HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. MAANDAG 5 AUGUSTUS 1912 Buitenlandse^ Overzicht Os biouenlaadscbB crisis ia Turkijs Uit KonstaiUInopel wordt gemc dat in kringen, dio niet tot een der partijen behooren, groote ontevreden heid heerscht over do regeering in verband met haar toegevendheid in de laatst gehouden Kamerzitting. Daardoor is de oplossing van Bis vertraagd en men vreest, dat dit den invloed van het kabinet zal zwakken. Een spoedige ontbinding ?an de Kamer schijnt, in verband met dc onophoudelijke bedreigingen der Albaneezen, onvermijdelijk. Heeds hebben de Zuid-Alhaneezen besloten zich rnet de cischen der Noord-Aiha- neezen te vereenigen. Men verwacht, dat do regeering thans een beslissing zal nemen. De onderhandelingen te Prichtina tusschen de regeeringscommissie en de Albaneezen zijn afgebroken, daar de Kamer nog niet ontbonden is. Alle hoofden hebben zich naar hun troe pen in de verse lullende dorpen bege ven en de commissie is alleen le Prichtina achter gebleven. Indien het Parlement niet ontbonden wordt, be gint de opmarsch naar Uskub. Het aantal Albaneezen, dal daaraan zal deelnemen, wordt op 33000 geschat Io de kringen van 't Jong-Turkscho comité is men van meening, dat de troepen, waarop de regeering zich verlaten kan, sterk genoeg zijn om een eventueelen aanval der Albanee zen op Uskub af te slaan. Ook van dc zijde van de Bulgaren in Macedonië dreigt gevaar voor de Turksehc regeering. 't-Bulgaarscho blad Rctsj, blijk baar door de regeering van koning Ferdinand geïnspireerd, eischt van de Bülgaarsche regeering dat deze, indien Albanië autonomie krijgt, liet leger mobilisecren zal en tegelijker tijd een ultimatum aan Turkije zen den met den cisch tot instelling van een christelijk bestuur in de Macedo nisclie vilajcts en in Adrianopel en met de bedreiging, dat wanneer deze eisch niet ingewilligd mocht worden, Bulgarije Macedonië zal binnenruk ken, om met geweld de autonomie tot Bland te brengen. Reeds heeft de regeering enkele maatregelen genomen voor mobili satie. In Macedonië is 't ai weer onrustig. Een bom ontplofte te Katachana en doodde 34 Bulgaren, 3 Mohamedanen en 2 Israëlieten52 Bulgaren en Mohamedanen werden gewond. Nog zijn dc Turken er niet. Volgens te Athene door een zeil schip aangebrachte berichten zou de bevolking van het eilandje Ikaria, tol vertwijfeling gebracht door de stren ge maatregelen van de Turksche overheid, die den staat van beleg af kondigde, de autoriteiten en gendar mes hebben gevangen genomen en de autonomie hebben afgekond:gd. In de Turksche Kamer is "t Zater dag weer eens warm toegegaan. Aan de orde was een interpellatie over de vervolging van de officieren van den miLitairen bond. De minister antwoordde, dat hij 't zoo druk had, dat hij 1 antwoord tot Donderdag moest uitstellen. Een Albaneesche afgevaardigde schreeuwde: Het is gevaarlijk om met vuur te annexatiecrisis en ook niet voor spelen, nadat gij hot land te gronde ver wij weten den vorigen zom< hebt gericht, snot rij maar voort; het Duitse hl ami. is Til," lelijk! n..„.,„v Er ontstond een hevig tumult. De gewezen minister Haladzjan verzocht den voorzitter het reglement van or de op den afgevaardigde toe te pas sen,-die hem daarom voor „onbe schaamde hond" schold. Haladzjan antwoordde niet lafaard en spion. De Albanees zei daarop: Lafaard, Ik zal mijn mauduat neerleggen. De Kamer sprak daarop haar af keuring uil over het gedrag van den Albanees, die inmiddels do zaal had verlaten. 't Uilstel werd aan den minister toegestaan. net den weg openlaten voor een eer vol vergelijk. Het woord van den grootvizier, dat Turkije slechts een eervollen vrede in overweging kan nemen, behoeft volstrekt niet ongun stig te worden opgevut. Italië heeft Turkije inderdaad een vergelijk aan geboden, in den geest van het verge lijk dat Turkije met Oostenrijk in za ke Bosnië had getroffen. Zulk een vergelijk, ook met betrekking lot het Turksche gebied in Afrika, zou niet tc kort doen aan do eer en de waa dighëid van Turkije. In gelijken geest uit zich de M e saggcro. De Corriere d'Italia prijst de buitengewone handigheid waar mede de grootvizer heeft welen door te laveeren tusschen de klippen van do loerende jong-Tui'kön eonerzijdis en dc opdringende liberale unie an derzijds. Hij is er in geslaagd de Ka mer en de openbare mcening te kal- meeren. Een goed leeken voor het uit den weg ruimen van dc moeilijkhe den met Italië is" de toespeling van den grootvizier op dc mogelijkheid an een eervollen vrede. Italië heeft geen reden om Turkije le vernederen te verzwakken. De grootvizier mag op de tegemoetkoming der Italiaan- sche regeering vertrouwen. De ge wichtigste vraag is voorloopig of de grootvizier de kracht zal vinden zijn vredesgedachten tot werkelijkheid tc maken. De Tribuna is sceptisch. De in de Turksche Kamer gehouden stem ming acht zij een veeg toeken. Het comité en het militaire verbond staan dreigend tegenover elkander. Een bot sing tusschen die twee vijandige machten is onvermijdelijk. Welke van beide zal zegepralen, kan thans niemand zeggen. Het Italiaaiisehe Kamerlid Cirmeni schrijft in een hoofdartikel in de Ncue Freie Pr es se dat te Ro me dc opvatting gehuldigd wordt, dat da nieuwe ministers, vooral dank zij Kiamii pasja, een voor vredesonder handelingen gunstig terrein hebben voorbereid. Het stuk van Cirmeni ein digt nogal dreigend. Inderdaad, zoo zegt hij, zet Italië hoewel men van meening is dat het nieuwe Turksche kabinet tot vrede genegen is den oorlog met verhoogde kracht voort, zooals bleek uit de verkenning van het kleine torpedo-eskader in de Dar- danellen en uit het zenden van den energieken generaal Ragni naar Tripolis, ter vervanging van generaal Frugoni, die zich het model van Fa- bius Cunctator voor oogen stelde. Wanneer Turkije zich niet haast redesondei handelingen te beginnen - zoo besluit Cirmeni dan zullen we spoedig nieuwe groote krijgsver richtingen beleven. De Internationale politiek. Verzekerd wordt, dat de Dultsche regeering van de Russische overheid een officiêele verklaring ontvangen heeft omtrent het Russisch-Fransche vlootverdrag, waarin gezegd wordt, dat dit verdrag niet tegen Duitsch- land gericht is. De Frankfurter Ztg. schrijft over de maritieme overeenkomst tus schen Frankrijk en Rusland Dat tus schen Rusland en Frankrijk met het oog op het verbond, ook militaire overeenkomsten bestuan, was reeds lang bekend en ook dat deze overeen komsten van tijd lot tijd worden her zien. Dit spréékt van zelf en niemand heeft zich over zoo iets dan ook op gewonden, zelfs niet in kritieke tij- zooals b.v. tijdens do Bosnische in Os oorlog tusscben Italië en Turkije T Invloedrijke italiaaiisehe blad, de Populo Romano, blijkbaar door öt regeering geïnspireerd, vindt de jongste uitlatingen van den Turk- sciien grootvizier over den oorlog en 't standpunt van Turkije gematigden verstandig daar zij het nieuwe kabi- Dergelijke militaire overeenkom sten winnen eerst aan belangrijkheid als in werkelijkheid zich de casus foederis voordoet en niet alleen als van tijd tot tijd de staatsbestuurders op feestelijke wijze wordt verzekerd, dat de overeenkomsten het doel heb ben, den vrede te bewaren, maar ook uit andere reëelere beweegredenen en politieke overwegingen verontrusten gematigde politici over dc casus foe deris vooral met het oog op dc Rus- siscii-Frausche overeenkomst zich ab soluut met. iir is niemand, die de be langrijkheid van dit gewichtige ver bond met liet oog op de onderlinge verhouding der Europécache mogend heden onderschat, maar volgens Duit- sehe opvatting behoeft liet geen vrees in te boezemen. Gelukkigerwijze heeft de vrede nooit gevaar geloopen en geen enkei ernstig politicus windt er zich over op, dat Parijsche bladen met een zeker gewicht deze maritie me overeenkomst tusschen Frankrijk en Rusland hespreken. Zou het ooit tot een oorlog komen, dan is niets natuurlijker dan dat Rusland behalve zijn landmacht, ook zijn vloot, die het dan eventueel bezit, zal gebruiken (da-ar dit gewoonlijk het doel aller oorlogsvloten is) en het is verder be grijpelijk, dat Rusland zich niet den Staat, waarmede liet iri een toekom- sligen oorlog zal verbonden ziju, ver staat op welke wijze zijn vloot zal aangewend worden. De Parijsche be richten brengen daarom geen verras sing. Het zou interessanter zijn als de bladen eens precies wisten mede te deelen onder welke voorwaarden een casus foederis zicli zal voordoen. Allerlei. RUSLAND EN JAPAN. Uit Petersburg wordt uit betrouw bare bron gemeld, over het resultaat van het bezoek van prins Katsoera aan de Russische hoofdstad: Rusland en Japan willen beiden tegenover China den status quo handhaven. Rusland is bereid nauwere relaties met Japan aan te knoopen, daar dc belangen van beide lunden op geen enkel punt met elkander in strijd ko men. Het is ook bereid de bestaande overeenkomsten door nieuwe onder handelingen te versterken. Rusland verwerpt evenwel dc gedachte van eei> bondgenootschap niet Japan, duur zulk een alliantie een verzwakking van den Tweebond en de Triple En tente en dientengevolge een verschui ving der Russische politiek naar OostrAzië beteekenen zou. Amsterdanische Kout XXXVI. Over het Marokkaansch ge vecht en liet worstelen. Het sportpark. Sic transit... De Marokkanen zijn uit Marokko vertrokken, uit de Witte Stad achter het Paleis voor VolKSvlijT, omdat ze... geen centjes meer kregen voor hun Marokkaan zijn en voor hun potaoma- kerijen. Een advocaat en een deurwaardei •met zijn trawanten hebben do Witte Stad belegerd en de echte inwoners, dewelker wiegje stond aan 'L zonnig Afrikaansche strand zijn heengegaan in droef gepeins over do wreed i mid der wereld, oie hen hier aan do kille Wesfcersiranden laat verhongeren. 't Was al lang te zien, dat Marok ko zou worden wat de toonvelk,-nnors alhier een „sof' noemen en vooral het buiige weer der laatste dagen deed natuurlijk ontzaglijk veel kwaad. Daarbij kwam, dat aten algemeen wist, en dat er algemeen over werd gesproken welk een ontzettende pan hei er was. Het bestuur trachtte op alle moge lijke wijze de aandacht op de onder neming ie vestigen, maar, vootal den laatsten tijd bleek Iedere slag een misslag. Men had het ten slotte geprobeerd met worstelwedstrijden daarover straks nog maar ook dat bleek een failure en toen de Marokkanen en andere schuldeischers hun geld niet kregen wendden ze zich tot den con sul van hun land, niet het gevolg dat beslag word gelegd op de recette, die den bewusten avond de kapitale som an f 19 bedroeg. Er was met liet kalle weer natuurlijk geen sterveling. Die worstelwedstrijden, die dan een attractie hadden moeten zijn,gaven tot de meest tragi-Komische toontalen uleidiug. En ze hebben woei- het bewijs gekeverd dut de woistel-sport onder de fatsoenlijke sporten al thans in ons land heelt afgedaan. Bij de worstelwedstrijden in Marok ko wordeu lieele gevechten geleverd tusschen worstelaars, urjinwoners der Witte Stad, ordebewaarders en publiek. Ik heb het gezien aat, toen ik meen een Fransch en een Rus in T strijdperk traden er, laten we zeg gen door den Ros, ik weet 't heusch niet meer, valsche handgrepen wer den toegepast. Publiek fluit oy de vingers, en jouwt. De jury doet een flauwe poging om tussclienbeide te komeii en de wor stelaars, die nu niet meer worstelen maar heel gemoedereerd een potje het „bakkeleien" zijn, keereii zich le zamen tege-n de jury Een breekt een poot van een stoel en dreigt du geachte jury daarmede, die onder do geestdriftige toejuichin gen der belangstellende toeschouwer-s de vlucht neemt. Een oogenbhk daarna wordt de wedstrijd weer voortgezet en dezelfde tooneelen herhalen zich. Totdat ook 'l publiek zich in twee kumpen ver deelt en aan 't vechten slaat, waarbij ander publiek zich voegt, dat de Ma- rokko-café's ontvolkt... zonder te be talen. En de ordebowaardc-rs staan op een afstand in onbewogen rust, kalm als de rots te midden der baren... Zóó heeft de belangstelling in de worstelsport in Amsterdam weer een gevoeligen duw gekregen. Ik ben, persoonlijk, van worstelen geen bewonderaar. Maar ik wil op gezag gaarne aan nemen, dat er „veel in zit"; dat be hoorlijk worstelen volgens de regelen der* kunst een sport is, die er zijn mag. Zoo goed als ieder andere, klaar wat we nu gezien hebben in era en nu ook weer op Marokko aar daar nog het ergst ging weer alle perken te buiten. Er is geen strijd te goeder trouw gestreden. Dirk v. d. Berg had het zaakje in mekaar getimmerd, dc mannetjes ge huurd en zoo werden avond aan avond door dezen Hollander en door menschop, met rare namen uit vreem de landen pseudo-worstelwedstrijden gegeven die waarachtig nog altijd za len vol mensehen trokken en zelfs bij- zal verwierven. Dirk v. d. Berg legde zijn tegen- tanders of 't zoo maar niets was. Wie Dirk v. d. Berg door do stad ziet loopen, een bevend, zwak man, aagt zich af hoe 't mogelijk is. Een feit is dat we in Amsterdam, ondanks alle aankondigingen en alle pompeuselijk medegedeelde uitsla gen geen worstelweUsu iju-'ïi hebben gezien, maar eeiugc ni/in of meer walgelijke vertooningen van dikke, gespierde mannen, dio wel iels op ■onstelen geleken. In Marokko maakte men het nog mooier. Daar werd heel geheim zin uiig aan gekondigd dat zou worden geworsteld door Zoo en Zoo tegen „den Gemas kerde". Wie tegen den tijd van 't optraden »'an den Gemaskerde op eenigen af stand van 't Paleis was, kon een persoon in een auto zien stappen die, zoodra hij gezeten was een kap over zijn hoofd trok met masker on dan naar t toonee! zijner lieldendaden reed. En hoe de menschen zich toch nog knollen voor citroenen laten verkno pen en onder den invloed raken van 't mystieke van zoo'n Gemaskerde. Gisteravond zit ik in mijn stamcafé en toen de keliner mij m n biertje gebracht had informeerde hij belang stellend of tk de worstelwedstrijden op Marokko wel bezocht. „Daar moeten ze gemeente-subsi die vóór geven, voor worstelwedstrij den", zei hij. ,.Dat is mooi. daar hehben de menschen veel meer aan dan aan volksconcerten en zulke dingen", was zijn rotsvaste overtui ging.' Of ik den Gemaskerde had gezien. Op mijn ontkennend antwoord fluisterde hij me toe, dat hij wist wie het was. Om hem niet teleur te stellen en... om spoedig van hem uf te zijn keek ik heul vragend aan met tets van be langstelling in do uitdrukking van mijn gelaat, waarop nij volkomen orixstig antwoordde: eeu inspecteur van politie en mij zelfs den naam noemde. Zóó, ver gaat de zotternij. Do lezers van „Haarlem's Dagblad" zijn reeds op de hoogte gebracht van de benoeming der commissaris sen van het Anisterdamsch Sport- paik en van den uitslag der prijs vraag voor het stadion. Op de beteeken is voor Amsterdam niet alleen, maar voor ons geheele land van de Inrichting van dit sport park heb ik al eens gewezen. Hel kan niet ontkend worden, dat een opbloei van verschillende takken van sport merkbaar is en dat bij goe de training ons land flinke sportsmen kan opleveren. liet sportpark nu, zal de beoefe ning van de spurt zeker buitengewoon ton guede komen en ook sportlieden uit den vreemde naar ons land voe ren. Het stadion moet oen der best- i gerichte van de wereld worden en hoogst belangrijke sport-evenementen zijn dus te wachten. John Coucke, de sport-rnogol, is gedelegeerd commissars geworden, belast met liet dagelijksch bestuur. Die hoogst belangrijke functie komt zeker niemand in den lande meer toe dan hem. Hij heeft reeds, mis schien wel jaren lang het denkbeeld voor een groot, uitstekend ingericht sportpark gekoesterd; hij heeft er oen studie-reis voor gemaakt en een werkzaam aandeel, wel het belang rijkste, gehad in de voorbereiding der plannen. En zijn naam op sportgebied, zijn orgui iseerend talent is een waar borg dat bij hem de leiding in goede handen is. Een ander, op wien bij dozo geb genheid de aandacht weder gevestigd is, ia de jonge architect Harry El te. Hij was reeds bekend doordat hij de eerste was van wien een plan voor nieuwe Dam-bebouwing, een alge meen zeer bewonderd ontwerp, Is goedgekeurd en die nu. doordat hem b,; deze prijsvraag de eerejitüni werd uiigereikt, in eens een architect naam is gewerden. Zijn ontwerp voldoet aan zeer hoo- ge aesthetisctic eiecfaen en verdient vooral grooten lof voor den bij uit stek practiscbcn opzet. Mcge in een en ander dc voortce- ker.en gezien worden van een schitte rende onderneming in dë toekomst, ten bate vooral van het sportief le ven hi Nederland. AMSTERDAMMER. Onze Lachhoek Binnenland DE KONINKLIJKE FAMILIE, liet Koningin Emma- feest te Baarn besloten met een groot vuurwerk, aar geboden door de gemeente Baarn. Het word bijgewoond door Z. li. II Prins Hendrik, die op het terrein werd ontvangen door B. en W. van Baant. Na een vlerdaagsch verblijf ten pa leis» Soestdijk, is de koninklijke fa milie Zaterdagnamiddag ongeveer 5 uur van het station Baarn naar Het Loo teruggekeerd. Lang voor het vertrek stond op liet Stationsplein een dichte menigte de komst van de ko ninklijke familie af te wachten. H. M. de Koningin-Moeder deed hare gas ten uitgeleide tot het station. Op het perron was de burgemeester van Baarn ter begroeting aanwezig. Het publiek juichte de vorstelijke familie toeeveneens bij aankomst op Hei Loo. Z. K. II. Prins Hendrik heeft, ver gezeld van den heer L. \V. Grocnc- veldt, intendant van het paleis en do mein Soestdijk, een bezoek gebracht aan den burgemeester van Baarn ten gemeentehuize en bezichtigde toen 't nieuwe raadhuis. Z. K. II. Prins Hendrik heeft Woens dag j.l. om half drie de Ri Vee artsenijschool te Utrecht, speciaal de kliniek voor kleine huisdieren, die der leiding van dr. Jakob staat, met een bezoek vereerd. Zijne Hoog heid had daar voor eenigen tijd een aan een ruggemergsziekte lijdenden en reeds daarvan herstellenden taks hond ter behandeling laten opnemen. BLOEMENVERKOOP TE DEN HAAG. De te 's-Gravenhage gehouden ver koop van bloemen ten bate van de 's-Gravenhaagsche Stadsgezondheids- kolonie, heeft ƒ2000 opgebracht. INT. CONGRES VOOR VOLKS- SCHOOLBADEN. Aan de tentoonstelling, verhonden aan de intern, conferentie voor volks- schöólbadeii, werd deelgenomen door 18 gemeentebesturen uit Duitscbland en door de gemeentebesturen van Ant werpen en New-York. Inzendingen zijn ook verkregen van corporation uit Nederland en verscheidene parti- Fransche steden. e voornaamste gemeentebesturen uit Nederland en verscliiedene parti culiere bad- en zweminrichtingen zullen er mede aan deelnemen. De Zanderzaal in het Kuthaus is bestemd tot tentoonstellingslokaal. KATHOLIEK CONGRES TEGEN HET BIER-ALCOHOLISME. Door den minister van Binnen- iandsche Zaken is tot zijn vertegen- irdiger op het ic Roermond 'J, 7 en 8 Augustus a s. plaats hebbend Con gres tegen het Bmi-alcoholisme, dat gehouden wordt bij gelegenheid van het 12 1 2-jarig bestaan van het Lim- burgsch Kruifcverbond, aangewezen mr. Lietaert Peerbolte, referendaris, chef der afdeeling Volksgezondheid aan tiet ministerie van Binneniaud- sche Zaken. De minister van Justitie, mr. Re- gout, zal Woensdag 7 Augustus het congres bezoeken. VRIJMOEDIG. „Mijnheer, hier is de ladder terug, die vader van u geleend heeft en hij heeft er twee sporten van gebroken en of u ze gauw laat maken, want vader heeft overmorgen de ladder weer noodig." DE GLASBLAZERSSTAKING. De Bond van glasfabrikanten ln Nederland, heeft in zijn te Rotter dam gehouden vergadering besloten, aan alle fabrieken waai' gestaakt wordt, eene kennisgeving to doen aanplakken, waarin het personeel wordt aangezegd, dat de arbeiders met ingang van 21 September o s. zul len zijn ontslagen, indien niet bin nen 8 dagen na heden aan alle fa brieken waar gestaakt wordt, de ar beid za! zijn hervat. MOORDAANSLAG. Zaterdagnacht 1 uur heeft in de Zandstraatbuurt tc Rotterdam een moordaanslag plaals gehad, gepleegd door een Rus op de vrouw, genaamd Philippine Berger. Hij had haar ƒ5 gegeven, doch wilde die terug heb ben. Daar de vrouw weigerde, stek hij haar eeu mes in den rug De vrouw werd ernstig verwond naar het ziekenhuis gebracht en de dader ge grepen. Zaterdagnacht is te Beduiu dooi :ii viertal dronken lui een moord aanslag gepleegd op eeu jongen man. De dronkaards hadden eerst herrie gemaakt ui een café, zoodat zij ten slotte door de politie op straat moes ten worden gezet. Daar loste een van heu onverwachts een revolverschot op oen passeerenden jongen man. Het slachtoffer werd in dc hartstreek go- troffen. Zijn toestand is ernstig, docli niet levensgevaarlijk. Hij is naar liet ziekenhuis te Groningen overge- biuclit. De dader, een zekere M., is gearres teerd en naar Groningen getranspor teerd. EEN ALGEMEEN GELDENDE SCHEEPVAARTWET? Uit Londen werd aan de ,,Voss. Ztg." geseind: „De Nederlandsche regeering zal, naar uit goede bron medegedeeld wordt, spoedig aan de mogendheden een uitnoodigiiig zenuen, waarbij deze ungenoodigd worden, deel te ne men aan een wereld-conferentie, ten doel hebbende een algemeen gelden de scheepvaartwet te ontwerpen en in oeren, die in den geest \un 't Eu- gelsche oflicieele Titenic-ropport een internationale regeling zal treffen voor do veiligheid op zee". (Ubld.) DE INVALIDITEITSWET. De commissie van voorbereiding van de Invaliditeitswet hield Vrijdag hare laatste bijeenkomst. LANDLOOPERSMANIEREN. jen de wagens van het Heiland- sche circus Roberti, dat eenige dagen in Rees voorstellingen had gegeven, over den Rijn naar Reeserschanz werden overgezet, troffen de voerlie den op den weg eenige wagens aan van rondtrekkende ketellappers en korvenvlechters. Een knecht van liet circus verzocht den landloopers de passage vrij te maken op dit verzoek werd met hoon- en scheldwoorden ge antwoord en bij een volgend mondge- vecht werden subiet revolverschoten gelost. Een kogel doorboorde den linker arm van een circusartist. De hem te hulp snellende collega's weiden even eens hevig beschoten en een geregeld revolvergeschi t ving aan. Binnen 10 minuten tijd werden 4U revolverscho ten gelost- De landloopers en weg- stroopers, die met sabels en andere wapenen een geregeldeu veldslag be gonnen waren, bleken ecu volledig wapendepót met zich gevoerd te heb ben. Eindelijk trokken zij terug. Verschillende wapenen, die hun door de circuslui afgenomen waren, werden aan de politie, die eerst later had kunnen ingrijpen, uitgeleverd. Vijf personen ,dnc der aanvallers en twee der verdedigers, werden min of meer ernstig gewond. In den Italiaansch-Turkschen oor log zijn wel eens slappere veldslagen geleverd. (Geld.) Feuilleton Het geheim van de Tower Hill. Uit liet Engelsch, door A WILSON BARRETT. Hardop ging hij voort Ik zal mijn best doen, Mrs. NeaveJ Daar kan u op rekenen. En ik zal het iu dadelijk laten weten, als er liet een of ander is mee te deelen. En als u het wij nu niet kwalijk neemt, zou ik u aanraden naar huis te gaan en de rust te nemen, die u zeker na al die in spanning en zorgen noodig zal heb ben. Ik geloof ook. dat dat het beste *al zijn, Mr. Wise, zei de jonge wedu we eenvoudig. Ik ben indeidaad ver moeid. Maar voordat ik heenga wil u mij zeker wel toestaan uw honora rium hier neer te leggen u zal na- tuurlijk allerlei uitgaven en waar schijnlijk heel hooge te doen hebben. Wil u dit hebben om mee te beginnen, en het mij dan laten weten als u meer noodig heeft Zij legde een bankbiljet op de tafel- Het is werkelijk niet noodig, dat terzeker ik u, zei Justus haastig, dit maal de zuivere waarheid sprekend. Ik heb vooreerst nog wel genoeg. Maar Mrs. Neave was verdwenen, en Justus hoorde hoe zij buiten de kamer Dark goeden dag zei. Justus nam het bankbiljet op. Hel was een briefje van vijftig pond, en hij stak het bij de souvereineii in zijn zak. Dat is dus samen honderd pond in ru.il voor mijn horloge en rijtuig- vracht; mompelde hij. Toch zou ik we! willen, dat zij het, niet voor mij had achtergelaten. Toen zij mij zooeven zoo vol vertrouwen aankeek had ik een ge voel ja alsof ik nog heel jong en onschuldig was. HOOFDSTUK VII. In de Gevangenis. Justus Wise was. het is misschien onnoodig, dat te zeggen, alles behalve misdeeld van geestvermogens, en hij kon hard genoeg werken als hij een maal een doel voor oogon had. Den volgenden middag stond hij daarom vóór de gevangenis, waarin John Hart zat opgesloten, gewapend met een ver-! voor een gesprek met den gevange ne, die in voorloopige hechtenis zat, beschuldigd van moord oy een onbe kend persoon omdat da identiteit van den zwaariijvigen man tot op dat oogenblik nog niet bekend was. Ztjn vroegere en nog niet geheel op geheven betrekking tot de politie maakte alles eervoudiger, dan het an ders geweest zou zijn, en de beambten hadden de vage excuses van den agent over zijn bezoek gretig aangenomen. Hij had met verwaciit, dat hem niet een man, die van zoo iets ernstigs be schuldigd werd ,ols waarvoor John Hart gearresteerd was, een gesprek onder vier oogau in een kamer met kale witte muren zou worden toege staan. John Ilart stond op, toen Justus werd binnengelaten, en een oogenblik stonden de tweo mannen elkaar aan te kijken. En nu de agent van aange zicht tot aangezicht stond tegenover den jongen man, die zoozeer de liefde van Mrs. Neave had opgewekt, nu werd hij er zich onwillekeurig vuu be wust, dat hij volkomen moest onder schrijven, wat zij gezegd had van het bekoorlijke in zijn uiterlijk en manie ren. Hoe bleek, mager en wanhopig hij er ook uitzag, toch was Carl Fairfax nog bijzonder knap en beter dan knap, bijzonder aantrekkelijk. Justus kon heni zich heel goed vroolijk en sclutte- reud voorstellen, de ziel van gezel schapskringen en populair overal, waar hij ook mocht verschijnen, en hij voelde opnieuw een sterk verlangen ia zich oprijzen om den wensch der Jon ge weduwe uit te voeren en dezen jon gen man te redden, zoo noodig zelfs voor zichzelf. Maar terwijl hij dit alles bedacht, wierp Justus vlug een blik om zich. heen in het vertrek. Het was heele- maal niet waarschijnlijk, overwoog hij, dat zij - zoo alleen waren als zij schenen te zijn, die twee. Dc weigering van Fairfax om verdere bijzonderhe den omtrent zichzelf op ie geven dan den naam van John Hart, de vreemde manier, waarop hij zich in zijn toe stand schikte, had ongetwijfeld hij de autoriteiten groote nieuwsgierigheid en verbazing opgewekt en Justus voel de, dat zij zich daar zeker maar niét zoo bij zouden neerleggen. Hij rnoest dit onderhoud heel voorzichtig leiden, want duizend tegen één. wist hij, dat hun gesprek meer publiek zou zijn, dan wel scheen. Hij wierp nog een blik door de kamer. Toen weer achterom kijkend naar do deur, die met zijn traliewerk er voor de eenige gevaarlijke plaats scheen ie zijn, nam hij een stoel en keek den gevangene weer In de oogen. U herinnert zich mij zeker nog wel, niet waar, Mr. Hart, zei hij be daard. Fairfax keek bein met koelen blik aan, en toen veranderde zijn gelaat plotseling._want Justus maakte de na drukkelijke gebaren niet zijn oogen en wenkbrauwen, gebaren, die een boekdeel inlichtingen inhielden als de jonge man ze maar verkoos te lezen. Eu zou hij dat willen of niet? Justus kou dat voor het oogenblik nog niet zeggen, want het gelaat van den jon gen man kreeg dadelijk weer zijn kon den, hopeloozen blik en hij had zich onverschillig omgekeerd, maar zoo ver mogelijk van de deur af, zooals <le agent opmerkte. Ja, ik herinner mij u, zei hij ein delijk. Wat wensclit u van mij - Ik zou u zoo graag willen helpen, Justus openhartig liet is eenigen tijd geleden, dat wij elkaar ontmoet' hebben en ik ben feitelijk een vreem deling voor u, dat weet ik. maar toen ik Ln de bladen over u lus, de moei lijkheden, waarin u cy het. oogenblik verkeert, kwam het denkbeeld bij mij op ,dat ik u van eenig nut zou kunnen zijn. De jonge man keek hein aun. Ik heb geen hulp noodig, zei hij. Justus knikte. Niet op de gewone manier mis schien, antwoordde hij kalm. Maar sinds wij elkaar voor het laatst ont moet hebben, heb ik mij toevallig ip een bezigheid toegelegd, die u mis schien in dit geval zou kunnen helpen. Kijk, hier is mijn kaartje. Zooals u ziet „Justus Wise, particulier agent voor naspoiingen en raadgever m za ken van vertrouwen". Natuurlijk is u, Mr. Hart, onschuldig aun het vreese- lijk feit, waarvan u op liet oogenblik beschuldigd wordt, terwijl liet aan den anderen kant zeker is, dat een ander schuld heeft. Denkt u nu niet. dat een man als ik van onschatbare» dienst voor u kan zijn door uit te vinden... Ik heb u al gezegd, dat ik geen hulp noodig heb, zei Fairfux koel en terwijl iuj Justus den rug toedraaide, begon hij de kamer op en neer te loo pen. Maar, pardon, misschien twijfelt u aan mijn bekwaamheid, ging Justus onverstoord verder. Maar dan vergist u zich, dat verzeker ik u, ik heb veel cliënten en maar zelden kom ik tot do ontdekking, dat iemand er spijt van heeft zich met mij in "verbinding ge steld te hebben, hetzij heeren of da mes. Nog dezen morgen was er een dame bij mij, een heel bekoorlijke, jonge weduwe Zij zweeg even, want Fairfax had zich snel omgedraaid eu keek hem recht in het gelaat. Justus keek hem op zijn beurt veel- beteekenend aan die mij een com plimentje maakte over iets. dat ;k voor haar gedaan had met betrekking tot een scheidiugsproces haar echt genoot was officier eu had een slecht Karakter, daarom wilde zij van hem scheiden en zij heeft mij gerecom mandeerd aan een vriendin van haar. En zoo zou ik nog verschillende voor beelden kunnen opnoemen. Denkt u nu niet, dat ik u van dienst zou kun nen zijn, Mr. Hart ging de agent voort, terwijl hij den jongen man wel willend aankeek.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5