SPORT EN WEDSTRIJDEN in Haarlem's Hag^blad. Orick.et. Voetbal. Roeien. Iiuolitvaart Soiiieten. Crlckit. TBLEGRAAFBEKER (le ronde). ROOD EN WITOLYMPIA. Posthuma wint den toss en Rood en Wit gaat eerst batten. Al spoedig kan v. Waveren met 1 terugkeken, na keurig gestumpd te zijn. Een goede stand komt tusscbem Diemer Kool en A. van Gogh, die eerst op 110 ein digt, Diemer Kool heeft een fraaie 46 gemaakt. Posthuma maakt vlug 13 waaronder een zes. En met den lunch zijn er 160 rans, waarvan v. Gogjh 90 heeft. Als hij na den lunch net zijn century vol heeft wordt hij prachtig door Reynolds gevangen in de slips. E. Koldert slaat er vroolijk op los en vier op vier kan worden genoteerd, als hij 52 heeft gaat hij ongelukkig run out F. Koldert en Sweats maken eik 17 runs en worden beiden dcor Reynolds gebowld. Dubbele cijfers maken W. en A. v. Sprengler nog 15 en 10 not out en de innings sluit op 293. Olympia gaat nu battan. Op 24 valt het eerslo wicket als Martron door Posthuma met 11 gebowld wordt. W. T. v. d. Lee speelt uitstekend en maakt dan ook de runs, zoodat de ICO opkomt. Hij wordt echter dubieus door Do Jong gevangen met 47. Prins maakt nog 12 waaronder een zes en met 114 runs zitten de 2e klassera aan den kant. Olyinpia gaat nogmaals in, doch als 3 wickets neer zijn voor 80 runs geeft Olyinpia den strijd gewon nen, v. d. Lee bleef 43 rot out. Rood en Wit wint dus met 179 runs. Kot fielden van Olyrnnia was op Reynolds en Martron na, vrij slecht, het bow len was echter uitstekend. De volledige scores zijn: Rood en Wit: A. Diemer Kool, c. Reynolds, b. Ouwehand 46. W. v. Waveren, run out 1. A. v. Gogh c. Reynolds b. Ouwe- hand 101, c J. Posthuma b. Reynolds 13. E. Holdert run out 52. F. Koldert, bowled Reynolds 17. J. Swens, bowled Reynolds 17. W .v. Spenglcr, bowled Reynolds 15 A. v. Spongier not out 10. M. Sandherg, C. Ozinga, b. Rey nolds 0. H. de Jong, bowlod Ouwehand 1. Extra's 17. Totaal 293. Bowlingcijfers Olympia: Reynolds 5 voor 108; Ouwehand 3 voor 123, Prior 0 voor 8. Ozinga 0 voer 16, W. V. d. Lee 0 voor 18. Olympia: le Innings: Martron, b. Posthuma 11, c. and b. Kool 1. Hofstee, b. v. Waren 7, did nat bat. Dapper, b. PosHi. ma 5 did not bat. W. F. v. d. Lee. c. de Jong, b. Pos- fcbua 47, not out 43. Prior, b. v. Waveren 4 did not bat. Heimig. c. v. Gogh b. Posthuma 1, b. E. Holdert 2. Reynolds, c. Sandberg, b. F. Hol dert 9, did not bat. Prins, b. Posthuma 12, o. A. v. Spongier, b. E. Holdert 8, Krieks, b. Posthuma 4, did not bat. Ouwehand not out 1, not out 15. Ozinga, b. Posthuma 0, did not bat. Extra'3 13. Totaal 114, 80 gesloten. Rood en Wit, le innings: Posthuma 7 voor 46, v. Waveren 2 voor 30, F. Holdert 1 voor 25. 2e innings: Diemer Kooi 1 vcor 35, E. Holdert 2 voor 28, v. Waveren 0 voor 6. Voetbal. VOORBEREIDINGEN VAN D. F D. F. C. heeft wederom een trainer geëngageerd. Op advies van Jimmy Hogan, die D. F. C. trainde in het sei zoen 1910/1911 en die z'n leerlingen in Stockholm tijdens de Olympische Spe len ontmoette, heeft het 1). F. C.-be stuur zich in verbinding gesteld met William Hunter, speler van de Bolton Wanderers. De onderhandelingen heb ben tot een gunstig resultaat geleid. Ilunter komt aanstaanden Maandag of Dinsdag in Holland. Een knieonge val schijnt de reden te zijn dat Ilunter dit seizoen niet kan uitkomen voor de lioltomans, doch hij hoopt over jaar weer in de eerste league uit l kunnen komen. CTel.) QUICK NAAR DUITSCHLAND. Quick (Den Haag) gaat eind Au gustus en begin September in Duatsch land toeren en vermoei el ijk spelen t Karlsruhe, Stuttgart en Mannheim. (Tel.) EEN GEMEENTELIJK VOETBAL- TERREIN. B. en W. van Alkmaar hebben aan den Raad voorgesteld aan het Zeglis een stuk gemeentegrond tot voetbal veld te doen inrichten en hun daartoe een crediet van 565 toe te staan. IIET ROEIEN TE STOCKHOLM. De Wassersport is over de regeling van den Olyinpisclieu roeiwedstrijd slecht te spreken. De baan was over 1300 M. lengte recht, maakte dan een bocht omheen uitspringende badin richting heen, dan weer een naar den anderen kant, ging dan onder een brug door, waarvan een der bogen schuins moest genomen worden wilcjp men aan den anderen kant den oever vermijden. ie bij het zwembad de gunstigste zijde had wou tiet, bij ge lijke krachten. Menigmaal was dan ook de uitslag onzuiver. Bovendien keurt de Wassersport do Henley-me- thode af om twee aan twee te laten roeien en telkens den verliezer te tuten afvallen. Aldus kan het licht gebeu ren, dat in de beslissing een ploeg me de roeit die minder sterk is dan afge- rucide ploegen. Zoo acht de Wasser- sport den Belg Veirman, dio den 2en prijs behaalde stellig minder dan de Duitschers Stahr.ke en llofmaim en den Canadees Butler, alle drie door Kinnear verslagen. De vierriems inrigged hoorde niet bij de Olympische spelen, zegt het blad. De volkomen overwinning van de Ludwigstialener vier over de Thames R. C. en de harde strijd van Leander tegen de Beriijnsch', acht (als de baan beier was geweest, had liet er oiu ge- nangen wie de eerste was geweest) en van Kinuear tegen de Uuiische skif- feurs, zijn de Y\ ussei sport liet bewijs, ,,dut de Engelsche met in het minst meer van een meerderheid van de Eu- gcist-he roeisport boven de Duitsche kunnen spreken." fechmscli stelt het blad van de ach ten de Australiërs bovenaan; dan Leander en de Canadeezen, welke laat- steu echter overtraind leken. (N. R. Ct.) Zwemmen. DE VORDERINGEN VAN DE ZWEMSPORT. Vanwege de afdeeling Utrecht van de Vereeuigiug Volksweerbaarheid zal met medewerking van de Utrechtsche Zwcmclub op Zondag 18 Augustus te Utrecht een zwemwedstrijd worden ge houden. Lcehtvaart BEAUMONT EER OP 'T TÜCNEEL1 Beaumont gaat met een watervlieg tuig van Parijs naar Londen vliegen. Van Parijs naar Havre over do Seine, dan langs de kust naar Boulogne, van daar over het Karaal en dan do Theems op. DE LAATSTE ONGELUKKEN. De vlieger Fischer, die eerst 14 da gen geleden zijn brevet had gehaald is bij München met een passagier dood gevallen. Te Johannisthal is de vlieger Ro- senstein, die met 2 passagiers was opgestegen, bij het landen tegen een loods opgerend. Rosenstein en een van de passagiers is ernstig gewond. (N. R. Crt) EEN MODERNE ANNONCE. In de Flugsport staat de volgende advertentie: H. S., keer dadelijk terug. Je ouders vinden het goed. Het vlieg tuig wordt gekocht. Alles is vergeven. Schrijf mij dadelijk. Oom F. Schieten HANDBOOGSCHIETEN. De Haarlomsche Handboogschiet- vereoniging „do Jonge Batavieren" trok gisteren naar Rotterdam, om deel te nomen aan het ooncours, uitge schreven door do Koninkl. Handboog schutter ij „De Batavieren" te Rotter dam. Deze wedstrijden werden gehouden op het terrein „Hollandia", ter gele genheid van het 65-jarig be staan van genoemde vereeniging Ook hier handhaafden de Haarlem mers hun ouden roem. Zij behaalden in den korpswedstrijd den len prijs, zilveren lauwerkrans, aangeboden door het bestuur en in don eere-wedstrijd den derden prijs, zilveren medaille. In den personeelen wedstrijd be haalde de heer B. A. Luyt met 40 punten den 2en prijs, een zilv. med., en de lveer H. Mulder, den 3en prijs in den vrijo-baanwedstrijd. nnot 21 punten. Do 5e rozenprijs, zilv. med. werd gewonnen door den Heer J. Duyff mot 2 rozen. Voor den aanstaanden winterwed- strijd werd ook weder Haarlem, als de meest geschikte plaats, aangewezen. Voor den volgenden zomerwedstrijd zullen aan de leden stembiljetten wordcai toegezonden, waarin zij er zich over kunnen uitspreken, om deze het volgend jaar te Hoorn of te Am sterdam te houden. De heer L. Bak ker, die aftrad werd met algemeen© stemmen herkozen, en nam tot groot genoegen der aanwezigen, opnieuw deze benoemiiiig aan. In plaats van den heer M. J. F. Sohreuder, werd gekozen do heer K. Noord te Amster dam. Het bestuur is thans saamgesteld als volgt: W. G. H. van Erp, voorzit ter, K. Noord, vi ce-voorzit tor; L. Bak ker, secretaris, D. Teekens, penning meester. Alb. Bos Hz., J. Weyling en H. II. Sohwietert, commissarissen. Den hierop volgenden Zondag had den de jaarlijksche schietwedstrij den plaats. Des morgens te 7 1/2 uur vereenigden de schutters der sciiiet- vereemgingen Generaal van Merlen, Claudius Clvilis en Bloemcndaal Com mando zich op het Stationsplein en trokken gezamenlijk naar Amsterdam. Later arriveerde ook de vereenigiu- gen Voor Vaderland en Koning en Generaal Joubert. Op de uitstekend ingerichte schiet banen aan den Zeeburgcrd ijk weid den ganschen dag met veel animo ge schoten. Ook de onderlinge kameraad schappelijke geest liet niets te wen- schen over. Dat de Haarlemmers zich niet on betuigd lieten, kan blijken uit den volgenden uitslag:" Korpswedstrijd geweer le vijftal. le prijs: Generaal van Merlen, Haarlem, 202 punten; 2e prijs Clau dius Civilis, Haarlem, 197 p.; 3e prijs S.a.n.b.o.o., Amsterdam, 196 p.; 4e prijs, Hoorn, te Hoorn, 1S5 p.; 5e prijs Voor Vaderland en Koning, Haarlem, 178 p.; 6o prijs Bioemendaal Com mando 176 p.; 7e prijs Generaal Jou bert, Overveen, 169 p. Korpswedstrijd 2e vijftal. le prijs: Claudius Civilis, 193 p.; 2e prijs Hoorn, 186 p.; 3o pr. S.a.n.b.o.o. 177 p. Korpswedstrijd Buks. le prijs: Generaal Joubert, 205 p.; 2e prijs S.a.n.b.o.o 20o p.; 3e prijs: Ge neraal van Merlen, 193 p.; 4o prijs: Voor Vaderland en Koning, 188 p.; 5e prijs, Hoorn, 184 p. Personeel wedstrijd. 1. G. Luijckx, Amsterdam, 46 p.; 2. II. H. Schwietert, Hoorn, 46 p.; 3. J. W. Boon, Haarlem, 45 p., 4. H. J. Bou man, Haarlem, 44 p.; 5. D. Kroon, Hoorn, 44 p.; 6. Van Ruijven, Haar lem, 44 p.; 7. Alb. Janssen, Overveen 4 3p.; S. M. Koning, Haarlem, 43 p.; E. B. Moolenaars, Haarlem, 43 p.; 10. C. Marsfelder, Amsterdam, 42 p.; 11. H. Ilenneman, Haarlem, 42 p.; ?2. C. v. d. Berg, Hoorn, 42 p.; 13. Wilh. Waalewijn, Haarlem, 42 p.; 14. P. Hekker, Overveen, 42 p.; 15. D. Teekens, Amsterdam, 42 p.; 16. Ph. Petril, Amsterdam, 41 p.; 17. E. Hoek stra, Hoorn, 40 p.; 18. W. LI. Groe- nier, Amsterdam, 40 p.; 19. J. A. Mol, Amsterdam, 40 p,; 20. P. II. Kluft, Haarlem, 40 p.; 21. L. de Raad, Haar- flem, 39 p.; 22. J. C. Woestenburg, Hoorn, 39 p.; 23. P. Janssen, Over veen, 39 p.; 24. J. Lindeman, Bioemen daal ,39 p.; 25. W. Schreuder, Amster dam, 39 p.; 26. M. J. Duïsterhof, Haar lem, 39 p.; 27. A. F. Bos Hz., Over veen, 39 p.; 28. J. M. II. Voskuyl, Haar lem, 38 punten. 29. Paul Roozen, Overveen, 38 punten; 30. J. Viets, Haarlem, 38 p.; 31. F. A. Boe- i, Haarlem, 37 p 32. W. Wolda, .Amsterdam, 37 p. 33. J. F. Borghouts, Haarlem, 37 p.; 34. A. H. J. Sausen- thaler, Haarlem, 37 p.; 35. M. Nooij, I-Toom, 37 p.; 36. F. ,1. Bugg-einum, Overveen, 37 p.; 37. H. E. Stap, Haar lem, 37 p. Personeel Buks. 1. A. Rijkens, Amsterdam, 47 p.; 2. J. Beeren, Overv-een, 45 p., 3. J. W. L. Ketjen, Amsterdam, 41 p. Geluksbaan. 1. P. Kat, te Monnikendam, 3 maal 8; 2. W. H. Tapken, Amsterdam, 3 maal 7. 3. J. Edel, Purmerend, 3 maal 7. 4. H. A. Ruland, Amsterdam, maal 7: 5. L. Bakker, Hoorn, 3 maal Hoogste korpsschutter werd de heer J. W. Boon, te Haarlem. Hoogste schutter vrije baan, de heer J. A. Rijkens, te Amsterdam. Met voor allen een geestig en toe passelijk woord, werden des avonds 18 uur de prijzen door den heer Van Erp in Hotel du Commerce uitgereikt. De behaalde prijzen in den vrije- baanwedstrijd zullen later worden be kend gemaakt. NOORD-HOLLANDSCHE SCIIIET- BOND. Bovengenoemde bond hield Zater dag 27 Juli zijne algemeene vergade ring in Hotel du Commerce, te Am sterdam. De afdeelingen Hoorn, Amsterdam en Overveen waren hier vertegen woordigd! Het ledental, dat het vorige jaar 106 bedroeg, is thans gegroeid tot 176. Het batig saldo bedroeg 7.65 1/2. Met genoegen werd teruggezien op den uitstekend geslaagden wmterwed- strijd, gehouden in het Haarlemsen Schietgebouw. Spielmann, Rubinstein wint van Bal- la, Treybal wint van dr. Tarrasch. Cohn verliest van Marshall. Lewitzki maakt remise tegen Burn en Schlechter maakt remise tegen Töichmann. Kaatsen. WEDSTRIJDEN OP ZONDAG. Ee.n rechtsch raadslid vroeg (schrijft de Tel.) aan den burgemeester van Snoek of hij genegen was het Kaat sen op Zondag te verbieden. De bur gemeester antwoordde ontkennend. HET NEDERLANDSCIIE SPORT PARK. In de te Amsterdam gehouden ver gadering van commissarissen van de j dezer dagen Koninklijk goedgekeurde j maatschappij Het Nederlandsche Sportpark, te Amsterdam, werden de volgende zeven hoeren tot leden van - het dagolijksch bestuur (commissaris- sen van beheer) gekozen: C. J. K. van Aalst, voorzitter: John Coucke, secre taris; Rob. May, penningmeester; J. F. de Beaufort; E. R. llarkema, mr. F. A. Kokos ky en J. H. Schel tenia, le den. De secretaris, do heer John Coucke, werd belast met het dage lijkse!» beheer. Gisternamiddag had de uitspraak plaats van de door de Mij. Het Ne derlandsche Sportpark uitgeschreven prijsvraag. De jury deelde in een uit voerig rapport mede, dat 24 ontwer pen waxen ingekomen en dat de prijs vraag alle verwachting had overtrof fen. Twee ontwerpen werden voorge- gedragen ter premieering ad f 1500 alk, en twee andere ad f 750 elk. Het bestuur der Mij. vereenigde zich met de uitspraak der jury, die het ont werp onder motto „Banard-es", van den heer Harry Bite Pz. te Amster dam, ter uitvoering voordroeg. Stadsnieuws Wielrjjilen. GEEN MAXIMUMSNELHEID. Door B. en W. vau Purmerend was een nieuwe algemeene politieverorde ning ingediend, waarin o. a. een arti kel was opgenomen, dat de maximum snelheid in de bebouwde kom der ge meente voor motorrijtuigen en fietsen niet meer mocht bedragen dan 12 K.M. per uur. Na langdurige discussiön, is op voorstel van den heer dr. Maats, door den Raad besloten, geen maxr- mum-snellieid in de verordening op te (Tel.) Schaken. HET TOURNOOI TE BRESLAU. De uitslag van de twaalfde ronde is Mieses wint van Carais, Duras wint 'N JUBILARIS. Zaterdagavond, op de Boiermarkt. Er is iets bijzonders aan 't handje. Want de massa koopers en belang stellenden, die zich verdringt rond een der beide sigaren-kraampjes, waaruit des koopmans sonoor stem geluid voortdurend klinkt, is wèl on gewoon groot. En "t kleine latten-en- liuneu hokje is „mooi gemaakt" met kleurige papieren guirlandes, terwijl 'n rijtje lampions heen-en-woer ben gelt boven 't beweeglijk hoofd van den koopman, die vanavond zóóveel aan dacht heelt. Die koopman is Jacques Asser. En hij verdk-nt wel wat „blijken van be langstelling" op dezen avond. Want vijf-en-twlntig jaar is 't vandaag ge leden, dat Jacques z'n negotie op de Boiermarkt begon. Hij is jubilaris, zilveren jubilaris En daarvan profiteert-ie. Zaken moet-io doen, vanavondRedevoeren tegen de klippen op, van vijf tot elf uur onafgebroken, en links en rechts verkoopen aan z'n klantjes, die saam gedrongen staan om z'n stalletje, be laden met kistjes vol van Jacques' kostelijke sigaren. Jacques heeft 't warm. Hij is „en nage" ,hoewel-ie huiselijk „slager- tjesket houdt" in z'n fijn-gestreept overhemd, dat schoon contrasteert met de vuurroode bretels. Voortdu rend werkt-ie met een bonten zak doek, en neemt af en toe 'n slok uit het fleschje bier, dat tussciion de siga ren staat. Duur is z'n Waar niet. Massa's ver koopt ie-er „van de acht". Stompkop- pen schijnon 'n specialiteit van z'n affaire te zijn, en andere, in kistjes van vijftig werkt-ie weg voor den bil lijken prijs van zeventig cent. Z'n rede is boeiend en moesleopend. Ja, meneeren, nou zal ik je 'es oen grappenmakerij tje vertellen. Iets van me verleden, 'k Sta hior nou al vijf-en-twintig jaren iedere week.... Hoeveel zeit u, meneer AchtEén, twee, drie, zeven.... en één is acht. En 'n pijpje toe Asjeblieft, vriend. Zoolang je daaruit rookt, ga je niet dcod, beste jongenMaar wacht nou twee seconden, dan za k jullie wat vertellen van me leven.... 'k Heet lie von den procureur Asser, van <iy j avvekaat Asser on van den staijj raad Asser. En geboren op Zaterdag, avond. Je snapt dus, da 'k bes was om te pruten in me leven. E» bovendien he 'k goeie familie, as lkj< zeg Laat ik nou 'es een misdrijfh*. gaan, waar 'n ander tien jaren y<y!. ken brommen dan zal ik er met© j&ar afwezen Hei daarroept een stem uit hti auditorium. Wie zcit dal O, ben jij het, mt- neer. Jij bent 'n eerlijk man, jij knjgj een kw artje van me, vriend. .Te. krijgt nog geld vri.n me terug, en toch loop je niet'weg Maar ik vertelde daar van mo leven, niet? ....I-Iier, meneer, een kistje. Verged niet te betalen. Slornpkoppen ('n kleinen, bleeknoimgen jongen nny voren duwend) Hier hei'j m'n chef. fie.... da's de gn otste stompkop, ik heb. Vijfentwintig jaren geleden, neeren ,ben ik begonnen met nits 'k Heb gewerkt en gezwoegd zie je, maar nou heb ik dan ook., nog mij Behalve een vrouw en vijf kinderen. ....Hei moeder, kom jij ook al y, sigaren halen. Da's kras. De vrouw» rooken hier ook. Nou, «le mijne dria! erbij, da's leelijker... Maar ik za'j it gen, dat- ik niet hcop, dat me bui, baas hier is. "k Woon Jodenbuurt 45 Amsterdam, zie je, voor zeventig si in de week. Maar as die kerel hier zi da 'k zooveel klanten heb, verhoogtis me vast tot vijfmaal zooveel as 'le nou mag neerleggen. Acht stuks Ze zijn best, olieman! handwerk. Mo kinderen maken u thuis in een groote werkplaats waa» 3e Arbeidswet niet van mag wetea dus jullie willen jc wel stil houden,,,. Vijf jaar geleden lie 'k hier me twin tig jarig jubileum gevierd, en in <lri. uur tijds duizend mensrhen. bediend Nou is 't acht uur, en we benne nommer vierhonderd. Dat mot vluy ger ....Maar daar hei-je ork al die jongens on de parate rDie m"- zaal uit. Lach niet, jongens.... Willem pie, haal jij 'es eon syphon spuitwz ter.... Haal een syphon spuitwate, zeg ik je.... En Willemnie, 't cheffie, reut weg cm twee minuten later met den syphvo terug te komen. Onmiddellijk mikt di jubilaris op de grinnekende jongens, en meteen volgt e>- nulgeme-en snuve- qui-peut van de besproeide „eerste tij in de zaal". Ziezoo, dat geeft lucht. Nou krij; e klantjes vooraan... Kom me jul lie morgen op me receptie? D'r zal groote receptie wezen in de zaal van 'et Paleis voor Volksvlijt te Amslor- dam. Die heb 'k voor den heelea da; gehuurd, voor negen kwartjes.... 't ij wel veel, maar ik zeg altijd: voor j* klanten mot je wat over h?hb?i 'k Verwacht veel Haarlemmers, en zaile dan ook vanwege de spoorwg- maatschappij extra treinen naar Am sterdam loopeu.... Zoo boomt de jubilaris door, met': volharding waarop de taaiste obstrue. tie-redenaar jaloersch zou wezen. E: de zaken gaan fijn. De stapel Kistjes slinkt snel. en om tien uur heeft Assu viermaal geannonceerd „dat-ie an zi laatste vierhonderd toe is". Om elf uur zul-ie z'n boeltje bijen pakken, en huistoe gaan met 'n vollen geldbuidel. En een schoon souvenir aan den avond, van z'n waardig-ge' vierd zilveren jubileum.... 1 R. P. van Lowtzki, Przepiorka wint van Asser, zi© j© Jacques Asser. Fami- DE KERMIS. Aan den Concertgids van het Bron- gebouw ontlcenen wij, dat het revue- gezelschap van Variété Flora daar gedurende de kermis optreedt m>t Haarlem op hol, fantastisch revue in elf tafei celen, speciaal voet Haarlem bewerkt door Rido. Gerold. Worden de menschen nu nooit zer Ben juffrouw, die Zaterdagavcix even had staan kijken op de Boter markt naar hot sigaren-verKoopn miste haar porlemounuie met 1,4 die ze in uen zak van haar buezei-iy gestoken had. HINDERWET. B. en W. van Haarlem, gelet op art S der Hinderwetdoen weten, da1 bij hunne beschikking van 2ti Juli Jl aan de firma Ritsema en Co. vergun ning is verleend tot uitbreiding vandi koffiebranderij in het perceel aan fit Zoetestraat no. 48, door het plaatse: van: a. een electromotor van P. K., ter vervanging van den gasmc- tor van 4 P. K. b een nieuwen kd fiebrander of koffiespit, afkoelbak ez exhauster en door het bijplaatsen '.a; 1 een schillcnopvangcr en een ontstel machine, benevens door het bijplak sen van een mailleermachine op G le verdieping boven liet pakhuis va het perceel aan de Zoetestraat no. digvveg duidelijk zijn plicht. En toch aarzelde hij en juist terwijl hij aarzelde ontdekte nij iets, dut hem uog meer deed dralen. Want terwijl hij zich met zijn hand peinzend over liet voorhoofd sireek, werd Justus zich plotseling van een onaangenaam stijf gevoel aan zijn vingers bewust, en hij schrok hevig. Na weer een lucifer to hebben afge streken, keek iiij vlug naar zijn han den. Zij waren met ble^d bedekt. Na tuurlijk! hij had ze bezoedeld, terwijl hij bezig was naar dr lucifers van den doode te zoeken. En toen voor zich op den grond kijkend, zag hij voor zich liet wapen liggen, dat den moordenaar bij zijn weik iiad goaieuu, een lang schelp, doikuciitig mes, ook met biovxl bevlekt, evenals de handen van Justus eu up dat gezicht werd Uij bleeaer. De politie roepen Ja, dat kon hij natuur- i-'iK doen, muur liet was ©ene moeie- lijke positie voor Justus. Er zouden zeker \oiklaringen worden gevraagd, en welke verklaring zou hij kunnen geven Dat hij een onbekend man uil een restaurant was gevolgd om hem een papier te overhandigen. el, waarom had hij het hem niet eerder gegeven? Waarom was hij hem zoo ver gevolgd? Dat zijn handen en voor hoofd met bloed bedekt waren, en dat het wapen waarmee hij de misdaad blijkbaar gepleegd had, aan zijn voe ten lag zou oorzaak kunnen worden van een volkomen natuurlijke verkla- nng of niet? Was het wel verstan dig om zich in zoo'n wespennest te wagen als hij voorzag, dat hem wacht te? Justus besloot van niétl D© man was dood. De moordenaar of moorde naars waren al lang verdwenen dat was zeker. Laat do politie ze dan maar zooken! Hij, Justus, zou naar huis gaan. Hij stond luisterend overeind. Ner gens was een mcnschelijk wezen te hooien of te zien. Geen geluid drong tot zijn ooren door. Hij zou maken dat hij wegkwam. En toen kwam snel het doel van zijn reis hierheen wec-r in zijn gedachten terug; z\.n on!moeting met de schurken, zijn volkomen berooide toestand. II>j zuchtte. Hij had geen cent meer op zak, en met zijn vooruitzichten was in t allerdroevigst gesteld, want nu kon hij zelfs de advertentie niet be talen, waarvan de inhoud hem tot deze daad geleid had. En hier, hier aan zijn voeten Justus trok aan zijn bakkebaarden en knielde weer neer. Ten slotte was een levende Justus toch ook meer waard dan een doode vreemdeling, en deze man scheen niet van aard- sche goederen ontbloot. In elk geval zou de agent misschien in staat zijn uit te vinden wie hij geweest was. Maar dat geheim scheen de doode besloten te zijn mee in het graf to nemen. Geen enkel document of stukje papier beloonde den agent voor zijn wel bevend maar grondig onderzoek. Behalve een horloge en wat geld waren de zakken van het lijk geheel leeg, en een tweede on derzoek bracht, niets meer voor den dag. Maar het geld! Dat was gemak kelijk genoeg uit te rekenen. Vijftig pond in souvereinen en een beetje los zilvergeld. En Justus voelde hoe zijn hart heftig klopte, toen hij ein delijk overeind kwam. „Dit redt de situatie, dacht hij.ter^ wijl hij het geld vlug in zijn leega zakken stak, en 't dient immers ner gens voor dat hier te laten. De arme man kan het niet meer gebruiken, en de politie och, zelfs de politie is soms menschelijk. Daar weet ik alles van, want ik heb er ook eens toebe hoord. Hij stond op het punt heen te gaan, toen hij opnieuw even toefde, daar zijn oog geboeid werd door het glimmen van het mes naast zich. Zal ik het mes meenemen of niet, overwoog hij. Het is een gevaarlijk bezit, en de autoriteiten hebben er misschien nog iets aan, als zij het hier vinden. Neen, ik denk dat ik het maar niet zal meenemen. En het mes achterlatend, keerde hij zich om. Eu nu moet ik zoo gauw moge lijk zien naar huis te komen, zoi hij, met een zucht van verlichting. Ik verlang er naar om vannacht eens goed te slapen. Ik heb vandaag een zeer opwindenden dag gehad, ja, ik mag wel zeggen buitengewoon opw:n- dend. HOOFDSTUK III. Mrs. N e a v o. Justus Wise kwam op den mor gen volgende op dien van zijn opwin dend avontuur, bijtijds in de Bank Building, Buckley straat, Halborn aan. Het gelaat van den agent druk te een opgewekte stemming uit en zijn uiterlijk was even correct en glimmend als gewoonlijk eu droeg geen spoor van iets ongewoons, dat hem was overkomen. M'sschien moest zijn opgewekt ui terlijk tot zekere hoogte worden toe geschreven aan het feit, dat er vijftig gouden souvereinen vroolijk in zijn zakken rammelden, maar Justus was altijd geneigd do wereld van den vroolijksten kant te bekijken, welke zijn zorgen ook mochten zijn, en als op dit oogenblik iemand in staat ge weest was de ziel van den agent wat dieper te doorgronden, dan zou men hebben opgemerkt dat zijn stemming niet zoo rooskleurig was als wel SQheen. Want in weerwil van zijn pas ver kregen rijkdom en de schijnbare ge makkelijkheid, waarmee hij die ver overd had, was Justus niet geheel vrij van zorgen. Het moest nog maar blijken, zoo bedacht hij of geen nieuwsgierig oog zijn vervolging en ontdekking van den vermoorden man, zijn vrij omspringen met het geld en zijn vlucht met bebloede hau den had opgemerkt. Het was vol strekt niet waarschijnlijk, maar het was toch mogelijk, en liet weten van de mogelijkheid maakte dat Justus zich niet volkomen gelukkig kon voelen. Verder was hij benieuwd te weten, wat er in de avondbladen zou staan, met hun sensationeele op schriften en verrassingen (in de och tendbladen had nog niets gestaan; Justus had zich daar heel vroeg in den morgen van overtuigd), eu hij voelde dat hij niet volkomen op zijn gemak kon zijn, voordat hij precies wist, wat zij er van zeiden. Ik zal in elk geval vandaag mijn huur betalen, dacht hij, tervrijl hij in de lift stapte, die hem naar zijn kantoor zou brengen. En Dark moet zijn salaris hebben. Eenmaal betaald, valt er niets meer aan te veranderen, wat er ook gebeurt, en dan is dat in elk geval afgeloopen. liet kantoor van Justus bestond uit twee kamers, die met elkaar in verbinding stonden, op een bovenver dieping van een groot gebouw, dat hoofdzakelijk uit dergelijke ineenloo- penda vertrekken bestond. Zijn. klerk, een flink man met voorkomen van een soldaat, zijn tijd in het leger had uitgediend, zat in het eerste der twee vertrekken opdat hij bezoekers zou kunnen aan' kondigen, als zij er waren, terwijl Justus in het binnenste vertrek Beide kamers waren schamel gem# bileerd, omdat verschillende bezittin gen van Justus zoo nu en dan dool ongeduldige hospita's waren tnecf. nomen. Twee tafels, enkele sricla een almanak en een ledige boek# kast, vormden hoofdzakelijk het meu bilair van het kantoor, die ovengW al heel weinig kcntcekenen droevis. dia een sleutel zouden kunnen nA voor het beroep van den bewoner Hierover behoefde men zich niet f verwonderen als men bedacht, Justus, sinds hij huurder d:t huis was, al vier verschillende ken, de eene al raadselachtiger du de andere, geopend had. Is er iemand geweest. Dad" vroeg Justus, terwijl de ex-soidati volgens zijn gewoonte opstond efl h)' chef begroette. Nog niet, mijnheer. Dat was liet gewone antwoord va: Dark, en hij voegde er altijd hd woordje „nog" hij op een toon du if dereen van vool minder optimist* schen aard dan zijn tegenwoordig* chef, in een vroolijker stemming K" hebben gebracht. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6