IMZE KWARTJES-ADVERTENTIËN. 23484 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. DRIEDUIZEND MEER. 30« JFaargang. tï®. 8921 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 22 JULI 1912 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen ln den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland„1.65 A ouderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 020. Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat AdvertentiC-n van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercomrannaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Znider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. In het jasr 1911 werden geplaatst 40690 Kwartj es-Advertentiën van Vraag en Aanbod in HAARLEM'S DVGBLAD, dat is in een halfjaar gemiddeld 20345. In het eers e haltjaar van 1912 werden er geplaatst. Dit is dus gemiddeld ruim Vanwaar dit Vcrsctul en üeze groote voor uitgang? Natuurlijk alleen bierdoor, dat de Kwartjes Hdvertentiëu van H VaRLEM'S DAGBLlD GROOT SUCCES HEBBEN, zoodat de menschen nun geld goed besteed vinden. Ze kosten een kwar je, bij driemaal plaatsen zestien cenleD, .naar zijn een gulnen waard. DIT NUMMIifl UiiSIAAr UIT ACHT BLADZIJDEN. EEHS1E BLAD. AGENDA DINSDAG 13 JULI. Grooto Kerk: Orgèlconcert, 1—2 u. Rusthoek: Qpera-couceit, 8 uur. w/tcicisntüuws JEUGDORGANISATIE EN ALCOHO LISME ALS MA AISCH. VERSCHIJNSEL. Over bovenstaande onderwerpen zal ft. s. Zondagavond in een openbare vergadering, te houden in het Bronge- bouw, worden gesproken door de hec- ren F. U. Schmidt en Al. C. van Wijhe. De vergadering is uitgeschreven door de Ned. Ver. tot afschaff. van 'alcoholhoudende dranken en wordt gehouden als vóórvergadering voor 't Congres, dat den dag daarna zal plaats hebben. De grondslagen, waarop dozc beide punten zullen worden besproken, zijn opgenomen in eer bijvoegsel van do Blauwe Vaan, weekblad vaar bovenge noemde vereeniging. Over „Jeugdorganisatie in onzen kring" verdedigt de heer SchuiLdt de volgende stellingen 1. Studeerende jongelui (Kweek- tn Normaalscholen, H. B. S. en Gymna sium) vallen niet in den kring onzer directe bemoeiingen, al hebben we 't oog er op gericht te houden. 2. Kinderen tot aan het einde van 'den leerplichtigen leeftijd (12 13 jaar) behooren niet apart te worden georganiseerd, maar te worden be reikt via de ouders cn dc onderwij zers, behalve dat ze of en toe in con tact met de afdeelingen kunnen ko men door feestavondjes (vertellen, lichtbeelden, tractatiën). 3. Onze afdeelingen dienen zich te belasten met het bijeenbrengen van. kinderen, die de school verlaten en voor hen een alcoholcursus in te richten. De hulp van de N. O. P. C. is daarbij gewenschL 4. Onze afdeelingen belasten zich voorts met het organiseeren van de oud-leerlingen der alcoholcursussen tot adspirantenclubs van die afdee lingen. 5. Deze cursus en adsp. clubs staan 1 Onder leiding van de Afdeeling en het Afdeclingsbestuur. 6. Het Hoofdbestuur onzer Ver. zorgt In den loop van het komende vereeni- gingsjaur voor een goede handleiding Inzake het Jeugdwerk, naar de grond beginselen, op het Congres vastge- iteld. Het tweede referaat van den heer M. C. van Wijhe, handelt over het on derwerp „Alcoholisme als maatschap pelijk verschijnsel'. Opgemerkt wordt,! dat men in d« ontwikkeling v«« het1 alcoholisme 3 perioden kan onder scheiden de le omvat den tijd, waar in men alleen op het gebruik der ge giste di anken was aangewezen, de 2e begint met de irvoering van den brandewijn als genotmiddel, dit in de 16e eeuw de 3e begint met het tijdstip .waarop de alcoholproductie zaak van het grootkapitaal werd, dus ongeveer in het midden der vorige eeuw. Referent oordeelt, dat door de laat ste verandering noodwendig ook eeu verandering in de drinkgewoonten moest intreden. Dit licht bij nader toe, en teekent den invloed van het fabrieksleven op 't drankgebruik. Ten slotte wijst hij op de drankbe strijding en de goede vorderingen daarin gemaakt. R ij w i e 1 d i e f s t a 1. Zaterdagmorgen tusschen 10 en 11 uur verdween een fiets, die de c naar, de heer C. W. G., voor Spaarnebank op do Nieuwe Gracht had laten staan. De fiets van den korporaal C. S., die uit de gang der kazerne verdwei was, is teruggevonden te Amsterdam, bij de ouders van den korporaal-fou- rier C. M. G. Die was er op naar dc hoofdstad gereden, maar beweert, dat hij van plan was, de fiets terug te brengen. De politie onderzoekt het ge val. Goed afgeloopen. Hedenvoormiddag omstreeks elf uur reed een ongeveer 14-jarige longen naast de stoomtram, die om 10 52 van Haarlem naar Alkmaar vertrok. De jongen hield al rijdende, vast aan de tram. Ter hoogte van de Kleverlaau gleed het rijwiel uit en kwam de jon gen onder de tram terecht, maar ge lukkig niet onde:' de wielen. Slechts zijn kleeren werden verscheurd. Dezen keer is dus die onvoorzichtig heid nog goed afgeloopen. D r. G. A d r i a n. Aan dr. G. Adriau, controleerend ge meente-geneesheer, is door B. en W. verlof verleend van 23 Juli tot 20 Augustus. Dr. A. A. G. Land is aange wezen den dienst waar tc nemen. Postduiven. De P. V. „De Ocievaar" hield Zon dag 21 Juli haar eerste concours met jonge duiven, van 'e-Ilertogenbosch, afstand 90 K.M. De eerste prijs werd behaald door duiven van T. Lulkel. OUD-STRIJDERS. Gisteren bracht do oud-strijdersver- eeniging ,,'t Vaderland Getrouw", een bezoek aan Mevr. Visser van Hazers- woude, op huize „Karmel", tc Bloe- mendaal. Na aldaar rijkelijk op ver- snapei rgen onthaald te zijn, keerden do leden per electrlscho tram weer huiswaarts. LOON EN BI JDE POLITIE. In „de Politiebode" worden de sa larissen bij het politiekorps, zooals die zijn aangevraagd door de Ilaar- lemsche Politie-vereeniging „Verbe tering zij ons Streven" nader bespro ken en vergeleken met salarissen in andere takken van dienst, slachthuis, reiniging, duinwaterleiding, raadhuis en lichtfabrieken, waarbij de betaling der politie naar 's schrijvers meening ongunstig afsteekt. In hetzelfde nummer vinden wij het gebeurde in het afgeloopen jaar in do afd. Haarlem vermeld: Het ledental klom van 83 tot ruim 90, de afd. had belangrijk succes te boeken. Wij noemen: De mogelijkheid om op 56-jarigen leeftijd te kunnen worden gepension- neetxl met 2/3 van het salaris enz.; verbetering der vrije dagen van 1 op de 14 tot 1 op de 9. De C. v. P. werd benoemd tot eere- eerelid, ter zake verleende medewer king bij do gevoerde actie tot positie verbetering. Verzocht werd, dat het Bondsbe- stuur adJfines ie zou betuigen aan ver zonden verzoekschriften waaraan steeds werd voldaan. Vanwege de gemeente wordt steeds per jaar f 150 toegekend voor den vak- en taalcursus onder leiding van den heer Lankester, welke cursus reeds op zeer vele, gunstige resultaten kan wijzen. Een verzoek om bewapening met re volvers werd afgewezen. Er werden 8 bc3tuurs- en evenzoo- vele ledenvergaderingen gehouden. Was 1911 dus een jaar van beteeke- nis, 1912 tot heden niet minder. Een voorstel tot afscheiding v an den Bond werd door slechts weinigen ge steund en de groote meerderheid der Haarlemsche leden toonde aldus wat verder te willen zien dan in hunne woonplaats aJleen, doch tevens te be seffen, dat plaatselijke actie weinig of niets betcekent wanneer in isole ment kracht wordjt gezocht. Het 10-jarig beslaan der vereeniging is oip 16 April recht feestelijk en pro pagandistisch gevierd. Een verzoek om verbetering in de salarissen en bevordering is inge diend, gesteund door eeu adhaesie- adres van liet Bonds bestuur. Dodrinkhal. De drinkhal der Staalwatei'bron- nen is Zaterdag door 50 en gisteren door 31 personen bezocht. TOONEELWEDSTRIJD. Naar ons wordt meegedeeld hebben reeds 80 vereenigiugen zich voor den ie houden wedstrijd van de vereeni ging „Jacob van Lennep" aangemeld. JUB1LE. Gisteren herdachten de lieeren H. Beugellng. magazijnknecht, en S. Moolei.aar. sjouwer, aan de Contrale Werkplaats der U. S. M-, den dag waarop zij vóór 25 jaar bij de maat schap-ui in dienst traden. Namens de maatschappij werd hen een envelop pe met inhoud en diploma aangebo den. Van de kameraden ofadervonden de jubilarissen ook veel belangstel ling. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Bur .van politie ,een emmer en be zem. Mevr. Bruse, Kleverparkweg 46, een jonge hond. Bur. van politie een messing en plug. G. Iluybens, Lange Wijngaardstr. 25, een gouden ring. P. Arnold, Coltermanstraat 2, een witte ceintuur. C. Hartgerink, Zuid-Schalkwijk, een nikkelen japonophouder. A. Kuipers, Olieslagerslaan 20, een handzaag. C. A. Piers, Kamperstraat 58, een zilveren broche. J. Zijlmaker, Jan Steenstraat 47, een bloedkoralen kinderkettüig. J. Klingen, Zuid-Polderstraat 105, een zwart koralen rozenkrans. Bureau van politie, een rozenkrans, Ab. Beilsclimidt, Bakkerstraat 46, een colliehond. M. Eelman, Oudeweg 2a, eon schxoe vendraaier. .Fortgens, Vooruitgangstraat 64. een bloedkoralen halsketting. J. Wnage, Laurens Costerstraat 12, een portemonnaie met geld. J. v. cl. Etjkihof, lleorensingel 47, een soldeerbout. W. Derr. Weverstraat 9, een wit handtaschje met inhoud. N. de Kidder, Brouwersstraat 124, een gouden ring. F. M. Diesbergen, Gen. Cronjéstraal 5, een rood koralen halsketting. M. Kooy, Klein Heiligland 57, eon paar dameshandscboenen. Th. D. Hetem, Burgwal 17 rood, oen rood koralen kinderarmband. P. Ruiken, Olieslagerslaan 13, oen zilveren armband. P. Snijders, v. Marumstraat 32, een heerendas. H. Arnan, Prinsen Bolwerk 52, een hond. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken OVERVEEN. SPOORWEG-ONGEVAL. Zondagmorgen in de vroegte, om vijf uur, heeft tusschen de stations Ovcrveen cn Zaudvoort, nabij den Blinkert, een spoorwegongeval plaats gehad. Daar passeerde in de richting Zandvoort een trein met leege wag- guns, bestemd voor den expres naar Basel, die om 5 uur 24 min. van Zand voort vertrekt. Een gesprongen ruil is vermoedelijk de oorzaak, dat de lo comotief van den leegen trein ge deeltelijk uit de rails raakte. De beide voorwielen ontspoorden. De trein stopte o: middellijk, zoodat 't ongeval zich hiertoe bepaalde. Vrij spoedig was de stremming in dc.i dienst opgeheven. Een ploeg werklieden kwam de lijn herstellen, de locomotief werd weer in het rech te spoor teruggetrokken, en om kwart vóór negen was alles weer in orde, en de verbinding Overveen-Zandvoort hersteld. De trein naar Basel was iustcde van te Zandvoort, nu te Overveen zijn r-is begonnen. M-' iele schade heeft het ongeval weinig of niet veroorzaakt. ZANDVOORT. DROEVIG EINDE. Op een der tennisbanen achter liet Grand Hotel waren Zondagmorgen om elf uur een zestal dames en hee- ren bijeen, toen plots een der spelers, mr. G. Francois uil Utrecht, neerviel, i Men snelde hem ter hulp, maar een j oogenbUk later gaf hij den geest. Vermoed wordt, dat een hartver lamming een zoo ontijdig einde heeft gemaakt aan het leven van den eerst 26-jarigen man, die gehuwd was en sinds enkele weken vader. De ontsteltenis onder de tennissers was natuurlijk groot, en het spel werd voor den verderen dag gestaakt. Per brancard werd het lijk van mr. Frangois weggebracht. De overlede ne vertoefde eerst een dag te Zand voort, bij kennissen, dien hij een be zoek kwam brengen. binnenland TAAI LEVÈN. Een lezer van de „Zutph. Ct." ver telt, dat hij een ringslang, nadat de ze eenige weken weigerde voedsel lot zich le nemen, had gevoed met sala manders Daarbij is hem gebleken dat het verorberde beest een uur nadat de slang het naar binnen had gewerkt nog leefde. Toen hij nJ. het verzadig de d;er opnam en met een zachten duw tegen de maag het slachtoffer door ae keel weer te voorschijnbracht, vertoonde dit nog duidelijke doch zwakke teekenon van leven: het gaap te een paar malen, spreidde de Ico nen eu was dood. ZWEMONDERRICHT. Het Rotlerdamsche raadslid, de heer J. S. Hollander, heeft bij den Raad van Rotterdam het voorstel in gediend, B. en W. uit te noodigen kosie'ojs zwemonderwijs te doen ver strekken aan die leerlingen van de beide hoogste klassen van de scholen voor G. 1.. O., wier ouders of voog den schriftelijk den wcnsch te ken nen geven, dat hun kinderen aan liet gemeentelijk zwemonderricht deelnemen, en wel aanvangende in 1913, tweemaal per week buiten schooltijd, gedurende de maanden, waarin de gemeentelijke zweminrich tingen geopend zijn. MELKCONTROLE EN TUBERCU LOSE Hoewel do kindersterfte to Man chester ook thans nog over het alge meen hoog Is, is zo toch, naar wij in liet „N. T. v. Melkhgyiénio" lozen, gedurende de laatste 20 jaar geregeld afgenomen. Vooral opvallend is dat de sterfte van zuigelingen aan tuber culose zoozeer is gedaald. Delépino schrijft zulks toe aan do strenge melk- controle, die te Manchester bestaat, en welke van de stelling uitgaat, dat tuborculeus vee de hoofdoorzaak van tuberculose vormt op den kLnedrlij- ken leeftijd. De melk, die van de boerderijen uit de omgeving van Man chesier in deze stad komt, wordt re gelmatig onderzodht op het voorko men van tuberkelbacillen, wat meestal geschiedt door aan Guineesclie big getjes de melk tn te spuiten. Worden tuberkelbacillen gevonden, dun on derzoekt een stedelijke veoarts de koeien op de boerderij, welke de ver dachte melk geleverd heeft en de tu berculeuze dieren worden onschade lijk gemaakt. EEN PRIJSVRAAG. De Bond van Meubelfabrikanten in Nederland heeft het plau opgevat twee prijsvragen uit te schrijven. Een voor een ontwerp tot meubi leering van een eenvoudige woning; een voor een meer versierde of van een villa. Uit de leden van genoomden Bond is een comitó gekozen, waarvan de heer J. A. Pool, bouwkundig inge nieur te Haarlem, secretaris is. De deelneming is vrij. Dp prijzen zijn belangrijke geldbe dragen. De ingekomen ontwerpen zullen in do maanden December en Januari, te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag worden tentoongesteld, zoodra do be kroning heeft plaats gehad. De belangstelling wordt mede inge roepen van een eere-comité. NOODHULPZEGEL. D,e mail van Woensdag bracht uit Suriname een noodhulp-zegel van 12 1/2 cent, die men genoodzaakt was te laten vervaardigen door niet-lijdi- gen aanvoer uit het Moederland. Op een schild in het midden staat 12 1/2; daarboven: Suriname, en onder het cijfer: cent. Het geheel, een staande rechthoek, is in blauw gedrukt. „Stand." GEEN HULP-TELEGRAFISTEN MEER NOODIG. De Directeur-Generaal der Maats, tot Expl. van Staatsspoorwegen maakt aan het personeel bekend, dat, volgens meiedeeling van den Minister van Koloniën, van den gouv.-gene raal van Ned.-Indië bericht is ontvan gen, dat het wenschelijk is, de verde re uitzending van zoogenaamde hulp telegrafisten te staken. Iu verband hiermede wordt in de Staatscrt. eene mededceling opgeno men dat voor uitzending ter bonoe- ming bu den post-, telegraaf- en tele foondienst in lndië slechts in aan merking komen zij, die hebben vol daan aan het examen voor klerk bij de posterijen en telegrafie in Neder land ,dan wel aan het jaarlijks hier te lande af te nemen examen voor klerk bij eerstgenoemden dienst. MINIMUM-LOON EN MAXIMUM ARBEIDSTIJD. B. em W. van Zaandam dienden een paar maanden geleden bij den ge meenteraad een voordracht in tot re geling van het arbeidscontract in verband met de artikelen 163ic en d van bet Burgerlijk Wetboek. Zij stelden daarin de volgende mi- nimum-uurloonen voor: timmerman 26 cent, stratenmaker 23 cent, metse laar 25 cent, steenhouwer 25 cent, ver ver 25 cent, smid 22 cent, stucadoor 23 cent, loodgieter enz. 26 cent, be hanger 21 cent, grondwerker 24 cent, ojiperman 21 cont en sjouwer of hand langer 21 cent. Maximum-arbeidstijd 10 1/2 uur. Overwerk wordt met 50 pot. extra betaald. Tegen deze voorstellen kwamen be denkingen in van het raadslid, den heer Emmer, en van versdbilkmdo vak vereenigiugen. Het gevolg daarvan is geweest, dat B. en W. thans hun voor dracht belangrijk hebben gewijzigd en eenige minima zelfs met liedragen van 5 cent hebben verhoogd. Zij worden thans voorgesteld als volgt: timmerman 27 cent, stratenmaker 28 cent, metselaar 30 cent, steenhouwer 29 cent, verver 25 cent, srnid 23 cent, stucadoor 28 cent, loodgieter enz. 26 cent, behanger 23 cent, grondwerker 25 cent, opperman 25 cent en sjouwer of handlanger 23 cent. Maximum-ar beidstijd 10 1/2 uur. Overwerk wordt gedurende de eerste 4 uren met 50 extra en voor de volgende uren met 100 pet. extra beloond. DE IIOLLANDSCHE HARINGVLOOT. In de Mededeelingen over Vissolierij van Juni publiceert F. C. Evers de statistiek over de Hollandsohe liaring- vloot in 1912. De vloot, die dit jaar aan het be drijf zal deelnemen, is samengesteld uit 546 zeilloggers (Vlaardtngen 116, Maassluis 99, Seheveningen 195, Kat wijk 98), 44 8toombooten (Vlaardtn gen 30), 9 motorsJiepen VIoarelingen 5), 6 loggorbommén (alle te Sehevenin gen), 130 bamimen (Scheven ingen 76^ Katwijk 50), totaal 735 schepen. (Vlaar dingen 151, Maassluis 104, Sehevenin gen 279, Katwijk 150). Vergeleken lij 1911 is het aantal vaartuigen met 19 schepen verminderd, waarbij sterk' op den voorgrond treedt de verminde ring van het aantal bommen met niel minder dan 29, welke vermindering echter ruimschoots is goedgemaakt door de vermeerdering van hc-t aan tal zeilloggers, nl. 9 en 1 motorsloep. Aangaande den bouwaard der schepen kan hier nog worden aan gemerkt, dat het gebruik van stalen schepen meer eu meer veld wint; im mers, laat men de 130 bommen en logger bommen, die alleen van hou! gebouwd zijn, buiten beschouwing, dan zijn er van de overblijvende 509 schepen, zeilloggers van hout 393, van staal 153, stoonibooten van bout 3, van staal 41, motorsloepen van hout 2, van staal 7. Totaal van hout 398, van staal 201. Het getal roederijen vermeerderde te Vlaardingen met 2, verminderde te Maassluis met 1, te Katwijk met 1 en en nam in Seheveningen toe met 6. In Vlaardingen zijn er gevestigd 53, in Maassluis 34, in Seheveningen 79, in Katwijk 37, in alle haven te zamen 223. Hoewel het seizoen nog nauwelijks geopend kan worden genoemd, is er toch reeds vrij wat haring aange voerd. VERHOOGD BESTELLOON. Het ligt in de bedoeling der beide groote spoorwegmaatschappijen het bestel- en afhaalloon van ijl-cn vracht goederen te verhoogen. Als regel van alle stations zal het worden 5 cent per 50 kilo, terwijl voor enkele groote plaatsen het minimum in plaats van 10 cent 20 cent zal zijn, zooals r.u ook voor eenige plaatsen het geval is. LOTSVERBETERING. Door den Minister van Waterstaat is op een desbetreffend verzoek aan <le vereeniging van machincpersoneel bij den Rijkswaterstaat kennis gegeven, dat op de begrooting voor 1913 gelden zulleu worden aangevraagd om de minima der stokers en 6tokers-dck- knechten te verhoogen, het personeel van de ponten ti Velsen uit te breiden, en oen verandering te brengen in het aantal dienstkleeren, dat aan het per soneel verstrekt wordt. VERDRONKEN. De 20-jarige matrcos S. Koopmarty van een sleepboot der firma Goedkoop is Zaterdag te Antwerpen verdronken. Pers-Overzicht MR. VAN HOUTEN OVER MINISTER TALMA. In zijn twaalfden „Staatkundigen Brief' bespreekt mr. Van Houten mi nister Talma's sociale wetgeving. Hij schrijft o. a. De staat van zaken herinnert, wal Talma betreft, thans levendig aan een bekend avontuur van Münclihausen.. Deze reed door een vestingpoort, waar men juist een valdeur nederliet, die vlak achter zijn rug de achterhelft van zijn paard afsneed. Zoo rijdt Talma nu op de voorhelft van zijn Ziektever zekering over het Binnenhof naar de Eerste Kamer. Wat het slot van dit avontuurlijk koen bedrijf naar zijn meening zal zijn ,kan ik slechts gissen en vragen derwijs hierover eenige mogelijkheden opstellen. Meent hij bijv. het vervolg van het avontuur van Munchh^usen te zullen beleven Doze vlocht de ach terhelft weder aan de voorhelft va» zijn paard met twijgen, die gingen uitbotten en voor hem een aangenaam prieel vormden. Denkt Talma. dat zoo iets ook met zijn twee helften Ziekte verzekering kan gebeuren Of 'noopt hij op iets zoo mogelijk nog avontuur lijkers, nl. de aai hechting van een andere achterhelft? 01 kan hij ook nog soms meenen op de voorhelft al leen wel te kunnen voortrijden Tal ma heeft den vasten bodem der téSde feiten verlaten de verbeelding heeft hier vrij spel. Maar, scherts ter xijdo. wetten ma ken moet toch serieuze arbeid blijven. Met harden arbeid alleen komt men er niet. Talma werkt hard genoeg zelfs om er medelijden mee te krijgen. Tegen zulke geestelijke inspanning, als hij zich de laatste maanden heeft getroost, zouden weinigen bestand zijn. Hij vecht week nun week bijna zonder hulp op ongunstig terrein le gen een hoop or.vermoeide vechtersba sen in de Kamer. Als hij consequent ware, zou hij tcger zijn eigen werken evenzeer een wet moeten inaken als tegen do overmatige lange werkuren bij het spoed-lossen van schepen. Als men het krachtverbruik kon meten,

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1