g 9 a a g a. jjij <le te Amsterdam gehouden exa mens van de Vereeniging Mercurius gluagden o. a. onze stadgenooten, do beit G. Iiamer voor de akte Hoog duit .clto Handelscorrespondentie, en de hoer .1. A. Geldorp voor de akte Boekhouden. Jaarboekje. Verschenen is liet jaarboekje voor de bloembollenstreek (Ode jaargang), uit gave van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur. Ook nu zal dit boekje den belangheb benden wel weer goede diensten be- tehuis voor schoolgaande kinderen. Ons wordt verzocht het volgende te plaatsen '♦meilig begint de groote schoolva- cantie v eer. De directrice van het Te la us voor schoolgaande kinderen in do Morinnesteeg (zijstraat Sniede- straatj weet dit net best, daar liet Te huis dan den heelen dag voor de kin deren openstaat. Gaarne zou ze hen dan aangenaam bezig willen houden. v\ ie kijkt nu eans na of hij of zij niet wat missen kan kleurboeken cn pren ten niet krijt en verf, wol, katoen en kruien, alsmede schoppen om mee te kunnen graven, alles zal mot groote blijdschap en dankbaarheid door de directrice in ontvangst genomen wor den. RAAD VAN STATE. In de zitting van gisteren word rap port uitgebracht terzake van het be roep ingesteld door de wed. C. van Diggelen-Molenaars, te Heemstede, tegen het besluit van God. Staten van Noord-Holland d.d. 8 Mei 1912 waar bij afwijzend is beschikt op haar ver zoek van intrekking van de aan haar zoon c. van Diggelen voor een jaar verleende vrijstelling van den dienst bij de militie, als kostwinner. Waarschuwing. Gistermiddag probeerde een per soon in den Hout een drietal kleine kinderen mede te lokken den Hout in. Du kinderen waren ovenwei beangst en gingen zoo spoedig mogelijk weg. D't werd afgezien door een onopge- nierkten wandelaar, die nu de moe ders waarschuwt wegens de naderen de vacantia. Rubriek voor Vragen Qenbomieerden kebbon hot voorrecht, ITagon op verschillend gebiod, mita voor beantwoording vatbaar, in to zeilden bij de Redactie vun Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden gebeol kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niot volledig naam en Woonplaats van den inzender vermelden Wordt t-aen aandacht geschonken. VRAAG. Op welke dag in Aug. wordt de hardzeilpartij gehouden? ANTWOORD. Welken wedstrijd bedoelt u? Kent u niet den naam der uitschrijvende vereeniging? VRAAG. Ik hab voor de lichting 1912 731 getrokken Beo ik nu vrij of wan neer moet ik opkomen ANTW OORD. Naar alle waarschijn lijkheid v r ij, daar van de lichting 1911 het hoogste nummer, dat werd ingedeeld, was 484. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. GEMEENTE-REKENING 1911. Inkomsten 198883.30 1/2. Uitgaven 161724.19 1/2. Batig slot 36659.11. Dc buitengewone inkomsten bedroe gen 54115-59, de uitg. 45466.971/2, hetgeen is begrepen in het boven staande batig slot, zoodat als gewoon batig slot blijft 28010.49 1/2. Van dit batig slot kan voorts nog worden afgetrokken: Storting reservefonds gasfabriek 9000.—. Storting reservefonds waterleiding 1511.60. Extra afl. gasfabriek f5448.601/2. Tc 7.1 men 15960.201/2. Batig saldo dat op de begrooting voor 1913 kan worden gebracht als eerste ontvangst post f12050.29. DE HAARLEMMERMEER. In Julimaand van 't jaar 1852 klonk door Nederland de blijde mare: de .Meer is droog! De waterwolf is ge tuind. Zestig jaar zijn sinds voorbij «u... de Meer krijgt over eenige da zen zijn spoorwegnet. Twee feiten, die de herdenking van 't volbrachte reuzenwerk wettigen. De gezamenlij ke onkosten bedroegen f 14,000000, maar daarvoor had men dan ook ISOOU II.A, polderland gekregen. Van die oppervlakte werd zoo wat 1/10 bestemd tot bergplaats voor 't hemelwater. De drie sterke stoomge malen, die den reuzenarbeid der dioogmakmg hadden verricht, zou den slooten en tochten op peil hou den. En dat ging gemakkelijk genoeg. Sinds de Lijnden bij Halfweg ver- sterkt is een jaar of 15 geleden, heb ben Cruquius en Leeghwater vaak rust. In de droogmakerij werden ka nalen gegraven, en wegen aangelegd, die de Meer in rechthoekige blokken van 300 H.A. met onderdooien van 20 H.A. verdeelde. De verkoop der gron den bracht een kleine f 8,000000 op. Laten we nu eens enkele eeuwen te rug gaan. Bezien we een kaartje van omstreeks 1250, dan zie we een Hin ken overlandweg van Haarlem naar Amsterdam met de dorpen Vijfhuizen en Nieuwerkerk. Hierboven 't Spie- tingmeer. Onder dien overlandweg de Haar lemmermeer "van de Nieuwe Meer tot Heemstede en daaronder de Leidsche Meer. Een vierhonderd jaar later zijn Spiering-, Haarlemmer- en Leidsche Moor een, de overlandweg Haarlem Amsterdam is in 1509 al verdwenen. Do Viijfb/uïaers hebben eon nieuw dorp moeten stichten meer west waarts, waar nu nog het gehucht Vijfhuizen ligt, terwijl Nieuwe-kerk een half uurtje naar Noord-Oostelijk Is verhuisd. In t Zuiden zijn dan nog maar drie eilandjes, n.l. Vennep, Reinsdorp en Abbenes. Vergelijken we nu een kaartje van 1848 met een van 1648 dan zien we, dat de oevers nog meer zijn afgewe ten en dat Nieuwerkerk weer meer N.-Oostelijk is herbouwd. De meren iii de eerste helft der 16e eeuw samen 'ongeveer 13000 H.A. groot, besloegen iu 't midden der 17e al een opper vlakte van 15000 H.A. in 't midden der 18e al ruim 16000 en weer een eeuw later 18000 H.A. Onwillekeurig denkt men: hoe is 't mogelijk, dat zoo veel land door 't water wordt weg ge slagen? 't Was slappe grond, drijf- tillenland; dat geen golfslag verdra gen lean, vooral waarneer geen flinke rietzoorn tegen afslag- beschermd. We wezen al op 't verplaatsen van Vijf huizen en Nieuwerkerk, maai' 't dorp Rietwijck verdween heelmaal. Werd er dan niets aan gedaan? Zeker! Ton nen goud werden uitgegeven voor 't aanleggen van beschoeiingswerken van palen, rijshout on planken voor 't storten van scheepsladingen puin, langs de bedreigde oevers. Maar 'i hielp slechts kort en werd Rijnland te kostbaar. In 1767 werd voor oeverver dediging 11800000 uitgegeven en in de jaren tusschen 1771 en 1845 f 1700030. Aalsmeer hield tot 1795 jaarlijks een dank- en bededag voor dien maatre gel. Wat was er al lang over 't droog maken gesproken. Leeghwater gaf in 1&41 zijn Haarlemmermeerhoek uit, 12 maal werd 't herdrukt, in 1838 voor 't laatst. Leeghwater beweerde voor 6 millioen gulden het Meer te kunnen droogmaken met 160 watermolens. De waterwolf ging steeds verder, tot in 1836 een heftige Novemberstorm uit 't Zuidwesten 't water zoo hoog naar Amsterdam opjoeg, dat er ge vaar voor overslrooming was. Een maand later blies oen niet minder sterke Noordoostenwind, die 't water aan den zuidkant ophoopte. Leiden .bedreigde en onder water zette en 8000 H.A. land overstroomde. Nu was 't genoeg en plannen tot droogmaking werdon aangenomen. Geen 160 watermolens, maar drie stoomgemalen elk van 350 paarde- kracht, zouden den plas leeg malen. Waar moest 't water blijven? De Meer was toch een boezem van Land. Nu was Rijnlandsch boezem 22000 H.A. en bij droogmaking der Meer zou slechts 351X1 H.A. overblij- De afwatering bij Katwijk werd verstrekt en stoomgemalen gebouwd te Spaarndam, Halfweg en Gouda. Een ringvaart werd gegraven rond de Meer en daarop de drie stoomge malen gebouwd. De Leeghwater begon Juni 1848 en werd van Februari 1849 af door de Cruquius en de Lijnden geholpen. Behalve een gedwongen rusttijd van 210 dagen werd ijverig doorgewerkt en door 't driemanschap meer dan 800 millioen kubieke meter water uit geslagen. In eeh'o 29 Juli te Amsterdam te houden vergadering van aandeelhou ders en zij die het alsdan nog Wen- schen te worden, zal de stichting eener coöperatieve beetwortelsuiker- fabriek alhier worden beslist. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den iuhoud dezer rubriek stelt de Bedactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het ingezon den stuk van den heer- Schraver uit Rotterdam, wenschte ik dengene, die zich in een Zieken- of Ondersteu ningsfonds willen laten inschrijven, beter raad te geven. Het is voor een werkman niet raadzaam, zich bij een maatschappij te verzekeren, daar dat veel te duur is. Hier in Haarlem be staan al jaren verschillende onder steuningsfondsen, elk ambacht heeft een ondersteuningsfonds, zooals timmerlieden, metselaars, stuca-j doors, schilders en behangers, kortom! elk ambacht. Elk zoo'n ondersteuningsfonds kiest zijn eigen bestuur uit de leden, dat dit gratis beheert, dus goedkooper; kan het al niet en solider ook niet, omdat de leden elkander controlee ren. Wil iemand zich nu laten verzeke ren. dan kan hij dat doen bij zijn ambachtdan beslaat er nog een fonds, waar iedereen in kan, die ge zond en niet te oud is, en op dezelfde manier beheerd wordt, waar schrij ver dezes bestuurslid van is. Den bedrogen leden van Heemstede en Zand voort raad ik aanricht ook zulk een fonds op, er zijn ©r hier in Haarlem ook wel, die maar 40, 50 of 60 leden tellen en ondergeteokende is gaarne bereid, om hen inet alles, wat zoo'n fonds betreft, op de hoogte te brengen. Met dank voor de verleende plaats- ruimt© Hoogachtend. J. H. M. STULTIENS, Raamgracht No. 10, Haarlem. JONG-VRIJZINNIGE PROPAGANDA. We hebbed -vacantia en ook de poli tici besteden dien tijd blijkbaar aan het herwinnen van verloren kracht. Niets wijst op de nadering van „ze kere Juni-gebeurtenissen" en men kan zich nauwelijks voorstellen, dat het komende jaar ons ©en heftigen strijd zal brengen, die over. groote volksbe langen zal beslissen. Toch worden hier en daar reeds toebereidselen gemaakt en maatrege len getroffen, die op ernstige voorbe reiding wijzen. Vooral in het kamp der tegenpartijen zit men niet stil en wij, vrijzinnigen, mochten wel eens een lesje daaraan nemen. In hoeverre reeds iu het vrijzinnige kamp in de goede richting gearbeid is, weten wij nog niet; dat ©venwel nog veel gedaan moet worden, staat evenzeer vast. De Bond van Vrijzinnige Propa- ganda-Vereemgingen heeft gemeend in deze richting iets goeds té doen, door het beleggen van een drietal groote landdagen in verschillende deelen des lands. Het is niet de eersfe maal, dat dit lichaam op deze wijze den kamp voor het vrijzinnig beginsel steuntreeds meermalen was de Bond in staat door welgeslaagde meetings zijn bestaans recht te bewijzen ein door het ontvon ken van enthousiasme de basis voor een vruchtbare actie te beleggen. Het groote gewicht dezer landdagen is onloochenbaar, daardoor de geest drift der bewuste strijders ongetwij feld de groote massa tot nadenken zal worden gebracht en werkers zal kweeken, dio den kamp tot het einde zullen willen volhouden. Iedereen moet voor dien strijd zich interesseeren en hem naar zijn krachten steunen. Over moreelen steun viel tot nog toe bij de voorberei ding niet te klagen, het materieele gedeelte liet voel te wenschen over. Wij twijfelen er niet aan, of velen zullen na deze opwekking hun bij dragen zenden aan den Bondspen- ningrneester, Houtman kade .81, Am sterdam. Namens het Bestuur v. d. Bond v. Vrijz. Prop. Vereen. Dr. I. II J. VOS, Voorzitter. J. W. HIDDINK Jr., Secretaris. Speciaal voor Haarlem zij nog ge meld, dat, Mn van bovenbedoelde landdagen hier in den omtrek zal worden belegd. Wij wekken de Haar lemmers ten zeers to op, daar aanwe zig te zijn. Nadere bijzonderheden zullen bijtijds bekend gemaakt wor den. Inlichtingen worden gaarne door ondergeteckenden verstrekt. Namens het Bestuur v. iL „Jonge Vooruitstr. Vrijzinnigen" te Haar lem jQIIs. DE KANTER .voorzitter. H. PLOEG Jr., Secretaris, Kamper8traat 9. Letteren en Kunst NED. TOONKUNSTENAARSVER- EEN1GING. 's-Gravenhagc, 24 Juli. Van de 5 candidaten zijn geslaagd voor koorge zang: de dames J. E. Westerhuis, uit Utrecht en N. Schmidt, uit Overvecn en de heer J. G. Kuiper, uit Alkmaar. Koloniën EEN MOORDPARTIJ IN WEST- IN DIë. Rohoo, zijn dochter Bhagwanti en de medeplichtige Tikai, die den man van Bhagwanti in November verleden jaar op Witte Boicie (De goede Ver wachting ombrachten, zijn alle drie tel de doodstraf veroordeeld. ONTEVREDENHEID IN WEST-INDIc? De gouverneinonts-secretaris maak te bekend, dat de schrijvers van ano nieme brieven aan den gouverneur vergeefse he moeite doen, wijl zulko brieven ongelezen ter zijde worden gelegd. Het anoniem geschrijf schijnt dus in de kolonie nog al voor te komen. De „Surinamer" meent dit verschijn sel te moeten toeschrijven aan liet bestaan van verschillende misstanden in de kolonie, waarvoor de schrijvers niet openlijk durven uitkomen, uit vrees voor weerwraak van de aange vallenen. Gemengd Nieuws EEN MILLIOEN GEVONDEN. Twee arme boerenjongens in het kleine dorp Malaje Pores in het gou vernement Poltawa zijn door een toe val rijk geworden. Zij stieten eenigen tijd geleden bij het werken op den ak ker op een kistje, dat kostbare gou den en zilveren munten bevatte. Het waren ongeveer 450 gouden en 30 zilveren munten van het Perzische en Byzantijnsche rijk, die uit de 4de tot de 7de eeuw afkomstig zijn. Een commissie van de voornaamste oudheidkenners heeft de vondst be zichtigd en schat de waarde er van op II millioen roebels. Daarvan zullen ue vinders de helft ontvangen, MIJNONGELUK. In een kolenmijn te Cuesmes bij Bergen in Henegouwen is de kabel van een liftkooi gebroken, terwijl de ze werd opgeheschen. Vier mijnwer kers zijn gedood. DE MONARCHISTEN IN PORTUGAL. Een republikeinsch blad deelt me de, dat een monarchistisch complot is ontdekt in de kazerne der republikein- scke garde. Er hadden 4 arrestaties plaats. DE ZWEEDSCHE KONING BH DEN TSAAR. De Tsaar bezocht de Zweedsche krui ser „Fylgia", waar de koning hem rondleidde. Beide vorsten begaven zich daarna naar de Russische kruiser „Rajan", waar zij door den minister van mari ne werden verwelkomd. De koning droeg de Russische admiraalsuui- form. Op de „Oskar II" werd een lunch aangerecht, waaraan het keizerlijk echtpaar, de grootvorstinnen en de mi nister deelnamen. Op de „Standard" ond een familiediner plaats. s Avonds verliet het Zweesci eska der jveer de reede. EEN SPOORWEGONGELUK. Op de lijn van Liverpool naar Schotland is een spoorwegongeluk voorgekomen, dat door de oplettend heid van een machinist slechts in hoofdzaak materieele schade veroor zaakte. Van een goederentrein van Man chester naar Carlisle waren eenige wagens losgeraakt, zonder dat dit was gemerkt. Toen de London and North Western-express in den vroe gen morgen Lancaster voorbijreed, stonden de signalen dus op veilig. De machinist zag evenwel, e\en voorbij Lancaster, een licht op de baan. On middellijk remde hij, zoodat de snel trein wel op de stilstaande goederen wagens inreed, maar met een ver minderde snelheid, zoodat de locomo tief zelfs op de rails en de machinist ongedeerd bleef. De stoker, die even voor de botsing van de locomotief sprong, liep echter een gebroken arm op, terwijl van de passagiers eene dame eene lichte kneuzing bekwam. Van de goederenwagens werden vier door den schok ao,n splinters ge slagen. JEUGDIGE MISDADIGERS. De j ury van Douai veroordeeld o een paar schooljongens uit Duinkerken tpt vijf en twee jaar gevangenisstraf, entdat rif op de openbare straat per sonen met de revolver in do hand hadden overvallen om hen te beroo- DE MOORD OP ROSENTHAL IN NEW-YORK. Er bevinden zich thans vijf lieden in hechtenis, als verdacht van mede plichtigheid aan den moord op Ro senthal. Drie hunner zijn in de nabij heid van hel Metropole-iHotel gezien, omstreeks het oogenblik, dat Rosen thal voor dat hotel werd vermoord. De politie erkent evenwel, dat dc eigonijke moordenaars zich nog op vrije voeten bevinden en de openbare meenin# is zeer sceptisch ten aanzien van de mogelijkheid, dat de werkelij ke daders Bun straf zullen onder gaan. De burgemeester van Now-York heeft de politie voorgehouden, dat aan de wrijving tusschen haar en het openbaar ministerie een einde moest komen. De commissaris Waldo ei de adjunct-commissaris van poli tie Douglicrtz begaven zich hierop naar den ambtenaar van liet open baar ministerie. Whitman, om dezen te verklaren, dat hij van hun mede werking kan verzekerd zijn. Een tot stand gekomen vereeniging van bur gers hoeft den heer Whitman te ken nen gegeven, dat hij over elk bedrag kan beschikken, dat hij voor de op sporing der misdadigers noodig heeft. MUITERIJ VAN TROEPEN. In een officieole verklaring, te Pe tersburg gepubliceerd, worden mede- deelingen gedaan over een muiterij, dio plaats had in een kamp van hot 1ste en 2de bataljon der Turkestan- pioniers, in de nabijheid van Tasch- kent. De muiters, ongeveer 130 man, beschoten het kamp in den avond en den geheel en nacht. Door scherp schutters en kozakken, die te hulp waren geroepen, werden de muiters omsingeld en ontwapend, zoodat de rust kon worden hersteld. In :ict kamp, dat door de muiters beschoten was, werden 2 soldaten gedood, vier officieren en 12 soldaten ge wond. Omtrent de oorzaak der muiterij en de verdere bijzonderheden wordt niets naders gemeld. BLINDEDARM-ONTSTEKING. Bij dc jaarvergadering van de „Me- dico-Psychological Association" van Groot-Brittannië en Ierland heeft een arts, dr. Briscoë, een mededeeling ge daan over blindedarm-ontsteking. Naar hem uit zijn onderzoek en uit de statistiek was gebleken, komt deze iziekte bijna niet voor in krankzinni gengestichten. Dr. Briscoë meent, dat de oorzaak van dit feit is, dat in het algemeen aan de voeding van krank zinnigen bijzondere zorg wordt be steed, wat betreft afwisseling, kwali teit, kwantiteit enz. Hij maakt dan de ivoor de hand liggende conclusie, dat grootere zorg bij de bereiding der spijzen en matigheid bij het eten het optreden van deze „modeziekte" in veis gevallen kunnen voorkomen. DE NOODLOTTIGE BRAND BIJ MOORGATE. Uit Londen wordt nog aan de Tel. geseind- Bij ua onbemerkt ontstaan, spoedig gebluscht, en slechts weinig materi eele schade aanrichtend, maar betreu renswaardig om het aantal menschen- levens dat er bij verloren ging, is de brand die gisternacht in de City, bij Moorgatestreet, in een steeg plaats greep. In een vijf étages hoog maga zijn, gebruikt als fabriek voor het vervaardigen van gekleurde Kerstmis- kaarten, werkten 15 meisjes en eeni ge mannen, toen in een aan de straat gelegen zaal plotseling een groote hoeveelheid celluloid vlam vatte, die de geheel o kamer in lichte laaie zette. Alle personen, die daar werkzaam waren, ontkwamen langs de trappen, maar 15 meisjes en vrouwen die in de achterzaal werkten, werden in het brandende gebouw ingesloten. Slechts weinigen van haar ontkwamen, door liet vuur loopend, waardoor heur ha ren en kleederen in vlammen geraak ten. Anderen vluchtten gillende naar den zolder, waar een nauwe snijding het brandende gebouw afscheidt van de naastbij gelegen huizen. Twee <aa haar sprongen over. Twee bereikten behouden een plank, welke haar door redders werd toegestoken. Een derde meisje dat reeds in brand stond, pro beerde het ook, maar viel en hing een oogenblik aan de plank, toen klonk een verschrikkelijke gil en zij viel 70 voet diep door een glazen afdak van de beneden-étage. Vier meisjes spron gen moedig omlaag en werden op wonderbaarlijke wijze gered. De an deren, die in brand stonden, liadden een verschrikkelijken doodstrijd cn storrten zich wederom in de vlammen. Het was onmogelijk haar hulp te bie den. Machteloos zag men in de straat toe, hoe zes meisjes, onder wie een van 14 jaar, geheel verkoolden Twee oudere stierven Ln het ziekenhuis. Verscheiden anderen liepen brand wonden op. Men meent dat de brand ontstond doordat gesmolten zegellak het cellu loid deed ontvlammen. DE STRIJD TEGEN DE TRUSTS. Uit New-York seint men aan dc Tel.: Het Stanley-comité heeft drie radicale trust wetten ontworpen waar door maatschappijen die meer dan 30 der gezamentlijke productie van haar branche levéren, schuldig wor den verklaard aan beperking der Vrije concurrentie. In een dergelijk geval zullen de gerechtshoven de be voegdheid hebben de verkoopsprijzen vast te stellen. Ook zal de raad van toezicht tusschen productie en trans- portrinaatscliappijen ophouden te be staan. Particulieren die door trusts schade hebben ondervonden mogen 'n klacht tot schadeloosstelling indie nen. De wetsontwerpen veranderen ook zekere bepalingen van het straf wetboek in een voor de trusts ongun- stigo wijze. Voorloopig zullen zo niet worden aangenomen, doch zij worden als goed strijdmateriaal beschouwd voor de verkiezingscampagne van Wilson, die daaraan reeds zijn goedkeuring hechtte. TRAMONGELUK TE ROME. Een tramwagen is bij liet afrijden van een helling ontspooid en op het 3 meter lagere Forum gevallen. Acht tien personen werden gekwetst, onder de bestuurder zeer ernstig. Er zijn geen dooden te betreuren. EEN BANDIETEN AANSLAG IN MACEDONIë. Uit Saloniki worut geseind: Een veertig man sterke Bulguarsch© l>en- do overviel in de vlakte bij Geogcli de Walacbijsche hertenkolonies en voer de 21 kuddebezitters in de bergen. r hel lol dezer lieden is tot dus verre niets bekend. De wal» van Salo- nikl stelt de autoriteiten van Googell dit incident verantwoordelijk, ke afdeelingen gendarmen wer den uitgezonden om de Bulgaren te achtervolgen. OM EEN RECLAME-BORD. De Parijscbe „Hbld."-correspondent schrijft Nu de Noord-HoLlandscho Staten, in navolging van het Fransche parle ment, den strijd tegen de afzichtelijke en in den meest letterlijken zui als paddestoelen uit den grond oprijzen de reclame-borden hebben aangebon den het wetsontwerp, dat om de hoog© rechten die het vaststelt zoo goed als prohibitief werken zui, is in- tusschen ree-is door de Kamer aan- jiuen is het wel aardig hier eens door een voorbeeld te loten zien, met welk een heftigheid men in som mige deelen van Frankrijk vandalis tische reclames bevecht, cn hoe men succes heeft daarmee. Sinds geruimen tijd werd het hoog i buitengewoon mooi gelegen dorpje Baux, in het hyper-zuidelijke depar tement Bouches-du-Rhöne, ontsierd door een reusachtig en afschuwelijk reclamebord. Het was bevestigd tegen de rots waarop het dorpje ligt, en be vatte, in letters van meters hoog, een aanbeveling van een hotel. Toen een Parijsch weekblad, de amusante en waakzame „Cri de Pa ris", dit euvel gesignaleerd had, er op gewezen, dat het toch niet aan ging een van de mooiste plokjes van Frankrijk zóó te laten ontsieren, had de onder-rninister van schoone kun sten den prefect van liet departement Bouches-du-Rhöne laten verzoeken te zorgen, dat het afschuwelijke bord verdween. Via den onder-prefect van Arles bereikte deze opdracht den ma ire van Baux. Verder ging de zaak •ocirloopig niet, want deze burge meester was de boezemvriend van den hotelier, die aldus de aandacht van de reizigers op zijn etablissement vestigde, en hij wachtte zich er dus wél voor, de orders uit te voeren. Maar ziet, de ergernis van de Pa- rijzenaars over liet vandalisme van den Baux'schen logementhouder was bij de Baux-naars bekend geworden, en er vormden zich nu langzamer hand twee groepen in het plaatsje. De eene groep, met den hotelier aan het hoofd, beweerde (naar het schijnt niet zonder grondmen bedenke, dat het voorstel tot belasting van de bor den thans nog geen wet is), dat noch de onder-minister voor schoone kun sten, noch de prefect van de Bouches- du-Rhöne, noch de sous-prefect van Arles orders te geven hadden aan hun burgemeester op het stuk van dorps- esthetica. De anderen voerden daar tegen aan en ook hun stelling is te verdedigen dat het een schandaal vas, zooals Baux zichzelf in de oogen /tin heel de wereld afbreuk deed, en ertoonden een brief van den grooten Mistral, waarin deze zich ook in hef tige termen over het bord uitliet Het werd lloeksch en Kaboljauwsch 1 Juist in dezen tijd vielen de verkie zingen voor den gemeenteraad, en natuurlijk draaiden ze om de affiche- quaestie. Aan het hoofd der ontevre denen stond een oude heer, clie óók een hotel in Baux heef', en dus dubbe le reden had tot verontwaardiging. Bovendien is hij dichter, draagt lange lokken en noemt zich den vriend van Jean Richepin sinds hij dezen eens olijfolie en geknoflookte worst gele verd heeft. Hij maakte zooveel lawaai (wat in Provence altijd een aanbeve ling is) dat hij zich tot voorzitter van het stembureau gekozen wist te krij gen. Toen was men zeker, dat er al thans niet in het voordeel van den weerbarstigen ma ire geknoeid wor den zou Toen de stemming ©enigen tijd aan den gang was, en de hotelier-va n-het- bord zag, dat het er bedenkelijk voor hem begon uit te zien, kwam hij het stemlokaal binnen en schopte tafel en stembus omver. Maar de handige voorzitter greep haastig de kostbar© stembus in zijn armen, en bescherm de zo met zijn lichaam, tot dc gen darmen hem hadden ontzet. liet resultaat van de verkiezing was, dat de oude niaire met zijn aan hangers een verpletterend© nederlaag leed, cn door den dichterlijken esthe ticus werd vervangen. Bovendie kroeg de vandalistische logementhouder 25 francs boete we gens het verstoren van een verkie zing. Nauwelijks was de nieuwe burge meester geïnstalleerd, of hij gaf last, het affiche te deen verwijderen. Maar toen de daartoe aangowezou werklui een steliiug tegen de rota gebouwd hadden, posteerde de getergde adver teerder zich daarvoor, met een ge weer in de hand, en verklaarde met vele bedreigingen, dat hij den eerste neerschieten zou, die op do ladder durfde klimmen De nieuwe inaire, aarzelend wat te doen, seinde aan den sous-prefcct om instructies. En deze Salomo ant woordde Beveel den werklieden, naar boven te klimmen en de aaukon- diging naar beneden te lialen. De kosten zijn voor rekening van X. Dit gaf ieder moed dc mannen klommen naar boven, ©n de adver teerder schoot niet. en betaalde. Toen het bord er af was, bleek dat de be vestiging de rots had beschadigd or waren leeiijke witte gaten in. Maar de maire contracteerde met een En- gelschen schilder, die een studiereis maakte, cn deze vorfdo den berg zoo mooi bij, dat er niets meer van te zien was. Zoo eindigde deze geschie denis tot tevredenheid van alle goed- willigen, en met de nederlaag van den boozen logementhouder. Is dit niet een aanmoedigend voor beeld voor allen, die meedoen aan den kruistocht tegen deze stelselmati ge vernieling van allo natuursch on GASONTPLOFFING. Dinsdagnacht heeft een /.svare gas- ontploffing de Pont Charenton te Pa rijs gedeeltelijk vernield, 's Nachts om half eén ging een zaam wandelaar :r de brug hij stak ©en sigaret aan wierp de lucifer achteloos weg. Maar nauwelijks was hij dc brug at of hij hoorde een ontzette aden knal. De lucifer was in een der afvoerbuizen te recht gekomen cn bad daar een gas ontploffing veroorzaakt. Het geheete linker gedeelte van de brug vloog in de lucht en stortte daarna in de ri vier. Kort daarna sloegen de vlam men uit de brug op en daar door de ontploffing ook de waterleiding ver nield was, volgde ook nog een kleine overstrooming. EEN EIGENAARDIGE GEWAARWORDING had dezer dagen een echtpaar te Ber lijn, dat hot best te zamen vinden kan en dat onverwacht franco per post de echtscheidingsstukken kant en klaar thuis kreeg. Dc vei baasde echtgenoot had een regeling voor zijn testament getroffen en kreeg de echtscheidings stukken thuis. Het bleek echter spoedig, dat hier een vergissing in het spel was en dat de ambtenaar, die het stuk had opge maakt, zich in de bladzijde van hel register vergist bad. ERNSTIG ONGELUK. Te Toblach, in Tirol, is een ernstig ongeluk voorgekomen met een post auto .De auto was tot dicht bij het hotel Toblach aangekomen, toen iij onverwachts van den weg af de diepte in reed. Een passagier werd gedood, tien gewond. De auto was totaal Ver nield. Drie weken geleden was de auto dertig meter van deze plaats ook van den weg afgegleden. Vermoedelijk is zij niet voldoende hersteld, waardoor thans het stuur niet zuiver werkte. DUITSCHE EN FRANSCHE LUCHTVLOTEN. Onlangs deelde een Duitsch blad me de, dat Duitschlond 27 hallen voor luchtschepen heeft, vun welke zelfs vijf elk twee Zeppelins kunnen bergen. Thans deelt eeu „vakman" in den (Franschen) Matin een en ander meao over den stand van de luchischipperij in Frankrijk en Duitschland. Hij constateert allereerst, dat tet uiterst moeilijk is, juiste gegevens to krijgen over de Duitsche luchtvloot, daar rueii aan de andere zijde van da Vogezen voortdurend het uiterlijk en de namen der luchtschepen veranderd. Waarschijnlijk beschikt Duitschlaud over ongeveer tien bruikbare lucht schepen. Frankrijk is niet de mindere. Het heeft elf luchtschepen in dienst, welk aantal spoedig met drie zal worden vermeerderd. De vier vestingen aan de oostgrens beschikken eik over 2 hal len jverder vindt men er twee in Reims, eeu in Meaux, La Mothe Breuil, twee te Issy, drie bij Versail les, een te Calais, Sartrouville, Mois- son en Pau. Zonder er veel drukte over te maken arb6idt Frankrijk rustig voort aan zijn luchtvloot, waarbij getracht wordt da schepen een snelheid van 70 K.M. to doen bereiken. VROUWELIJKE STUDENTEN. In Duitschland zijn voor het volgen de universiteitsjaar 2958 vrouwen als studente ingeschreven, Met dezen mee zal het volgende jaar 4.9 pet. der Duit sche studenten uit vrouwen bestaan. bovengenoemd getal stuaeeren er 1599 philisopliie, pliilologie of geschie denis, 635 medicijnen, 5G9 "wiskunde of natuurwetenschappen, 73 staats wetenschappen, 39 rechtswetenschap pen, 2 pharmacie, 19 tandheelkunde en 11 theologie. Behalve dese 295S zijn ook nog 1198 als toehoorsters inge- schreven. Stoomvazrtbcricfctcn Het st. Koning Willem III, van Amsterdam naar Java, pass. 24 Juli Ouessant. Het st. Koningin der Nederlanden, ■an Amsterdam naar Java, arrlv. 23 t Juli te Sabang. Het st. Tantalus, van Amsterdam aar Java, arriv. 22/23 Juli te Port Said. Het st. Prins Frederik Hendrik, arr. 23 Juli van Amsterdam te Parama ribo. Het st. Frisia, van Buenos Ayres n. Amsterdam, pass. 23 Juli Teneriffe. Het st. Zaanland, van Amsterdam naar Buenos Ayres, vertrok 23 Juli van Santos. Het st. Uranium, arriv. 23 Juli van Rotterdam ie New-York Het st. Nieuw Amsterdam, v. New York naar Rotterdam, pass. 24 Juli 'snam. 2J30 uur Scilly. Het st, Ophir, van Rotterdam naar Java, arriv. 24 Juli te Marseille. Het sL Kediri. van Java naar Rot terdam, pass. 24 Juli Ouessant. Het st. Slndoro, van Java naar Rotterdam, arriv. 24 Juli te Suez. Het st Tcrnate, van Java naar Rot terdam, arriv. 24 Juli tc Suez. Het st. Grotius, van Amsterdam n. Batavia, vertrok 23 Juli van Suez. Het st. Kangcan, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 24 Juli van Pa- dang. 1-let st. Zaandijk (Neptune Lijn), v. Rotterdam on Middlesbro naar Was hington en Baltimore, pass. 24 Juli v.m. Cape Charles. Het st. Zeildijk (Burglijn) arriv. 24 Juli v.m. van Rotterdam en Ham burg te Savauuah. Het st. ilollandia vertrok 24 Juli van Amsterdam naar Buenos Ayres.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7