooge Noorden doet gelden, laat zich name lijk ook op de Schotsche hoogelanden bemerken. Een bewoner van de Lange Baan- strant te Rotterdam, zekere C. d. B., heeft bijna een uur lang de aandacht van het puhliqk getrokken door zijn waaghalzerij cr. zwemkunst. Na half gekleed aan de Oudehaven te water te zijn gesprongen, zwom hij de Maas in klauterde lot tweemalen toe bij de Willemsbrug op en sprong dan tel kens van do leuning van die brug in de Maas. De rivierpolitie haalde hem ten slotte met een haak binnen boord en maakte een einde aan zijn toeren. In Duitschland werd geen streek Zondag zoo door do hitte geteisterd als het Rijnland. Op sommige plaat sen wees de thermometer 38 gr. Celsi us in do schaduw. Van alle kanten worden gevallen van zonnesteek ge meld. In den Rijn, beneden Keulen, verdronken twaalf personen, de mees- teri, daar zij in verhitten toestand te water sprongen. I-Iet bezoek aan Scheven!ogen heeft Zondag oen ongekende hoogte be reikt. Zondagavond word het aantal bezoekers op strand, strandmuur, Ge vers Deynoofplein, enz.,' op 100.000 geschut. De trams bleven tol lang na middernacht rijden. De directie van het Kurhaus liet na afloop van het avondconcert door do .Tagorkapel op het terras nog oen afwisselend pro gramma uitvoeren Alle etablissementen waren tot laat in den nacht bezet. Te Zoelen is de 48-jorige W. van Ha aften ton gevolge van de hitte Za terdag overleden. VERDRONKEN. Te Culemborg is een bakkersbedien- de, die in do Lek ging zwemmen, ver dronken. Te Delft is een werkman, die te tien uur nog in de Schio ging zwemmen, verdronken. Hij laat een w eduwe met vier kinderen achter. Ten oosten van Harderwijk viel het bijna 6-jarig dochtertje van schip per Albertus Hartman, over boord en verdronk voor de oogen der ouders. In do rivier de Dommel te Eindho ven is een 15-jarige zoon van de wed. De Groot uit Woensel, bij het baden •verdronken. Bij liet baden in de Molenvaart on der Leek (N.-H is verdronken de 13- jarige P. Koeman. In de Singelgracnt to Amsterdam is Zaterdagavond een 15-jarige knaap verdronken. Zijn lijk is opgehaald. In de Realengracht te Amsterdam is een jonge man bij het zwemmen I verdronken. Zijn lijk is opgehaald. Gisteravond viel een negenjarige knaap, woonachtig in de Conrad- straat, in het water van de Oostelijke Rietlanden bij Amsterdam. Zijn va der sprong hem na en bracht hem op het droge, doch het mocht niet geluk ken de levensgeesten bij den jongen drenkeling weder op te wekken. Zondagnamiddag is te Woensel het 15-jarig knaapje van de wed. De Groot bij het baden in de rivier de Dommel verdronken. OP IIET DAK GEVLUCHT. In het Rijks Krankzinnigengesticht te Medemblik werd bij het avond appèl een patient vermist. Al spoedig werd hij ontdekt op het dak van een der gebouwen. Hij weigerde naar om laag te komen en wierp met eenige dakpannen, lotdat het hem begon te vervelen en hij zich gevangen gaf. VERGIFTIGING Het „Hbld. meldt: In een van de grootste hotels te Amsterdam heeft vermoedelijk een ernstige misdaad plaats gehad. Zondag 7 Juli bemerkte de chef-kok van net bedoelde hotel, dat de patis sier zelfs in do keuken zijn genegen heid toonde voor een lid van het vrou welijk personeel. Aangezien in onze groote hotels op dit punt de meest strenge discipline wordt gehand haafd, Weid bedoelde patissier en een jeugdige assistent, die, zij het dan meer spelenderwijs, ook aan het zelfde feit schuldig was, tegen 1 Au gustus ontslagen De laatste maakte echter ziin excuses en zijn ontslag werd ingetrokken. Den volgenden dag reeds gevoelde da chef-kek zich minder wel en Dins- datr werd hij plotseling, na het ge bruik van het middageten, hevig on gesteld. Nog word aan niets gedacht en zelfs werd verzuimd een genees- heer te raadplegen. De chef-kok werd echter steeds zieker en eindelijk, Vrij dags daaraanvolgende, werd de dok ter geraadpleegd. Deze vond de ver schijnselen dermate verdacht, dat hij een collega-specialiteit raadpleegde. Inmiddels werden de uitbrookselen van den patiënt en diens faecaliên scheikundig onederzocht en werden deae doortrokken van arsenicum be vonden. De justitie werd met het geval in kennis gesteld, die onmiddellijk een nauwgezet onderzoek aanving. De lijder kon nog nauwkeurige aanwij zingen geven omtrent hetgeen den hewusten Dinsdag was voorgevallen dat hij het laatst tuinboonen met spek had gegeten en zich, toen zijn maaltijd klaar stond. e,-«n verwijderd had. Indien er vergiftiging had plaats gehad, kon het alleen tenge volge van dien maaltijd gebeurd zijn. De chef-kok is Maandagmorgen overleden. De ontslagen patissier en het vrou welijk lid van het personeel, met wie hij verkeerde, zijn op het politie bureau aan een zeer ernstig eu lang durig verhoor onderworpen. Het lijk zal van Justitiewege nader geschouwd worden. De geneesheeren, die den patiënt behandelden, dr. Rudersdorff en dr. Van Dieren, zijn mede in verband met deze zaak door de Justitie gehoord. De „Tel." meldt, dat het bedoelde hotel „Palais Royal" is. Nader wordt nog gemeld De chef-kok was 35 jaar, gehuwd eu vader van 3 kinderen. Sedert 7 jaar was hij in het hotel werkzaam. Aangaande het verhoor verneemt men, dat de ontslagen patissier met het keukenmeisje verleden week Maandag te zamen is uitgeweest. Om trent de plaatsen, die zij bezochten, liepen de lezingen van beiden uiteen. Aangezien het meisje zich daarom trent te voren ook reeds tegenover een kameraad liet een en ander had laten ontvallen, zal dat allicht tot ophelde ring komen. VEREENIGING VAN TANDARTSEN. Te 's-Hertogenbosch werd opge richt een vereeniging van tandartsen in de provinciën Noord-Brabant, Limburg en Zeeland, ten doel hebben de de belangen der tandartsen in het Zuiden van ons land te behartigen. NEDERL. CHEMISCHE VEREENI GING. De algemeen©' vergadering der Ne derlandsche Chemische Vereeniging werd. te Enschedé door den voorzitter, prof. dr. S. Hoogewerf (Wassenaar) geopend. Vervolgens werd het woord verleend aan prof. dr. F. M. Jaeger (Gronin gen), die een door lichtbeelden toege lichte rede hield over de Carnegie- Institution of Washington' en over de onderzoekingen, die in het Geophy- sisch Laboratorium dier instelling worden verricht. Omtrent het vereenigingsleven in 1911 valt het volgende te rapporteeren. Bedroeg het aantal leden 31 Decem ber 1910 425, op 1 Januari 1912 was het rond 500, zoodat een aanzienlijke toeneming va" het ledental is te boek staven. Door den dood ontvielen der veree niging twee van haar drie eereleden, te weten prof. dr. J. M. van Bemme- len en prof. dr. J. H. van 't Hoö en bovendien het lid dr. J. Potter van Loon. OVERREDEN. In de 1ste Spaarndammerstraat te Amsterdam viel een kind van één jaar uit een kinderwagen, juist op het oogenblik, dat eeu bespannen melkwagen voorbijreed, met het ge volg, dat het kind een wiel over het houfd kreeg en kort daarna aan de bekomen erwoudingen overleed. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 1 Augustus 1912, waarop zijn dienst bij de landweer is geëindigd, de land\veer-2de-luitenant L. J. Prins, van de infanterie der lamd- weer in het 5de district, benoemd bij liet reserve-personeel der landmacht, met bestemming voor den dienst bij de landweer tot reserve-2de-luitenant bij de infanterie der landweer in zijn te genwoordig district; is benoemd bij het reserve-personal der landmacht, bij het personeel van den geneeskundigen dienst, tot reser ve-officier van gezondheid der 2de klasse, de heer I. Zeehandelaar, arts. STAATSPENSIONNEERING. Begunstigd door heerlijk zomer weer hield de federatie van afdeelin- gen van den Bond voor Staatspen- sionueering in het district Enkhuizen Zondag te Hoogkarspel een zeer druk bezochte openluchtmeeting. Aan het slot der meeting werd de volgende motie aangenomen: „De operiluchtsamenkomst, enz.. „overwegende, dat de nood en van den armen oude dringend om voor ziening vragen, overwegende, dat in Staatspensioen zonder premiebetaling het eenig afdoende en allereenvou digste middel aangewezen Is, om in die nooden te voorzien, „spreekt als haar overtuiging uit, dat met alle geoorloofde middelen onver poosd moet worden gestreefd naar 't verkrijgen van dat Staatspensioen en hoopt, dat de in 1913 te kiezen volks vertegenwoordiging in groote meer derheid deze overtuiging zal deelen en ze tot werkelijkheid zal maken," NED. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. De afdeeling Noord-Holland van den Nèdérlandscheu Boud van Ge meente-Ambtenaren hield een alge- meenc vergadering te Amsterdam. Uit het door den secretaris uitge brachte jaarverslag stippen wij aan dal niettegenstaande het aantal le den van 128 tot 437 steeg, toch nog krachtige pogingen zullen moeten worden aangowend om nog tal van burgemeesters, secretarissen, ont- t vangers en ambtenaren ter secreta- j rie tot toetreding te bewegen. Vervolgens wordt ter tafel gebracht i het verslag der „salaris-commissie", i waaruit de wenschelijkheid, dikwijls de noodzakelijkheid van verhooging der wedden van burgemeesters, se- j cretarissen of ambtenaren ter secre- j tarie bleek Bij het rapport van het leerling- examen betoogt een der leden de wenschelijkheid pogingen aan te wenden om te geraken tot 't instellen van een examen ter verkrijging van i een akte van bekwaamheid in de ge- j meente-administratie, zulks op grond dat de wijze, waarop thans door de Nederlandsche Vereeniging voor Ge- meentebelangcn het examen wordt j afgenomen, dit gewenscht doet voor- komen. Vooarl op de overweging dat het i niet gewenscht is twee gelijksoortige diploma's naast elkaar in 't leven te roepen, wordt bedoeld voorstel ver worpen. Bij het rapport omtrent de eventu- eele instelling van vacantie-oorden rijst de vraag of de voordeden van een dergelijk onderzoek de daaraan verbonden groote kosten wel recht vaardigen. DE HOOP. Het hospita al kerkschip De Hoop is te Aberdeen binnengeloopen. Alles wel. BUITENGEWOON OPZICHTER. Door den Minister van Waterstaat is benoemd tot buitengewoon opzich ter A. J. W. Denekamp*, to Haarlem, bij de werken tot verbetering dor vis- schershaven te IJmuiden. VERGIFTIGING TE BREDA. Naar we vernemen, heeft het onder zoek der opgegraven lichanrnsdeelen van mej. N. te Breda, de aanwezig heid van vergif aangetoond. Zooals men weet, had de opgraving plaats Zaterdag van de vorige week, in verband met de arrestatie van N. te Bergen-op-Zoom, vroeger te Breda. N. blijft allo schuld ontkennen. (Msb.) BRANDSTICHTING. Zaterdag werd te Assen binnenge bracht en in het Huis van Bewaring opgenomen Geert S., arbeider te Ub- bona, verdacht van brandstichting in de onbewoonde boerderij van den heer Hofkamp te Uhbena. De ver dachte heeft reeds bekend, zoo meldt 't Ilbld. BOSCHBRAND. Ia de buurtschap Aperloo, nabij den Cenlraaispoorweg, onder de ge meente Doornspijk, is een gr^ot bosch ongeveer 7 8 II.A. beslaande, door brand geheel vernield. IN BRAND GERAAKT. Te Uithoorn had een vierjarig meisje, Daalhuizen genaamd, het on geluk in brand te geraken, doordat haar kleertjes aan een brandende kaars vlam vatten. Zij kreeg ernstige brandwonden. Het kind is ter verple ging in het L. V. Gasthuis te Am sterdam opgenomen. BRANDEN. Door stneuling ontstond gistermid dag een begin van brand in den voor raad krullen, welke in den kelder van de biscuitfabriek „Patria" aan den Haarlemmerweg te Amsterdam opge stapeld lagen. Doordien men onmid dellijk de brandweer alarmeerde, kon het vuur in zijn allereerste begin bluscht worden, zoodat bijna geen schade werd veroorzaakt. In den nacht van Zondag op Maan dag werd brand ontdekt op de eerste verdieping van j>and no. 83 aan de Sophiakade te Rotterdam, bewoond door den steenhouwer P. Bakker Jbz. Bij dien steenbouwer woont in de heer P. J. Visser, buitengewoon op zichter van den waterstaat, en in een boekenkast op dien» kamer is de brand uilgebrokeu, vermoedelijk door het daarin vallen van oen vonk van ene lucifer. Een kamer, twee alkoven eu een keuken zijn geheel uitgebrand. Zondagnamiddag brak er brand uit in het huis van A. v. d. Pol te Nijker- kerveen waardoor de woning en de aanwezige voorraad hooi geheel in vlammen opgingen. Met moeite slaagde de brandweer er in het nabijgelegen woonhuis van G. Landman te behouden. Verzeke ring dekt de schade. In den nacht is aau de Alsleedsche- straat te Enschedé het galanterie waren-filiaal van den hoer Kwak door brand vernield. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Te Epe ontstond door onbekende oorzaak brand iu den hooiberg van A. Logtenberg, buurtschap Wissel. Ook het woonhuis en een schuur raakten in brand. De inboedel en de nog in huis zijnde levende have werden ge- red. INGEZONDEN MEDEDEELINGBN 30 Cta per regel. VAN HOUTEN'S bjj uitnemendheid. GOED en GOEDKOOP. VOEDEND en GEMAKKELIJK VERTEERBAAR. 1 Kg. 1.50 v2 - 0.80 f 0.42^ Yi o- 0.18 oiacLnicuws WEDUWENZORG. Maandagavond vergaderde in dt Korenbeurs alhier de afd. Haarlem van de vereeniging van gepensiuri neerde onderofficieren en minderen, onder de leiding van haren voorzitter, den heer J. H. Schat. Besproken werd bet bedanken van den secretaris dor afdeeling, den heer J. van der Horst. Na herhaalde stemming werd in diens plaats gekozen de heer A. Wijk huizen. De heer S. M. Bijl verklaarde zich genegen om, wanneer aan bet hoofdbestuur bleek, dat het postzegel fonds in het voordeel der vereeniging was, dit wel te willen beheeren. Toe gezegd werd daarover met het hoofd bestuur te zullen correspon deeren. Daar do boeten voor het niet ter ver gadering komen slechts door enkelen werden betaald, werd besloten do boe ten af te schaffen. Do contributie-in ning liet te wenschen over, zooals bleek uit t' geen d:e bode daarover me dedeelde. Sommige leden verbuizen eu geven geen kennis daarvan, ande ren laten, vaker dan noodig is, daar om loopen. Medewerking der leden is dringend noodig, ook in deze. Ook bleek, dat de verhoogde contributie, die met ingang van 1 Juli op oen gul den per kwartaal is gesteld, nog vol gens do oude bepaling is geïnd. Over het minder betaalde zal in liet 3de kwartaal worden beschikt. Na eeni ge besprekingen werd te ruim half el/ de vergadering gesloten. EIGEN HULP. In de Zaterdagmiddag onder voor zitterschap van den heer R. J. de Rui ter te 's-Gravenhage gehouden verga dering der Vereeniging „Eigen Hulp", werd het jaarverslag over 1911 even als de rekening en verantwoording over dat jaar en de begrooting voor 1913, ongewijzigd vastgesteld. Tot leden van het hoofdbestuur wcr» den herkozen de heeran A. W. Kallen- burch en J. G. Tuytel en gekozen do heer J. A. van der Breggen, terwijl >n de vacatures, ontstaan in het colleg« van commissarissen der algemeen» afdeeling Spaar- en Voorschotkas, werd voorzien door de herkiezing der volgens rooster aftredende commissa rissen W. H. Moll en dr. II. E. Gr eve, Bepaald werd, dal dit jaar een stu diebeurs zal worden toegekend voer de studie aan de Technische Hooge school te Delft. Op voorstel van het district Amster dam werd besloten de volgende alge vergadering daar ter plaatse te houden. ELECTROTECHNI3CIIE SCIIOOL Bij het einexamen, ter verkrijging van het diploma der electrotechnische school slaagdde o.m. de heer L. Kei» laar, te Haarlem. Gymnastiekvereen. „Bato" Op den personeelen gymnastiekwsd- strijd in Baflo (Gr.) behaglde de he'T B. Koning den 5den prijs in den 1« graad, een zilveren medaille. Rubriek voor Vragen Geabonnecrden hebben het voorrecht vragen op verschillend gebied, mits beantwoording vatbaar, in to zenden Redactie van Haarlem's Dagblad, Grooil Houtstraat 53. Alle antwoordon worden geheel kostelotf g9geven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam c woonplaats van den inzender vennelc» wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Wat zegt Artikel 229 dtf Gemeentewet ANTWOORD. Artikel £29 luidt:» Gemeentebesturen zorgen, dat ft1 nauwkeurige staat opgemaakt en 1>? gehouden worde van hetseen naar h-'

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6