ZwukMïfideren Scott's Emulsion CHRIST. BESTURENBOND'. In de jl gehouden vergadering van den Chiistelijken Besturenbond werd 'de volgende motie aangenomen. De Clir. Best. Bond te Haarlem be treurt het verwerpen der Bakkerswet, brengt hulde aan Minister Talma voor de kloeke verdediging van het ontwerp, brengt verder hulde aan de leden der Tweede Kamer, die een nieuw ontwerp indienden spreekt den wensch uit, dat tot spoe dige behandeling wordt overgegaan. verzoekt bij de behandeling in de Tweede Kamer der Staten-Ccneraal zooveel mogelijk rekening te willen houden met de uitgesproken weusclien der bakkersgezellen. Tevens werd besloten te trachten eeu Commissie van invloedrijke perso nen te vormen, die tot taak zal heb ben de directie der Haarlemsche Brood- en Meelfabriek te bewegen om op Zondag niet meer te laten bakken. HAARLEMSCHEJONGENS EN MEISJES. Een onzer medewerkers schrijft Bij 'l lezon van Fidelio's open brief aan de Haarlemsche jongens en meis jes. dachten wc aan den vooruitgang der jeugd in den loop der eeuwen. Doorlezen we de oude keuren onzer stad, dun eerst zien we, dat hot peil der beschaving heel wat honger staal dan vroeger, want de enkele gevallen van ongebondenheid, die trouw in de courantL.i worden vermeld, zijn ge lukkig uitzonderingen herhalende aljemeene klachten treft men weinig aan. Maar laten wc nog maar eens een halve eeuw terug gaan. Toen nog gevoelde iemand zich gedrongen een brochure te schrijven omler den tite'. „Eenige ergernissen aan de oplet tendheid van het nieuwe bestuur der stad Haarlem, eerbiediglijk ter weg neming aanbevolen". Een dier hoofd- ergernissen was deze op vele schut tingen. vensters en deuren vond men schandelijke opschriften, hier met krijt, daar met een verfkwast. Dat al les werd gedaan door do baldadige jeugd. Doch, gaat de schrijver ver der „men ziet ze vechten, men hoort ze vloeken en elkander uitschelden, zij plaatsen zich voor uw schuifraam, kijken in uw kamers, en staat men op om hen weg te jagen, dan spuwen zij tegen uwe glazen. Komt er een rijtuig voorbij, ze ioopen het. achterna, trach ten er op te klimmen, ep een wonder is het, d it onder dot bedrijf geen been of ander lid wordt gebroken", e.n z. Bij liet raadplegen der oude keuren viel ons oog al dadelijk op eene or donnantie on de st ra af schenderij van 12 September 1494. die het volgend jaar reeds herhaald en verscherpt moest worden. Waaraan maakte de jeugd in vroeger eeuwen zich schul dig.' Bij herhaling werden er straffen en bed I'. mgen gesteld tegen het werpen met drek naar de kerk of an dere gebouwen, tegen dierenmishan deling, verstoren der openbare gods- o.enstoefoningen, schreeuwen, zingen, dobbelen, vechten, enz. eaz. Vechten was vooral hun lens er. liefst met par tijen tegenover elkaar. Ja, dit werd meermalen ©rnrt. zóodat burgemees- tcren er tnsschen mcesten komen. Vandaar dat 11 Juli 1534 werd gelast, dat geen kinderen met steouen in hun handen langs de straten mochten Ioopen, om elkaar er mede te gooien. Natuurlijk hielp dit niet on zeer spoedig moesten burgemeesteren en do stedelijke regeering er zich weer mee bemoeien en zagen ze zich ver plicht te verbieden, "dat jongens van de eene buurt tegen die van de an dere buurt zonden vechten. Maar wat deden de kleine Haar lemmers nu Ze gaven zich een meer oorlogszuchtig aanzien, trokken in troepen door de stad, getooid met vaandels en voorzien van lange hou ten messen en bevochten elkaar op deze wijze, totdat eindelijk de stede lijke regeering 24 September 1590 ook aan dat oorlogvoeren weer een eind moest maken. Ook do fraaie plantsoenen onzer stud waren steeds het s lach toffer van linn verregaande ongebondenheid en baldadigheidbij herhaling werden er steeds zwaardere hi cl en op gesteld, de oudoi - er aansprakelijk voor ge steld. meer bet Help niet. En aan toe zicht ontbrak bet niet, want destijds wsren alle stedelijke ambtenaren ver plicht dergelijke overtredingen te constaiecren. Tot zoover onze berichtgever. Het doet ons leed. daaraa" een staaltje van verregaande baldadigheid te moe ten toevoegen, dat zich pas hoeft voor gedaan. Een hoer stond rustig op een wagen van de ceintuurbaan, toen hij opeens met kracht van achter met een scherp voorwerp gestoken word. Toen hij af stapte, zat het ding nog in zijn klee- ïen, het was een stuk van een hoe- depeii. Gelukkig is dc dader opgespoord kunnen worden, maar jammer, dood jammer, dat over de behandeling van <le zaak nu weer weken moeten heen gaan. Parate executie, de straf bin nen 24 uur volgend op het misdrijf, dal zou helpen. Veel belangstelling. Als het hier paardenmarkt is, st.a- tiomieeren zich in deze omstreken tal van woonwagens. Maar Zaterdag was dat getal grooter dan de vorige ma len. Er waren er toen te Schoten 30 van deze typische vervoermiddelen. Twintig zijn er door Haarlem naar Voorschoten en tien naar Uithoorn getrokken. Daar is liet vandaag paardenmarkt. B r a n d j e. Een laken, dat to drogen hing over een hekje-, is de aanleiding geweest tot een begin van brand. Het laken hiug op den zolder van perceel Leid- schestraat 132 en kwam Zaterdag avond om half 12 in aanraking met ten pot ij 1 e u mv 1 ammet je. Hei laken is verbrand. Verder onheil voorkwamen de bewoners met behulp van eenige emmers water. Pit mans Stenografie. Bij het op 22 dezer gehouden exa- men vanwege de Federatie van Ned. Sten. leeraren systeem ,,I.Pitman", goedgekeurd bij Kon. besluit d.d. 3 "April 1905, Staatsblad no. 10, slaag den voor: Diploma A, de dames J. A. Bongertman. M. W. J. Wijnman on X M. Swaanswljk, allen te TTanrtem. Diploma B, N'edeilandsche taal, o.a. de dames H. M, E. Boelens, A. C. En gel, G. F. Overakker te Haarlem. Examen Neder 1. Toonkunste- naarsvereer.iging. Van de 5 candlda- ten slaagde voor: piano (L.O.) mej. M. A. F. van der Kroon, uit Breda. VEILING. Uitslag der veiling van onroerende goederen in het verkooplokaal ,.De Gouden Leeuw" te Haarlem op Zater dag 27 Juli 1912, des avonds na 5 uur. 1. Een huis, met erf en 2 schuren aan de Kennemerstrnat no. 12, J. G. Maonier, ƒ550. 2. Een huis met erf en tuin aan de Oostvest no. 28, II. v. Keizcrswaard, 1290. 3. Vier heerenhuizen met erven, voor- en achtertuin en schuren in het Westerhoutpark te Heemstede bij den Wagenweg, als: No. 13, II. E. W. Röbbe, 9900. No. 15, C. J. Cramer q. q., 9090. No. 17, S. de Jong q. q., 9350. No. -9, G. R. J. Bcccari q. q., ƒ9800. 7. Een huis bestaande uit Timmer manswerkplaats met afzonderlijk ver huurd wordende bovenwoning, met erf en grond met loods aan de Berck- heydestraat no. 9 zwart eu rood, G. Sesing q. g ƒ3120. Rubriek voor Vrcgen Geabonnaerden hebben hel voorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voer beantwoording votbnar, in ic zenden bij de Reductie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet voilcdig nau:n cn woonplaats van den inzender vermelden r/c: it geen aandacht geschonken. VRAAG. Hoe kan ik slagroom ma ken? ANTWOORD. Men koopt gesla gen room in een melkinrichting en klopt deze stijf met een eierkloppcr. VRAAG. Wal is de kortste weg Haarlem—Purmerend per fiets? ANTWOORD. Spaarndam, Zaan dam, Purmerend. VRAAG. Is de oefening voor het examen van verkorten dienstplicht al officieel vastgesteld en wanneer is het ;xamen? ANTWOORD. Neen, de oefening is nog niet bekend. Het examen is in de maand November. VRAAG. Kan men inwonend per soneel, dat per 3 maanden wordt be taald met de zes weken opzeggen. ANTWOORD. Zekér, dat is juist de regel van de wet. VRAAG. Mijn zuster gaat in een andere betrekking maar na inlichtin gen staat de betrekking haar niet aan, kan zij nu den godsperming te rug sturen? \NTWOORO. Dat is in ieder ge val een redelijke plicht. Daarmee is echter het contract liiet verbroken en zij zal dus moeter. afwachten wat de wederparj.i doet. Dat hangt geheel van omstandigheden af. VRAAG. Mijn dochtertje wordt Februari 13 jaar. Zij zit in de Cc klas se; zou ze nu de school mogen verla ten? ANTWOORD. Zij moet dan nog blijven zitten tot zij de zesde klasse geheel doorloopen heeft. VRAAG. Ik ben met Mei in be trekking gekomen en vertrek met Augustus; heb ik nu recht op mijn godspenning. ANTWOORD. Daar de dienstbe trekking, van or.bepaalden tijd of tot wederopzeggens toe aangegaan, niet langer dan drie maanden duurt, heeft mevrouw het recht den godspenning van het loon af te houden. VRAAG. Waar is Frans Hals gestor ven en begraven.? ANTWOORD. Frans Hals werd ge boren in 1584 te Antwerpen, overleed te Haarlem 29 x\ugustus 1GG6 en werd 2 Sept. d. a. v. begraven in de Groote of St. Bavokerk. llij huwde voor de eerste rnaal met Anneke Hermans, die vroeg stierf. Hij hertrouwde te Spaarn dam 12 Februari 1617 met Lysbeth Reyniers, die hem oleileefde. VRAAG. Hoe is het adres van den directeur der gasft-briek te Haarlem? ANTWOORD. Precies zooals L' zelf schrijft Den Heer Directeur der gas fabriek te Haarlem. Wanneer U den directeur op zijn kantoor bij de fabriek spreken wilt, doet U goed met vooraf telefonisch te vragen naar een uur, dat schikt. VRAAG. Welke kennis moet men hebben om te wordeu aangesteld als klerk bij de politie ANTWOORD. Schrijf aan den Com missaris en U zult het wel vernemen. Uit de Omstreken SCHOTEN. Doordat het zeil te groot was naar verhouding der boot, en in verband met den sterken wind van Zondag morgen sloeg in het Noorder-Builen- spaarne ter hoogte van do Schoten- sche gasfabriek een zeilbootje om en geraakten do 2 inzittenden te water. Vermoedelijk zaten zij aan een of ander voorworp vast, want zwemmen was hun onmogelijk. Door een ande ren roeier, die met zijn bootje in de buurt was, werden beiden nog bijtijds gered. Anders zou het bepaald min der goed afgeloopen zijn. Zaterdag hielden bijna alle nering doenden alhier uit angst voor de Zi geuners, dio hier met allerlei in de buurt ronddwaalden, de douren ge sloten. Een hunner kwam om nieuwe dubbeltjes en wou die zelf wel uit de lade zoeken, waarvoor zij al reeds achter de toonbank was gekomen, maar de huisvrouw wist 't mensch te verdrijven, door maar op do handen te slaan. Bij een ander vroegen zij om wieltjes (nieuwe kwartjes). SPAARNDAM. Zalerüagnaclit gelukte iict den vel;! wachters Boorsrua en Nautu van hier, twee Haarlemsche vischstroojiei-. up heeterdaad in het Noorder Buiten- Spaarne te betrappen, die aldaar vis- schende waren niet de gebbe. Het vischtuïg werd in beslag genomen en de betrokkenen werden geverbal: 8eerd wegens het visschen bij nacht zonder acte en zonder schriftelijke vergunning. HAARLEMMERL1EDE C A. Agenda der Raadsvergadering op Dinsdag 30 Juli 1912, des vdorrnkldags te 10 uur. 1. Ingekomen stukken en mededec- lingen. 2. Aanbieding Gemeente-rekening, dienst 1911. 3. Idem rekening Alg. Burg. Arm bestuur. 4. Idem Legaat Broekbuizen. 5. Voordracht zetters. 6. Voorloopige vaststelling ligger blad betreffende de laan van Bauduin. 7. Aangaan geldlcening ad CtWO voor aankoop grond. 8. Adres J. bakker, onderh&udsche pacht tol Oudeweg en vermindering pachtsom. 9. Rekening Gezondheidscommissie, lenst 1911 10. Vaststelling kohier schoolgelden over het 2de kwartaal 1912. 11. Idem lo suppletoir kohier Hon denbelasting, dienst 1912. 12. Idem lo suppletoir kohier Hoofd. Omslag. 13. Adres Gemeente-opzichter ver hooging jaarwedde. HEEMSTEDE. Kioosschouw. Op 7 Augustus a. s. zal kroosschouw worden gehouden over den Schouw- broekerpolder onder deze gemeente. AER DENHOUT. Onder het geroffel der trommels en met ontplooide vaandels en banieren werd Zaterdag jl. door de gymnastiek- vereeniging „Kracht en Vriendschap'' uit Haarlem, onder leiding van den. heer Meijerink, een wandeltocht ge- maakt naar Aerdenhout. Na aldaar, haar beschermvrouw mevrouw De Vries van Munster een ovatie ie hebben gebracht en eenige ververschin- gen genuttigd te hebben, trok men in gezelschap van de beschermvrouw naar liet Brouwers Kolkje, alwaar 't verdere van deii dag met diverse spe len gezellig» werd doorgebracht, waar- oor zeker een woord van hulde aan Ie beschermvrouw niet mag ontbre ken. HALFWEG. De oudere leerlingen der openbare school maakten een tochtje naar Noorövvijk, nL per trein naar Piet G:j- zeubrug en wandelden naar Noord- v. ijkvandaar in deu middag per tram op Leiden aan, om vandaar jier uem terug te keeren Jammer dal ue middaguren in de Sleutelstad zooveel regen brachten. SLOTEN. Uit de Haarlemmervaart tusschcu Slo'.erdijk en Halfweg is het lijk van een bejaard, kaap gekleed ïnansper- soo.; opgehaald en naar Sloterdijk ge bracht. Een aantal gloeilampjes werden ver brijzeld. Eenige consternatie kwam ©r onder de patiënten, maar niemand werd gekwetst en brand ontstond er Vervolg Bianeuiaud, VRIJZINNIGE LANDDAG. Op Zondag 8 September zul te Hil versum een landdag van den Bond van Vrijzinnige Propaganda-Venei ni- gingen worden gen-ouden. Een zeven tal sprekers en eene spreekster zul len optreden. EEN TOCHT VAN MINISTER COLIJN. Minister Colijn is Zaterdagmorgen om 10 uur met den torpedojager Jak hals van Vlissingen vertrokken voor zijn tocht naar IJmuiden. Minister Colijn, vergezeld van zijn adjudant, mr. De Jager, arriveerde te IJmuiden half twee mot den torpe dojager Jakhals en werd verwelkomd door den garnizoecs-ccaniuiandant ka pitein Schütz en den havenmeester, den h-eer De Bruystack. Te voet begaf het gezelschap zich haar liet station ten einde met den persune.i'.roin vaat 2.37 naar Den Haag te vertrekken. De Jakhals ging des middags naar Nieuw ediep verder. RIJKSARCHIEF NOORD BRABANT. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeit het beheer van het rijks archief in Noord-Brabant met ingaug van 1 Augustus tijdelijk Opgedragen aan den Rijksarchivaris in Utrecht, mr. S. Muller Fzm, met dc bevoegd heid om dit beheer onder zijn verant woordelijkheid toe te vertrouwen aan een zijner ambtenaren. DE GASFABRIEK TE VEENENDAAL De gemeenteraad van Veeuendaal stemde nog eens over het voorstel tot het benoemen van technici tot onder zoek. van de gasfabriek, waarover in de laatste vergadering de steimmen hebben gestaakt. Weer staakten de stemmen, zoodat het voorstel is ver worpen. Gedeputeerde Staten van Utrecht had-den eveneens op een technisch on derzoek aangedrongen. CONGRES VAN BET NED. DANS- ONDERWIJ ZERSG EN OOTSCIIAP. Het congres van het Ncd. Danson- derwijzersgenootschap wordt op 6 en 7 Aug. a.s. te Amsterdam gehouden. De heer S. Martin uat Haarlem, die het genootschap thans op het congres van de Imperial Society of Dance- Teachers te Londen vertegenwoor digt, zal hierover een uitvoerig ver slag uitbrengen. GOED AFGELOOPEN. Donderdagavond 9loeg do bliksem op de electrïsche geleiding van het sanatorium Oranje Nassau's Ooixl. BESMET RIVIERWATER. Te Momfoort bij bekken-stag be kend ge.iuiakt, dat liet IJsc.water be smet is niet typöus-bacülcii, zoodat T geraden is geen ongekookt IJseiwater lo drinken en n-iol in den lisel te ba den. STAKINGEN. Te Delfzijl helmen de lo.se bootwer kers het werk neergelegd, omdat zij ontevreden zijn over hun financieele verhouding tot de vaste. Aan liet geheele personeel van de flesschenfabriek te Debt is aangezegd, dat alien zich lieaen over een week ontslagen kunnen resciien. (Hbld.) GOEDE VONDST. Een treinzadeunaker van de S. S. heeft Donderdag te Vlissingen een oud bruin handkoffertje in een der| iuen gevonden. Bij onderzoek bleek een jas in te zitten, waarin zich een portefeuille met 400 aan bank biljetten bevond. MAASVERBETERING. Naar de N. Ct verneemt, zijn de werkzaamheden van de gemengde Bclcisch-NederL commissie voor de vaart verbetering van de Maas ten einde gebracht DE INVALIDE! EITS- EN OUDER- DOMSVERZEKERJNG. Uit Den Haag meldt men aan Het Volk, dat de commissie van v oorberei ding Vrijdag met de bespreking van art. 21 is gereed gekomen, en dat bet zich laat aanzien, dat de commissie ten minste nog wel een week werk zal' hebben. Morgen komt de commissie weer bijeen. HOLLANDSCT-IE DUINEN BEDREIGD. Men schrijft aan „De Nederlander": uit Katwijk „Voor verschillende groote steden wordt van hier reeds gedurende twee jaar een groote hoeveelheid zand ver voerd. Om een denkbeeld van dat zandvervoer te geven, diene het vol gende. De N. V. Van den Elshont rnoet leveren 100,000 kub. M. zand voor den aanleg van straten te 's-Gravenhage, 400.000 kub. M. zand voor den Electr. Spoorweg in de Rijnstreek en dage lijks worden 2 a 3000 kub. M. zand vervoerd naar Rotterdam, om daar een deel van de plassen te dempen, waar dan op den gewonnen grond een kerkhof Z3l worden aangelegd. Nog ruim 13 jaar zal men aan de duinen graven .alvorens allo zand zal ver- voeid zijn, waarvoor de firma V. d. Eishout te Scheveningen concessie iieeft aangevraagd." Nog ruim 13 jaar 't Is toch waar lijk te hopen, dut meu niet zóó lang noodig heeft om wijzer te worden de quaestie der zeister lichtfabrieken. Door den heer Rencke, destijds adj.- directeur van het gas- cn electrici- teitsbeurijf te Zeist, werden per adres aan den gemeenteraad gxieven inge bracht tegen het beleid van den direc teur, den heer Mooij. Door B. en W. is thans een uitvoe rig rapport uitgebracht met de conclu sie, dat de tegen den directeur inge brachte beschuldigingen waardeloos zijn. DE QUAESTIE-V. DALSUM. De heer H. A. van Dalsuin deelt in zijn blad De Volkswil mee, dat hij aan de Koningin een adres heeft gezonden, ten einde aan de Kroon tic beslissing te onderwerpen over het geschil in- ke het zitting hebben van twee leden ,n Ged Staten van Zeeland in den raad van bestuur der Zeeuwsch- Vlaaiusche Tramwegmaatscliappij wat volgens den heer v. Dalsum in strijd zou zijn met art. 57, 2e lid der Prov. wet. ongeluk met een kolen wagen. Terwijl Zateruag oen aantal werk lieden een kolenwagen nabij de ko- leulosplaats, aan de Vecht, te Weesp, zouden gaan lossen, sprong op een onverwacht oogenblik de klepdeur van den wagen los, met het gevolg, dat de daarbij staande arbeider W. door de vallende klep achterover in de Vecht werd gestort. In zijn val brak hij het rechterbeen, juist boven de knie. Dr. Fijnvandraat verleende de eerste hulp. BRANDEN. Vrijdag zijn op de buitenplaats Vcl- leniioven onder De Bildt twee arbei derswoningen met daarbij beboeren de schuren een prooi der vlammen geworden. Te ruim 7 uur is de brand ont slaan in dc schuur achter de woning van v. d. k. Een spirituslïchtje moet vlam hebben gevat en ook 't daarbij liggeud hooi en riet werd aangetast. De beide perceelen liggen op gerui- men afstand van de gemeente, zoo dat toen de brandspuiten arriveer den, het rieten dak en 't inwendige der woningen reeds in lichte laaie stonden. De burgemeester was spoe dig ter plaatse aanwezig en bleef tot na afloop. De niet-verzekerde inboedels der bewoners, bovengenoemden v. d. K. en v. E., zijn uit de woonhuizen ge heel en uit de schuren gedeeltelijk gered. Te Den Ham is een woning met hooiberg, toebehoorende aan den heer F.. Lups en bewoond door H. Lumbers, geheel afgebrand. Van den inboedel is het meeste gered, ook de levende have bleef grootondeels be houden. De brand is ontstaan waar schijnlijk door hooibroei. 70 voer hooi ging verloren. Het huis was niet ver zekerd. De inboedel wel. Te Bodegraven is bet huis van den melkboer Bop de markt, door den bliksem getroffen eu grooten- deels afgebrand. Te De Wilp (Gr.) is de behui zing van Aa Ylema afgebrand. De be woner was verzekerd. Mets werd ge red In de veengronden langs de DuUsche grens onder Well (T.) is se dert een paar dagen brand. Door de warmte is de bovenlaag geheel uit gedroogd, en no deze eenmaal aan het smeulen is geraakt, kan het ver branden van grond en gewassen, mec-rendeels haver, hoogst moeilijk gestuit worden. Men is hiervoor druk bezig met het graven van sloten. De gemeente Bergen is eigenares, doen verhuurde het stuk grond voor vela jaren aan een particulier. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Tc Medenblik is de 16-jarige P. de Koning uit Schermer (Beemstcr), bij het baden verdronken. DE INVALIDITEITSWET. Men schrijft uit Den Haag aan „Hat Volk" De vergaderingen van de commis sie van voorbereiding voor de invali diteitsverzekering zijn verdaagd tot a. s. Maandag. Men is gisteren met de bespreking van art. 21 gereed geko men. De discussies liepen vooral over de indeeling va» het ontwerp, waar bij verschillende niet altijd geslaagde pogingen werden gedan», om meer uniformiteit met d- indeeling der ziek tewet te verkrijgen, en over de techni sche redactie der behandelde artike len. Groole beginselkwestics kwamen, na de weistandsgrens, Vrijdag niet meer ter sprake. Het laat zich aanzien dat de commissie minstens nog wel een week werk zal hebben. DE STAKING AAN DEN ASCHBELT. De „Haagsche Ct.' deelt aangaande de staking der vuilnisschippers 's-Gravenbage mede, dat de aannemer tegemoet komende voorstellen heeft ge daan een uurloon van 25 ct., d. i. een weekloon dat op 15 kan worden begroot Maar de werklieden prefe- reoren blijkbaar betaling der vracht. Dan zijn ze meer bun eigen baas. Inmiddels hoopt 't vuil op den belt zich op. 't Wordt niet verwerkt door gemeente-arbeiders. Men vreest nl. dat juist, bij verwerking de lucht in den omtrek ondragelijk zou worden cn thans heoft men er, nu er niet in „geroeid" wordt, niet méér last van dan vóór de staking, toen er geregeld geven, melden we dat elleen op het vraagnummer „Ro/.en in potten" reeds meer dan 30.000 potten zijn in geschreven. DE PETROLEUM-RUZIE. Naar de Fakkel verneemt, bestaat er in de hoogste kringen van het land bijzondere belangstelling voor den strijd tusschen <le Koninklijke en de Koloniale Petroleum-maatschap- pijen. Ook II. M. de Koningin heeft zich volledig van alle bijzonderheden van doze zaak op de hoogte doen stellen. EEN OUDE BOOM. De bakenmeesters hebben bij hun werkzaamheden op de Maas, tegen over huize Donck (nabij Roermond), met het booganker van een kiezel schip naar hoven gehaald een oudon eikenboom lang 13 meter en met een omtrek van 3 meter. Bij nadere be schouwing bleek, dat in dezen ouden kolos liet jaartal 1553 gegrift was. INGEZONDEN MEDEDEKLINGEN 30 Cts. per regel. doet Scott's Eaulsioo veel j;-cd. lu ■.qccn- stclling met de ra we kvc-:lrjiiü» is Scott's Etnuhioa heeriyk van sma.ilc en no glichter verteerbaar d«ü ictlk. En de wcWsiiiir*- uit werking vertoont zich reeds na de cen»:c doses, een gevolg van de zuiverheid eu kracht van alle bcsUuddce'-eu inde echte Scott's, d.c uitsluitend bereid wordt door Scott A Bowse, Ltd., Lon den, Engeland, wier mam xocrwci op de ver- p-ikkiog als op de ficsch vocekocit. Tracht Kte fcrygen en baan zoodoende p Uw kind nog liedrn den weg tot volmaakte ge-rondheid. By alle Apothekers en Drogisten. Dit fabrieksmerk bevindt zich op de verpakking der eenige echte Srott's Emulsion. Gemengd Nieuws STAKING IN DE VEREEN 1GDE STATEN. Te Charleston (W est-Virginia) is eeu eiken dag opgeruimd werd... 't Wil staking In de mijnen uilgebroken. De dan ook de Reiniging voorkomen, dat stakers hebben een formeel gevecht ge- men in de gegeven omstandigheden ie\erd tegen de politie, lil liet getieol nog 't beste zal doen met de verwer- moeien er, volgens de „Eteuing Sun", king van den zich opstapclenden voor-»i<xi personen gedood en gewond zijn. raad te wachten tot de warmte voor bij, en de koelte weer in het land is. DE CHRISTELIIK-HISTORISCIIE UNIE zal op 3 September een algemeen© vergadering houden te Leeuwarden. DE „INDéPENDANCE BELGE" EN ONZE FORTEN. De „Indépendance Bclgc" het ont werp tot aanleg van een fort te Vlis singen besprekend,, aidtis seint Reu ter. meent dat de kwestie van liet bouwer van een fort tc Vlissingen onder haar nieuwen zoowel als on der haar ouden vorm, voor België ernstig en vol zwaarwichtige gevol gen blijft. Als wij. zegt het blad. be sloten zijn met de grootst mogelijke energie de voorgestelde oplossing te bestrijden, dan is dit niet, omdat wij den Nederlanders het recht willen betwisten in alle onafhankelijkheid een of ander gedeelte van hun grond gebied te versterken of dat wij hen verdenken te handelen onder eenigen buitenlandschen invloed, maar orudat dc bouw van een fort te Vlissingen voor de algemeene veiligheid van Bel gië eventueel een zeer gevaarlijke be dreiging beteekent. VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Het hoofdbestuur van den Bond \an Nederlandsche Onderwijzers heeft 'n adres tot H. M. de Koningin gericht met het verzoek te willen bevorde ren, dat door de Regeering aan de Volksvertegenwoordiging een wets voorstel worde aangeboden, waarbij bet Voorbereidend Onderwijs afdoen de worde geregeld in dien geest: dat in iedere gemeente een vol doend aantal goed ingerichte 3choien voor voorbereidend onderwijs worde gesticht; dat de inrichting dezer scholen van dien aard zij, dat ze voldoen aan strenge voorschrifteu, door den wet gever te stellen, met name in dit op zicht; dat het personeel dezer scholen enkel besla uit personen, die waar borg hebben gegeven van bekwaam heid en geschiktheid; dat het aantal kinderen, hetwelk aan de zorgen van één leerkracht wordt toevertrouwd, bepaalde In de wet genoemde grenzen niet over schrijdt. NEDERL. BOND VAN HUIS EIGENAREN. Te Utrecht is door den Nederland- schen Boud van Huiseigenaren de eerste jaarvergadering gehouden na de Kon. goedkeuring zijner statuten. Voornamelijk was hel wetsontwerp tot „Nadere wijziging der Woning wet" een onderwerp van bespreking. Op voorstel van een der Rotterdain- selie vereenigingen werd besloten aan liet bestuur op te dragen voor een tijdige actie tegen genoemd ontwerp te zorgen, en zoo mogelijk de leiding in deze aan een speciale deskundige commissie in handen te geven. LOOP DER BEVOLKING TE AMSTERDAM. De bevolking van Amsterdam be droeg op 1 Juli 1912 582.984 zielen (278 S93 mannen en 304.091 vrouwen). In hei tijdsverloop van 7 Juli 'ot en met 13 Juli bedroeg het aantal levendgeborenen 27-i (134 in. cn 140 vr.), dat is 24.51 per 1000 per jaar. Het aantal levenloos geborenen was 13. In hetzelfde tijdsverloop bedroeg het aantal overledenen 120 (58 m. en 62 vr.), dat is 10.73 per 1000 per jaar. GROOTE ROZENTENTOONSTEL- I.1NG IN BOSKOOP 1913 In de maand Juli 1913 zal te Bos koop een groot© Rozenteutoonstelling gehouden worden door de zeer beken de Vereeniging „Booinen- eu Plan- te nbeurs". Om een denkbeeld te geven van het geen de tentoonstelling zal te zien troepen konden niet naar het ter rein van het gevecht vertrekken, daar men vreesde, dat men den spoortrein in de lucht zou laten vliegen. De „Daily Mail meldt, dal er tus- sehen de stakers en politie-agcnteu en militairen een wanhopig gevecJit heeft plaats gehad eu dat net t ernstigste conflict is wat tot dusverre is uitgebro ken sinds het floiuesteud-©proer in Pennsylvania. Reeus zijn aan weers- zijdea 2U of 30 dooden gevallen. De strijd wordt geveerd met revolveis geweren en kietue kanonnen, terwql de stakers zich bedienen van dyna miet en bommen en verschillende vuurwapens. Donderdagnacht begon de strijd, doordat de siaLers, eenige duizenüen man sterk, in bet po-litie-bureau ccd bom wierpen, waarop de politie ant woordde, door tiet onderhouden van ©en geregeld geweervuur, waarbij on middellijk 4 stakers gedood werden. Ook werden een aantal werkwilligen, die aangekomen waren, om de plaat sen der stakers in te nemen, door do zen gedood. Ook werden de telegraaf- en telefoondraden doorgesneden. Met levensgevaar slaagden toen eenige bo den te paard erin uit de stad te ko men, om van andere plaatsen hulp ta balen. Zij verklaarden, dat een gere gelde veldslag plaats vindt en dat d© strijd met woed© wordt voortgezet, dikwijls van man tegen man met het mes in de vuist. Het aantal dooden en gewonden moet zeer groot zijn. EEN VAKVEREEN1GING VAN VLIEGERS. Het nieuwste op liet gebied van het vakvoreenigingswezen is wel de vak- veieenigiiig van vliegers, die zicli ta Berlijn gevormd heci; om in den jong- steu tak der moderne industrie draag bare sociale toestanden t© scheppen. De eischen, die de nieuw© vereeniging op haar programma sleJde eeu mi- mmuni-saiaris van 300 mark j>er maand eu een minimum van 30 pro cent der prijzen, zijn niet buitenspo- rtg en toch zai het moeite kosten z© doorgevoerd te krijgen. In een artikel in de „Neue Zeit." wijst de schrijver Grempe op het veel verspreid misverstand, dat men, als vlieger, indien men slechts over de noodig© doodsverachting beschikt, gemakkelijk groote sommen erdie- nen kan. Met vliegdemonstraties wordt, daar de onderlinge concurren tie der vliegers steeds toeneemt en d© nieuwsgierigheid van het publiek bo- vredigd raakt, zoo goed als mets meer verdiend. Weliswaar worden ook thans nog groote prijzen uitge loofd, maar hiervan bekomen de avia- teurs slechts weinige procenten, daar zij. meestal geen eigen machine he zittend, vliegen voor rekening van een fabriek, met welke zij een moer of minder voordeelig contract Inibber afgesloten. Een groot aantal jongelieden zon der eigen kapitaal, maar niet des to grootere geestdrift voor het beroep, hebben zich gedurende den laatsten tijd op de vliegsport geworpen eu drukken de marktprijzen. Nog koF geleden sloot men te Berlijn zonde.' moeite met aviateurs contracten af tegen 100 5 150 mark salaris per maand; zelfs moet zich een feval hebben voorgedaan, dat men een jongen man 87 mark bood. Voor ee.i dergelijke bezoldiging moeten bekwa me aviateurs leerlingen vormen en nieuwe machines beproeven, wat eeu uitermate gevaarlijk werk is. Zeer treurig is het o-dc gesteld ine* de verzekering der vliegers en van hun nagelaten betrekkingen. Geen fabriek wil zelfs "t rislvo van een ge vaarlijk bedrijf als de aviatiek dra gen en evenmin zijn verzekerings maatschappijen b» re d tegen gematig de premies contracten af te sluiten. Het gevolg is, dat een avia'eur, die door zijn beroep invulido wordt, een-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7