NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang. No. 8927 Verschijnt dagelijks, bohaiye op Zon- on Feestdagen. MAANDAG 29 JULI 1912 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E RTE NT I ËN: PER °R|E MAANDEN: feVan 1-5 rcSe!s 50 Cts-j iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem J i M Haarlem van 3— 5 regels ƒ1.—y elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per tegeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 J> Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederlandl.to |§5{bÏ39.<-W 50 Cts' voor 3 PIaatsi"gen a contant GdUusfreerd Zondagsblad, "voor Haarlem' 0.37X Redactie en Administratie: Groote Hontstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 IatercoinnianaalTelefoonnnmmer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Costfer. Directenr J. C. PEEREBQOM. Drukkerij: Zolder Boifenspaarne 12. Telefoonnnnmier 122. Jot de plaatsing van advertentien en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Cnitenlandsch Overzicht Nu ongeveer drie jaren geleden is een expeditie, onder kapitein Mikkel sen, uitgegaan, o:n een tocht door Groenland'te doen. Men heeft nu be richten van de reizigers. Reuter seint de volgende telegram men uit de Noorsche en Zvveedsche hoofdsteden kapitein mikkelsen terecht. Het comité voor de Alnbama-expe- dilie, die m 1909 onder leiding van kapitein Mikkelsen naar Groenland vertrok, heeft vandaag een telegram uit Aalesund ontvangen, meldende, dat kapitein Mikkelsen en de machi nist Iversen, die i*n het midden van 1910 de overige expeditie verlaten hadden, om dwars door Groenland te trekken en van wie men sedert dien tijd niets meer gehoord had, behou den te Aalesund zijn aangekomen. Dit is een telegram uit Kopenhagen; een ander uit Christiania meldt De „Aftenposten" maakt een on derhoud met kapitein Mikkelsen te Aalesund openbaar. Mikkelsen wei gerde nadere inlichtingen te geven over de ondervindingen en de resul taten van de expeuitie. llij vertelde slechts dat hij en Iversen bij Sham rock op 71/2 graad Noorderbreedte waren gevonden. De expeditie bad het volgende ver loop Den likten April 1910 verlieten Mik kelsen en Iversen de andere leden der expeditie op 76 graden Noorder breedte. Zij deden een moeilijken, van tijd tot tijd levensgevaarlijken tocht over landijs naar Danmarksfjord. Hier vonden zij een bericht van My- lius Ericksou en daarmee was het hoofddoel van de expeditie bereikt. Onder vreeselijk lijden begonnen zij op den 29sten Moi 1910 den terug tocht. De honden bezweken de een na deu ander. De laatste schoten ze dood. en aten ze op. Mikkelsen en- Iversen leden beiden vreeselijk door honger en koude. Den 29sten November be reikten zij het Skannou-eilaml. Hier bleven zij den heelen zomer van 1911 tcvergeeis op Noorsciie robbenvan- gers wachten. Toen het voortschrij den van het jaargetijde ben alle hoop om weg te komen had doen opgeven, trokken de beide reizigers naar Shamrock, waar den 17den Juli '1912 de kotter Soeblomsten lien vond. Bij de arrestaties der auto-bandie ten werd ook gevangen genomen do anarchist Soudy. Hij werd gearres teerd door den later gedooden politie chef Joum. Soudy droeg een geladen browning op zak en liau een llesclije vergif bij zich. De agenten vonden 960 francs in zijn bezitloeu zij vroegen boe hij aan dat geld kwam, was het antwoord: „van diets lal, meer zeg ik j voorloopig niet, ik wil de makkers niet in ongelegenheid brengen." Hij werd naar Parijs gebracht en betuig- de hardnekkig zijn onschuld, zeggen de. „ik heb een alibi" maar als de rechter hem dan naar dat alibi vroeg, maakte hij zich er af met een „later, later". Donderdag, bij zijn laatste verhoor in de instructie, heeft Soudy zich na der verklaard. Eerst weigerde hij weer, zelfs toen j de iechter hem waarschuwde voor een verourdeeleud vonnis, daar ver schillende personen in hom deu man hadden herkend, die te Chantilly mot de karabijn de wacht liield voor het bankgebouw. Hij was niet „de man mei de karabijn", verzekerde hij nog maals. Toen liet de magistraat de moeder van Soudy binnenkomen. Na de eer ste ontroering van het wederzien, be zwoer zij haar jongen, te bekennen als hij schuldig was. of anders aan te toonen, dat hij niet bij de moordpartij tegenwoordig was geweest. Zijn kracht was gebroken hij sprak den 25sten Maart, <lc:i dag van het drama te Chantilly, was hij bij T.eruJot, den directeur van het blad de „Anarchie"een journalist was deze nog komen interviewen, ter wijl hij er zat. Lerulot werd gehaald en herinner de zich terstond, dat Soudy omstreeks 25 Maart bij hem was geweestden juisten datum wist hij niet. meer, maar zij hadden tot den volgenden morgen tien uur zitten praten, en waren toen uitgegaan o.n een post wissel weg te brengen. Eu aangezien hem dit niet vaak overkwam, was de datum gemakkelijk uit te vinden bij de posterijen. Op de vertoornde vraag van den rechter, waarom hij niet eerder met deze aanwijzingen voor den dag was gekomen, antwoordde Ixsrulct, dat hij uit de verslagen betreffende Soudy s verhooren had opgemaakt, dat deze nog zwijgen wilde. Ook over het gestolen geld gaf Sou dy thans inlichtingen. Over DÉ MUITERIJ DER RUSSISCHE TROEPEN in het Troizki-kamp wordt thans uit Rusland nader gemeld. "t Blijkt, dat reeds op 9 en 10 Juni de troepen in het kamp in het geheim maatregelen voor een opstand namen. De officie ren hielden een inspectie, maar von den niets verdachts. Op 14 Juli, den nationalen feestdag van de „nation amie et alliée" brak de opstand uit. Onder hel lossen der geweren en het spelen der Marseillai se door de regimentsin uziek, storm den de manschappen van het eerste Turkestansche pionierbataljon op het kamp van hot tweede bataljon los, met het doel zich van de vaandels en de regimentskas meester te ma ken. De post voor het geweer loste alarmschoten, en de wacht redde de vaandels. Een kapitein en een luite nant gingen de muiters tegemoet, om hen tot bedaren te brengen, doch werden aan de bajonetten geregen. De luitenant had tien wouden, de ka pitein werd met wonden overdekt door een kolfslag gedood. Nadat deze officieren uit den weg waren geruimd, trokken de muiters het kamp van het tweede bataljon binnen, onder de kreet: „Kameraden, sluit u bij ons aan!" Het was inmiddels donker gewor den. Ecu kapitein van het tweede ba taljon had een 30-tal trouwgebleven manschappen om zich verzameld en opende het vuur op de aanvallers. Dit was het begin van een geregeld ge- 'ecüL De overste, commandant van het tweede bataljon, had onder bescher ming van eenige soldaten een reserve gevormd en verdeelde patronen. Een luitenant, die met twee kadots zijn compagnie wilde verzamelen, werd neergeschoten. De kapitein van de derde compagnie, die met een re volver in de hand de plundering der patrooDBcaissons wilde beletten, werd eveneens neergeschoten. Naast hem lag het lijk van zijn sergea.u- majoor, die hem tot het laatste bij stond De commandant van de tweede compagnie kreeg een bajonet steek in den rug, die heul neervelde. Inmiddels waren het tweede en vierde regiment Turkestansche scherpschutters gealarmeerd. Zij rukten aan in tirailleurlinie, en open den een hevig vuur op de muiters, die dit vuur krachtig beantwoordden. Een zoeklicht werd door genietroepen aurgevoerd en bescheen het bloedbad met schel verlichtende stralen. Ten slotte werden de muiters om si.:gehl, gevangen genomen en ont wapend Dr'e honderd vijftig man worden in de boeien geslagen. Van de officieren waren er vijf doo.l, vier gewond, van de manschap j pen tieL dood, dertig gewond. !)e oorzaak van de muiterij werd toegeschreven aan sociaal-anarchisti sche agitatie Een aantal anarchis te,. hadden zich gevestigd in een dorp, dichtbij het kamp, waar ij n de cantiries, kroegen en publieke hui zen hunne' theorieën verkondigden. Men vermoedt, dat een veel ernstiger opsta ml was voorbereid, doch dal.net snelle optreden der officieren dit be let lieefi Vv eköniaiig hadden in de sleppeidie ;n de nabijheid van net kamp gelegen zijn, politieke vorga- dcru gei. piaats gehad. Weigering van dienst, weigui ig om gegeven nevelen op te volgin, klui.hu. t over hel eten, en 1 o.a het te nuttigen, waren a: barsung vooraigegauu. ,'eigeruig Tengevolge van dc beloften door de werkgevers gedaan, is de staking ia de Lofidenschê naven opgeheven, seinde Reuter Zaterdag. Maar eea ie legram van Zondag meldt, dat niet alio stakers de opheffing wenscte'i. Op een bijéénkomst van 3U.OU0 Juk werkers, scuuitenvoerders, bootwer kers en matrozen, werd mei een pa rignciü van stemmen besloten ie weigeren het werk te hervatten, an., gezien zij geen waarborgen hebben, dat de patroons de overeenkomsten, dia voor den aanvang der staking bestonden, zullen handnaven. Gemeld wordt, dat voldoende geld middelen aanwezig zijn om geduren de nog drie weken vrouwen en kin deren te onderhouden. ONLUSTEN IN TURKESTAN. Te Khotan, in Turkestan, is een geweldige brand uitgebroken, waar door 4uüu huizen in de nscli werden gelegd. De brand is geslicht door do burgerwacht, die de pakhuizen open brak en zich van de daarin bevin dende goederen meester maakte, Binnenland II. M. de Ko.-ïngiu-Moeder liet Za terdag een krans héchten op het mo nument voor Ghristofiel Pull.nanu te Soestdijk. DE HAAGSCHE AMBTENAREN. Volgons het Jaarboekje waren op 1 Mei van dit jaar aan de departemen ten werkzaam 1582 ambtenaren, te gen 1518 in 1911 en 1496 in 1910. E.mili cien had er 159, Oorlog 151, Koloniën 144, Justitie 97, Landbouw, Nijver heid en llandel 90, Waterstaat 74, Binnenlanilsche Zaken 67, Marine 59 en Buitenlanósche Zaken 34. Dit ambtenurcnleger bestaat uil 218 schrijvers, 133 tweede- en 282 eerste- kletken, 320 adjunct-commiezen, 199 commiezen, 127 hoofdcommiezen, 78 referendarissen en 225 ambtenaren met andere dan de hier genoemde rangen. Wetsoniwerp inzake voorwaarde lijke veroordeling. Ingediend is een Wetsontwerp, strekkende tot invoering der voor waardelijke opschorting van straf, bevordering der betaling van geld boeten en liet instituut der voorwaar delijke invrijheidsstelling. In de toelichting tot het eerste punt beroept de Minister van Justitie zich op het bestaan eerter allengs geves tigde communis opinio van dezen in houd, dat 'le invoering van het insti tuut de voorwaardelijke niet-tenuit voerlegging (opschorting) van straf met de beginselen van het bestaande strafrecht op zich zelve niet in strijd is te achten. In een uitvoerige uiteenzetting be toogt de Minister, dat reeds nagenoeg alle cultuurstatwi het instituut in den een of anderen vorm hebben aan vaard, en leidt tot de conclusie, dut da (verdere) invoering hier te lande, van de voorwaardelijke strafopschor ting (reeds bij de Kinderwetten inge voerd) niot langer mag worden uit gesteld. Volgens de voorgestelde regeling zal dan vooreerst niet de veroordeo- ling zelve, doch enkel de tenuitvoer legging dei opgelegue straf worden opgeschort. Daarom wenscht de mi nister het nieuwe rechtsinstituut te betitelen als „voorwaardelijke op schorting van straf'Zij wordt voorshands enkel ten aanzien van principale vrijheidsstraffen toegeut- ten. Uitbreiding van dit instituut óók tot geldboeten, komt tien Munster aanvankelijk niet noodzakelijk voor. Van andere dan kortdurende vrij heidsstraffen behoort voorts, naar liet oordeel van den minister, <ie opschor ting althans in den aanvang met te worden mogelijk gemaakt. Daarom is bepaald, dat. indien gevangenisstraf of ahdfere dan vervangende hechtenis wordt opgelegd, welke den duur van zes maanden niet te boven gaat, do rechter tevens kan bepalen, dat die straf niet zal worden ten uitvoer ge legd, tenzij hij zulks nader mocht ge lasten. Meer dan 80 pCt. van alle ge vangenisstraffen, alsmede nagenoeg alle hechtenisstraffen. zullen beneden ueze grens vallen en uerhaive, wordt het ontwerp tot wet ver neven, kunnen j wurueii opgeschort. Den rechter wordt de bevoegdheid toegedacht om eenerzijus aan de op schorting te verbinden voorwaarden, welke, aan de bijzondere omstandig heden van het geval aangepast, m den meest runnen zin kunnen strek ken het hervatten van den veroor deelde tot strafbare leiten to voorko men en om anderzijds die voorwaar den met name dienstbaar te maken aan het Ln het leven roepen van eon bijzonder toezicht op hare naleving uit te oefenen. Dientengevolge zal dc prikkel, in het vooruitzicht e. q. straf te moeten ondergaan, gelegen, ten volle kunnen worden benut om deu veroordeelde tot op zelfverbetering gerichte inspanning te nopen, hein bij zijne pogingen, om den goeden weg te volgen, lo meunen en door ujdig in grijpen voor struikelen te benoemen. Lie rechter zal oen lust tot ten uit voerlegging aikeu lyiu kunnen geven, wanneer, heizij ue gestekte voorwuar- uen met zijn nagekomen, hetzij de vtrooixleeioe de heui verleende straf- opscnorting nader is gebleken ou- waaruig te zyn. De strafopschorting zal zich, voor zoover ue reenter zulks bepaalt, ook uitstrekken tot de bijsomenue straf fen van ontzetting van bepaalde ree li tem verbeurdverklaring van bepaalde voorwerpen en openbaarmaking van de rechterlijke uhspraak. De mogelijkheid wordt geopend, de voorwaardelijke strafopschoiding af hankelijk te doen zijn van zekerheid stelling voor de nakoming der voor waarden en aldus den veroordeelde en anderen den ernst der zaak en het grnotc belang, bij dio nakoming be trokken, met bijzondere aandacht te doen gevoelen. Het bedrag dezer cau- I: .- zal in vele gevallen klein kunnen zijn. Voorgesteld wordt den maximum duur van den proeftijd bij misdrijven en hij dc overtredingen in de artt. 432 en 433 Wetboek van Strafrecht om schreven (bedelarij, landlooperij en souteneurschap) vast te stellen op drio jaren, bij de overige overtredin gen op twee jaren. De proeftijd loopt niet gedurende den tijd, dat den veroordeelde rech tens zijne vrijheid is ontnomen. Ook kunnen de -voorwaarden strek ken tot het vergoeden van door het strafbare feit veroorzaakte schade. Met het toezicht op de naleving der voorwaarden blijft steeds het open baar ministerie belast, en hel. bijzon der toezicht op die naleving wordt door den rechter opgedragen aan in het Rijk gevestigde, rechtspersoonlijk heid bezittende veroonigingen of aan aldaar gevestigde stichtingen of in stellingen van weldadigheid of aan bijzondere ambtenaren. Alvorens de tenuitvoerlegging der opgeschorte straf te gelasten, moet de rechter den veroordeelde booren of althans behoorlijk doen oproepen, liet verhoor geschiedt in een niet op.-"!»are terechtzitting. Wordt geen last tot tenuitvoerleg ging gegeven, dan kan de rechter, zoo pordig. hetzij zelf den veroordeelde eene waarschuwing toedienen, hetzif 1 iv-velen, dat dezen van zijnentwege oen waarschuwing zal worden beze il tend. Tn het laatste geval bopnoM hij tevens de wijze, waarop zulks zal moeten geschieden. De beslissingen des rechters zijn met redenen omkleed en niet aan verzet, hooger beroep of beroep in cassatie onderworpen. Wordt wegens het niet nakomen van voorwaarden last tot tenuitvoer legging gegeven, dan wordt de zeker heid vervallen verklaard aan den Staat. BOND „DE POST". Door den Ned. Bond van Post- en Telegraafbeambten „do Post" is tot deu Ministe rvan Waterstaat liet ver zoek gericht, in verband met do sto ring in het verkeer, die de feestelijk heden bij do herdenking van den ge boortedag van H. M. de Koningin over- j al te weeg brengen, zoomede, als ge volg hiervan, de slapte in den dienst dien dag, den Zondagsdienst op 31 Augustus in te voeren. I Aan den Directeur-Generaal is ge vraagd mededeeling te doen: a. van liet tijdvak der nachturen die voor 1 1,2 rekenen; b. het maximum aantal diensturen dat per dag aan het lager personeel kan woruen opgelegd; c. j zoomede de berekening van de uren van afwezigheid, gereedmaken mate rieel enz. voor het personeel, dienst doende op trein, tram of boot. HET RESIDENTIE ORKEST. Do Vereeniging „Het Residentic- Orkest" heeft aan dea gemeenteraad i! van Den Haag verzocht haar een juar- lijksche subsidie van 15,000 tc willen vcrleenen. Waren de tekorten gedurende de muziek-seizoenen 1909/10, 1910/11 en 1911/12 respectievelijk (9228.32 1/2, 8580.40 en 5725.37, het vermoedelijk J tekort voor het komende seizoen wordt geraamd op I8.yo0. Onze Lachhoek EEN WENK. Twee heeren zaten in een café kaar! tc spelen, toen twee- anderen naar hun spel kwamen kijken. Dit verveelde hun en een van de spelers vroeg een toe schouwer. of hij zijn spel wou overne men, tot hij terugkwam. De toeschouwer nam dc kaarten, waarop dc eerste speler de kamer ver- liet Kort daarna, volgde de tweede speler het voorbeeld van den eersten. De twee plaatsvervangers speelden eenigen tijd door, totdat een hunner aan den kellner vroeg, waar dc oor spronkelijke spelers bleven. „Die spelen in de kamer hier naast, mijnheer", was bet antwoord van den kellner. HET ZENKEN VAN HET s.s. GLANMIRE. Omtrent het verongelukken van het stoomschip „Glanmire", op de ireis van Amsterdam naar Grange mouth, vernam het Hbl. uit een parti culiere correspondentie nog het vol gende: Op 25 Juli des ochtends te 6 u.' 20 bevond hot stoomschip zich nabij St. Abb's Head, teen het op ongeveer 100 yards afstand van de kust op de rot sen liep. Onmiddellijk werden de noo- dtee maatregelen genomen om pa «sa- eters en bemanning te redden en 15 minuten nadat het schip gesiooten had bevonden allen zich in de scheeps booten, totaal 37 opvarenden (15 pas sagiers en 22 man equipage) onder wie 7 dames. nl. 6 pass.- gi rressen en do hofmeesteres. Tien minuten later is de Glanmi- re" in ongeveer 25 vaam water ge zonken. De booten waarin do schip breukelingen zich bevonden, zijn la ter door visscherlieden in de haven van St. AJub's Head gebracht. Velon der passagiers waren nog in nachtgewaad en konden niets van hun bagage redden. Slechts een enkelen gelukte het iets te bergen. Ook van de bemanning; ging alles verloren. HET GROOTE AMSTRRDAMSGIIF VAC A NTT E-KINDERFEE.ST is Zaterdag; gehouden. Niet minder clan 7500 kinderen gingen een dagje naar buiten. TENTOONSTELLING TE TILBURG. In de maanden Juni, Juli en Au gustus 1913 zal te Tilburg oen In ternationale tentoonstelling worden gehouden van nijverheid, handel, kunst en onderwijs. Voor de expositie Js een terrein van 200 000 vierk M. ter beschikking; er zullen bovendien eportfeerten worden gebonden. DROOGMAKING VAN PLASSEN. Bij het gemeentebestuur en het bannebcstuur van Wormerveer be staan, naar de N. R. Crt. meldt, ernstige plannen om dc droogmaking te bevordere nvar- de onder deze ge- ge veer 2Uü HA. vruchtbare grond worden verkregen. Feuilleton Het geheim van de Tower Hill. Uit het Engelsch, door A. WILSON BARRETT. 2ijn men, het doel van zijn ver volging eri hoopvolle droomén, was in een doolhof van donkere en onbe kende straten verdwenen; hij had geen cent op zak, want zijn aanvallers hud- «eu zijn zakken geheel leeggeschud, en zelfs zijn hoiloge en ketting en -zijn sigarettenkoker waren verdwenen; en hij bevond zich alleen in de duister nis mijlen ver van huis in een onbe- teud en blijkbaar heel onveilig gedeel- •e van de groote stad, zonder het nauwste idéé, wat hij nu doen moest ca boe Eeii oogenblik trok hij in wanhoop «au zijn bakkebaarden, terwijl hij om "een keek en tevergeefs naar een tedereuden voetstap luisterde Einde- Cis bracht zijn van nature levendig «mperament hem weer tot zichzelf, oij trok zijn kleeren recht en begon te flofkt j n i1' de richting, waar hij cat dat zijn huis zou zijn. Het waS geen toeval dat die weg dezelfde was als die de verdwijnende, zwaarlijvige man genomen had en niet dien van de twee schurken, die hem van al zijn aardsr.he goederen beroofd hadden, want Justus had geen verlangen, die kerels weer te ontmoeten die hem zoo schandelijk behandeld hadden en hij kon liet verlangen niet onderdrukken ln weerwil van hetgeen zijn gezond verstand hem influisterde nl. dat het heel onwaarschijnlijk was, dat hij den dikken man nog weer op het spoor mocht komen, wiens geheimzinnig ge drag hem zoo had geïntrigeerd. Hij had een afspraak, (lat is zeker, overwoog hij onder het voortvvande- len, en een afspraak die hem zor gen gaf; of die daarmee in verband stond, dat is zeker. De plaats van sa menkomst moet hier dichtbij geweest zijn, daarvan ben ik zeker, of anders zou hij zijn rijtuig niet hier vlak bij hebben laten stilhouden, maar verder voortgegaan zijn. Hij zei niet tot den koetsier dat hij moest wachten, daarom. Neen, het is niet mogelijk dat een man als hij in een dergelijke buurt woont. Maar toch wie weet? In elk geval verwachtte hij waarschijnlijk dat het gesprek lang zou duren, daarom zou liet heel dwaas vnn mij zijn hier te blijven rondhan gen op hoop dat hij weer zou kunnen verschijnen, en toch, en toch, ging hij voort weer stilstaande. heb ik er 1 een hekel aan het op te geven. Ik voel, ik weet niet waarom dut at is dat? Dadelijk bleef hij doodstil staan luisteren, want een geluid had de stilte in den avond verbroken, een plotseling scherpe weerkaatsing en on willekeurig een beetje huiveren. Het klonk als een.noodkreet, dacht hij. En hij bleef kaarsrechtop, vol verwach ting staan. Toen herhaalde zich het geluid, en ditmaal was hij zeker. Het was een noodkreet die hij gehoord had. -Ie kreet van een man die plotseling hevi- gen pijn inoest verdragen, en hij keek angstig om zich heen. Uit welke rich ting was het gekomen? Dat viel moei lijk te zeggen. Telkens was dc stilte er zoo onverwachts door gestoord ge worden en was het zoo snel wegge storven, geen ander geluid achterla tend, dat Justus er niets van begreep. Het was daar links, besloot hij eindelijk. Daar moet het geweest zijn, en hij liep haastig eenige stap pen dien kant uit. Toen bleef hij stilstaan, de doodelli ne stilte om hein heen. scheen zijn pogingen vruchteloos le zullen maken. Het kan niet zoo geweest zijn, dacht hij. Ik hoor niets in die richting. Hij zweeg, er niets van begrijpend i en hevig ontroerd, bijna in weerwil van zichzelf, onzeker wat hem tc doen stond. Goede hemel, mompelde hij. wat moet ik doen'? Toch mag ik niet werkeloos blijven. Het klonk, alsof er Y\ at was dat? Was dut gekreun? Want nu was er uit de duisternis en stilte van de verlaten straten ecu ander geluid tot hem doorgcdiongen, niet scherp en heftig ditmaal, maar dof en ademloos, geen kreet van pijn of angst, maar van hopelooze ellende, en toen kon hij links duidelijk het schuifelen van voorzichtige, snel zich verwijderende voetstappen hooren. Het is daarginds, hijgde Justus. Dien hoek om links, en hij sprong den weg over. Ademloos en angstig was hij nu in een smalle, slecht ver lichte steeg gekomen, die blijkbaar uit, pakhuizen bestond met hier en daar een timmerwerf er tusschen, alles blijkbaar zoo verlaten als bet graf. Geen geluid dat hem ais gids kon dienèh bereikte nu zijn ooren, en toch waren de galuiden die hem zoo had den doen schrikken uit deze steeg ge komen, daarvan was hij zeker; en li IJ liep voorzichtig rondkijkend langzaam aan de steeg in. Bijna onwillekeurig was hij in het midden van de straat blijven loopen, aan weerskanten het plaveisel goed bekijkend, doch toen hij eindelijk kwam aan wat zijn instinct hem zei. dat dc vondst zou zijn; was het zijn voet die tegen &en of ander zachts en ineegevends aanstiet, die hem bewoog met afkeer en doodeliik verschrikt uiet een haif onderdrukte kreet op de lip pen, te blijven stilstaan. Lieve tijd! zei hij en snel trok hij zijn voet terug. Toen deed eon gekreun, een bijna onmerkbare beweging van het li chaam aan zijn voeten, snel voor over bukken. D; man, wie hij dan ook was, was nog niet dood! Maar wie Jiij was? Dat kon hij niet vertellen." De straat was slecht verlicht. Het lichaam lag in den donkeisten hoek. Goede hemell ducht hij, en die schurken namen mijn lucifers mee! Wat moet ik beginnen? Er bleef hem maar één ding te doen over. Zijn tanden opéénklemmend, knielde hij neer, en liet zijn handen voorzichtig over de bewusiclooze ge stalte voor hem gaan, voelde in zijn vestzakje en schudde zijn jas heen en weer. Het rammelen van een lucifersdoos je beloonde eindelijk zijn moeite, en met bevende vingers haalde hij het te voorschijn en streek een lucifer af. Het was de zwaarlijvige man, de man uit het restaurant natuurlijk. Hij had het al laag geweten, ul gevoeld. Ja, daar lag hij, liet doel van Justus' onderzoekingstocht, bewusteloos, ge wond, in elkaar gekrompen in den modder en het vuil van dat steegje, zijn uitgebluschte oogeu weerkaatsten dof het licht van de flikkerende lu cifer. zij ft mond was open en vertrok ken, en zijn roode handen waren over zijn borst gelegd, waarvan uit een Half dozijn wonden het bloed vloeide. Niet dood. dacht Justus, maar bijna stervend. Hij had gelijk. Want op hetzelfde oogenblik dat die gedachte hem door het hoofcl ging, opende de arme man zijn oogeri, terwijl zijn blik die van Justus met een smeekenden oogop slag ontmoetten en zijn hand met een brecden zwaai poging scheen te doen om dien oogopslag kracht hij te zet ten. Toen ging er een heftige rilling door zijn lichaam, zijn oogen werden glasachtig, schenen te verstijven en hij was dood. Justus streek weer een lucifer af en keek naar hem. Ja, hij was dood, en liet erkennen van dat feit deed do kreet om hulp, die bij hem was opge komen, op zijn lippen besterven. Niets kon den man, die daar lag helpen en Justus kwam terwijl hij mei zijn hand over zijn vochtig voorhoofd streek, snel tot dat besluit en bleef zwijgend nadenken. —Vermoord, overwoog hij. Daat is geen twijfel aan En wat moet ik nu doen'? Wat hij nu behoorde te doen, daar viel niet aan te twijfelen, dat wist hij heel goed De politie roepen; alarm maken in deze omgeving, de veront waardiging opwekken tegen de bedrij vers van dat kwaad. Dat was e. nvou-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5