HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Da Opening der Haarlem mermeer Spoorwegen. Feuilleton VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1912 Van onzen Relzenden Redacteur OP INTERVIEW IN HET IIAAR- LEMMERMEERSCHE LAND. (Naar aanleiding van de In gebruikneming der nieuwe spoorlijnen). III. Het is een heele bedoening om bij de Aalsineersche kweekers en bloe misten te komen. In een schuitje of op de fiets, dat is het eenige mid del, want met een rijtuig tot 3 Au gustus „het" vervoermiddel in deze streken, voor wie geen auto bezit, kan je er niet komen. Het smalle wegje is door de verhoogde brugge tjes er in een soort rutschbaan, waar alleen bet rijwiel equilibristischc toe ren op verrichten kan. Om op dat pad le komen, moet je je, uit hot Haar- lcnimermeersche komend, met een roeibootje laten overzetten over de Ringvaart. Een gemoedelijke oucic boerin voer mij voor den niet onbil- Jijken prijs van twee centen over het water en zette me af, aan den over kant met een; „Nou ben je in Aals meer!" In het gebaar dat zij daarbij maakte, legde zij al de sierlijkheid die j i een zestigjarigen, knokkigen, afgc- vleeschten arm kan overgebleven zijn. Het pad moet je een kwartier be- loopen, vóór je bij de firma D. J. Tas Ïmüi t. Den heer A. Tas vond ik tusschen bedden bloeiende korenbloemen en trabiosa, waar hij bezig was de fraaie blauwMoemige en de dikke bruin- jiurperhoofdige plantjes voor dc ver zei'ding samen te binden. We verzenden van December tot Mei voornamelijk afgesneden serin gen, sneeuwballen en prunus. In den zomer rozen en dahlia's. Deze laat ste bloemen gaan niet naar het bui tenland, de eerste wel. Die verzen den we naar Duitschland en Enge land. In September begint ook de verzending van chrysanthen. Daarin goat ook heel wat om. Die verzenden we echter alleen maar naar Duitsch land Engeland kweekt zelf z'n chry santhemums. De bloemen, die voor export be stemd zijn, gaan nu met de boot naar Amsterdam en clan met den trem naar Duitschland, of over Hook van Holland naar Engeland. Dat vervoer naar en door Amster dam geeft veel oponthoud. Vooral, om dat de zendingen in de hoofdstad) van de Schinkclkade naar het Cen- Iraal-Station me' paard en wagen vervoerd moeten worden. \Ye doen dat nu wel zoo snel mogelijk, want de bloemen worden uit de booten dade lijk overgeladen en naar "t station ver voerd, maar voor de zendingen naar 't buitenland is 't gemakkelijker en sneller, dat die hier in den trein gezet worden en dan meteen, zij 't voorloo- pig ook nog over Haarlem, door kun nen gaan naar de Rijnstreek, Dussel-1 dnrf, Coblenz, Keulen er.z of naar den Hook. Wanneer wij nu des morgens orn half 3 naar Duitschland verzen den, komen de bloemen pas den vol-! genden dag daar aan. Dat de afnemers in 't buitenland echter onze bloemen blijven koopen ligt in de hoedanig- heid. De grond hier schijnt bijzonder goed voor de planten te zijn. Waar- door dat komt Ik geloof door de slik uit de slooten en wateren hier. Elders kan men wel met veel begieten mooie bloemen krijgen, maar dat gieten vor-i ilft arbeidskrachten. Daardoor kun nen wij hier billijker werken. In Duitschland zelf is de kweekerij niet veel. Dat erkennen onze afnemers daar ook grif. De trein zal ook veel voordeel ople veren, doordal dj geïmporteerde plan ten uit België hier eerder arriveeren Nu moeten wij eerst van de aankomst der zendingen te Amsterdam een ken nisgeving krijge en dan pas kunnen wij do planten laten halen. De spoor zal daarin verbeteiiog brengen en de aangevoerde planten een dag of drie eerder in ons bezit brengen. Boven dien zal het personenvervoer de streek tea goede komen tok doordat de toe loop van Belangstellenden, die nu al groot is uit verschillende deeien van Europa, nog sterk zal toenemen. Dat is voor ons van grcot belang, omdat de Aalsmeeische bloemen daardoor nug meerdere bekendheid zullen ver krijgen. üf dc nieuwe lijnen nog in dezen nu invloed zouden hebben op de bloonnste ij, dat meerdere gronden in cultuur zouden gebracht worden De heer Tas wist hierop goeu be slist. antwoord te geven. Wel was hij "an oordeel, dat do gronden in den 'ilommeerpolder en Oosteiiiderpoei- polder, die men nu voor do bloemen- kweekerij in beslag neemt, niet zoo goed zijn, als die te Aalsmeer zelf. Na het gesprek met den blocmkwee- ker wilde 'k ook eens praton met een boomkweeker. Een van de Keessens van „Terra Nova" zou mij wel het een-en-ander willen vertellen, veronderstelde ik. De weg naai de firma W. Keessen Jr. en Zn. leidde weer over liet typische paadje, dat weerszijden in het water ligt. Aan den overkant staan de huis jes en villaatjes als op een vlotje tussohen de slooten. Presenteerblaadjes met bloemen of meer prozaïsche koolplantingon, de woningen heen, lijken het, als het merkwaardige twee-planks brugge tje met hoogstens één leuninkje, voor elk huisje, weggedraaid is, zoo dat niemand op het erf rond de wo ning komen kan, zonder met een ge rekt „o....ver 1" de huisgenooten ge waarschuwd te hebben, om het brugje weer naar den weg te draaien, ten einde de communicatie te herstellen. Het Terra Nova-hrugje lag echter lot overloopen gereed. De heer W. D. Keessen Azn. was dadelijk joviaal-bereidwillig om te vertellen over de hoorn kweekerij en de spoor. Wij verzenden, zei de heer K., behalve in 't binnenland, naar Duitschland, Frankrijk, België, Zwit serland, Oostenrijk-I longarijp, Finge land, Amerika en zoo nu-en-dan eens naar Italië. Het vervoer per spoortrein is een voornaam ding voor ons. Voor groote bestellingen kan men een heele wag gon bevrachten, maar ook bij kleinere verzendingen heeft men voordeel van den trein omdat men ook halve wag gons van 2500 KG. bevrachten kan. Xu het vervoer nog over Haarlem moet gaan, zal do vracht wat duurder worden, dan nu het geval is. Maar dat maakt niet uit op den vrachtprijs naar 't buitenlard. Al« de lijn Aals meerNieuwersluis gereed is, zal men goedkooper verzenden kunnen en natuurlijk sneller. Maar dit duurt nog wel een paar jaar. Ook den heer Keesseri stelde ik de vraag, of hij uitbreiding van liet. be drijf door den invoer van de spoor lijnen verwachtte. De heer K. deelde echter mede, dat in den laatsten tijd. do boomkweekers lïuu bedrijf gaan omzetten in bloemis terijen, omdat de handel in snijbloe men meer loonend is. Dat gebeurt hoe langer boe meer. En dut maakt de positie van de overblijvende kwee kers niet heel gunstig. Dat zit zoo, legde de heer Keessen uit. Geen enke le kweeker kan zooveel kweeken, dat hij van elke soort genoeg heelt. Daar om leenen en ruilen we over en weer, als we het bestelde niet voorhanden hebben. Als nu de boomkweekers in aantal verminderen gaat dat leenen hoe lan ger hoe moeilijker oorloopig hebben wij er nog geen plan op, om ons be drijf om te zetten, maar nis de ande ren dat voortgaan te doen, worden wij er ten slotte ook toe gedwongen. Met m'n bezoek aan „Terra Nova" heb 'k mijn zwerftocht door hel Haar- lemmermeersche land beëindigd. Wat ik daarbij, opdeed en in deze artikelen oververtelde, geeft een overzichtelijke samenvatting van de meeningen, die do streek, waarin de nieuwe lijnen haar spoorweb uitlegt, over den spoortrein koestert. JAC. C. M. Jr. Buitenlarrisrij Overzicht DE CRISIS IN TURKIJE. Volgens een telegram uit Uskub, maakten Montcnegrijnen en Malisso- ren zich meester van den Tuikschen post te Selhke. IN DE KAMER. De discussies werden voortgezet. In. weerwil van het verzet der regeering, i nam de Kamer een voorstel aan, i waardoor bepaald wordt, dat de com- missie zal moeten onderzoeken, of do regeering hel recht heeft, thans een ontwerp lot wijziging van de grond wet in te dienen en dat deze commis sie eveneens dc wenschehjkheul zelf van een wijziging der grondwet zal oiuderzoeken. De regeering trok zich terug om over deze stemming te be raadslagen, waarop de zitting ge schorst. werd. Bij het hervatten van de beraadsla gingen besloot de Kamer, nadat de grootvizier een verklaring had afge legd, waarin hij zeide, dat hij het be sluit van de Kamer als een verwer ping beschouwde, niet te insisteeren op de vraag of de regeering 't recht heeft thans een wijziging in de grond wet voor te stellen. Een conflict tusschen het ministerie en de Kamer werd dus vermeden. De president van het Comité voor Eenheid en Vooruitgang verklaarde, dat hij der regeering het recht ont zegde, om thans een wetsontwerp In te dienen tot wijziging van de consti tutie. Twee uren lang werd over deze quaestie gesproken en Hilmi pasja voerdo daarbij herhaaldelijk hel woord. De beraadslagingen werden ten slotte verdaagd tol don volgenden dag. SPANJE EN PORTUGAL. De pers zet haar campagne voort tegen do houding van de Spaansche regeering in de kwestie van de aan wijzing van woonplaatsen aan de naar Spanje uitgeweken Portugee- sche royalisten. Uit goede bron vernoemt de „N. R. Ct.'\ dat de Portugeesche regeering besloten heeft, om er op aan te blijven dringen, dat ze worden uitgezet, of ten minste naar de Canarische eilan den gebracht. De Portugeesche regeering heeft voorts besloten, haar vertegenwoordi ger te Madrid terug te roepen en de diplomatieke betrekkingen af te bre ken, indien Spanje ook dezen laatsten eisch niet inwilligt EEN VERKLARING VAN PRESI DENT TAFT. Taft heeft formeel de candidatuur voor het presidentschap aangeno men. In antwoord op de hem door minis ter Rond gedane inededceling, dat hij candidaat was gesteld, verklaarde de president nadrukkelijk, dat de nood zakelijkheid van handhaving der grondwet en van het behoud der be proefde volksinstellingen do voor naamste leuzen zouden zijn in de aan- staando verkiezi ngscampagne. 11 ij verklaarde een voorstander tc zijn van regeling van het trustwezen, liet zich afkeurend uil over de hou ding der democratische partij in do tariof-quaestio en haar weigering om vc-ort to gaan met de politiek van liet tegelijk bouwen van twee slagsche pen, en verder kwam hij op tegen Roosevelt's beginselen, wat betreft de afzetting van rechters, liet recht van initiatief en het referendum. EEN INTERVIEW MET POINCARé. De Fransche ministerpresident Poincaré heeft in een interview met den „Tel." correspondent verklaard; „Men moet den militairen geest niet verwarren met den oorlogszuch- tigen geest. Frankrijk heelt géén krijgszuchtige neigingen. Vérre van daar. Daar is geen vredelievender ré gime denkbaar dan een republiek daar bestaat geen werkzamer en rus tiger samenleving dan een democra tie .Frankrijk dynkt er met aan vvien ook tc prikkelen. (La France ne sougo a provoquer personnej. Het land wil rustig arbeiden. In uien men heeft gesproken vaneen hèrleving van den militairen geest, dam is dat, omdat men, en terécht, geconstateerd heeft, dat Frankrijk zijn leger zeer hoog schat en in sterke mate doordrongen is van het gevoel zijner nationale waardigheid. Frank rijk wil noch in zijn rechten, noch in ijn eer bedreigd worden, en het wil sterk zijn om zich te doen eerbiedi- gen. Maar zijn weerkracht heeft niets agressiefs, en niemand <fie te goeder trouw de gebeurtenissen waarneemt, kan zich hieromtrent vergissen. U, die te Parijs woont en Ue dingen van nabij volgt, u zijt in de gelegenheid, uw landgenooten op dit punt naar waarheid in te lichten." DE TOESTAND IN MEXICO. Volgens een telegram uit Douglas in Arizona blijk? uit do bijzonderhe den omtrent het in Mexico geleverde gevecht tusschen rebellen en regee- riagstroepen, dat de aanval der op standelingen is teruggeslagen. De rebellen verloren meer dan vijftig ge sneuvelden, twee kanonnen en groote voorraden munitie. Dc regeerinsv troepen beweren slechts één man te heblioii verloren. Blijkens een telegram uit de hoofd stad Mexico zouden twee Amerikanen in do buurt van Cananea, in den staat Sonora opgehangen gevonden zijn. De gouverneur stelt een onder zoek in. Hij gelooft, dat do misdaad het werk is van opstandelingen, die Amerikaansdie tusschenkomst wen- scihen uit te lokken. Later is geblekon, dat de twee op- gchangeneu geen Amerikanen waren. RUSLAND EN FRANKRIJK. Do „Tomps" deelt mede, dat ln den loop der jongste weken belangrijke besprekingen hebben plaats gehad tusschen do Fransche en Russische rogeerlngon en wel over de toevoe ging Van een vloot-conventie aan het bc aastraktaat. De onderhandelingen, die van Rus sische zijde geleid werden door admi raal prins De Lieven, chef van den marinestaf, hebben geleid tot sluiting van een vloot-conventie, die het ver- bend van 1891 en de militaire conven tie van 1892 zal aanvullen. RUSSEN DOOR TURKSCHE SOL DATEN BESCHOTEN. Een Russisch officier, die, verge zeld door zeven kozakken, op weg was haar Kotur (op de grens vo'o Perzio en Klein-Azië) is op Perzisch gebied door Turksche soldaten be schoten. De kozakken beantwoordden hetvuur. Dó Russische consul heeft een krachtig protest bij den Turksohen consul ingediend. DÉ NAGEDACHTENIS VAN DEN JAPANSCHEN KEIZER. In het Engelsche Hoogerhuis is do nagedachtenis van den Keizer van Japan op dergelijke wijze geëerd, als in het Lagerhuis is geschied. Crewo zoidc o. a., dat de Keizer deed denken aan den Duitschen Kei zer Willem I, die, evenals do Keizer van Jajian, h-et middenpunt was ge weest van groote gebeurtenissen hij hel ontstaan van een nieuwe natie en toch gaarne de waardeering en do toejuiching des volks aan zijn staats lieden en veldheeren overliet, die hem bij het tot stand brengen van zoo grapte gebeurtenissen hebben gehol pen. Do „Daily Telegraph" verneemt van zijn correspondent te Peking, dat de Chineesohe pers de Japanners wel iswaar condoleert met den dood van den Keizer, wiens verdiensten zij prijst, doch dat zij zich ook afvraagt, wat de toekomst nu zal brengen. Daarover is de Chineesche pers alles behalve gerust. Zij voorziet namelijk, dat er een felle twist zal losbarsten tusschen dc oorlogspartij en tusschen da Jupansche radicalen en socialis ten. Laatstgenoemde twee partijen zijn in den jongsten tijd sterk toege nomen. Zij onderhouden drukke rela ties met de Chineesche republikeinen en revolutionairen. („N. R. Ct."). ENGELAND TREEDT UIT DE SUÏKER-CONVENTIE. Buxton, do minister van handel, heeft medegedeeld, dat de Britscho regeering besloten heeft, uit de-Brus selse he suikerconventie te treden, aangezien zij geen genoegen kan ne men met de voorwaarden van het protocol ten opzichte van Rusland. De regeering zal voor 1 September kennis geven van haar uittreden cn van 1 September 1913 af niet meer aangesloten zijn bij de conventie. EF.N' JOURNALIST ALS POLITIEK REGEERINGSADVJSEUR. Dr. Morrison, de bekende corres pondent van de „Times" te Peking, heeft do betrekking van politiek advi seur van den president der Chinee sche republiek voor een tijdvak van vijf jaren aangenomen. Hij zal zijn ambt aanvaarden in Oc tober, na zijn terugkeer uit Europa, waarheen hij op 8 Augustus vertrekt. PERU. Het Poruaanscne ministerie heeft ontslag govraagd. MAROKKO. Generaal Lyautey heeft te Rabat een lang onderhoud gehad met ueu buHan, die over politiek sprak en geenszins zijn nog immer vaste voor nemen verborg om af te treden. DE STAKING TE LONDEN. De standjes aan de Londensclio ha ven hebben zich Donderu.ig niet her haald. Hiertoe droegen de krachtige maatregelen der politie het hunne bij. D2 politie had bekend gemaakt, dat allen, die de havens ingingen, zouden i worden doorzocht. Op vvien men wa penen zou vinden, zou worden ge weerd. Men schat, dat gisteren 20.000 ha venarbeiders zijn aangenomen, waar van dc helft vroeger in dienst is ge weest. DE RAMP VAN DE „TITANIC". Dc Londensche „Times" verneemt uit New-York, dat talrijke rechtsge dingen tot schadevergoeding tegen dc White Star Line aanhangig gemaakt zullen worden, nadat het Engelsche rapport is verschenen. Maar do pro cessen zullen enkel gegrond worden op het rapport van de Amerikaan- sche Senaatscommissie, want het rap port van Lord Mersey biedt don rechtsgeleenden geen houvast. De „Petit Parisien" weet te melden, dat men in de buurt van Bleck-Island een flescb heeft opgepikt, die een pa piertje bevatte, waarop geschreven stondWe zijn midden op zee en hebben eten noch drinken. Majoor Butt. Majoor Butt behoorde, naar men weet, tot de passagiers van de „Tita nic". KAPITEIN MIKKELSEN. Do leden der Alabama-expeditie ka pitein Mikkelsen en Iversen zijn Don derdagochtend te Kopenhagen aange komen, door een groote menigte geestdriftig begroet. De koning ver leende beiden de gouden medaille van verdienste. Het Haarleromermeerscho land is van ochtend in een vroolijk zonnetje wakker geworden. Do windruischen- ilo korenvelden liggen gouden in den levend-blanken schijn en de aanplant van de beetwortels kropt schitter- groen de blarentoefjes op den akker. En daar tusschen glimmen-blikkeren do spoorstaven mijlen ver bot land door. 't Is vandaag de dag van den spoor trein! Straks zal de baan worden Inge wijd. Lange jaren van voorbereiding, van onderhandelen en praten, maar veel jaren ook van hard werken heb- ben de directeuren, de heeren J. W. Th. van Oyen en J. J. 's-Jacob in de eerste plaats, om hun voorgangers niet to vergeten, dan de talrijke inge nieurs en het verdere uitgebreide per soneel, dat bij den aanleg is werk zaam geweest, achter den rog de Regeering heeft den belangrijken ar beid onderscheiden dcor de benoeming an den heer Van Oyen tot Officier in de Oranje-Nassau en thans liggen ter ingebruikneming gereed de lijn tjes van het spoorweb. dat over eeni ge jaren tusschen Haarlem, Amster dam, Utrecht en loeiden zal uitge spannen zijn, die Hoofddorp met de Spaarnestad ten noorden, met de Zuidhollandsche academiestad ten zuiden en bet bloemendorp Aalsmeer Ln het zuidwesten verbindt. Het isolement gaarne-gebruikt woord in deze dagen waarin deze streek is afgezonderd geweest, tot schade van de ontwikkeling van land en tuinbouw, van veeteelt en bloemis terij, die veel grooter vlucht hadden kunnen nemen, dan zij hebben geno men in weerwil dei' gebrekkige ver keersmiddelen, zal heden opgeheven iworden. Straks rolt de feesttrein uit Haarlem aan. Hij zal een nieuwe ge schiedenisperiode voor dezo gouwen openen, Hetvertrek uit Haarlem. Geruimen tijd voor het vertrek van den feesttrein komen de genoodigden, die den tocht mede zullen maken bel Haarlemsche station binnen. Vandaag gaan voor 't eerst de deu ren open, die rechts achter het con- trólehekjo toegang geven tot het eerste perron. Vier, vijf jaren hebben we van het stationseiland aan den overkant op het leege perron mogen kijken. Nu zal onk hier voortaan do levendige drukte, die aankomende en vertrek kende treinen met zich brengen, te speuren zijn. Eerst van nu af zal het Haarlemsche stallon in zijn geheel in gebruik worden genomen. Een breede stoet van genoodigden is allengs bijeengekomen. Uit de lijst noemen we de volgende personen: Mr. L. H. W. Regout, Minister van Waterstaat. Mi'. Dr. J. I,. A. Salverda de Grave, Secretarie-Generaal, Ministerie van Waterstaat. Onze Lachhoek HYGIëNISCHE MAATREGEL. Zoo, Janneman, jij ziet er best uit. Mammie logt je zeker altijd vroeg in bed. Ja, meneer, al om zeven uur!!! Nu, wees tevreden, dat zs allea voor je gezondheid. Neen, meneer, dat Is om mijn broek te stoppen. EEN BELEEFD ECHTGENOOT. Een man wordt vervolgd wegens mishandeling van zijn vrouw. Een van de middelen, oni haar te plagen Was, dat hij ln geen drie jaar mei haar had gesproken. Rechter. En is dat zoo, hebt u in geen drie jaar een woord tegen haar gezegd. Beklaagde. Ja, edelachtbare. Rechter. En waarom niet Ts dat niet afschuwelijk wreed? Beklaagde. Neen. edelachtbare. Het tegendeel. Ik wilde haar niet in de rede vallen. ERG OUD. Jan- Als je in mijn schoenert stond, wat zou je dan doen Piet (Jan zijn schoenen bekijkend). Ik denk, een paar nieuwe kobpen. Mr. Dr G. van der Menlen, Admini strateur <1. afd. Spoorwegen, Minis terie v. Waterstaat, F. E. van Hennekeh-r, Referendaris Ministerie van Waterstaat. P. H. A. Rosenwald, Hoodcommies Ministerie van Waterstaat. E. D. K:ts van Heijningen, Voorzitter v. d. Raad v. Tocz. o. p Spoorw.- diensten. J. Schró ier van der Kolk, Rijks-hoofd ingenieur o. d. Spoorw.-diensten.' II. van der Minne, Rijks-ingenieur der Spoorwegdiensten. R. van Hareucarspel, Districts-Inspec- teur der Spoorwegdiensten. H. Wortman, Hoofdingenieur Direc teur van den Rijks-Waterstaat. N. A. M. van den Thoorn, idem. C. A. Jolles, idem. VV. F. Druijvesteijn, Ingenieur van den Rijks Waterstaat. Jhr. F. E. P. Sandberg, Idem. F. R. van Roijen, Majoor Eerstaan wezend Ingenieur. Mr. Dr. W. F. van I.eeuwen, Com missaris d. Koningin in N -Holland. Mr. G A. van Hamel, Lid van Gede puteerde Stalen in N.-Holland. Th. M. Ketelaar, idein. Jhr. Mr. J. \V. G. Borcel van Home landen, idem. Jhr. C. J. A. Reigersman, Hoofdinge nieur v. d. Prov. Waterstaat in N.- Holland. E. C. Baron Sweerts de Landas Wy- borgh, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Mr. If. A. van do Veld©, Lid van Ged. Staten van Zuid-Holland. Jhr. Mr. L. E, M. von Fisenne, idem. H. Ch. Vegtel, idem. J. M. W. van Elzelingen, Hoofdinge nieur v. d. Prov. Waterst. in Z.-H. Mr. Dr. F. A. C. Graaf van Lijnden van Sandenburg, Lid v. Ged. Sta ten van Utrecht. F. A. R. A. baron Van Ittersum, Lid v. Ged. Staten van Utrecht en Com missaris der H. E. S. M. J. F. Huiswit, Wethouder van Haar lem. J. do Breuk, idem. Dr. H. D. Ki use man, idem. Mr. dr. J. Wytcma, Secretaris van Haarlem. Mr. A» Slob, Burgemeester van Haar lemmermeer. B. Biesheuvel, Wethouder van Haar lemmermeer. J. H. M. Eveleln, idem. J G. Heydanus, Burgemeester van Aalsmeer. C. Veer, Wethouder van Aalsmeer J van Dillewijn, idem. H. P. C. W. H. J. B van Son, Burge meester van Nieuwer-Amstcl, C. van Blaaderen Jr., Wethouder van Nieuwer-Amstel. H. Bergkamp, Wethouder van Nieu wer-Amstel. .T. M. van Meetelen, Burgemeester van Uithoorn. Het geheim van de Tower Hill. Eindelijk, vermoeid van het tobben er over, en te zenuwachtig en te wéinig Op zijn gemak, om in het kantoor te blijven, stond Justus op en nam zijn hoed en stok. Ik moet er op uit of anders geloof ik werkelijk, dat ik ziek zal worden, zei hij. Ik zou wel eens willen weten, wanneer die jonge man in de Bow Street zal komen Waarschijnlijk vanmiddag. Ik zou er wel bij willen zijn als ik durfde. In elk geval kun ik ris ik uit ga, de avondbladen dadelijk inzien en ofschoon ik mij heelemaal niet in staat voel, om te werken, moot ik toch mijn bekoorlijke cliënt niet ver geton en moet ik trachten Mr. Fairfax 'our haar te vinden. En na Dark zijn instructies gege ven te hebben, ging de agent er op uit. Bier kwam hij echter weinig tot rust. De city scheen voor den zenuw- Achtigen agent vol van den moord. «Hat srheen in du lucht te hangen. De aangeplakte avondbladen waren cr vol van. De krantenjongens schreeuw den het uit, en voor dc wantrouwende oogen van Justus schenen zelfs de voorbijgangers er over te sproken en onwillekeurig in weerwil van zichzelf, door een onweerstaanbare bekoring aangetrokken, stond hij eindelijk voor het grijze politiegebouw in de Bow Street, naar hij zich verbeeldde, aan dachtig opgenomen dooi den politie agent, die op d; stoep stond. Als ik hier blijf rondhangen, zal ik ten slotte toch naar binnengaan, dacht hij eindelijk. En ik zou dat toch liever niet doen dat weet ik zeker. Het zou heel pijnlijk voor mij zijn dien jongen man te zien, die beschuldigd is van moord, en misschien nog met zal spreken. Ik zou werkelijk een ge voel hebben, ofschoon dat natuurlijk onzin is, dat ik in zijn schoenen be hoorde te staan. Maar li ij zal natuur lijk wel spreker.. Maar verondersteld eens. dat hij niet kan of dat zij hem niet gelooven Hoe lang hij daar gebleven zou zijn zonder een besluit to nemen, niet van plan te blijven en toch ook niet in staat heen te gaan, valt onmogelijk te zeggen, maar eindelijk kwam er ver andering in zijn gedachtengang door dat een vierwielig rijluig voor liet po litiegebouw bleef stilstaan, waarin Justus een man zag in gewone kleeren en twee andere ln uniform, w aarvan i er éen politiebeambte was. En bijna onmiddellijk na de aankomst van het rijtuig verzamelde zich een nieuwsgie rige menigte voor den ingang van het gebouw. Justus, die het gebouw van een afstand had staan bekijken, koek met opgewonden blik naar het rijtuig en naar de menschen, die er om heen stonden. Het kan hem nog niet ziin, on derstelde hij. En toch schijnt het zoo te zijn. Terwijl dio gedachte bij hem op kwam, stapten twee politie-beambteu, die ieder een arm van den derden man vasthielden, vlug uit het rijtuig en verdwenen in het gebouw. Justus was bij het openen van het rijtuigportier naderbij gekomen, maar zoo snel was de man verdwenen cn zoo nieuwsgierig was de kleine ze nuwachtige menigte geweest, dat hij nauwelijks gelegenheid had gehad de drie mannen in het gelaat te zien, of liever in dat van dien eenen in bur- gerkleoren, want juist daarop was zijn attentie bijzonder gevestigd. Toch had hij een glimpje opgevangen van do gelaatst rekken van den jongen man en dat had hem hevig doen schrikken. Want het was een gelaat, dat hij ken de. Maar waar en hoo hij het gekend had, zou hij niét dadelijk kunnen zeg gen. En bij bleef eon oogenblik met open mond en vol verbazing voor zich uit staren staren naar dc deür, vaar- door do mannen verdwenen waren, i En toen plotseling herinnerde hij I zich, waar hij den jongen man al eor- i der gezien had en waarom hij hem zoo bijzonder bekend voorkwam. Hij had hem ongeveer een paar uur geleden I gezien in het medaillon aan de gou den ketting van Mrs. Neave. Ja, hoe snel het gezicht ook weer verdwenen was van die gestalte vastgehouden door da twee politiebeambten, toch was het voldoend© geweest, en Justus was overtuigd, dat hij gelijk had het mooie krullende haar, de open ge- I laatsuitdrukking en knappe trekken, j hij herinnerde het zich alles zoo leven dig. Het was geen gelaa', zooals hij al tot Mrs. Neave gezegd had. dat men gemakkelijk zou vergeten, en hij had het met vergeten, ofschoon hij er zich op dat oogenblik slechts met moeite bewust van was gewerden, zoo onver wacht was liet verschijnen van den jongen man onder dergelijke omstan digheden. „John Hart, een zeeman", en nu beschuldigd van moord, en toch was hij Carl Fairfax, de jonge man van positie en blijkbaar van midde len, die op zoo geheimzinnige wijze verdwenen was. Wat beteekend© dit alles dan Justus nam eer. snel besluit, en aar zelde geen oogenblik meer. Hij moest in elk geval zooveel mogelijk zien te weten to komen en snel trad bij bet gerechtsgebouw binnen. HOOFDSTUK V< Bow Street. Do rechtzaal was heelemaal nic-t vol, toen Justus binnen kwam en hij was in staat een plaats uit tc zoeken, van waar liij good zien kon. wat er gebeurde, terwijl hij toch door een' lichte en begrijpelijke schroom gedre ven niet al te zeer met dezo geheimzin nige zaak in aanraking wensohte te komen. Een of twee beschuldigden werden voorgebracht en weer ontslagen, en heel spoedig daarop was Justus in de' gelegenheid in het gelaat te staren van een jongen man, die ln de bank der beklaagden was komen zitten en die daar flink antwoord gaf op den naam van ,John Hart', terwijl zijn' heldere, mooie oogen de zaul rondke ken alsof zij tevergeefs naar een vriend of kennis zoebten. Ja, er was geen twijfel aan of dit was de man uit het medaillon van Mrs. Neave. Justus was daar zelfs nog zekei'deij van dan eenige minuten ge leden, en hij vestigde zijn blik op het flinke, welbesneden gelaat en do open, mooie gelaatstrekken, met een wild verlangen om de gedachten van den jongen man te kunnen lezen. Maar zelfs voor dc scherpe oogen van Justus had het gelaat van den; jeugdigen gevangene weinig te ver tellen. Na de zaal oplettend te hebben rondgekeken, sloeg de jonge man zijn oogen neer en liet ze op den rand van de bank dec.beklaagden voor zich rus ten en hun uitdrukking was voor den blik van den agent verborgen. Zijn ge laat, bleek en strak en vermagerd, ergeleken bij dat van hel portret, dat Justus gezien had. was toch flink en karakteristiek en toonde geen spoor van de aandoeningen, als zij er waren, die hij op dit oogenblik ondervond, terwijl zijn houding zoo doodbedaard t gemakkelijk was. Ook was het verhoor niet van dien aard, dat het meer licht wierp op de ze zaak of op den man in de bank der beklaagden. Deze laatste scheen vast besloten geen inlichtingen te geven ten opzichte van zichzelf, behalve dat hij antwoordde op den r aam van „John Hart", ook scheen hij niet geneigd eenig getuigenis af te leggen omtrent de omstandigheden, waarin hij het eerst gevonden en gearresteerd was. Doe met mij, wat ge wilt, waren de eenige woorden ,die uit hem te krijgen waren en daarmee moest de rechter tevreden zijn. {Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5