Groote Uitverkoop van Spiegels, Schilderijen, enz. BemteiïijlenfÉieMsOoieïaar" U naar buiten gaat N. J. SCHEIDT, Anegang 46s - TeL 1077, Elsctrsschs Lijstenfabriak. FETMTE Co. L. HOLZHAUS, Alles h3iïietjgewo01» goedkoop. - Verzuimt dit wiel. KUNSTTANDEN l Levensgroots Portretten NU f 1,75. Inlijsten van Portretten en Platen nu zéér goedkoop. Voudig aan gebrek prijsgegeven is en 7.0e hij bij een noodlottigon val het leven verliest, zijn familie onverzorgd moet achter laten. SCHIJNDOOD. Over dit onderwerp schrijft P. in fib ld.: De vrees voor den schijndood, en hel. als gevolg daarvan, levend be graven worden, iieeft de menschheid al eeuwen lang gekweld, en een en kele maal komt, zelfs nu nog, het een of ander gruwelijk verhaal haar verlevendigen. Bij het onderzoek, dat dan herhaaldelijk is ingesteld, is al tijd gebleken, dat de modedeeling al leen op phantasie berustte, maar do gemoederen zijn dan toch weer ver ontrust, en geheel zonder effect blij ven die verhalen dus nooit. Ik vind nu aanleiding een en ander over het onderwerp te zeggen, omdat een Fmnsch hoogleeraar, Prof. Thoinot te Parijs, ev onlangs, in de Sorhonno, een redevoering over hield, die in een van do tijdschriften werd opgenomen en nog weer eens duidelijk doet zien, hoe overdreven de vrees toch is, In ons land is er ten minste zeker geen reden zich te dezer zake onge rust te mnken. Sedert de laatste wij ziging van de wet op de uitoefening der geneeskunst, kan nu in geval van overlijden nooit 'n verlof tot begra ving verkregen worden, zonder de verklaring van eon geneeskundige, dat hij zich door persoonlijke san- schouwing van den dood overtuigd heeft. Vroeger behoefde hij alleen een verklaring af te geven omtrent de oorzaak van dén dood, en werd de eisch, dat hij zich ook nog van het overlijden moest, hebben overtuigd niet anders gesteld, dan voor de ge vallen, waarin de overledene gedu rende zijn ziekte niet geneeskundig behandeld was geweest en dus dood- schouw moest worden gevoerd. Zoo als de zaak nu geregeld is hebben wij daarom veel meer waarborgen dan in andere landen, want daar wordt nog volstrekt niet altijd een genees kundige verklaring verlangd. In de gewone gevallen, wanneer dus de dood volgt op een ziekzijn, is er van gevaar voor schijndood eigen lijk in het geheel geen sprake. Dan ziet men het leven, als het ware, langzamerhand verdwijnen, en kan er nauwelijks vrees beslaan, dat de dood, die eindeliik volgt, slechts schijnbaar zal zijn. Het gevaar komt pas bij plotseling overlijden en vooral bij een- gewelddndigen dood, bij zelf moord, door ophanging- b.v. Maar voordat da ntot de kisting van het liik wordt overgegaan, is alle grond van twijfel zeker verdwenen. Het eenige geval, dat werkelijk gevaar bestaat voor een levend begraven worden, doet zich voor bij massale begraving, in den oorlog of bij hevige epidemieën, zoonis bij de pest in E11- gelsch-Indié of China, die maken, dat men bij de groote hoeveelheid van sterfgevallen, niet aan ieder der doo- den de noodigo aandacht schenkt. Maar ook te dien opzichte kunnen wij hier gerust zijn. De geschiedenis van den schijndood dateert natuurlijk al uit de oudheid, maar in het midden van de 18e eeuw verscheen een tijdschrift, dat de zaak meer systematisch behandeldp en dat buitengewoon geschikt was om alom een zeer grooien angst te verspreiden. Dit was een werkje van een Fran- schen hooeleornar in de anatomie, een Deen van geboorte, Winélow, die van zijn standpunt alle reden had de alarmklok te luiden, aangezien hij zelf. naar zijn beweren, reeds twee maal als een schijndoode ton onrech te begraven was geworden en dus na tuurlijk doodsbang was geworden, dat hem dit nog eens voor den derden keer overkomen zou. Hij had int-us- schen in 't Latijn geschreven en daar door nog geen erooten kring van le zers kunnen hereiken, maar weldra verscheen een Fransche vertaling ,en deze maakte een ontzaglijken indruk. Dc schrijver liad 189 gevallen van schijndood verzameld, het eene al gruwelijker dan het andere, maar dan ook zoo gruwelijk, dat ieder nu wel dadelijk het overdrevene en on juiste er van moet inzien. Destijds schijnen al de verhalen grif te zijn aangenomen. Er waren mededeelin- ger- bij van verdronkenen, die niet al leen uren, maar dagen, tot vijftien du gen toe, in het water gelegen had den en toen nog niet meer dan schijn dood zouden geweest zijn. Ten einde de zekerheid van den dood te verkrijgen, en het algemeen gevreesde schijndood-beg raven-wor den te ontgaan, werden een tijdlang prijsvragen uitgeschreven, om de zaak uit te maken, en een absoluut ze ker teeken van den dood te ontdek ken. Als gevolg daarvan werden ver schillende proeven aan de hand ge daan, om den dood te hesvijzen, maar de meeste daarvan voldeden maar wei uig, omdat zij, als men eens werkelijk met een schijndoode te doen kreeg, voor den betrokkene buitenge .voon onaengenaani moesten zijn. Daaron der vielen de experimenten met gloei end ijzer of kokend water en de gee- seling, die vooral op de voetzolen werd aangewend. Allerlei andere, kleinere, middelen: het kriebelen met een veertje in den neus en het hou den van een spiegeltje voor den mond, werden ook spoedig, als onzeker, ver laten. Winslow zelf had vroeger al voorgesteld den doode, of die men voor dood hield, een vol glas water op de borat te zetten, om zoo de min ste beweging, die mocht komen te kunnen constate eren. Nog andere proeven gaven wel voldoende zeker heid, maar maakten dan tevens aan den schijndood een einde. Als zooda nig konden gelden het steken van een naald in het hart, om de beweging te controleeren, en het openen van een slagader. De schijndoode, die in ieder geval toch niet over een krachtige levenswerkzaamheid beschikt, zou de ze al te forsche proeven, indien ze gunstig voor hem uitvielen, waar schijnlijk niet kunnen weerstaan, en daardoor alleen den waarborg kun nen krijgen, dat hij niet levend be graven zou worden. Te midden van al die onzekerheid en dus uog steeds voortbestaandon angst, verscheen toen een boekje van een andoren Franschen hoogleeraar, prof. Bon chut, dat eon bekroning mocht verwerven en een middel mede deelde, dat dus aller vertrouwen waar dig scheen. Ongelukkigerwijze viel dat echter ook weer tegen. Bouchut wilde voor zijn doel de destijds, in het midden der vorige eeuw, in zwang gekomen auscultatie aanwenden. Ms men daarmede bij herhaald onder zoek, en op verschillende daarvoor aangewezen plaatsen, geen spoor van barttonen meer kon waarnemen, had men de volmaakte zekerheid, dat men werkelijk met een doode te doen had. Dat leek zeer fraai en daarom werd de schrijver dan ook bekroond, maar feitelijk gaf het de zekerheid, die men noodig had, toch nog volstrekt niet. Nu men de auscultatie zoo lang heeft beoefend, en weet wat men aan haar heeft, is dat ook duidelijk genoeg. Zij verdacht oefening en een scherp ge hoor, wat lang niet ieder bezit. Op niets anders dan op een venklaring, dat een geneeskundige geen harltonen meer vermag te hooren, te worden be graven, schijnt geen erg secure en vei lige toestand. Met een beetje doofheid zou men de grootste ongelukken te weeg kunnen brengen. Dit middel was dus zeker ook niet afdoende. Zoolang men naar één kenteeken zoekt, zal het resultaat ook wel on voldoende blijven. In lateren tijd is nog een proef aanbevolen door dr. Icard, maar wat daarvan verwacht kan worden, is, niettegenstaande de ingenomenheid, die al van vele zijden gebleken is toch ook nog niet zeker. Icard spuit in een ader fiuorescine in, dat een zeer sterk kleurrniddel is en tevens geheel onschadelijk. Is de be trokkene dood, dan gebeurt er niets, maar bij de minste hartswerking wordt de vloeistof in het bloed opge nomen, en kleurt ze do liuid geol, en de oogen groen. Als dit werkelijk in alle gevallen blijkt op te gaan, is men zeker een goed ouderscheidingsmiddel rijk ge worden, maar als het niet zoo mocht zijn, behoeft men er, geloof ik, niet om te treuren. Naar mijne mcening hebben wij zulk een middel toch in derdaad niet van noode. Er kan na tuurlijk op beu gegeven oogenblik wel eens onzekerheid bestaan, of ie mand werkelijk al dood is, maar voor dat de geneeskundige zijn verklaring afgeeft, waarop verlof tot begraven wordt verleend, zal allo mogelijke twjj fel zeker zijn opgeheven. Zoolang dat niet het geval is, zal ook niemand de verklaring teekenen. Et is één ken teeken, dat den dood zeker verraadt: hel beginnen van de ontbinding, maar zoolang dat er nog niet is, zal niet één teeken afzonderlijk, maar alle teekenen bij elkaar, twijfel haast al tijd kunnen uitsluiten. Blijft hij be staan, dan wacht men geen arts, die ooit anders zal doen. Hoe iemand zich in ons land nog ongerust kan maken, is mij een raadsel. Of in an dere landen dan reden tot vrees kan bestaan, als de doodschouw aan lee- ken wordt overgelaten, is niet zoo zeker te zeggen, maar groot behoeft die vrees toch ook wel niet te zijn. Bouchut heeft getracht van alle mo gelijke verhalen van schijndood, die in zijn tijd bekend werden, zekerheid te krijgen, door aan de overheid ter plaatse, waar de gevallen zich zouden hebben voorgedaan, te schrijven, en het resultaat was onveranderlijk ne gatief. Het waren altijd phantasieën, die men ten beste had gegeven. Het zelfde is gedaan door een van de ambtenaren van het vroegere genees kundig staatstoezicht. Zoodra hij een bericht omtrent een schijndoode in de couranten las, schreef hij om infor matie, waar het ook maar was voor gekomen. En do uitslag was geen an dere: van het heele verhaal was nooit iets waar. Prof. Thoinot, de redenaar in de Sorbonne denkt er ten slotte niet anders over. Hij meent, dat men ook in Frankrijk tegen een voorbarig be graven worden gewaarborgd is en herinnert nog aan al de kunstgrepen, die men heeft bedacht om bij de min ste beweging van een sohijudoode da delijk gewaarschuwd te worden. Som inige voorstellen in die richting wa ren van dien aard, dat ze nooit tot uitvoering zijn gekomen. Dit was b.v. het geval met het plan om in iedere doodkist een luchtbuis te doen aan brengen, en een koord om een arm van het lijk te bevestigen, in verbin ding met een bel. Inrichtingen, tot het doen waarschuwen door een bel door een tot het leven terugkeerende schijndoode maar dan als observa tie-inrichtingen, vóórdat men tot de begrafenis overging kwamen er echter wel, maar hot is niet bekend geworden, dat iemand, die er als dood werd neergelegd, ooit de bel ge luid heeft. Leger en Vloot VRIJSTELLING VAN HERHALINGS OEFENINGEN. Bij It. B. van 25 Juli is bepaald, dat geheele of gedeeltelijke vrijstelling van herhalingsoefeningen kan worden ver leend aan den ingelijfde bij de mi litie lo. die, na volbrachte eerste-oefe- ning, gedurende zoodanigen tijd in j werkelijken dienst is gebleven of ge komen, dat hij geacht wordt in die mate te zijn geoefend, dat herhalings- 1 oefeningen voor hem niet of slechts gedeeltelijk noodig zijn I 2o. die tijdens den duur der herha lingsoefeningen onmisbaar is, hetzij voor het bedrijf waarin hij werkzaam is, hetzij voor dc instandhouding dei- middelen van beslaan van zijn gezin of van dat waartoe hij b -hoort of vvaar- in hij als pleegkind opgenomen, dan wel van personen, die hem in den eer- sten of den tweeden giaud van bloed- of aanverwantschap bestaan een en ander ter beoordteling van den Minis- i ier van Oorlog. KEUKENWAGENS. Bij de legermaiioeuvres verleden jaar in September gehouden hebben een i aantal keukenwagens van versehil- lende constructie ter beproeving dienst I gedaan, zoowel bij de infanterie als bij 'de cavalerie Op de Oorlogsbegrooting voor het komend dienstjaar is thans 110,000 uitgetrokken voor de aan schaffing van keuken- en munitiewa gens. Hr. Ms. Koningin Regentes" ver trekt C Augustus van Amsterdam om 7 Augustus a.s. aan de prceftoohlen to beginnen onder bevel van den kapi tein-luitenant ter zee H. G. Krol, chef van den staf der Zeemacht te Amster dam. Stoomvaart berichten Het st. Walcheren vertrok 27 Juli van Hamburg naar Java. Het st. Goentoer, van Rotterdam n. Java, vertrok 27 Juli van Colombo. Het st. Ambon vertrok 27 Juli van Amsterdam naar Java. Het st. Koning Willem III, v. Am sterdam naar Batavia, vertrok 26 Juli van Lissabon. Het st. Oranje, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 27 Juli van Lis sabon. Het st. Sumatra, van Amsterdam naar Batavia, vertroq 27 Juli v. Suez. Het st. Sirius, van Amsterdam naar Paramaribo, pass. 27 Juli Madeira. Hei st. Sloterdijk, arriv. 27 Juli v.m. vai. Rotterdam te Philadelphia. Hot st. Rotterdam, van Rotterdam naar New-Yorg, vertrok 27 Juli n.m. 4 uur van Boulogne s. M. Het st Ophir, van Rotterdam naar Java, pass. 27 -Juli v.m. Kaap del Ar mi. Het st. Celebes, van Batavia naar Amsterdam, pass. 27 Juli Kaap Car- voejro. Het st. Koning Willem I, van Bata via naar Amsterdam, vertr. 27 Juli v. Sli ga pore. Het st. Rembrandt, van Batavia n. Amsterdam, vertrok 27 Juli van Pe- rim. Het st. Banda, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 26 Juli v. Penm. Het st. Timor, van Amsterdam n. Batavia, vertrok 26 Juli van Suez. Het st. Pallanza (Canada Lijn) van Rotterdam naar Queebec en Montreal pass. 2C Juli Cape Ray. Het st. Andijk (Neptun Lijn) van Newport News en Baltimore naar Rotterdam, pa&s. 27 Juli n.m. 1.30 uur Scilly. Het st. Frisia, van Buenos Ayres naar .Amsterdam, vertrok 26 Juli van Vigo Het st. Hollandia, van Amsterdam naar Buenos Ayres, pass. 26 Juli Ouessant. Het st. Bandoeng vertrok 27 Juli van Rotterdam naar Hamburg. Het st. Tambora vertr. 27 Juli van Rotterdam naar Java. Het st. Soestdijlc. van Rotterdam naar Boston en Philadelphia, pass. 26 Juli n.m. 10 uur 25 m. Lizard. Het st. Gorredijlc (Neptune Lijn) v. Newport News naar Rotterdam, ver trok 26 Juli n.m. van Baltimore. zeltingsvraagstuk nog goen beslis sing te nemen, omdat tegen bezetting door do zeemacht zulko ernstige be zwaren zijn in het midden gebracht, dat'nadere overweging noodig voor komt blz. 2, waarin wordt te kennen ge geven, dat bij den tweedon ondorge- teckende (d. i. de heer Colijn) zich se dert zij n optreden meer en meer de overtuiging heeft gevestigd, dut tot een in financieel opzicht gunstiger tijdstip moeten worden uitgesteld die verbeteringen, welke geacht moeten worden in belangrijkheid bij de drin gende behoefte der levende strijd krachten achter te staan. Ziedaar de zaak, waarop hot aan komt. Immers de Minister van Oorlog, en ad interim van Marine, schaart zich hier aan de zijde van hen, die, mot ons, en met de defensie-paragraaf van het program der Liberale Unie, van gevoelen zijn, dat hot zwaarte punt onzer defensie, óók aan de kust, niet moet gelegd worden in de doode, maar in de levende strijdkrachten. Doch daardoor is dan ook tegelij kertijd duidelijk geworden, dat er ten opzichte van dit belangrijk onderdeel van hei defensie-vraagstuk geen continuïteit van overtuiging bij de regeering bestaat. Met de uittreding der ministers Cool en Wentholt heeft zij haar vroeger gevoelen vaarwel gezegd, en rnet het optreden van den heer Colijn heeft zij een andere, bijna tegenovergestelde meening aanvaard. De ministers Kolkman, Heemskerk en de beide ministers Regout onder teekenden deze Memorie van Ant woord, zooals zij in 1910 de Memorie van Toelichting onderteebend hebben, maar zij onderschrijven daarmede ©sn andere meening, een andere richting. Het is nu ook duidelijk waarom de- zo Memorie van Antwoord zoo- lang op zich heeft laten wachten. Zoolang de heer Wentholt nog in bet ministe rie zitting had, was het onmogelijk haar in te d'enen. De heer Colijn kon niet onderteekenen wat de heer Wentholt had ingediend, en de hoor Wentholt kon zijn hand niet zotten onder de Memorie, waarin do heer j Colijn het stelsel prijs gaf, dat de' handteekening van den heor Went- i holt droeg. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Noorden ds. J. Haring, te IJselstein. Aangenomen het beroep te Oterleek (toez.) de heor K. F, Proost, candldaat to Leiden, dio voor het beroep te Wa tergang heeft bedankt. GER. KERKEN. Beroepen te Breda ds. M. M. Horjus te Soest. Bedankt voor het beroep te Boorn- bergum ds. S. Dwarshuis, te Stap- horst. SCHOOLKWESTIE TE STRATUM. To Stratum, bij Eindhoven, was door den burgemeester er op aange- I drongen dat de jongere ouderwijzers do kinderen uit de nieuwe school na de schooltijden een eind-weegs in de- rij In de richtingen der woningen j hunner verzorgers zouuen brengen. Deze maatregel had verzet bij de on derwijzers tengevolge, die toen om salaneverhoog ng vroegen. De school commissie adviseerde gunstig, maar de Raad bleek, naar het Hbld. meldt, zeer verstoord over de houding der onderwijzers. Evenwel trad één Raadslid voor hen op en zeide het hunner onwaardig te vinden, om hen als hulp-politiedienaren te promovee- ren. Nu gist het geweldig in de gemeen te. Leden van de schoolcommissie, en de oommissie tot wering van school verzuim denken er over hun ontslag te nemen, terwijl onder de 9 openbare onderwijzers veel neiging bestaat om elders te solliciteerenl Kassiers en Commissionairs in Effecten, GED. OUDE GRACHT 82, bij de Groote Houtstraat TELEF. 578 vsrvaarfilgt en levert olie soorten Vijlen sn Raspon tegen concnr- resrend8 prijzen. Groote keuze in Ijzerzagen. Speciaal Ingericht voor het verkappen van oude Vijlen en Raspen. Op aanvrage worden prijzen tranoo toegezonden. Beleefd eanbevelend J. H. POTHAAR Gr. Houtstraat 35. Tslgfoon23 85. Fijne en solide Lederwaren. Grootste keuzo REISARTIKELEN. DAMES WANDELTASCHJES van f 1,45 af. OPZICHTZENDINGEN. De fijne smaak van Quaker Oats is gedeel telijk een gevolg van Het dunne pletten der haver. De dunne vlokken zijn spoedig volkomen gaar en "'oO worden door hunne lichtver- teerbaarheid bijna geheel in het lichaam opgenomen. fers-Overzicfat DE KUSTVERDEDIGING. De nieuw-üigcdionde kustverdedi- gingsontwerpen geven „Het Vader land" aanleiding tui de volgonde op merking Waarom niet lievor rondweg ge zegd, wat immers toch voor den ver sta ndigen lezer tusschen de rogcis to lozen is, namelijk dat de nieuwe Mi nister van Oorlog, tevens tijdelijk Mi nister van Marine ad interim, geheel anders over de kustverdediging denkt dan zijn voorgangers, dio de Memorie van Toelichting van het wetsontwerp ondertookendon Dat dit zoo is, blijkt uit twee pas sages in do Memorie van Antwoord. Vooreerst uit de mededeeling op blz 1, waar het beter wordt geoor deeld thans ten aanzien van het be- F AILLISSEMENTEN. Opgeheven Mevrouw S. Hoogland, ook wel zich noemende mevrouw Monsma, vroeger wonende te Ede, thans te i Breda. i Uitgesproken Amsterdam. N. Moscau, koop- man in diamant, te Amsterdam. Rechter-commissaris mr. L. Offer - 1 baus Jzn., curator mr. H. B. Vos. W. Leijser, agent van buiten- landsche liui-zen. Rechter-commissa ris en curator als voren. 1 N. G. Schouten, melkbezorger; S. N Molenaar, cartonnagewerkor, en J P. Goudeau, parapluiemaker, al len te Amsterdam. 's-Gravenliage. W. J. vun Gulder, i te 's-Gravenhage. Rechter-commissa- ris jhr. mr. P L. van Meeuwen cu- rator mr. J. J. Bergsma. N. Karrernans, kapper, te 's-Gra- venhage. Rechter-commissaris mr. H. W. van Sandick curator mr. P. M. van Driol. H. Kroon, loodgieter, te 's-Gra venhage. Rechter-commissaris mr. H. W. van Sandickcurator mr. J. Plan- tenga. W. de Rooden, loodgieter, te 's-Gravenhage. Rechter-commissaris mr H. W. van Sandickcurator mr. J. Plantenga. N. Schneider, winkelier, tc 's-Gra- venhago. Rechter-commissaris jhr. mr. P. L. van Meeuwen curator mr. L. A. Micheels. A. C. M. Wolf, spekslager, te 's-Gravenhage. Reoh ter-commissaris mr H. W. van Sandick; curator inr. F. R. Crommeliai. Probeer Quaker Oats eens gedurende eene maandge zult er wel bij varen. PansionWilhelffilnaHoeve, Voortbuizen op de Veluwo j Rustige, gezonde ligging. Schilder achtige omgeving. Zeer geschikt voor rustbehoevonden. Heerlijk vacantie- oord. eerste kwaliteit met garantie. KOhKEriHEIM, Koninklijk gebreveteerd. Nieuwendljk 105 Amsterdam. vergeet dan niet, ook nog een bus MAGGIs Bouillon-Blokjes(M6rkKmiS' 6t6r) mede te nemen. De blokjes be hoeven slechts met kokend water over goten te worden, en men verkrijgt oogenblikkelijk een heerlijk vleeschnat, dat zoowel dienen kan om te koken, (bij de bereiding van soepen sausen groenten enz.) als om te drinken (puur ol met ei). Prijs per blokje 2V» ct.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 8