Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET 40MNKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 2 Aug 1912. Hoogste barometerstand 762.7 m.M. te Hortalaagste 751.3 m.M. te Ler wick. Verwachting tot den avond van 3 Augustus: Wind: zwakke tot matigen Weste lijken tot Zuid-Westelijken of Zuide lijken wind. Gesteldheid van de lucht: gedeelte lijk bewolkt, later waarschijnlijk re gen. Temperatuur: geringe verandering BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vur 760 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 7G0 m.M. OPGAVE VAN J JOH M. SCHMIDT-Opticien 8S ZIJLSTRAAT HAARLEM. Thermometerstand 2 Augustus Hoogste gisteren K. 66" Laagste heden nacht. F. 66 Hedenmiddag 12 uur F. 64 HOOG- en LAAQWATERSTANDEN 3 Augustus. Hoog water. IJmuiden v.rn. 6a. 3m.;n.m. 6 u. 20m Katwijk v.rn. öu. 88 m.;n.m. 6u.55m Petten v.rn. Cu. 23 in.; n.m. 6a. tOm Laag water. Hmuidenn.m. 2a. Sm.; v.rn. 2u. 20m Katwijk v.rn. lu. 43 m.; n.m. 2 u. m Petten v.rn. 3u. 33 m., n.m. 3 u. 66m Het aansteken der lantarens van rijwielen, autos en andere voertui gen, moet te 8 u. 27 m. geschieden. ter eere van den geboortedag van li. M. de Koningin-Moeder. Op den Duin klonken reeds vroeg in den helderen morgen de klokken van liet carillon, dat do heer Vincent op zoo voortreffe lijke wijze weet te bespelen. Tal van toehoorders stonden er dan ook ge schaard om „Naatje van den Dam', en zelfs de jongere generatie, die nu van haar vacantie geniet, was in. sterken getale opgekomen. Later op den dag, om 12 uur des middags, werd de parade gehouden, die zooals altijd, ook nu veel bekijks had, terwijl op verschillende tijden von den dag van verschillende kerken de klokken de nationale liederen speelden en over de AnistelaUwl eene gezelligheid brachten, zooals zij steeds op hare nationale feestdagen kent. G. VAN RIJN. Op 65-]arigen leeftijd is gistermid dag te Rotterdam overleden de heer G. van Rijn, bibliothecaris der gemeente, die v«i heeft bijgedragen lol reorgani satie der openbare bibliotheek en het stichten van eenige openbare leeszalen terwijl hij door novorsching en publi catie der geschiedbronnen der Maas stad de gemeeute zeer aan zich heeft verplicht. INVALIDITEITS- EN OUDERDOMS- VERZEKER1NG. De commissie van voorbereiding der Invaliditeits- en Ouderdomsver- zekering bracht het tot art. 208 (be taling der premie). Zij hoopt, zij 't ook door verlenging van haar ar beidsduur tot heden vergaderde zij van half elf tot vier uur heden met liet verslag gereed te komen. Over het resultaat valt weinig te zeggen. Er werd een groot deel van den tijd besteed aan een bespreking van de redactie, die, mede als gevolg van de ingewikkeldheid van liet on derwerp, hier en daar verbetering en verduidelijking vraagt. De Minister van Landbouw was daarbij zeer tege moetkomend. Over zakelijke wijzigin gen bepaalde hij zich in den regel tot een toezegging van nadere over weging en overleg met zijn financleo- len adviseur, zoodat omtrent de defi nitieve wijziging van liet ontwerp, als gevolg van het overleg, nog weinig valt te zeggen. De algeuieene indruk blijft echter, dat de Minister zeer beslist vasthoudend aan liet beginsel van verplichte verzekering, dat aan zijn ontwerp ten grondslag ligt zeer groote neiging toont aan bezwa ren, ook van tegenstanders, tege moet te komen. Indien men Vrijdag gereed komt, mag worden verwacht, dat het verslag in het begin van Sep tember publiek zal worden. Het overleg over de administratie ve rechtspraak, dat in de eerste dugen van September zou worden gehou den, zal, naar wij vernemen, vermoe delijk worden uitgesteld, indien het ook maar op eenigerlci wijze vertra ging der behandeling van de invali diteits- en ouderdomsverzekoring zou ten gevolge hebben. De Regecring stelt liet toch ten zeerste op prijs, dat niets aan de tijdige afdoening van dit ontwerp in den weg komt le filaan. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is met in gang van 1 September 1912 aan den adjunct-directeur bij den dienst der teiegraphie J. J. de Regt, op zijn ver rock, als zoodanig eervol ontslag ver leend. Is toegekend de aan do orde van Oranje-Nassau verbonden eere-me- duille in zilver, aan J. van Bleirkom, kan toorbediende bij de firma G. Duuring en Zoon, makelaar, in koffie en thee, to Rotterdam; in brons, aan mejuffrouw E. Al ders, dienstbode bij mevrouw de we duwe J. C. Hars veld t-Bielen to Den Haag, en aan mejuffrouw G. M. Blon, dienstbode bij mevrouw de weduwe T. C. M. II. RijckevorselBonniko, te Amsterdam. HOOFDCURSUS KAMPEN. Toegelaten voor plaatsing op de.n hoofdcursus ter opleiding voor den rong van 2e-luitenant, do onder officieren a. voor infanterie hier te lande II. C. üergihuys, J. Th. Smoets, IJ. •Steenstra, L. D. van Ouwerkerk, P. li. Oudt, J. J. M. de Bruyu, J. II. P. M. Gilsels, C. Salomouson, W. van Wijk, J. J. Lamberti, H. C. Steiuie- kes, A. J. J. M. Lohmcijor, C. M. van llal, J. J. six Dijkstra, J. Blokhuis, C J. B. Boekwijt en J. J. van Moor- sel b. voor infanterie in Nedcrlandsch- Indie F. F. NV. Marquene, G. Muller, H. A F. C. Entzinger, Ch. Vlasblom, J. H. Dijkstra en J. NVeyne c. voor administratie liier te lande J. Jonker, H. G. Horn, en J. M. B. M. F. van Strien d. voor administratie in Neder- landsch-lndiè P. Mourer, D. Kamstra, D. A. Best. J. H. van Gorkoin, II. van der Heide, J. J. Gerdes en J. Hazenberg. KONINKLIJKE MILITAIRE ACADEMIE. Voor een plaatsing Lij de Konink lijke Militaire Academie koincn in aanmerking de volgende cadetten der Cadettenschool a. infanterie hier te lande C. M. Olifiers, G. G. van der Kop, P. NV. G. Gout, N. II. Wcsteruucn van Meeteren, P. L. van Driel, B. P. F. van Driel, J. H. J. Kult, II. P. Dieji- iiuis cn E. E. de Kanter; b. cavalerie hier le lande NV. C. Hooft en jhr. A. NV. F. J. C. van Spongier c. artillerie hier te lande N. J. C .Ticrie, G. NV. J. Brouwers, M. G. voo Kestereu, A. Specht Grijp, J. vail der Wiel en J. S. de Bruyn d. gonie hier te lande E. C. NV. A. Geuze en II. O. Schu macher e. infanterie in Nedcrlandschliulië: J. G. Gout, R. F. H. Goedhart, NV. C. A. Sol, jlir. NV. Boreel en J. C. M. Chabot f cavalerie in Ncd.-Indié F. van Leeuwen g. artillerie in Ned.-Indië A. P. van Katwijk, S. de Ruyter en NV. Til. Spier h genie in Ned.-Indië: J. B. A. Bruning en F. van Such- telen. STEENEN DORIS. Na een verblijf aldaar van ongeveer 15 jaren is in 't Academisch Zieken huis te Leiden overleden D. D., be kend onder den naam van Steoncn Doris. De man was ten slotte geheel versteend. VLEESCI1 OF VERGIF? Onder dit opschrift schrijft het Nieuwsblad voor Sliedrcclit en Om streken: Verleden week Donderdag was do wethouder C. A., te Wijngaarden, bo zig een varken, dat aan vleklyphus gestorven was, in den grond le stop-1 pen. Het kreng lag reeds in het vcrscli gedolven graf, toen daar opeens de bokkenslachter J. v. W., van Gies- sendani, verscheen, wiens neus al da delijk aan het boutje le gast ging. NVat moet ik geven voor dat lek kers? vroeg hij aan A. Tien gul den, was het antwoord. Na oenig lo ven en bieden werd het beestje voor 6 van de hand gedaan, 't NVas Van NV. aan te zien, dat hij er een koopje aan hau, maar hij zeil dien dag nog meer goede zaken doen. Bij M. B., mede te NVijngaarden woonachtig, werd hij van nog 4 aan dezelfde ziekte gestorven biggetjes voor een prijsje de gelukkige eige naar. Met een kar vol vies, walgelijk gevlekt dood gedierte werd de reis naar Giessendam gemaakt en daar werd het koopje in den grond ge stopttot Zaterdag. Dien dag werden de beestjes weer opgedolven enmen zou ze heuscli niet meer licikend hebben. Van vies en walge lijk was geen sprake meer, de biggen waren ais linnen zoo blank gewor den. Toen is het vleesch (vergif?) uitge vent en tal van kleine luyden hebben er Zondag heerlijk aan gesmuld. Hoe het him bekomen is, hebben wij niet vernomen. DE AMSTERDAMSCHE NACIIT- SOCIETEITKN. Bij den Amsterdumschen gemeen teraad. komen in den laatsteu tijd tel kens adressen in van burgers, die verzekeren dat hun bestaan en ge zondheid bedreigd wordt, door de zoogenaamde nachtsocieteilen. liet zijn vooral bewoners en noringdoen den In de NVarmoosstraat, die liet meest hebben te lijdon. In een dezer adressen wordt o. a. gezegd dat de roquestranten zich in do treurige noodzakelijkheid zien ge bracht, de aandacht van den laad te vestigen op "Se onhoudbare toestan den in de NVarmoesstraat nabij der requestranton hotels of woningen, waardoor het eerlijk bedrijf van re- quostranten aanhoudend w ordt be dreigd en zij zelf met de hunnen aan den ondergang worden blootgesteld; dat requestranten zich niet willen aanmaligen, hier een oordeel uit te spreken over de vraag, of zulke nacht- societeiten al dan niet recht van l*v staau hebben, misschien zelfs in een groote stad onmisbaar zijn. nocii over de vraag, of die sociëteiten ui dan niet bestaan in strijd met de be palingen der Politieverordening dat de requestranten hier niets an ders wenschen te doen, dan zich be klagen over den scbromelijken en on- duldbaren overlast, dien zij als rus tige en arbeidzame burgers van die 8cocioteiten moet ondervinden, cn over de schade, die hun door die so ciëteiten wordt aangedaan dat de requestranten in elk geval van meening zijn, dat de overheid iets behoort te doen, om een einde te maken aan de nachtelijke schandalen welke vooral in de NVarmoesstraat, maar ook in andere deelen van de stad, het hoele Jaar door plaala vin den; dat, zoo al de nachtsocieteiten een recht van bestaan mogen hebben, dan toch haar bestaan zou kunnen wor den gebonden aan bij do politie-ver ordening te stellen voorwaurden dat ook het nachtelijk vorkeer op straat met rijtuigen en auto's stron ger zou kunnen worden geregeld dat, naar de requestranten verne men, de raad der gemeento Amster dam bevoegd is, door aanvulling dor Politieverordening te bevorderen, dat rustige en arbeidzame burger» niet het slachtoffer worden van de zich in hun nabijheid nestelende nachtsocie teiten en niet in hunne welvaart en in hunne gezondheid ernstig bodretgd worden door zoodanige inrichtingen; redenen, waarom requestranten met gepaste vrijmoedigheid ui het bo venstaande wenschen te onderwerpen aan liet oordeel van den raad, terwijl zij durven hopen en verwachten, dat buinen een zeer kort tijdsbestek, ja, met den grootst moge)tjkon spoed de noodzakelijke aanvulling dor Politie- wroixlening zal worden tot stand go- bracht. Wij kunnen hier nog aan toevoegen (eindigt de ,,N. R. CL"), dat ook de Minister vun Justitie met de actie van adressanten in kennis zal worden ge steld. JUBILEE VAN DE .VER. VOOR DEN KOFFIEHANDEL". Donderdag bestond do Vereeniging voor den Koffiehandel" te Amsterdam, een kwart eeuw. Het jubilee ging niet onopgeme-rkt voorbij. Het bestuur deed een over zicht van de lotgevallen dor vereeni- ging samenstellen, terwijl in het ge bouw in de Raadhuisstraat een druk bezochte receptie werd gehouden. Ter gelegenheid van liet 25-jarig feest ontving liet bestuur vele blijken van belangstelling; o.u waren or, naar aanleiding van de aanbieding van het gedenkschrift, dankbetuigin gen ontvangen van H. M. de Koning in, Koningin-Mooder, Z. K. 11. Prins Hendrik, de Kamer van Koophandel, het collego van commissarissen der Koopmansbeurs, de Hundelmaut- schappij, liet Duitsche consulaat enz. NED. ORGANISI'EN-VEllEENIGING. Te Rotterdam is gisteren do 23e jaarlijksche algemeeue vergadering van de Ned. Organislen-vereeniging gehouden, onder voorzitteisciuip van den lieer Jos. Verheyen. Het juurvcr- slag van den secretaris vermeldde, dat de vereenigiug thans ICS Jeden cn •49 donateurs en donatrices heeft. Her iiuierd werd aan de verdiensten van het overleden eerelid Joli. L. Rog mans. Het verslag van den penning meester vermeldde een batig saldo der rekening van f 335.65; ontvangen werd ruim f 1300. De tegenwoordige redacteur van het maandblad „Hel Orgel" werd van zijn functie onthe ven eri vervangen door don heer H. Rutters te 's-Gravenhage. Tot oerelid werd benoemd de heer P. A. C. Wil- leumier, te Amsterdam. De volgende algemeene vergadering zal te Leiden bijeenkomen. BRAND IN DE PEEL. Do Peel brandt weer volop I Bij ïle- lenavccn i3 wederom een groote brand uitgebroken, die bijna niet te stuiten is. Reeds enkele duizenden guldens turf der Mij. Griendtsveen zijn ver brand en men vreest, dat do schade nog grooter zal worden. Mot vereen dj krachten werkt "men aan het blusschingswerk. Men hoopt op deze manier den brand spoedig moester te worden. (Tel.) Gemengd Nieuws EEN DRAMA. Gisteren is te Parijs een drama af gespeeld, dat vooral in feministische klingen groot opzien baart. Een 35-jarige schrijfster, mevrouw Bkcli, moest den laatsten tijd aan- z:on, hoe een Amerikaansche zich ge leidelijk vun haar man meester maak te zelfs wist de verleidster haar sj>el zoover te drijven, dat Blocli dagen lang de echtelijke woning ontliep. Herhaaldelijk had mevrouw Bloch haar vijandin x'eeds verzocht, van haar man af te laten, dooli te ver guis. Gisterenoclitend wilde z:j oen laat ste poging wagen en begaf zich naar de woning van de Amerikaansclie om haar ie smeeken, den vader aan zijn kinderen terug te geven. Hot antwoord dat zij kreeg, moet haar buiten zich zeiven hebben ge bracht althans, zij haalde ten revol ver te voorschijn en schoot haar „rivale" neer, waarop zij zich in han den der politie stelde. Mevrouw Bloch is een zoor bekende figuur in do Parijscha feministische 'kringen. DE MOORD OP DEN SPEELHUIS HOUDER HERMANN RO SENTHAL. Zooals reeds in 't kort werd gcnucld (schrijft de Tel.) heeft de Rosenthal- zaak een nieuwe wending genomen door de beschuldiging van den politic- luitenant Becker, door drie spelers, die reeds eenigen tijd in voorarrest hadden doorgebracht. Nadat zij deze getuigenis hadden afgelegd, verzochten de drie spelers, NN ebber, Rose en Vallon genaamd, v oor den nacht niet naar de gevange nis terug te worden gebracht, daur zij zeiden te vreezen door de politie vermoord te zullen worden \vegen3 „verklikken". Hun werd daarom toe gestaan in een ander gebouw te over nachten, dat streng bewaakt word door delectiven. Wat de spelers heb ben medegedeeld is nog niet gepubli ceerd, doch vast staat, dut Rose aan de jury verklaarde dat Becker tot hem gezegd had: „Rosenthal heeft al te lang geleefd en het is uw teak hem van kant te maken". Hij heeft toen met Zei is den moord voorbereid en 't gelukle hem een aantal huurlingen te vinden, om den moord te lvedrijvon, toen zij hoorden dat zij geen strut zouden krijgen. Becker had namelijk roods zes weken geleden gezegd, dat do „hond" Rosenthal veel te voel spektakel maakte en dat hij (Becker) almachtig was in het politiedepar tement, zoodat niemand voor Rosen thal's vermoording lastig gevallen zou worden. Rose deelde dit alles mede, omdat hij inzag dat Becker hem niet meer kon beschermen en verzocht den rechter zorg te dragen, voor zijn ge zin, omdat liij er zeker van wus, ora deze bekentenis vermoord te zullen worden, liij verklaarde verder, dat Becker de moordenaars na de daad nogmaals overtuigd bad, dat zij geen gevaar liepen en dat hij hen zou l>e- sc hermen. Ook zeide Rose, dat hij het was geweest, die sedert maanden Beckers „graft collector", m. u. w., de man was geweest, dio het geld in- zamelde van de speelhuizen, dat aan de politie werd afge-staan. Een later bericht -zegt, dat de hoofdcommissaris van politie verklaard heeft, dat do l>e- schuldiging van Becker geen ami- klacht was van het goheele politiede partement. Volgens hem was de poli tie oprecht en vertrouwbaar. Bezwa rend bewijsmateriaal, dat de Bchuld aantoont van hoogere politici team li te:), bezat hij niet. Ook deelde hij rno- ido, dat het nog niet zeker is, dat de drie spelers, die den politio-luitenant Becker hebben aangeklaagd, niet ge straft zullen worden, nu blijkt, dal zij daadwerkelijk bij den moord betrok ken waren. Nadat de drie getuigen hun verkla ring hadden afgelegd, werd de polillc- luitenant Becker onmiddellijk gear resteerd aan het politiebureau Bronx, waar hij in functie was. Do politieluitenant publiceerde van uit de gevangenis een verklaring van zijn onschuld en zijn vast vertrouwen in vrijheid te zullen worden gesteld. Naar nader uit New-York gemeld wordt, heeft de gearresteerde speler Rose voor den rechter verklaard, dal do speelhuishouders te New-York jaarlijks aan de polilia 2 400.000 dol lars betaalden. Daarvan ontvingen two© inspecteurs 1.209.000 en een se nator GOO.OOO dollar. De Italiaansclie kastelein, die de po litie de verblijfplaats van den gevan gen genomen moordenaar Dujo Frank verried, werd door vier onbekenden in zijn eigen herberg doodgeschoten. Laatste Berichten BETROUNYBAARHEIDSRIT. In den weg dien de Engelsclien Zon dag door Haarlem zullen nemen is een kleine wijziging gekomen hij zal nu zijn Wagenweg, Baan, Kleine Hout weg en zoo vervolgens als meegedeeld is. Letteren en Kunst SIR LAUIU N'S ALMA TADEMA. Sir Laurens Alma Tadeona heeft aan hel Rijksmuseum to Amsterdam nagelaten zijn beroemd schilderij „de Dood van den Eerstgeborene". Aan het Luxembourg te Parijs „De Slaaf". Aan de Royal Academy to Londen ©en som van f 120.009, om een Alma Tadema-studiefonds te stichten en f 6000 aan de Artist's General Bene volent Institution. (rei.) Sir Lawrence Alma Tadcma heeft een vermogen van 44.555 pond ster ling nagelaten. Zijn beide dochters erven dit vermogen. Mochten zij ech ter overlijden, zonder kinderen na to laten, dan vervalt het aan de Royal Academy tot stichting van een Alma T.idema-studiebeurs. Tadema heeft aan het museum te Leeuwarden, behalve ander oud zilver, een groot aai tal antieke Fricsche lepels, zoo als ze aan de kinderen bij hun ge boorte werden geschonken, toebe hoord hebbende aan verschillende lo den van zijn familie, vermaakt. EX. NED. TOONKUNSTENAARS- VEREENIGING. 's-Gravenhage. 1 Aug. Van de 5 Can dida ten zijn heden geslaagd voor piano (lager onderwijs): mcj. A. NV. Siezcn, uit Alkmaar, en de heer P. J. 'liggers, uit Amsterdam. NBDERLANDSCHE ORGANJSTEN- VEREENIG1NG. Woensdag werd te Rotterdam de 23ste jaarlijksche algemeeue vergade ring der „Nederlandsclie Organisten- Verceniging" gehouden. Do hoeren J. C. Dudok te Amsterdam en Joh. M, Diedrich to 's-Hertogonbosch werden als bestuursleden herkozen. De vol gende jaarlijksche vergadering zal go- houden worden te Leiden. In plaats van den heer J. Godefroy te Steenwijk, werd do heer I-Ierman Rutters te Den Haag benoemd tot hoofdredacteur van het Maandblad „Het Orgel", uitgave van don heer G. Ilovens Greve to Steenwijk. Tevens word aangenomen het bestuursvoorstel, „Het Orgel" tot orgaan der Vereenigiug te maken. Ge noemd blad zal van October a. s. af den leden en donateurs gratis en fran co worden toegezonden. Kerk en School ALG. SYNODE DER NED. HERV. KERK. Het „Hbld." schrijft oa.: Ter Synode bracht de heer Zijp rap port uit over het hulp-predikerschap. NVonderlijk kan men toch met de wet omgaan. Int liet verslag bleek, dat er thans slechts één hulp-prediker in de Ned. Ilerv. Kerk is, de cm.-pred. ds. .T. van NValsem te Hekendorp bij Ou- dewuter. Niet lang geleden was er nog een tweede, de lieer Altena, cand. t. d. H. Dienst te Nieuw-Weerdingen in Drente, die thans als pred. dier nieuwe gemeente is bevestigd, Toch wordt in andere plaatsen als Delfts haven, in liet Scholerkwartier bij Haarlem, le Uithuizen (Gron.) en misschien ook wel elders door em.- pred on cand. hulp-pred'kerswerk verricht. Vreemd is hel echter, dat daarbij de kerkelijke wet buiten aan merking schijnt gelaten te worden en de voorgeschreven vormen blijk baar veronachtzaamd, hetgeen niet den rechten eerbied voor de behoor lijke orde toont. De Synode besloot eens Op onderzoek uit te gaan. Do kleine toelagen uit het fonds vcor noodkerken en personen door do Syn. commissie voorgesteld erlan gen do veroischle bekrachtiging. Aan de orde komt een voorstel van de Syn. Commissie tot wijziging van het regl. op de Synod, weduwbeurs, bcoogendo aan de uitkceringen dior beurs aan predikantsweduwen, meer dere stabiliteit te geven. Het jaar!, bedrag der uitkceringen wordt in de wet cenigermate verhoogd en liet re- sorvekapitaal versterkt, in gewijzig- dou vorm, waardoor de bedoeling te meer tot haar recht komt, na aanbe veling ook van den quaostor-gene- r»al. algcinoeq goedgevonden. Ten laatste wordt besproken oen nieuwe regeling van het secretariaat, voorgesteld door eenc 'commissie ten vorigen jare benoemd. De bedoeling is de omvangrijke taak van den se cretaris cenigermate te verlichten. Op verschillende wijze, meent de com missie, kan daaraan worden tegemoet gekomen, 'tzij door deeiing van den arbeid tusschen twee zelfstandige se cretarissen met scherp begrensde taak, 't zij door de aanstelling van 'n bekwamen adjunct. Na ampele be spreking werd hierin nog geen be slissing genomen. Wegens Synod, contr. werd' ook lie den de zitting gesloten. Telegrammen RUSLAND EN FRANKRIJK. PARIJS, 1 Aug. (Reuter.) Er ls geen onderhandeling gevoord lus- scliou de Fransche cn Russische re- georirigeii over het sluiten van een vlootcoiivontie, maar er heeft alleen oei bespreking plaats gehad tus schen de chels der Russsiche en Fran sclie generale staven, loopende over den definitievcn vorm van de mili taire conventie van 1892, die tot dus verre niet gold voor de marine, waarom liet gewenscht schoen, dat de leiders der generale staven inet elkander den toestand op maritiem gebied bespraken. De nieuwe afspraken wijzigen in geen enkel opzicht het bestaande traclaat en hebben evenmin een agressief karakter jegens de een of andere mogendheid. MOND- EN KLAUNVZEER. LONDEN. 1 Aug. (Reuter.) Het mond- cn klauwzeer is opnieuw uit gebroken te Swords in liet graafschap Dublin. Morgen zullen 800 stuks rundvee worden afgemaakt. ONGELUK TE NEURENBERG. NEURENBERG, 2 Aug. (Reuter.) Hedenmorgen is in een in aanbouw zijnde fabriek de kapconstructie van dc machinehal ingestort. Een aantal arbeiders werd onder de puinhoopen begraven. Tot dusver zijn tien lijken gevonden, (Hbld.) Sport en Wedstrijden VOETBAL. EEN HOLLANDER ALS PROFESSIONAL Naar „de Spoa-t" verneemt, zal de Ajax-spolcr Seylhouwer een procf- wedstrijd gaan spelen in Engeland, om eventueel als beroepsspeler uil te komen in de pas gepromoveerde en bekende club Chelsea, wanneer hij in dezen proefwedstrijd voldoet. „WAT STOCKHOLM ONS LEERT". „De Sport" schrijft „NN'e dienen het feit goed onder de oogen te zien, dat alle naties ons voorbijstreven, dat we niets boteeke- nen en geen tegenstanders kunnen af\aardigen, waarmee rekening ge houden moet worden. Dat is bedroe vend, maar waar. Een enkele uitzondering maakt ons voetbal-elftal, dat door bezieling en volharding 't tot een derden prijs bracht. Maar al te zeer is door dit l>e- trekkelijk succes weggedoezeld het feit, dat we overigens een weinig fraai figuur hebben gemaakt. „Door de groote populariteit van 't \oot.balspel in ons land meerit de groote massa, dat, nu het voetbal elftal Zweden, Oostenrijk en Finland wist te kloppen, we 't er als natie in i Stockholm heel welletjes hebben af gebracht. Dat juist ïs de groote fout bij ons we turen ons blind op voet bal. Dut is de eeuige sport, die de Ilollandsche harten sneller vennag te doen kloppen, 't ia het oonige spel, waarvoor we in vuur en vlam raken. En dat, dewijl 't spel een opwindend schouwspel biedt, omdat het mee sleept. „Echter, on dat is het cardinals punt, van lichamelijke opvoeding Is de Hollander afkeerig, van atliletiek en training moet hij niets heblien in 't algemeen dat is te saai, dat logt blijkbaar zijn veel geprezen vrijheids zin te veel nan handen, dat oisohl oefening, die boven zijn krachten gaat. Een Hoilandsch jongeling pas seert z'n vrijen tijd liever in een café, en als 't er op aan kwam zich met anderen te meten in biljarten, en pan doeren en domineeren, in 't versciuil- ken van biertjes en borrels, in zwaar gezwam en 't smoken van dito ciga- retten, dan zou de Nederlandse he jongelingschap "t een heel eind bren gen. „Maar alsjeblieft geen ernstige trai ning, geen opoffering van genoegens, geen zéér matig en ingetogen leven. Dit loert ons Stockholm dat er nog Iteel wat bij ons veranderen m&et, w illen we ooit kans krijgen, ons met meer succes te meten met andere na tiën. En daar moet Al het streven op gericht zijn onze jongens moeten zich trainen, zich harden, en zich veelzijdig oefenen." DAMMEN. EEN PROTESTVERGADERING. Zondag 11 Augustus a.s. zal door do damclubs Ilaarlemsche Damclub, Haarlem; Gezellig Samenzijn, Amster dam. en Van Embden, Amsterdam, een p rotest v er gaden ng worden gehou. den lu de Nieuwe Karseboom to j\m. sterdam. Dit geschiedt naar aanloi. ding van de weigering van het b&- stuur van den Nederiandsclien Dam. boud om op aanvrage van genoemd^ drie damclubs een algemeeue verga, dering uit te schrijven ter bespreking van den internationalen wedstrijd 1912. (Hbld.) SCHIETEN. WERELDKAMPIOENSCHAP TE BIARRITZ. Bij de schietwedstrijden om het wc. reldKainpioeuscliap te Biarritz, w.jrd liet wereldkanipiDCiischap, 300 M. gj. weer, gewonnen door Zwitserland. Do totale classificatie was: Zwitserland 5172 punten; Front rijk 5027 punten; Neder<aiKi 5010 pun- ten; Italic 4965 punten; Oostenrijk 4 "J jiunteii; België 4895 punten; SpanJj 4784 punten; Servië 4767 punten; Por. tugal 4188 punten. Amerika trok zich terug toen het t© taal van Zwitserland met rneer li«. ruikbaar was. Do personc-ele wedstrijd voor hel wereldkampioenschap had het vol- gend resultaat: 1. Slaheli, Zwitserland, 1078 punten 2. Van Asbroeck, België, 1038 p. 3. Meyer, Zwitserland, en 4. Ficchi, Italic, ieder 1036 p. 5. Colas, Frankrijk, 1031. 6. Wüdiner, Zwitserland, 1030 p. 7. Kuchen, Zwitserland, 1026 p. 8. Douwens, Nederland, 1018 p, 9. Courquin, Frankrijk) en 10. De Gee, Nederland, ieder 1013 p, (Tel.) LAWNTENNIS WEDSTRIJDEN TE ZANDVOORT. De jaarlijksche wedstrijden op de mooie courts achter t Grand IWtd zijn vanmorgen om tien uur begon nen. Het aantal deelnemers is buiten, gewoon groot. Tot half één werden de volgend» matches gespeeld II eeren Single-: E. II Brands slaat L. Grasveld 6-2. 7—5 Jhr L. van Lennep slaat F. li! Pont 62, 62 W. van Tets slaat F Weinberger 60, 6—1 H. J. Duym slaat D. F. Pont G—2. 6—3 J. A. Schippers slaat N Beets 6—3, 6—2 ileeron Double: C. W. F. N een en J. C. Mollcrui slaan J. D. Hoon en P. Voorthuis 6-1 8-6. Dames Single: Mej. Van Aken de Waard slaat mcj, G. Laquer 6—0, 6—1. Dames Double: Mej. H. Bratidsma en mej, E. J. Rrundsma slaan mej. S. Pont en mej. L. Onnen 60, 6—3 mej. H. Wijnanili en mej. J. Ronieny slaan mej. L, dj Jongh en mej. M. Reynders 3—6, 6-3, 62. In de Heeren Single zijn o. a, de be kende first class-spelers Van der Feen cn Brands ingeschreven. WATERPOLO. EEN BELGISCHE l'OUR IN ONS LAND. Do BrugschiO Zwerukring zal in volgende week vermoedelijk Dinsdag avond, te Amsterdam een waterpolo- wedstrijd spelen tegen de Zwemverco- niging het IJ, de kampioenclub van Nederland. Het IJ zal daaraan tege lijker tijd een klein zwemfeest verbin. den. Do Belgen, die tegen eenige clubf spelen, maken hun tour per yacht. Burgerlijke Stand HAARLEM. ONDERTROUWD Aug. 2./ A. Meijer en M. M. v. Bib derbeek, G. C. Bremer en J. M. But kers. BEVALLEN Juli 31. W. VerpoortenV. d. Berg, Aug. 1. G. J- HnlseboschMorselij, d., C. M. v. d. I^ek—Schouten, z., i \V. Metselaar—Lasschuit, d. OVERLEDEN Aug. 1. G. S. v. Lent, 62 j., Koril Dijk, J. J., 3 j., z. v. J. J. Reurts, Ha- zepaterslaan. AmstBrdamsche Beiri. Openingskoersen van 2 Augustus 1912. LABOUCHERE O YENS Co's BANK, TABAKSAANDEELEN. Stil Uiiidjey 931/2, Deli Maatschappij 588, Medan 2451/2, Rotterdam Dell 396, Senembah 582, Un. Langkat 172, RUBBER-AANDKELEN. Vast op vorige prijzen. PETROLEUM-AANDEELLN. Luier. Koninklijke Petr. 488, Dordtschi Olio 1611/2, Geconsolideerde 259, Su matra Palembang 1831/2, Orion 1141/2, Intern. Rum. PetroL ICC3/1, C. Scliibauff 22. MJJNAANDEELEN, Cultuur Vorstenlanden 1531 WinstbeW. 1361.2, Great Cobar 86 VV I'reangor Regentsch. 119, NederL Ind. Handelsbank 220, Hide en Loathel 26. Dd AMER1K. MARKT opende vast Atchison Topeka 108 1/2, Denver 2® F.rle 36 1/4, Kansas 25, Preferente 5! 1/2, Missouri 28 1/8, Rock Island ft 1 i, Southern Rails 29 3,8, Union Pa cific 169 3 4, C. Wabash 5 1/4, 71 3,4—7 S, Carren 53 5/8—3/4, C. Ma rine's 4 11 16, Preferente 17 I'S, Am-al ga mated S3 9,16, C. Cigars 57 1/2, A» iglo 27 1/4—38, Can's 37 3/4. Marktnienws Groentenmarkt -Staat van de Aardappelen-, Vruch ten- en Groentenmarkt, over muand Juli 1912. Aardappelen, aangev. 1410 H.L< verk. 1160 ILL., f2—f7.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 2