meeritc-ambtenaren wordt uiteenga- eet en er aan herinnerd wordt hoe de Bond van Gemeente-ambtenaren reeds jaren lang gepoogd heeft daar in verbetering te brengen. FONDS VOOR DEN GEWAPENDEN DIENST. In do to Amsterdam gehouden alge- meene vergadering van het Fonds ter aanmoediging 8n ondersteuning van den gewapenden dienst in de Neder landen, werd in het verslag o. u. liet volgende medegedeeld De inkomsten over 1911 bedroegen 70-917.24. Aan 1008 doelgerechtigden keerde het Fonds 39.822.031/2uit aan gratificatiën, en 8164.63 aan toelagen, voortspruitende uit de ren ten van het geschenk van wijlen Z. M. den Koning. Onder die deelgerechtigden waren 308 verminkten uit Oost-Indië, 699 in- firmon, blinden en veteranen, en 1 oud-strijder van België. Gedurende het afgoloopen Jaar werden als nieuwe deolge recht igden in het Fonds opgenomen 6 vermink ten. 6 in finnen en 48 veteranen. Het getal sollicitanten bedraagt S0f». In het Invalidenhuis te Leidon wer den verzorgd tegen afstand van hun pensioon cn hunne gratificatie-, zes deel gerechtigden, alsmede 71 oud- militairen (niet deelgerechtigden) te gen afstand van hun pensioen. De uitgaven ten behoove van dit geslicht beiiopen 14.313.34. MARKTHALLEN TE AMSTERDAM. In verhand met een voorsiel-De Mi randa tot mrichting van gemeentelij ke markthallen in verschillende stadswijken ea tevens naar aanlei ding van de verwerping door den Go- meviitcraad van het voorstel van B. en W. tot den bouw van een door do coöperatie „Do Vereenigde Tuinbou wers" te cspJoiteeren groentenvoilmg- gebouw, zijn, naar „Het Volk" mee deelt, do Raadsleden Vliegen en Wi- haut naar Dusseldorf en Keulen ver trokken, tot het instellen van een on derzoek ter plaatse van het gemeen tel ijko marktwezen. FONTAINE'S IIOFJE. Over eenigen tijd zal weder ©en Stukje oud-Amsterdam verdwenen zijn. Mot Fontaine-Hofje op do Kei zersgracht 4763 zal binnenkort ge sloopt worden. NEDERLAND OP HET SUEZ-KANA AL. In een door den heer W. F. Lee mans in „De Ingenieur" medegedeel de statistiek komt een belangrijk lijst je voor betreffende de scheepvaart door het Suez-kanaal Het aantai vaartuigen ,ter netto tonnenmaat van meer dan 180,000, be droeg voor de onderstaande natiën Vaart. Metende netto ton. in in in in 19j>6 1911 1906 1911 Engel. 2333 3089 8.299.931 11.71.'» 947 Dtiitschl. 5SS 667 2.155.552 2.790.963 Nederl. 202 284 561 322 971.352 Frankr. 260 232 856 311 82(1010 Oostenr- 145 180 483.073 621.973 Rusland 113 112 330.375 311.394 Italic 82 87 181.235 201.573 Uit dit stualtje blijkt, dat de scheep- vaai t van Nederland in 5 jaar tijd be trekkelijk liet meest is vooruitgegaan, zoo zelfs, dat Frankrijk is overvleu geld geworden, dat bovendien èn wat het aantal schepen èn wat de tonnen maat betreft achteruitging. Nederland is thans de 3e zeemogendheid op het Suez-kanaal. DE GASTENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. Den 14en September zal de inter nationale gastentoonstelling, welke vanwege de gemeente Amsterdam in het .paleis vuor Volksvlijt" wordt ge- orguniseerd. officieel geopend wor den. Reeds is alle beschikbare ten toonstellingsruimte verhuurd. Meu is thans bezig met het optrekken van een gebouw in den tuin, waar oa. de gasmotoren zullen worden geëxpo- seerd. In een der zijzalen zullen le-, zingen worden gehouden over het gus terwijl hier tevens, zoowel des mid dags als des avonds, door bevoegde lnraressen demonstraties zullen worden gegeven van het gebruik van gas voor kookdoeleinden. FEESTEN IN DE BEEMSTER. Do raad heeft /1000 krediet toege staan tot bestrijding der kosten van feestelijkheden enz. bij gelegenheid var het 300-jarig bestaan van den polder. VERDRONKEN. De machinist Th. H., is bij het aan boord gaan op de aan de Boompjes te Rotterdam liggende sleepboot .Vol harding" te water geraakt. Ofschoon spoedig boven water gehaald, bleek hij bij aankomst in het ziekenhuis reeds overleden. dc ramp was, zei Justus, maar het is een feit, dat de eigenlijke oorzaak eh zakelijk was. Ja, zakelijk. Kreeg zij er één van? vroeg de meid, haar haar met een groezelige hand naar achteren gooiende, en met eci. paar ronde, bruine, verstandige oogen den agent aanziende. Justus keek verbaasd. Of ze er een kreeg? Oh, ik be grijp het. Eh neen, „zij" kreeg er geen. Ze zijn, zoover ik weet bij een barbier in de buurt van Shaftebury Avenue. Maar, geef me wat te eten; ik heb honger. Het meisje ging gehoorzaam heen. Wel, ik vind het schande, zeide tij gedecideerd, Justus, alleen gelaten, kook of de deur goed dicht was en ging toen naar liet vergulde spiegeltje boven don haard. Het is voor zaken, zeker, zei hij, zijn eigen beeltenis ontevre den beschouwende, maar hot is niet erg mooi. Ik zou mezelf werkelijk moeilijk herkennen. Mijne verschij ning is heelemaal bedorven. Eu hij ging terug naar de papieren op de tafel. Deze bleken te zijn, bij de eersten blik, die hij er op wierp, ccr.ige dagboeken, vele rekeningen en eenc verzameling verschillende ducu- mentcn. Er scheen echter weinig bij to zijn, met betrekking tot den dood van den dokter of in verband met xfji' bekendheid met Mr. Rike en Carl Fairfax. GEVALLEN. Een man, die zich op ccn in het J. van Lennepkanaal te Ainstordam lig gende schuit had te slapen gelegd, viel in het ruim. Naar het Wilhelmi- na-gasthuis overgebracht, bleek hij bij aankomst aldaar te zijn overleden. OVERREDEN. In de Hengeloschestraat to Ensche dé passeerde de 14-Jarlge Albert Schrap per fiets ©cm met grond be laden wagen. Hij viel ©n oen der wie len ging hem ovor borst, buik en heup. De ongelukkig© is in het zieken huis overladen. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De landbouwer J. B.. te Tinaarlo (Dr), wiens paard j.l. Donderdag te de Punt op hol was geslagen bij het pnsseeren van een auto cn die daar bij van den wagen was gegleden en zwaar lichamelijk letsel liad opgeloo- pen, is gisterenmiddag overleden. BRANDSTICHTING. Verdacht van brandstichting In zijn eigen woning is gevaiigon genomen do veedrijver A. Kr., te Winschoten, BRANDEN. Te Wormerv- or weid de brandweer gealarmeerd voor een binnenbrand op do bovenverdieping van de vleesch- ho uwer ij van den heer C. Zethoven. Met een paar flinke stralen werd het vuur, dat reeds door hot <luk heen- kwam, geblusoht. Het perceel kreeg echter voel waterschade. DE DADER DER LF.IDSCHE DIEF STALLEN GEVAT. Er werden, zooals wij zoo nu en dan mededeelden, in den laatsten tijd in Leiden herhaaldelijk diefstallen met braak gepleegd, zonder dat men den dader of dc daders op het spoor kon komen. Dat er Maandagnacht weder in het bestelkantoor der SS. geld werd vermist daarbij werd on geveer ƒ40 gestolen deed bij de politie het vermoeden ontstaan dal allicht dat daderschap onder het bestellers- personeel moest worden gezocht. Zoo werd do 35-jarige II. in hechtenis ge nomen. Een huiszoeking leidde tot de ontdekking dat hij een groot aantal sleutels had, waarvan enkele pasten in de deuren der woningen of kanto ren waar diefstallen werden gepleegd. Reeds heeft de man bekend van en kele der plaats gehad hebbende dief stallen de dader te zijn. TOELATINGSEXAMEN MARINE- MACHINISTEN-SCHOOL. De Minister \an Oorlog, ad interim Minister van Marine, brengt ter ken- nis van belanghebbenden, dat in ver band met den uitslag van het gehou den examen voor adspirant-machi- nist, de hierna genoemde jongelin gen. gerangschikt naar de bij het exa inen behaalde cijfers, in aanmerking komen voor eene plaatsing bij de Ma rin e-Machiriistensehool te Hellevoet- sluis: H. L ten Cate, A. Delfos, C. van der Linden, A. A. Timmcrs. J. van Sandwijk, E. Wjjvekate, F. Bussema- ker, W. D. van Os, J. W Holterman, A. E. de Jong, J. F. H. Grondhout, B. W. Berenschot, D. A. van .Steenber gen, A. J. Krom, W. II. Kam, M. Sla ger, D. Brouwer, T. F. F. Visser, A. Bi'oore. HOOGESCHOOL VOOR VOLKENRECHT. In liet Berl. Tagebl. komt een arti kel voor van dr. A. Kuyper, naar aan leiding van een hoofdartikel van prof. Scliiicking over een hoogeschool voor volkenrecht te 's-Gravenhage. Dr. Kuyper deelt daarin mode, dat een Nederlandsch comité van rechts geleerden onder leiding van dr. As ser in het voorjaar reeds een plan van stichting van zulk ©en school te 's-Gra venhage besproken heeft en dat men aanvankelijk wilde beginnen met liet houden van lezingen over volkenrecht door bekende hoogleeraren in het Vre despaleis. Dr. Kuyper noemt dit plan echter te klein opgezet en- hij zou oen vaste leerschool te 's Grave ullage wen- schen, waaraan ten minste drie Ixoog- leeiaren zouden verbonden zijn om college te geve.i ia het volkenrecht. Hij hoopt, dat deze hoogeschool een vast omlijnd karakter zul aannemen en dat zij ook den titel van doctor in het volkenrecht zal kunnen verleenen. DE CONSCIENCE-FEESTEN TE ANTWERPEN. Men seint uit Antwerpen: Het Nederlandsche oorlogsschip „Jacob van Heemskerck" kwam Dins dagmiddag aan. Kolonel Meiser be gaf zicli onmiddellijk aan boord ten einde den commandant uit naam van Koning Albex-t te begroeten. De Nederlandsohe missie is gisteren te Antwerpen aangekomen. Generaal Van Sprong heeft dan of ficieren van de buitenlandsche oor- Oè dagboeken hadden ongetwijfeld betrekking op den kleinen advocaat en op den verloofde van Mrs. Neave, maar slechts zeer vaag. Ificr en daar vond Justus een verwijzing naar een zaak, met Mr. Rike aangegaan, en hier en daar een weinig geldelijke posten, die bewezen dat Dr. Farge op verschillende tijden verscheidene 6cmmen gelds van den advocaat ge leend had, van welke sommen niets er op wees, dat zij terugbetaald wa ren. Ilier en daar vond Justus ook, tegen het einde van het laatste boek, den naam van Carl Fairfax in verband met dien van Mr. Rike genoemd, maar de verwijzingen waren zoo vaag mogelijk, en schenen tot Jus tus' teleurstelling te leidon naar een weg, die hem niet interesseerde. Do rest van de.boeken, slordig en vuil als zij waren onderhouden, bleken gevuld te zijn met verwijzingen en aantoekeningen betrekking hebben de op het beroep van Dr. Farge. Eerst nadat Justus al do papieren had doorgezien en zijn diner had be ëindigd, zag hij dat uit één dor boe kei een aantal bladzijden ontbrak. Dit is het boek, dat loopt tot bij na den dag toen ik hem volgde, zeide hij, de bladen weder door kijkende. En alles bij eikaar, ont breekt hier slechts veertien dagen. De pagina's zijn er ook uitgescheurd. Ik snap niet. wie dat gedaan heeft? De dokter zelf? Ja, waarachtig. 'lotgsschepon te 'Antwerpen ©en ©ere-' maaltijd aangeboden. Aan den maaltijd zaten vior bevel hebbers van buitonlandsche oorlogs- schejien, vior consuls en alle gene raals van hot garnizoen aan. Van Sprong dronk or op do gezond heid van de bevelhebbers en do vier door hen vertogen woord igdo volko ren. Sir Herellett dronk in antwoord op de gezondheid van koning Albert en de Belgisch© koninklijk© familie. Do bevolhehber van de Heemskerck antwoordde nonxma zijn ambtgenoo tfin. KAMERVERKIEZINGEN LN 1913. In de Zondag gehouden vergade ring van de districisfedoratie Zuid- horn der S. D. A. P. is gebleken, dat de hoer A. 13. Klcerokoper voor een eventueel© candidatunr heeft be dankt. De hoeren Hoejenbos, P. Hiem- stra on N. A. de Vries zijn op het grostal gekomen. DE KIESRECHTBETOOGING. Het partijbestuur dor S. D. A. P. is, naar „Hot Volk" meedeelt, er in ge slaagd voor do a.s. kiesreehtbetoo- iging in Don Haag do hand te leggen op liet sportterrein Houtrust aan het Ververschingsknnaal tegenover het StadliouderspJein. Van daaruit gaat de optocht in de richting van het sta tion Hollandsch© Spoor. DE MINISTER VAN WATERSTAAT Mr. L. II W. Regout is tot het einde der maand met verlof afwezig. Hij brengt dat in hoofdzaak door op zijn buitenverblijf in Limburg. TELEURGESTELDE OUD OFFICIEREN. Onder overlegging van oen inder tijd gcpuhliceerden „open brief' aan de Tweed© Kamer, alsmede van eeni- g© citaten uil de „Handelingen" dier Kaïner, hebben de gepensioneerde kapiteins van de infanterie W. M. H Anten en J. J. F Schmitz te,r 's-Gra venhage een adres aan de Eerste Ka mer van de Staten-Genoraal verzon den, de strekking hebbende om aan te toonon dat do categorie van véór 1 April 1911 gepensioneerde officieren era-, stig teleurgesteld word door de aan neming op den 9'en Juli j.l. van het wetsontwerp herziening van de pen sioenen van do officieren, waardoor zij van oenige lotsverbetering werd buitengesloten da tmon uit de Handelingen ont-; waan dat „willekeur", „toevallighe den", ja zelfs „onbillijkheid in hoog© mate" niet vreemd zijn aan het aan genomen wetsontwerp dat, wanneer de Eerste Kamer het wetsontwerp niet verwerpt, zij termen zal vinden om der regeering te ver zoeken, op grond van recht en billijk heid alle nog levende gepensioneerde officieren door het verleenen van een bijslag op het pensioen «enigszins schadeloos te stellen, zooals reeds in andere rijken is geschied. Stadsnieuws GEHEEL-ONTHOUDING. Dezer dagen had in het Geheel- Onlhoudcisgebouw, Lange Heei'en- straal, eeri vergadering plaats ter be spreking van de evontueele oprichting van een Gehoel-Ontlioudersvereeni- gmg- Besloten werd tot de oprichting van een Socialistische Geheel-Onthou dersvereeriging met aanvankelijk een twintigtal leden. UITSTAPJE. Door de leden van het gem. kin derkoor „Jong Excelsior", onderafd. van de Gern. Zangvercen. „Excelsior", dir. de heer J. Overhuis, zal op 31 Aug. een uitstapje worden gemaakt Des avonds zal een gezellige avond plaats vinden in liet Geiieel-Onthou- dersgebouw, Lange Ilcerenstraat, vcor de leden van de Zangvereenx- jging „Excelsior", muziekver. „Voor waarts" en eenige andere vercenigin- gen, alsmede voor genoodigden. KOLONIAAL MUSEUM. Wij ontvingen het 50ste Bulletin van het Koloniaal Museum te Haar- 'lcm, waax'aan wij het volgende ont leen en: Het is nu zoo goed als zeker dat het Museum Haarlem gaat verlaten, daar de laatste jaren een beperking tot uiting is gekomen, opgelegd door het nijpend gebrek aan ruimte. In één opzicht is dit verblijdendde groote belangstelling te zien en te merken, waarin zich het Museum verheugt. De heer A. G. Kerkhoven maekte zich zeer verdienstelijk en deed het museum een 17-tal kisten vol nuttig materiaal toekomen. Als nieuwe leden van den Raad werden opgenomen de Ilandelsvei'ee- niging Ruys en Co., te Amsterdam, Dr. A. W. Nanriinga, te Ovcrveen en het Bureau voor Handelsinlichtin gen te Amsterdam. Want hij had een aanteekening ontdekt, ruw in de kantlijn gekrast- van de bladzijde, die onmiddellijk volgde op de laatst uitgescheurde, en deze aanteekening luidde: „Uitge scheurd en gezonden aan C. F., 15 Oc tober 1910". Justus keek een oogenblik naar de ze regels zijn verstandige oogen half gesloten. „Uitgescheurd cn naar C. F. gezonden. 15 October 1910!" mom pelde hij. Nu is er cenige mogelijk heid dat C. F. staat voor Carl Fair fax. Het is misschien tamelijk ver ge zocht, maar het is workelijk moge lijk. Laat eens zien of ik die aandui ding mot initialen ergens anders in het boek vind. En geheel opgewonden, sloeg Justus gretig de bladzijden om. Mr. Fairfax I Mr. Fairfax I Mr. Carl, luidden de posten, en één: van Mr. Fairfax geleend 50 dollar, hem een schuldbekentenis gegeven. En dan verder op in het boek: Mr. R. en Mr. C. F. ontmoet on van C. F. 10 dollar geleend, maakt 60 dollar in het geheel. Ik zal van dozen dag af in het geheel niet meer behoeven te leenen. Het is Carl Fairfax, besloot Jus tus. Dat is zeer belangwekkend. Waarom zou hij die bladzijden uit zijn dagboek scheurde, zoo'n onvol doend dagboek, bovendien, en ze naar Mr. Fairfax sturen. Ze zouden hem toch zijn 60 dollar niet terug beta- Als begunstigers traden toe de fir ma Van Hoek te Enschedé en de heer A. Moltman, te Rotterdam. Een woord van waardeering wijdt het verslag aan den overleden voor zitter der Maatschappij van Nijver heid, Mr. Joh. Enschede. In de sameustelling der Commissie voor het Van Eedenfonds, kwam geen wijziging, wel heeft Prof. Wijsman zich bereid verklaard het voorzitter schap op zich te nemen. Aangaande het bezoek, meldt het verslag dat dit in 1911 6437 personen bedroeg. De tentoonstelling van wild- bloeieiuic planten in de West-Indische zaal, trok gedurende 3 dagen 2000 personen. Een gruolo verbetering werd in hel gebouw aangebracht, alle wcrkloka- lon en dc gangen zijn van een electri- scho verlichting voorzien. Van do aanwinsten noemen wij de belangrijke Bchcnking van den heer C. J. do Vogel betreffende do caout- chouc-cultuur, en van den heer F. K. van Iterson, die zijn verzameling Ne derlandsche gedx-oogde planten af stond. Volksweerbaarheid. A. s. Zaterdag zullen de afdeelingen Haarlem, Bloemendaal Commando en Zandvoort een gezamenlijke veld dienstoefening houden in do richting van Vogelenzang, waartoe te 8 1/2 uur op de gewone verzamelplaats wordt aangetreden. Bij deze oefening, die vaxi 8 1/2 uur nam. tot xniddarnacht zal duren, wordt van losse patronen ge bruik gemaakt. MEISJESSCHOOL VOOR MIDDEL BAAR ONDERWIJS. Toegelaten tot d© 1ste klasse: C. M. Aaltsz, J. L. Alia, E. Bender, Ch. Jaski de Boer, E. A. J. Conradl, A. van Doeshurgh, S. G. E. Dufour, C- L. H. Engel, IJ van Gelderen, W. M. Groen, C. Groen, G. Heijl, IL A. M, Hoeing, M. W. J E. Huysser, J. P. Jansen, C. L. Resting, N. E. M. Muller, E. Overboek, H. C. van Ra- vesteyn, A. C. Reigersman, D. Sou- got, II. A. Veth, P. S. Waller Zeper, J. P. G. Wentholt. Militaire Z a, Ie e n. De kapitein Levinson van de staf van liet 10e regiment infanterie alhier is bij beslissing van den divisie-com mandant met ingang van 1 October a. s. overgeplaatst bij het 7e regiment in fanterie on komt te Amsterdam in gar nizoen. Te rekenen op 16 Augustus a. s. wor den bevorderd tot milicion-sergeant een 30-tal milxciexi-korpox-aals van het 10e regiment infanterie. Concert uitgesteld. Wegens het ongunstige weer der laatste weken heeft de uxuziekv ereenx- ging „Voorwaarts' besloten de tuin- concerten, welke zij respectievelijk zou geven op 14 en 28 Aug. a. s. in den tuin van „Meerenbeig", uit ie stellen tot het a. 8. winterseizoen en op nader te bepalen datum. VEEL WATER. In do omgeving van Haarlem zijn door de vele i eg ens meerdere stoom gemalen en watermolens in werking gesteld moeten worden. Voorzeker minder gewonscht, in het midden van Oogstmaand. Hinderwet. B. en W. maken bekend, dat op 27 Augustus 'bezwaren ingebracht kun nen worden tegen het geven ©ener vex gunning aan de fixnna Droste en Co., tot uitbreiding van hare fabriek in het perceel in den Veerpolder No. 25, door Ie. In het gebouw A hij te plaatsen een electro-motor van twee P.K. ten dienste van liet hijschtoe- stel, en het verplaatsen van 3 zeef- en 4 poedermolens en een breker, gedre ven door een bestaandon electro-mo- tor van 30 P. K.ea 2e. in het gebouw 13 bij te plaatsen 2 pompen, 2 persen, 4 roerpotten, 2 kleine en 2 groote molens, het verplaatsen van 2 pom pen en 2 persen, gedreven door een te plaatsen electro-motor van 30 P.K. MILITIE WET. Bij koninklijk besluit zijn de lole- lii gen Adriaan de Graaff, uit Haar lem en Jan Zuiderduyn, uit Velsen, voorgoed vrijgesteld van militie- dienst. Rubriek voor Vragen GghIioii neerdon hebben hot voorrecht, vragen op veruohillend gebied, inits voer beantwoording vatbaar, in to zonden bjj do Eednotio van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat OS. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en Vfocmplaato van den inzender vermolden word' --o sand--hi er.—' n VRAAG. Bij wie kan ik mij vorvoe- gen voor liet volgen van een cursus „Eerste Hulp bij ongelukken", waar- len? Toch, wie weet? Misschien dacht hij liet. Dit alles is zeer vreemd. Ik kan werkelijk nergens eenig licht ont dekken. Hoewel hij alle papieren nazocht, kon de agent weinig anders vinden, dat scheen te slaan op het onderwerp van do uitgescheurde pagina's en Mr. Carl Fairfax. Slechts nog één post interesseerde hem en deze bracht slechts nog meer geheimzin nigheid aan de zaak hij. Ze stond bij na aan het eind van het boek en luid de aldus: 11c kan dit niet zoo voort laten gaan. Het is to hard voor hem. Het ls voortdurend in mijn gedachte en brengt mij weer aan den drank. Bovendien word ik bang voor dien ouden vos. Er mocht me eens iets overkomen en dan Er mocht me iels overkomen, mompelde Justus. Wel, er is hem iets overkomen. Hij werd hang voor den ouden vos. Het was de oude vos die hij den nacht van zijn moord ging bezoeken, liet was ook de oude vos, die hem vermoordde, dat geloof ik zeker. Maar nu, wie was de oude vos? Was het de man, waarvan ik het vermoed? Was het de man die wilde dat de „dronken zeeman" zou wor den opgehangen? Maar als dit zoo was, waar zou hij het dan gedaan hebben? Waarom zou hij een man vermoorden, die, zooals uit het dag boek blijkt, hem een flinke som geld schuldig was? Omdat hij hern niet van ik op het ©Ind ©en 'diploma of ge-' tuigschrift kan ontvangen? ANTWOORD. Wend u tot den heer J. H. Kersen, te Heemstede, le. se cretaris van d8 afd. Haarlem der Nederlandsche Vereeniging „Eerste Hulp bij Ongelukken". VRAAG. Als men den dienst met 1 Augustus opzegt, wanneer mag men dan vertrekken? ANTWOORD. 3 Augustus. VRAAG. Wanneer wordt de Am- sterdamsche Vaart weer voor scheep vaart opengesteld? ANTWOORD. Dat is nog niet be kend. VRAAG. Mijn broer heeft vast werk, maar daar hij een operatie moest ondergaan, ontslaat dc pa troon hem en wil voor die weken niets vergoeden. Is daar iels aan te doen? ANTWOORD. Geen loon is ver schuldigd voor den tijd gedurende wulken de arbeider den bedongen ar beid niet heeft verricht. Do arbeider behoudt echter zijn aanspraak op loon voor een betrekkelijk korten tijd, als hij door ziekte of ongeval ver hinderd is, zijn werk te verrichten. Hoe lang die tijd duurt, moeten par tijen onderling schikken, anders zou de rechter moeten beslissen. VRAAG. Mijn dochter was met Mei in dienst gekomen en met 1 Au gustus zegt zij den dienst op tegen 15 September. In uw vragenbus van 29 Juli stond, dat wij daar recht op heb ben en dit de regel der wet is, terwijl mevrouw het elders vroeg en een ge heel ander antwoord kreeg. Wie heeft nu gelijk? ANTWOORD. Het feit, dat wij van den regel der wet gesproken hebben, bewijst dat wij bedoelden, dal eene opzegging van zes weken voldoende is. Dat uwe vraag eene andere strekking had en u meende of men alleen tegen 1 Nov. enz. kan op zeggen, hebben wij daaruit niet kun nen opmaken. Overigens is het juist dat do kan tonrechter te Haarlem heeft aange nomen dat het plaatselijk gebruik medebrengt, om alleen op te zeggen tegen 1 Februari, 1 Mei, 1 Augustus en 1 November. In hoeverre dit in derdaad zoo is en of de beslissing van don rechter op den duur zal wor den gehandhaafd, hierover behoeven wij ons thans niet uit te laten, daar dit momenteel niets tot de zaak doet. Volgens onze ervaring is het plaat selijk gebruik anders. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Botsing. Gisterenmiddag omstreeks vijf uur kwam de heer EL, woonachtig in het park alhier, per rijwiel door de Korte Kleverlaan, toen ook een werkman por rijwiel, kemende uit het dorp, de Kleverlaan zou inrijden. Er ontstond een botsing, waardoor de werkman kwam te vallen een hand ontvelde, zijn broek scheurde en zijn fiets defect raakte. De heer H. verklaarde zich dadelijk bereid het rijwiel voor zijn rekening te laten herstellen, en stelde don werkman nog vier gulden ter hand om daarvoor ©en nieuwe broek to lcoopen. HAARLEMMERMEER. Arbeidsbeurs. tföor de districtorganisatie van Pa trimonium „Haarlemmermeer en Om streken" wordt ©en krachtige actie voorbereid, om i i deze gemeente te ko men tot d© oprichting van een ar beidsbeurs, hoofdzakelijk bestemd voor plaatsing van landbouwarbei- ders. Verschillende gegevens op dit gebied zijn reeds door hen verzameld. Gedetacheerd. De rijksveldwachter Holema, van Hoofddorp, is, in verband met de sta king onder de bootwerkers te Velsen, voor oubepaaldeu tijd aldaar gedeta cheerd. kers-Overzicht DEPARTEMENT VAN LANDS VERDEDIGING. In hot weekblad „De Amsterdam mer" vinden we ©en artikel, gotoo- kend X., waarin, naar aanleiding van de vereeniging van de departementen van oorlog en marine, eenig© opmer kingen gemaakt worden. De schrijver oordeelt deze samen voeging van do beid© departementen een goede daad, van groote xnoneele beteekonis, die voordoelen brengt, waarvoor hij don heer Colijn een woord van dank brengt. Hij evijst echter op een paar punten, dio, neemt uien zich daarvoor niet in acht, z. i. voor de gezonde ontwikkeling van liet i jeugdig departement een nog grooter gevaar zullen worden, dan het bij de beide Departementen, aan wier ver- wilde betalen? Dat is niet waarschijn lijk. Omdat de dokter iets wist, dat hem kwelde en hem opnieuw aan den drank bracht, waaraan hij, zooals uit zij", schrift blijkt, altijd geweest was? Was dat het? Maar wat kwelde den geest van den dokter? Iets dat „te zwaar voor iemand" was? Te zwaar voor wie? Justus legde nadenkend het boek neer, en zijn pijp opnieuw stoppende, zat hij lang te staren naar het vuile plafond van de kleine zitkamer. Hij probeerde de steenen van liet zon derlinge mezaïk, die uit elkaar ge strooid waren door het noodlot, een noodlot dat hem welwillend moest zijn, hij elkaar te voegen. Maar de zaak was niet gemakkelijk, zelfs voor zijn geoefend brein, gevuld ais het was met kennis van de misdadige zijde van het leven. Er waren zooveel draden voor het oprapen en er ontbraken er nog zoo veel. Een feit dat hem gefrappeerd had eu dat zijn geheugen in het bijzon der had vastgehouden, en keer op keer terugkwam, was de datum, waarop Dx\ Farge in het boek had geschreven: „Uitgescheurd en gezon den naar C. F." Er was weinig twijfel bij Justus dat G. F. betrekking had op Carl Fairfax, die in de gevangenis zat, beschuldigd van moord op den dokter. Op 15 October was de jonce man ©eniglng da Jong® spruit zijn ont staan te danken zal hebben, liet ge- val was. De departementen van Oorlog eti Marine toch zijn algemeen bekend erfelijk belast. De gebouwen, waarin zij huizon, zijn 1» sinet met den bacillus bureaucratius, eon orga nisme, dat zelden iemand, die langer dan zes maanden achter een onder geschikte schrijftafel positie nam, go- spaard hooft. Een van de gevolgen nu van dezen toestand was. dat, naar men zeide, het zeer moeilijk werd voor die beide betrokken ministers, op hun eigen Departement baas te blijven. De tal rijke cellen in de gebouwen aanwezig schenen soms even zoovol© bureau cratisch© spinnen te huisvesten, dis met papier, inkt en gegevens, uit ta bellen, staten en rapporten, uit ar chieven en aanschrijvingen, reuzen- webben sponnen, waarin olke arge- loozc zelfs al was hij minister zich verwarren moest, zoo deze spin nen dit behaagde. Booze tongen heb ben zelfs beweerd, dat Minister Genc- raad Ridder van RappardBr. Kuyper sprak van een spook, dat, aan het Departement zou rondwaren. In do Kamer werden wel eens uitin gen vernomen, die, m mot-parlemen tair Nederlandsch vertaald, daar op neerkomen, „dat zo aan Oorlog ma ling liebixm aan de Kamer". In het leger zegt men kort eti bon- dgr„als ze aan Oorlog willen, kun nen ze alles, als ze niet willen, kunnen ze niets". De departemen tale spinnen kunnen naar welgeval len afwijken van de bestaande orga nisatie, ze steken aanschrijvingen uit, of trekken ze in als vang-armen, ze maken koninklijke au andere be sluiten, of leggen nieuwe argumen ten bij de duizenden, dio, als ui een cocon, in het Receuil Militair holdcr- de-bolder dooreen gedeponeerd elk met bureaucratisch hoofd, dat zich er in waagt, hopeloos verwarren.... Elk militair of maritiem minister is, ondanks werkkracht en kennis, tot zekere grens afhankelijk van de adviezen en gegevens, die hem van de bureaux gegeven worden. De moto. van deze minislerieele afhankelijk heid, welke in de vredes-practijk zwaarder drukt dan de ministerieel© verantwoordelijkheid, wordt in de eerste plaats bepaald door het karak ter van den minister en slechts in beperkte mate door zijn kennis. Aangeczien bij aanstelling van één minister voor landsverdediging het aantal departementaal-burea ucrati- sche militaire machten ton opzichte van hem schier verdubbelt, bestaat or gevaar, dat de remmende bureau cratische invloed op den minister ea diens handelingen een nog overwe gender karakter krijgt en van de voor ons loger en onze vloot zoo bitter noodxge voortvarendheid minder ie speuren zal vallen. Daarom zij de dcfensie-xuixiisier niet zoozeer een politiek minister, maar een man van de daad. Hij moet een man van karakter, doch vooral I geen specialiteit zijn- De geheele landsverdediging, ook van ministerieel standpunt bezien, is ton slotte vooral een zaak van gezond verstand. De grootste gevaren voor de landsverdediging in ons land zijn vooropgezette meeningen, militair-ge ijkte hypothesen, tijdelijk in zwang zijnde denkbeelden, verouderde op vattingen. „Elke wetenschap heeft haar stok paardjes, die tegelijkertijd haar nachtmerries zijn", heeft Prof. Joris sen gezegd in zijn „Historisch© Bla den". Zoo ©rgens, geldt dit in de mili taire en miiitair-max-itieme weten schap. Daarom niet alleen een departe ment van landsverdediging, maar ook en vooral een jong en ervaren minis ter. bij voorkeur niet deskundig, docix vooral één, die bijv. als oen Van Heutsz de kunst verstaat op bijna ge niale wijze zijn dienaren on vooral zijn departementale dienaren te kie zen. En het zij gerechtigheidshuive tot slot opgemerkt, dat wij zonder Van Heutsz geen Colijn zouden gehad heb- /ban.'! Letteren en Kunst HET INDISCH TOONEEL. Blijkens de „Staatscourant" is de Koninklijke bewilliging verkregen op de statuten van do iiuuluIooz© ven nootschap „liet Indisch Tooneel". De ze vennootschap is gevestigd te Am sterdam en heeft ten doel het exploi- toeren van schouwburgen on iiet be spelen daarvan door eigen gezelschap of in hoedanigheid van impressario bi Nederland, Nederlandsch-lndië of elders. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 40.000, verdeeld in 40 aan deel en van f 1000 elk. Voor 3e eerste maal worden tot di recteuren benoemd de hoeren L. F. J. Bouwmeester Jr. en J. G. W. Ilo me ij er. weliswaar niet in de gevangenis, maar hij was toen reeds verdwenen. Hij had zijne kamers in Clargcs Street verlaten en hij was er sinds dien da tum niet terug geweest. Noch had hij een adres achtergelaten. Daarom hadden die uit het dagboek gescheur de papieren hem nooit bereikt. Er waren brieven, één er van als be langrijk aangeduid, die den jongen man in Clarges Street wachtten. Naar alle waaischijnlijkheid wns één van deze de brief van den dokter. Als ik het alleen maar te pak ken kreeg, dacht Justus, geloof ik werkelijk, dat ik het geheele geheim in handei: zou hebben. Het moet iéts zeer belangrijks geweest zijn, dat den dokter er toe gebi-acht heeft de bla den uit hel boek te scheuren en ze naar den jongen man te sturen. En ze moeten werkelijk veel belangrijks bevatten. Ik moet probeeren, welke* lijk, om die brieven in handen te krijgen. Ik verwacht, dat do bekoor lijke jonge dame, dat zou kunnen duen. Zij scheen den concierge vrij goed te kennen. Maar zou zij ze ope nen, als zij ze kreeg? Of zou ze mij laten begaan? Het is zekc-r dat ze hem niet zijn gezonden. Wel, wel, ik moet haar dadelijk morgenochtend opzoeken en kijken, wat zij ex van der Kt (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6