SPORT EN WEDSTRIJDEN in HAARLEM'S DAGBLAI). örlois.&t. Zwern tts eaa.. W Gterpoio, Jésoliaken. A.tb.letlels. Crlckit. le KLASSE N. C. B. ROOD EN WIT—HAARLEM. J. v. d. Berg wint den toss en ver kiest eerst te batten, v. Waveren bowlt weer net als de eerste match buiten de off-stump, zoodat de slips- fielders veel te doen krijgen. F. Hoi- dert is dan ook de eerste, die met een goeden vang, P. Heije doet terugkee- ren. Krus-eman gaat hierna ongeluk kig uit, als hij een bal in zijn wicket Speelt. Angenent speelt ondertusschen keu rig met J. v. d. Berg, doch de laatste wordt ook in de slips gevangen door W. v. Spengler. Schmeink brengt wat leven in de brouwerij door snel 12 runs te maken. Angenent kan dan na een keurige 22 verdwijnen. Oostenbroek en Bij ie veld brengen dan een vroolijk tijdperk in do in nings door op Kool en v. Waveren to •freehitten en de score stijgt snel, zoo dat de 100 op komt. Uijleveld is bij zonder actief in het runnen en is wel ©en van de beste runners in Holland. Op 28 wordt hij door v. Waveren gebowld. A. v. d. Berg maakt nog 7 runs en Oostenbroek blijft met een fiaaie 51 not out Hij sloeg een paar keurige vieren op Posthuina. v. Wa veren stond met 6 voor 56 aan het hoofd van de bowlers. Het totaal is lid. Rood en Wit begint al spoedig v. Waveren te verliezen, doch E. Hol der! en L. v. Goch resp. 2 en 3 spe len het bowlen dan zoo gemakkelijk dal een scheiding bijna onmogelijk lijkt. E. Holdert wordt dan na het Haar lem totaal gepasseerd te zijn 2 maal zeer gemakkelijk gemist. Eindelijk op 267 wordt hij door Biederode gebowld met een fraaie 87. Adé v. Gogh heeft ondertusschen zijn century behaald na kansloos spel. Vol moed begint hij aan zijn 2e honderd; Bijzonder fraai slaat hij te spelen en hij slaat 7 vie ren achter elkaar tot de regen het spel een kwartier staakt. Met Diemer Kool samen maakt hij zijn 2e hon derd vol en wordt direct hierna door Angenent gevangen op bowlen van v. Brederode met een schitterende 203. Dlomer Kool wordt door een goeden bal van Brederode genomen met 49. F. Holdert staat nog een tijdje lustig te spelen en om zes uur wordt de wanhopige strijd opgegeven. Rood en Wit had 426 runs voor 5 wickets, zoo dat dezen 'wedstrijd door de oudere Haarlemmers met groote meerder heid werd gewonnen. Haarlem: Krusaman bowled v. Waveren 4 P. Heije c. F. Holdert b. v. Wa- Ar>gen ent b. Diemer Kool 22 J v d. Berg c. W. van Spengler b. Van Waveren 7 Schmeink c. De Jong b. Van Waveren 12 Bouwmeester c. and b. Kool 0 Oostenbroek not out 51 Schravendijk c. Kool b. v. Wa veren 3 Bijleveld b. v. Waveren 28 A. v. d. Berg b. F. Holdert 7 Van Brederode b. F. Holdert 6 Extra's 9 Diemer Kool bowl. Brederode 49 Posthuma did not bat F. Holdert not out 23 Swens 1. b. w. Angenent 1 W. v. Spengler not out 3 A. v. Spengler, did not bat De Jong did not bat Mesman did not bat Extra's. 57 Totaal 42G Bowlingcijfers: Schmeink 1 voor 38. Van Brederode 2 voor 127. Angenent 1 voor 115. Kruseman 0 voor 5. Bouwmeester 1 voor 47. VOLHARDING—'S-GR. C. C. Volharding is Zondag tegen de Haagsche weer eens aangevoerd door Hisgen, die ever. wel de nederlaag niet heeft kunnen v( orkomen. De Haagsche bat eerst en bereikt een totaal van 235 (van Loon 104). Hisgen heeft 7 wickets voor 64 geno men, Zweerts 2 voor 6, llealy 1 voor 65 en v. Renterghem 0 voor 87. Volharding's innings is in een om mezien afgeloopen. Coops neemt 8 wickets voor 9 runs (!j Van da Am- sierdamsche batslui maakt van Loon 15, Gerke 6 en de overige 9, in totaal 7 Het slot is, met 8 extra's, 36 runs, zoodat Volharding verliest met 199 runs op de le innings. AMSTELS C. C.—HERMES. Hermes begint met 74 te scoren (Ris 23, Offerman 21), Rincker neemt eventjes 7 wickets voor 26 runs 1 A. C. C. antwoordt met 83. G. v. d. Schouw neemt nu 8 voor 43 Als de Schiedammers weer batten, sluiten ze hun innings op 109 voor 7 wickets (G. v. d. Schouw 36) en laten Amstels anderhalf uur tijd om 100 te maken voor de overwinning, of den tijd uit te spelen. De Amsterdammers gaan 't laatste probeeren, en als na 50 min. spclens de twee eerste batslui nóg staan te blokken, geven de Schiedammers den strijd op. en wint Amstels op de eer ste innings 2i KLASSE. OLYMPIA—ALBION. Albion, dat met 7 man (later met 8) speelt, scoort slechts 34 en 23 tegen de 97 (Ouwehand 50) van Olympïa, en verliest dus met innings en 40 runs. N. C. B. De stand in de le klasse is nu: d I 1 ti 1 punt. 1 ta Rood en Wit 11 9 2 18 1.64 's-Gr. C. C. 11 9 2 18 1.64 Amstels C. C. 10 6 4 12 1.20 Haarlem 11 4 7 8 0.73 Hermes 11 4 7 8 0.73 Volharding 10 3 7 6 0.60 Hilversum 8 1 7 2 0.25 2e klasse A: Ajax 6 5 1 10 1.66 Olympia 6 5 1 10 1.66 V. V. V. 5 1 4 2 0.40 Albion 5 0 5 0 0.00 Waterpolo. DE COMPETITIE. Op het zwemfeest der A. Z. speel den Zondag: le klasse: De Jonge Kampioen—De Maas, 1-1. 1-1. 2e klasse (Noord). Amsterd. Zwemclub-Amersf. Zwem- club, 2- 0. De stand in deze beide competities is nu: le klasse: li I *f I ■a g p a Het Y 5 3 1 1 16—5 7 1.40 D. J. K. 4 1 2 1 8-8 4 1.— De Maas 3 1 1 1 .4—5 3 1.— R. Z. C. 4 0 2 2 5-16 2 050 2e klasse (Noord). Amersfoort 5 3 1 1 13-5 7 1.40 Het Y II 6 3 2 1 11-5 8 1.33 A. Z. 5 2 0 3 5—10 4 0.80 Triton 4 0 1 3 4—13 1 0.25 Totaal 143 Bowlingcijfers: Van Waveren 6 voor 56. F Holdert 2 voor 30. Diemer Kool 2 voor 31. Posthuma 0 voor 18. Rood en Wit: Van Waverep 1. b. w. Schmeink 2 E, Holdert bowl. Bouwmeester 87 L v. Gogh c. Angenent b. Brede rode 4 203 AMSTERD. CRICKETBOND. 2? Klasse. HAARLEM Hl—V. V. V. IIL V. V. V., dat 68 en 86 rnaakt, ver liest met 8 wickets van Haarlem, dat eerst 110 scoort (Maas 51) en daarna 45 voor 2 wickeis (Maas 23 not out). Zwemmen. HET A. Z.-ZWEMFEEST. Op het jaarlijksch zwemfeest der Amsterdamsche Zwemclub heeft Zon dag de jeugdige D. J. K.'er G. J. J. Geuzenbroek het Ncderlandsch re córd voor 40 M. soelzwemmen, dat ten name van Los van Haarlem op 27 sec. stond, verbeterd en op 26 sec. gebracht. Tweede was L. Benenga (de Maas) in 283/5 sec. George Cortlever (Het Y) verbeter de het Nederl. record over 80 M. rug- zwemmen, door den afstand in 1 min. 11 sec. af te leggen. Schaken HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Loman heeft het kampioenschap van Nederland te Delft gewonnen. Tweede was dr. Esser, 3/4 waren Bau- det en Te Kolsté. Athletlek. HET A. V. B.-KAMPIOENSCHAP. Het athleliek kampioenschap van den Amsterdamschen Voetbalbond, is, meldt de Maand. Ct., met 11 punten door A. F. C. gewonnen. V. V. A. was met 8 punten tweede, en D. E. C. en Ajax waren dead-heat voor de derde plaats. HET 100 M.-RECORD VERBETERD. De A. F. C.'er Grijseels heeft te De venter, op de voorwedstrijden der Belgiê-Nederland ontmoeting, het na tionaal record over 100 M. verbeterd, dat sinds 1895 ten name van v. tl. Ri- vière stond, met 11 sec. Grijseels liép nu den afstand in 107/10 sec. (M. Ct) LICHAMELIJKE OPVOEDING. SPELLEIDERS-CURSUS. Onder zeer groote belangstelling had Vrijdagmiddag j.I. te Breda de demonstratie der verschillende open luchtspelen plaats. Van 2 tot 5 uur werden op verschillende naast elkan der gelogen ter rei non de spelen gelijk tijdig Ireoefend, onder toezicht en aanwijzing der leiders. De demon stratie werd bijgewoond door tal van militaire en civiele autoriteiten en np "■"luisterd door de muziek van bet 6de regiment infanterie zij oogstte veel succes en beantwoordde volko men aan de verwachtingen. Na afloop der demonstratie trok ken alle cursisten, voorafgegaan dooi de muziek, in speel tenue door de stad naar „Concordia", waar met de noodiige toespraken de offieieele slui ting van den cursus plaats vond. Vervolgens veroenigden de cursis ten zich op een onderling feestavond- je en Zaterdag bosloot een offieieele lunch, waar de leiders met verschil lende autoriteiten en het afdeelings- bestuur Breda van den- N. B. L. O. aanzaten, als waardag slot dezen wel geslaagden vierden spelleiderscursus. EEN SPORT-UNIE. Naar het „Hbld." uit betrouwbare bron verneemt, bestaan er plannen en deze nemen è.1 vaster vorm aan om te trachten te geraken tot één groot, alles en allen omvattend sport- lichaam een Sport-Unie. Daarin zou plaats zijn voor alle sport-bonden en vereenigingen, voor padvinders, voor plaatselijke bonden voor lichamelijke opvoeding, enz. Maar dan, naast deze sport-corporaties, óók een ruime plaats voor die vereenigingen, welke zich speciaal belasten met de zedelij ke opvoeding. Zoodat in die sport- unie zouden vereenigd zijn de licha melijke en zedelijke opvoedingsfacto-1 ren, waardoor de band tusschen deze beide ongetwijfeld krachtiger wordt aangehaald, hetgeen ten goede moet komen aan een normale ontwikke ling. In het hoofdbestuur van deze Sport- Unie zou iedere tak van sport, ieder j onderdeel der zedelijke ontwikkeling een vertegenwoordiger kunnen kr-ij- gen. VERGIFTIGING DOOR VLEESCH. Dinsdag j 1. kocht de huisvrouw van J. v. G. op de Groote Berg te Eindhoven een stuk gerookt paar- denvleesch, van de markt. Na ge bruik daarvan werden de man, do vrouw en 3 kinderen ongesteld. Donderdag werden de 2 grootste kir deren in het gasthuis opgenomen en Vrijdag man, vrouw en het klein ste kind. Men denkt aan vergiftiging, daar do verschijnselen daarmee over eenkomen. Daar het vlecsch, dat getoond werd, er bijzonder goed uit zag on door den keurmeester, die het geproefd heeft, werd goedgekeurd, weten de doktoren niet waaraan de oorzaak te wijten. Opmerkenswaard is verder, dat in een huisgezin in de Bergstraat, dat worst gekocht had en bij een familie te Woensel- dezelfde brakings- en ver giftigingsverschijnselen voorkwamen. We denken aan het geval van het vorige jaar, dat juist in dezelfde maand plaats greep. Hier schijnt sd- menhang te bestaan tusschen '1 men- scholijk organisme, en het vieeschge- bruik in de Augustusmaand. (Eindh. Dagbl.) NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. De „Militar-Politische Korrespon - denz" verneemt dat tusschen de Prui sische en de Nederlandsche regeering onderhandelingen aangeknoopt zijn, om door een verdrag een eind te ma ken aan den toestand, dat Duitsche arbeiders, die ook in Duitscliiand wo nen, maar in Nederlandsche kolen mijnen werken, zoowel door de Ne derlandsche als door de Pruisische overheid in de inkomstenbelasting kunnen worden aangeslagen, terwijl aan den anderen kant Nederlandsche arlieiders, die op Pruisisch gebied werken, in Pruisen geen belasting betalen, maai' wel evenals de Pruisi sche arbeiders alle Voordeden van ongevals-, ziekte- en ouderdomsver- zekering genieten. VAN HANDIGE VERVALSCHERS EN EEN NOG HANDIGER KEURINGSDIENST. Het „Tijdschrift voor Melkhygiëne" bevat het volgende stukje: Hoe handig sommige inelkknoeiers te werk gaan, blijkt weer eens over duidelijk uit het verslag van den Haagschen keuringsdienst, waarin dr. Filippo dienaangaande het vol gende meedeelt: Een melkslijter vervoert regelma tig op zijn wagen drie bussen, twee inhoudende volle en één afgeroomde (tapte) melk. Vraagt de keurmeester, wat in de bussen aanwezig is, dan wordt de inhoud geheel in overeen stemming met de waarheid opgege ven en ook het onderzoek der geno men monsters leert, dat van fraude geen sprake is. Bij het bedienen der klanten echter komt de rnelkmaat, welke in de bussen met taptemelk hangt, er ten deele, soms wel half ge vuld uit en wordt door handig on derdompelen in de bus met volle melk bijgevuld. De kooper ontvangt dus een mengsel van volle melk en taptemelk. Aan een slijter, die zich niet de weelde kan veroorloven met paard en wagen te rijden, werd door een zijner afnemers gevraagd, waarom hij steeds de melkkan vulde uit beide der op zijn wagen aanwezige bussen. Het antwoord luidde, dat zulks ge schiedde, om zijn wagen beter in evenwicht te houden, wat bij het rij den zooveel aangenamer was. Een onderzoek leerde, dat de afgeleverde melk een mengsel was van volle en tapte melk en dat de rnelkmaat ge vuld werd ten deele uit het vat met volle, ten deele uit dat met tapte melk. Dergelijke knoeiers zijn dit jaar en kele malen op heeterdaad betrapt en hebben daarvoor hun welverdiende straf ontvangen. Weer een andere slijter had op zijn wagen een klein busje, dat hier en daar op straat ten deele met water gevuld werd. Bij levering der melk aan zijn klanten werd, nadat het bus je met melk was bijgevuld, aange scheld en het mengsel van water en melk aan zijn begunstigers overhan digd. Anderen laten hun rnelkmaat z.g. voor de „frisschigheid" in een bus met water hangen, doch vergeten bij het bedienen der klanten bet water uit de maat te gieten. Bij den verkoop van melk uit ge sloten, dch in de rust bevindende melkbussen, waaruit melk uit kra nen wordt getapt, komt het •meer malen voor, dat de klanten bediend worden, zonder dat vooraf de inhoud wordt omgeroerd; het gevolg daar- van is dat de kooper taptemelk ont vangt, de vorkooper de room of zeer vetrijke melk voor zich houdt. Door den dienst is dit aldus geconstateerd: In een winkel werd door eenige per sonen, geen keurmeesters, uit een en dezelfde bus een halve liter melk op de volgende uren gekocht: 's morgens 8 uur, 10 uur, 12 uur en 's namid dags te 1 uur en 3 uur. Het vetge- halte dezer melken bedroeg respectie- vclijk 2.95 2.65 2.35 2.00 1.65 Te ongeveer 4 uur werd daarop een monster door een keurmeester geno men, die verplicht is de melk, alvo rens haar te bemonsteren, goed om te roeren of te lateu roeren, ten einde een monster overeenkomende met de gemiddelde samenstelling der ten ver koop staande melk te verkrijgen. Van dit monster bedroeg het vetgehalte 7.20 De winkelier hield dus dn room, de kooper ontving de afgeroom de melk. Men lelie er dus op, dat melk uit vaten getapt, welke gedurende eenigen tijd in rust zijn, wordt omga roerd, alvorens zij wordt afgeleverd. Uit het feit, dat deze mededeelingen in het verslag van den Haagschen keuringsdienst gesignaleerd worden, blijkt, dat de dienst ten slotte toch nog handiger was dan de sluwe knoeiers. Overigens, een woord van hulde voor de activiteit van den dienst is hier wel op zijn plaats. ROEKELOOS SCHIETEN. Zondagavond is op Zeeburg le Am sterdam de 19-jarige Rietveld in de knie geschoten, vermoedelijk met een flobert pistool. Hij moest in het gast huis opgenomen worden. De dader is onbekend. S. D. P. Men meldt ons uit Amsterdam: Tot lid van het partijbestuur der S. D. P. is gekozen de heer G. Ster- ringa te Groningen. RECHTS EN LINKS BUITEN DE POLITIEK. 't Is marktdag te Groningen 's middags even na twaalf aldus vertelt de „N. Gr. Ct." felle brand- zon doet blakeren, bijna verschroeien de menschen, die benauwd voortsuk kelen, langzame pasjes, viaduct-op- viaduct-neer. Van de stad komt een „electrische", rijdt, achterop eenvoudig todemanne- tje met handkar. Op 'n wagen liggen, vreedzaam gestapeld, pakjes voor de Zuidlaardertram Bodemannetje haast zich niet. Suk- keldraft, af en toe het zweet des aan- schijns van z'n voorhoofd wissend. Plots zilveren kuoopgeschitter ,,'n dainder' strenge gebaren, strenge stem „Je mot niet an dié, maar an dié kant rijden." Bodeman- netje zegt niets, zet kracht, rrrt, kar van de rails één-twee-drie Kar op do rails aan den onderen, kant. Zacht wielt de Ttar voort, bodemanne- tjo veegt zweet tram voorbij. Een kwartiertje later. Karremanne- tje komt terug, stad-toe. Viaduct op, schuift gedwee zijn leege kar op dié rails, die de „dainder" hem straks heeft aangewezen. „Dainder" nog steeds op post. Weer strenge stem weer strenge gebaren „Je mot niet an dié kant rijden." Bodemannetje stopt. Grijns krult z'n Hp. „Wat zeg je „Ken jij de verordening niet „Verordening?? Wat wist daor met „Wel. de verordening op links en rechts „Doar heb ik dain tied veur. erf. dat oet te pluzen.Ken jai h m goud „Natuurlijk, die kent ieder agent!" Politieman rimpelt het voorhoofd, toorn dreigt in z'n trekken. Bodernan- nctje sukkelt reeds verder. Politie man diep-verontwaardigd „N'ou d'er óf, of je kriegt 'n preces 1 Bodemannetje nog grijnzend„Jai, die de verordening nou zoo goed ken nen ,hou ken jai nou van 'n perces praoten. Jai-zulfs, die 't waiten, host mie zegt, da'k in dizze liene mot loe pen. Dus kanst mie niks doun 'k heb daon en dou nóg, wa's toe mie zegt liest." Bodemannetje duwt zijn kar kalmp jes verder. Agent perplex... grijpt werktuigelijk z'n boekje, maar 't mannetje is de Vlflc duet al af. 't Verbaal bleef uit. niet van gezicht, alleen weet hij iets van mij door de beschrijving van zijn klerk, en mijn uiterlijk kan ik veranderen. Het gaat mij wel aan liet hart zo op te offeren, maar zij moeten verdwijnen. Met die woorden bleef Justus een oogenblik staan cn keek om zich heen. Toen den winkel van een coif feur vlak bij in het oog krijgend, liep bij er heen en na een van dc vacante stoeten in beslag genomen te hebben, beval hij den assistent, hem van zijn zwarte en glanzige bakkebaarden te bevrijden. Het is jammer, zei hij tot den barbier, terwijl hij zich voor 't laatst nog eens goed in den spiegel bekeek. maar hét is noodig, dut zij er af- guau. Zij houdt er met van, moet u weten. De barbier knikte vol sympathie, terwijl hij de kam vol waardecring door het weelderige haar liet gaan. Och, zij weten soms niet wat zij willen, zei hij. Later wil zij u weer met een knevel zien. Dan krijgt zij weer in haar hoofd, dat zij u als een acteur wil zien en alles moet or weer af. Den volgenden dag denkt zij er weer anders over en zou zij u weer liever met een knevel zien. Nu deze weer, zei hij, terwijl de bak kebaarden van Justus voor de schaar bezweken. Ik deuk, dat het wol eouige jaren zal duren, voordat zij weer aangegroeid ziju. Laat on# ho- pen, dat zij er nooit spijt van heeft. Ik denk het niet, antwoordde Justus, aan Mrs. Néave denkend, en ik denk ook niet, dat dit met mij het geval zal zijn. Neen, ik zal er» geen spijt van hebben, ging hij voort, terwijl hij zichzelf weer in den spiegel opnam, want lk geloof, dat ik hem hiermee aardig voor den mal zal houden. Het was zeker een geheel andere Justus, die de deur van den kapper uitging en de agent klopte zichzelf op den rug, toen hij goedkeurend in een spiegelruit van een winkel koek en bedacht dat het nu heel onwaarschijn lijk zou wezen, dat de kleine advo caat hem uit de beschrijving Yan zijn klerk zou herkennen. Ik zal dadelijk de proef op de som nemen, dacht hij. Mr. Rike zal voor sluitingstijd weer op zijn kantoor terug zijn, dat is wel zoo goed als zeker. Als ik hem ontmoet, dan zullen wij zien of hij mij opmerkt. Als hij het niet doet, dan zal ik zijn spoor volgen en dat blijven doen, tot dat ik wat moer van hem te weten ben gekomen- En hij sloeg den weg in naar Chan cery Lane. Het kostte Justus niet veel tijd, het kantoor van den advocaat te berei ken, maar het duurde langen tijd, voordat hij den eigenaar weer in het oog kreeg. De agent wist natuurlijk niet, hoe A. Minnes (Het Y) won den Obelt- beker-wedstrijd over 240 M. in 3 min. 403/5 sec. en bleef 1/5 sec, boven het record van Ooms. te weten te komen, of Mr. Rilce na zijn bezoek- in de Clargos Street weer teruggekeerd was, en hot was onmo gelijk binnen te gaan en daarnaar to vragen. Er bleef niets anders te doen over, dan te wachten totdat liet kantoor zou worden gesloten en dan te zien wie er uit zou komen en Justus besloot daartoe. Gelukkig had hij volop geduld om hem bij zijn taak te helpen, want er verliepen precies anderhalf uur, voor dat hij eindelijk den bolwangigen jongen klerk fluitend het gebouw zag verlaten. Justus keek hem op behoorlijken afstand na, zooals hij de straat door ging. Hij was niet van plan, de proef met zijn nieuw uiterlijk te nemen op een man, dien hij nog zoo kort gole- den had gesproken. Hij schijnt zich het verlies van zijn cigarettenkoker niet erg aan to trekken, dacht hij. Misschien is de kleine advocaat edelmoedig ge weest, ofschoon hij er niet naar uit ziet Hij zal nu wel niet lang moer wegblijven, denk ik. Hij had gelijk. Na enkele minuten verscheen Mr. Rike in de deur van het kantoorgebouw, vergezeld, zoo als Justus zag, van den man met de harde trekken, dien hij voor den eer sten klerk, Mr. Leeds, hield. Een oogenblik stonden de beide mannen de straat langs te kijken, Eén hoogst belangrijk principe zal dan in deze Unie naar voren moeten komen de Sport-Unie zal altijd ad- viseerend, nimmer regelend kunnen optreden. Dit laatste moet zij over laten aan de sportbonden, onder wier ressort de regeling valt. En het is van onschatbare waarde, zoowel voor de sportbonden zoh e, als voor de buitenwereld, dat er een advisoerend centraal lichaam is. Eendracht maakt macht is in dezen ook het woord. Want het eendrach telijk optreden van allen, die zich wij den aan de zedelijke en lichamelijke opvoeding van onze jongeren, moot zoodanige Sport-Unie doen groeien tot een groote kracht, een mocht waarmede te allen tijde rekening dient.te worden gehouden. En daar moet het heen. Padvin ders, sportmenschen, gymnasfiekers met naast zich de zedelijke opvoeders moeten zich scharen onder één vaan, om te zamen te strijden voor het groote doelhet verkrijgen van een goede lichamelijke zoowel als zede lijke ontwikkeling voor het g e h e e - 1 e volk. Motorsport. MET EEN MOTORBOOT OVER DEN OCEAAN. Een nieuw atlantisch record heeft de Amerikaanscbe kapitein Day op zijn naam gebracht. Met zijn motor boot „Detroit" van slechts 35 voet lengte, vertrok hij den 14-en Juli van New-York en arriveerde gisteren te Quenstowin (Ierland). Behalve de kapitein waren nog drie personen de verdere bemanning aan boord. Zij waren allen zeer blij weer vasten grond onder de voeten te hebben. De 2800 mijlen langen afstand 'heeft het kleine bootje in 21 da gen en 16 uren afgelegd Geduierde de vier laatste dagen stormde het, maar de motor hield het uit en heeft gedurende de gansche reis geen oogenblik dienst geweigerd. Van Quenstown gaat Day naar St. Peters burg. (Tel.) Vervolg Bianenlaod, INWISSELING VAN MUNT BILJETTEN. De St.-Ct. bevat de wet houdende wcderopenstelling van de gelegenheid tot inwisseling van muntbiljetten. De overweging waarop deze wet is ge grond, is de volgende, dat na het ver strijken van den termijn bij de wet van den len Juli 1909 verleend voor de inwisseling vau muntbiljetten ge bleken is, dat een aantal van die biljetten niet tijdig ter inwisseling is aangeboden en dat het wenschclijk is, dat daartoe een nieuwe on laat ste termün verleend worde. Mitsdien wordt bepaald in artikel 1: De gelegenheid tot inwisseling van de muntbiljetten, bedoeld in artikel 1, tweede lid, van de wet van 31 Decem ber 1903 wordt, met inachtneming overigens van het bepaalde in artikel 2, eerste lid, der voornoemde wet op nieuw opengesteld tot 1 Januari 1913. De vorderingen, ontleend aan bil jetten. welke niet vóór den len Janu ari 1913 ter inwisseling zijn aange boden, zijn vervallen. KWAADWILLIGHEID Vrijdagavond is, naar de „Dordt- sche Courant" meedeelt, te S lied recht bij de halte Gasfabriek een zware houten dwarsligger over de rails ge legd. Een goederentrein, die om streek half tien voorhij ging, schoof dezen dwarsligger voor zich uit en heeft hem tenslotte versplinterd, ter wijl de trein stopte. Er is schade toe gebracht aan het remwerk van de locomotief. Trein 126 en 88 D ondervonden door een en ander vertraging. De politie stelt een streng onder zoek in. Van de daders is geen 6poor te ontdekken. SCHIP GEZONKEN. Het tjalkschip „Op Hoop van Ze gen", schipper Lauret, met vlas gela den, is Zaterdagmiddag op de Oosten- Schelde, boven Ierseke, door een ruk wind omgeslagen en gezonken. De op varenden hebben zich in een roei boot weten te redden en zijn later door een visscher opgepikt. Mr. Rike een beetje achter blijvend en voorzichtig van de beschutting der portiek uit rondkijkend. Het was duidelijk, dat beidon uit keken naar mogelijke bespieders, en dat het noodlottig voor de plannen van Justus zou zijn, als hij liot blij ken, dat hij hen in het oog had, en de agent, zich zoo klein mogelijk ma kend, stak den weg over en liep hen, zorgeloos fluitend, voorbij. Hij keek zelfs niet naar hen, terwijl hij voort liep, maar hij kon bijna zeker uitma ken, dat hunne oogen op hem rust ten en dat zij op zijne bewegingen letten. Daar dit zoo moest zijn en daar niets dan brutaliteit dit wan trouwen kon ontwapenen, liep Justus slechts een paar stappen verder, waarna hij omkeerde en zo weder voorbijliep. Bij deze gelegenheid liet hij zijne blikken voor een ondeelbaar oogenblik op de beide mannen rusten, terwijl hij zoo onnoozel mogelijk keek. Ten derden male ging hij hen voorbij en nu was hij zeker, huu wantrouwen te hebben gesust, want bijna vóór hij voorbij was, maakten zij zich geheel van de portiok los en liepen de straat door. Terwijl Justus aandachtig luister de, liet hij de beide mannen een flink eind voortloopen, vóór bij zich om keerde en dit deed hij sleolits met de meeste voorzorgen. Maar het bleek, dat deze zorg on- noodig was. Mr. Rike en zijn met gezel haddon niots gezien van de glanzende bakkebaarden, die waar schijnlijk het belangrijkste waren uit de beschrijving van den klerk, en zij nemen zelfs niet de moéite, om zich heen te kijken, terwijl zij naar het Holbonn-einde der straat liepen, hoe wel zij inderdaad toch weinig van Justus hadden kunnen zien. De agent was geheel vertrouwd mot het vak, dat hij zich gekozen had, on hij wist, op welke wijze hij iedere lantaarn en brievenbus kon gebrui ken als mogelijken schuilhoek bij ge- Óp den hoek van Chancery Lane en Holborh riepen de twee mannen een "omnibus aan en stapten er in. Justus wachtte tot zij goed cn wel in gestapt waren, alvorens hij op de treeplank sprong en de trap naar de imperiaal besteeg. Het moest, wat zij van hem konden hebben gezien, dat wist hij zeker, waren zijn voeten en de met een donkere broek bekleede bcenen en Justus ging met een zucht van voldoening op eeu bank zitten. Hel was echter voorbeschikt, dat zijn geduld erg op de proef zou gesteld w orden, en soms twijfelde hij er aan, of zij misschien niet konden uitge stapt zijn, zonder dat hij liet bemerkt had, toen plotseling de wagon op den hoek van Wellington Road stopte en de beide lieden uitstapten en St. John's Wood Road inliepen. Het was toen bijna donker, maar Justus voelde, dat dit het gevaarlijke oogenblik van de jacht was. Ilij luid te kiezen tusschen een mogelijke ont dekking of het op zich nemen van oen groot risico de kans zijn buit geheel uit het oog te verliezen en hij koos het laatste, een oogenblik wachtende, alvorens hun voorbeeld te volgen. Hij had er op hetzelfde oogenblik spijt van, dit gekozen te hebben, want een weinig te snel naar beneden springend, gleed hij uit en viel lang uit op straatdoch hij stond snel op. De weg was gelukkig niet erg modde rig Justus kreeg spoedig zijn tegen woordigheid van geest terug en veegde zijn hoed af, die een eindjl verder was gerold, en, om den hoek van St. John's Wood Road kijkend, ademde hij een zucht van verlich ting, want voor hem uit zag hij in de saamgepakte duisternis Mr. Rike eD zijn metgezeL De beide mannen sloegen een klein, donker straatje in, ongeveer op de helft der straat, zorgvuldig door Jus tus gevolgd en bleven tenslotte staan tegenover een klein huis, somber cn verlaten er uit ziende, en omgeven door een net tuintje. Uier haalde de advocaat een sleu tel uit zijn zak,,en verzocht zijn mot- gezel, hem naar binnen te volgen. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6