P. van Vliet, Wethouder v. Uithoorn. Jhr. Mr. N. C. do Gijselaax, Burge meester van Leiden. Mr. J. C. van der Lip, Wethouder van Leiden. J. A. van Hamel, idem. Mr. C. E. van Strijen, Secretaris dor gemeente Leiden. G. L. Driessen, Directeur der Gemeen tewerken, Leiden. Th. C. C. Ninaber, Burgemeester van Leimuiden. II. C. de Rijk, Wethouder van Leimui den. F. H, van Wichen, Burgemeester van Alkemade, Lid der Tweede Kamer. C. van Rijzen, Wethouder van Alke- made. C. W. C. Tb. Visser, Burgemeester van Alphen. W. Los, Wethouder van Alpben. Jhr. K. W. L. de MuraK, Burgemees ter van ter Aar. II. B. Onderwater, Burgemeester van Nieuwkoop. B. Kemp, Wethouder van Nieuwkoop. F. M. Baud, Burgemeester van Nieuw- veen en Zevenhoven. J. A. Kiebert,Wethouder v. Niouwvecn P. M. van Bemmel, idem. M. Groeneweg, Wethouder van Zeven hoven. A. N. Straathof, idem. C. Goes, Wethouder van Mijdrecht en Wilms. VV. van Sevenhoven, Wethouder van Wilais. C. Knigge, idem. Jhr. A. E. J. van Grotenhuis van On- siein, Burgemeester van Viukevcen, J. Bol, Voorzitter van den polder Nieuwkoop. Mr. G. C. Everwijn Lange, Dijkgraaf van den Haarlemniermeerpolder. 'A. G. Voordendag, Heemraad van id. J. van Zijverden, idem. G. B. 't llooft, idem. G. A. A. Knaap, idem. ■Mr. M. G. P. del Court van Krimpen, idem. Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout, idem. C. van den Bout, voorzitter van den Oosteinderpoelpoider. A. Keessen Azn., Voorzitter van den S torn meerpolder. Mr. C. Boerlage, Voorzitter van den Thamerbinneapolder. P. de Graaf, Hoogheemraad van de Ronde Veenen. Jhr. Mr. W. F. van der Wijck, Voor zitter van den Raad van Admini stratie der H. Ij. S. M-, Coutntissa- i is der H. E. S. M. W. Rauwenhoff, Che: van dienst van het vervoer der H. IJ. S. M. F. J. Matthijssen, Chei van dienst van Tractie en Mat. der H. IJ. S. M. W. J. H. Bake, Chef van dienst van Tarieven en Handelszaken der II. IJ. S. M. Mr. H. van Manen, Secretaris der II. IJ. S. M. L. F. E. van Uoogenhuize, Inspecteur van den weg der IL IJ. S. RL W. F. van Otterloo, Inspecteur van vervoer der H. IJ. S. M. F. C. Dufour, Lid van den R. v. C. der II. E. S. M. Jhr. rar. F. W. van Styrnm, Lid van den R. v. C. der H. E. S. M W. de Klerk, Ingenieur der ILE.S.M. F. II. de Jong, idem. J. G. Bijl, idem. A. Plomp, idem. P. Hoogenboom, Ingenieur van Rijn land. Jhr. J. A. van Kretschmar van Veen, Directeur-Generaal der Mij. tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen. A Neijt, Hoofdopzichter der H.E.S.M. G- J. de Vos van Nedervcen Cappel, Ingenieur bij de afd. Seinwezcn der H. IJ. S. M. P. E. J. Gratama, Adj -ingenieur der Tractie der H. IJ. S. M. J. Oliemans, Wethouder y. Mijdrecht. A. van Baak, Burgem. van Mijdrecht. J. J. 's-Jacob, Direct, der U. E. S. M. J. W. Th. van Oyen, idem. De gasten korten den tijd met het bezien van het versierde feestterrein. Dit is dat ten volle waard. De snijbloe- mën-exporteursvereeniging heeft van morgen de vijf keurig versierde wag gons uit Aalsmeer aangebracht Aan 't versieren is heel wat arbeid ge weest Moest men deze bloemtooiing in geld waardeeren, dan zou een som van duizend gulden eerst voldoende zijn, om de kosten te dekken. Achter de locomotief de IT S. M. 1033 is deze hislorisch-belangrijko lo comotief komt het inspectie-rijtuig. Daarop volgen de vijf versierde gloed nieuwe tweede klasse waggons, zoo van Beynes afkomstig. Het eerste rijtuig is versierd met roode graniums het tweede met paar se bloemen, 't derde met lida lathyrus odorata en scabiosa, het vierde met roode rozen en het vijfde met witte Keizerin Augusta Victoria's. In fijne aspergegroen kleuren deze lieflijke bloemen voor de raampjes, slingeren daaronder en festonneeren de rijtuig- kappen. Daar beven op het wagendak eijn in dezeifdp kleuren prachtige bloemversieringen tusschen planten groepen aangebracht. Een keurcollec- tie van Draccna's, Hortensia's en As ters .hebben de Aalsnieersche kwee kers er voor over gehad. Helaas, dat zij met 3e wapens-in- bloemen aan de drie eerste wagens aangebracht, niet gelukkig zijn ge weest. Drie van de leeuwen-inet-palin- gen in den klauw 't wapen van Aalsmeer zijn vanmorgen bij den tocht in het ongereede geruakt. Op 't eerste perron ziet men deze fraaie bloemstukken niet meer. Daar zijn ze verdwenen. Do men- echen op de andere perrons, die in grooten getale den trein staan te be wonderen, zien aan die zijde echter niet de mooie roode, rose en witte wapenfiguren. Ten slotte valt nog op te merken, dat de naam van de ver sierende vereeniging in roode bloe men het eerste rijtuig tooit. Tegen kwart over tienen wordt het sein voor vertrek gegeven. De genoodigden stappen in cn Ier bestemder tijd geeft de chef van het station het sein tot bet vertrek. Dc trein rolt het station uit. Bij het Jans- weg-viaduct staan velen, om don eer sten trein naar de Meer te zien ver trekken. Ook aan de Friesche Varkens- markt staat een menigte belangstel lenden op de landerijen, langs den weg, wachten de menschen ook al den trein op. Aan de Centrale Werk plaats komen allen kijken on langs den Rijksstraatweg zwermden ue fietsrijders. Over de nieuwe rolbus- culebrug. naast de brug van dezelfde soort in de baan naar Amsterdam, rijden we naar de hefbrug, die do lijn over de Amsterdamse he Vaart draagt. Voor de nieuwe spoorboomen staat een groote verzameling men schen en kinderen. De jeugd jubelt luid-op, nu de trein aan de eerste halte IJaltc-Rijksstraatweg stil houdt. Op 't begrinte perronneije wordt een oogenbiik vertoefd, van welke gelegenheid men gebruik maakt om het hallegcbouwtje te be kijken.- Op bepaalden tijd gaat de tocht weer voort. Nu naar Vijfhuizen. In de wolkenzware lucht triest het een beetje en de wind vecht inet het aa- f'èige-groen en de bloemversicring langs de coupé's. De bloemtuilljes, die binnen in elk compartcment zijn aangebracht, heb ben het beter, die bewegen enkel op liet gedcin van de wagenvoeren. Langs den inundatiedijk, waar grim mige kanonnen staan, glijdt de trein het stationnetje Vijfhuizen binnen. Ook daar is de belangstelling groot. Dat blijkt vooral als de reizigers weer ingestapt zijn et; de locomotief, met een klingelende stoomtrambei luidend, zich in beweging zet en dc Vijfhuizer menschen hun blijdschap in vroolijk gejuich uiten. Door 't vruchtbare land gaat 't nu op-Hoofddorp aan. Er ligt nu weer een vroolijk zonnetje over de velden. Met handengezwaai en doe- kengewuif worden we ontvangen. Als de trein vóór het station halt houdt, zet het fanfarecorps op liet per ron liet „Wien Neèrlai-dscb Bloed" in, gevolgd door het „Wilhelmus". Voor het met vlaggendoek, groen eu bloe men versierde stationsgebouw staal een leger fotografen, waarvoor hei ge zelschap zien opstelt, om gekieiu te worden. Vriendelijke meisjes hebben iniusschen versjes uitgedeeld, die straks zuilen gezcLden worden. Te Hoofddorp. Buiten staan ecu honderd gymnasten van de Jloofddorpsche Gymnastiek- en bchermvereeniguig opgesteld, ouder leiding van den di recteur, den heer V. d. Berg en den rcsei've-lste luitenant, den heer li. v. d. Lint, uie instructeur is voor het schermen. De troep is versterkt met een corps padvinders. Ais de genoodigden aangekomen zijn, zet „Hoofddorp" het volgende lied in: Wij komen liier ter eere onzer Gasten, Die tot ons kwamen met het eerste (.spoor, Hoor, hoor, ja, hoor.' Wij groeten U, wij Hoofddorpsche (gy muasten, Wijl gij ons heden zoo blijde verraste; LuisterI Daar klinkt bazuingeschal 't Spoor door onze Meer dat rijdt (nu al Van wal tot wal Hoort gij het all'? 't Spoor door onze Meer dat rijdt (nu al! Te midden onzer vruchtbare landou- (wen Weest welkom, waar de trein voor 't (eerst nu rijdt. Zoo lang verbeid! Hoort, hoe hier allen thans jubelen (en juichen, Alom de driekleur: 't zal u overtuigen, Dat er iets giootsch geschiedt l i liet element der suikerbiet. Eertijds van 't riet Met zijn karkiet: Voor het stalen ros, ja, alles vliedt! Waar is de tijd van bange doodsge varen. Toen nood- op noodkreet klonk op 't woeste meer. Van heinde en veer; Leeghwater, Cruquius, Van Lijnden (er nog waren, Vurige bestrijders van de onstuimige (baren Iu liet eens onherbergzaam oord Golft nu het goudgeel graan van (Zuid tot Noord En spoort de hoer Naar Beurs of „Mart", Wordt waterleiding en gas ons part. Haarlemmermeer, wees fier op dit (welslagen Van 't prachtig plan, sinds jaren (reeds beraamd En ook befaamd Weg nu met trekschuit en omnibus (en wagen, Waar men een stootje in moest kun- (nen verdragen Weg nxet het middeleeuwsch vervoer: 't Spoor wordt ras de vriend van bur- (ger, boer! Hard zal ie gaan Langs de ijz'ren baan I Haast u, want daar komt do snol- Grein aan. De gymnasten zongen van bazuin geschal, en werkelijk aan het Raad huis, stonden vier bazuinblazers op gesteld, die daar met plechtig ge schal der hoofdplaats der gemeente de aankomst van den eersten trein verkondigden. Tusschen de rijen van gymnasten en padvinders wandelde tiet gezel schap door naar de feestelijk versier de zaal van het hotel „De Landbouw Langs den weg stonden hoi.oorden bij honderden, toen het gezelschap zich, voorafgegaan door Haarlenische padvinders, een miniatuur bloemen- autómobiel en het muziekkorps, naar „de Landbouw" begaf. Daar had de officieele ontvangst der autoriteiten door het Haarlem- mermeersche Gemeentebestuur plaats. Mr. Slob, burgemeester van Haar lemmermeer, sprak daarop als volgt „Met ongeduld hebben wij U zien komen. Komen met den spoortrein. Uitstappen aan ons station Hoofd dorp. Hot schijnt ons een droom. En wij hebben moeite aan de reali teit van dit feit ti gelooven. Want naar dit oogenbiik, dit hislo- risoh moment, hebben velen van ons voorgeslacht uitgezien, reeds geduren de tal van jaren, onrustig en wan trouwend, altijd met een gevoel van to koesteren een Ideaal, dat toch niet be reikbaar zou blijken. Men heeft het ons verteld en wo kunrien het lezen ook hoeveel plan non er in vroegere jaren al zijn ont worpen, bestreden en verdedigd, om gewerkt en aangevuld, om ten slotte te worden opgeborgen in een stoffig ar chief. Moegcdacht en moegepraat en niet liet minst ook moegeschreven liet menigeen hoe forsch en energiek ook begonnen ten slotte toch varen de hoop op een goed resultaat. _Spr. gaf daarop een uitvoerig over zicht van al de plannen, die vroeger lot niets hebben geleid en van de His torie dezer onderneming, die thans het doei bereikt heelt. „En heden komt U ons deze blij de tijding brongen in feestelijk ge- waal. Wij willen in dankbare herinne ring gedenken aan die vele genoemde en ongenoemde stoere werkers uit vroegere dagen, die alien in meerdere of mindere mate hebben meegewerkt aan het groote werk, dat vvy thans zien volbracht. Wij willen hier niet enkel eeron de dooden. die nog leven in hunne ge schriften, maar ook de leven den, wien wij op dezen dag dank ver schuldigd zijn voor hunne daden. En dan gedenken wij zoowel aan de vele ingenieurs, die in vermoeienden geestesarbeid de plannen hebban uit- gestippeld, geteekend en beschreven als de door de zon gebruinde polder werkers, die in het zweet van hun aangezicht met hunne gespierde han den de zware kleistukken wisten op te werken tot een dijk voor onze spoor. Bijzóndereu dank brengen wij aan het tegenwoordige bestuur van de ex- ploiteerende Maatschappij, voor zijn ijver, volharding en energie. Wij weten, wat een dagen en nach ten van zware inspanning zij hebben gehad, om hun locomotief op de rails te houden. Het was een waar kunststuk, mede werking te verkrijgen van het Rijk, drie provincies, de besturen van 17 polders en waterschappen cn 18 ge meenten. Maar krachtigen steun hebt ge daarbij ondervonden van het bestuur van deze gemeente en niet liet minst van dat van den Haarlemmer- nit-erpoider, dat zulk een uitstekend voorbeeld gegeven heeft aan andere colleges, na een keurig pleidooi van den heemraad J'nr. C. Roêll, in de vergadering van 4 November 1902, toen hij een rente-garantie van 12.000 per jaar verdedigde op dezen grond „omdat de Haarlenimermeerpolder „een modelpolder is, krachtig door „zijn gezonde organisatie en door de „uitstekende wijze, waarop hij be- „stuurd wordt en die daarom doen „moet, wat zijn economisch zwakkere „broeders niet doen kunnen, en die „ook een voorbeeld moet geven, waar „het geldt een ruimen, onbevangen „blik in de toekomst te bezitten." Door deze samenwerking hebt gij', mijne hoeren 's Jacob en Van Oyen, Uzelven gesticht een monumentum aere peronnium. Een monumentum, waarop Hare Majesteit, onze Koningin, Ilanr Ko ninklijke banier wil doen wapperen door Haar besluit van 27 Juli 1.1., waarbij het lid der directie, de hoer Van Oyen, werd benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Met deze hooge onderscheiding wenschen wij TJ van harte geluk. De Raad van deze Gemeente, na mens wie ik de eer heb tot U te spre ken, begroet U allen met hartelijke vreugde. Onder onze vroede vaderen zijn nog nestoren, die met de vooraanstaande mannen van ons voorgeslacht bijna een halve eeuw hebben uitgezien naar d i t oogenbiik, waarop de „felle sa lamander" al fluitend en stampei-d en sissend onzen polder zou komen binnenrennen. Hoe dikwijls hebben ze er aan ge wanhoopt dezen dag nog ereis te zei len beleven. Want zij kennen de historie van on zen plas. En weten hoe er meer dan 300 ja ren moesten verloopen voor het iv"t minder belangrijk© plan van Jan Adriaanszoon Leeghwater kon wor den verwezenlijkt, hoewel zijn Haar- lemmermeerboek twaalf maal werd herdrukt! lloe dit m© gel ij k is gewenst zult gij u straks tevergeefs trachten te verklaren, wanneer ge uw spoor- reisje voortzet over den bodem vaai het vroegere meer, door vruchtbare akkers, dragende buitengewone ge wassen. Een rijke fantasie is noodig om U te kunnen voorstellen hoe voor nauwe lijks zestig jaren al deze akkers nog lagen in de donkere diepte van een dikwijls wildbruisende, onafzienbare watermassa. Al mogen wij ons niet verhelen, dat ook onze gemeente zware financieel© verplichtingen op zich genomen heeft, toch hebben wij goede verwachting, dat ook deze geldelijke bijdrage, ©ven als onze akkers, overvloedige vrucht zal geven. Bedriegen wij ons hierin niet, dan zal de invloed van de opening van de ze spoorlijn zich in deze gemeente in verschillend opzicht openbaren. Er ligt iets bekoorlijks in de weten schap, dat d© belangen van U w e Maatschappij verband houden met die van onze gemeente en onzen polder. Alsmede dat de welvaart en bloei van deze streek wisselwerking oefent op een financieel gunstige exploitatie van Uwe lijnen. Zoo zij er dan tusschen Uwe direc tie en onze Colleges een heilige wed ijver om de belangen van de ingezete nen en omwonenden op de beste wijze te dienen. Lnten wij U mogen worstel ion te drinken op zulk een gestadige harmo nie en samenwerking. Hierop werd de eerewijn rondge diend. Do heer Van Oyen, sprokond na mens de Holl- Electr. Spoorwegmij. antwoordde hierop het volgende: Mijnheer de Burgemcoslcr, Do hartelijke woorden daareven door U namens het bestuur der Ge meente Haarlemmermeer gesproken, 'hebben ons diep getroffen. Maar niet alleen die woorden, de goheelo ont vangst hier in Hoofddorp aan ons en ouzo gasten bereid, toont ons duide lijk, dat wij hier welkom zijn. Wij waardeeren dat en zijn er U dank baar voor. Het nieuwe verkeersmiddel dat ons hierheen neeft gebracht, werd reeds lang door U gewenscht, maar op het pad hierheen, dat eerst sedert kort met de gladde ijzeren baan is belegd, stonden vele voetangels en klemmen; belemmeringen en hindernissen, waarvan het opruimen ons bijna 15 jaren tijd gekost heeft. En niettegenstaande dien langen tijd. waarin gij zuchttct en klaagdet over uw isolement, zijt gij toch be voorrecht boven velen, want welke ai dere gemeente in ons land kan er zich op beroemen een spoorweg to bezitten binnen 60 jaren na hare stichting. Waar een menschenleven terug de golven kookten, rijpt nu het golvend graanwaar voor ruim 50 jaren de waterwolf grijnsde, rent nu het stoomros dampend voort. Wij hopen van harte, dat de spoor weg U moge brengen wat gij van hem verwacht, dat hij den afzet Uwer pro ducten moge bevorderen, nieuwe we gen zal openen, winstgevender cultu res mogelijk zal maken, dat hij wel vaart en ontwikkeling zal brengen op elk gebied, in één woord, dat hij moge strekken tot zegen van den Haarlemmermeer. Een zoontje van den heer Knaap, die met de bloemauto voor den stoot had uitgereden, bood den lieer Van Oyen een bundeltje korenaren aan als eerste besteller van do Holl. Spoor. Hij zei daarbij: Aan uw kracht heb ben wij in onze Meer het spoor te danken, waarvoor onze lieve Ko ningin U tieeft geridderd. Daar zijn wij erg blij om. Onze woonplaats ts ver van het station. Daarom hebben wij een besteldienst geopend, in üc hoop door U als vaste bestellers te worden aangesteld. Van wat wij te verzenden hebben is liet goudgele graan, waarvan ik U dit tuiltje aan bied, de hoofdzaak. Leve de heer Van Oyenl (Men zie verder ons Eerste Blad.) binnenland HOFBERICHT. Z. K. II. de Prins der Nederlanden, zal Zondagavond 4 Augustus in Dcu Jtiaag KuUien eu aldaar verulijveu tot Dinsdagmiddag 6 Augustus. Z. 1\. ii. is voornemens Woensdag avond 'i Augustus zich voor eeuige dagen naar Mecklenburg te begeven. DE PRINS BEZOEKT DE NAARDEHMEER. Gisterenmorgen te 11 uur bracht Prins Hendrik per auto 'n bezoek aan de Naarderrueer, vergezeld van zijn adjudant, jhr. Van buchtelen van de Haare dr. Oudemaus, voorzitter van üe vereeniging tot behoud van na tuurmonumenten in Nederland, leid de Z. K. H. rond. Bij de beide vorige bezoeken werd de eendenkooi be zichtigd, terwijl thans het doel van hul bezoek was het vangen der ecn- uen m uogemsenouw te nemen. Door den koolhaas De Bruin werden een twintigtal eenden gevangen, waarna De jfrnis te haLf een de kooi verliet, om zich weder per auto naar Hot Loo te begeven. VEREENIGING „VADERS VAN GROOTE GEZINNEN". Te Rotterdam, is opgenunt de vcr- eci.,gii,g „vaders van groote gezin nen"; haar statuten zijn opgenomen in de „Staatscourant"' van gisteren avond. Dc vereeniging stelt zich ten doel de zedelijke en stoffelijke belan gen der leden te behartigen; zij tracht haar doel te bereiken langs wettigen weg en wel door elkander te steunen in de opvoeding en plaat sing der kinderen; elkander hulp te verïeenen in moeilijke omstandighe den met van financiêelen aardliet geven van cursussen in onderwijs, inzonderheid ambachts- en handels onderwijs; het verschaffen van ge paste betrekking, huisvesting en uit spanning; het geven van voorschot ten oin de kinderen in de gelegenheid te stellen zich te vestigen, en hel be leggen van vergaderingen. Om als gewoon lid te worden, aan genomen, moet men: 1. minstens 25 jaar oud zijn 2. van zedelijk gedrag zijn en geen middelen goedkeuren I tot beperking, van het aantal kinde- 'ren; 3. vader of weduwe zijn met min stens 5 wettige kinderen; 4. woonach tig zijn in de gemeente Rotterdam of omstreken en 5. in het onderhoud van zich en zijn gezin kunnen voor zien. Als men niet meer voldoet aan de sub. 2 genoemde voorwaarde, kan door het bestuur royement worden gegeven. DE HEER VAN KOL NAAR JAPAN. De heer H. H. van Kol vertrekt In Augustus via Rusland en Siberië naar Japan. Lit Japan komt de heer Van Kol opnieuw naar Oost-In dië. NIEUWE LOONREGELING BIJ DE S. S. In een onderhoud, hetwelk de afge vaardigden van het loonpelilionnc- ment van de Neder 1. vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel en van den Ned. R.-K. bond van Spoor- cn Tramwegpersoneel „St. Raphael", volgens hun verslag met den direc teur-generaal der maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen hes ben gehad ter toelichting van het adres om loonsverhooging, heeft de directeur-generaal o.a. medegedeeld, dat bij de S.S. than s'n nieuwe loon regeling m studie is, welke, naar hij hoopte, met 1 Januari a.s. in werking zal treden. De heer Van Kretschmar van Veen gaf te kennen, dat voorna-' mei ijk de laagste looncn herzien zou den worden en verzocht aan de afge vaardigden geenerlei illusies op te wekken, daar hij niet twijfelde, of ook na de nieuwe loonregeling zou den er nog wel verschillende niet ver vulde wenschen overblijven. LANDBOUW-TENTOONSTELLl/G ZUTPHEN. De Nationale Landbouw-Tentoou- stcllmg te Zutphen zal den 14den Au gustus door minister Talma worden geopend. KENNEMER ELECTRICITE1TS- MAATSCHAPPIJ. In de te Bergen Donderdag gehou den raadsvergadering is principieel besloten tot aansluiting bij dc Kenne- mer Electriciteits-Maatschappij. TEGEN DE TARIEFWET. Naar men uit Waalwijk verneemt, is aan mr. J. A. Loeff, afgevaardigde voor het district Waalwijk, dezer da gen een adres verzonden door ruim 3400 kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaai, uit dat district, geteekend, waarin dezen verklaren, dat zij de verwerping der aanhangige Tariefwet in hooge mate gewenscht achten. MINISTERIE VAN LANDSVERDE DIGING. Naar verzekerd wordt is in de toe lichting der Staatsbegrooting voor 1913 ec-n mededeeling te verwachten omtrent de inzichten en voornemens der regeering aangaande het vraag stuk eener evenlueele vereeniging der Departementen van Marine en van Oorlog tot één ministerie van Landsverdediging. (Hbld.) HERSTEMMING PROV. STATEN ZUID-HOLLAND. Bij de gisteren te 's-Gravenhago gehouden herstemming voor do Prov. Staten (vac. B. Janse Johzn.) worden uitgebracht 12093 geldige stemmen. Daarvan verkreeg de heer K. Ter Laan (S. D.) 4830 en de heer mr. M. de Mos (U. L. en V. L.) 72C3 stemmen. Zoodat gekozen is de heer mr. M. de Mos. EEN VRIENDELIJKE BEZOEKER. 's Nachts om één uur kwam een on bekend man de trap oploopen van de woning van juffr. J. v. d. E., aan de Gerard Scholtenstraat te Rotterdam. Toen zij hem vroeg, dat hij kwam doen, antwoordde de vriendelijke be zoeker, dat hij haar zou wurgen, ais zij haar mond niet hield. De ver schrikte juffrouw vluchtte in haar woning, deed de deur op slot cn schreeuwde uit het raam. „moord!" De man, die dit blijkbaar niet de ge- wenschte oplossing van zijn onder neming vond, koos, toen eeuige men schen op het hulpgeroep kwamen toeloopen, het hazenpad. ONTROLD. Aan een te Katwijk verblijf houden den Amerikaan, die zich naar Den Haag had begeven om geld te wisse len, is op het perron van de II. IJ. S. M. aldaar 500 gld. ontrold. Zwervers. Om onderdak te bekohen pasten twee zwervers, straatmuzikanten, N. V. on A. J. v. d. IL, nog eens de oude truc toe en stalen van een huis aan de Kruisstraat ieder een spionspiegel, hetgeen zij een agent op do Groote Markt daarop mededeelden. Hoofdakte. Voor het examen hoofdakte is ge slaagd de heer C. F. Vlekko te Haar lem. Overplaatsing. Met ingang van 1 October a.s. Is do rijksklerk 3e klasse W. Bruins ten kantore der directe belastingen alhier verplaatst naar de directie Arnhem. Verplaatst De couranten-kiosk, die op het per ron stond, aan den kant van den Kruisweg, is gisteravond verrold, en meer naar het midden van liet perron verplaatst, ook al met het oog op do opening der spoor naar do Haarlem mermeer. Solide. Donderdagmiddag schuurde op liet Kennemerplein een wiel van een be- sjiannen vierwieligen wagen langs de tramrails, toen het plotseling brak. Ee n tegenvaller. F. J. v. L., handelaar in muziekin strumenten in de Anegang, verwittig de de politie, dat hij van de toonbank van zijn winkel vermiste een pakje, inhoudende... grammaphoneveeren. Gedeserteerd. Donderdag trof een agent van poll- lie op de Leidsche Vaart 8 gedeserteer de koeien aan, die hij op een weiland achter de R. K. kerk joeg. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. Het. Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand Juli bezocht door 635 belang stellenden. Uit de aan het Museum verbonden boekerij werden 181 boek- en plaat werken naar verschillende plaatson van ons land verzonden. De boekerij is gedurende de maand Augustus gesloten. In de aan het Museum verbonden School voor Kunstnijverheid zullen ds lessen 2 September worden her vat nieuwe leerlingen kunnen zich tot dien datum aan bovengenoemd Museum aanmelden. Een fietsende jon gen reed gistermiddag 12 uur op don Spaarn- daimnerweg met kracht door niet uit te wijken, tegen een kantoorbediende van den heer Hoeing aan, die ook op de fiets zat; deze kwam te vallen, zijn gezicht ontvelde en zijn fiets kwam in het Noorder-Spaarne terecht, welke niet een haak door de werklieden van de Conrad weder op het droge werd gebracht. De woeste rijder had in middels de vlucht genomen en is onbe kend gebleven- Verloren voorwerpen. Dikwerf gebeurt liet dat verliezers nimmer meer iets hooron van door tien verloren voorwerjien en veelal wordt dit geweten aan do oneerlijk hold der menschen. Maar gisterwid. dag zagen we iets dat we niet onver meld willen laten, want daaruit Imn blijken dat een dergelijke gevolgtrek, king niet altijd juist is. Eonige jeugdige kinderen vonden aan de Westergracht een lianen molk., maat, die zij oogenbJikkelijk in het water wierpen om het voorworp ,.t8 laten zwemmen". De kinderen waren to klein om te beseffen wat ze deden en als antwoord op onze vraag, waar- om ze het deden, kregen we ten ant woord, „dat hij zoo zuur van binnen rook", vermoedelijk omdat er kamt melk mede was gemeten. Mocht <h eigenaar dit lezen, dan heeft hij de overtuiging dat zijn eigendom ,,n*t zoek" is, want liet ligt op den bodem der Westergracht, ter hoogte van dj Gasthuislaan! Weer een slachtoffer. Gisterenmiddag omstreeks kwart over vier verhuurde J. J. S., rijwiel handelaar in de Gierstraat, aan een persoon, waarvan hij naam nocl woonplaats vroeg, een rijwiel, dat noj niet werd terugbezorgd. Gist er middag woei vat con boom op het Kennemerplein een dikke arm af; deze kwam op tm-i wachthuisje en een halkon van da stoomtram terecht. Van het huisja werd de vors-t vernield en het balkon eonigszins in elkaar gedrukt. Door eenige arbeideis van do go meen te werd de tak verwijderd. DE NIEUWE VOORZITTER VAN Dl MAATS. V. NIJVERHEID. In het slot van de karakterschets ii de Holl. Revue van den heer J. vat Hasselt vernemen wij Als volgt zijn opinie over vrijhandel. „Ik ben een verklaard voorstan der van vrijhandel. Dit neemt eclittr niet weg, dat bij de verschillende in dustrieën, die ik op mijn weg ben to gengekomen, er wel enkele zijn, ?a van deze zijn er zeer belangrijke, wd- ke in hooge mate te lijden hebben var. de hooge invoerrechten vnn ander! landen, waardoor men in die landen in staat is den prijs zeer hoog te Imu. den, en de over-froduktie. die voor ne ringen prijs te maken is. voor zeer prijzen hier op de markt brengt, zoodat de eigen fabrieken moeten leveren to gen prijzen, welke geen of zeer weinig winst overlaten.. Dat dit een reden zou ezen om algemeene bescherming in te voeren, zal ik zeker niet bewe ren, maar men mag toch niet uit het oog verliezen, dat, wanneer dergelij ke industrieën ten gronde zónden gaan wat op zich zelve een ramp zou we zen voor de vele werklieden, welt» daarin hun brood vinden, uit den aard der zaak het buitenland niet lan ger tegen zoo lagen prijs hier zou lé veren, en dan ook voor de verbruikers het voordeel van die lage prijzen ver loren zou gaan. De bescherming, dlo ik aan dergelijke industrieën zou wil- len geven, zou ik 't liefst vinden in do medewerking van Nederlanders, die nu nog te veel voorkeur aan buiten- landsch fabrikaat geven, waar zij lo gen behoorlijken prijs fabrikaat van minstens even goede hoedanighei in het land zelf kunnen betrekken." G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij Landheer, Kruisweg 60 a rood, een rijwielpomp. Bureau van politie, een portemon- naie met inhoud. P. Rekinau, Langendijkstraat U een dameshalsketling. F. Jansen, Lange Heerenvest 60, een kerkboekje. J. de Vries, L. Begijnestraat 3i, eon kruideniersboekje. J. W. Sieverdink, Schotersingel li een kinderarmbond. J. Westera, Gen. de Wetstraat 11, een hopdenhalsketting. Rubriek voor Vragen Geabonneeröen hebben het voorrecht vragen op verschillend gebied, xnite tcci beantwoording vatbaar, in te zenden bij A Bedactie van Haarlem's Dagblad, Groott Houtstraat 53. Alle nntwoorden worden geheel kostelotf gegoven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dia niet volledig naam o woonplaats van den inzender vermelde» vroiJt jjeen aandacht geschonken. VRAAG. Tot wien moet ik mij wenden voor de nieuwe eleclrische tram, die hier door de stad komt v. rijden? ANTWOORD. Aan het kantooi op den Kampersingel bij den Kleiner Houtweg. VRAAG. Wat is het adres van den heer Krijn of Krein, advocaat,,U Amsterdam? ANTWOORD. Ons niet bekend, schrijf aan een kennis te Amsterdam of die het adresboek voor u naziet. VRAAG. Tot wien moet ik mij wenden om den cursus van eerste hulp bij ongelukken te volgen. ANTWOORD. Tot den beer 15- A. Luitingh, Oude Groenmarkt, oh hier. VRAAG. Bestaat er U Haarletr een avondschool voor artistieke me taalbewerking? ANTWOORD. In de School voor Kunstnijverheid worclt dat vak des daags onderwezen. Is er misschim een particulier metaalbewerker, dl' 's avonds les geeft? Zoo ja, dan ge lieve hij zijn naam op te geven aai ons bureau. VRAAG: Hoe wordt een hu welp pro deo voltrokken? ANTWOORD: Daarover kunt u aliö vernemen aan het Bureau van do: Burgerlijken Stand ingang Zijlstraat bij do Groote Markt, VRAAG: Kunt u mij ook zeggen i* welke Staatscourant de oproeping S* staan heeft voor opvoedend atnMe maart

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6