HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. WOENSDAG 31 JTJLI1912 OM ONS HEEN Ne. 1571 Wonderdofctsr. Te Amsterdam is een Amerikaon- 8ch& zoogenaamde wonderdokter ge arriveerd, die al dadelijk, zooals raen in ons vorige nummer heeft kunnen lc-zeo, in do vergaderzaal en in zijn liuis een g rooien toeloop heeft gekre gen. 01 li ij werkelijk eon gediplomeerd medicus is weten we riet en doet ook weinig ter zake: Amerika is voor de waarborgen, die het oplevert ten aan zien van do bekwaamheid zijner doc- Icren nu juist niet beroemd en daar tegenover staat, dat in Parijs vroeger Kn wonderdokter opgetreden moet zijn, die wel degelijk volledige be- joegdlieid bezat, maar aan de politie verzocht, dat geheim te houden, omdat anders.... zijn clientèle verloopon Wat noemen we een wonderdokter? Jpmnnd, die geneest of tracht te gene zen met buitengewone middelen, langs een anderen weg dus, dan de doctoren die wel eens minachtend genoemd worden de vertegenwoordigers der .officieele" geneeskunde. Het- is eon feit, dat door de doctoren zelf niet wordt tegengesproken:de geneeskunde is in vele gevallen machteloos en kan dan hoogstens verzachting geen gene zing van lijden brcugen. In zulke om standigheden probeeren de mensehen het bij den wonderdokter en dat te eer der, omdat deze hu-., vooraf en onge zien genezing belooft. Hij heeft altijd wat uitgevonden: een watertje; een tinctuur, een poeder, dat verschillende kwalen geneest: in dit geval is liet een machinetje dat met een slinger ge draaid en op het lichaam geplaatst wendt met de bedoeling dat liet daar een zekere trilling veroorzaken zal- Die trillingen, de nieuwe Amsterdain- iclic wonderdokter spreekt ook van massage, moeten dan net neil brengen roor verschillende kwalen. De doctoren liotlnen Uil vibratie en passen die al lang, zij het ook op an dere manieren toe, namelijk met een kleine electromotor, waardoor natuur lijk de trillingen veel talrijker en re gelmatiger zijn, dan bij den onbehol pen met de hand gedraaiden Pulse- conn. Maar zij geven den vibrator Biet uit voor eeu panacee, dat wil zeggen voor een heilmiddel tot gene zing van alle ol van vele kwalen, maar passen hem toe in bijzondere geval len, waarbij zij nieenen, dat vibratie voor den patient nuttig vvczig kan. Het is trouwens 't kenmerk van wonderdokters en wondermiddelen, dat zij een groot aantal kwalen heeteu te genezen: de redei daarvan ligt voor do hand, het is om een groot aantal patiënten tc doen. want het ei nadoel van alle streven is toch maar 0111 geld te verdienen. Dit onthoudo ieder, die neiging tot zulke wonderkuren voelen mocht, om de dubbeltjes is het te doen, zoodra een wonderdokter ergens géén geld meer kan verdienen, trekt hij vast en zeker weg. Maar er is nog iets anders. Ieder heeft wel eens opge merkt, dat een middel dat hein tegen een kwaal of ziekelijke aandoening baat gaf, niet hielp bij een ander, die toch aan hetzelfde leed. De verklariug hiervan is eenvoudig. Uitwendig, wat hun gezicht betreft, zijn de menschcu allen verschillend, welnu ook i n - wen dig, om het gemukshalve zoo te noemen, gelijken ze niet op elkaar. Geérfde eigenschappen, voeding en opvoeding, omstandigheden van aller- Iei aard, maken van iederen mensch een zeer bijzonder geheel, dat afwijkt van 't geheel van een ander mensch. Het ligt dus voor de hand, dat aan doeningen en kwalen bij verschillende personen zich zeer verschillend uiten eo dus op verschillende manier moeten worden behandeld. De doctoren om schrijven dat in korte woorden aldus: „er zijn geen ziekten, maar zieken". Indien dit juist is en ook de leek, dio maar even wil nadenken, gevoelt dat het juist moet zijn, dan is het eenvoudig zotternij, tal van menschen niet een en hetzelfde mucliinetje te willen genezen. En dat des te meer omdat iets anders bij den wonderdok ter totaal ontbreekt, hot onderkennen of onderscheiden van de ziekte, wa,t men noemt do diagnoso. Die diagnose is voor den gestudeerden, ontwikkel den, geoefenden medicus dikwijls nog hoogst moeilijk: er zijn verschijnselen die het gevolg kunnen zijn van zeer verschillende ziekten cu kwalen, zoo dat er niet alleen groote konms en op lettendheid noodig is, 0111 den waren grond van die verschijnselen te bepa len, maar ook een zekere intuilie, ik zou bijna zeggen een gave. Wanneer men een medicus door wie dat kunnen beoordeeleu, boven zijn collega s hoort prijzen, dan is dat gevyoonlijk vooral out zijn talent in het onder k.c n- n e n van ziekten. Het eigenaardige is nu, dat dc won derdokter zich met het vooronder zoek, met de diagnose, niet inlaat. Hij heeft daar ook geen tijd voor, liet is hem immers om het heil van de massa te doen. Meikwaardiger nog: hij laat de diagnose aan de paiienten zelf over. I Er is eenmaal geannonceerd waarvoor [het wondermiddel helpt: welnu, de wonderdokter laat aan zijn bezoekers over, vast te shllen, dat zij aan de ziekte lijden. Iedei die op het podium komt, wordt immers aangenomen en met het heilaanbrengende instrumen tje bewerkt. Wat dat beteekenen kan, wil ik met een enkel voorbeeld toe lichten. Er zijn tal van vormen van jicht en rheumatiek en bij een van die vormen is al wat massage heet, to taal verkeerd en bevordert de uitbar sting van de kwaal. Wee den jicht lijder, die het podium in 't Paleis voor Volksvlijt opstrompelt, do massage zal de uitbarsting van zijn kwunl -ver ergeren. Maar er wordt van den beginne al aan gesproken van schitterende gone-1 zingen. Reeds den eersten avond heb- beu om zoo te zeggen lainiuen en ver stijfden hun ki ukken weggeworpen. Wie durft dan nog twijfelen' Maar de doctoren kennen dei gelijke momenten ook. Zij welen wel, dui du nieuwste medicus bij den patient het meeste succes behaalt. Eerst wanneer ook zijn gezicht, zijn raad, zijn recept weer gewoon geworder. zijn, neemt bij sle pende ziekten ook zijn invloed af. Van daar dat zoovelen, die aan een ernsti ge kwaal lijden, van den eenen naar den anderen dokter loopen. De oplossing van dit verschijnsel is! gemakkelijk. Zoodra een nieuwe me dicus, een nieuwe kans op genezing, zich voor doet, komt de hoop weer in de ziel van den patient en heeft door hét innig verband tusschen ziel en li chaam, zooveel invloed op zijn alge- meenen toestand, of betc-r gezegd op de wijze, waarop hij zich govoelt, dat een schijnbare beterschap intreedt. Ziedaar waarom zoo menige kwakzal ver een aanvankelijk succes behaalt. Een dergelijke reactie is des te gewel diger, naarmate de omgeving (mu ziek, publiek) ongewoner en de ver wachting hooger gespannen is. De zieke roept zijn beterschap, waarvan hij meent dat ze voortdurend zijn zal, luide uit, maar wanneer die gunstige periode vooi bij is en de oude toestand teruggekeerd, zwijgt hij zijn teleur stelling en schaamt zich soms 'n beetje dat hij vertrouwd heeft op den won derdokter. Dat is de reden, waarom altijd vernomen wordt over het succes van den wonderman en zoo goed als nooit van zijn tallooze mislukkingen. Om te beocrdeelen wat do wonder dokter bereikt heelt, moet men zijn pstienten drie maanden na de behan deling bezoeken. Dan blijkt, hoe wei nig er van de resultaten is overgeble- bevolen in de overweging van hen, die neiging mochten gevoelen, zich aan de behandeling van dezen nieuwston wonderdokter toe te vertrouwen. Ons lichaam :s een veel te teer, te subtiel instrument, dan dat het bij massa, op een en dezelfde wijs kan worden gere pareerd wanneer het niet goed meer werkt. Zoo schaaft men wel deuren af, maar geneest geen inenschen. En wanneer iemand rneenen mocht dat het geen kwaad kan, toch muur een® de proef met het nieuwste wondermid del te nemen, dan vraag ik, welke te leurstelling straks noodwendig zal moeten volgen op verloren hoop en geld. De geschiedenis van Sequah is Jn dit opzicht leerzaam. Van de glorie van zijn middel en van zijn persoon Is niets meer overgebleven. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht Dit 2 eenvoudig betoog zij aan DE CRISIS IN TURKIJE De correspondent van de „Frankf. Ztg.': te Konstantinopel seinde het volgende De regeering zal thans een beslis sing moeten nemen om een einde to maken aan den on zekeren en onduld- j baren toestand. Kiamil pasja dreigt met zijn ontslag. Hij stelde tien groot- vizier als voorwaarde voor zijn aan- blijven in het kabinet dc onmlddellij- ke Kamer-ontbinding en het ontslag van Halid Zia en Lutfi Bey, eerste- secretaris en eerste kamerheer van den Sultan, hetgeen dus zeggen wil de verbreking van de laatste betrek king van den Sultan met de comité- partij. Verder verlangde hij streng optre den tegen de agitatie der Jong-Turk- sche agitatoren. Worden zijn eischen niet ingewilligd, dan gaat Kiamil- pasja heen. En in dat goval verwacht men eveneens het aftreden van Nord- doerighian, van Resjid-pasja en van den Sjeik-ul-Islam. In bet kabinet waren t.ot dusver de grootvizier, diens zoon, de minister van marine Mah- moed Moekthar en de minister van justitie Hoessein llilmi tegen de Ka- j nier-ontbinding. De vroegere minister van financiën, Dsjavid en aiwere voorname Jong- Turnen verkfeujlrden den corrcspon- j deux, aai zij zien hadden teruggetrok ken om een zware biiweolaudsche crisis, die wellicht tot vreemde in menging hau kunnen leiden, te voor komen. Incüen echter de regeefing tot ontbuiding van de Kamer mocht overgaan en de constitutie zou schen den, dan zou de comité-partij den i strijd aanvaarden. Naar reeds uit Konstantinopel i wordt gemeld, zou de regeering nu I weikelija voornemens zijn lot Kamer- ontbinding over te gaan, het Jong- Turksche comité kan dus spoedig ge legenheid krijgen tot den strijd. itrtusschen blijken er in hei offi- cierskorps toch \elen te zijn, die het comité trouw blijven. Een aantal offi cieren, die zich tot een „groep consti- tutioneele officieren" vormden, heb ben den Kamer-president een mani fest doen toekomen, waarin zij do Kamer opwekken bij haar tot dusver aangenomen houding te volharden. Volgens bevoegde beoordeeluars ech ter vormt ue aanhang van het comité in de officierakringen slechts oen klei ne minderheid DE „TITANIC". Gisteren is het rapport van hot hof van onderzoek in zake liet vergaan van de „Titanic" verschenen. Hjt hof schrift de botsing met den ijsberg toe aan de buitensporige vaart van het schip. Het acht liet schip echter behoorlijk bemand en van kaarten voorzien. Het spreekt Duff Gordon vrij van poging tot omkooperijzegt dat Js- niay met als directeur van de Wliite Star Line aan boord was, maar dat hij zedelijk verplicht was geweest, op de „Titanic"' te blijven tot allen gered warenvindt, dat ue derde-klas-pas sagiers niet onbillijk zijn behandeld. Het hof is van oordeel, dat Smith, de gezagvoerder, een emstigen mis slag heeft begaan door met volle snel heid door het ijsgebied te varen, maar dat li ij niet nalatig is "e woest Naar het ijs was .echter niet voldoende uit gekeken. Het hof is verder van oordeel, dat de vuurseinen, dio aan boord van de „Californian" zijn waargenomen, van de „Titanic" waren. Ware de „Californian" toen naar de plaats van de ramp doorgestoomd, vele men- sehcnlevens hadden gered kunnen worden. Het hof beveelt voorts do regeering aan, een comité uit het departement van handel de kwestie van schotten enz. te laten onderzoekon en de voor stellen, dio dat comité doet, in ©en wetsontwerp neer te leggen. Hot is van oordeel, uat de voor schriften van hot departement van handel in zake de scheepvaart her zien 'moeten worden op het stuk van de reddingbooten. Die moeten behoor lijk bemand en voldoende van sein- toestellen ©11 lampen voorzien zijn. Het aantal booten moet naar het aan tal opvarenden en niet naar do tou- nenmaat geregeld worden. De be manning van reddingbooten moot be hoorlijk worden geoefend. Ocoaanstoomschepen moeten, vol gens het hof, voor de radio-tolegrafie dag- cn nacntdiensl hebben. Het de partement van handel moet bijzonde re voorschriften maken voor schepen met landverhuizers, ook voor buiten landsch© schepen, als zij een Engel- scho haven aandoen. R het varen door het ijsgebied moeten de schepen vaart minderen, of zij moeten hun koers veranderen. Het hof bevoelt een internationale conferentie van zeevarende mogend heden aan om .verschillende kwesties te regelen. Het hof oordeelde nog, dat de om standigheden het de overtuiging "©- schonken hehben. dat het door de „Californian" geziene schip de „Tita nic" was. Do nuciit was helder, de zoo g.'ad on zoo de „Californian", toen zij ue vuurpijlen zag, door het ijs was gevaren zooals zij had kunnen deen zonder gevaar van beteeken is te loopen dan had zij vele, zoo niet alk-, levens kunnen redden. liet hof dringt aan op verbetering van (ie schonen van schepen, en cischt, dat het ministerie van handel de bevoegdheid verkrijg© inzage tc nemen van de teekoningen 011 van de önderdofelen van alle in aanbouw zijnde schepen. DE STAKING TE LONDEN. Gisterochtend is algemeen aan de havens liet werk hervat. Vele arbei ders, dio niet bij vakvereomgnigon zijn aangesloten, zijn dientengevolge ontslagen. Het weder in dienst nemen van stakers schijnt geen moeilijkhe den op te leveren. Er is weinig twij fel aan, of de toestand zal spoedig weer gewoon zijn. Het Londensche stakers-comité - heeft, na een beraadslaging van dn© uur, besloten het manifest van 2ater- dag te handhaven, dat wil zeggen het raadt de stakets te Londen aan, on verwijld het werk op de vroegere voorwaarden te hervatten. Het comité heeft.voorts besloten dat het zaJ biij- I ven bestaan, ten einde op de onder handelingen tusschen patroons en ar-! Leiders in de haven het toezicht te houden. Het gisteren vermeide plan van eon comité van vijf leden schijnt dus opgegeven. Men moet nu afwach ten ir. hoeverre de stakers genegen zijn, hun verzet tegen het besluit der k-tders te laten varen en het werk te hervatten. Het is intusschen van vee! beteekenis, dat gisteravond op drie vergaderingen in oostelijk Londen, waaraan door 2500 leden van den ma trozen- en stokershond werd dcelge- nrinen, hij stemming besloten is het werk te hervatten. Er werden slechts 1% sienjnien tegen uitgebracht. Un der do stakers heerscht algemeen bli tz rheid tegen hun voormannen en het lijkt wel, dat het stakers-comité hot vertrouwen kwiit is. PRESIDENTIEELE BOODSCHAP voorgelezen, waarin ter zake van do betrekkingen met het buitenland ge- e< nstateerd wordt, dat do relaties mot hili en Ecuador afgebroken zijn. Wat aangaat do klachten van En geland nopens het gebeurde in hot Putumayo-gebied, kan de Peruaan- sthe rogeering mededeelen, dut liet een commissie naar dat gebied zal zenden, om daar een onderzoek naar de beweerde gruwelen in te stellen. UIT JAPAN. Gistermiddag om 20 minuten over <hio is te Tokio afgekondigd, dat de kioonprins is opgevolgd en den troon heeft bestegen. Om 1 uur 's middags begaf zich de troonopvolger, vergezeld van de leden van het Kabinet, naar den paleis- iempel om daar, ingevolge hetgeen in de grondwet is bepaald, aan de gees ten zijner voorouders den eed af te leggen, dat hij den ouden regeerings- \orm overeenkomstig de constitutie zal eerbiedigen. Het hof zal voor den tijd van een jaar in den rouw gaan. Het volk zal c'rie dagen rouwen, benevens op den dag van de begrafenis. De „Times" wijdt een hoofdartikel nan den overleden Keizer van Japan, dien het blad zeer prijst. De „Times" is echter van oordeel, dat de dood des Keizers in de politiek van Japan geen wijziging zal brengen. DE TOESTAND IN TURKIJE. De censuur op telegrammen naar het buitenland is weer ingesteld. De Sultan hoeft telegrammen uit Damas- kus ontvangen, waarin Kamer-ont binding geëisebt wordt. De toestand is in Prisjtina veel ver beterd de onderhandelingen van de staatscommissie met de leiders van den opstand duren voort. _Een telegram uit Skutari meldt, dat 150.000 AJbaneezen, vereenigd bij Achtsjehissar, op Kamer-ontbinding aandringen en dreigen zich aan te sluiten bij de opstandelingen te Kos- 60 wo. Da voorstelling van het ministerie aan de Kamer is tot heden verdaagd. De Sultan heeft den grootvizier be loofd. DE KAMER TE ONTBINDEN. HET WEER IN FRANKRIJK. Di den nacht van Zaterdag op Zon dag is door storm ©n onweder in ver schillende strokon van Frankrijk aanzienlijke schade aangericht. Te Auxerre werden de telegraafdraden over een grooten afstand vernield, zcodat Zondag do geheele dienst in do war was. De rivioren in Auvorgne zijn buiten haar oevers getreden en een groot aantal bruggen zijn door den stroom medegeslcurd. In een gedeelte van het departement Var is de geheel© oogst door hagel slag vernield. Binnenland Het, PROCES-ROSENTHAL, oat te New-York wordt behandeld, U reikte Maandagavond een sensa- tioneele climax, toen de zoogenaam de „groote jury' den commissaris van politie Becker ui staat van beschuldi ging stelde, inzake den moord, ge pleegd op den speelholbezitter Rosen- U.uL Becker werd in een politiebureau in hechtenis genomen, en later naar ae gerechtszaal overgebracht. Daar w«iu liem de beschuldiging medege deeld. Becker verklaarde niet-schuldig te zi,n. Hij bleef gedetineerd, zonder dat hem werd toegestaan tegen borgstel ling voorloopig vrij te blijven. De in- s.nat va-ii beschuldigingstelling ge schiedde op grond van de getuigenis sen, afgelegd door drie spelers, die fnigen tijd in hechtenis waren ge weest onder beschuldiging van mede plichtigheid aan den moord, op Ro senthal goDloegd. HOFBERICHT. De Koningin en de Prinses vertrok ken gisterenmorgen met den konink lijken trein te 8.05 uur van 't Loo naar Soestdijk. De Prins deed haar uitgeleide tot liet salonrijtuig; er was een talrijk publiek aanwezig. Gister middag ging Prins Hendrik per auto naar Garderen en vandaar naar Soestdijk. Koningin en Prinses kwamen gis terenmorgen te 8.5ö uur aan het sta tion Baaru aan. Ue Koningin-Moe der kwam haar dochter en kleindoch ter afhalen. Ter verwelkoming waren op het perron aanwezig de Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht en de burgemeester van Baarn. Toen in drie rijtuigen naar liet paleis werd gereden .ging gejuich op uit de dichte menigte op het Sta tionsplein. De Koninklijke familie komt Za terdag op 't Loo terug. Munster Colija werd gisteren voor de gebruikelijke regeeringsconferen- tie ontvangen door dc Koningin. HET OVERLIJDEN VAN DEN MIKADO. Men meldt uit Den Haag: Vanwege het departement van Bui- tenlandsche Zaken, dat officieel be richt ontvangen heeft van het overlij den van den keizer van Japan, is deelneming betuigd aan den öiploma- ti-ekeu vertegenwoordiger van Japan bij Hare Majesteits hof. De Japansche gezant ontving voorts vele blijken van deelneming van de Onze Lachhoek TWEE ZIENSWIJZEN. Hij (nadat bij het Casino-concert de pauze is Ingetreden). Ik geloof, dó# e onze dochters gerust een Lectjo al leen kunnen laten wandelen. Zij. Ik houd het voor beter zc te begeleiden, dan kan do wereld zien hoe ik er uitzag toen ik jong was. Hij. Het is echter niet goed dut de wereld ziet hoo onze dochters er uit zullen zien wanneer ze oud zijn, laat ze dus maar alleen gaan. ENFANT TERRIBLE. Hé, tante, laat uw tong eens kijken! Waarom vent Je bent toch geert dokter, wel? Nee. maar pa zei, dat u 'n dubbele tong hebt. KONING ZONDER HET TE WETEN. Gastvrouw. Mag ik u mijn neef Lodewijk voorstellen, lieve vriendin? (Ter zijde). We noemen hem Lodewijk den Veertienden, omdat we hem altijd uitnoodigen als we met dertien aan tafel zijn. zijde van zijn ambtgonooten en van de autoriteiten te 's-Gravenhage, die teekenden op een register voor rouw beklag in het legatiegehouw. EEN LOCOMOTIEF DOOR DF.N BLIKSEM GETROFFEN. Vaak hoort men de moeming ver kondigen schrijft de Arnh. Ct., dat liet hemelvuur nooit op een trein slaat. Die meening is Donderdag bij het heiige onweer gelogenstraft. Een groote locomotief van den lokaal- trein, dio te Worth Rheden even stop te, werd door den bliksem getroffen met zoo'n hevigen slag, dat de ma chinist meende, dat alle ruiten van zijn machine braken. Over een heele oppervlakte was de groene verf van de machine afgeslagen. Niemand- verd gekwetst. KAMERVERKIEZINGEN IN 1913. Tot candïdaat voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer is, zoo meldt „Het Volk", in het district En schedé van sociaal-democratische zij de bij referendum aangewezen de lieer J. W. Albarda, directeur der Ar beidsbeurs te Amsterdam, die de can- didatuur heeft aanvaard. EEN KRANIGE MARSCH. Men schrijft aan de „N. Rott. Ct.": -Uit Hoorn marcheerde Vrijdag ge pakt en gezakt een detachement sterk 2 onderofficieren en 30 man onder be vel van een officier (10—8 maanders, 204 maanders. De opdracht voor dat detachement luidde: ,d© voorposten eener tegenpartij nabij Limmen te verkennen en vast te stellen of die plaats door deii vijand (garnizoen Haarlem) bezet was." Reeds ten O. van Alkmaar werd van burgers vernomen dat vijandelij ke wielrijders in Alkmaar gezien wa ren. Er werd dus om de stad heen gemarcheerd en daarna de tocht in Z. richting in drie patrouilles, zoo ge dekt mogelijk voortgezet langs Hei- loo tot nabij de vijandelijke voorpos ten pl.m. 2 KM. ten N. van Limmen. Te ongeveer 5 uur nam. was het de tachement teruggekeerd in een boe renwoning nabij station Heiloo, waar het middagmaal met hooikisten uit Hoorn afgezonden genuttigd werd. Een postduif bracht te half zeven aan den garnizoens-commandant te H. juiste berichten van den detachements commandant, betreffende de opstel ling van de vijandelijke voorposten en hunne sterkte. Nu moest nog vastgesteld worden ot Limmen door do tegenpartij bezet was. Het detachement rustte van ze ven uur tot kwart over twaalf en trad toen weer aan. Door moeilijk begaanbaar terrein werd de niarsch in alle stilte aanvaard, en het geluk te den commandant na het oplichten van een schildwacht door de vijande lijke voorposten te sluipen en Limmen Feuilleton Het geheim van de Tower Hili. Uit het Engelscb, door A. WILSON BARRETT. Hij knikte en vroeg: Wensclit u dus dat ik een onderzoek voor u zal instellen, mevrouw? vroeg hij. Mrs.; Neavo boog haar hoofd, terwijl Ei' even een wolk over haar donkere oogen trok. Ja, dringend, zei ze, - heel, heel dringend. Natuurlijk is liet een man, dacht. Justus, terwijl hij haar met oogen vol sympathie aankeek. Wat een geluk- hge kerel! Hardop herhaalde hij die overpein zing maar in een anderen vorm. En loopt het ondei-zoek over een gentle man, mevrouw? vroeg hij. Mrs. Neave keek op. Ja, ant woordde zij vlug. Hoe wist u dat? Ik 2ou het werkelijk prettig ge bonden hebben haar te vertellen, waar om ik het raadde, dacht Justus haar bewonderend aankijkend, maar daarmee zou ik een client verliezen en voor het oogenblik is zij mijn eenige, en daarom zijn strengste zakenuiter- lijk weer aannemend, ging hij hard op voort. Niels dan een veronderstelling, mevrouw. Een gentleman, ja. En u wenscht, dat hij bewaakt wordt? Bewaakt? De donkere oogen keken die van den Agent eenigszins veront waardigd aan. Hcelemaal niet. Ik verzoek u hem voor mij te zoeken. Hem zoeken? Ja. Hij is verdwenen. Sinds ruim veertien dagen geleden heeft niemand meer iets van hem ge zien of gehoord. O, kan u mij helpen? Kan u hein vinden'? Justus voelde dat hij tor wille van zoo'n blik een naald in een hooiberg zou trachten te vinden. Wat een dwaas moet dio man zijn! dacht hij. Hem zoeken? Ik zal zeker mijn best doen, zei hij vlug. En ik geloof le mogen zeggen dat mij zelden iets wat ik ter harte neem geheel mislukt. Maar u moet mij alle bijzonderheden, alle feiten opgeven over het verdwij nen van den gentleman, mij zijn naam noemen, een beschrijving van zijn uiterlijk opgeven en alles vertellen wat u denkt dat mij bij mijn wérk van eenig nut zou kunnen zijn. Ik mag zeggen, dat ik altijd volkomen open hartigheid van mijn cliënten vraag, ging hij voort, terwijl zijn scherpe' oogen de blos op de wangen van zijn cliënt opnamen, en altijd met do gelukkigste resultaten. Mrs. Neave knikte. Ik zal volko men openhartig zijn, Mr. Wise, zei ze bedaard, ofschoon ik niemand an ders zou vertellen, wat ik u nu zeg gen zal. Omdat ik gehoord heb dat u volkomen te vértrouwen cn discreet is, even zeer als scherpzinnig, ben ik in mijn leed, dat zeer groot is, dat ver zeker ik u, tot u gekomen. Justus dankte in zichzelf den onbe kende, die zoo'n goed woordje over hem gesproken scheen te hehben. U zal niet in mij bedrogen wor den. zei hij, en ik hoop dat uw leed van heel korten duur zal zijn. En ter wijl ik nu een vel papier en een pot lood neem om eenige aanteekeningen te maken, die mij noodzakelijk voor komen; wil u wel zoo vriendelijk zijn mij te vertellen, wat u denkt dut ik moet weten. Justus had een scherp gelaat, wat ik meen al verteld te hebben, maar het was niet onsympathiek en na een snel len blik uit haar mooie oogen, die in weerwil van de deftigheid des Agents zijn irrnerlijkste gedachten schenen to wiilen doorgronden, nam Mrs. Neave een kort besluit. Zijn naam is Fairfax, zei ze. Zijn voornaam Lari. Een bultenland- sciie naam, ofschoon hij en zijn coders volkomen Engelscb zijn- Maar zijn moeder voelde veel voor dien naam, en en ik geloof dat hij hij hem past, vervolgde zij met een glimlachje. Hij is zes-en-twintig jaar oud, een jaar ouder dan ik. De Agent knikte. Beroep? vroeg hij. Hij heeft er geen. Ofschoon hij zeer ontwikkeld is. Ik vrees dat hij een beetje lui is of liever geweest is. Hij is zeker bemiddeld, niet waar? Ja noen. Ik kan het werkelijk niet zeggen, Mr. Wise, antwoordde Mrs. Neave, terwijl zij den Agent een beetje aarzelend aankeek. llij is rijk geweest. Toen Heeft hij zijn geld opgemaakt? Ja, zei "Mrs. Neave. De Agent knikte. Een beetje of veel? vroeg hij Er trok weer een wolk over liet go- laat van Mrs Neave. Toen keek zij snel op. Niet veel. Hij was heelemaal niet slecht Mr.VN isc, zei ze terwijl haar lippen een 1-etje beefden. Hij was, wat de menschen noemen, een beetje wild geweest. Hij was geheel en al leven en vroolijk- heid. Iedereen hield van hem en hij beschouwde ieder als zijn vriend De mensciien maakten daar gebruik van. en hij was zorgeloos en misschien een beetje onnadenkend, meer niet. En nu den laatsten tijd. Justus leunde voorover. En nu den laatsten tijd? Den laatsten tijd had hij zich zoo goed gehouden. Hij was geheel veran derd, geheel tot kalmte gekomen. Justus hoog. Uw invloed, veron derstel ik, zei hij. De oogen van Mrs. Neave kregen een zachter uitdrukking. Dat iioop ik, zei ze. Eigenlijk ben ik er zeker van. We zijn nu al eenigen lijd bijna een jaar vrienden, en onlangs - ik ben weduwe moet u weten onlangs hebben wij ons verloofd. Het was ech ter twijfelachtig, of wij wel z mden i hebben kunnen trouwen, want ik had 1 zelf heel weinig geld, en toen iit Mr. Fairfax ontmoette was hij zoo goed als geruïneerd. Hij was echter verstan diger geworden. Mr. Wise, hij was geheel van levenswijze veranderd, en ik weet zeker, dat hij, knap als hij is, 'n groot© carrière zou hebben gemaakt Maar? vroeg de Agent verbaasd. O, het is heel vreemd, Mr. Wise, en moeilijk uit te leggen. Maar toch moet ik het doen. Eenige weken gele- den werd Mr. Fairfa'x blijkbaar weer heel rijk. Rijk? Ja. Rijker dan hij ooit te v .ren was geweest. Ik was bang, Mr. W ise, want ik vreesde dat hij weer in schul den was geraakt, en dat hij weer tiaar de woekeraars gegaan was en eou groote som gelds geleend ha l, maar hij veraekerde mij, dat dit niet 't ge val was, dat het geld van hemzelf was en dat er nog veel meer voor hem te krijgen zou zijn. Justus trok peinzend aan zijn bak kebaarden. Vertelde hij u waar dat was? vroeg hij. Mrs. Neave schudde haar hoofd. Neen, zei ze. Dat deed hij niet. Hij vertel le mij alleen, dal het beter was dat :k t niet wist, maar dat het geld werkelijk van hem was Speelde hij niet, denkt u? Neen. Hij had alle soort van spel er aangegeven. En omstreeks dezen tijd, Mr. Wise, begon hij in manier van doen te veranderen. Niet tegen over mij. hij was altijd dezelfde tegen over mij, maar hij werd bleek en ma ger cn scheen ongelukkig te zijn, als of een vreeselijk verdriet hem onder mijnde. Waarover hij niet wilde spreken? Waarove rhij niet wilde »pr kon. Welks besjaan hij niet eens w>Me er- kennen. Maar hij was niet «neer de zelfde vroolijke, lachende persoon van vroeger, en ofschoon hij nooit over dit geheim verdriet sprak, toch be&t«.nd het, en ik ben overtuigd O! ik weet zeker dat dit de corzaak is geweest van zijn vreemd verdwijnen. Justus zat een oogenblik stil en pein zend voor zich uit te staren. Lieve mevrouw, zei bij eindelijk. Alles wat u mij daar vertelt is wer-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5