turgerlijk recht eigendom der gemeen te is. Deze staat en de daarin jaarlijksch aangebrachte verandering worden nan de Gedeputeerde Staten medege deeld en hetzij in druk, hetzij in af schrift, tegen betaling der kosten al gemeen verkrijgbaar gestild. Vil A AG- Tot wien moet ik mij wenden tot het opmaken van een tes tament ANTWOORD. Tot iederen nota- COR R ESPONDENTIE. Mej. wed. H De man dien u noemt is geen dokter, wij raden ieder een if aan zijn raad geloof te hech ten. Op uwe vragen kunnen wij dus mot antwoorden. Uit de Omstreken BEVERWIJK. Alen schrijft aan 't Hbld.: De buitengewoon hooge aardbeien- prijs van dit jaar bezorgt den expor teurs daarvan, die in den winter reeds afsluitingen tot levering hadden doen maken, groote schade. Ten einde deze (enigszins te dekken besloten de han delaars de vorige week niet dan tegen cc a lagen nriis te koopen op verbeur te van een boete. Waar echter vele gioote fabrieken om van levering ver zekerd te zijn hun belangen aan de ""mi Tuindersvereen .Kenn.cmerland hadden toevertrouwd, kocht deze di rect een flinke» voorraad, waardoor de kooplieden ten slotte hun woord braken. Zaterdag kwamen door de c;'-i=lige Amsterdamsche klein-markt vele kooplieden naar hier. Ook dit was weder niet ten genoege der ex- i nti-iM-s en vermoedelük door hun in vloed deelde de directie der Bever- wi.'ksclic Exportveiling mede, dat aan v teemde kooplieden niet verkocht werd. Toch had men vati sommigen ecu waarborgsom aangenomen, en l'ieii de kooplieden, die deze gestort hadden, hij het mijnen van een koop daarop wezen, werden zij uit het vei linggebouw verwijderd! XÏMU1DEN. Uitbreiding Visschershaven. De St.-Crt. van 16 Juli, no. 1G4, be vat erkenning van onteigening van eicenfi iinmen in de gemeente Velsen, noodig voor de uitbreiding der Vis- sciiershaven te lJmuïden. Voor verschillende vtsschersschepen worden in IJmuiden en ïd Nïeuwe- d cp vaten olie, kisten met thee, kis ten met kaas, vaten glycerine, enz., p'ingebracht. Waarschijnlijk zijn de- zo er:,-deren weggedreven uit het wrak van het Engelsclie stoomschip Petrel", dat den Yorigan Zondag na- Inj Zand voort overstoomd werd. ZANDVOORT. ERNSTIGE WAARSt HUWING AAN ZWEMMERS E\ NIET- ZWEMMERS. De heer P. V.iioku.mp, badarts te Z r .dvoort, schrijft in een stuk in het llhld. o. a. Geen zomer gaat er voorbij of één dar zeebadplaatsen heeft tc boeksta ven één of meer gevallen van verdrin ken, door eiaen schuld ontstaan. Niet genoeg kan gewaarschuwd worden te nen de onzinnige gewoonte om ver in zee te gaan. In een kleine brochure, door mij uit gegeven „Genezing door zeelucht en zeebaden", wordt er met nadruk op gewezen, dut zelfs de beste zwemmer, volkomen vertrouwd met de zee, plot seling z.g. kuitkrampen of andere aandoeningen kan krijgen en groote kans heeft te verdrinken. Wanneer er om hulp geroepen wordt, daar, waar geregelde contrAle is, zal bi de meeste gevallen vroegtijdig hulp verleend worden maar ook in deze gevallen kan het te laat zijn de ontzettende angst kan aanleiding geven tot zoo enonnen .schok van het hart, dat pa tiënten niet meer te redden zijn, i ok al is de badarts oogenblikkelijk op de plaats des onlieil3. Het ligt voor de hand, dat niet- zv. emmers er in het geheel niet aan denken kunnen verder imzee te gaan dan de badman zegt, d. w. z. het zee water mag niet hoven de heupen ko men, daar men anders door bef trek ken van het water gevaar loopt het evenwicht te verliezen en dieper in zee komt. Het nemen van een zeebad, twee ma len per dag is absoluut verkeerd. Het hart schijnt een dusdanigen sterken prikkel slecht te verdragen. Niets is verder verkeerder dan te denken, dot liet gezonder is dieper in zee ie zwemmen dan aan den kant. Therapeutisch is juiat het baden vooraan in de branding het be langrijkst men krijgt dan behalve 't lichtbad als 't ware een koolzuurbad door de luchtbellen, het schuim der branding de zand partikeltjes prikke len de huid eveneens tot functie, ter wijl de flinke golfslag de huidmassa ge gccompletecrt. 0"k zorge men, niet bezweet in het bad te gaan. Aangekomen vreemdelingen Botlenheim, Lausai ne. Pension Bui tenrust, 3 pers. E. Bottenheimj id.. Hotel Zeerust. G. Botieiüreiiii, id., id. R Beretan, Beufort, id. \V. ltutgers v. d. Loeff, Bloeruendaal Hotel d'Orange, 2 pers. Th. Rutgers v. d. Loeff, Paterswol- de, id. MullerTuttler, Ulm, id, 2 pers. A Wiersraa, Wildervank, Pension Marezate, 3 pers. Torchheimer, Berlijn, id., 2 pers. Righorich, id., id.. 6 pers. R. Furst, id., id., 8 pers. E. Geiger, id., id.. 2 pers. A. J. Schusler, Amsterdam, Hotel Driehuizen, 3 pers. Riclihara, id., id. Mevr. Odijk, Arnhem, id. Jac. Vetter, Amsterdam, id., 2 p. J. Hovingen, Delfzijl, id. Mevr. Frigger—Veltman, Haarlem, id.. 2 pers. W. P. v. Breda, Amsterdam, Hotel Driehuizen ,4 pers. F. W estendorp, Utrecht, Villa Mon Pliiïsïr, 4 pers. Fam. Grader, id., Posfstraat 11, 2 p. Mej. Hoop, Amsterdam, Nïeuwstr. 25 7 pers. J. Kramer, id., Kerkstr. 18, 6 p. INGEZONDEN Van Ingezonden stokken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie don inzender niet teruggegeven. Voor den inbond dezer rnbriek «tolt de Redactie sich niet aansprakelijk. Haarlem, 16 Juli 1912. Mijnheer de Redacteur. Bij deze neem ik do "vrijheid een klein plaatsje in uw veelgelezen blad te vragen. Bij voorbaat mijn dank. Ter aanvulling van het berichtje, voorkomende Lu het blad van git-te ren, over het relletje aan de Brou wersvaart, zij even vermeld dat niet mijn vader, zooals uw berichtgever meldde, S. een flink pak slaag heeft gegeven, maar dat S. na de ruiten in geslagen te hebben, nog zoo goed was mijn vader een geduchten slag in 't gezicht te geven. Hopende dat deze weinige regelen een heel ander licht op de zaak zullen werpen, verblijf ik U, Mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsruimte P. B. EVERS Az. Sport en Wedstrijden D: Olympischs Spelen. NEDERLAND BEHAALT WEER ELN" DERDEN PRIJS Het Ne lerlandsche sabel-team. be slaande it de heeren It- A. E. W de Jong, lt. Doorman, lt. Van Ros- sem en lt. ter zee Scafogne, heelt in den landen-sabeiwedstrijd den derden prijs behaald. Nederland won eerst vau Engeland en België, verloor toen van Bohemen, en werd mèt Bohemen voor de finale gequafificeerd. In die firmle verloren de Hollanders met 3—13 van Hongarije en ook van Oos tenrijk Met Bohemen maakten ze ge lijk spel (8 tegen 8). maar tden om den derden prijs opnieuw word ge kampt. wou Holland. Het eindresultaat was: t Hongarije, 2 Oostenrijk. 3 Nederland. TIET TOTAAL-RESULTAAT van de 5de Olympiade voor de Hol landers is dus, dal we drie derde prij zen wonnen. Onze worstelaars en de eenige afgevaardigde van de N. A. U. hadden geen succes. Eveurum leverde tennis gunstige resultaten up. Toch is de behaalde uitslag drie derde prijzen gunstiger voor ons dan die der Olympische Spelen in 1908, en in verhouding tot het klein aantal Nederlaiidsche deelnemers al thans niet slecht te noemen. DE MARATHONLOÖPER LAZARO OVERLEDEN !- De Portugees Lazaro, die in den Marathonloop door de hitte bevangen •werd en naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, is aan de gevolgen van zijn sport(?)beoefening overle den. De „Tel." meldt, dat het bericht van j Lazaro's overlijden (dat Maandag-' morgen om 6 uur 20 al geschiedde) eerst, laat op den da^? bekend werd gemaakt, zoodat de laatste dag der Spelen in het Stadium er niet door benadeeld wetxl. De Porlugeesche ge zant bleef den ganseden dag bij het bed van z'n urmen landgenoot waken, terwijl drie doctoren al hel mogelijke aanwendden om hem le redden. He laas is hun dit niet mogen gelukken. Lazaro was, zooals hel gebruik is, te vuren medisch onderzocht en ge schikt bevonden om aan den wed strijd deel te nemen. Hij heeft Vrijdag de baan geloopen en vertelde den Portugeeschen gezant nog, dat hij liaiir gemakkelijker vond dan die langs de bergachtige wegen in Portu gal, op welke hij gewend wasote trai- neeren. 11 ij liep gewoon, hield op om een glas water te drinken bij Wilverdal, '10 K.M. van den start. I-Iij sprak nog tegen eeuige andere deelnemers en ging toen weer frisch verder. Kort daarop viel hij, door de hitte bevan gen. Onmiddellijk werd hij in een zieken-auto naar het hospitaal te Stockholm gebracht. Lazaro kreeg zoutwater-inspuitingen cn men paste nog andere middelen toe om de le vensgeesten op te wekken, maar zij faalden. De temperatuur bleef hoog. Tegen 1 uur in den ochtend luister de hij bij het noemen vau zijn naam; kort daarop viel hij weer in zwijm, maar als hij zijn naam hoorde stond hij op en wilde gaan loopen. I-Iij ijlde voortdurend de koorls nam meer en meer toe en in den vroegen morgen stierf hij, totaal bewusteloos zijnde. De oorzaak van het ongeval is al leen te wijten aan de verschrikkelijke hitte. Eu toch volbrachten 34 van de 98 deelnemers het geheel e parcours, waarvan verscheidene loopers betrek kelijk nog zeer frisch waren. Het is ontegenzeggelijk betreurenswaardig, dat deze 5üe Olympiade een slacht offer heeft geëischt, aldus een scha duw werpend op dit wereldberoemde evenement. Lazaro, die slechts 22 jaar oud is, laat een weduwe na. Tragische bij zonderheid eemge dagen geleden ontving hij in Stockholm bericht, dat hij vader geworden was. Hij wordt morgen op het R.-K. kerkhof begra ven» Tot zoover de berichtgever van de „TeL". liet blad vindt het (natuurlijk) be- treureuswaardig, dat de vijfde Olym piade een slachtoffer heeft geèisciit. Zeker! Wij voor ons vinden het nóg betreurenswaardiger, dat het betrok ken comité der Olympische Spelen een onmatige krachtproef als de Ma rathon-wedloop liet doorgaan in bui tengewoon warm weer, waardoor het deelnemen er aan (zooals gebleken is) levensgevaarlijk werd. Als het weer gunstig is, stelt een dergelijke wed strijd over zeer grooten afstand al bovenmatige eischen aan een atlileet, zocdat velen zich terecht afvragen of ee:i dergelijke exhibitie wel als „sport" is aan te merken. Maar de organisators hadden bo vendien in deze een zeer zware ver antwoordelijkheid. Want de Mara thon-deelnemers worden gewoonlijk door hun nationalen bond alléén voor dien wedstrijd afgevaardigd. Ze voelen dus, al zijn ze dan amateurs, de feitelijk© verpli chting om te starten en medé te dingen, afgezien van slechte weersomstandigheden. En in een dergelijk geval moet natuur lijk het comité in de eerste plaats re kening houden met het lichamelijk welzijn van de deelnemers. En daar voor dienen toch lieusch eventueele bezwaren in de organisatie opzij gezet te worden. Waarom niet op een an deren tijd de groote race gehouden? De uitslag van oen cross-couutry- wedloop over 8ou0 M. 'S 1 Kuhlemaiiieu (Finland). 2 EU© (Zweden). 3 EskoIu (Finland). En van het duiken in een bassin, van den hoogoii toren 1 Aulerz (Zweden). 2 Zurner (Duiiscüland). 3 Blonigren (Zweden). Dnespioiig 1 Lmdblom (Zweden); 2 Aberg (ïdeui). Den Decaiuion (Tienkamp) won «le Amerikaan inorpe, die dus de beste allrouuu-athieci ter wereld is Zwe den won den tweeden en den denden prijs. Australië won den teuiu-vvedslrijd zwemmen over 460 M. Tweede was Amerika. Engeland won den dmnes-toutuwed- stujd .tweede Duitschland). Ware (Finland) was overwinnaar in den worstelwedstrijd (licht gewicht). Nrs 2 en 3 waren Zweden. Men meldt ons uit Amsterdam In een correspondentie uit Stock holm wordt medegedeeld, dat J Ploe ger bij een worstelpartij met P Elle- brecht Zijn sleutelbeen heeft gebro ken. 18de NATIONALE SCHIETWED STRIJD TE LOOSDUINEN. Uitslag van den korpswedstrijd Ti railleurs', uur, waaraan werd deelge nomen door 23 korpsen en vereenigin- een: le pr. 3e reg. vesting-art. Gorïu- chein, 18 p., verg. zilv. med. 2e pr. 2e reg. inf.. Den Bosch, 20 p. idem. 3e pr. 8e reg. inf.. Doesburg, 20 pun ten, idem. 4c pr. üe reg. inf. Amersfoort, 23 p., zilveren medaille. 5e pr. le groep Grcn. en Jagers, Den Hnag, 23 punten idem. be pr. 3e groep dezelfde, id., 25 p., idem. ?e pr. 7e reg. inf., Amsterdam, 25 punten, idem. 8e pr. Enschedé en Lonncker, 28 p., idem. •Je pr. 2e reg. inf., De:i Bosch, 36 p idem. lUe pr. 2e groep Gren. en Jagers, 25 puulen, bronzen medaille. 11e pr. Oranje Nassau,-Den Haag, 27 punten, idem. 12e pr. Prins der Nederlanden, Den Haag, 30 p., idem. 13e pr. le reg. inf.. Assen, 32 p. id. 14a pr. le reg. vesting-art.. Utrecht, 39 p., idem. 15e pr., He reg. inf., Nijmegen, 30 punten, idem. 16e pr. reg. Genietroepen, Utrecht, 37 p., idem. 17e pr., 4e reg. inf., Leiden, 38 p., id. pr., 9e reg. inf., Harderwijk, 39 punten, idem. 19e pr., 8e reg. inf., Arnhem, 42 p., idem. Korpswedstrijd flobertbuks. le pr. S.a.n.b.o.o, Amsterdam, 211 punten. 2e pr. Ver. tot Bev. van 'sLands: Weerbaarheid, te Groningen, 210 p. 3e pr. Het Vaderland, Delft, 208 p. 4e pr. Vermaak en Oefening, Den Haag, 204 p. 5e pr. Generaal Jouhert, Overveen, 202 p. 6e pr. Schietvereen. „Enschedé", 196 punten. In den personeolen wedstrijd „Va derland", werd o.a. een prijs veroverd door den heer P. J. Heldeer, to Over veen, met 41 punten. Ook behaalde deze een prijs in den wedstrijd Flobertbuks met 136 pun ten. De heer A. F. Bos Ilz., van Over veen, behaalde in deze ook een prijs mot 135 punten. De Wilhelminabcker als vvisselprijs geschonken door 11. M. de Koningin, werd gewonnen door liet 3e reg. ves ting-art. te Goriucliein, met 18 punten. In den l-Ioofdkorpswcdslrijd is het kampioenschap voor Nederland, ge wonnen door „De Maasstad" te Rot terdam, die liet hoogst geplaatst was in de ranglijst. Leger en Vloot Blijkens bij liet Dop. van Marine ontv. bericht zijn Ilr. Ms. .Kortenaer" en „Evertsen", 13 dezer in de HaMon- gerfjord en te Wiek aangekomen, cn is Ilr. Ms. „Evertsen" 14 dezer te Thurso binnengeloopen. OVERGANGSEXAMEN HOOFD CURSUS TE KAMPEN. Geslaagd infanterie hier te lande: A. J. M. Allard, W. Antheunissen, J. A. Claessen, P. C. Dekker, G. J. van Gelder, F. W. II. M. Hoetin Boes. J. J. Koopman. L. W. de Leeuw. G. Min- derhoud. J. van der Ploeg. G. H. van der Ploeg. W. P. A. Seyn, H. van Weerden Poelman. J. II. van Wermes- jkerken. E. Wolthuis. Administratie hier te lande: J. Bak ker. E. J. Bruins. T. J. Jacquot. P. P. \V. van Leeuwen. R. Middelbeek*. G. R van Someren. Administratie Oost-Indië: A. F. II. B. van Aspercn. C. W. Becking*. Th. II. Couwenberg, J. Kooij, L. KoppenoL J J, Kort erna n. J. H. P. Kuijmans, I! P. F. H. Seerden. F. W. J. van Vol len hoven. Infanterie Oost-Indië: P. E. Gram berg. F. O. Grocueveld. A. Hamming K. W. K. Leeksma. M. T. Lichleudahl. L A. Lisnet. A. Ch. van Loon. P. Scholten. A. F. W. B. E. van Seijdiitz léurzbach, M Vooren. De met een gemerkte cadetten voorwaardelijk. G. de Vries, infanterie Oosl-lndië, heeft wegens ziekte niet deelgenomen aan het overgangsexamen. Kerk en School ST. RADBOUDST1CHTING. Dezer dagen is aan de St. Rudboud- stichUng hij Koninklijk besluit ver- gnnniüg verleend te Utrecht een leer stoel te vestigen in de vergelijkende klassieke taalkunde en in de cultuur geschiedenis der christelijke oudnrid. Het bestuur der St. Radboudstichting beeft daarop den heer dr. Jcs. Schrij nen te Roermond tot bijzonder hoog leeraar benoemd om dien zetel te be zetten .Deze benoeming is nu door de Koningin bekrachtigd. NED. IIF BV. KERK. Beroepen te Vroomshoop (O.) (toez.) ds. P. de Groot in De Krim (O.) te Burg op Texel (toez.) ds. O. Nore te Hindeloopeu. Bedankt voor het beroep te Klevers- korke (toez.) de heer N. Padt Jr., cand. te Amsterdam. DÜÜPGGEZ. GEMEENTEN. Aangenomen hel beroep naar Leiden ds. J. W uit te Drachten. GEREF. KERKEN. Bedankt voor het beroep te Opheus- den ds. A. Verhagen te Wesiza.m. M. O. TE ARNHEM. Na langdurige bespreking heeft de gemeenteraad van Arnhem de jaar wedden van de leeraren enz. aan de inrichtingen van middelbaar onder wijs herzien eu verhoogd. De raad besloot deze regeling te doen ingaan op 1 Januari 1912. EXAMENS voor de hoofdact© L. O. hebben dit jaör plaats te Breda, Arnhem, 's-Gra- venhage, Amsterdam, Zwolle en Gro ningen. EXAMENS TOONKUNST. 's-Giuvenl uge, 15 Juli. De 33e jasr- lijksche examens dor Nederbtndsche 'I oonkunstenaais vereenigiug zijn in liet lokaal van het Genootschap „Pul- chrl Studio' a'bicr aangevangen. Van de 5 candidate:! zijn geslaagd voor solozang mejuffrouw M. W. Yerstraetefl uit Rotterdam en mejuf frouw M. A. Verwey uit Alkmaar. ^oioniëii MOORD OP EEN POLITIEAGENT TE SOF.RAUAJA. De „Hbld."-corrcspoudeut te Bata via seint De polilie-agent Scholten werd door ee:i bende inlanders te Soeraba- ja doodgeslagen. OUDE ATJBHSCHE GRAVEN. De heer Leydie Melville, lid van de commissie tot het doen van oudheid kundige opsporingen, ontdekte op At- jeh een complex oud egraven van Ara bische vorsten in het ijk Paseh, meldt de N. Soer Crt. Kcciitszaken HOOGE RAAD. De Hooge Raad deed gisteren uit spraak in de zaak van den persoon te wiens opzichte de kantonrechter te Amsterdam had bevolen, dat zijn naam op d ekiezersiijst zou worden doorgehaald op grond dat hij onder stand had genoten van een instelling, van weldadigheid in welke zaak de procureur-generaal concludeerde tot vernietiging van genoemd vonnis en bevestiging van de beslissing van Burg. cn Weth. van Amsterdam, hou dende dat bedeelde persoon, die voor rekening van particulieren Uit daar voor bepaaldelijk aangewezen gelden door tusschenkf inst van de bedoelde instelling onderstand genoten had, geen onderstand had genoten van een instelling van weldadigheid. Ook de Hooge Raad vereenigde zich met de opvatting van Burgemeester en Wethouders, dat in dit geval de naam op de kiezerslijst dient gehand haafd te worden, en vernietigde dus het vonnis des kantonrechters. Mirktnieuws Haarlem, 15 Juli 1912. Botermarkt. Aangevoerd en verkocht 48 kg., bo ter, f 1,601 1,50 per kg. Op do Maandag alhier gehouden groentemmarkt waren aangevoerd en verkocht: Aardappelen, aangevoerd 160 HL., verkocht 120 IIL., f 2f 4.50. Appelen aangevoerd en verkocht 5 IIL., f 12. Peren aangevoerd en verkocht 9 HL. f 6. Bloemkool, aangevoerd 2000 stuks, verkocht 1500 stuk 2—12 ct. Spinazie 120 manden aangevoerd en verkocht, 2540 ct. Salade aangevoerd en verkocht 500 manden 1580 ct. Wortelen uangevoerd en verkocht 5000 bos, 4—8 ct. ltoouö kool aangovoerd en verkocht 70 stuks, 12 ets. Savoyekool aangevoerd en verkocht 200 stuks, 6 ets. Stoomvaartbericliten Het st. Bandoeng arriveerde 15 Juli van Java te Rotterdam. llet st. Djocja, van Java naar Rot terdam, passeerde 14 Juli voorin. 11 uur Gibraltar. Het st. Kawi, van Java naar Rotter dam, arriveerde 13 Juli nam. 10 uur te Marseille en zette 14 Juli voorin. 10 uur de reis voort. Het st. Ophir, van Rotterdam naar Java, arriveerde 14 Juli te Southamp ton. Het st. Samarinda, van Rotterdam naar Java, passeerde 14 Juli Kaap Bon. Het st. Timor, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 13 Juli van South ampton. Het st. Merauke arriveerde 15 Juli van Hamburg te Rotterdam. Het st. Soestdijk (Nep. Lijn) v. New port News en Baltimore naar Rotter dam, passeerde 15 Juli voorm. 6 uur 59 min. Lizard. Het st. Malvern Range (gech. H. A. L.) arriveerde 15 Juli van Baltimore te Rotterdam. Het st. Uranium, van Rotterdam u. New-York, passeerde 12 Juli Lizard. Het st. Lutzow, van Rotterdam naar Japan, vertrok 13 Juli van Colombo. Het st. Sumatra, van Amsterdam n. Batavia, passeerde 14 Juli Dungeness. liet st. Prinses Juhana. van Bata via naar Amsterdam, vertrek 14 Juli van Lissabon. Het st. Koningin der Nederlanden, van Amsterdam naar Batavia, pass. 14 Juli Penm. Het st. Flores, van Amsterdam n. Batavia, vprtrok 14 Juli van Suez. Het st. Krakatau, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 13 Juli van Suez. Het st. Vondel arriveerde 14 Juli v. Amsterdam te Batavia. llet st. Calcutta arriveerde 14 Juli van Amsterdam te Batavia. Het st. Prins Willem IV vertrok 12 Juli, 7 uur nam. van New-York naar Paramaribo. Het st. Amstelland, van Buenos- Ayres naar Amsterdam, vertrok 13 Ju-i li vau Tenerilfe. Hel st. Maasland, van Amsterdam naar Buenos-Ayres, vertrok 13 Juli v. Santos. llet st. Zeelaudia, van Amsterdam naar Buenos-Ayres, arriveerde 14 Juli te Rio Janeiro. Hei st. Somnielsdijk vertrek 16 Juli van Rotterdam naar Boston en Phila delphia. Het st. de Weert, vau Rotterdam naar Batavia, vertrok 14 Juli van Suez. llet st. Jakatra, van Rotterdam naar Java. arriveerde 15 Juli te Padang. llet st. Lombo. van Java naar Am sterdam, passeerde 15 Juli nam. 6 uur ight. z liet st. Grotius, van Arusteruam n. Java, vertrok 15 Juli van Algiers. Het st. Billiton arriveerde 15 Juli v. Amsterdam te Batavia. Het st. Krimoen, van Amsterdam n. Batavia, arriveeide 15 Juli te Sabang. Het st. Pallanza (Catiadaltjn) vertr. 15 Juli nam. 7 uur van Rotterdam n. Quebec en Montreal. Volgens een diaadloos bericht via Crookhaven bevond het st. Rijndam, van Rotterdam naar New-York, zich 15 Juli voorm. 8 uur op ongeveer 228 mijl W. van Lizard. Gemengd Nieuws DE DUITSCHE KEIZER OP REIS. Naar uit Molde (Noorwegen) ge meld wordt, kwam keizer Wilhelm op zijn reis in de Noorsche wateren aan boord van de „Hohenzullern" daar Za terdagavond hij nevelachtig weer aan. GESTIKT. In den kelder van een drogist te Hamburg zijn twee menschen en een agent, die hen redden wilde, dcor dampen van zwavelkoolstof bevangen er. omgekomen. SPOORWEGONGELUK. Een trein uit de voorsteden van Pa rijs is aan het station der Invaliden tegen een stootblok opgeioopen. Er zijn 24 menschen licht gekneusd. ABDUL-HAMID. Naar luid van een telegram uit Athene wordt de villa waar Abdul- Haniid woont, nauwlettend bewaakt. Er is een samenspanning tot zijn >e- vrijding ontdekt. IN EEN KRANKZINNIGEN GESTICHT te Turijn is oproer uitgebroken. Acht en zestig verpleegden, gewapend met scheer- en zakmessen .trachtten de deuren open te breken. Na een heftigen strijd werden de I ongelukkigen overweldigd. WOLKBREUKEN. Een schade van een millioen dollars en vijf menschenlevens zijn te betreu ren als gevolg van de wolkbreuken, die in verschillende deelen der Ver. Staten ernstige schade aanrichtten, vooral in Denver, dat geheel onder water staat. EEN DAPPER JOURNALIST. Generaal Meinier heeft in een schrijven aan den oorlogscorrespon dent te Fez van de Information, den heer Fernand Gras, dezen hulde ge bracht voor zijn dapper gedrag gedu rende een der gevechten met de Ma rokkanen. De journalist heeft onder het vuur van den vijand een gewon den officier uit bet strijdgewoel ge dragen en vervolgens drie gekwetste Senegaleezen in veiligheid gebracht, SUFFRAGETTES. De Loudensche Hbld. berichtgever schrijft: „De suffragettes en de mannen, die hen helpen, hebben weder van zich doen spreken. Zaterdagmiddag, toen Minister Lloyd George, vergezeld van den onder-Minister dr. Macnamara, het gebouw te Kennington inging, waar hij een redevoering zou houden sprong een jonge man op hem toe, zeggende: „waarom betracht gij geen relhtvaardigheid jegens de vrouwen?' en bracht hem tegelijkertijd een slag op den hoed toe. Hij werd gearres teerd. Volgens verklaring van den ge resteerde zelf er was bij de gebeur tenis niemand anders geweest dan de beide Ministers, want de heer Lloyd George was om aanvallen van suffra gettes te voorkomen door een achter deur binnengegaan had deze niets gedaan dan den Minister bij den schouder pakken en waren beiden toen op den grond gerold. De ware toedracht blijkt misschien voor den politie-magistraat. Erger is wat uit Oxford wordt ge meld. Zaterdagochtend vrceg ontdek te een surveilleereud veldwachter op het buitengoed van den Minister van Koloniën, Lewis Harcourt, te Nun- cham in Oxfordshire, twee vrouwen, die niet wilden zeggen wat ze daar op dat ongewone uur te doen hadden. Eén hunner vluchtte, de andere. He len Craggs, dezelfde die te Cardiff onlangs Minister Mckenna aanviel, terwijl die met den Koning en de Ko ningin in het rijtuig zat, werd gear resteerd. Op haar werden bevonden een mandje, bevattende flesohjes spiritus, petroleum en terpentijn; twee vuur makers en krullen, drie borstels eu een zakje, bevattende negen slóten- brekers en een electrisohen fakkeL Zij is nu beschuldigd op 's heeren Ilarcourts buitengoed te zijn geweest met een misdadig doel, nl. om het huis in brand te steken. Wij zullen maar aannemen dat wij hier te doen hebben met een ongeluk kige krankzinnige, want het is bijna te erg, te durven aannemen dot d« vrouwen haar toevlucht zouden kun nen nemen tot dergelijke daden.' EEN NIEUW VOEDER. De „ernührungs-physiologische af- deeüng van het Institut för Gar ngs- gewerbe te Berlijn heeft een onderzoek ingesteld naar de voedingswaarde van aardappelkruid. Het resultaat >8, dat het droge aardappelkruid even geschikt is om als voeder te d-cuen als goed weide-hooi. Dat het aanlap- pelkruid-hooi geen gezond voedsel voor de dieren zou zijn bleek een voor oordeel. Men verwacht, dat er weldra een industrie zal ontstaan, die zich uitsluitend bezig hout met het drogen van aardappelkruid, waarmede reus achtige winsten kunnen worden ge maakt. DF. RUBBERGRUWELEN IN PFRU. Uit Londen wordt nan de Rn(t Ctgeseind: De inhoud van het rapport van Ca sement over de gruwelen op de rub- berplanUigfcS in Peru overtreffen ue ergste verwachtingen. Casement suint een reeks van verschrikkelijke gruwe len op, bij deu bovenloop van de Amazon Company, wier nauien de Lngelsche consul aan minister Grey heelt gezonden, op weerlooze India nen gepleegd. Onder liuuue misdaden welke Casement bewezen aclit, ziju talrijke moorden. Menschen hebben zij doodgeranseld en verbrand, lu de laatste twaalf jaren, schat Casement, hebben ten minste 30.U0CI menschen moeten sterven om 4OO0 afgeperste tonnen rubber te leveren, llule sfe- ken zijn verwoest om «ie bevolking to straffen, als zij niet in staat was do geëischte hoeveelheid rubcbr op to brengen. De bevolking van Putumuvo, die In 1906 nog óO.OüO zielen telde, was lu 1911 door stelselmatige uitmoording en uithongering lot op 8000 gcsioiikeni daarentegen was de uitvoer van rub ber van Putumavo naar Engeland, dio in 19U0 15863 K.G. bedroeg, in 1910 tot 316.913 K.G. gestegen. Case- ment zegt. dat de regeering van Peru. ondanks allerlei beloften, de hoofd schuldigen niet straft. De-meeste be velen tot inhechtenisneming worden niet uitgevoerd. Integendeel zijn on langs twee van de gemeenste rubber- afpersers naar het ongenaakbare bin nenland vertrokken, waar zij met rub- berinzamelen voortgaan. Onder hen werken tot slaven geworden india nen. Het rapport van Casement zal een geweldige sensatie verwekken. Vele bijzonderheden zijn niet voor mededeeling geschikt. EEN NIEUW GESCHENK VAN HET ARTIS-FONDS. „If you want to see a big Giraffe, you must go to South-Africaschroot de bekende reiziger-dierkuudige Se- lons, en als blijvend bewijs staat in het Museum van den zoölogischen tuin te Pretoria een reusachtige, zeven me ter hooge Girafhengst, van de Zuid- Afrikaansche soort, opgezet. Van de zeven verschillende Giraf- vormen, die men thans kent, éen waarvan het British Museum te Lon den de sprekende koppen met den hals tot den schouder toe, ter onderlinge vergelijking naast elkaar opgezet to zien geeft, in de reusachtige midden- bal, is de Zuid-Afrikaansche soort in derdaad diegene, die de grootste hoog te bereikt. Vooral onder de oude man netjes, die tevens ©en bijzonder donko re huidkleur vertoonen en zich gaar ne aansluiten bij de kudden Sabel- antilopen, Elandantilopen en Zebra's, die de zuidelijke vlakte-gebieden door trekken, komen ware reuzen voor, wier tot het uiterste gedreven hoogte echter geenszins den indruk van een caricatuur opwekt. Want prachtig en harmonisch doen kleur en tcekenlng van het Giraffenvel aan, en bijna on merkbaar past zich de zonderlinge reuzengestalte aan de natuurlijke om geving, zoodat een Giraffcnfainilie in ten m'imos:i,boschje nauwelijks te ont dekken is, daar de vlekkenteekening vair de zachtgele huidkleur zich oplist i nhet spel van slagschaduwen, dat do gebladerde twijgen op den zandigen bodem iu de omgeving werpen. Prach tig is bovendien het groote, fluweeligi, donker-bewimperde oog, dat door ziju zachtmoedige uitdrukking sprekend is als een schoon vrouwenoog en dat dc Giraffe wellicht ook zijn naam vun El Serafe, is liefelijke, verschaft n«ft._ hoewel liet woord ook in verhand ?ou kunnen staan met Hebrceuwsclie Se- raplurn, is groot, verheven. Zeer zeker is de Giraffe oen mooi ea om verschillende redenen, vooral op grond van vergelijking met de na verwante herten en overige herkau wers, alsook met de voorwereldlijke vormen, bijzonder belangstelling- waardig dier. Begrijpelijk is dus het feit, dat velen het betreurden, toen de mooie Soedan-Giraffe. die ruim 10 jaren een der sieraden van de leven de have van Artis uitmaakte, ©en on geneeslijke atrophic aan den rechter- voorvoel begon te vertoonen, te meer daar deze Artis-Giraffe gedurende al ■die jaren van de bij de Giraffen in diergaarden veelal optredende ge- wrichtszweilingen. verschoond was gebleven, en overigens een volmaakt gezond en tierig dier was, terwijl men er vroeger nimmer in geslaagd is. Giraffen in ons klimaat gezond en tierig, zoo lang in het leven te hou den. De Vereeniging „Artls-fonds" ech ter. die waar de gelegenheid zich voordoet. Artis immer met mooie en zeldzame dieren blijft verrassen heeft zich ook dit Jaar niet onbetuigd gelaten, maar liet Genootschap een nieuwe Giraffe aangeboden, en wel een mooi. anderhalfjarig wijfje van d'. Zuid-AfrlkaansMie soort, die zich het best aan ons klimaat kan aan passen. In den loop der volgende week wordt dit prachtig en zeer kost baar geschenk, uit Rhodesia afkom stig. in Artis verwacht, en zal van het mooie Giraffenperk In den mid- dentnin weer de bijzondere bekoring uitgaan, die het zien var een statig fn telgang schrijdende of plotseling dar-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7