Binnenland HOFBERICHT. H. M. de koningin-Moeder heeft aan llaar Grootmeester, jhr. De Ka- nitz, opgedragen, om, jiaar aanlei ding van het overlijden van den kui ter van Japan, een Bezoek van rouw beklag te Brengen Bij den Japan- fcClien gezant te 's-Gravenhage. VERSLAG COMMISSIE VOORBE REIDING TAR1EFWET. /erscheuen is een zeer lijvig ver slag van de Commissie van Voorbe reiding der Tariefwct, na overleg met de Regeering en waarin de tegen standers van protectie het ontwerp fel bestrijden als onnoodig voor de bloeiende industrie, als door indus- trieelen niet verlangd, als voor het klein Nederland met buitengewoon gunstige handelsligging onraadzaam, als buitengemeen gevaarlijk om Ne derland in een tarievenooriog te wik kelen door de bevoegdheid, aan de Regefcring gegeven, om retorsiemaat- rcgelen als van jammerlijken invloed «p land- en tuiubouw. De voorstanders verdedigen warm liet ontwerp, dat een einde maakt aan den eenzijdigen vrijen invoer, tnecr fiscaal dan beschermend is, voor de kleine industrie vooral nood zakelijk kan genoemd worden, de con sumptie-prijzen en loonen niet der mate zal doen stijgen als gevreesd wordt, terwijl zij retorsicmaatrege- len toejuichen als een uitnemen den preventieven maatregel. De Regeering sluit zich in hoofd zaak bij deze verdediging aan, stelt eveneens het meer fiscale van het Tarief in het licht, maar daarne vens als nadrukkelijke strekking van het Ontwerp de hulp aan de natio nale industrie tegen buitenlandse he concurrentie, terwijl de Minister van Buitenlandsche Zaken rotorsiemaat- regclcn aanprijst als vooruitgang in den toestand van machteloosheid, waarin wij thans tegen het buiten land verkeeren, erkennende echter dat met beleid en voorzichtigheid van dit wapen gebruik moet worden ge maakt. De Regeering brengt tal van wijzi gingen aan: Ingetrokken worden de rechten op meel, sinaasappels, mandarijnen, ci troenen, gedroogde visch, huiden en vellen gehandhaafd worden o.a. de rech te: op klompen, manufacturen, kle dingstukken, zout, suiker, tabak, specerijen als nieuw worden o.a. voorgesteld ee i recht op bananen ad 1 per 100 kiU-gram. Vermelding verdient eindelijk, dat de Regeering een specifiek recht op papier vervangt door een waarde- recht, variëerende van 6 tot 10 per cent. DE ZEISTER LICHTFABRIEKEN. In den Raad van Zeist kwam in be handeling het rapport van B. en \V. over het adres van den heer Rcnckc, in welk adres grieven werden geuit tegen het beleid van den heer Mooy, als directeur van t gemeentelijk gas- en electriciteitsbedrijf. Na eenig debat besloot do Raad, op voorstel van B. en W„ met algemee- jic stemmen, om het adres van den heer Hencke voor kennisgeving aan te nemen STEUN VOOR BONAIRE. De vereeniging „Oost en West" heeft het initiatief genomen tot het inzamelen van gelden ten behoeve van de noodlijdende bewoners op het eiland Bonaire. Het bestuur der kolonie Curasao doet wat in zijn vermogen is, om Jen grooten nood te lenigen en ook de ingezetenen van Curasao brengen daartoe gelden bijeen. il. M. de Koningin zond een groote gilt, en mor verwacht dat vele Ne derlandeis het hunne ook zullen wil len bijdragen tot hulp der arme bc volking van het eiland Bonaire, daar waar onze Koningin voorging. RE; tELING VAN HET LEVENS- VER/EKERI.NGSBEDKIJF. Ingekomen is bij de Tweede Ka mer een Wetsontwerp tot regeling van het levensverzekeringsbcdrijf, waarin tot stelsel gekozen is liet Eu- gelsche, dal volstaat met algencele puhl'CiieH te waarborgen van de wij ze, waarop iiet bedrijf wordt gevoerd, terwijl de vrijheid van het beheer onaangetast blijft. ECHTSCHEIDING. Ook is ingekomen een wetsont werp tot aanvulling en wijziging der bepalingen van het Burgerlijk Wet boek van Burgerlijke Rechtsvorde ring betreffende echtscheiding en ontbinding van het huwelijk na schei ding van tafel en bed. Daarin wordt de termijn, die moet verloopen tusschen scheiding van ta fel en bed en huwelijksontbinding, van 5 op 3 jaren teruggebracht, ter wijl de eisch tot echtscheiding niet ontvankelijk zal zijn, indien de daad zaken, grond opleverende tot schei ding, met uitdrukkelijke of stilzwij gende toestemming van den eischer hebben plaats gehad. Uit het ontwerp-Nclissen, waaruit veel is overgenomen, is ook overge nomen de bepaling betreffende echt scheiding bij verstek. DE „WESTERBOIJWING" VER KOCHT. De raad der gemeente Renkum heeft Woensdag besloten de uitspan ning Westerbouwing aan te koopen voor f 65.000. Verder stelde de raad een wijziging vast van het uitbreidingsplan der ge meente, waardoor de schoone verge zichten op Wassenaarsheuvel en om geving worden behouden. In de vol gende vergadering zal de quaestie van de electriscbe tram door Zuid- Ousterbeek worden behandeld. BRANDEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag, om twee uur, brak door onbekende oorzaak brand uit in het hoedenmagazijn van den heer Spren kels in de Johannes Verhulststraat te 'Amsterdam. De vlammen grepen spoedig om zich heen, zoodat, toen de brandweer verscheen, het voor- en achtergedeelte van do benedenwoning roods in lichte-laaie stonden. Im be trekkelijk korten tijd was men den brand meester, maar daar d© bewo ners niet thuis waren, kou niet wor den vastgesteld of verzekering do schade dekt Te Herwen (Geld.) is door onbe- ker.de oorzaak afgebrand de villa van mevrouw G. H. S. E. van Erabden, met bijna alles wat daarin was. Do bewoners waren afwezig, alleen een koetsier was thuis. Verzekering dekt de schado. INVALIDITEITS- EN OUDER- DOMSVERZEKERING. Uit Den Haag schrijft men aan „Het Volk": Het werk in de commissie van Voor bereiding vordert met trageri gang. Aan het einde van de zitting van Maandag was de behandeling van art. 61 nog niet afgeloopen. Omtrent de materiëelc belangen die besproken zijn, kan nog worden me degedeeld, dat de minister niet be reid bleek het aantal van vijf loon- klassen uit te breiden tot zeven, zoo als bij de Ziektewet. Hoewel de bc- teekenis van de loonklassen bij Ziek- tewe' en Invaliditeitswet niet geheel dezelfde is, zullen nu tooh, door de weigering van den minister, een ar beider met een loon van (8 en een ai.der met een loon van 12, beiden in de tweede loonklasse vallen, cn dus evenveel premie betalen. Een belangrijke disoussie had plaats over de definitie van invalidi teit in art. 60. Dit artikel luidt in het ontwerp; „Invalide is hij, die tenge volge van ziekte of gebreken buiten staat is om met arbeid, die voor zijn krachten en bekwaamheid is bere kend en die met het oog op zijn op leiding en vroegere bezigheid hem ln billijkheid kan worden opgedragen in de gemeente waar hij arbeid verricht of het laatst verricht heeft of in een naburige soortgelijke gemeente oen dorde te verdienen van hetgeen licha melijk en geestelijk gezonde perso nen, van dezelfde soort en van soort gelijke opleiding, in die gemeente met arbeid gewoonlijk verdienen." De verdienste van een derde van het loon kwam nu niet weer ter spra ke. Dat is geschied bij de algcineene beschouwingen in de vorige weck. Thans werd gevraagd naar de juis te uitlegging van de redactie en voor namelijk de vrees geopperd, dat men een zwaren invalide, die nog wel b.v. een portiersbaantje kan vervullen, het invaliditeitspensioen zou onthou den. Men gaf daarom in overweging het woord bezigheid te veranderen in beroep. Uit het antwoord van den mi nister bleek, dat hij, evenals de com missieleden die vrees voor misbruik koesterden, een milde uitlegging ge- wenseht vond. Intussclien miste men daarvoor de noodige waarborgen tn de redactie van liet artikel. Men zou b.v. volgens de Ietter der wet, arbeid kunnen opdragen, die in de gemeente enz. niet voorhanden was, en op dien grond pensioen weigeren. Daarom werd aan den minister aangeraden aan het slot van het artikel voor het woord „arbeid" in te voegen: „der gelijke", waaruit onmiddellijk zou voortvloeien, dat alleen die arbeid zou mogen worden opgedragen, die i i de gemeente enz. inderdaad ver richt wordt. Voorts werd er op gewezen, dat sommige gemeenten van zeer grootcn omvang zijn, zoodat men van een ar beider die invaliditeitspensioen aan vraagt, op grond dat hij in zijn naas te omgeving niet meer dan een derde van zijn vroegere loori kan verdie nen, zou kunnen eischcn, dat hij in een vele uren gaans van zijn woon plaats en bloedverwanten verwijder de streek ging arbeiden. In plaats van gemeente wilde men daarom le zen: woonplaats of plaats. Daar de redactie van dit artikel voor een groot doel de geiieele wet bche-erscht, wilde de minister ntet aui stonds over de gevraugue wijzi gingen een beslissing geven. Aan het slot van de Maandagzit- ting werd nezwaar gemaakt tegen den ouderdomswachitijd van J248 premien, waaitiuur ïtuuiud pas na JJ4 i jaar verzekerd te zijn geweest, ou derdomspensioen kan vorderen. Sommigen wilden dien wachttijd ge heel laten vervallen, omdat hij voor de invaliditeitsverzekering wel, maar voor de ouderdomsverzeKermg niet ncodig is om misbruik te keeren. Wil iemand zich laat verzekeren (later dan het 35ste jaar is dat toch niet mogelijk volgens art. 3b), dan zou hij Ook zooveel minder pensioen ontvan gen. Anderen hadden tegen een wachttijd op zichzelf geen bezwaar, maar vonden 24 jaar te lang. Gsteren werd aan „Het Volk" ge meld: inzake den wachttijd van 24 jaar voor de ouderdomsrente is gebleken, dat de minister ter voorkoming van ei ermen administratieven rompslomp in eik geval een korter wachttijd, b.v. van 5 jaar gewerischt acht. Of dit verzekeringstechnisch mogelijk is, zal met den wiskundigen adviseur wor den overwogen. Bij art. 62 heeft de minioter toege zegd, dat bij de berekening van de uitkeeringen het 325-voud van het tctaal premiebedrag niet gedeeld zal worden door het totaal aantal weken, wdarover de verzekering heeft geloo- pen, maar dat daarbij b.v. de weken van de jaren na het 65ste jaar uiet zullen meetellen. Daardoor zal wor den voorkomen het groote bezwaar, dat iemand door tot zijn 70ste jaar te blijven werken, minder zou ontvan gen dan wanneer hij op zijn 65ste invaliditeitsrente trachtte te verkrij gen. Met den wiskundigen adviseur za! worden nagegaan, of het moge lijk is, den grondslag met 12 pet. in plaats van met 10 pet. te verhoogen, evenals in het ontwerp-Kuyper. Bij art. 65 werd krachtig bepleit om een ontzegging van invaliditeitsren te op grond van het plegen van een misdrijf niet anders dan tijdelijk uit te spreken, om later op bedreven hardheid te kunnen terugkomen. Bij art. 67 werd aangedrongen op verkorting van den wachttijd voor de toekenning van de weezenrente, evenwel zonder succes. EEN „OPENBARE" LEESZAAL. Door den raad van Zeist is een jaarlijksche subsidie van ƒ300 ver leend aan de aldaar gevestigde „Ooenbare Leeszaal", op voorwaarde, dat in deze leeszaal geen lectuur ter lezing zal gelogd worden van socia listische, onzedelijke of anti-religieu- zö strekking. (Tel.) NED. BROOD-, KOEK- EN BANKET- BAKKERSJ30ND. Te Schiedam is Woensdag de 30ste algemeene vergadering van den Ned. Brootk-, Koek- en Banketbakkers bond gehouden. Deze jaarvergadering viel samen met liet 25-jarig bestaan der afdeelmg Schiedam en daarom had de jubiieerende afdeeling zich be ijverd, deze algemeene vergadering op bijzonder feestelijke wijze te ont vangen. Do voorzitter wierp in een korte openingsrede een terugblik op liet af geloopen jaar, dat hij een zeer bewo gen tijdperk voor de bakkerij noem de. Hij hoopte, dat deze jaarverga dering, evenals haar voorgangster, naar wensch zou mogen slagen. Vervolgens werden aan de orde ge steld de jaarverslagen van den secre taris en van den penningmeester, welke verslagen reeds in het orgaan van den bond zijn opgenomen. In het jaarverslag van den waar- nemenden secretaris, den heer G. IL JapiKse, wordt er op gewezen, dat als gevolg van de behandeling van de Bakkerswet van minister Talma het jaar 1911 wel het woeligste is geweest voor de bakkerij. Het station van Maalderij en Bak kerij te Wageningen nam belangrijk in bloei toe en mag zich in groot suc ces verheugen. De Bond ageerde togen de voorge stelde rechten op meel. Het bondsor gaan genoot bij voortduring groote belangstelling. I-Iet aantal leden van den Bond be draagt thans ongeveer 1300, het gel al afdeelingen 36. Na oenige discussie werden het jaarverslag en de rekening en verant woording goedgekeurd. In het oentraal-bestuur werd lierko- zen de heer J. F. H. Wilmink, te Amsterdam. Tot voorzitter van den Bond werd herkozen de heer G. Slagt, te Bever wijk. GEREF. VEREENIGING VOOR DRANKBES IRUDING. De twaalfde jaarvergadering van de Gereformeerde Vereeniging voor Drankbestrijding is Woensdag te Utrecht gehouden. De voorzitter, ds. W. H. Gispen uit Zwolle, wees ln zijn openingswoord op den bloei van de vereeniging. Het aantal afdeelingen bedraagt thans 80 en de vereeniging telt nu 2450 leden. Prof. dr. J. C. de Moor, te Kampen, werd als lid van het hoofdbestuur herkozen. In de plaats van den heer A. Dijkslerhruis, die als penningmeester bedankt had, werd benoemd de heer C. Buitendijk, te Amsterdam. EEN REQUEST VAN „MERCURIUS" De Nationale Bond van Handels- en Kantoorbedienden Mercurius heeft een circulaire gericht tot de hoofden van handelskantoren om aan te drin gen op vervroegde Zaterdagmiddag- sluiting. DE VERVROEGDE WINKEL SLUITING. Na oen zeer drukke discussie word door den Raad van Sneek met 7 van de 12 stemmen conform het voorstel van het dagelijksch bestuur besloten, afwijzend te beschikken op het ver zoek van handels- en kantoorbedien den, om vóór 's morgens 7 uur en na 's avonds 9 uur de winkels gesloten te houden. PROVINCIALE STATEN VAN UTRECHT. Tot lid van de Provinciale Stalen van Utrecht, in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer D. P. Hamers, is bij enkelvoudige can- didaatstelling gekozen de heer J. W. Jorissen, geneesheer en lid van den Raad van Amersfoort. EEN ARMENHUIS TE HILVERSUM. Het Vrijzinnig Nieuwsblad voor het Gooi, „Vooruit", schrijft: Zooals men weet, bood dc heer B. W. Blijdenstein alhier voor cenigcn tijd aan de gemeente Hilversum een schenking aan tot een maximum van ƒ50.600, voor het oprichten van een instelling voor ouden van dagen, on der voorwaarde dat de gemeente een zelfde som daarvoor wilde geven. De Raad benoemde naar aanlei ding van dit aanbod een commissie uit zijn midden, bestaande uit de hoe ren De Groot, Hingst, Van der Lin den, Nieuwenhuijzen en Rutgers, ten einde deze zaak in onderzoek te ne- meii. Deze commissie is met haar arbeid gereed gekomenzij heeft liet resul taat van haar onderzoekingen neer gelegd in een rapport, dat eerst daags zal verschijnen. De commissie adviseert den Raad om de vorstelijke gift te aanvaarden en over te gaan tot de oprichting van een huis voor ouden van dagen, mits dit aan de gemeente niet meer dan 80.000 kost. De commissie zou de sticiiting eens deels willen ingericht zien voor oude mannen en vrouwen, die kosteloos verpleegd worden en anderdeels, streng van de eerste afdeeling ge scheiden, voor ouden van dagen, die een matig verpleeggeld betalen. MAROKKO-WEE! De Tel. schrijft: Het liet zich reeds lang aan Jen, dat de zaken op Marokko de zooge naamde witte stad achter het .Paleis voor Volksvlijt", wel te begrijpen geen normaal verloop zouden hebb >ii. Het gebeurt zoo vaak, dat de f:naie eeuer „artistieke" onderneming ten onzent, zich afspeelt in het bijzijn van advocaten en deurwaarders, dat wij er niet al te verbaasd over slaan Do proloog speelde zich af in den nacht van Zondag op Maandag, Daar vond de directie 's morgens de kas opengebroken en geleedigd. Het ont vreemde Ixxlrag was pl.m. f 400, alles zilvergeld. Nauwelijks was dit oeni ge schuldeischers ter oore gekomen, of zij vroegen en kregen verlof, be slag" te leggen op de recette van Dins dagavond. Dies verscheen Dinsdag avond voor do witgepleisterde kassen een deurwaarder met zijn getuigen en verder gevolg. Wat men in kas vond, was niet voldoende voor hot schrijfloon van den berg papperas- sen, die het gevolg zullen zijn van dit intermezzo: het kapitale bedrag van f 19! Naar verluidt wachten nog meer dergelijke verrassingen en zal de strijd om Marokko in Amsterdam niet minder heftig worden, dan ginds aan de Afrikaansche kusten... Onder de schuldeischers behoorden o.mde weinige Marokkanen, die daar voorstellingen gaven. Dezen had den goeu gage ontvangen en beklaag den zich deswege bij hun consul, wel ke daarna voor hen optrad. Is het niet eigenaardig, Marokka nen, die te velde trekken tegen Ma rokko... in Amsterdam? EEN MOEDIG MEISJE. Dinsdagavond riepen eenige kinde ren, die aan den hoek der Wolwe- versliaven te Dordrecht aan het spe len waren, dat er een te water was gevallen. Gelukkig kwam juist de der tienjarige Jansje Bouman aanfiet sen. Zij zette haar rijwiel tegen een bank, trok haar mantel uit en zag, dat het ongeveer zesjarige zoontje van D. in de haven lag. Het was hoog water en dus zeer diep. Het knaapje spartelde nog, doch draaide zich al spoedig op zijn rug en zonk weg. Jansje Bouman was direct te water gesprongen en slaagde er iu het kind te grijpen. Zij bracht het al zwemmende tegen den kant aan; er waren mensobeu te hulp gescholen en de drenkeling werd voorzichtig met een haak opgehaald en naar huis gedragen. Ook de flinke zwemster werd op den kant geholpen en ging naar huis. Het eigenaardige is, dat het moedige kind de dochter is van iemand, die zich ook reeds vele ma len verdienstelijk heeft gemaakt met het redden van drenkelingen, den heer G. Bouman. DE HANDELSBETREKKINGEN TUSSCHEN NEDERLAND EN DüITSCiiLAND. De Berlijnsche correspondent van liet „Hbld." telephoneert: Het in de afgeloopen week door ons gepubliceerde artikel over de han delsbetrekkingen en de kans op een nieuw handelsverdrag tusschen Duitschland en Nederland, overgeno men uit de „Voss. Ztg." en eveneens verschenen in een Hamburgsch blad, wordt thans, nagenoeg letterlijk, af gedrukt in de „Berl. Börsen Cour tier" en de „Berl. Lok. Auz.". Het vermoeden rijst, dat dit artikel, in direct gericht tegen de invoering van de scheepvaartrechten, gelanceerd wordt door een Duitsche belangheb bende partij en de hardnekkigheid, waarmee dit geschiedt, doet de vraag rijzen of men in de Wilhelmslrasso te Berlijn, waar het ministerie van oorlog gevestigd is, hieraan wel vreemd zou zijn. VERPLEGING VAN VERWAAR LOOSDE MEISJES. Het kasteel Severen te Amby, bij Maastricht, met parken en uitge strekte landerijen, is voor ƒ33000 aai.gekocht voor de verpleging van verwaarloosde meisjes. Het gesticht van den H. Vincentius öl Paulo te Maastricht, voor verwaar loosde meisjes, speciaal voor voogdij en regeeringskinderen, en bestuurd door de zusters „de la miséricorde", werd le klein op den duur. Een deel der kinderen zal nu gehuisvest wor den op Severen, dat weldra bevolkt zal wordener zal o.a. nog een school bijgebouwd worden. Stadsnieuws Examens Ned. Toonkun- stmaarsvereeniging: 's-Gravenhage, 31 Juli. Van do 5 caudidaten is lieden geslaagd voor piano (lager onderwijs) mej. A. B. M. L. V. W. Bal van Reede van Oudts- hoonn de Matakka, uit Don Haag. Eén candidaat was door ziekte ver hinderd aan 't examen deel te nemen. De Haarlemmermeer lijnen. Vanmorgen werd een proefrit over de lijnen van de PI. E. S. M. gemaakt door het Rijkstoezicht, in gezelschap van de Directeuren, de heeren 's Jacob en Van Oyen. Gelijk men weet ge schiedt morgen de plechtige opening. Onder de genoodigden bevonden zich de Ministers van Waterstaat cn van Oorlog. De laatste, de heer Colijn, is, als bekend, uit de Haarlemmermeer geboortig. Verder o.a. de Commissa rissen der Koningin in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, Burgemees ters en andere autoriteiten, en de wa terschapsbesturen. De feesttrein vertrekt Vrijdagmor gen te kwart over tienen van het Jste perron in het station Haarlem, is om 10.21 aan de halte aan den Rijks straatweg naar Amsterdam, te 10 38 te Vijfhuizen en te 10.52 uur te Hoofddorp. Daar worden de ge noodigden ontvangen als gisteren is aangegeven en toegesproken door Mr. Slob. Te 11.37 wordt naar Aalsmeer gereden, waar de Burge meester de gasten zal ontvangen en toespreken. Te 12.48 is men te Hoofddorp terug, waar het gezel schap in „De Landbouw" de lunch gebruikt. Aan tafel zullen de directeuren der H. E. S. M., de heeren Van Oyen en '8 Jacob, liet woord voeren. Om 2.48 vertrekt de trein naar Lei den. Te Roelof-Arendsveen wordt door verschillende autoriteiten het woord gevoerd. Van 4.23 tot 5.23 is men te Leiden. Daar wordt gesproken door den heer Van Oyen. Over Hoofddorp rijdt men dan weer naar Aalsmeer om de gasten thuis te bren gen cn vandaar naar Haarlem terug met hetzelfde doel. Om 7.20 komt de feesttrein te Haarlem aan. Te Hoofddorp en Aalsmeer wordt den gcheelen dag feest gevierd. Zaterdag 3 Augustus worden do lij nen voor hot publiek open gesteld. CONCERT IN DEN IIOUT. I-Iet programma voor Vrijdag 2 Augustus luidt: 1. Volksliederen. 2. Wilhelmina Marsch, Wesly, 3. Ouverture Les Martyrs, Doni zetti. 4. Grande Fantaisie de l'opéra Er- nani, Verdi. 5 Ouverture Ein Morgen, Mittag und Abend in Wien, Suppé. 6. Zes Oud-Hollandsche liederen, Valerius. 1. Klage. 2. Krijgslied. 3. Afscheid. 4 Bergen op Zoom. 5. Dankgebed. 6. Wilhelmus van Nassauwen. 7. Morgenblatter, Walzer, Strauss. 8. Potpourri aus der Posse Der Meistersiuger von Berlin, Liuckc. EINDEXAMEN IL B. S. 5-j. CURSUS. NOORD-HOLLAND. Alkmaar (West), 5de groep. 5 Afge wezen, 2 teruggetrokken. Gesl.: H. v. Beekuin, P. Blankevoort, K. E. van Dijk, N. Kruijt, F. C. L. Kuipers, allen stadgenoolen. EX. M. U. L. O. Utrecht, 30 en 31 Juli. Gesl. voor dipl. A.: II. R. de Wilde, uit Haarlem. EXAMENS ENGELSCH L. O. 's-Gravenhage, 21 Juli. Gesl. J. Mer kuur. van Haarlem. Hondenlast. Tegen J. v. V., wonend© Kinderhuis- vost werd gisteren prooes-verbaal op gemaakt omdat zijn hond, die volgens bevel van B. en W. van 8 Mei-8 Aug. gemuilkorfd moest loopen, ongemuil- korfd in de Zijlstraat wandelde. Woensdagmiddag omstreeks twaalf uur raakte een ledige, onbespannen vierwielige wagen van J. R., vracht rijder te Schoten, ter hoogte van do Turfsteeg in het Spaarne. Ge». Voorwerpen. Terug te bekomen bij: J. F. Keysper, Pres. Steijnstraat 50, Schoten, een stuk papier met geld. A. Koks, Oranjeboomstraat 81, een rammelaar. M. Raaphorst, Morinnesteeg 6, een kinderzak. J. Eggerart, Cornellssteeg 9, een blik kruikje. H. Baaij, M. v. Heemskerkstraat 60, een portemonnaie met inhoud. J. Anthonisse, Wolstraat 12, een wandelstok. J. kenselaar, Leidsche Zijstraat 2, een damesporlemonnaie met inhoud. A. Bauweiis, Parklaan 80 B, een armband. Rubriek voor Vragen Geabcrn lieerden hebben liet voorrecht, VTAgen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in tc zonden bij de Kodnclie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 68. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven on too spoedig mogelijk. Aon vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Mevrouw verandert met Augustus van dienstpersoneel en nu doet zich de vraag voor, wanneer naar plaatselijk gebruik dit personeel kan vertrekken? ANTWOORD. Gewoonlijk laat men 't personeel vertrekken na afloop der werkzaamheden aan het middagmaal verbonden. Of dit plaatselijk gebruik is in dien zin, dat er van werkelijke gewoonte, in den zin van recht, spra ke is, zouden wij niet durven beslis sen. VRAAG. Ik verhuurde tegen 1 Aug. a s. een nette woning aan twee dames. Nu blijkt dat de a.s. bewo ners minder nette menschen zijn. Kan ik weigeren hen het huis te la ten bewonen? ANTWOORD. Neen, u zult wat u verhuurd hebt, moeten leveren. Moch ten zij het perceel gebruiken voor een ai der doel dan waarvoor het bestemd is, vraag dan ontbinding van het contract. Dat wordt dan natuurlijk een procesje. VRAAG. Wanneer men een dag meisje gedurende de vacantie haar gewone loon betaalt, is men haar dan nog kostgeld verschuldigd? ANTWOORD. Het is gebruik, liet meisje ook eenig kostgeld te geven. Veelal bedraagt dit evenveel als het loon. Dus krijgt zij feitelijk een dub bel weekloon. VRAAG. Alle voorwerpen blijven •aan mijn vloer en tafelzeil vastkleven. Wat is hiertegen te doen ANTWOORD. Eerst weten waar mede vloer en zeil behandeld zijn. Uit de Omstreken HALFWEG. Mej. F. M. Iliechelman, onderwij zeres aan de o. 1. school alhier heeft met ingang van 1 November {i.s. als zoodanig eervol ontslag gevraagd. SLOTEN. Vanwege do alhier bestaande afdee ling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, zal alhier 20 Augus tus a.s. eene vrije paardenmarkt wor den geliouden. VELSEN. Openbare vergadering van den Ge meenteraad van Velsen op Woensdag 7 Augustus 1912, namiddags 7 1/2 uur ten gemeentehuize. Onderwerp: Voortzetting der behan deling van het Werkredenreglement. EXAMENS M. U. L. O. Utrecht, 30 en 31 Juli. Gesl. voor dipl. A.: mej. H. J. A. Mulder, van hier. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen: K. Brauer, Munchen, Hotel de 1'- Ooeaan, 2 pers. Koepker, Rostock, Hotel Beau Site 3 per». L. Kopke, Amsterdam, idem. Milchncr, Lossen, idem, 4 pers. F. Latorf, Amsterdam, idem. E. Mayer, Munchen, idem, 5 pers. Mevr. L. Latorin, Stuttgart, idem. Mej. T. Eerwindt, Velp, idem. Moj. M. Lcwin, Rusine, idem. M. W. de Wilde, Amsterdam, idem. Wynandp, idem, idem. M. L. Zijl, idem, idem. A. Kern, Genève, idem, 8 pers. v. Sloten, den Helder, idem. Kaoper, Amsterdam, idem, 5 fiers. C. G. M. Kraakman, Rome, idem. W. A. Dek kei, Worrnerveer, Pen sion Marina, 6 pers. ReelingBrouwer, Tiel, idem, 5 p. Jhr. P. Quarles v. Uf/ord, Haarlem, idem, 3 pers. If. Tirsch, Bramschweig. Hotel Gr. Badhuis. \Y. Schottler, idem, idem. J. Straatjens, Den Haag idem. v. Wessum, Amsterdam, idem. Mevr. Goldschmidt, Breslau, idera, 2 pers. G. Ewelt, Amsterdam, Iverkdwars- pad 2, 2 fiers. W. H. Weselin, Naarden, Pension Seinpost. W, H. Brookner, Amsterdam, idem, 2 pers. H v. d. Weerd, Utrecht, Heeren- straal 3. J. F. v. Emmelt, Amsterdam, Zoo- strant 12—14, 4 pers. v. Eyk, idem. idem, 3 pers. Mannheim, idem, idem. Rademaker, Amsterdam, 5 pers, A. Trijbcl, idem. Jan Sfecnstraot 11, 4 pers. Neubergen, Amsterdam, Hultestr, 38a, 3 pers. v. lift aren, Utrecht, Kostv. straat weg 11, 3 pers. Berkens, Haarlem, Pension Cass Cara, 4 pers. Dames Bolle, Amsterdam, idem, 2 pers. A. Lodeman, Berlijn, Grand Ho tel Wfist, W. Digdor, Weenen, ïckem, 7 per» Westerman, Rotterdam, idem, 5 p. Mr. von Gustorf, Neassen, idem, 2 pers. C. Kausler, Londen, idem, 4 pers. A. J. Veder, Amsterdam, Kanaal- weg 21, 2 pers. Fam. Bruins Slot, Waddinxveen, Villa Mon Plaisir, 3 pers. J. Swaan. Nieuwstr. 25, 3 pers. J. v. Os, idem. idem. 3 pers. Fam. P. F Bijl, Diaeomehuisslr. 34, 5 pers. Kerk en Schooi EEN INDISCHE UNIVERSITEIT. Het Bat. Nbld. meldt dat na de gift vau f 150.000, door een Indisch con sortium, voor de te stichten hooge- school ook de vennootschap „Bouw- ploeg" oen schenking hecif "edr.an, welke In belangrijkheid n,ui i.- i ,iïk> doelde gift niet onderdoet. Do vennootschap bood nl. do Uni- vorsiteits-vereeiaging een terrein vooi den houw eeuer hoogeschool aan op het land Gondangdia, welke aanbie ding vergezeld ging van de belofte van kusteloozen bouw der school, een gift die te becijferen is op f 200.000. Zoodat de oprichting van de Indi sche universiteit nu een kwestie is van nog maar betrekke'i,k korten tijd, zegt het blad. Sport en Wedstrijden SCHAKEN. HET TOURNOOI TE BRESLAU. De uitslag van de vijftiende rondd is: Spielm&iin wint van dr. Tarrasch, Lowtzki wint van Treybal en Burn wint van Cohn. Carais verliest van Rubinstein en Barrasz verliest van Mieses. Balla maakt remise tegen Lewitzki, Marshall maakt remise tegen Pree- piorka, Teichmann maakt remise te gen Duras en Breyer maakt remi98 tegen Schlechtcr. De afgebroken partij tusschen Mie ses en Teichinan heeft Teichraonn ge wonnen. Do stand na de vijftiende rondo is: Rubinstein en Teichmann 10 1/2, Duras, SchLechtor en Tarrasch 10. WATERPOLO. H. V. G. B. Een zevental van Haarlemsche re serve-spelers, aangevuld met een tweetal spelers van het le zevental, komt a.s. Zondag te Amsterdam uit tegen de Dolfijn II, op een door de zvvemvereeniging de Dolfijn georga- niseerden waterpolo-middag. LAWN-TENNIS WEDSTRIJDEN. Op de Gravelbanen ten noorden van het Grand Hotel te Zandvoort zuilen op Vrijdag 2, Zaterdag 3 en Zondag 4 Augustus 1912 internatio nale Lawn-Tennis wedstrijden ge speeld worden, volgens de bepalin gen van den Ned. L. T. Bond. Aanvang der wedstrijden op Vrij dag 2 Aug. des voormiddags te j# uurZaterdag en Zondag op door d» Commissie te bepalen tijd. CRICKET. DE VIJFDE TOER DER KREKELS. Evenals vorige jaren is het ook na weer gelukt een combinatie van N» Hollandsche cricketera te zarnen to brengen onder den naam: de Krekels. Oorspronkelijk alleen een Ilaarleio* sclie combinatie, worden thans ook Amsterdtunscbe en Zaainsche speler* opgenomen.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6