gH Watertocht. Weerbericht MBDEDEELINGEN VAN HET {tONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt. 25 Juli 1912. Hoogste barometerstand 767 0 m.M. t« Memellaagste 758.1 m.M. te Va- lentina. Verwachting tot den avond van 26 Juli Wind zwakke tot matige winden uit Zuidelijke richtingen. Gesteldheid van de luchtgodeclto- lijk bewolkt, droog weer, behoudens toenemende kans <>p onweer. Temperatuur geringe daiing van temperatuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 Vur 762 m.M. Vooruitgang. Vorfge stand tt 2 uur 76* m.M. OPGAVE VAN: JOH M. SCHMIDT - Optioien 85 ZIJLSTRAAT HAARLEM. Thermometerstand 25 Juli Hoogste gisteren F. 78° Laagste beden nacht. F. 62 Hedenmiddag 12 uur F. 76 HOOG- «n LAAGWATERSTANDEN 28 Juli. Hoog water. IJmuldenv.m. lu. 6in.;n.m. 1 u. 38 m Katwijk v m,12u.43m.;n m. lu. Urn Petten v.m. lu. 28m.; n.ui. lu. 58 m Laag water. IJ muiden v.ui. 9u. 8m.;u.m. 9 u. 33m Katwijk v.m. 8u. 48m.;n.m. 9 u. lom petten v.m.lOu. 58 m., n.m. 11 u. Sm Het aansteken der lantarens van rijwielen, auto's en andere voertui gen, moet te 8 u. 37 m. geschieden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. DAGELIJKS: van HAARLEM: 810; 1016; 12»6; 2ie; 4i6; 616. 3ia en 10 uur van ZAANDAM: 6J°; 816; 1015; 1216; 2lf'; 4.16, 610 en 816 uur. aman. aan do Middelb. Kol. Land bouwschool te Deventer, II. do Man, te Maarsbergen, en tot leeraren aan die school J. J. Paerels, Bennekom, en dr. A. W. Nanninga, Overveen. Is de titel van jhr. mr. F, G. W. .1. Backer, thans adj.-insp. van het Rijkstucht-- en^ opvoedingsweeën bij tiet Dep. van Justitie, met den rang van commies, veranderd in dien van commies. Is pensioen verleend aan: J. M. Jong bloed, wed. A. C. L. Wedomeijer, eer der wed. VV. Raadsheer, brievenbestel Ier, f 14-1; J. E. de liaan, wed. G. J. Tjoonk, kommies 's Rijks bel. 1ste kl., f 302; A. P. Prange, wed. P. Lucieer, ontv. dir. bel. en acc., f 690, A. Broeze, wed. J. Duyn of Duin, arbeider Rijks- waterst., f 140; J. Barreveld, wed. A. M. Lubbers, brieveng., f 161; J. J. Bar, wed. J. M. Schell, komm.-verif. 1ste cat. 's Rijks bel., f 287; R. Anholts, we duwe A. M. van Blokhuyseu, komm.- ontv. 's Rijks bel., f 232; G. Wag ner, wed. P. J. Kloppers, districts schoolopziener, 1 690; L. W. Koppel man, wed. C. van Venendaal of Van Veenendaal, arb. Rijks waterst., f H. Jippcs, wed. J. Kectotaar, schrij ver op jaarloon Centr. Bureau Sta tist., f 276; Fongcrs, wed. F. Kwant, brievenbest., leerL -assist, poster., f 345; R. en F. Oosterloo, kin deren uit het huwelijk van nu wijlen den brieveng. R. Oosterloo, met nu wijlen E. W. J. of E. W. de Boer, f 96; E M. Haeck, wed. P. J. Deilaert, hoofd o 1. s., f 575; F. Burema wed. J. R Roffel, onderw. bijz. 1. s., f 31, met lug. van 1 Juli 1912 te verhoogen tot f 403; C. de Bondt. wed. bott.-niaj J. M. van Rossum, met ing. van li Juni f 340. Is benoemd bij het res.-pers. der landmacht, goneesk. dienst, tot res. off, v. gez. 2de kl., C. W. Ghriatiaan- 8e, arts. Bij besch. v. d. Min v. Binnenl. Za ken is de toelating van dr. G. J. D. Mounier, Utrecht, als priv.-doc, aan de Rijksuniv. aldaar, om ond. to ge ven in de matheni. theorie der levens- verz. wetenschap, op verzoek. Inge trokken^ Do off.-mach. 2de kl. B. Verhey en C. F. E. Smith, met part. gelegen h. uit O.-Indlë in Ned teruggekeerd, zijn Vp non-activ. gesteld. SOCIALE WETTEN. Het hoofdbestuur van de Nederl. eVr- eenlging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden spreekt, naar aan leiding van de verwerping van de Bak kerswet, in een adres aan de Tweede Kamer van ernstige bezorgdheid ten opzichte van do verdere arbeidswetge ving. Het verzoekt aan de Tweede Ka nier dringend, krachtig mede te wer ken aan de opheffing van zoo velerlei misstand op het terrein vuu den ar beid. DE TRAM TE AMSTERDAM. De Amsterdam sche Gemeenteraad keurde goed het voorstel van B. en W. in zake aanschaffing van 50 motor wagens voor do gemeentetram. Deze wagens zijn noodig om het wa genpark uil te breiden met het oog op de exploitatie der lijnen 15 tot 17 cn kosten ongeveer 10,000 per stuk. OVERREDEN. De boerenknecht S. is te Kuppele door een wagen overreden en gedood. GEVALLEN. Een 74-jarig opperman, uit Alkmaar, die dagelijks om 4 uur 's morgens naar zijn werk te Castricum loopt, om 's avonds per tram weer naar huis te keeren, overkwam gisteren een ernstig ongeluk. Door een misstap viel hij van een 4 M. hoogen steiger bij oen werk aau het krankzinnigengesticht te Cas tricum. llij kwam met het hoofd op eeu hoop puin terecht en werd zoo gekwetst, dat zijn toestand zeer zorge lijk is. VERDRONKEN. Te Heerenveeu is liet 3-jarige kind van De B. verdronken. Te Oudewater is Dinsdag do 80-ja- rige G. II. in een sloot verdronken. HET WEDDEN NOG TOEGELATEN? Men schrijft aan ,,De Ned." Wie mocht wanen, dat na de in werking treding van de Zedelijkheids- wetten, spel en weddenschap tot het verleden behooreu, heeft het mis. Nog steeds wordt door vele perso nen gewed op verschillende courses te Parijs. Een bekende bookmaker te Schevo- ningen. bijgestaan door verschillende tourniers. zorgt, dat de liefhebbers dagelijks gelegenheid hebben, aan het spel der weddenschap te kunnen deel nemen. In de morgenuren bezoeken deze tourniers de bij hen bekende spelers, en nemen de commissies voor dien dag op. Om twee uur des middags is in een koffiehuis in de Wagenstraat de uit slag bekend en wordt het verlies iu ontvangst genomen. Nu zou men mogen verwachten; dat ook de winst wordt uitbetaald. Doch dat gaat niet zoo grif. Kleine sommen van 40, 50, 60, dat gaat, doch als het grootere bedragen geldt, worden allerlei uitvluchten gezocht. Zoo is het dezer dagen gebeurd, dut iemand had gewonnen een bedrag van 1177, dat niet is uitbetaald. Nog een tweetal personen, die res pectievelijk f1400 en 400 hadden te ontvangen, kregen.... niets. Door een van de gedupeerden is een klacht ingediend bij de politie, cn in de kringen der spelers wordt met ©enige spanning het resultaat van die klacht tegemoet gezien. Bij de laatste courses op Duindigt had do weddenschap in het openbaar plaats. De tourniers, gewapend met porte feuille, waren ijverig in de weer tot opneming van de verschillende com missies. Na afloop deed zich buiten het ter rein een incident voor tusschen don bovenbedoelden bookmaker en iemand die een aanzienlijke som van hem heeft te vorderen. De bedrogene boti- tolde dezen zakenman met een epitheton, waarover de rechter zal hebben tc oordeelen, of het van be- leedigenden aard is. Staat de justitie nu tegenover de boven omschreven feiten machteloos? EEN STEEKPARTIJ. In een petroleumpakhuis in de Kromme Wiekstraat te Rotterdam, kregen de voerlieden M. van der B., en T. N. gisterenavond twist. Die twist werd op straat voortgezet, waar zij handgemeen raakten en waarbij eerstgenoemde met een dolkmes aan T. N. een steek in de maagstreek toebracht, die een ernstige verwon ding tengevolge had. De getroffen man zakte bewusteloos ineen en is In dien toestand naar het ziekenhuis vervoerd. De dader is later in het kolenpark aangehouden. Het dolkmes, waarme de hij de steek toebracht, was in zijn bezit. De man is op het politicbureau opgesloten. EIGENAARDIGE VONDST. De landbouwer M. S. te Amby (Limb.) heeft langs den weg een kof fer gevonden, waarin een klein jon getje. ONTVLUCHT. Dinsdag is uit het huis van bewa ring te Harderwijk de militaire de- serteur U. P., 25 jaar, ontvlucht. Hij wordt in alle richtingen gezocht Hij is gekleed in gevangenisklceren. RIJKSWERKLIEDEN. De 12de bondsvergadering van den Alg. Nederl. Rijkswerkliedenbond zal plaats hebben op 5 en 6 Augustus tc Delft. Blijkens het jaarverslag van den secretaris telt de bond thans 1079 le den, tegen l'Jll ten vorigeu jare, ver deeld over 10 afdcelingen. HANDIG. -J. Ct."schrijft: zitten thans midden in do peri ode, waarin de eene helft van de na tie de andere helft examineert. Zoo poogden voor eenige dagen in de za len van den Dierentuin te VGraven- ha ge vierhonderd en zooveel onder wijzers de hoofdacte te halen. Een half uur pauze zou gelegenheid geven om den inwendigen meusch weer wat aan te sterken. Een halfuur is maar dertig minuten dacht de restaurateur van den tuin en dan bijna 450 man bedie nen, hoe lever ik 'm dat? Alleen met het opnemen van de bestellingen is die tijd al verstreken... De kieswet bracht hem op 'o goed idee. Ieder examinandus vond op zijn tafeltje een papier, ongeveer bedrukt als een stembiljet. „Tafel no. zoo veel" stoud er bovenaan. En dan volg den de bekende zwarte blokjes met In steeds voortwoekert en toeneemt en het midden witte cirkeltjes. Achter de bekende leelijke zwellingen tenge- die blokjes geen namen van Candida-volge heeft, die in vele gevallen reeds r*» i fes: p,r fie, thee. spuitwater, broodje met dit jjen 0p ^en ia(jder staande. Bij jonge of met dat, enz., alsmede de prijzen. boomen gebruike men den dubbelen Door het zwart maken van witte cir- j ladder, en ga zoo oin den boom heen. keltjes gaf ioder te kennen wat hij Bij 't oogsten van groote boomen aan hartversterking tand begeerde. Tijdens het examen werden de vier honderd en zooveel biljetten opge haald. En met de pauze was al het ge- wenaclilo goreed en ieder in een oo- genblik bediend. GEARRESTEERD. Men meldt ons uit Amsterdam Gisterenavond is een man gearres teerd, die in veroeniging met nog drie mannen op de Prinsengracht bij de hebben, den kleinste voor do onderste takken, den grootsto voor hoogcro takken en 't bovenste gedeelte. Heeft rnen dan nog oen goede baak om ae takken naar zich toe te halen, dan behoeft men hoogstens 3 of 4 maal den ladder te verplaatsen. Zoo'n ker- senhaak maakt men t best van een 2 Meter lang stuk IJzerdraad, zoo dik als een potlood, dat aan een kant om gebogen is en eeu haakje heeft met een klemschroef voorzien, dat aan een oog vastzit en op en neer geschoven kan worden. Zoodoende kan do haak de reederij W. Tom te Katwijk aan Zee, met slechts 2 kantjes haring en verlies van de geheele vleet, ruim 75 netten. Op onze vraag, hoe dat on geval kon ontstaan, werd ons mede gedeeld en van andere zijde beves tigd, dat voor eenige dagen een flotil- an ruim 90, vermoedelijk Engel- sclie oorlogsschepen, des nachts dwars door de haringvloot is ge stoomd, waardoor van een groot deel der haringsscliepen de vleet geheel of gedeeltelijk is vernield. Uit vroeger gebeurde gevallen van dien aard, mag echter afgeleid wor den, dat ook in dit geval de kans om de schade vergoed te krijgen, niet ge ring is. genomen. POST- EN TELEGRAAFBEAMBTEN. Jn de Velp gehouden vergadering van den Ned. Bond van Chr.-Prot. ou Tclcgraafbeambten „Door Plicht tot Recht", weid tot leere-voorzitter op voorstel van de afdeeliug Alphen cu omstreken bij acclimatie gekozen Ds H. Bouma, van Ilazorswoude. De Booronstruut getracht had aan oen jai-ger en korter gemaakt worden, al buitenman een portefeuille met geldnaar de tak dichterbij of verderaf ls, ue ontstelen, maar op het hulpgeroep j en kan aan den ladder worden vast- van dien buitenman de vlucht hadden I gemaakt. Op die wijze is 't met eeni ge voorzichtigheid en zonder gevaar mogelijk een groote kersenboom schoon te plukken, zonder ook maar een enkelen tak to krenken of den boom te beschadigen door den bast to kwetsen. Bij do groote hitte en droogte, wel ke wij gehad hebben, en volgens pro- fetiën nog zullen krijgen, was en is aanhoudend gieten in den bloemtuin noodig, anders sterft menige bloem en heester, menige bloem- en sier plant. Bloemen, die dit voorjaar ge plant zijn, moeten niet alleen twee maal daags begoten en besproeid wor den, maar ook de bast van den hou- tigen stam moet bedekt worden met ecu taai, goed doorgewerkt mengsel van leem en koemest. Houd daarmee niet op, wanneer de planten aan het groeien komen. Als ze niet genoeg reserve-stoffen voor den volgenden zomer kunnen verzamelen, dan ster ven ze licht. C. B. Rechtszaken DE WINKELSLUITING TE AMSTERDAM. Voor 't Kantongerecht te Amster dam stond terecht een winkelierster van de Prins Hendrikkade, die op een avond na negen uur aan een jonge tje voor eenige centen sigaren en si garetten had verkocht. De verkoop geschiedde echter niet in den winkel, maar op de stoep voor de deur. De juffrouw deelde mede dat an ders de gewoonte was „over de plank" te verkoopen, doch haar was gezegd dat het zoo ook kon. Op een vraag van den Kantonrech ter. of hot meer gebeurde dat aldus verkocht werd, antwoordde de bekl., dat de meeste winkeliers bij haar in de buurt op deze wijs na negen uur erkochten. De ambtenaar van het O. NL be toogde lil zijn requisitoir dat de moei lijkheid van de toepassing der veror dening op de winkelsluiting voorna melijk is ontstaan, omdat daarin is opgenomen een omschrijving wan neer een winkel moet geacht worden open te zijn, waarbij o.a. als voor waarde wordt gesteld de aanwezig heid van publiek. Veel beter ware het geweest de opvatting omtrent het al of niet open zijn aan de rechterlij ke macht over te laten. In dit geval zag spr. zich nu genoodzaakt vrij spraak te vragen. Do kantonrechter deelde de winke lierster mede, dat hij de zaak ernstig zou overwegen en over 14 dagen uit spraak doen. ER VAN DOOR GEWEEST. De vueantiekamer der rechtbank te Amsterdam, hoeft heden veroordeeld tot 5 maanden govangonisstraf, over eenkomstig den eisoh van het O. M., een 23-jarig bediende van een rijwiel- fabrikant, wegens verduistering van ƒ854, welk bedrag hij voor zijn pa troon had geïnd. Bij zijn aanhouding was gebleken, dat hij ƒ225 op zijn Londensch reisje liad zoekgebracht. Land- en Tuinbouw VOOR MOES- EN BLOEMTUIN, ENZ. liet is nu een zeer geschikte tijd om rozen van stek te steken. Men snijdt de stekken van hout, dat is uitge bloeid, in een schuinsche richting langs een oog, en plaatst ze in zuivere aarde in den vollen zon. Hebben zo nu 2 a 3 weken wortel gemaakt, dan worden zo in een klein potje opgepot en in den komenden winter vorstvrij gehouden. Deze manier is beter dan, zooals ook kan worden gedaan, in October of November de stekken on der glas in wit zand te steken; in het eerste geval toch hebben ze van het oppotten in het voorjaar niet te lijden, dat bij de tweede wijze moet gebeuren. Het van stek kweeken kan bij alle soorten roozen gemakkelijk geschieden; echter niet alle bloeien van stek zoo goed, cn bij deze 'is het beter ze te occulteeren of te verede len. Wil men rozen verzenden, dan plukke men ze in den vroegen och tend, als ze half geopend zijn. Een goede verpakking is in platte, lichte kistjes voor postpakketten. Op den bodem hiervan legt men een dunne laag versch gras, hierop een vel zijde papier en daarop de rozen, dicht naast elkaar, zoodat de bloemen op de reis blijven liggen. Verpakken met ijs bestaat daarin, dat men kleine stukjes ijs, zoo groot als een hazel noot, in watten wikkelt en voorzich tig tusschen de rozen legt. De watten zuigen het ijswater op en geven een aangename kilheid in het kistje. De stukjes ijs mogen niet groot-er zijn dar! de watten aan vocht kunnen op nemen, anders lekt het kistje door, waardoor men met de posterij in c flict komt. Prachtige exemplaren, vooral die naar ten toonstellingen ge zonden worden, moeten stuk voor stuk in zijde-papier gewikkeld en bo ven aan den steel licht gedraaid wor den. De verpakking in platte kistjes is beter dan in mandjes. Nu de kersentijd en daarmee het kersenplukken is afgeloopen, moe ten wc, ter waarschuwing voor vol gende jaren, toch eens wijzen op iets, dat ons reeds meermalen en ook nu weer is opgevallen en heeft gehin derd. Velen volgen hij hot kersenpluk ken een slechte gewoonte: men klimt namelijk in de boomen en gaat op de takkon staan. Hierdoor knakt menige zwakke tak in de oksels ea wordt vaak nog met een stuk van den bast van den hoofdtak afgescheurd. overal, waar een voet gestaan heelt, vooral wanneer er spijkers in de schoenen Hitten, wordt de bast ge kwetst. Maar al blijft de bast heel, toch ontstaat op de plaats, waar de voet gestaan stond, een Ieege ruimte, die allengs met het sap van den boom gevuld wordt, en dit sap zoekt eln delijk een plaats om weg te vloeien. Zoo begint de „gomvloed", welks NED. KOLONIALE PETROLEUM EN BRITISH NORTH BORNEO Cy. LONDEN, 25 Juli. (Part. tel. van 't HbkL); Officieel wordt medegedeeld, dat thans een overeenkomst is geslo ten tusschen de Ned. Koloniale Petro- leum-Mij. en de British North Borneo Petroleum Cy., krachtens welke eerst genoemde de terreinen der Engelsche maatschappij op een royalty-basis zal exploiteeren. Shells openden in verband hierme de zwak op 4 15/16 pd. st. Laatste Berichten Uit de Rechtszaal (Vervolg.) De Rechtbank handelde do enkele kleine zaakjes, die nog op de agenda stonden, af, zonder pauze te houden. 25 subs. 20 dagen werd gcëischt tegen den Krommenieër M. \V., die een café een ander had mishan deld. :i wegens verduistering oischte de Officier een maand gevangenisstraf tegen K. K., die een naaimachine die hij van den vertegenwoordiger dor Singcrmaatschappij op afbetaling had, voor 12.50 verkocht. De koo- per, die niet wist dat het zaakje niet in orde was, verkocht de machine weer voor 20. Even deed zich in doze zaak nog een klein incidentje voor met een getuige, die liever den eed niet wilde doen. Tenslotte stak hij de twee vingers omhoog en zei de: „Onder protest: Zoo waarlijk helpe mijGod Almachtig I" Waarop de president hem den eed liet overzeggen, met weglating van die twee eerste woorden. K., de beklaagde in deze zaak, liet verstok gaan. Ten slotte eindigde de zitting mot een verzet-zaakje van iemand die ge stroopt had. 't Kantongerecht had hem tot 5 subs. 4 dageu veroordeeld, waarop hij in verzet was gegaan en de rechtbank het vonnis bevestigde. Maar daarna kwam bekl. weer in ver zet, en vertelde nu dat do rechtbank niet de eerste maal liet vonnis had bevestigd, maar dat hij tot principale hechtenis was veroordeeld. Hij tiud een papier thuisgekregen, waar dat in stond! De Officier zag 't even na. Neen, beklaagde, de rechtbank heeft het vonnis vari het kantonge recht bevestigd I En de man hoorde voor do derde maal ƒ5 subs. 4 dagen tegen zich ei- schen. Uitspraken. L. L. K., varensgezel, zwervende, bedelarij, 3 dagen hechtenis en 1 jaar en 8 maanden opzending. J. O., zonder beroep, zwervende, diefstal, 3 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hecht. P. YV., loopjongen te Hillegom, diefstal, straf als voren. C. M. N., werkvrouw te Haarlem, koppelarij, een week govangonis straf. P. de P., zonder boroep te Haar lemmermeer, diefstal, vrijgesproken. A. F. V., voeger to Haarlem, mis handeling, 20 boeto of 1 maand tuchtschool. M. A. J., landbouwer te Heemstede, mishandelinge /20 boete of 10 dagen hechtenis. G. A. van C., koopman te Haarlem, appèl openbare dronkenschap bij her haling, 10 boete of 30 dagen hechte nis, het vonnis van den kantonrech ter te Haarlem bevestigd. C. E., arbeider te Haarlemmer meer, mishandeling en zaakbeschadi- ging, 8 dagen gevangenisstraf. J F, arbeider te Haarlemmermeer, zaakbeschadiging, 10 dagen gevange nisstraf. J. H., fabrieksarbeider te Schoten, zaakbeschadiging, 10 dagen gevange nisstraf. J. D., veld arbeider te Haarlemmer meer, mishandeling, 20 boete of 4 dagen hechtenis. P. van A., bloomistknccht to Ben- nebroek, mishandeling, 14 dagen ge vangenisstraf. S. B., arbeider te Lisse, mishande ling van een ambtenaar, 10 dagen ge vangenisstraf. "YV. C. K., arbeider te Lisse, een voudige beleediging van een ambte naar, 5 dagen gev.straf. A. J. E., arbeider te Ilillogom, eenvoudige beleediging, 5 dagen ge vangenisstraf. IJMUIDEN. RAMP ONI)F,H DE HARING- VISSCHERS. Onze corespondent schrijft: Hedenmorgen kwam alhier binnen de logger Katwijk 98, N'eeltje Eliza beth, schipper Engel van Ilooyou van 400ste Staatsloterij. lo KLASSE 4e LIJST Trekking van 25 Juli 1912. f 100: 13807. Prijzen van 20. 62 4756 6912 10785 13600 16973 19285 1142 4834 7040 1085113610 17075) 19363 1895 4994 7150 11199 13930 17174 19658 2049 5240 7612 1146314516 17452 19724 2072 5309 7633 1147614948 17571 20133 2102 5405 8482 11505 1520817889 20342 2188 5531 8S94 11525 1527917997 20169 •2395 5697 9122 1160415322 18038 20753 2495 5863 9403 11768 15704 18067 20986 2640 6081 9585 1220115716 18260 3029 6102 10012 12289 16030 18412 4010 6105 10084 1249216072 18447 4022 6648 10207 12608 16744 18723 4073 6667 10215 13145 16812 18847 4222 6818 10478 13242 16863 19239 lo klasse 4e lijst. 3380 m.z. 10380. 7948 m.z. 7940. 9955 m.z. 9954. 10446 10246. Financiëele Berichten Telegrammen UIT TURKIJE. KONSTANTINOPEL, 24 Juli. (Reu ter.) Bij keizerlijk Iradé is een commis- 'e benoemd voor Albanië. Men verzekert, dat er plotseling on- cenigheid is ontstaan tusschen de le den van de regeering met betrekking tot de ontbinding der Kamer. KONSTAN TIN OPEL, 24 Juli. (Reu ter.) Ernstige geruchten over de ge beurtenissen te Prischtina bevestigen, dat het garnizoen capituleerde en de stad Zondag overgaf in handen der Albaneozen, die do ontbinding der Ka mer eischten. Ferid pasja weigerdö'fle portefeuille van binnenlandsche zaken. De Groot vizier vroeg hem op zijn besluit terug te komen en ©en andere portefeuille te aanvaarden. De ministerraad hield zich uitslui tend bezig met de gebeurtenissen in Albanië en de taaje, die de naar Alba nië gezonden corunissie zal te vervul len hebben. Men verzekert uit goede bron, dat de regeering haar program aau de Ka mer zai voorleggen in den loop der week. Tevens zal de regeering spoedig een amnestie-ontwerp voorleggen voor de Albaneezen en de politieke veroor deelden. (Bbld.) reikt hij Juist het verlangde effect do lozers, dio hot sarcasme welen ontdekken.- Voor die Is de lozing een aangtm, mo verpoozing en eeu intellectueel not. Amsteriiamictie Bears. LABOUCHERE OYKN" Y Cos BAN*, STA A TSFONDSENMA11 KT. 2 1/2 Certlfic. N. W. S. 66 1/2. TA BA KS A A*!s DEELEN. Oogoanimocrd. Bindjey 93, Dell Maatschappij 58? Medan 242, Rotterdam Deli 391, ncmbuh 567, Un. Langkat 506, PETROLEUM-AANDEELEN. Flauw. Koninklijke Petr. 492, Dordtsehi Olie 109 1/2, Moeara Enim 213-1,7 Geconsolideerde 260 1/2—261, Siima' tra Puleinbang 1841/2—1/4, Orion 115, Intern. Rum. Petr. 160. MIJNAANDEELEN. Cultuur Vorstenlanden 1621/? Winstbew. 1381/2, Groat Cobar 771,2, Proanger Regentsch. 121, Ned. Jnj, Handelsbank 2221/2, Hide en Lm, ther 25 3/4. De AMER1K. MARKT opende stik Atchison Topeka 107 1/2, Denver II 7/8, Erie 35, Kansas 25, Preferente?) 3/4, Missouri 32 3/8, Rock Island 7/8, Southern ftails 28 7/8, Union Pj. cific 160 1/2, C. Wabash 4 1/2, sted 69 1/8, Curren 56 13/16, C. Marine's I 9/16, Preferente 16 1/2, Amalgamate 81 3/4-82, C. Cigars 57. Marktnieuws Beverwijk, 24 Juli 1912' Postelein per mand ƒ0.25. Andijvie, 100 sir. ƒ1.50. Wortelen, 1U0 bos 5. Komkommers per 100 ƒ2.50. Augurken, per mandje ƒ0.50, Aardnp. klei, p. Heet. 3. Id. zand, per llect. 4. Peulen, per kilo 0.0G. Doppers per kil' ƒ0.10. Capucijncrs per kilo 0.12. Raspers per kilo 0.16. Tulnboonen per loOO 1. Snijboonen per 1000 1.40. Hccreobooncn per 1000 0.60. Uoode kool per 10U 10. Bloemkool per 100 1620. Sla, per 100 krop U.3U. Rabarber per 100 bos 5. Pieterselie per bos ƒ0.05. Selderie per bos 0.05. Morellen per kil^ ƒ0.40. zwrübeieu pei inamije 0.07. Frambozen per mandje 0.15. Bessen per kilo 0.22. ld. zw. per kilo 0.26. Kruisbessen per 1/4 mud 1.20. Druiven per kilo 0.80. Burgerlijke Stand Letteren en Kunst BOEKEN. De allerlaatste avonturen van Sir Sherlock Holmes. Prikkel-idyllen door Cornells Veth. (Uitg. C. A. J. v. Dis- hoeck, Bussum). Voor mij ligt een boekje dat er, in prettig donkergeel omslag waarop een fijn gestileerde draak, die zwer men boeken uitbraakt over de stad, een aangenamen indruk maakt. Het is het eerste der reeks prikkel idyllen, die Cornelis Veth zich voor stelt te schrijven. Dit boekske bevat de allerlaatste avonturen van Sherlock Holmes en is geïllustreerd door den schrijver zelf. Wanneer men het boekje in handen neemt gaat men onwillekeurig do plaatjes eerst zien. Dat is fijn, geestig illustratiewerk. Ik wijs b.v. op het knap geteekende plaatje Holmes in zijn verschillende creaties; op do al lergeestigste teekening voorstellende de huiszoeking bij den deftigen mi- nister-president; op 't plaatje Klein maar wakker" van buitengewoon knappen humor en zoo zijn er nog zoo vele. Het zien van de prentjes noodt dan van zelf tot het lezen van den tekst. „C'est le ridicule qui tue" heeft de heer Veth gedacht en naar dezen stel regel zijn boekje tekst en illustratie gecomponeerd. Deze zonderli detective-verhalen zijn een vlijm scherpe parodie op de Ilolines-pri le kei-romans. Het recept voor die lec tuur wordt in Veth's boekje gegeven en naar dat recept worden de verha len dan uitgesponnen. Dat heeft tot de allermalste onmo gelijkheden aanleiding gegeven en wie de Holmes-romans kent en voelt voor de bestrijding der prikkel-loc- tuur zal waardeeren de scherpe, gees tige* wijze waarop in dit lezenswaar dig boekje met de Holincs-littcratuur do draak gestoken wordt. Velli heeft het er niet dik opgelegd. Hij is zelfs vrij sober, soms haast te sober gebleven, maar daardoor be HAARLEM. ONDERTROUWD Juli 25. C. Voorn en G. Kluft, N. D, Koniugsbrugge en K. C. W. Zoun? Pin i oll j Rèbeh Juh 25. J. Lute en A. Esse&aan,), F. llussoldt en J. Thomasze, 1. 1, Kraal en M. Francken, K. Busking J. A. M. v. Norden, YV. C. Maas enH L. Grootendorst BEVALLEN Juli 23. J. J. Lolten—Raadt, z., 21 H. Kuijken—Van Bakel, d., G. E. Bec- kor—Cloeck, z., 25. A. J. Weiland- Wit, d. OVERLEDEN Juli 24. C. StentsCapteijn, 68 j. Leliestraat, P. Koster, 43 j., Oranj» straat, S. J.. 18 innd., d. v J. F. J. L Blokland, Eendjcspoortstr. Gemengd Nieuws EEN PRIESTER VERMOORD. Men meun ons uit Brussel: Hedenmorgen werd een priester dï in liet park do Bruxelles wandeldt plotseling door een individu aangeval len, die hem onder den uitroep „Le de socialie revolutie" een messteek i: den rug toe bracht. De priester werf naar hot ziekenhuis overgebratt'. maar gaf onder weg den geest. Eet der longen was doorboord. S. S. GLANM1RE GEZONKEN. Y'an Lloyds te Londen komt het b richt, dat het stoomschip „Glanmor/ van de „Raukine Line", welbekeaf door den Iaiigdurigen dienst tussch» Amsterdam en Leith, hedenochtend St. Abb's Head is gezonken. Bemtt ning en passagiers zijn gered. ZWAARDVISCH TEGEN HAAI. De passagiers van de stoomboot O ledonia, die te New-York uit Glasgo» is aangekomen, hadden op de liooctl van Nuntucket een zeer belangwet kend avontuur. In den morgenstond verspreid* zich op het schip het gerucht., dat wat buitengewoons aan de hand vr« op zee. Alles stroomde bijeen op M dok en de kapitein was zoo vriend# de vaart te vertragen. Daar kregen dj toeschouwers verrassends te zien. Een qrntreu drie meters lange haai sprong ce» klaps met een machtigen sprong uil het water hij werd van dichtbij gf volgd door een weinig kleiner» zwaardvisch. Toen zij samen terug n 't water vielen, hoorde deze zijn vree solijk natuurlijk wapen den haai dc zijde cn men zag hoe zij met elkan der worstelden, liet water werd rood gekleurd door liet bloed van den haal en do heele zee scheen ïu oproer M zijn, zoozeer geeselden de heide strij ders do golven. Plotseling werd J<j weer stil en men meende reeds, M de haai verslagen was en de overwin naar zich stil uit de voeten ha d P maakt, toen plots de haai weer uit water schoot met het zwaard van dt zwaardvisch in de zijde, 't welk M van den vijand had afgebroken, "i bleef aldus voor 't oogenblik overwin naar, maar 't valt te bezien of Hij zegepraal niot met zijn leven zal w tulen.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 2