NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. póe jaargang, n». 8939 Verschijnt dageiijks, behalvo op Zon- en Feestdagen. maandag js augustus 1912 b HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: ireyy "uv* Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem'-30 a Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 020. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)1-30 MAdvertenti5n van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-fö 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Uemïöd zSagsbbd, 'voorHitiem i I 03?M Redactie eo Administratie: Groote Hontstraat 53. de omstreken en franco per post 0-45 Intewoïiiiüiraaal Telefoonnummer derRedactie600 en der Adrainistratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur .J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12. Teleloonaommer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bmtenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Cuitsnlandsch Overzicht 113 aardbBTing in Turkije. Do Turken komen in den laatsten tijd wel in druk de oorlog, de bin- jienlaiidsclio onlusten. En nu is de catastrofe nog vergroot door een vree- selijke aardbeving, die vooral in 't Zui den en "t Westen van Adrianopel en in de streek van Myriofito schade heeft aangericht De zee van Marmora schijnt het centrum van de aardbeving te zijn geweest. De kapitein van liet stoomschip „Virginian" rapporteert, dat hij, toen hij voorbij Ganos voer, bemerkte, dat het dorp in duisternis was gehuld. De haven van Chora was verdwenen en deze plaats, evenals Myriofito, Hèra- chïta, Milia en lirassia stonden in vlammen. Hij durfde het anker niet laten vallen wegens het koken van het water. De bemanning van een ander schip rapporteert, dat dit vaartuig om streeks drie uur in den ochtend dooi de golven heen en weer werd ge schud en dat zij heeft gezien, dat My riofito en Herachita in brand ston den. Wegens den hevigen storm kon hot schip niet naderbij komen. De petroleummagazijnen te Miri moeten in brand gevlogen zijn. Het gerucht loopt, dat Itodosto en SiJivri verwoest zijn. Een stoomschip, dat voorhij Galli- poli voer, bericht dat die stad in puin ligt. Op verschillende plaatsen zijn branden uitgebroken. Een gewond soldaat heeft ver klaard, dat aan de Dardanellen geen enkel huis meer bewoonbaar is. Het hoofdkwartier en de kazerne zijn ingestort. Vijf soldaten, zijn om 't leven gekomen en tal van anderen 'icht gewond. Te Rodosto is geen huis te vinden, «lat geen schade heeft geleden. Een der moskeeën steilte in, en de geestc- lijke werd onder haar puinhoopen be- i graven. Alleen in dc Armenische wijk is voor 200.000 gulden schade aange richt. De Turksehe bladen melden, dat het aantal do oden een 100 0-tal bedraagt, dat der gewonden van SUOUtotbUÜO. Te Korenibagia stortten 15 huizen in, en te OulclicurounKkre 29, waar bij 93 personen gewond werden. Het stadje Horis bijna geheel ver woest. De brand veroorzaakte den dood vau SU personen, terwijl er 300 gewond werden. Ook te Aiyuefitu brak brand uit, waardoor 3üU personen gedood en 600 gewond werden. Geheele gezinnen werden onder puinhoopen begiaven. Sar ken y is bijna geheel verwoest door een brand. To Ghanos zijn 150 dooden, te Char- i gowy 60 dooden en 50 gewonden. Te Adrianopel zijn 20 moskeeen en j nog vele andere gebouwen verwoest. Van de Dardanellen is de torpedo jager „Bussorahvertrokken om hulp te gaan brengen. 15000 personen hebben geen dok bo- j ven het hoofd. De regeering heeft tenten en levens- niddeleii gezonden. Dadelijk werd SOOÜ pond besteed om Je slachtoffers te helpen. Dit geld zal evenwel veel te weinig blijken. Een springvloed te Terremoto be schadigde verscheidene vaartuigen, waaronder het jecht van den Khe dive. Te Mahroussa, op het eiland van Marmora zijn bijna allo huizen, scho len en kerken verwoest door de aard beving, terwijl de brand vernielt, het geen nog gespaard was. Zaterdag zijn opnieuw aardschok ken gevoeld. De crisis In Turkije. Over de binnenlandsche crisis is weinig nieuws Verbeterd is de toe stand evenwel nog niet veel. Teeke nend is, dat de uitgave van de oppo sitie-bladen de Tanin en Hak gestaakt zijn, vermoedelijk wel ender pressie van hooger hand. Met Montenegro zal de zaak wel weer in orde komen. Alles loopt met een sisser af. De Turksehe gezant te Cettinje, die buiten de instructies van zijn rege ring was gegaan, is naar Konstanti- nonel ontboden. Maar nu dreigt weer een gevaar van den kant van Bulgarije, ook daar is geschil. De gezant van Turkije te Sofia is met grooten snoed nanr de Bulgaar- scbe hoofdstad teruggekeerd. In Macedonië duurt de rumoerige toestand voort. Een helsche machine ontplofte in het Oostem-ijkschü postkantoor te Sa lonika De lokalen werden ernstig be schadigd. Al het materieel werd ver-' nield, de poststukken werden evenwel gered. Twee personen zijn gewond. Da oorlog tusscben I allëen Turkije Er komen weer vredesgeruchten. Een telegram uit Konstantinopel j deelt mede, dat de Turksehe ministers Kiarnil pasja, Hdmi pasja, Resjid pas-j ja en Noradunphian benoemd zijn tot leden eener commissie, aan welke is opgedragen een onderzoek in te stel len naar den buitcnlandschen toe stand. in. a. w. naar do kansen op vrede en daarover rapport uit te brengen. Het groote struikelblok voor de totstandkoming van den vrede met Italië schijnt te zijn het feit, dat dit land ten opzichte van Tripolis blijft hechten aan het woord annexatie. Waren de Italianen bereid te spreken van „invloedssfeer", dan zou daarme de tegemoet zijn gekomen aan de .ge voeligheid der Turken en waarschijn lijk spoedig een formule voor het her-1 stel van den vrede gevonden zijn. i De openbare meening in Italië schijnt weinig te hechten aan het woord en zon, wanneer daardoor aan den QnrlojT spoediger een einde kon worden gemaakt, vrede hebben met een andere, zachtere uitdrukking, mits aan het feit der bezetting van Tripolis niets verandert. In dien geest hebben zich althans enkele dagen geleden verschillende llaliaanscliö bladen uitgelaten. De „Stampa" verzekert, dat de vre- desonderhandclirgen een gunstig ver loop hebben, liet staken der vijande lijkheden zal do volgende week wor den afgekondigd. Als 't waar is.... Het mijnongeluk In Lotharingen Naar liet schijn:, iiubben zich in do mijn „Lothrmgen" to Gerthe, onmid dellijk na de noodlottige ontploffing, dïo zooals men weet aan meer dan 100 menschen het leven kostte ijselijke tooneelen afgespeeld. Do hou ding der in de schacht gevonden lij ken wijst er op, dat tusschen de niet onmiddellijk om het leven gekomen arbeiders, op den wog naar de uit gangen vree-selijko gevochten moeten hebben plaats gehad. Eonige dooden hielden in hun verstijfde handen nog bosjes haar, die zij blijkbaar in hun wanhoop hunnen makkers uit liet hoofd huddon getrokken. De mijnwerkers, wien liet gelukt is de uitgangen te bereiken en zoodoen de hun leven te redden, hebben ver klaard, dat het niet onmogelijk is, dat de nog vermiste opzichter en zijn ploeg er in geslaagd zijn een hooger gelegen gedeelte van de mijn te be reiken. De weg tusschen dat gedeel te en den ingang van de mijn is ech- ter, tengevolge van de instorting, ver sperd, zoodat het wel eenïge dagen duren zal .alvorens de reddingsbri gade tot lien kan doordringen. De hoop echter, dat zij levend naar bo ven gehaald zullen worden, is nog niet geheel vervlogen. De president der Fransche Repu bliek ontving van den Duitschen Kei zer het volgende telegram; De harte lijke woorden die Uwe Excellentie lot mij heeft willen richten naar aanlei ding van de ramp bij Bochum, heb ben mij diep getroffen en ik verzoek u mijn zeer oprechten dank daar voor te willen aanvaarden. Het ontzettende ongeluk op de mijn Lotharingen wekt de herinnering aan andere groote mijnrampen, die eveneens lal van menschenlevens ge kost hebben. Onderstaand geven wij een lijstje van de voornaamste cata strofen, die in de laatste twintig jaar hebben plaats gehad. Omgekomen personen. 1890 Llanerch (Walos)176 1892 Tonder (Wales) 116 1893 Tornhill (Engeland) 139 1894 Pontypridd (Wales) 286 1891 Kavvin (Oostenrijk) 235 1894 Mijn' Camphausen (Duitsch- land) 18! 1902 Fraterville (Ver. Staten) 200 1902 Karclinengluch (Westfalen) 119 1903 Hauna (Ver. Staten) 175 1905 Rhor.dda Valley (Wales) 119 1900 Conrrières (Frankrijk) 1200 1906 Nagasaki (Japan) 250 1907 Rhoden (Duitschland) 148 1907 Yolande Mine (Ver. Staten) 500 1908 Radbod 335 1908 Marianne (Ver. Staten) 300 1909 Cherry (Ver. Staten) 150 1910 Birmingham (Ver. Staten).. 185 1910 Primero-Minc (Ver. St.) 120 1911 Pennsylvania (Ver. St) 198 1911 Tenessee (Ver. Staten) 200 1912 Yorkshire (Engeland) 74 Bij deze rampen zijn dus te za- men 5406 personen om het leven ge komen. Daarbij komen echter nog'n groot aantal minder ernstige mijn ongelukken. Allerlei. UIT MAROKKO. De Fransche regeering bevestigt, dat Moeley Hafid als Sultan is afge treden. Over de opvolging is nog niets be slist bekend. Binnenland MR. G. G. v. HARENCARSPEL. In Den Haag is overleden, bijna 79 jaar oud, mr. G. G. van Harencarspel, oud lid van den Raad van Ned.-Indie, ridder in de orde van den NederlunU- scheu Leeuw. VORSTELIJK BEZOEK AAN LEEUWARDEN. De Friosche Landbouwtentoonstel ling zal Woensdag 28 Augustus, behul- ve door de Koningin, ook door Prins Hendrik worden bezocht. UIT DE STAATSCOURANT. Bij konink. besluit is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, Th. S. Roes, ka nunnik, deken en pastoor te Utrecht is aan den luitenant-kolonel der mariniers P. .T. van Trooijen, wegens langdtirigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toeken ning van pensioen, en het bedrag van het pensioen bepaald op f 2250 's janrs; bij het korps mariniers bevorderd tot luitenant-kolonel, de kapitein J. P. A. Tcrmaat, en aan dezen luitenant- kolonel, op zijn verzoek, wegens lang- durigen dienst, eeivol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van pensioen, en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ2085 'sjaars; bij het corps mariniers bevorderd tot kapitein, de eerste-luiienant J. Oelc tot luitenant-kolonel, de kapitein L. de Jonge Oudraat, en tot kapitein, de eerste-luitenant C. R. van Blijen- bnrgh is de gepensionneerde Oost-Indi sche hoofdambtenaar mr. G. J. A. van Berckël, laatstelijk president van den Raad van Justitie te Batavia, op nieuw benoemd tot directeur der Ne- «lorlandsch-Indischo bestuursacade- mie. Bij konink. besluit zijn bij de zee macht bevorderd tot officier van ge zondheid der 1ste klasse, de officieren van gezondheid der 2de klasse, G. F. Fuchs en R. L. H. J. Rijfkocel. Bij konink. besluit is de bij besluit vaUi den gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indie tot kapitein bevor derde 1ste luitenant der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indie W. Bueno de Mesquita, ontheven van den verderen duur van zijn detachee ring bij de landmacht in West-Indië. KAMERVERKIEZINGEN IN 1913. Lenigen tijd geleden heeft de heer G. L. van der Zwaag in „De Klok bekend gemaakt, dat van zijn kant geen steun te verwachten was voor de candidatuur van nar. Mendels, door de S. L). A. P. in het district Schoter- land gesteld. Waar nu de heer Mendels ook can- didaat gesteld was door de afdeeling Amsterdam II van de S. D. A. P., wendde zich het partijbestuur tot hut bestuur van genoemde afdeeling, met verzoek, door haar een motie te la ten aannemen, waarbij mr. Mendels werd verzocht, zich alleen beschik baar tc stellen voor de „propaganda te Amsterdam", zoodat hij zich ge makkelijk in Schoterlaiul kon terug trekken en ruimte laten voor een an deren candidaat. Een daartoe strekkend voorstel werd daarop door twee bestuursleden I van de afdeeling Amsterdam II ge daan, doch ernstig bestreden. Het werd dan ook verworpen, met slechts een viertal stemmen voor, zoodat de kans uitgesloten is, langs dien weg tegemoet te komen aan den wcnsch van den heer Van der Zwaag. Mede naar aanleiding van deze houding der leden, verklaarden de voorzitter en de 1ste secretaris dier afdeeling, de heeren Bol en Rooze- laor, hun functie neer te leggen. (Hbld) STEENEN DORUS. Omtrent den half versteenden man te Leiden, wiens dood wij berichtten, meldt de „L. Ct." nog Wie van de lezers wel eens des zo mers in den tuin van het Academisch ziekenhuis is geweest, of misschien wel eens door het hek bij Boerhave naar binnen gegluurd heeft, zal daar wellicht een patiënt in een rieten stoel hebben z:en zitten, ietwat naar rechts afgezakt, do knieën eonigsziii9 opgetrokken, het hoofd stijf naar vo ren gebogen. Geen beweging was er, in dat lichaam, behalve in de oogen, die. klimmigjes alles opnamen, wat er in de nabijheid geschiedde en in de rechter hand, die nog goed draaide aan de pols en waarin hij zijn stokje zwaaide, waarmee hij lastige vliegen j van zijn hoofd mepte, en nog andere bezigheden verrichtte. Dat was ..Steenen Dorus", die daar rustig het eind van zijn leven afwachtte, dat men nog veraf dacht, maar nu toch nog vrij plotseling gekomen is, hoe wel niet ter oorzaak van zijn kwaal, want „Doms" was nog niet geheel versteend, of liever „verbeend". Zijn snieren hadden namelijk de eieenaar dïgheid zich langzamerhand in heen r>m te zetten. Hij was met dit euvel ge boren, want toen reeds kon zijn lin kerarm niet bewogen worden. Bij het opgroeien bleek, dai hij mai.k was en in zijn schooljL ren nam de stijfheid in zijn heup en kniegewrichten zoo toe, dat hij sterk voorover begon te loopen, wat hem den bijnaam van „den duikelaar" verschafte. Zijn vader wilde, omdat hij niet goed loopen kon ,een schoenmaker, later een kleermaker van hem maken, doch dit lukte niet» want Dorus kon zijn armen niet ver genoeg van elkaar krijgen om den draad aan te trekken. Als loteling wilde men hem in dienst natuurlijk niet hebben, omdat hij „een kronkel in zijr ruggegraal" had. Hij probeerde het nog eens met schaapherder en koewachter, om eindelijk totaal hulpbthoevend op zijn i stoel neer te vallen. Toen bracht men hem uit "s-Gravendeel naar Leiden. In het ziekenhuis w ist men ook niets voor hem te doen, maar als mooi stu diemateriaal werd hij daar gehouden en 18 jaar iang zorg\uldig verpleegd. En zoo kon men den mail. die meer dere medici aan een mooie stof voor het bemachtigen der doctorsbul ge holpen heeft, zien liggen in zijn ge drongen houding, die hein niet lastig uas, lurkend aan zijn lange pijp. G&en grooter piezier kon men hem doen, dan met een paar sigaren, die hij ge noot, gestoken in een pijpje, aan zijn stokje bevestigd, hol siohjo waarmee hij nog brood naar den verstijfden mond kon brengen (met ander eten werd hij geholpen), en waaraan hij zijn mondharmonica kon doen beves tigen, waarop hij een v rooi ijk mopje blies als men hein ter demonstratie aan de studenten de collegezaal biu- nenreed. j Nu is „steenen Dorus" dood en Vrijdag nog voor de laatste inaal cri- tisch beschouwd door de medische we tenschap, die nu haar zeldzaam ex periment moet staken en dus mis schien de eenige is, die zijn heengaan betreurt. INBRAAK TE LEIDEN. In den nacht hebben dieven door 't forceeren van een raam aan de ach terzijde van het station der N. Z. HoII. Elc-ctriscbe Traminuatschappij te Lei den zich toegang weten te verschaffen tot het kantoor der maatschappij. Wat van hun gading scheen, hebben ze me degenomen, nl. do geldkist. Toevallig waren alle geldswaarden er dien avond uit genomen, zood.it de dieven hun slag niet hebben geslagen. ONDER DE STOOMTRAM. Een kind van den klompenmaker Bongers te Gaanderen is onder de stoomtram geraakt en een voet en een been afgereden. Naar het zieken huis te Terborg overgebracht, is het kLnd overleden. Onze Lachhoek DE SCHERPZINNIGE KLEER MAKER. Advocaat Dus, Peperman, da student Boemel wil je de rekening niet betalen en nu wil jij hem die ge rechtelijk invorderen? Heb je dan den schuldenaar niet nog een keer de re kening gepresenteerd en hem om be taling verzocht? Peperman. Jawel, nog geen 10 minuten geleden. Advocaat Wat zeide hij toen?. Peperman. Hij brulde heel hard* Loop naar den duivel! Advocaat. En wat heb jij toen geantwoord? Peperman. Ik zei niets meer, maar ben dadelijk naar u geloopen, meneer de advocaat KANTOORBEDIENDEN. De internationale federatie van han dels- en kantoorbedienden zal op 24, 25 en 26 dezer een congres houden in Den Haag. DE PSEUDO-OPLICIITER. Do dooT do Haagsche politie gearres teerde Selective", die to Boxtel op lichting pleegdo is gebleken to heeten niet H. P. Darks, zooals hij opgaf, maar W. do Rosa, t© Amsterdam woonachtig. Evenals later te Boxtel, had hij zich to voren ook in Den Haag tegenover do vrouw en do ouders van den koets:er. in wiens gezelschap do freule van C., uit Ostende, zich be vond, voorgedaan als politie-anibte- naar en had hij aldus die menschen bewogen tot afgifte van brieven en portretten. Van den huisbewaarder der familie Van C. wist hij f 15 te krijgen „om te gebruiken in het be- lang der zaak". Als identiteitsbewijs vertoonde hij een broche, waarop hel Nederlandse he wapen. De man is thans in het huis van bewaring to 's-Gravenhage opgeslo ten. ter beschikking van do justitie. DE GLASBLAZERSSTAKING. Nu de arbeid niet is hervat, zijn dfl arbeiders aan ofi© glasfabrieken in Nederland overeenkomstig de aan zegging der fabrikanten met ingang van 21 September ontslagen. De Vlaarding8cho Hbld.-correspon* dent meldt: 1 Op de vergadering van het Euro- pcesch Verbond der Flesschenfabri- kanten, gehouden te Ostende, werd besloten, om, in verband met do werkstaking in Holland, aan de Ne- derlandschc flesschenfabrikanten het recht te geven oin. in afwijking van de daaromtrent geldende bepalingen, ciroct de productie voor 50 in ma chinale productie om te zetten. Verder werd besloten, dat geen ar beiders uit Holland afkomstig, aan een dor fabrieken in Duitschland, Oostenrijk, Engeland, Denemarken en Zweden zullen worden aangeno men, zoolang de staking uurL Zaterdagmorgen is door de directie van dc glasfabriek te Vlaardirigen het verdiende loon aan de arbeiders uitbetaal I. onder voorbehoud van de rechten tot vordering van een schade vergoeding wegens contractbreuk. Zie vervolg Binnenland op paginö t 2. Tweede Blad. Feuilleton Het geheim van de Tower Hiüi. Uit bet Eugelscb, door A. WILSON BARRETT. 14) Ja, zei ze. Kijk, hij praat tiet den portier. Carl had kamers in dat huis. Kijk, nu is het gesprek af- geloopen, en koint hij weer terug. Het was waar. Na een gesprek van een minuut met den portier had Mr. Rike zich omgedraaid en stapte weer in zijn rijtuig. Verlangt u hem nog meer te vol gen vroeg Mrs. Ncave, toen het njtuig van den advocaat wegreed. Justus schudde het hoofd. Ik denk dat het nergens toe zou dienen, zei hij, en ik zou wel graag willen weten wat hij bij de ka mers van Mr. Fairfax kwam doen. Zou de portier u kennen? vroeg hij. Mrs. Neave bloosde een beetje en glimlachte. Heel goed, antwoordde zij. En ik weet zeker, dat hij mij zou vertellen, wat Mr. Rike noodig had. Zal ik het hem vragen Doe dat, zei Justus begeerig. Ik zou heel dankbaar zijn. De jongo weduwe knikto en na uit het rijtuig gestapt t.e zijn, liep zij op het bewuste huis toe. Na even met den portier gesproken te hebben, kwam zij weer terug. Hij vroeg alleen maai', of Mr. Fairfax was teruggekeerd, zei ze, terwijl zij voor het portier van het rijtuig blocf staan. De portier ver telt mij, dat hij hier bijna iederen dag sinds Mr. Fairfax verdween, is komen informeeren. En inlusschen heeft hij verschillende brieven voor Carl, één brief, waarop staat „Be langrijk", waarmee hij niet weet wat te moeten doen. Heeft Mr. Fairfax geen adres achtergelaten Heeft hij niet gezegd, wanneer hij terugkwam vroeg Justus. Neen. Zooals u weet, ik vertelde u al, dat hij geheel verdween zonder adres achter te laten, noch eenige verklaring te govon. Hij betaalde al les voordat hij heenging, maar de huur van zijn kamers duurt nog twee maanden en zijn meubelen staan nog in de kamers. Justus dacht een oogenblik na. Ik geloof werkelijk, dat wij niets doen kunnen met betrekking tot de brieven, zei hij eindelijk. 1-Iet is zeker onmogelijk zc daarheen te stu ren, waar hij op het oogenblik is. Dat. zou het laatste in de wereld zijn, wat hem aangenaam kan wezen 1 Het is even onmogelijk hem te schrijven en hem to vertellen, dat zij op hem lig gen te wachten. Neen, ik vrees dat zij eenvoudig moeten blijven liggen, tot hij terugkomt. O, denkt u dus dat hij zal terug komen vroeg de jonge vrouw mot tranen in de oogen. Wat is er ge beurd Vertel het mij toch. Ik wus op weg u dat te vragen, toen ik u ontmoette. Ik moet het u bekennen. In weerwil van uw boodschap kon ik niet langer wachten. Justus aarzelde. Ik begrijp niet waarom u dat niet zou mogen weten, zei hij ein delijk, en hij verleide haar zooveel als hem verstandig voorkwam van zijn onderhoud met den jongen man in de gevangenis. Mrs. Neave zuchtte toen hij had uit gesproken, en haar oogen stonden nog vol tranen. O, ik kan het niet begrijpen, zei ze. Wat moet dit alles beteeke- nen? Het schijnt alles nog veel vreemder te worden, hoe meer wij ev van hooren. U denkt toch niet dat hij van plan is, zichzelf op te offeren Justus aarzelde Opofferen Dat klinkt alsof hij het ter wille van iemand doot, zei hij, en Ik geloof niet dat er in dit geval van zoo jets sprake kan zijn. Noen, ik geloof niet, dat dat de ver klaring is. Maar dat hij van plan is, of- ten minste de mogelijkheid over weegt om zijn eigen leven te ver gooien. IIij zweeg plotseling, toen hij den •blik van sohrik op het gelaat van zijn toehoorster zag. Zijn eigen leven, hijgde zij. Oneen, dat niet. En waarom? Hij heeft het toch immers niet gedaan U weet toch dat hij het niet deed. Ik geloof niet, dat hij het deed, zei Justus, zich afvragende of do jon ge weduwe het bericht in de courant ook misschien gezien zou hebben over het herkennen van het mes. Ilij heeft liet niet gedaan, zei Mrs Neave nadrukkelijk. U weet dat ilij het niet deed. Ik heb aan u gezien, dat u het geen oogenblik geloofd heeft. Dat is zco, zei Justus. U heeft gelij-k. Om een of andere reden kan ik er zelfs als getuig© geen ver klaring van afleggen. Ik geloof dat hij het niet deed. Help mij dan om hem te redden. Mr. Wise, zei Mrs. Neave, terwijl zij Justus vol verlangen in het gelaat keek. Er is niets, dat ik niet zou willen doon, niets dat ik niet zou wil len geven als u het geheim wilt ont sluieren, dait mij dreigt te vermoor- don. Justus sprong uit het rijtuig. Ik zal het doen, Mrs. Neave, zei hij snel, of ik zal nooit weer een taak op mijn schouders nemen. Maar het zal geen eenvoudig werk wezen. Toch ben ik vandaag al iets te weten gekomen en ik goloof, ik ge loof werkelijk, dat ik nu weet wie ons een eindweegs op weg kan brengen naar de oplossing van al deze el lende. U bedoelt? zei Mrs. Neave, HOOFDSTUK XIII. In het St. John's Park. Ja, ik bon overtuigd, dat Mr. Ri ke mij heel wat zou kunnen vertellen als hij dat wilde, dacht Justus, toen hij. na Mrs. Neave verlaten te hebben, langs Piccadilly in de rich ting van Holborn liep. Heel wat. Maar natuurlijk zou hij dat toch niet doen. Hij schijnt integendeel zelf in formaties te willen inwinnen, in- plaats van ze te geven. Tenzij alles anders schijnt dan gewoonlijk het ge val is, verkeert hij in een toestand van groote opgewondenheid over het een of ander, en dat iets hangt sa men niet Mr. Carl Fairfax en blijk baar met het zoogenaamd verdwij nen vati dien jongen man. Waarom heeft hij daar nu zorgen over Het is niet waarschijnlijk, dat Mr. Fairfax hem geld schuldig is, dat hij niet kan betalen, omdat volgens hetgeen men mij verteld heeft, do jonge gentleman oen erfenis gekregen heeft en Rike executeur geworden is. Vreemd, dat Mr. Carl hem onder zulke omstandig heden zijn adres niet liet weten, maar hij deed het natuurlijk niet, of Rike zou niet iederen dag op zijn ka mers geweest zijn om naar hem ta vragen. En dan ook, waarom zou die kleina advocaat trachten zijn verdwijnen geheim 'o houden overwoog hij, terwijl hij de Shaftesbury Avenue in sloeg. Want daar komt het op neer Zijn gedrag: is zeker heel, heel vreemd Waarom geeft hij voor, nek en uit de stad te zijn, als hij blijk baar voortdurend op zijn kantoor zit? Waarom maakt hij zich zoo zenuw achtig over onverwachte bezoekers, dat hij hen tot aan hun huis laat vol gen, zooals hij bij mij deed? En waar om loopt hij op zijn lippen te bijten en stelt hij zich aan als een waan zinnige? Het is allee zoo donker en geheimzinnig, maar wel belangwek kend, heel belangwekkend. Eu één ding is zeker, besloot de agent, ik moet een oogje houden op Mr. Rike, den advocaat. Hij denkt dat hij heel verstandig is geweest, door mij te laten volgen en uit te vinden wie ik ben, muar dat £ul hem niet veel helpen. Ik kan hem beter volgen dan hij mij. Want ik wist mij dadelijk in zijn zaken te mengen en dat heeft hij bij mij nog niet gedaan kunnen krijgen. Hij kent mij tot nu toe nog

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5