TWEEDE BLAD. DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1912 Van onzen Reizanden Redacteur OP INTERVIEW IN HET HAAR LEM MERMEERSCHE LAND. (Naar .aanleiding van do in gebruikneming der nieuwe s p o o r 1 ij n e n). n. flet is een merkwaardig verschijn sel, dat niet alleen de steden, maar ook de dorpen hoe langer hoe meer in gebreke blijven behoorlijke wonin gen voor matigen prijs te verschaf fen Ook Hoofddorp lijdt daaronder. Burgemeester Slob sprak mij daar over in het vervolg van het vraag gesprek. Het groote beletsel voor de uitbrei ding van Hoofddorp, aldus merkte Mr. Slob op, is dit, dut dc voor bouwgrond beschikbare perceeltjes door de grondeigenaren zóó hoog in prijs worden gehouden, dat het on mogelijk is, huizen te bouwen, welke ocnigermate kunnen rendeeren. Én de enkele landbouwers, wier jonden tegen het dorp aanliggen, zijn evenmin tot verkoop geneigd, om dat de opbrengst der veldgewassen in dezen lijd vrij belangrijk is Bij bet exploitceren der bouwter reinen heeft men bovendien rekening t> houden met de niet-onbelangrijkc kosten, veroorzaakt door het aan leggen van straten en andere open bare werken. Het is daarom zeer moeilijk om op een stuk grond, waar van de prijs ƒ5 tot 10 per vierk. me ier bedraagt, woningen te bouwen, waarvan de huurprijzen de draag kracht der bewoners niet te- boven gaan. Het is dan ook te voorzien.dat ervan Gemeentewege iets zal moeten worden gedaan, om goedkoope bouw gronden beschikbaar te stillen op verschillenden stand en tegen ver schillenden prijs. Verwacht mag wor den, dat de aanbouw van woningen van verschillend type zal worden be vorderd. Van goeden invloed zal hier op ook zijn het contract inzake de gaslevering, dat deze Gemeente zal sluiten met Haarlem. Gezorgd zal echter moeten worden, dut Hoofd dorp een plattelandsdorp blijft, dat niet ontsierd wordt door z.g. blok- woningen, maar plaats biedt aan zijn - inwoners in een lief, landelijk gele gen, afzonderlijk huisje met daar bij een flink stuk grond, waarop ge arbeid kan worden voor eigen reke ning, wanneer er bij de landbouwers minder werk te verkrijgen is. De heer Slob verzekerde mij zich overtuigd te houden, dat de Gemeen teraad zal willen medewerken om de uitbreiding van Hoofddorp in deze richting mogelijk te maken en kracht dadig te bevorderen, en de Burge meester twijfelde er niet aan, of de bevolking van de Haarlemmermeer schc hoofdplaats zou binnen enkele jaren belangrijk stijgen. Na dit uitstapje kwam het gesprek weer terug op den meer onmiddellijk ken invloed van de spoor op de Meersche toestanden. Daar is b.v. de Beurs, die Donderdag bijna den ge- heelen Haarlemmermeer naar Hoofd dorp trekt Op Donderdag doet men daar meteen af, wat men er te doen heeft. Men betaalt zijn belasting, ver effent zijn zaken met den Rijksbe taalmeester, bezoekt den Burgemees ter. den notarishet Kantongerecht houdt zijn civiele en strafzittingen, kortom bijna de geheele Meer is dan te Hoofddorp bijeen. Maar ook komen er al kooplieden van buiten, uit Rot terdam en andere plaatsen. De spoor zal dit bezoek van vreemde hande laars eei'st recht levendig doen wor den, waardoor concurrentie tusschen de koopers en daardoor stijging der prijzen der producten zal ontstaan. Dan is er de veemarkt, die men met behulp van de spoorlijnen tot 'n zeer belangrijke markt hoopt tc ina- hu. Thans heeft Leiden de groote markt, waar zelis koeien uit Gronin gen en Friesland komen. Men ver wacht i:i de Meer ook uit die Pro vinciën vee ter markt, als de spoor verbinding straks tot stand zal ge komen zijn. Men ontveinst zich ech ter niet, dat het op dit oogenblik een slechte tijd voor het veeinarklwezen h, wijl de boeren thans niet zooveel koeien meer voor den mest houden, lid men mecr-en-meer kunstmest ge bruikt. Met het oog op den aanbouw van huizen, hoopt men ook op billijke ta rieven voor het vervoer van daarvoor beuoodigde materialen. De wijze waarop deze thans worden aange voerd is mede een reden, waarom niet goedkoop kan gebouwd worden. Dat gebeurt nu per schip. Maar nu doet ticli het malle geval voor, dat men maar op éón plaats <le Haarlemmer meer kan binnen varen. Toen de Meer droog gemalen was, kon men nergens mot een boot den polder binnen komen. Want nergens was een sluis in den ringdijk. Bij den aanleg van don inundaliedijk heeft men echter bij Aalsmeer een sluisje gemaakt. Wat nu per boot wordt aangebracht, moet daar in kleine vletjes overgeladen en zoo den polder ingevoerd worden. De aanwezigheid van maar één sluis maakt, dat men nooit voldoende J schutten kan, al deed men dat dag en nacht. Bovendien heeft men daardoor de zen vrij onmogelijken toestand, dat 1 een scheepslading, die over water bv. i van Amsterdam naar den Amsterdani- sehen kant van de Haarlemmermeer most vervoerd worden, eerst naar het zuiden tot Aalsmeer moet gevaren worden en dan weer bijna evenveel J naar het noorden den polder inge- bracht dient te worden. Een beter scheepvaartverkeer is dan ook een dringende eisch. Een verbetering zou al zijn, als men ook bij Vijfhuizen een verbinding te water tusschen den pol der en de Ringvaart maakte. Met die scheep vaar tkwestie staat een andere zaak in v erba tul, waarover i do heer Jacob van Zij verden, een der groote landbouwers 111 het Zuid-Oos ten van den polder, mij al had. ge sproken, toen ik hem des middags in zijn met een vriei-delijken bloementuin omgeven hoeve opzocht. Het gesprek met den heer Van Zij verden, die Ge meenteraadslid en Polderbestuurder is, was van de spoor gekomen op de landbouwproducten, waarbij do heer Van Z. de opmeiking maakte, dat de drie laatste jaren zoo buitengewoon gunstig waren geweest, vooral het vo rig jaar. De vraag lag voor de hand, waar deze gunstige tijd, die vette jaren, aan te donken zijn. Verleden jaar was 't vooral de droge zoni^r, die den grond bersten deed en daardoor den plantenwortels gelegenheid gaf, om dieper in den grond te dringen. Daardoor is het suikergehalte van de bieten, die nog steeds o, oneigen aardige beeldspraak de kurk wordt genoemd, waar de Meer op drijtt, hooger geweest dan anders. Maar ook liet meer gebruiken van kunstmest is een belangrijke factor ten voordeele van eeri milden oogst. )-;i ten derde de verlaging van het waterpeil in den polder. De ouderwetsche boeren \va- ren van meening, dat een droge grond nadeelig zou zijn voor het ge- was. Vandaar dat men den water- stand in den polder hoog hield. De nieuwere denkbeelden winnen echter dermate veld, da» men in het Polder bestuur een meerderheid krec-g voor een lager waterpeil. Maar daaraan zat heel wat vast Het torh al niet be- rgunstigdè scheepvaartverkeer in de Haarlemmermeer, kwam er nog min der gunstig voor te staan, nu de toch ten en slooten door den lagere» water stand ondiep werden. Gevolg was, dat men de watergal gen moest uitgraven. Daarbij vorderde het nieuwe peil een intensiever werken van de stoomgema len. De kosten vat de vernieuwing en wijziging van de watermachines, die' gedeeltelijk al geschied is, zijn zeer hoog. Verdei heelt men uog deze voor ziening te treffen, dat de geheide pa len voor de bruggen, nu zij boven den waterspiegel uitsteken, niet gaan ver zotten. Men ziet hieruit, hoeveel moeite en kosten de nieuwe maatregel heeft ver- oorzaakt. Men heeft nu echter dc vol doening .van een vermeerderde op brengst der landbouwproducten. Men kwam ook hier Lot dezelfde resultaten als in Zuid-Holland, waar men bij iioog waterpeil in het voorjaar koud, zuur en onvruchtbaar land had, waar op de gewassen drie tot vier weken bij de andere ten achter bleven. De heer Van Zijverden verwachte veel voorspoed door do nieuwe lijnen, veel tijdsbesparing en veel gemak. De veehouder uit do Meer, die z"n koeien naar Au sterdam moet brengen en niet bij Aalsmeer woont, moet ties uuents oui eeu uur of twee al op, om de boot van vier uur te halen. In som mige streken, die nog ongunstiger lig gen, moei men nog vroeger op. Ook voor het vervoer van melk- en zuivel producten zoa men wel veel gebruik maken van den spoortrein. Toch zouden de schuilen nog wel veel vrachtgoed behouden, bv. graan en groenten voor do hoofdstad zullen wel per schuit naar Amsterdam ge bracht worden, ook omdat veel lande- ij en niet in de buurt van het station liggen. Zendingen nam liet buiten land zullen echter wol, volgens den lieer Van Z met den trein gaan, om dat die dan ineens in den waggon ge laden wox'den, dia doorrijdt tot de jilaats van bestemming. Voor het per sonenverkeer achtte hij den trein van zeer groot belang. Thans zal men in één dag kunnen doen, waarvoor men vroeger twee, zelfs drie dagen noodig had. Dan zal de streek zeer gebaat worden door sneller aanvoer van be- noodigde artikelen, bv. steenkolen, die men zoo per waggon in de Meer zal kunnen krijgen. De heer Van Zij verden geloofd© echter niet, dat de spoor van invloed zou zijn op den prijs van de suiker bieten, die, naar de heer Van O yen, de directeur der H. E. S. M., meent, omhoog zal kunnen gaan, als do Haarlemmermeersche boer op gemak kelijker w ijze aan de Brabantsche suikerfabrieken kan leveren en daar door tusschen deze fabrieken en die te Halfweg scherper concurrentie zou ontstaan om de bieten uit de Meer machtig te wonion. Thans al levert men in den IJ polder aan het Zuiden. En de fabrieken daar hebben reeds een zestal agenten in do Meer, die de bieten aaukoopen voor hun firma's. De heer Van Zij verden geloofde daar om ook niet, dut de bietenprijzen zou-' den stijgen, omdat do fabrikanten onderling den prijs regelen en dus el kaar niet beconcurreeren. Juist, die vaststelling der prijzen heeft er aanleiding toe gegeven, dat j da boeren in de Meer bezig zijn, oen coöperatieve suikerfabriek op te rich ten. In den loop van het gesprek bracht ik een vraag ter sprake, die wel meer 1 in den polder wordt geopperd, name- lijk deze, of ue spooraiuileg mede van invloed kan zijn, dat de landbouw, die de bestuansbron is van de Haar lemmermeer, plaats zou maken voor tuinbouw. De heer Van Zijverden wees er op, dat men eigenlijk gebrek aan land heeft Een boerenzoon, die zich ves tigt, kan zich met tuinbouw op een paar bunders land een bestaan ver schaffen, wat niet het geval is, als hij bieten of graan verbouwt. Maar voorshands is dit overwegend, dat do prijzen der landbouwproducten veel vaster zijn, dan die van de voort brengselen van den tuinbouw. Neem b.v. do erwten, dio men gebruikt om in busjes in te maken. Deze wei-den verleden jaar voor 50, later zelfs voor G8 per mud verkocht. Een ken nis van nnj heeft dit jaar ook deze erwten verbouwd, maar nu heeft hij deze al moeten aanbieden voor 14. Met kool is het precies zoo gegaan. Vroeger Heeft men hetzelfde gehad met de meekrap. Er werd zooveel van verbouwd, dat men aan den Aals-1 meerderweg een z.g. meekrapstoof op- 1 richtte. Toen kwam echter de aniline- kleurstof in zwang, die men uit de afvalproducten der gasfabrieken ging bereiden en dat maakte een eind aan de meekrap-teelt. Nu houdt men het maar voornamelijk bij den suiker- j biet. Bij ons onderhond had de heer Van Zijverden mij ook gewezen op het. j zeer groote belang, dat Aalsmeer bij de spoorlijnen heeft. Het was de Bur- gemeester dezer gemeente, de heer J. G. Heydanus, <iie mij daarover meer iu den breed© verielue. In een voiigo artikelenreeks, naar I aanleiding van uen auto-tocht langs het nieuwe spoorwegnet, nek ik, op gezag van den directeur der H. E. b. M. de geschiedenis der lijnen opge haald tot lb'JS tuin toe. De lieer lieyUanus wist mij evenwel nog van een vroegere periode mee tc uoeieu. Hoe de plannen voor een spoorwegverbinding gerijpt zijn uit de denkbeelden, die in löttó gepropa geerd zijn door een Comité van Bur gemeesters uit de geheele streeltlioe dc ingenieur Krieger plannen maak te, dio niet, in den smaak vielen, en hoe de Hollandsche Spoor zich mees ter maakte van deze zaak en de 11. E. S. M. stichtte. Lachend vertelde de Burgemeester, dat hij zelfs nog een 1200 van de bijeengebrachte böoo voor de voorbereiding van de oor spronkelijke plannen onder zijn be rusting had, en dal hij die nu maar srlaks, als de nieuwe lijnen geopend zijn, aan de eigenaars zal weergeven. at de bcteekenis van üe spoor verbinding vooi Aalsmeer betrof, zocht ook de beer Heydanus liet zwaartepunt in de snellere verbin ding met liet buitenland. Behalve van de boomkweekerijen leeft Aalsmeer van de bloemisterij. Men begrijpt, dat de kweekers er het grootste belang bij hebben, om de afgesneden bloe men zoo spoedig mogelijk ter bestem- i niing te krijgen. Tot-nu liet dat zeer i veel te wensehen over. Een der firmanten der firma D. J. Tas, dien ik op z'n bloemisterij op- zocht, illustreerde deze bewering door de mededeeling, dat hij van z'n klan ten in de Rijnstreek dikwijls te hoo- ren kreeg, dat men de bloemen spo-e- digor uit Brussel kon betrekken. Ge- lukkig maar, dat de Brusselse he 1 bloemen in kwaliteit niet met de Aals- meersche kunnen concurneeren, an ders ware de Aalsmeerder liandel wel licht to niet gegaan, vóórdat de spoorverbinding uitkomst bracht. Hoeveel nut de bloemkweeker van een sue Lie verbinding met het buiten land heeft, vertelde de lieer Heydanus nnj nog door te wijzen op de zaak van zijn zoon, die o.a. te Weesp een kwee- kerij heeft en daar profiteert van Ue Duitse he treinen, die daar viermaal per dag steppen, om de producten van de cacuoiabricken van Van Hou ten in te nemen, waarvan de heer Heydanus daar in cue mate kon profiteeren, dat de bloemen, die iiij dc8 middags te half 3 in den trein brengt, des avonds om Iialf 9 in de bloemenwinkels te Keulen uitgestald staan. Dat is een ideaal-toestand, dien men to Aalsmeer niet zal kunnen berei ken, ten minste niet, zoolang de lijn AalsmeerNieuwersluis nog niet ge reed is en de zendingen nog over Haarlem naar Amsterdam moeten gaan. Maar toch zal men nu al dade lijk een enorme verbetering in liet vervoer der bloemen, heesters en vruchten verkrijgen. Vooral de ver zending van geforceerde bloemen heeft een groot belang bij snelheid van vervoer. De Je tak van het bedrijf neemt to Aalsmeer groo:e vlucht. Het zijn vcoral de seringen, cLe in 't bui tenland opgang maken. De planten worden, wanneer de bloemen nog io knop zijn naar Amsterdam gebracht, waar men de knoppen in de koelin- richting van liet Blauwhoedenveem laat bevriezen. De bevroren planten worden dan weer te Aalsmeer in de kassen tot bloei gebracht, door haar te brengen in een temperatuur van over do honderd graden. De bebloem de takken worden nu afgesneden en ijlings naar bet buitenland verzonden. Ook sneeuwballen en chrysanthen worden zeer veel uitgevoerd per boot, of per postpakket naar Engeland en Duitschland. Ook de heer Heydanus meende, dat de vrachtbooten wel in de vaart zul len blijven, al zullen zij -den dienst wellicht Inkrimpen. Maar de Buige- meester van Aalsmeer had oaarvoor andere redenen, dan de beer Van Zijverden. De heer Heydanus meende, dat een deel der ingezetenen oe voor keur zal blijven geven aan de boot uit behoudzucht. Ik heb menscben in m'n gemeente, zei de Burgemeester, die neg nooit in: een treui gezeten hebben, zelfs er nooit een hebben gezien... Die zullen het stoomros wel mijden, zoolang de concurrentie hen er niet toe dwingt, om zich tot de moderniteit te bekee- Overigons meende de heer Heyda nus, dat (jet vervoer van aardbeien ook wel per schuit zal blijven geschie den, omdat deze vruchten me: tegen het schudden in do waggons kunnen. Evenals zijn ambtgenoot van de ge meente Haarlemmermeer, klaagde de Burgemeester over land- en woning nood. Wat liet gebrek aan woningen be treft, dacht de heer Heydanus ge bruik te zullen maken van de Rijks subsidie voor woningbouw en het te kort aan land is men al druk bezig aan te vullen door den Stommeerpol der in cultuur te brengen. De heer Tas, dien ik daarover sprak, was eclt- ter niet zoo goed over den grond daar te spreken. Maar wat hij mij zoo al vertelde, deel ik in een sloteartikel mee. JAC. C. M Jr. Buitenlandse): Overzicht DE STAKING IN DE HAVEN VAN LONDEN. Een algemeene vergadering van bootwerkers te Londen besloot het werk to hervatten. Een brief van lord Devonport werd voorgelezen, waarin deze verzekerde, dat do vroegere over eenkomsten in acht zouden worden genomen en verklaarde, dat de werk gevers wenschten do werklieden rechtvaardig en edelmoedig te behan delen. Een vreedzame arbeid was van het hoogste belang voor de haven, en hij hoopte, dat de lange strijd zou eindigen in goede verstandhouding aan boide zijden. Do leider der werklieden, Gosling, gaf denzelfden raad en verklaarde nadrukkelijk, dat lord Devonport zijn woord zou houden. Woensdagmorgen kwamen op ver schillende plaatsen in do Londonsche havenwijken ernstige ongeregeldhe den voor. Drie mannen weiden zwaar gewond door revolverkogels. Deze ongeregeldheden z;jn een ge volg van aanvallen van de gewezen stokers op de ongeorganiseerde ar- heidswilligen. De vechtersbazen bruikten als wapens steenen, knup pels en revolvers. Velen weiden door steenworpen gewond. De politie char geerde herhaalde malen met don wa penstok. De aanvallen schijnen ge organiseerd te zijn met het doel. de vrije arbeiders vrees aan te jagen en zoo te nopen zich van het werk ver der terug te trekken. DE TURKSCHE- KAMER. De Tu.rksche regeering heeft een amendement ingediend op art. 7 van de grondwet, waarbij nan den Sultan het recht wordt, verleend, om in geval van buitengewone omstandigheden de Ka nier te ontbinden, zonder advies van den Senaat, on voorwaarde noch tans. dat de nieuwe Kamer binnen zes maanden bijeen zal komen. De regeering verzocht, dat de Ka mer het amendement onmiddellijk in behandeling zou nemen. Bij de indiening van het amende ment betreffende de ontbinding van de Kamer, verklaarde de regeering do wijzigingen van artt. 35 en 43 van de grondwet, voorgesteld door het kabinet-Said, over te neinen. Ook trok zij een aantal op liet leger betrekking hebbende voorstellen in, o. a dat, waarbij aan militairen wordt verboden, zich met politiek te bemoeien. Uit Ueskjoeb werd gisteren aan do „Voss. Ztg." geseind, dat de Albanoe- zen in Prisjtina aan de regeering een ultimatum gesteld hebben, waarin dc ontbinding van de Kamer binnen 48 uur geëischt wordt. Vóór dien tijd zullen geen onderhandelingen met de Prisjtina gezonden regeerings- commissle worden gehouden. Volgt, do Kamer-ontbinding niet, dan drei gen de Albaneezen met den opmarsch naar Ueskjoeb. De bewoners van KoprulQ, dio aan hangers zijn van het Jong-Turkscho comité, hebben, naar het „Ilbld." meldt, naar Ueskjoeb geseind, dat zij 2000 gewapenden ter beschikking stel len om de oproerige Albaneezen, die Ueskjoeb moenten optrekken, to verjagen. OPSTAND IN MEXICO. Volgens een telegram tut Mexico woeut sedert drie dagen eeu gevecht tusschen regeeriugsiroepeii e:t opstan delingen op 45 mijlen afstand van de hoofdstad. De verhezen der federate troepen worden nu reeds tusschen 50 ui loO opgegeven. REIS VAN KONING ALFONS. Do Spaansche koning is van San Sebastian vertrokken naar Parijs, en zal vandaar naar Engeland gaan. Uit New-York wordt aan het „Ber liner Tageblatt" gemeld, dat de Ame- rikaansche minister van buitonland- sche zaken, Knox, aan Madero, den president van Mexico, en den rebel len-aanvoerder, Orozco, heeft laten vragen. DE VIJANDELIJKHEDEN, waarmee de Amerikaansch© bewo ners worden bedreigd, te doen ophou den. Gebeurt dit niet, dan zullen zij voor de gevolgen verantwoordelijk worden gesteld. („Tel"). DE KONING VAN SERVIfi NAAR WEENEN. Het bezoek van koning Peter van Servic aan keizer Franz Jozef, te Weeneu, zal midden October plaats •vinden. DE STAKING TE GENUA GEëINDIGD. De staking der Genueesche haven arbeiders is geëindigd. Onlusten zijn uitgebleven, evenals de lock-out, waarmede door de readers gedreigd DÉ ENGELSCHE PERS OVER HET „TITANIC RAPPORT. De Times vindt slechts één ding in het rapport aangaande de ..Tita nic" af te keuren, namelijk dat I-ord Onze lachhoek TOC1I EEN BESTE KEREL. Zij. Als onze verloving afraakt, zoude ik je al het waardevolle wat je mij gegeven hebt moeten teruggeven? Hij. Neen, alles niet, mijn gedich ten zou je mogen behouden. TOCH EEN ABONNEMENT. Otto, eet toch niet zoo veel vruch ten, je zult ziek worden. Hindert niets!... Onze huisdok ter krijgt toch een vost salaris! EEN GEDACHTE. In de haven van het huwelijk is de schoonmoeder de havenpolitie. Eerste ruziemaker. Dus ik ben een leugenaar? Tweede dito. Neen, want nu zeg je juist de waarheid. Mersey het onheil uitsluitend aan de (ruiten sporigo vaart van het schip toeschrijft. De koers, dien het schip volgcH, heeft er evenzeer toe bijgedra gen. Overigens vindt do Times het een meesterlijk stuk, welberaden, onpartijdig, helder van uiteenzetting. De Daily Telegraph ver heugt zich o. a. over de veroordeeling van het gedrag van den gezagvoerder dor „Californian". Dit blad, gelijk de Daily Chronicle en andere, sporen het ministerie van handel aan, om te bewerken, dat de in het rapport aanbevolen internationale conferentie spoedig bijeenkomt. De Daily Herald, het arbei dersblad. vindt dat het rapport de White Star Line schoonwascht. Ze noemt liet onzin, van het departement van handel te verwachten, dat het de noodig© hervormingen zal doorzetten, tenzij eeu sterke openbare raeening het er toe dwingt. Dat ministerie, zegt het blad, vertegenwoordigt slechts den regeerenden stand, en staat onder de plak der kapitalisten. DE TOESTAND IN PERZIë. Uit Ardebil wordt gemeld, dat ge neraal Fidarof des nachts een aanval der Sjalisowennen afsloeg. De Russi sche troepenafdeeling had een doocto, zes gewonden, onder wie een officier. DE GOUDWASSCHERIJEN AAN DE LENA. Op grond van het onderzoek, inge steld door senator Manoechin, naar het onlangs gebeurd© bij de goud- wasscherijen aan de Lena, zal rit meester Teresjtsjen. de adjunct van den chef der gendarmerie, terecht staan wegens plichtsverzuim en overschrijding van zijn bevoegdheid. ONGELUK TE ST. PETERSBURG. In een in aanbouw zijnd gebouw in de Ligowostraat zijn des nachts de ijzeren draagbalken der betonvloeren ingezakt De in het gebouw overnach tende arbeiders worden vermist. Hun aantal staat nog niet vast. Het red dingswerk is in vollen gang. HET COMPLOT OP DE RUSSISCHE VLOOT. Gisteren is te St. Petersburg met gesloten deuren het proces begonnen tegen 67 matrozen, beschuldigd een complot te hebben gevormd, dat ten doel had, de officieren te dooden of gevangen te nemen, Kroonstad en St Petersburg te vermeesteren en de regeering omver te werpen. De samenzwering werd reeds in 1910 op touw gezel en zou in de lente van 1911 ten uitvoer gebracht worden, maar het complot werd ontdekt: Op elf schepen werden samenzweerders aangetroffen. De leden van het be stuur bevonden zich aan boord van den kruiser ..Rurik" en op „Sla» va". Daar de Russische revolutionnaï- ren te Parijs begonnen te agiteeren, toen het Russische eskader een be zoek aan Toulon bracht, werden alle gearresteerde matrozen beschuldigd, in betrekking te staan met het revo- lutionnaire comité te Parijs. („Tel."). RIDDERORDE ONTNOMEN. In het Juli-uummer van de Oester- rei chische Rundschau" had baron Van Chlumetzky een artikel gepubli ceerd over het Italiaansche leger, waarin hij o. a. gewaagde van een groot aantal gevallen van insubordi natie en gebrek aan discipline. In ver band daarmede heeft de Italiaansche regeering hem de ridderorde, die hij bezat, ontnomen. („Tel."). Feuilleton Het geheim van de Tower Hill. Uit het Engelscl), door A. WILSON BARRETT. Ja. mijnheer, van gezicht wei, mijnheer. Ilij ging heel vriendschap- pelijk met een groot deel van onze or- Jicieron om. Een aangenaam, open- krirlig gentleman was hij, altijd vroo- t'lk en opgewekt. Een zeer populair man. mijnheer. Weet je toevallig ook, waar hij JU is? vroeg Justus, plotseling met loop bezield. Neen, mijnheer. Dat wil Mrs. Keave -.1 juist weten, is 't niet, mijn heer? Zij vertelde mij dat ten minste. V moet n.l. weten, dat ik haar giste ren toevallig op straat tegenkwam, en omdat zij mij natuurlijk kende en WiBt dat ik Mr .Fairfax kende, om- "et ik hem zoo dikwijls in de omge ving der officieren had gezien, vroeg mij of ik hem misschien nog kort geleden had gezien. Hij scheen ver mist te worden en zij daarover be- ai' te zijn, en zoo van het een op het andere komende, vertelde ik haar, dat het ons werk was naspo ringen omtrent andere menschen te doen, en dat zij niet beter doen kon dan naar u toekomen. Ja, dat was heel attent van je, Dark, zei de Agent na een poosje. En ik waardeer werkelijk zeer je vernuftigheid, liet zal ons zeker van groot nut zijn, dat je dien Mr. Fairfax zoo goed kent. Ik vertrouw, dat jij je oogen goed opc-n zult houden voor het geval, dat je hem tegen het lijf mocht loopen. Maar hoor ik daar r.iet, dat de avondbladen worden rondgeroepen? Ga er eens gauw een halen, Dark. Justus had gelijk, het waren de avondbladen. Het geschreeuw van de krantenjongens drong niettegenstaan de het rumoer op straat tot het kan toor door, en toen hij aandachtig toe luisterde meende de Agent daarttis- sehen te hoorei, roepen: Moord! Moord! vermengd met andere kreten. Had men het lijk gevonden? Was de moord bekend? vroeg hij zich af. Hij trilde van verwachting en op gewondenheid, toen Dark eindelijk met een exemplaar van do „News" en van de „Star" terugkeerde, en met bevende vingers nam hij do couranten uit de handen van den klerk aan en trok zich in zijn eigen kamer terug, om alleen den inhoud te kunnen ver slinden. Ja, daar stond het op een ln het oogloopende plaats in beide couranten. Moord in het East End. Een gentleman met een dolk tot in het hart gestoken. En daarna weer een ander' op schrift Arrestatie van den vermoede! ij- ken moordenaar. Arrestatie van den vermoedelij- ken moordenaar Goede hemel Justus trok aan zijn bakkebaarden, en las met ademlooze belangstelling voort Om half zes vanmorgen onge veer werd in een steeg van de Middle I.ane niet ver van de Minories, het lijk gevonden van een gentleman. De overledene, die omstreeks vijf en veer tig ft vijf tor jaar was en goed gekleed was met een mos doodgestoken zicht baar aan wonden op zijn borst en hals, waarvan er een voldoende zou zijn geweest om het slachtoffer te doo den. De vermoedelijke moordenaar werd gevonden, door den politie agent, die het lijk ontdekte, terwijl de eerste er naast neerknielde met be bloede handen, en met een scherp mes, waarmee hij waarschijnlijk de mis daad bedreven had, in zijn hand ge klemd. Deze man, blijkbaar een zee man tusschen do vijf en twintig en dertig jaar, had, toen hij door den po- litie-agent gearresteerd en van moord beschuldigd word, daar niets tegen in te brengen, en werd naar den naast- bijzijnden politiepost gebracht, van waar hij later naar de Bow Street zou worden overgebracht. Het vreemde omtrent deze misdaad is, dat volgens den dokter, die het lijk onderzocht, dat dadelijk naar de Towerbegraafplaats gebracht werd, de overleden gentleman eenige uren vóór het vinden van het lijk vermoord moet zijn, en dat daarom de vermoe delijke moordenaar in plaats van te vluchten, het grootste deel van den nacht bij het lijk gebleven moet zijn. Een ander buitengewoon feit is. dat, terwijl er geen geld, papieren of an dere bezittingen op het lijk gevonden werden, die geschikt hadden kunnen dienen om zijn identiteit te bewijzen, een onderzoek van den gearresteerde niets dan enkele shillings in zilvsr voor den dag bracht. Hij zelf, die den naam van John Hart aan de politie opgaf, heeft geweigerd de autoriteiten bekend te maker, met zijn woning of eenige andere bijzonderheden omtrent zijn middelen, zijn levenswijze enz. De politie, die een theorie heeft op gezet, dat er meer dan éen persoon de hand heeft in deze misdaad, doet ijve rig onderzoek. Goede hemel Met starende oogen las Justus het artikel weer over en zat er toen zonder zich te bewegen over na te denken. De moordenaar gearresteerd? Maar rntuur!ijk was het de moordenaar niet. Hoe zou dat kunnen? Knielende bij het lijk gevonden met bebloede handen Wel mogelijk, maar Justus zelf zou eenige uren vroeger in de zelfde verdachte omstandigheden go- vonden kunnen zijn als de politic toen op het toGneel verschenen w as. Toch was Justus de moordenaar niet. Niets om de identiteit van het lijk te bewij zen. Neen, dat had Justus o« k ontdekt. .En maar enkele shillings in de zakken van den jongen man. Justus bloosde toen zijn oog op die regels viel. Als zij wat vroeger geweest waren, zouden zij vijftig souvereinen in z ij n zak hebben kunnen vinden, maar zelfs dat zou hein nog niet tot moordenaar ge- 1 maakt hebben. Neen, dat was natuurlijk een on schuldig man, dien de politie uiet haar gewon© onhandigheid gevangen geno men had. En toch, als hij onschuldig was, waarom had hij dan niets willen zeggen Justus verbaasde zich hevig. Hij zelf zou, daarvan was hij over- tuigd, verscheidene mededeelingen ge daan hebben, waarvan de voornaam- 1 ste waren, dat hij had hooren schreeu wen, op het tooneel des strijd9 was af gestevend en den man'vermoord op straat gevonden had. Deze man had dat geschreeuw natuurlijk niet kun nen hooren, maar hij moest het lijk ontdekt hebben en van het bloed aan zijn handen zou hij een of andere ver klaring kunnen geven zooals Justus bij ondervinding wist, terwijl hij naar zijn blanke vingers keek, die hij dien- zelfden morgen me» zooveel extra zorg had afgehoend. Wat zou hij doen vroeg hij zich af Hij kon geen on schuldig man laten lijden voor een misdaad, waarvan hij overtuigd was, dat hij haar niet bedreven had. Maai natuurlijk zou de man toch spreken. Waarom zou hij niet Tenzij de po litie in haar recht was door hem te arresteeren. Tenzij hij werkelijk de misdadiger of een handlanger van den misdadiger was, en na het vertrek van Justus teruggekomen was, door een noodlottige betoovering naar het tooneel van de misdaad gedreven. Het was alles zoo wonderlijk en niet wei nig angstaanjagend, zoo besloot hij eindelijk, terwijl zijn oogen zich een zeetje zenuwachtig op de deur van de kamer des klerks richtten. Gelukkig, dat ik dat mes niet he>. meegenomen, dacht hij, ofschoon het misschien voor dien anderen armen drommel beter geweest zou zijn als ik het wel gedaan had. En gelukkig, dot zij geen gouden souvereinen kunnen herkennen, hierbij stak hij zijn hand behoedzaam in den zak, waarin het igeld nog rammelde. Die vent zou er erger aan toe zijn, als ik het geld daar had gelaten. Zooals de za ken nu staan, heeft hij alleen maar te spreken. O, waarom spreekt hij toch niet l (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5