BEECHAPS* PIUH* Feuilleton Het Avontuur van Walter Schnaffs. verdachte ernstig bezwaren. Knkelë dagen vóór don dood van do vrouw achtte do behandelende goneothcer het r.let uitgesloten met een vergifti- gingsgcval te doen te hebben. JilJ gaf daarom order het braaksoi van de vrouw te onderzoeken, wat gebeur de. Er werd echter geen vergif in het braaksel gevonden. Blijkbaar is do verdachte er toen ln geslaagd in plaats van het braaksel zijner vrouw, ander braaksol den deskundigen fn handen te spelen. Vandaar dat de dokter na den dood vergunning gaf tot begraven. Eerst later hebben praatjes van buren en kennissen van de overleden vrouw nieuwe verden king opgewekt Het daarop gevolgde onderzoek heeft nu aangetoond, dat er werke lijk vergiftiging in het spel is. SLACHTOFFERS VAN DE WARMTE Te Amsterdam zijn twee jongens aai gehouden, die op hceterdaad be trapt werden, terwijl zij uit een ma nufacturenwinkel in de Kinkerstraat ieder oen zwembroekje stalen. VISCHSTROOPFRS BETRAPT. In den laatston tijd werd voortdu rend de visch in de rivier de Dom mel onder Woensel vergiftigd, en bi] massa gevangen. Thans is liet aan den rijksveld wachter te Woensel, bijgestaan door een onbezoldigd collega, gelukt, een 5-tal vischstrooper8 te overvallen ln bet weiland onder Eckart. Viseh, vischtuig en middelen om visch te bedwelmen, werden onder krachtig vei zet van de zijde dor stroopers ln beslag genomen. De politiehond van den rijksveldwachter hield de stroo pers in bedwang, zoodat de ambtena ren ten slotte de overhand konden behouden. UITSLUITING. Aan do glasfabriek te Leerdam zijn gisteren dc arbeiders uitgesloten; zij zouden a.s. Maandag hebben ge staakt. DE WINKELSLUITING TE AMSTERDAM. Bij den Amsterdamschen gemeente raad was ingekomen een verzoek van den heer Vlijen aan den Burgemees- Ier. om te willen overleggen een over zicht van de processen-verbaal, ver volgingen en veroordeelingen inzake de winkelsluiting. 1> voorzitter zei dc inwilliging van dit verzoek foe hem is niets liever, dan dat het volle licht over deze zaak opga. Terzake van dc vervolgingen en \eroordeeliugon beschikt hij echter alleen over officionse gegevens, al twijfelt hij niet, of de ambtenaren van het O M. bij de kantongerechten zullen medewerken, om de officieole te verschaffen. NIEUW PROJECTIEL. Volgens „Het N. v. d. D." zal bij «roze artillerie een projectiel worden ingevoerd, dat tegelijk kan dienen voor brisantgranaut cn granaatkar tets, n 1. het model-Ehrhnrdt van Es sen. Het is ook in Duitscbla.id inge voerd en daar gepatenteerd als bet boste. ZANGERSFEEST TE SOESTDIJK. De Tel. meldt: De Bond van Christelijke Zangver- eeuigingen in Nederland, wafirbij 303 vereenigingou zijn aangesloten en die ruim 14.000 leden telt, hield Woens dag zijn zangersfeest in de dennen- bosschen van liet domein Soostelijk, daartoe welwillend afgestuun door de Koningin-Moeder. Een aantal extra treinen voerden hou derde bezoekers aan. Op dit feestterrein waren bij de ope ning om half elf eenige duizenden muziekliefhebbers aanwezig. Het feest werd gfeopend door den voorzit ter. den heer mr. II. Graaf van IIo- gendorp te 's-Gravenhage. Daarna werd gezongen Psalm 113 vers 1 en 2, welk koraal heerlijk klonk onder de hooge boomeu van <le bekoorlijke om geving. Dj heer C. F. Verschoor, hoofd van de De Savornin Lohntau-school te Scheveningen, hield daarna de feest rede, die geestdriftig werd toege juicht. Om half 12 verscheen H. M. de Ko ningin-Moeder met gevolg op "t feest terrein en werd aldaar ontvangen door den voorzitter, graaf Van Ho- gendorp, en den burgemeester van Baaro. In de tribune gezeten volgde H. M met veel aandacht de verschil lende Liedereu, welke door ruim MO zangers en een groot muziekcorps werden ten gehoore gebracht. Zang en muziek stondon onder leiding van den directeur, J. A. de Zwaan, ie 's- üravenbage. Toon IL M. te ruim 12 uur het feest terrein verliet, werd zij door do geest driftige menigte hartelijk toegejuicht. Het zangersfeest werd gisterenmid dag voortgezet. Als sprekers traden op de heer dr. II. T. Oberman, predi kant bij dc Eng. Kerk te Vlissingen eo de heer J. J. Impeta, predikaat bij de Geref. Kerk te Katwijk aan Zco. Daarna werden door het aanwe zige orkest eenige muzieknummers uitgevoerd, waarna hel koor nog en kele liederen ten gehoore bracht. Te 4 uur werd het slotwoord gesproken door den heer ds. P. Groote, predikant bij de Ev. Luth. Gem. te Amsterdam. ONTSPORING. Door een ontsporing te Wocns- drecht (N.-B.) hebben de reizigers en de Engelsche post, die gisterenavond te 1050 uur ta Amsterdam moesten aankomen, de aansluiting te Roosen- dual gemist. Een machine met mate rieel is uit Rosendaal naar de plaats der ontsporing vertrokken om don weg op te ruimen. EEN KRAS OUDJE. Een oud-inwoner van Numansdorp, reeds diep in de 90, is uit Amerika overgekomen om „jutteperen" op to koopen. Hij deelde mede, dat hij in Californië goed geld verdiende mot de cultuur van appelen, maar met peren nog geen succes is verkregen, waarom nu proeven zuilen genomen worden met jutte. Voor goede soort wordt vijftien dollars per ILL. gogp- ven en hij wil daarmede 36 acres be zetten, zoo vertelt 't Hbld. WATERLEIDINGBUIS GESPRON- GEN. Door het springen van een buis van de waterleiding, is gistermiddag tiet keldergedeelte van het Hollandscno Spoorstation te 's-Gravenhage geheel or.dergeloopen. De brandweer die met de autospuit uitrukte, was eenige uren bezig om het water weg te pompen. DE BEVAARBAARMAKING VAN DE MAAS. Naar de „N. Ct." verneemt.-is in het ontwerp der regeering ook opgeslo ten een kanaal van Mook naar Nij megen. Daardoor wordt de afstand van Venlo naar plaatsen als Rot terdam en Amsterdam, belangrijk verkort, aangezien men anders zou hebben te varen van Mook naar St. Ar dries om van daar de Waal te be reiken en juist dat deel van Mook naar St. An dries zeer kronkelend is. WINKELSLUITING TE ROTTER DAM. De heer Spiekman heeft met zijn partijgenooten-raadsleden bij den Rotterdamschen Raad het voorstel In gediend, om een commissie van 12 le den in te stellen, van wie 6 te benoo- men door en uit den raad, 3 door oe liier bestaande winkel er s- of midden- sta ndsvereenigingen ,en 3 door dc be staande vereenigingen van winkel-- personeel, welke commissie tot taak zal hebben: lo. een enquête in ie stellen naar den toestand van het sluitingsuur der winkels te Rotter dam op dit oogenblik en in verband hiermede naar den werkduur van het bediendenpersoneel; 2o. zich op de hoogte te stellen van de meening der wir keiiers, ingedeeld naar verschil lende categorieën, omtrent de wen- schelijkheid van een bij verordening vast te stellen en dus voor allen gel dend sluitingsuur, en daarbij zoowel van de zakelijke voordeeleu als van de bezwaren kennis te nemen; 3o. zich omtrent de werking van een bij ge meenteverordening vastgesteld slui tingsuur elders op de hoogte te stel len, -io. van haar bevinding rapport uit te brengen aan den Raad. liet voorstel is een uitvloeisel van verschillende bij den Raad ingekomen adressen, betrekking hebbende op 't vaststellen eener verordening op de winkelsluiting. STUDENTEN EN GROENTIJD. Verschenen is een brochure, door do besturen van eon vijftai studenten- veroenigmgen in Nederlandsche uni versiteitssteden gericht, met do be doeling, 'hen voor te lichten aangaan de liet nieuwe leven, dat zij weldra zullen binnentreden. Do voor dit doel samenwerkocde studentenoorporaties zijn: de Boud van Leidsche studenten, Unitas Stu- diosorum te Utrecht, Unitas Studio- surum Amstelodamonsium te Amster dam. de Delftsche Studeuteubond en de XVagoningsche Studenten bond. Na een gemeenschappelijke inlei ding, oiiderceekend door de besturen dezer vereenigingen, volgt een afzon derlijk artikel van elke corporatie. De novitii vinden in deze laatste al lerlei inlichtingen, die hun in hun nieuwe leven van dienst kunnen zijn. In het bujzonder wordt daarin ook krachtig aangedrongen op aanslui ting- Uit de algemeene inleiding laten wij een paar- stukjes hier volgen. v ooreerst de Groentijd. ,,l>6 kennismakingsiijd met zijn boert en plagerijen is zoodanig ont aard m de korpsen, dat reglementen nooiüg waren ten emde de „groenen"' tegen hun toekomstige „korpsbroe ders' te beschermen en dat zelfs on der deze reglementen de a.s. leden van liet korps zich een behandeling hebben le laten welgevallen, aan li chaam en geest indruischend tegen elke hoogere opvatting van opvoed kunde en ethiek, is overbekend. Doch erger, de Groentijd is het be wijs van het heerschen en standhou den van opvattingen in de korpsen, lijnrecht in strijd met hetgeen door ons wordt gehouden voor goed en ge oorloofd tegenover jeugdige studen ten". Vervolgen» de korpageest: Dit U voor ons buitenstaanders een zeer moeilijk te beoordoolen en weer te geven, doch zeker niet het minst ernstige bezwaar. Van dat in broeder schap leven toch, dringen tot ons door vele geruchten en berichten, die on» mede geven 'n kijk in dut door velen zoo bogeonde korpsleven, dat ons daarvan integendeel afkeorig maakt Do vele oude en verouderde „mo res" toch, die daarbinnen hooischen, beletten het zich zelf zijn van de le den, omdut het zich daaraan vergrij pen voor te eenenmale ongeoorloofd wordt gehouden, ook al zouden velen het nog zoo gaarne willen. Deze mo res toch dwingen hen tot het doen van uitgaven, waartoe een groot gedeelte bijna niet, sommigen in 't geheel niet in staat zijn; ze staan ons meer dan togen. Ook bij het „bezetten der bestuurs- plaatsen" blijkt hoe de aristocratie door gemeenschappelijk samengaan tegenover do groote dikwijls helaas lauwe meerderheid haar zin weet door te drijven! Grootmoedig worden, dan gewoonlijk de kleinere baantjes, waarin juist dikwijls het hardst ge werkt moet worden, aan do mindere ■loden overgelaten, die daarmee dan tevreden gesteld en gerust zijn; im mers de „moros" hebban wel gezorgd, dat de hoogere ambten alléén belüeed kunnen worden door hen die daar voor zoor vüoI gold beschikbaar heb ben. De oorzaak van al deze verwordin gen in de Studentenkorpsen is o.i. niet ver te zoeken. Door het stelsel matig steeds meer uitsluiten der met minder hooge maandgelden begiftig de studenten en het steeds meer on mogelijk maken om toe te treden voor hen die ernstige gemoedsbezwa ren hebben, heeft het korpsleven geen voeling kunnen houden met de in die lagen der studentenmaatschappij heerschende denkbeelden. Zoo heeft 't zich dus eenzijdig ontwikkeld en is er nog steeds mee bezig, niettegen staande de waarschuwingen van hen, die het inderdaad wel met de koipseu lileenen. Naast de korpsen toch zijn in de verschillende Universiteitssteden Uni- tates en Bonden opgericht, ten einde aan de studenten, die om e-enigerlei reden bezwaar hadden zich bij de korpsen aan to sluiten, gelegenheid te bieden de groote voordeden van het vereenigingslevén te genieten. Im mers, alleen door de kennismaking en den omgang met 'n groot aantal studenten is het mogelijk zich al dat gen.- te verwerven, wat in 't studen tenleven en later daarbuiten noodig is, behalve alle wetenschap ons door onze hoogleeraren bijgebracht. Spant al uw krachten in, ten einde harmonisch te ontwikkelen usv geest Gaat gevend en nemend leven dat vrije studentenleven, raeedeeiend aan allen uw vreugde, deelneming vra gend van enkelen in uw smart. Sluit u niet op in enge kringetjes van ge- lijkdeukenden, wilt hooren en zien wat anderen meenen ten beste te moeten geven, opdat eigen meening geboren worde uit wat eens een chaos was. Welnu, a.s. studenten, laat u niet afhouden om lot ons te komen. Helpt ons trijden den schoonen strijd voor gelijkheid in studentenleven tegen laksheid en vooroordeel; die strijd zal stalen je wilskracht en karakter en daarmee zul je ten slotte moer berei ken, dan door connectie, protectie en relatie. STAKING CEëINDIGD. Men meldt uit Veandam, dat de landarbeidersstaking aldaar weer tot het verleden behoort, daar de gestel de iooneisch ten volle door de land bouwers is ingewilligd. De staking heeft dus slechts twee dagen ge duurd. GESTIKT. Te Delft is een tweejarig knaapje van den werkman Van G., aan den Geerweg, iu een rioolput gevallen en daarin gestikt. INTERNATIONAAL HUWELIJKS RECHT. Volgens een ministerieel besluit is thans ook Hongarije tot het Haag- sclic verdrug van 12 Juni 1902, tot re geling van het huwelijk tusschen vreemdelingen, toegetreden, terwijl Oostenrijk hieromtrent nog geen ver klaring heeft afgelegd. Het Haagsche verdrag is thans onderteekend door Nederland, Duitschland, België, Frankrijk, Luxemburg, Zwitserland, Roemenie, Zweden, Portugal en Hon garije. Het recht tot het aangaan van een huwelijk wordt, volgens het ver drag beoordeeld naar de wetten van het land, waartoe de betrokken per sonen behooren. Vreemdelingen moe ten een getuigschrift hebben van den diploma tieken of consulairen verte genwoordiger van hun land, waaruit blijkt, dat het voorgenomen huwelijk niet in strijd is met de wetten van hun land. Het huwelijk zal in de toegetreden staten als wettig worden erkend, wan neer bij de voltrekking de formalitei ten in acht genomen zijn die de wet van het land, waarin het huwelijk 1 heeft plaats gehad voorschrift. Die staten evenwol, waar de wetten een kerkelijk huwelijk voorschrijven, be- hoeven het door hun onderdanen in het buitenland zonder inachtneming van dit voorschrift aangegane huwo- lijk niet te erkennen. Engeland weigert nog steeds tot het Haagsche verdrag loc te treden, met het gevolg dat vreemdelingen tn Engeland dikwijls huwelijken sluiten, die in hun eigen land niet geldig zijn. STOP GEZET. Te Oude Pekela (Gr.) is de stroo- cartonfabrlek „Albion" stopgezet, waardoor een groot aantal fabrieks arbeiders zonder werk is. Gebrek aan grondstof is de oorzaak. NIEUWE LOONREGELING S S. Naar do Zw. Ct. verneemt, heeft de directie der Mp. tot Expl. van S.S. voor haar personeel con nieuwe loon regeling in studie. Deze nieuwe loonregeling, waar bij voornamelijk de iuugste loouen zullen worden herzien, zal 'hoogst waarschijnlijk roet 1 Januari 1913 in werking treden. DE RAMiP VAN DE „TITANIC". Bij de familie te Groningen is be richt ontvangen, dat de 27-jarigo H. Bolhuis bij de ramp van de „Titanic" op jammerlijke wijze het leven ver loren heeft. OVERREDEN. Het 4-jarig zoontje van den kleerma ker Dagelinckx, te W interswijk, is al spelende voor het ouderlijk huis, door een houtwagen overreden en op slag gedood. DE POLITIE-QUAESTIE TE DELFT. In de zitting van den Delftschen gemeenteraad vroeg dc heer Van Dijk verlof tot het stellen van vragen in zake het ontslag van den hoofdin specteur van politie. De burgemeester ontried het geven van dat verlof, omdat het onwettig is. Art. 183 der Gemeentewet kent slechts verlof tot het stellen van vra gen aan het college van B. en W. en niet aan een zijner leden hoofdelijk, veel minder aan den burgemeester als hoofd der politie. Practisch nut heeft het stellen der vragen dus niet. Bovendien: de leden van den Raad hadden alle daarvoor in aanmerkinfg komende stukken ge lezen; de andere stukken werden ge wisseld tupsschen den burgemeester en den procureur-generaal en den Mi nister van Justitie. Wilde de heer v. Dijk die stukken lezen, dan had hij zich daarvoor tot genoemde autoritei ten te wenden en zou hij daar niet bereiken wal hij wilde, dan kou een der partijgenooten van den heer Van Dijk in de Tweede Kamer wellicht den Minister van Justitie interpellee- ren De heer Van Dijk wees op de prao- tijk; vele burgemeestens weigeren niet te antwoorden op vragen, hen in den Raad als hoofd der politie ge steld. De heer Van Aggelen, in het alge- mee nvan moening, dat met het ver lof ruim moest worden omgegaan, zou thans daartegen zijn, omdat daarbij geen enkel algemeen belang is betrokken. De Raad weigerde daarop het ver lof met 12 tegen 7 stemmen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regeL i Hoofdpijn bij een vrouw j komt alleen door storingen, die I I alleen aan vrouwen eigen zijn 1 I Zij komen dooi een eenvoudige I oorzaak, maar deze wordt spoe- I dig verholpen door Pers-Overzicht DE EERSTE KAMER. De „N. Rott. Ct." sclirijft o.a.: Neen, moge men de Eerste Kamer ais rad in de wetgevende machine la- ten op de plaats waar zij is. Laten •wij het aan haar beleid ook verder toebetrouwen, haar taak te vervullen, zoo dat het land daar vruchten van zal kunnen zien. Zonder recht van re- gres zal de Kamer veel meer, dan met j dat hulpmiddel, dat menigmaal als i expedient zal worden gebruikt, zich bewust blijven van hare ernstige cn hooge roeping. Wanneer de Kamer er j voor staat, en. weet, dat zij wel kan kieren, afwenden, maar niet schep pen, en dat zij dus eene zeer groote j verantwoordelijkheid draagt, zal, dunkt ons, de beste waarborg voor wel overwogen, uitsluitend de bevor- dering van het landsbelang beoogen- de, beslissingen blijven bestaan, die kan worden verkregen. De Kamer van haar hooge voetstuk door een recht van amendement of regres naar benedon te halen, lijkt ons in hooge mate bedenkelijk. DE NIEUWE BAKKERSWET. Wijl onlangs De Stand, geklaagd heeft over schending van een anti-revo- lutionnair beginsel in minister 'I al- ma's Bakkerswet, stelt thans Het Huisgezin (R.-Kath.) de vraag hoe het met dat beginsel staat in het nieuwe ontwerp van de hoeren Aalberse c. s. Het zegt Het daarin opgenomen verkoopver bod verbiedt den nachtelijken pa- troonsarbeid wel niet, maar maakt hem doelloos en staat dus in de uit werking met een verbod gelijk. „Men had zich als overheid niet ln de concurrentie moeten mengen", zegt de Standaard, doelende op het pa troonsverbod. Maar wat doet het verkoopsverbod anders dan zich in de concurrentie mengen 'l Wij zijn er dus nog niet zoo zeker van, dat, als olies wei bezien wordt, de gewijzigde Bakkerswet met het an- ti-revolutionnuire beginsel in overeen stemming zal blijken. De onderteekening van dc hoeren Duymaer van Twist en Vun der Voort tot Zijp, zegt op zichzelf niet veel die hoeren hebben al meer gefaald en kun nen hot dus ook ditmaal we) gedaun hebben. AKADEMIE EN VOLKENRECHT. De Standaard bespreekt dc tweeer lei plannen, welke gevormd waren voor een to 's-Gravenhage te vestigen Akademie voor het Volkerenrecht. Het plan van Nederlandsche professoren on dat van den Nederl. Raad van In ternationalisme. Nu eerstgenoemd plan gesteund wordt uit het Carnegic- fOnds en het bestuur van het Vredes paleis daarvoor collegezalen afstaat, is het tweede plan ingetrokken. Over het verschil tusschen beide plannen zegt nu de Stand. o. a. het volgende Het professorenplan bevat niet an ders, dan om met name in de vacan- lien het Vredespaleis te ontsluiten voor het doen houden van voorlezin gen over het Volkerenrecht door de beroemdste hoogleeraren in dit vak. Studenten uit alle landen zullen lezin gen kunnen bijwonen. De lezers zullen hoog bezoldigd worden. En een collo- van curatoren zal al wat hiermee samenhangt, regelen. Het plan van den Cenlralen Raad daarentegen was er ook op ingericht, om zulke lectures door algemeene er kende corypheeën van het volkeren recht te laten houden, maar wilde bo vendien aan de Akademie een perma nent karakter geven, door heel het jaar door geregeld college te doen ge ven in do hoofdvakken, die met het volkerenrecht in verband staan daar toe een kleiner of grooter getal iioog- leeraren aan te stellen en door den Senaat c. q wetenschappelijke graden van candidaat en doctor te doen ver strekken. Vrafigt men nu. welke van deze bei de plannen meer rechtstreeks op het doel afgaat, zoo kan het antwoord niet twijfelachtig zijn. Lectures door beroemde mannen, vooral uit het buitenland, gegeven, zullen .gelijk niet wel anders kan, En- gelsch, Duitsch, Fransch, Arneri- kaansch of Russisch getint zijn, ai naar gelang Van het land van her komst van den lezer. Alleen met toe stemming van zijn gouvernement zal zulk oen lezer kunnen optreden, en elk gouvernement zal er wel voor zorgen, dat het een pleitbezorger van zijn eigen inzichten zendt. Zoo subjectief mogelijk dus. Gevolg zal zijn, dat het aantal studenten, die zich hiervoor in Den Haag komt vestigen, uiterst klein zal blijven. Toch twijfelen wij niet, of bij eeni- gen goeden wil zal deze aangelegen heid wel op orde komen. Reeds nu gaf men toe, dat de aanstelling van vaste hoogleeraren met buitengesloten moest zijn, en dat later aan een eigen gebouw te denken viel. Blijkt na ver loop van eeuigen tijd, dat men op de manier, waarop het nu zal gaan, eer de inzichten in het volkerenrecht neg meer verdeeien dan harmonisch verec- mgsn zal, dan twijfelen we niet, of uit den nood zal redding geboren worden en kan wijziging van het nu aangeno men plan niet uitblijven. Sport en Wedstrijden VOETBAL. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN. Do secretaris-penningmeester van den N. V. B. deelt mede, dat de Ne derlandDuitschland wedstrijd ge speeld zal worden op Zondag 17 No vember te Leipzig. ATHLETIEK. ATHLETISCH KAMPIOENSCHAP VOOR VOETBALLERS 1912. De wedstrijden (100, 400 en 800 M. harloopen) worden gehouden op het terrein van de H. F. C. Haarlem te Haarlem (Schoten). De inschrijvingen sluiten op 4 Au gustus a.s. bij het hondssecretariaat van den N. V. B. De datum der wedstrijden is Zon dag 18 Augustus a.s. Voor eiken afstand worden 3 me dailles (persoonlijk) uitgeloofd de drie eerst aankomenden. Naar volgorde dor aankomst war. den aan de vereenigingen punten toe. gekend: no. 1: 4 punten; no. 2: 3 pui», ton; no. 3: 2 punten en no.l: 1 jiuaL Do vereeniging met liet grootst aan tal punten in den geh> In wedstrijd ontvangst de clubmedaille en den wis. selbeker, „den XeixesTieker" houd- ster 1911 Voorwaarts Utrecht, en 13 voor 1 jaar kampioen N. V. B. „Athle. tiek voor Voetballers". De vereeniging U. D. te Deventer licefl reeds ingeschreven. Stadsnieuws TWEEDE ZITTING VAN DEN MILITIERAAD. De Burgcincostcr van Haarlem brengt ter kennis van belanghebben den: dat de tweede zitting van dan Militieraad in dit jaar voor deze ge meente zal worden gehouden in don Doelen, alhier, op 5 Augustus 1912, dos voormiddags ten 9 ure; dat door den Militieraad uitspraak zal worden gedaan omtrent: lo. geschiktheid voor den dienst voor hen, te wier aanzien het gevoe len der geneeskundigen van den keu- ringsraad niet van gelijke strekking 2o. geschiktheid voor den dienst van hen, van wie een nieuw genees kundig onderzoek is aangevraagd; 3o. vrijstelling van in hetzelfde jaar geboren broeders; 4o. vrijstelling, waaromtrent bul teu schuld van hen, wie zij geldt, Ja de eerste zitting geen uitspraak kon worden gedaan; 5o. uitsluiting van hen. le wier aan zien sedert de eerste zitting eene re den tot uitsluiting bekend geworden is, voor zoover zij niet reeds bij on herroepelijk geworden uitspraak vrij gesteld of ongeschikt bevonden zijn De uitspraken geschieden iu net openbaar, nadat belanghebbenden, op plaats en tijd bovengenoemd, iu do gelegenheid zullen zijn gesteld hunne aanvragen om vrijstelling toe te licli. ten of te doen toelichten. Grooteparade. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder zal op 2 Augustus te 12 uur 's middags op het terrein voor de Ca vak-riek azerne eene groote parade worden gehouden door Uo troepen van dit garnizoen. De parade zal worden gecomman deerd door den mujoor Vogelsang en geinsjiecteerd door den kolonel Jhr. Spengler. ELECTRISCllE SPOORWEG-' MAATSCHAPPIJ. Gedurende de maand Juni 1912 be droeg het aantal vervoerde passagiers op de verschillende lijnen: AmsterdamHaarlem—Zandvoorf 243.407. Ceintuurhaan te Haarlem 148.777., Haarlem—Bloemendaal 97.975. Totaal 490.159. De ontvangsten por daglulomeief bedroegen: L ij n A rnsterdam—HaarlemZand voord f 59.82. Ceintuurbaan te Haarlem f 43 06. Lijn HaarlemBloemendaal f 61.73J RIJWIELTOCHT VOLKSWEER- BAARHEID. Tot het houden van een gezamen- lij kon rijwleltocht, bij goed weer naar Egmond aan Zee, zullen de letten der afdoeling Haarlem, Bloemendaal en Zandvoord zich a.s. Zondag te 9 uur voorm. verzamelen aan het station O verveen. Het plan is om te Egmond aan Zee een kijkje te gaan nemen op de ten toonstelling. De heer F. L. Oostenbroek, architect alhier, heeft bij het ge meentebestuur van Haarlemmerlieda c.a. en plan ingediend voor deD bouw 32 burgerwoonhuizen onder di» gemeente bij Haarlem. EINDEXAMENS H. B. S. Te Alkmaar zijn geslaagd: J. Th. v Asperen, J. U. G. van den Berg en a. Hekker, allen van Alkmaar; H. a. D. Mispelblom Beijer, Th. de Crauw, J. J. Petri, C. B. Reinhold, mej. J. C. Vreugdenhil en J. C. Wildschut, al len van Haarlem; Th. Lub, N. C. Vis ser en mej. J. Ooijmah, allen van Hoorn; L. Schaap, van Zaandam; J. Baert, mej. J. C. van den Berg en mej. A. H. M. Verschoor, allen van Den Helder. Vier candidaten werden afgewezen. A r t i s. In de maand Juni ontving Artis van den heer C. lloeing alhier een Reiger (Ardca Cinerea) voor de Diergaarde voor het Zoölogisch Museum een col lectie schelpen, van de nheer A. D. G, van der Sleen, ook hier wooaachtig. Naar het Fransch, van GUY DE MAUPASSANT. 2) Wanhopig ging hij weer zitten. Er scheen geen uitweg voor hem te be- ttaan. De nacht was nu geheel ingeval- ion, de zwijgende en donkere nacht. Hij bewoog zich niet meer en beefde bi) olie onbekende en lichte geluiden die door de duisternis tot hem kwa men. Een konijn, die hier zijn hol had gemaakt, deed Walter Schnaffs opspringen. Het krijschen van kerk uilen, verscheurde hem de ziel en vervuldo hein mot vrees, even pijn lijke als schrijnende wonden. Hij spande zijn groote oogen in om te trachten door de duisternis heen te dringen, au verbeeldde zich elk oogen blik vlak bij zich iemand te hooren loopen. Na oneindige uren van hevigen doodsangst, bemerkte hij, door de takken boven zijn hoofd, dal de hemel helder begon te worden. Toen over viel hem een groot gevoel van ver lichting; zijn leden ontspanden zich, kregen eindelijk rust; zijn hart werd kalmer, zijn oogen sloten zich. Hij sliep in. Toen hij ontwaakte, scheen de zon bijna zijn hoogste punt bereikt te hebben, het zou spoedig twaalf uur ln den middag zijn. Geen enkel geluid stoorde de kalme rust der velden, en Walter Schnaffs merkte dat hij door een grooten honger geplaagd werd. Hij voelde zich het water in don mond komen bij de gedachte aan de saucijsjes, die goede saucijsjes van do soldaten, en zijn maag deed hem Pijn-. Hij stond op, deed eenige passen, voelde dat zijn beenen nog zwak wa ren cn ging weer zitten om 11a te den ken. Nog twee of drie uur lang, over woog hij het voor en het tegen, ver anderde onophoudelijk van besluit, geslagen, ongelukkig, door de tegen- strijdigste gedachten bestormd. Eén idee kwam hem eindelijk als het meest logische en practische voor, dat was op te letten of er ook een eenzame dorpeling zonder gevaarlij ke werktuigen bij zich voorbij ging, op hem toe te loopen en zich aan hem toe te vertrouwen, na hem goed te verstaan te hebben gegeven dat bij zich over gaf. Toen zette hij zijn helm af, waar van de punt hem zou kunnen verra den en hij stak heel voorzichtig zijn hoofd over den rand van het gat. Geen enkel eenzaam wezen ver toonde zich aan den horizon. Ginds, aan de rechterhand kon men de schoorsteenen uit de keukens der huizen van een klein dorp zien roo- kenl Ter linkerzijde zag hij aan het eind van een statige laan een groot kasteel, omringd van torentjes. Hij wachtte tot den avond, leed af- schuwolljk, zag niets dan de vleu gels van raven, hoorde niets dan het sombere knorren van zijn ingewan den. E11 weer werd het nacht Ilij legde zich languit in zijn schuilplaats neer en sliep koortsacn- lig in, geplaagd door nachtmerries, do slaap van een uitgehongerd mensch. Weer kwam do zon op. Nogmaals slak hij zijn hoofd over den rand. Maar er was niemand to zien, oven als den vorigen dag; en nu werd Wul- ter Schnaffs weer door oen nieuwe vrees bevangen, de vrees om van hon ger te moeten stervenHij zag zich zelf uitgestrekt op den bodem van liet gat liggen, op zijn rug, met gesloten oogen. Daar kwamen allerlei hoesten op zijn lijk af en begonnen er aan te eten, vielen het overal tegelijk aan en maakten het heel spoedig onher kenbaar. En een groote raaf pikte hem met zijn smallen snavel de oogen uit. Toen werd hij als waanzinnig, zich voorstellend dat hij van zwakte niet meer zou kunnen loopen. En reeds maakte hij zich gereed om naar het dorp op weg te gaan, besloten alles te wagen, alles te trotseeren, toen hij drie boeren zag, die met hun hool- verkon over den schouder op weg wa ren naar het land, en dadelijk kroop hij weer in zijn schuilplaats terug. Maar toen do avond den omtrek weer in duisternis hulde, kroop hij langzaam uit de kuil en begaf zich gebogen, angstig en met kloppend hart op wég naar het kasteel in de verte, besloten daar liever heen te gaan dan naar het dorp, dat' hem ge vaarlijk toescheen als een wilde die renhol. Door de benedenvensters scheen licht. Eén daarvan stond zelfs open en een sterke geur van gebraden vleesch kwam naar buiten, een geur die den neus van Walter Schnaffs prikkelde cn vandaar rechtstreeksch naar zijn maag overging, die hem deed krimpen van pijn eu hijgen, die hem toch onweerstaanbaar aantrok, zoodat zijn hart vervuld werd met den moed der wanhoop. En eensklaps, zonder na te denken, verscheen hij met zijn helm op in de omraming van het venster. Acht dienstboden en knechts zaten om een groote tafel te eten. Maar plotseling keek een dienstbode hem met open mond aan, liet haar glas vallen cn scheen als versteend van angst. Alle blikken volgden de hare! Men ziet den vijandl Mijn hemelI De Pruisen belege ren het kasteel I Dat klonk als een enkele kreet, sa mengesteld uit acht andere, een kreet vun ooeindigen schrik, daarop een wild opvliegen, een hevig tumult, en eii delijk een hals over kop vluchten naar de middendeur. De stoelen vie len, de mannen liepen de vrouwen omver en holden weg. In twee secon den was het vertrek leeg, verlaten, met de gedekte tafel waarop allerlei eetwaren vlak voor den verbaasden Walter Schnaffs, die nog altijd voor het venster stond. Na eenige oogenblikken geaarzeld te hebben, slapte hij het venster bin nen cn naderde de borden. Zijn groo te honger deed hem beven als iemand die koorts heeft, maar een schrik beeld weerhield hem nog altijd, scheen hem te verlammen. Hij luis terde. Het geheele huis scheen te be ven; deuren werden gesloten, snelle voetstappen deden zich op de boven verdieping hooren. De angstige Pruis luisterde naar die verwarde geluiden; vervolgen» hoorde hij doffe geluiden alsof er li chamen op da weeko aarde neervie len, onder aan de muren, alsof er menscheu van de eerste verdieping sprongen. Toen hield ieder gerucht, alle beweging op en in het groot» kasteel werd het stil als in een grat (Slot volgt)

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6