NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30© Jaargang, No. 8925 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 26 JULI 1912 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER drie maanden: «Épt, Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem <&SÊi£BÊÊK&teif:+ -? Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke re^el meer 020. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente) 1.30 Jjk Adverfentién van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels. 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 êT 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Geïllustreerd Zoróagsblad, 'voor Haarlem' S Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drokkerij: Zuider Bnitenspaarne 12. Telefoonnnmmer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Achrertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. stadsnieuws 0 in Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel: «Brieven van liet 34ste Raadslid", in lie rubriek Om Ons Heen. THE INTERNATIONAL VISITS ASSOCIATION. Er is ongetwijfeld voor een Hol lander iets aantrekkelijks in door een vreemdeling over zijn eigen land te hooren spreken, ons land, waar we geheel in opgegroeid zijn en waar wij nimmer de buitenkant van kunnen zien. Het voor anderen zoo eigenaar dige is ons, door het iederen dug aan schouwen, door het niet anders ge kend hebben, gewoon, van zelf spre kend. Zoo was 't ook gisterenavond in 't Brongebouw, waar de heer J. Irwiu Brown voor bovengenoemd gezel schap een „lecture" hield: „Some things worth noticing in Holland". 't Was eeu groote verscheidenheid waar spr. zijn landgenooten op wildo wijzen. De groote verscheidenheid tusschen de Hollandsche steden onderling, ook zelfs tusschen de heel dicht bij elkaar liggende. Iedere stad draagt behalve zij ii Hollandsch, ook nog een eigen stempel. Sterk noemde spr. 't verschil van uitspraak, men kon aan iemands spreken hooren uit welke provincie, dikwijls uit welke stad hij kwam. Spr. verklaarde dit geheel in ver band met de historie. Koop in iedere stad maar eens een koek, zei spr., en ge zult het versclil zien. Deventer koek, Bossche koek, Groninger koek. Ook wees spr. op het weinige ver schil dat er bestaat in bestuursrego- ling van een groote stad en een klein afgelegen dorp. Er bestaat een nei ging om te denken dat dorpjes „op die groote heiden" verwaarloosd, in eet. toestand der middeleeuwen zijn, dcch in systeem is er geen verschil, de onderwijzers moeten dezelfde di ploma's hebben als in Amsterdam, de buizen worden aan verordeningen on derworpen. En, zei spr., waar ik ook nog even op moet wijzen, is dat de Hollander werkelijk niet „slow" is, waarvoor hij algemeen bekend staat. Ik heb dat in de 20 jaar dat ik in Holland ben nog nooit gemerkt, alleende politie agenten. De heele lecture werd op een gees tige wijze voorgedragen en bracht ons nog al eens sprekers boekje „An Irish man difficulties with the Dutch lai guagc" in herinnering. Jammer dat de belangstelling van den kant van onze stadgenooten zoo gering was, want iets te leeren viel er voorzeker. Gelukkig is het weer opgeklaard voor een bezoek aan Rotterdam eri Dordrecht, dat vandaag op het pro gramma staat. Repetitie. Donderdagavond had in een der za len van het Blauwe Kruis, de eerste repetitie plaats van het nieuwe ge- mengdo geheel-onthouderskoor „Do Korenbloem", onder leiding van den heer Kerkhoff, die de hoop uitsprak, binnen niet te langen tijd liet koor te zullen opvoeren tot een, dat er we zen mag. OPGEHEVEN. Bij vonnis dd. 25 Juli L912 Is door de Arr. Rechtbank alhier opgeheven het faillissement van VV. J. Bouw, rij wielhandelaar te Haarlem, Picter Kiesstraat, 't welk den 9en Juli 1912 was uitgesproken. Visits Association. Donderdag hebben de leden van de Internalionjd Visits Association, die hier thans verblijven, een langdurig bezoek gebracht aan Teylor's Schilde- rijenkabmet. De conservator, de lieer John F. Hulk, had een bijzondere ex positie voor hen gesmaakt en gaf in lichting op tal van vragen, dio hem gedaan werden. DRANKBESTRIJDING. Gisterenavond hield in „Het Blau we Kruis" de afd. Haarlem van N. C. Geheel-Onthoudersver. eene ledenver gadering, die geleid werd door den heer A. F. J. Koelen, wegens uitstedlg- heid van den Ds. A. J. Montijn. Niet tegenstaande den zomer cn de regen buien waren ruim een 70-tal leden en aangeslotenen opgekomen. Verschil lende nieuwe toetredingen vonden weer plaats. Door het bestuur waren een 100-tal portretten aangeschaft van wijlen Ds. G. S. Adama v. Schel- tema, den bekenden drankbestrijder e i oud-voorzitter der N. C. G. O. V. Deze portretten, voorzien van een ge dicht op zijn 80sten verjaardog door Nicolaas Beets, werden voor de leden verkrijgbaar gesteld tegen een uiterst laag prijsje, een aanbod waarvan gre tig gebruik werd gemaakt. Op voor stel van den heer J. van der Wateren, werd een bestuursvoorstel behandeld om op den laatsten Kermis-Maandag een boottocht te houden, een prachti ge gelegenheid om ook eens buiten Haarlem propaganda te maken voor de geheel-onthouding. Na ampelo bespreking werd be sloten dien dag te varen naar Alk maar en vandaar uit Schoorl, Heilo er. Bergen te bezoeken. De leden en aangeslotenen zullen voor dien dog slechts 30 cents vergoeding geven, terwijl niet-leden 60 cent moeten be talen. Aan boord zullen allerlei ver makelijkheden plaats vinden, o.m, vuurwerk bij de terugkomst. De con sumptie wordt in eigen beheer geno men, waarmede zich welwillend zul len belasten de heer W. Knop en echtgenoote. Tot leden der boot- en regelings- ccmmissie werden benoemd mej. Ves- ter en de heeren Koelen, v. Looy, v. d. Wateren, Rijbroek en Overmeer. Gedurende d>' Kermisweek zullen door de afdeeling drie anii-kerraïsvcr- gaderingen worden gehouden en wel zoo, dat er in samenwerking met an dere vereenigingen, minstens één Qer avond is. Na afhandeling van meer huishou delijke zaken werd de vergadering te 10 uur gesloten. Trampersoneel. Eenigen tijd geleden verzocht het personeel van de paarden tram den directeur, eens le mogen vernemen, of ten opzichte van de toekomst van dat personeel ook een overeenkomst was getroffen met de Noord-Zuid- I-Iollandsche Tramw. Maats. In een schrijven, aan het personeel gericht, heeft de directeur van .de II. T. M. thans aan het personeel be richt, dat Inj met dc directie van de N.-Z.-H. T. M. een onderhoud over deze zaak heeft gehad, en hoewel naar aanleiding daarvan nog mets positiefs kan worden medegedeeld, schakelt de directeur toch niet a Lie hoop uit, en geeft het personeel in overweging, spoedig naam en leeftijd op te geven. GESLAAGD. C. A. van Nes, alhier, is geslaagd voor het examen boekhouden, van de Federatie van Handels- en Kantoorbe dienden in Nederland. DE WERF CONRAD. Verscheidene bladen bevatten van morgen het bericht, dat de gemeente raad van Zaandam Donderdagavond de door B. cn W. met de werf „Co.i- rad" te Haarlem getroffen overeen komst, waarbij aan de „N. V. Werf Courud" in erfpacht worden gegeven ruim 21/2 H A. van het Visschershop, gelegen aan zijkanaal G, tegen een erfpachtscanon van 10 cent per vier kanten meter, heeft bekrachtigd. De Telegraaf vermeldt dit zelfs onder den titel: „De Werf Conrad naar Zaandam", liet is gemakkelijk te begrijpen, dat dit onjuist is, en er geen sprake van is de kort geleden gevestigde groote gebouwen te Haar lem te gaan verlaten. Uit den besten bron kunnen we mcedeelen, dat er zelfs voorloopig geen plannen be staan om een afdeeling der fabriek naar Zaandam over te brengen of daar te vestigen. Het bedoelde terrein wordt in erf pacht genomen om grond beschik baar te hebben, als de behoefte daar aan zich binnen afzienbaren tijd mocht voordoen. Fietsongeval. Een zestienjarig meisje, mej. E. M uit Delft, reed Donderdagmiddag per fiets van de Zijlbrug toen juist twee karren arriveerden, één van de Kin- derhuisvest en één uit de Zijlstraat- De wielrijdster botste tegen 't paard van den laatseten wagen op en viel, waarbij een wagenwiel haar over een der beenen ging, dat daardoor ge schaafd werd, terwijl vermoedelijk bovendien het been licht gescheurd is. Per rijtuig werd mej. E. M. naar haar woning gebracht. Zij logeerde juist te Beverwijk. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Tot groote ergernis der voorbijgan gers is er wederom aan den Rijks straatweg op den grens dezer ge meente en Velzen, een kolonie van woonwagens saamgekomen. De daar bij behoorende kinderen ontzien zich niet, zich voor de wielrijders te laten vallen, en dan om centen te vragen. Hoelang zal deze treurige toesiand nog duren en wanneer zal het Rijk- eens maatregelen nemen, waardoor deze ellende voor goed voorbij is? Naar aanleiding van een vraag, reeds vroeger in een der Raadsverga deringen gedaan, of het verschil in prijs van één cent tussohen het ge wone-en muntmetergas, wel hetjuis- t-2 verschil is, is thans door den di recteur een overzicht verstrekt, waar uit zou moeten blijken, dat het Ver schil anderhalve cent zou moeten zij n, in verband met het groote verschil tusschen exploitatie-kosten van het muntgus en het gewone metergas. HAARLEMMERMEER. Feestelijke opening der Spoor. De feestelijke opening der spoorlij nen in de Meer schijnt nog al in den smaak te vallen, zoowel binnen als buiten de gemeente. Zijn er toch van buiten de gemeente aanzienlijke gif- ton aan de Feestcommissie toegeko men en de collecte, door dames in deze gemeente gehouden, heeft reeds 650 opgebracht. Het kan dus een on vergetelijke dag worden, als er geen geldgebrek is en de commissie zich niet behoeft te bekrimpen Beroepen. Door de Gereformeerde Gemeente te Hoofddorp is aldaar beroepen Ds. Schouten, van Bolnes. IJMUIDEN. De St. Ct. van 26 Juli 1912, no. 173, bevat de goedkeuring der akten van de Naamlooze vennootschappen: Vis- scheri j -in aatsohnpp i j Vigor I, Vigor II. en Vigor III te IJmuidea, allen op gericht mat een kapitaal van f 25.0ou verdeeld in 25 aandeelen, waarvan reeds 10 zijn geplaatst en volgestort en aangegaan voor den tijd van 30 ja- Z ANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen: Mevr. L. J. der Kinderen, Diem.cn Swaluestraat 1, 3 pers. T. W. Tyman, Spoorstraat 11, 3 pers. C. v. Wijk, Haarlem, Koningstraat 33, 8 pers. Prof. Kroenhi, Hannover, Pension Corthum, 3 pers. v. Wijk, Amsterdam, Os todos tr. 3, 6 pers. Delogie, Buiksloot, idem, 6 pers. Scheurleer, Hilversum, idem. D. M. N. de Burg, Amsterdam, Hui ze Bennoheim, 7 pers. J. ten Broek, idem, idem, 4 pers. J. Houtsma, idem, idem, 4 pers. J. H. Nijhuis, idem, idem, 4 pers. J. v. Arkel, idem, idem, 6 pers. M. B. v. Zutphen, idem, idem, 5 p. C. Cosman, idem, Kerkstr. 32, 5 p. R. Rood, idem, idem, 4 pers. A. A. Roland, idem, Spijkstr. 24, 3 pers. J. Reder, Idem, Hoogeweg 28, 6 pers. Huysrnans, Idem, tSationstraat 30, 8 pers. Mevr. Perrin de Vries, idem, Spijk- straat 24, 3 pers. Binnenland KAMERVERKIEZINGEN IN 1913. De afdeeling Rotterdam van de S. D. A. P. heeft m het district Rotter dam II den heer H. Spiekman cantli- daat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer gesteld. ROTTERDAMSCHE HAVEN WERKEN. Door den Rotterdamschen gemeen teraad werd gisteren toegestaan (17.500 voor aanschaffing van een derde electrische kraan en opstelling van een verrij-inrichting op een ter rein aan de N.Z. der Maashaven 51.500 voor het leggen van een nieu we toevoerleiding der waterleiding langs do Waalhaven en 400.000 tot uitbreiding vau het electrisch kabel II ct. STUURLIEDEN, Te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor de groote stoomvaart, le stuurman, A do Boer en J. van der Veervoor 3e stuurman D. Vreeken. SUPPLETOIRE MARINEBEGROO- TIN G1911. Blijkens het afdelingsverslag werd er op gewezen, dat uit de Memorie van Antwoord betreffende de mari ie- bcgrooting voor 1912 duidelijk blijkt, dat de vertraging, die de aflevering vuil de onderzeeboot (1909) heeft on dervonden geheel te wijten is gewaest aan de firnia, die met den bouw was belast. Ilct maakte nu een eenigszir.s zonderlingen indruk, dat deze firma in 1911 ter zake van dezelfde onder zeeboot premies heeft genoten ten be drage van 28 212.50 wegens de groo- lere snelheid van de boot dan was ge garandeerd, en overschrijding vau den afgelegden weg bij 7-mijlsvaart Men vroeg of door de late opleve ring geen boete was beloopen, die dan tegen deze premiön, in compen satie behoorde te worden gebracht. Gevraagd werd of de onderzeeboot (1909) en de onderzeeboot (1910) al thans indien deze laatste reeds in ge bruik is, thans aan alle verwachtin gen beantwoorden. Verder verzocht men inlichtingen omtrent de vertraging van den af bouw der twee torpedojagers (1010). De vraag werd gedaan, of van de torpedojagers, die thans in Ned.-In- diè vertoeven, de rapporten omtre.it de reis daarheen en omtrent de oefe ningen in Indië gehouden, reeds zijn ingekomen. Men stelde prijs op ver strekking ter inzage aan de Kamer dier rapporten en wenschte anders aangaande de opgedane ervaring uit voerig te worden ingelicht. nige mededeelingen namens het be stuur, daarbij melding makend van den bloei van het Verbond, van den urbcid <Ler propaganda-commissie en van dien der kringen. De voorzitter kon heel veel goeds modedeelen van het orgaan van 't Verbond „Bloesem en Vrucht", dat bestendig in aantal lezers toeneemt Spreker wees er vooits op dat de belangstelling in het Verbond op ver- sc in lende plaatsen in ons land stijgt De vergadering besloot het Verbond te doen vertegenwoordigen op het Let terkundig Coi.gres van Noord en Zuid op 2529 Augustus te Antwerpen en benoemde tot afgevaardigden de hee ren C. V. van Noppen en A. van Os. DE WESTERBOUWING TE KOOP. De Wesfceibouwing, de doftr geheel Nederland bekende uitspanning is te koop. De „Oosterbeeksche Crt." wijzende op de beteekenis van dit mooie plekje, zegt, dat de eigenaar, do heer Sohef- fer, bereid is er afstand van te doen, indien hem eene in zijn oog aanneme lijke som voor de schoono bezitting wordt geboden. Zeker is het, dat zich wel een kooper zal voordoen, maar niet zeker is liet, dat de nieuwe eige naar bereid zal zijn er het publiek te blijven toelaten. men en moeten opnieuw het arbeid» contract teekenen. Wanneer de arbeiders heden niet aan het werk gaan moet de spinnerij ook stop gezet worden, waardoor on geveer 500 man werkloos zullen zijn: Door de directie zal als dan nog I dag loon uitbetaald worden: DIEFSTAL. Gisteren is aangifte gedaan dat uit een perceel aan de Lauriergracht te Amsterdam een bedrug van ruim f 80C is ontvreemd. INVALIDITEITS- EN OUDERDOMS- VERZEKEHING. Omtrent het behandelde in de com missie van voorbereiding voor de In validiteitsverzekering verneemt „Het Volk" nog het volgende ZooaJs men weet, is bij de bereke ning van de door premies op te'bren gen benoodigde kapitalen voor de dekking van het invaliditeits- en ouderdomspensioen, een rentevoet van 3 procent aangenomen. Reeds op 11 Maart zond de Com missie van Voorbereiding aan den Minister haar verslag omtrent de punten van overleg, dut zij met do regeering omtrent de ulgemeene be ginselen wenschte te houden, waar onder ook voorkwam het verzoek om een nieuwe berekening van premies en uitkeeringen op den grondslag van 6en rentevoet van 3 1/2 of 4 pro cent. De Minister antwoordde daarop, dal daarvoor omvangrijke nieuwe be cijferingen zouden moeten worden verricht, waarmede een zeer gerui- men tijd zou zijn gemoeid, enliet gemakshalve na, de berekeningen aan den wiskundigen adviseur op te dra gen. In de vergadering van Woensdag middag is de minister daarover door verschillende niet-rechtsche leden zeer hard gevallen. De Minister is nu voor den krachti* gen aandrang Ln zooi er bezweken, dat hij, na met zijn ambtgenoot van Fmancién te hebben overlegd, of het veilig geacht kan worden een rente voet van 3 1/2 procent aan te nemen, di nieuwe berekening aan zijn wis kundigen adviseur zal opdragen. Daarbij is intusschen de vrees lang niet denkbeeldig, dat de uitslag van het ministerieel overleg aangaande de veiligheid in groote mate zal wor den beheerscht door de vraag, of de wiskundige adviseur eventueel zijne nieuwe berekeningen nog zoo tijdig zal kunnen verrichten, dat de open bare behandeling toch nog in October -zal kunnen plaats hebben. Intusschen is van dezelfde zijde, die ook reeds bij do Ziektewet zich bij amendement deed kennen, het voor nemen aangekondigd, naarmate de loonen geringer worden, het werk gevers-aandeel boven de helft te doen stijgen, een soort belastingstrai op het betalen van lage loonen. Doch de MLnister heeft zich krachtig verzet tegen zoo*n regeling, die tengevolge zon hebben, dat ongeveer alle werk gevers te plattelande onder die straf bepaling zouden vallen, en van an dere zijde is niet minder krachtig betoogd, dat de laagste loonen veelal worden betaald ln de ondernemingen, waarin de minste winst wordt be taald, zoodat het niet aangaat al die kleine werkgevers met een sterk ver hoogde premie te belasten. Wat betreft de eenmaal verworven rechten van hen, die ophouden werk lieden te zijn in den zin der wet, en die verklaren niet langer verplicht verzekerd te willen blijven (omdat zij dan de volle premie alleen moeten betalen), zal getracht worden het te goed van deze gewezen verzekerden te doen overschrijven op het konto van de vrije verzekering, welke tot stand kan komen en in stand blijft door de storting van éénmaal (1.50. Verder zal evenzeer worden onder zocht, of, uit een eventueel tegoed op de .vrije" verzekering kan worden overgeschreven op de verplichte, om aldus in tijden van werkloosheid en loondaling op den ouden dag, de ver plichte premies aan te vullen. EEN BELASTINGWEIGERAAR. In de Lange Lauwerstraat te Utrecht woont een kleermaker, oen ze kere v. R-, die het in zijn hoofd heeft gezet zijn bedrijfsbelasting niet te voldoen. Hij heeft andere belastingen tot op den laatsten duit betaald, eveneens de huishuur, maar zijn be drijfsbelasting ten bedrage van f 110 vertikt ie te betalen. W aarom? Hij schijnt er zelf de reden niet van te weten. Wel is het met zijn weigering ernst. Dat heeft hij ecnige dagen gele den bewezen, toen een ambtenaar van do belasting bij hem kwam. manen, maar de goede man met een knuppel de deur werd uitgebonjourd. En nu... gistermorgen werd de uiterste straf toegepast, die er op een dergelijke be- DE VAN EIJKS. Het „Financieel Weekblad" is te leurgesteld over het feit, dat alleen Dirk van Eijk oud-lid der Provin ciale Staten van Noord-Holland en de oudste der gebroeders door de Amc- rikaansche regeering is uitgeleverd en zich thans tc Amsterdam in Tt Huis van Bewaring bevindt, beschuldigd van bedriegefijke bankbreuk, verduis tering. bedrog en wat dies meer zij terwijl Christiaan J. van Eyk de tweede der broers die met Dirk te zamen te Boston werd gearresteerd, niet eveneens uitgeleverd, doch door de Amerikaansc!i6 politie weer cp vrije voeten werd gesteld. Want genoemd weekblad achtte de arrestatie der Van Eyk's vooral bctee- kenisvol, „wijl daardoor hun mede plichtigen 't schild van verstek stond te worden ontrukt, waarachter tot dus ver noch de burgerlijke, noch do strafrechter hen kon treffen. Alle zon den ,door do diverse leden der Van Eiyk-kongsi bedreven, werden op han dige wijze, als even zoovele gloeiende kolen, op 't hoofd van den onvindba- ren Chris gestapeld. ,Alle voorloopige instructiën, alle aanhangig gemaakte processen wer den tot onvruchtbaarheid gedoemd, doordat allo euveldaden eenvoudig werden afgewenteld op de voortvluch tige leden van 't gezelschap. We heb ben beleefd, hoe 'n voortvarend offi cier van justitie s'n actie zag vervlie ten in den troebelen poel van dit ver dedigingssysteem. Stonden beide broeders voor den rechter, dan zou vermoedelijk de waarheid, de volle waarheid, aan 1 licht gebracht en misschien kunnen bereikt worden, dat eenige solvabele schuldigen tot restitutie van ent- vreemde gelden aan berooide aan deelhouders werden verplicht. Ook zou dan allicht aan meer gemeen-gevuar- lijke personen, dan de Van Eyk's in hun tegen woo rdiger. staat zijn, t schandelijk handwerk worden bemoei lijkt. Thans kan uit Dirk's arrestatie weinig nuttigs voortvloeien. „Immers, niet dat Dirk z'n verdien de loon niet ontga, is voor ons, die do straf meer als verontschadelijking dan wel als wrake der samenleving wenschen te beschouwen, de hoofd zaak. Wat wij van de aanhouding der Van Eyk's verwachtten, was de ont- maskering_hunner handlangers, die nog steeds vrijelijk rondloopen en als zoodanig nog voortdurend 'n onge- weuscht element in onze financieel» wereld vormen. Die verwachting zien wij thans niet verwezenlijkt. En, in dien 't onze justitie niet gelukt, dc uit levering van C. J. van Eyk alsnog te verkrijgen, dan doet 't ons leed, dat ook Dirk niet te Boston gelaten is om daar in 't zweet zijns aanschijns voor den broode le arbeiden. Hem, in stede daarvan, in de Nederlandscho gevan genis te zien, terwijl velen zijner tra wanten ongemoeid moeten worden ge lalen ,kan ens rechtvaardigheidsge voel niet bevredigen." CHRISTELIJK LETTERKUNDIG VERBOND. Het Christelijk Letterkundig Ver bond hield op Zwaluwenberg bij Hil versum zijn zomervergadering. Door ongesteldheid van den voor zitter, den lieer A. J. Iloogenlbirk, word de leiding opgedragen aan don heer J. J. Deetman, Na opening deed de 2e secretaris ee- SCH AFTLOKALEN. Op een door den Provincialen Bond van Patrimonium in Groningen aan den Minister van Waterstaat gericht verzoek, om te willen bevorderen, dal bij de uitvoering van rijkswerken schaftlokalen voor de werklieden ge bouwd worden, heeft de minister ge antwoord, dat, indien omvang en lig ging van het uit te voeren werk zulks nooilig maken, mei hel verzoek reke ning zal gehouden worden. TREURIG ONGELUK. Een militair, die zich aan den weg onder Veldhoven te slapen had ge legd, is door de tram overreden. Te Eindhoven is hem de rechtervoet af gezet. GEVALLEN. Te 's-IIertogenbosch is de 37-jarige werkman Hub. van Iersel, uit Til burg, bij het sloopen van een muur, op den Papenhuister gevallen en kort daarop overleden. LIJK GEVONDEN. Op 24 Juli is uit de Haarlemmer vaart te Amsterdam even voorbij Slo- terdijk opgehaald het lijk van een manspersoon, waarvan het signale ment is als volgt: Leeftijd naar gis sing 70 jaar, middelbare lengte, ge zet, haar grijs, vol aangezicht, blau we oogen, mond eu neus gowoon, kne vel en baard ongeschoren. DE POGING TOT BEROOVING: - Men meldt ons uit Amsterdam: Ter zake van de poging tot berooving van van een bewoner van Abcoude eergis teravond op de Prinsengracht, zijn thans twee personen door de politie aangehouden. Een hunner werd gis- ternamiddag aan de overzijde van het IJ gearresteerd. Beiden zijn reeds verboord, Het on derzoek wordt nog voortgezet. STAKING TE VBENENDAAL. Men meldt ons uit Veenendaal: Te Veenendaal is de staking op de Veenendaalscihe Stoomspinnerij en Weverij weder uitgebroken. Was te voren bepaald, dut Donder dag door de directie beslist zou wor den of op de voorwaarden gesteld door de wevers, al of niet zou wor den Ingegaan, zoo kan thans worden gemeld, dat die grootendeels werden ingewilligd. De directie heeft de oude arbeidstijd weder ingevoerd en bepaald dat voor de goederen, die zwaar gesterkt moe ten worden, eene loonsverhooging van 2 1/2—5 zou worden toegestaan. Op de grondstoffen zou zoo streng mogelijk worden toegezien. De arbeiders blijven bij hun eisch om een toeslag van 5 voor alle soorten van goederen. Donderdagmiddag kwamen do we vers wel in de fabriek doch gingen niet meer aan het werk. Do directie heeft, daarzij naar haar inzien contractbreuk pleegden 490 man ontslagen. Degenen, die op de door de directie gestelde voorwaarden zicih willen aanmelden, zullen worden aangene-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1