gerwijze een kinderwagen, waarin twee kinderen gezeten waren, onderst boven, met liet gevolg dat zij op de straat terecht kwamen. Hevig schreeuwend werden zij door de moeder on een juffrouw opgeno men en de jongen werd voor zijn wil de rijden flink onderhouden.. Rubriek voor Vragen Geaboiuieorden hebben het voorreoht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in to zonden bij do Jïednotio van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden gohcol kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niot volledig naam en woonplaats van don inzouder vernielden Wordt geen aandacht geschonken, VRAAG. Een huis is bij contract gehuurd, met bepaling van de ruiten heel te houden (de gewone bepaling). Nu is de groote spiegelruit gebroken. Het bleek, dat de ruit door den ver huurder niet verzekerd was, wat de huurder niet wisi. Is de huurder nu verplicht, de ruit te laten mnken ANTWOORD. „Do ruiten heel te houden is geen gewone bepaling, of het zou er een moeten wezen uit zoon prulcoutract, waarvuor mon gedrukte formulieren voor eon paar cent koopen kan. Wij denken wel, dat de bedoeling is geweest, dat de huurder steeds en in alle omstandig heden de gebroken ruiten voor zijn rekening zou laten maken maar vinden overigens dc zaak vrij quaes- tieus en weten volstrekt niet, hoe de rechter er over denken zou. Zelf een verzekering nemeD zou, dunkt ons, bet ljeste wezen. VRAAG. Mijn dochter heeft zich bij de maand verhuurd. Mondeling was men overeengekomen, met de 3 maanden vooruit op te zeggen. Nu wil ze met een maand opzeggen ver trekken. Is dit geoorloofd ANTWOORD. Een opzeggings termijn van drie maanden mag m o n- deling niet worden bedongen. De langste termijn is zes weken. De ter mijn van 3 maanden zal dus tot zes weken moeten worden ingekort. VRAAG. In Februari is mijn moeder overleden. Wij zijn met drie volwassen kinderen, dus wij komen ia ons mcoders erfdeel, want er zijn eigendommen. Moet de erfenis bin nen 6 weken of binnen een half jaar verdeeld worden Tot wien moet ik mij wenden tot beslissing in deze zaak ANTWOORD. Gij behoeft u tot niemand te wenden. Een tijd is daar voor niet gesteld. Als dc een wil wach ten en de ander met, dan kan de an der den een tot scheiding dagvaarden en in dat geval zoudt u zich moéten wenden tut een advocaat-pro cureur. VRAAG. {Op verzoek niet opge nomen). ANTWOORD. Het wil ons voor komen, dat men in dit getal bezwaar lijk zeggen kau, dat de bedoelde ouders behoeftig zijn. Groot kan het inkomen niet wezen en wanneer sommigo kinderen nu nog iots willen doen, dan zekor niet. Wij vreezen daarom, dat in dit geval de onwilli- gen bezwaarlijk te dwingen zijn, of schoon het natuurlijk wensclielijk zou wezen, dat allen in denzelfden geest handelden. VRAAG: Ik heb jonge kuikens, 2 ii 3 weken oud, hun ontlasting is bloed, zij zitten in elkaar en sterven da gelijks. Is hier ook iets tegen to doen? ANTWOORD: De oorzaak is meestal hel. gevolg van te veel voeder en niet voldoende ruimte of natten bodem en weinig zand. Geef uwe kuikens voor- luopig niets al3 rijst geknokt in zoete melk. Zoodra ze weer in orde zijn geeft u 's morgens opfokvoer, zooveel ze opeten achter elkaar, meer niet., des middags veel groen en 's avonds beste paddi met wat wit vogelzaad er door, wal ze oolc altijd achter elkaar moe ten opeten. Zet nooit een bakje met voeder neer, dat is zter nadeelig voor dia beestjes, steeds schoon drinkwater is ook aan te bevelen. VRAAG. Onze hond, pl.m. 5 jaar, laat sedert eenige dagen zijn rechter oor hangen, terwijl hij ook zijn kop naar den kant van liet zieke oor houdt, bij de minste aanraking schijnt het pijn te doen. Aan het cor is van buiten niels bijzonders aan te nierken, van binnen is het rood met puistjes? ANTWOORD. Raadpleeg een vee arts, aan dergelijke ziekten kan men zelf heel weinig doen. Uit de Omstreken BENNEBROEK. Een familie uit Zandvoort verloor Zaterdag een belangrijk bedrag aan papieren geld in de Bennebroeker- ïann. Tot heden was het geld nog niet teruggebracht. Sport en Wedstrijden Schieten. NIMROD.. De Koninklijke Nederlandsche Jacht- vereeniging „Nimrod", hield Zondag een internationalen schietwedstrijd op clay pigeons. De opkomst was niet zoo groot als anders het geval is. Het reisseizoen, waardoor vele leden buitenslands vertoeven, zal hieraan zeker niet vreemd zijn geweest. Het weder, dat zich eerst dreigend liet aanzien, hield zich gelukkig goed, terwijl het aan animo bij de schutters ook niet ontbrak, zoodat deze wed strijd weder uitstekend slaagde. D? eerste prijs in den openingswed strijd word schitterend gewonnen door den heer L. Tesingher, tc Antwerjjen. De officieele uitslag van dezen wed strijd. die in vijf ufdeelingeu was ver deeld, is als volgt: Openingsprijs, Match 10 pigeons. Laagvliegers in 2 seriën van 5 pi geons. Afstand li Meter. Ie prijs, kunstvoorwerp, L. Tesin gher, Antwerpen, 2e pr. zilv. med. jhr. 1L Deutz van Lennep. Heemstede, 3e pr., bronzen med. G. J. v. d. Vliet, Overveen. Prijs Haarlem. Match 10 pigeons. Halfhoogvliegers in 2 serièn van 5 pigeons. Afstand 16 1/2 Meter. ïe pr. kunstvoorwerp, C. D. v. d. Vliet, Overveen, 2e pr. zilv. mod. C. N. J. Moltzer Jr., Bloemendaal, 3e pr. bronzen med. Mr. X., Bloemendaal. Prijs Overveen. Match 6 doublés. Afstand 15 Meter. Ie pr. kunstvoorwerp, C. N. J. Moltzer Jr., Bloemendaal, 2e pr. zilv. med. Mr. X. Bloemendaal, 3c pr. C. D. v. d. Vliet, Overveen. Tulpenprijs. Match 10 pigeons. In een serie. Afstand 14 Meter. Ie pr. kunstvoorwerp, C. N. J. Molt zer Jr., Bloemendaal, 2e pr. zilv. med. L. Tesingher, Antwerpen, 3e pr. Jhr. II. Deutz van Lennep, Heemstede. Hyacinthenpi'ijs. Match 12 pigeons. Tegenvliegors in 4 seriën van 3 pi geons. Ie pr. kunstvoorwerp, C. D. v. d. Vliet, Overveen, 2e pr. zilv. med. Jhr. H. Deutz van Lennep. Heemstede, 3c pr. bronzen med. E. L. L. Baron van Tuyll van Serooskerken, Wassenaar. Met een kernachtige toespraak wer den, de prijzen door den lieer G. J. v. d. Vliet aan do winners uitgereikt. Marktnieuws Op do Maandag alhier gehouden groentenmarkt waren aangevoerd en verkocht: Aardappelen, aangevoerd 130 HL., verkocht 100 HL., f 1.75—f 3. Appelen, aangevoerd 73 HL., verk 50 HL., f 8f 16. Peeren, aangevoerd 48 HL., verkocht 35 HL., f 4—f 20. Bloemkool aangevoerd en verkocht 1000 stuks, 5—16 ets. Wjtb kool aangevoerd en verkocht 200 stuks, 3—6 ets. Savoye kool, aangevoerd en verk.: 1000 stuks, 24 ct. Heerenboonen aangevoerd en verk. 890 manden, f 0.70—f 1.50. Snijboon-en aangevoerd en verkocht: 470 manden, f 0.90—f 1.50. Wortelen aangevoerd en verkocht 2000 bos, 4—8 ct. Op de Maandag alhier gehouden Botermarkt waren aangevoerd en verkocht 45 KG. boter, f 1.50f 1.60 per KG. Gemengd Nieuws AAN HET HOF VAN DEN MIKADO. Weinig hoven ter wereld zijn zoo exclusief ais het hof van den Mika do. In geen hof ziet men ook twee volkomen aan elkaar tegenovergestel- da werelden met elkaar in aanraking komen. Uiterlijk schijnt het hof te Tokio zich geheel met de moderne gebrui ken te hebben verzoend, innerlijk is het door en door Japattsch gebleven en herinnert het nog velen aan de dagen, dat de keizer van Japan als de zoon der Zongoilin vereerd werd, dien niemand zien mocht, dan dc le den van zijn eigen huishouding en de hoofden der vijf aanzienlijkste ge slachten, die sedert onheuglijke tij den in rang den vorst het naast staan. Dit ligt niet juist aan den Mikado zelf, wiens zware ziekte thans deelne ming wekt over do gehecle wereld Hij was steeds een vriend der vreem delingen, sloot zich nooit op voor be zoekers of voor zijn volk, en nam de Westersehe beschaving niet geest drift aan. Maar m het dagelijksche leven in Japan heerscht nog altijd de eerwaardige traditie en juist in het ceremonieel, dat van oudsher in alle beschavingen 't meest vast zat, leeft oud-Japan in zijn groote bekoring voort. Een middag- of avondreceptie ver schilt uiterlijk niet van een elegante Buropeescho partij. De toiletten der dames zijn 's namiddags hoogsluilen- do kleeding met korte sieepen, en voor de hceren klein tenue of rok met witte das, evenals bij de recep ties van den president der Fransche republiek. Het is niet ai te moeilijk, daar toegang te verkrijgen; moeilij ker valt dit dit bij de groote avond partijen, waaraan gewoonlijk de hooge officieren, de leidende staats lieden, de leden van den ouden adel en het diploniatenkorps deelnemen. Slechts zelden worden vreemdelingen uitgenoodigd, en wanneer zij het feestelijk verlichte reusachtige paleis betreden, dat boven heel To kio uitsteekt, zien zij een schouwspel, dat iu geen opzicht herinnert aan den grond, waarop zij zich bevinden. De mime, luchtige, voornaam ingerichte staatsievertrekken, konden zich even goed in het een of andere moderne paleis in het Westen bevinden. De opmerkzaamste beschouwer zou er niets buitengewoons zien. Zij zijn in gericht volgens do nieuwste stijl, worden verlicht en verwarmd volgens de nieuwste methoden der Westersehe wetenschap. Elke dama, van de Kei zerin tot de laatste hofdame, is naar de laatste Fransche mode gekleed en gekapt. De heeren zijn allen in groot tenue of in rok. Het, diner, dat door een Europeeschen kok bereid s, bevat slechts Westersehe gerech ten. De lakeien in zijde en fluweel livrei en met gepoederd haar zouden in geen enkele hofhouding misstaan, die nog aan de overlevering van do 18e eeuw vasthoudt, alleen zijn hun bewegingen wellicht wat sierlijker en is hun houding wat minder waardig. Doch wie liet vergund is, over den mooien breeden corridor naar de an dere zijde van het paleis te sluipen, die ziet zich als door tooverij in een ar.dere wereld verplaatst. Ilier is al les van den uitgezochtsten Japan- schen smaak, bijna popperig in ver gelijking met de zware versiering der staatsievertrekken. Hier leggen de Keizerin ch haar dames de nauwe Parijsche toiletten af en glijden in de lichte kimono, juist zooals haar rkameniers. Hier slurpen zij thee, ge- ma' elijk zittend op kleine bankjes, in plaats van op de hooge stijve stoe len. Hier slaapt ieder op een witte mat, onder een zachte sprei. Het ee nige gelijkelijke is de Japansche kunst- nijverheid. Prachtige juweelkastjes. heerlijke zijden borduursels. Ifet onderscheid tussclien de bedden van den Keizer en de Keizerin en die hun ner nederigste onderdanen is, dat hun dekens uit zachte zijde bestaan on dikwijls verwisseld worden. De woning van een lid der keizer lijke familie bestaat uit drie vertrek ken, welker grootte afhangt van den rang der bewoners. Do vertrekken der Keizerin zijn iets kleiner dan die van den Keizer en die van den Kroon prins weder iets kleiner. Maar alle zijn bekoorlijk ingericht en versierd met do mooiste producten. EINAR MIKKERSEN. De leider van de Alahunia-expcdi- tie, Einar Mikkelsen, die 20 Juni l'Jü9 op het schip „Alabama" Kopenhagen verliet en gelijk gemeld de vo rige week met zijn machinist lversen behouden te Aalesund terug is ge komen, liad de expeditie ondernomen om de dagboeken en overgebleven papieren van den verongelukten Noordpoolonderzoekcr Mylius Erich- sen op te sjioren. Van den aanvang af had men grooten tegenspoed; kort na het vertrek werden verscheidene honden door een besmettelijke ziekte aangetast en moesten worden gedood Ilel schip moest daarop een grooten omweg maken over Reykjavik; men hoorde toen gedurende maanden niets van de expeditie, tot den 18en Augustus uit Tromsö werd bericht, dat het schip ir» Maart door het ijs was verbrijzeld. De bemanning werd gered, overwinterde op het Shunnon- eiland en kon den 7en Augustus op een op Groenland varend schip de terugreis aanvaarden. Mikkelsen en lversen keerden echter nog niet te rug; zij hadden reeds in April een tocht ondernomen naar Danmarks- fjord, waarbij te voren aan dc be manning was bevolen, dat die in ie der geval, ook wanneer Mikkelsen nog niet was teruggekeerd, op den len Aug. moest scheep gaan naar het vaderland. De bemanning wachtte tot den 7en Augustus en gehoorzaam de toen aan dit bevel; sindsdien ver nam men niets meer van Mikkelsen. Omtrent zijn verdere avonturen heeft Mikkelsen enkele mededeelin- gen gedaan. 19 September 1910 be reikten hij eri lversen Daninarksha- vea op Shannon. In het voorjaar 1911 werd een sledetocht '-ornaakt naar Skaregardsfjord, vanwaar, men de achtergelaten dagboeken van My lius Erichsen medenam. Op de Zuid- Ooslspits van liet Shannon eiland, wachtte Mikkelsen te vergeefs op wal- vischjagers; in de herfst ging hij cn zijn metgezel toen inet sleden over het ijs naar Shamrock, waar werd overwinterd. Den 17en J li werden zij gevonden en opgenomen door de kot ter „Söblomslen". Mikkelsen heeft de dagboeken als ook nog andere berichten van Mylius Erichsen gevonden en verder overal op zijn tochten kaarten remaakt. SLAAPZIEKTE. Op het Zaterdag gesloten congres van „the royal institute of public health" te Berlijn, is door professor Biieger een zeer belangrijke voor dracht gehouden over slaap en tset- se-zïekte. Prof. Briegcr deelde mede het resultaat van de onderzoekingen die hij te zamen met doctor Krause over deze ziekteu heeft ingesteld. Hij had proeven genomen op met trypa- nozomen besmette dieren (ratten, marmotten) en ontdekt, dat deze ge heel genazen door inneming van stof fen behoorende tot de safranme- groep. Prof. Briegcr is er toen in ge slaagd een substantie te vinden, die niet giftig is, de weefsels van het li chaam doorstroomt, zonder in ontbin ding over te gaan, en de trypanozo- men doodt. Dit is van zeer veel be lang, daar alle middelen, die tot nu toe tegen trypanozomen werden aan gewend, de werking der trypanozo men slechts tijdelijk opheffen en ge deeltelijk zeer vergiftig zijn. Proeven met het nieuwe middel worden genomen in Duitschc. Engel- sclie en Belgische koloniën en hebben zeer bevredigend resultaat; het blijkt dat de mensch een groote dosis van liet middel kan verdragen, zonder dat eenige storing in bet lichaam wordt veroorzaakt. - CHOLERA OVERGEBRACHT DOOR DADELS. De „Illustration" deelt het volgen de mede over de cholera iu het Itali- aji.sche bezettingsleger. Zooals men weet brak bij het begin dor expeditie in Tripolilanië cholera uil onder de Italïaansche troepen. De epidemie heerschte toen in enkele itaüaanschë kustplaatsen: de offici eele statistieken wezen voor Palermo 15UO gevallen aan, waarvan 500 met deodelijken afloop. De soldaten van het expeditieleger werden prophylac- tisch behandeld; niettemin richtte de ziekte al spoedig na do ontscheping hevige verwoestingen aan. Bij het bacteriologisch onderzoek werden cholerabaciilen gevonden op in Tripolis gekochte dadels, die waar schijnlijk door vliegen besmet waren. Ook de waterputten waren besmet. Den soldaten werd verboden onge kookt water te drinken en dadels te eten, met het gevolg, dat do epide mie snel verminderde. Volgens dit bericht, zou dus de ziekte uit het eigen land zijn overge- brachtl HET PROCES-VERMEERSCH. Zaterdag deed do jury te Brussel uitspraak in het. proces-Vermeersch. Zij beantwoordde do vier liaar door don voorzitter van do rechtbank, be treffende de schuld van Jooris gestel de vragen alle ontkennend waarop de- zo vrijgesproken werd. De voorzitter van de rechtbank gelastte zijn onmid dellijk® invrijheidstelling. De uit spraak werd door liet publiek luide toegejuicht en van allo kajiten hoorde men roepen: „Leve Jooris!" Vooral voor den advocaat van Joo ris, maitre Bonnevie, die, omdat hij het met de praktijken van het open baar ministerie niet eons was, zijn cliënt aangeraden had op do liem in het openbaar te stellen vragen, een voudig niet te antwoorden, is de vrijspraak van Jooris een onverwacht succes. Men vermoedt dat het proces. Jooris het uitgangspunt za! worden voor een hervorming der bestaande erimineele rechtspraak in België. DE POPULARITEIT VAN DEN DUITSCHEN KROONPRINS. De Duitsche kroonprins aldus vertelt de „Matin" neemt op liet ioogenhlik deel aan de Kger-manoeu- 'vres te Arys, die tol 2 Augustus zul len duren. De vorige week had do erf genaam van den troon een revue ge houden over veteranen en scholieren uit den omtrek. De prins, die in een uitstekend humeur was, begaf zich onder de menigte en ondervroeg een groepje jongens. Wat wilt ge vriendje? De kroonprins zien, was het ant woord. Welnu, hernam do prins, geneer jullie niet, kijk me maar aan. Een der jongens riep: Verbazend, wat is hij mager! De prins barstte in eèn schaterlach uit. Eenigo andere jongens kwamen daarop naderbij en zelden: Mijnheer do kroonprins geef ons een dubbeltje. Wat, riep de prins en dat op den eersten van de maand? Aan een douane-bearnbto vroeg de kroonprins: Waar zijt ge vandaan? Van Bialli. Bialli! Waar ligt dat? Aan de Russische grens. Daar wordt nog al cons gesmok keld, niet waar? Ja, Hoogheid. En ongetwijfeld doet ge wel eens een oogje dicht? En de douane-beambte antwoordde openhartig: Natuurlijk, Hoogheid] VERWARMIXGSSYSTEMEN. Prof. Bone van de hoogcschool te Leeds herft een lezing gehouden ovor een nieuwe verwarmingsmethode, die hij gevonden hoeft met een zijnor as sistenten. Het is den hoogleeraar ge lukt door gasverbrauding zonder vlam temperaturen van 2000 gr. Gels. te bereiken. Hierbij had een gas besparing van ongeveer 50 pet. plaats. Een mengsel van gas en lucht wordt zonder vlam gebrand door het in aanraking tc brengen niet een vast gloeiend lichaam. Bijna alle warmte, die bij de verbranding vrij komt, wordt als stralende warmte gebruikt. liet verwarmingstoestel be staat uit een vuurvaste plaat. Deze is zeer poreus, zoodat liet gasmengsel er gemakkelijk doorheen kan worden geperst. De plaat zelf moet de hooge temperatuur van 2000 gr. kunnen doorstaan. STEENKOOL ONDER WATER. Met het bewaren van steenkool on der water heeft men tol nog toe bij de genomen proeven gunstige resultaten gekregen. Ai deze proeven liepen ech ter over korte tijdvakkenthans heeft het Amerikaansche departement van Marine steenkool verbrand," af komstig uit don voorraad van het voor 14 jaren gezonken oorlogschip „Maine". De verhittingswuarde is ge durende de 14 jaar, die deze kolen in het zeewater doorbrachten, slechts 10 pCt. verminderd, een resultaat, dat ten gunste van het bewaren van ko len onder water getuigt, daar kolen, die zoo lang aan de lucht bewaard worden, meer aan verbrandingswaar- de verliezen. RADIUM OP DE ZON. Kort geleden meldde mon, dat een tweetal sterrokuudigen langs een spectrosoopischen weg het bestaan van radium zouden hebben aange toond op de dit jaar ontdekte nieuwe 3ter in da Tweelingen. In de „Astro nomische Nachrichten" deelt Dryson thans mede, dat hij in de cliromo- spheer der zon eveneens radium meent gevonden te hebben. DE MODES. Kanten en Borduursels, een belang rijk artikel voor den herfst De kanten- en borduurindustrie 2ijn pan de nieuwe sorteering begonnen. De teekenaars brengen in hun nieuwe ontwerpen weder een aantal nieuwe dessins in pleins, inzetsels, galons c-n veelal ook in kantseries, die in het aanstaand seizoen weder meer en meer in aanmerking komen zullen. Bij al déze genres domineert nog steeds het open borduursel, ofschoon het tul- legen re toch ook weder mcor on meer tot zijn recht begint te komen. We kunnen met genoegen eonstateeren, dat in den loop der tijden bijna uit sluitend goede kwaliteiten de voor keur in al deze genres genieten. ARTIKELEN MET CHANGEANT EFFECTEN VOOR DEN WINTER. Onder de in do laatste dagen nog verschenen zijnde sorteeringen voor bet wintèrseizoen, komen vooral veel genres voor met cbaagcant-eff ictan, waarbij liet changeant-effect behalve door fijne fil-ë-fil-inslugen der sche ring, v.n.l. in den vorm van ripswr.ef- sels met twee-kleurige travers-affecten uitkomt. Gekleurde zijden effecten, die in goedkoope prijzen door kunstzijde gevormd worden, spelen hierbij 'n be langrijke rol niet alleen den vorm van changeant-effecten, maar ook als bro ché- en satin strepen, die vooral in cie blousestofcollecties, op den changoa.it- fond als siereffect worden aange bracht. Broché-effecten komen hoe langer hoe meer iu aanmerking en niet alleen in den vorm van broché-randen, maar ook als weefsels met gelijkmatig over de geheele breedte gearrangeerde bro chés. Moesbrochés in kleinere en groo- tere uitvoeringen komen bijna uitslui tend als brocbés uit en wel veelvul dig in borduursel-uitvoering. (Do Manufacturier). 'AMERIKAANSCHE DOKTOREN. Dr. Z(waan), die reeds meermalen er op wees, welke merkwaardigheden mon in Amerika op medisch gebied aantreft, vindt in het pas verschenen 2e bulletin der Caroegiesüchting voor do bevordering van onderwijs, aanlei ding nog eens in de „Gen. Ct." te re- su rus eren. welke buitengewoon onbe voegde geneesheeren men in het land der onbegrensde mogel ij kl ieien soms aantreft. Nu dan, zegt do schrijver, zoo'n vent, die ik weet, dat nooit een ande re school heeft bezocht don de lagere cn nooit verder kwam dan de kleu- terbank, die later liet opzienersambt kreeg over de keutjes van vader, die vader, die van meet af begonnen is mot do lijdende menschheid te behan delen voor alles en nog wat met „wur men op brandewijn, St. Jacobsolie, koedrek voor lymphangitis, en wat zulko Kurpfuschers al moer voor werk zame artsenijen voorschrijven, zoo n onmogelijkheid is in don Staat India na een specialiteit in chronische kwa- len; die kerel, welke tot 9 uur in den morgen z'n vee verzorgt op z'n boer- derij, gaat dan ter stad en verzorgt de lijdende menschheid, om 's namid dags te 4 ure weer te koeren tot de sfeer zijner grootste activiteit: de mesthoop met de keutjes. In dienzelfden staat (men vindt ze trouwens in elk deel van Amerika) ken ik een medicinae doctor, die nooit een universiteit heelt gezien, d e voor heen een luie timmerman en nu een nog luier kwakzalver is, die een di ploma machtig werd van een gestor ven dokter, er den nu am uitkrabde en er den zijnen voor in de plaats stel de, die zonder dat dit ontdekt werd jaren lang voor dokter speelde, toen van wege z'n verregaande onwetend heid in den kijker liep, dooi- den Gen. ltaad werd afgezet maar door de rechtbank weder „in eere" hersteld. Vecht nu maar eens tegen zulke toe standen! In Chicago stierf niot lang geleden een vroedvrouw, die den titel van dr. voerde, doch er net zoo veel recht op had als m'n hond. Dit was le secret do Polichinel maar de secretaris van den Gen. Raad liet haar maar begaan ook daar, waar het overbekend was, dat ze niets was dan eeno gevaarlijke vrouw met tal van doodo slachtoffers. EEN „NOODLIJDEND" GELEERDE. Een verslaggever van een Parljsch blad, heeft den bekenden entomoloog Ilenri Fabro op zijn landgoed Serig- nan opgezocht, om zich zekerheid te verschaffen over den dezer dagen zoo veel besproken noodlijdenden toestand van den geleerde. Hierdoor bleek, zooals trouwens reeds do laatste da gen waarschijnlijk geworden was dat de heele geschiedenis door den dichter Frederic Mistral oin het fatsoenlijk uit te drukken verzon nen is. De vertegenwoordiger van het blad werd door de dochter van den geleerde ontvangen, die hem een brief toonde van Mistral, waarin de schrij ver zich tot Fabre wenddo met de vraag wat hij en anderen voor hem doen konden. Hij, Mistral, had reeds een edelmoedig en weldoener gevon den, die bereid was den in nood ver- rkeerende te helpen enz. Do geheele geschiedenis schijnt ontstaan te zijn, doordat Fabre wegens den dood zij ner vrouw, die eenigen tijd geleden stierf, niet in staat was, zijn belas ting te betalen en den ontvanger daarom verzocht had, nog even ge duld te hebben totdat de moeilijkhe den uit den weg geruimd waren. Toen werd de persmau door Fabre ontvan gen, die zich in zijn ontbijt niet Liet storen en het alleen jammer vond, dal de journalist niet mede aan wilde zitten. „Ziet ge zeido de geleerde, terwijl hij een perzik schilde zoo lang ik nog mijn heerlijke vruchten heb, en mijn ouden cognac, mijn goe de pijpen en mijn dogelijksch brood, dan ben ik nog niet te beklagen. De gedachte mij te hulp te komen, kan slechts in hot brein van een warhoofd ontstaan zijn. Op Mistral's brief heb ik in t geheel niet geantwoord." INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt ds kopie don insender oiet tereggegeven. Voor den inhoud deter rubriek stelt de Bodsctie sioh niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij naar aanleiding van de concurrentie der Nationale voor onder staand schrijven In uw geacht blad een plaatsje. Ook mij heeft het onaangenaam ge troffen, dat eene Chr. Vei-, zich leent tot een daad van onderkruiperij. Een ieder, die het l>esluit der Natio nale vernomen heeft, zal wel ovenals ik zich afvragen waarom? Dat de „Nationale" een boottocht houdt, daar staat zij vrij in, óók is zij vrij om haar leden inede te nemen te gen een verminderd tarief, doch waar om voor het publiek een tarief gesteld waartegen niet ééne vereeniging pas sagiers mede neemt? Waarom, waar zij weet dat „de Bond'" naar Alkmaar gaat, den Bond achterop te gaan en hem te onder kruipen met het tarief? Nog nimmer is door de ...Nationale" eene boottocht gehouden, waarom nu? Jarenlang is er door dc „Nationale" gesmaald op den Bond als „Wetti sche" als „clubjo van Velthuysen", enz. Nu onze hooggeachte voorzitter weg is, kan men met die onwaardige wapens den Bond niot meer bestrijden en klein houden. Nu moet er iets anders bedacht wor den om „den Bond" in do wielen te rijden. De leden dei' „Nationale" moe ten van den Bund worden afgehou den, men kon eens in gaan zien, dat .het standpunt van den Bond „het" standpunt is en overloopeu' De oude verroeste wapens hebben afgedaan: niets meer kunnende vin den zal men den Bond gaan achtervol gen! Gij Bond, zegt het bestuur der Nationale, gaat naar Alkmaar, goed, wij zullen u helpen. a. onze leden zullen niet mee, 30 cent; b. het publiek zullen wij afhou den, 60 cent! Ik wil hierover niets meer zeggen, dan dit, deze unfaire handeling (want unfair noem ik zoo iets) wordt gedokt door don naam van Ds. Montijn. Zeer smartelijk doet ons dit aan, dat eon leeraar der NecL Herv. gein. wordt genoemd als lokvogel om een boottocht, die in haar kern onedel is, te doen slagen en vooral, daar 80 der leden van den Bond leden zijn der Ned. Herv. gem. en het bestuur toevallig geheel uit leden dier kerk be staat. Moeten wij, leden der Herv. kerk, een onzer predikanten als tegenvoe ter hebben in opzen strijd? Wordt het niet tijd. dat Ds. Montijn onpartijdig wordt? Daar zal zeker als predikant wel werk genoeg in de ge mee: ito zijn, dat het voorzitterschap der „N 'iona» le" door hem, evenals hij dit van den Bond doet aan een ander overlaat. Hierdoor zal hij zeer zeker gocn oor zaak geven; Ie. da* een deel zijner ge meenteleden in onaangename stem ming tegenover hem komen to stnan, en 2e. dat zijn naam als concurren tiemiddel wordt gebruikt. U. M. de R., dankzeggend voor de verleende plaatsruimte UEd. dw. dr., W. TEN BOOM- Voorzitter Ned. Chr. G. O. Bond. Geachte Heer F i d e 1 i o 1 Uw geacht schrijven gelezen heb bende, kan ik niet nalaten, mij volko men daarbij aan te sluiten, cu ook m ij n gevoelen kenbaar te maken omtrent het uitschelden en najouwen door onze goed opgevoede Haar- lemsche jeugd, van vreemdelingen, die onze stad en omgeving komen be zoeken. Die eer valt niet alleen aan vreemdelingen te beurt, maar ook aan burgers van Haarlem zelven. Zondagmiddag j.l. word in het Rip- perdapark een welgekleed heer op grovo wijze beleedigd en nage schreeuwd door een opgeschoten jon gen van 15 of 16 jaar, wonende Rip- perdastraat, spoorzijde. Is het treu rig, dat een vreemdeling wordt be moeilijkt, even bedroevend vind ik het dat een Haarlemsch ingezetene door een fatsoenlijken te Haarlem wonenden jongen wordt nage schreeuwd. Mochten de ouders in het Rlpperda- park en omstreken dit eens aan hun kinderen laten lezen en hen daarover onderhouden I F.F.N ABONNé. Kerk en Schooi EINDEXAMEN RIJKS HOOGERE LAND-, TUIN- EN BOSCHBOUW- SCHUujx, 'IE WAGEN1NGEN. Geslaagd voor NederL Landbouw: A. Hijikema, N. Slagter, S. Smeding; voor Koloniale landbouw: A. N. J. Beets, D. van Beusechem, J. L. F. AL Bianchi, D. J. de Boer, IL C. A. Gransberg, G. J. C. Hamilton, II. Hou wing, L. Koch, H. van der Linden, J. C. J. F. Messing, H. de Voor, B. H. Verhaaf; voor Nederl. Bosclubouw: W. Brantsma, J. van der Meer, II. Oosten- ling, R. A. J. Snethlago; voor koloni ale boschbouw: G. M. Berkhout, A. J. Beversluis, J. R. Beversluis, II. A. Hansen, J. Hansen, B. de Joug, B. Kruijne, E. van der Laan, P. II. W. de Leeuw; voor tuinbouw: A. van del Havo. Afgewezen 4, teruggetrokken 16. Letteren en Kunst GEDENKSTEEN ALMA TADEMA. Dezer dagen hebben zich twee En- gelsche heeren. met een tolk bij don heer A. Wijma, bakker te Dronrijp, vervoegd. Zij wenschten het huis te zien, waarin Alma Tadema is gebo ren. Bij hun vertrek vroegen ze den hoer Wijma verlof, over een paar maanden een bronzen gedenkplaat in den gevel te doen plaatsen, waarvoor gaarne toestemming verleend werd, zoodat thans het nageslacht er aan herinnerd zal worden, in welko wo ning de schilder geboren is. (..Leeuw. Ct"). Koloniën DRAADLOOZE TELEGRAPH IE „De West" schrijft dato 9 Juli Met genoegen zullen onze lezers ver nemen, dat het gisteren htor aauge- komeu stoomschip Oranje Nassau voorzien is van draadlooze tclegra- phie. liet plan is, dat van do 8 schepen, die van Amsterdam naar Purumaribo varen, voorioopig vier van draadloozo telegraphie zullen worden voorzien. Do Zeeland en ook de Murowijne hebben pogingen gedaan, om eenige dagen vóór de aankomst van de Oran je Nassau, met dat schip in verbin ding te treden wat niot gelukte. Ver moedelijk luisterde op die ooge^blik- ken toevallig de telegraphist van de Oranje Nassau niet. Voor de toe komst is een regeling getroffen, waar door voortaan waarschijnlijk meer dere malen de mailboot uit Holland reeds eenige dagen vóór aankomst rnet het oorlogschip te Paramaribo iu verbinding kan treden. DE LAW A-QU A EST IE. Op de aanklacht door den lieer Ro sida ingediend tegen de luitenant* Nngtegaal en Van Hengel wegens d< ondervonden behandeling op de be kende militaire expeditio, is dooi den procureur-generaal geantwoord, dat z- i. geen aanleiding bestaat lot vervol ging. Hetzelfde is geantwoord op d« klacht tenen de heeren Westorman er

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7