TTALTAANSCHE OPERA. Behalve door de opvoering van wer ken als La Fanciulla, del West, Wal- |y cm La Damnation do Faust met décors van de „Scala" to Milaan, zal het aanstaande seizoen der Italiaan- sche Opera zich in belangrijkheid on derscheiden door do allereerste op voering van een lyrisch drama in één bedrijf: Leggenda di Natale (Kerst ver; ilinc), tekst van Pasqualo Meiis- sari. muziek van Giuseppe Boncinelli, Zeer gunstig werd dit werk in de Ita- linanschc pers beoordeeld Zij roem de bet snelle en pakkende der hande ling en het expressievo en ccht-mu- zikale dor toondichting. Het speelt in Holland, onder vis- schers en is door de auteurs opgedra gen aan de echtgenooto van den heer M. de Hondt, mevrouw C. de Hondt-Vcrhallen. Terstond na haar verschijnen, dezen zomer, word Leg ger da di Natale aangekocht door de „Nationale Muziekuitgevers Ver. te Milaan"; na de opvoering in ons land zal zij dan ook ter vertooning komen i.i een d<-r groote theaters van Noord- Italie. Kerk en School TECHNISCHE SCHOOL IN DEN HAAG. Do Commissie tot onderzoek naar de mogelijkheid van oprichting eener Middelbaar Technische School te 's- Gravenhage, heeft in haar jongste vergadering een leerplan voor een op te richten M. T. S. vastgesteld. De M. T. S. bedoelt te zijn een in richting, waar, naast bevordering van algemeene ontwikkeling, aan den a.s. technicus de kennis zal worden ver strekt, welke hem later in staat stelt tot het richtig uitoefenen van zijn beroep. Aanvankelijk zal aan de school wor den opgeleid voor: bouwkundig op zichter, bouwkundig teckenaar, wa terbouwkundig opzichter, opzichter of teekenaar in betonijzerbouw en voor uitvoerder van bouwwerken, terwijl naar de behoeften ook opleiding zal werden gegeven aan hen, die het be roep in de Ned. Koloniën wenschen uil te oefonen. Spert en Wedstrijden L. v. GOGIl's RECORD VAN ZONDAG j.l. Zondag is er in.den wedstrijd Rood en Wit—Haarlem, de hoogste score gemaakt, die tot nu toe in de le klasse bekend is. L. v. Gogh. de bekende voetballer en hockey-speler, heeft met een schitterende 203 het record van zijn clubgenoot jhr. A. v. d. Poll (177 te gen Victoria (Rotterdam) 1005) belang rijk verbeterd. Zijn geheele innings door, gaf hij geen enkele kans en de 33 harde vieren die hij maakte, wa ren alle larigs den grond. Vooral zijn spel tusschen point en cover- point was enorm. Do hoogste score ooit in ons land gemaakt, staat ook al op zijn naam, n.l. 212 tegen Olympia gemaakt ee- nigo jaren geleden, in een wedstrijd voor den Telegraafbeker. Tevens is de stand van het 2e wic ket een record, tusschen v. Gogh cn E. Heldert, deze stand leverde 256 runs op en ook het totaal van Rood en Wit, 426 voor 5 wickets schijnt in Holland nog niet voorgekomen te zijn. Do donderende ovatie, die v. Gogh kroeg, hij de terugwandeling naar de tribuno, bewees opnieuw dat cricket in I-Iaarlem bloeit als neigcns anders In ons land. p5:diS!=ipprp t* -e 5? Hm g 3 S S- °a*fI?oi6* B'|lSpnSpS' "cW®, S i p s P i8;pëS!ÉS§lpI -i---1i-g sslsisli^ sssssssg? Bowlen, Runs. Wick. Gem. J. Rincker (A.C.C.) 484 68 7.26 W. v. Wavorcn (R. en W. 327 44 7.43 J. W. G. Coops 433 54 8.10 W .Eigeman 336 37 9.08 De stand der le klasse is thans: gesp. gew. verl. punten. 's-Gr. C. C. 11 9 2 18 Rood en Wit 11 9 2 18 A. C. C. 11 7 4 14 Haarlem 11 4 7 8 Hermes 11 4 7 8 Volharding 10 3 7 6 Hilversum 9 18 2 VOETBAL. COMPETITIE-INDEELING 1912/13. Het bestuur van den N. V. B. stelde de volgende indeeling der oerste- en tweede klasse, benevens voor de re- serve eerste klasse voor liet seizoen 1912/13 vast. Nadat over de toelating der nieuwe vereenigingen beslist is, 1 zal ook de indeeling der derdo klasse en der reserve tweede klasse plaats hebben. Westelijke eerste klasse: Sparta, D. F. C., Quick, 1L F. C., H. V. V., V. O. C., Haarlem, AJax, Veldcitas, H. a S. Oostelijke eerste klasse: G. V. C Wilhelmïna, Quick, U. D., Go ahead, V itesse, P. W., Tubantla. WesteL reserve eerste klasse: Haarlem II, Sparta II, IL F. C. II, V.O.C. II, II. B. S. II, A. F. C. II, Quick II, H. V. V. II, Hercules II, Velocltas II, D. F. C. ïf. Oostel. reserve eerste klasse: G. V. C. II, Quick II, Go ahead II, U. D. II, P. W. II, Vitesse II, Z. A. C. IL Westelijke tweede klasse Ai D. E. C., V. U. C., Allen Weerbaar, Blauw Wit, R. F. C., Neptunus, E. D. O., Dordrecht Westelijke tweede klasse B: Concordia, A. F. C., Xerxes, D. V. S., Achilles, Ajax, Unitas, D. V. V. Westelijke tweede klasse C: U. V. V., Hercules, Kampong, Alc- maria. Victrix, Volharding, A. F. en H. C., R. A. P., V. V. A Oostelijke tweede klasse A: Z. A. C., Be Quick, Robur et Vclo- citas, O. D. O., V. V. O., N. E. C., H. V. C., Quick Oostelijke tweede klasse B: Hengelo, Herakles, Enschedé, E. V. V., Tubanlers, Daventria, P. E. C., Quick. Noordelijke tweede klasse: Achilles, Frisia, W, V. V., Veloci- fas, Re Quick, Forward. Zuidelijke tweede klasse A: Willem II. Zeelandia, 't Zesde, M. V. V. O., E. M. M Wilhelmina II. Zuidelijke tweede Klasse B: M. V. V., V. V. V., G. S. C., Hel mond. WATERPOLO. COMPETITIE-WEDSTRIJDEN. Te Rotterdam wordt morgenavond de wedstrijd R. Z. C.-~De Maas ge speeld. De voor a.s. Zondag vastgestelde ontmoeting Neptunus—D. J. K. II is door de Amsterdammers gewonnen gegeven. Gemengd Nieuws WEDERZIJDSCHF. BELEEFD HEDEN. Tusschen Engeland en Rusland is het op het oogennlik koek en oi de herinnering zelfs aan tijden, toen bei de rijken gewapend tegenover elkan der stonden, poogt men door weder- zijdsche beleefdheden zooveel moge lijk uit ta wisschen In 1854, tijdens den Krim-oorlog, had de Britsche vloot uit liet Solo- wetsky-kloosier aan de Witte Zee, dat men voor een fort had gehouden, een klok medegenomen, die sedert dien tijd in een kerk te Portsmouth hoeft geprijkt. Dozer dagen nu is die klok weder in Rusland teruggeko- Het Engelsche stoomschip „Ken- net" had haar naar Archangel ge bracht en Maandag werd zij aldaar, in tegenwoordigheid van de civiele en militaire autoriteiten, den comman dant van het schip Grenfell en den Britschen marine-attaché plechtig aan de rechtmatige eigenaars terug gegeven. De gouverneur van Archangel Brautsjanikof en Grenfell teekenden de akte van teruggave, waarna eerstgenoemde een dronk uitbracht op koning George en daarbij wees op de wederzijdsche vriendschap en sympathie, waarvan de jongste daad van Engeland weder zulk een treffend bewijs was. EEN GROOTE BRAND. Maandagavond tegen negen uur kleurde de hemel boven Parijs in zuidwestelijke richting och plotse ling vuurrood en weldra bleek, dat (tusschen de rue Antoine-Chantin, de rue des Plantes en de avenue de Cbd- tillon eon brand was uitgebroken in een opslagplaats voor hout, die een oppervlakte van niet minder dan 20.000 v.k. M. besloeg. Op 30 M. afstand van de vuurzee stond het Cliapta!-hospitaal, dat ©veneens door de vlammen dreigde aangetast te worden. De brandweer, die al spoedig in zag, dat de houtloodsen reddeloos verloren waren, deed al het mogelijke om de nabijgelegen gebouwen en in de eerste plaats hei hospitaal, waar uit inmiddels de patiënten ver wijderd waren, to behouden, em mocht daar in gelukkig slagen. De prefect van politie Lépino was al heel spoedig bij den brand, gokleed in do uniform van brandweerman met den helm op het hoofd, en snelde van het een© bedreigde punt naar het andere, om zijn bevelen te geven aan de officieren van de brandweer. Eerst heel laat in den nacht was het vuur bedwongen. ONTPLOFFING. Op het Oostemijksche oorlogsschip Gaea heeft, naar uit Weenen gemeld wordt, een ernstig ongeluk plaats ge had tengevolge van het springen van een stoompijp. Drie onderofficieren werden zoo ernstig gewond, dat zij reeds dienzelfden avond overleden. KOUDE IN DUITSCHLAND. In heel het Westen van Duitschland is het, voor den tijd van het jaar, on gemeen koud. Voor sommige streken is de koude noodlottig. Uit het Zwarte Woud wordt sneeuw gemeld, in de taatsen aan den Rijn, die aan de uit- oopers van dat gebergte liggen, is de temperatuur tot bij hot vriespunt ge daald. Op sommige plaatsen staat het vreemdelingenverkeer stil. Boom- en wijngaarden hebben van kou en vocht zwaar te lijden. ONGELUK IN EEN FABRIEK. Uit Dortmund wordt nog geineldi In de ijzer- en staalfabriek Hoesch zijn een aantal arbeiders onder oen slakkonslroorrt begraven. De werklie den waren bezig met het montage werk, toen een groot slakken-reser voir ineenstortte en 26 werklieden on der de slakken bedolven raakten. Door ccn ontploffing stortte een deel van de slakkenbergplaats in. Drie of vier arbeiders zijn gered, twaalf lijken zijn gevonden. Enkele dooden liggen nog onder de slakken. ALGEMEENE STAKING. De arbcidersvereenigingen tc Sara- gossa hebben de algemeene staking uitgeroepen en het geheele verkeer staat nu stil. Verschillende compagnieën militai ren zijn aangewezen om samen met de politie to zorgen voor de hand having dor orde. IJSBERGEN OP ZEE. Uil Montreal wordt bericht, dat het stoomschip „Corsican" van de „Al lan Line Shipping Company", van Montreal naar Liverpool, Maandag middag op een ijsberg is gcioopen. Near liet schijnt, heeft liet schip ech ter slechts weinig geleden. De stoomschepen „Lake Ciiam- plain' en de „Scandinavian" zijn on middellijk vertrokken om hulp te bieden. ERNSTIG SPOORWEG ONGELUK. Uit Rome wordt gemeld, dat e©n personentrein, die uit Vellotri naar Rome vertrok, ontspoord is, tengevol ge van het los gaan der schroeven in do rails. De locomotief liep uit de rails en stortte van den spoorwegdijk af. De volgende wagen, waarvan de koppeling verbroken was, bleef staan; de tweede werd mot geweld ineenge schoven. Er zijn volgens berichten twee dooden en 44 min of meer ge wonden. Zes der laatsten zijn levens gevaarlijk gekwetst VEROORDEELD. Uit Kaïro wordt geseind In hc-t proces tegen de drie personen, be schuldigd, een aanslag tegen den Khedive en Lord Kitchener gepleegd te hebben, is de beklaagde Mahid \er oordeeld tot 15 jaar dwangarbeid, Mo hammed Salemo en Itabi tot 15 jaar gevangen isstrat. EEN OPSTOOTJE IN EEN HOSPITAAL. Onder dit hoofd lezen wij in de „Su rinamer": „Zondagmiddag zijn eenige Java nen. die in bet Milït. Hospitaal ver pleegd worden, scnrikkelijk tegen den oppasser JL te keer gegaan. Zij za ten dadoe te spelen toen zij door den oppasser verrast werden. Om ze uit elkaar te jagen, gaf de oppasser aan een der spelers eenige tikken met zijn pantoffel. Deze twee lichte slagen hadden niet het gewensebte gevolg. Zij vielen den oppasser aan, cn een der Javanen verwondde hem aan de bovenlip door het werpen van een steen. „Twee der belhamels werden opge- sleten, hetgeen tot gevolg had dat de Javanen zich vereenigden en de in- vrijheidsstelling der gearresteerden eischten. Toen deze in vrijheid wer den gesteld, kwamen ze tot bedaren." ONGEKENDE HITTE TE PETERS BURG. Terwijl in geheel West-Europa se dert een week een bijna herfstachtig koel klimaat lieerscht, hebben de in woners van Petersburg ontzettend van een daar nog nooit gekende hitte te lijden. Van alle kanten worden beschbranden gemeld, die op dorpen, veenderijen, houtopslagplaatsen en zelfs dwarsliggers overslaan. Maan dag stierven twee personen te Peters- burg aan een zonnesteek. EEN NIEUW MIJNONGELUK. Uit 't Suarrevier wordt een nieuw orgeluk in de kolenmijn „Saarlouis" gemeld. Daarbij zouden 2 personen gedood en 4 andere zwaar gewond zijn. UITSLUITING BIJ DE BREN- NABOR-'WERKEN. Uit Brandenburg wordt gemeld, dat 30'.hj arbeiders van de Brennabor-wer- ken uitgesloten zijn. HET VERWISSELDE WEESKIND. Te Berlijn is met een 4-jarigen weesjongen een noodlottige verwisse ling geschied, die onder de volgende tragische omstandigheden plaatshad. Eenigen tijd geleden had zich een 23- jarige vrouw, Berlet genaamd, met haar kind uit wanhoop in de Sprce gestort. Het kind verdronk, terwijl de or gelukkige moeder gered werd. De vrouw word in een hospitaal ver pleegd, totdat zij dezer dagen her steld aan den rechter van instructie werd uitgeleverd. Uit het daarop vol gend onderzoek bleek, dat het ver dronken knaapje niet het kind van vrouw Berlet is. Zij had haar kind kort na de geboorte naar het Rum- melsburgerweeshuïs gebracht, omdat zij niet in slaat was het knaapje op te voeden. Toen het kind 31/2 jaar oud was, wilde een familie, van verre verwant aan de arme moeder, het tot zich nemen, hetgeen dan ook na de vervulling van de noodige formali teiten geschiedde. De moeder echter, op zekeren dag het knaapje op straat ziende spelen, nam het mee en deed daarop onmiddellijk bovengenoemde poging tot zelfmoord, waarbij bet kind verdronk. Bij het gerechtelijk onderzoek bleek, dat de familie hel kind van vrouw Berlet aan het wees huis teruggegeven had en een ander kind had aangenomen. De ongeluk kige moeder verwisselde dus onwe tend dit kind met haar eigen zoon. Hc-t kind van vrouw Berlet is naar een familie te Neu-Köln gezonden, waar het zich thans nog gezond en wel bevindt. BEGRAFENIS VAN DEN KEIZER VAN JAPAN. Als vertegenwoordiger van keizer Wilhelm zal prins Heinrich van Prui sen naar Japan gaan ter deelneming aan do begrafenisplechtigheid van keizer Mootsoeliito. ASSISTENTEN-MOORDEN IN DE STRAITS. Uit Singapore wordt gemeld, dat de ihear Bowon, assistent op eone onder neming in Malakka, door 'n Javaan- schen koelie werd vermoord. Dit geval heeft na den moord, on der gelijko omstandigheden, op een assistent van de Johore Rubber Lands op 3 Juli in de kolonie diepen In druk gemaakt. AUTO-ONGELUKKEN IN ENGELAND. In de laatst© dagen hebben in Enge land verschillende auto-ongelukken plaats gehad. Tussclien Hamilton en Lanark, in de nabijheid waarvan de beroemd© Clyde-watervallen zijn, rijden in den zomer auto.-busson. Een dier auto bussen, die in de nabijheid van Ha milton een stellen heuvel opreed, ge raakte onklaar en rolde langs do hel ling terug, zonder dat remmen hielp. Twee der Inzittenden sprongen uit den wagen, De chauffeur zwe-n kte om te voorkomen, dat de wagen over hen heen zou gaan, maar door die beweging ging do auto-bus vun den weg af en viel door den heg tegen een grooten eikenboom, tengevolge waar van bet bovendeel van den wagen naar beneden geslingerd werd in de twintig voet Jager gelegen rivier. De- meeste passagiers en ook de chauffeur liepen min of meer ernstige kwetsuren opdrie kinderen, die bij het gezelschap waren, bleven geheel gespaard. Zaterdugavond is een auto midden door een troepje naar hun kamp bij Camborley terugkeerende „territori als" gereden, tengevolge waarvan een viertal soldaten werd gekwetst. Tenslotte is bfj Preston bij het of- gaan van een steil en heuvel oen auto bij eene beweging van den weg om geslagen, waardoor vier der inzitten den onder den wagen terecht kwa men. De eigenaar zelf bleek ernstig gekwetst, terwijl zijn achtjarig zoon tje in ernstigen toestand in het gast huis moest worden opgenomen. BEGRAFENIS DER SLACHT OFFERS. Maandagmiddag heeft te Gerthe de begrafenis plaats gehad van de slachtoffers der ontploffing In de miin „Lotbringen". De teraardebe stelling was op 4 uur hepanld, maar uren te voren ai waren duizenden menschen van alle kanten naar Ger the toegestroomd. Tegen 2 uur kwa men 25 lijkwagens het terrein opge reden op de eerste werden de lijk kisten geplaatst van de beide overle den voormannen, op de andere wa gens worden vier of zes kisten ge plaatst. Nausl eiken wagen stelde zich een schilddrager op; op het schild waren de namen vermeld van de doo den, die met dien wagen vervoerd werden. Toen alle lijkwagens zoo in een rij waren opgesteld, kwamen de familie leden dei overledenen en legden bloe men op de kist van hem, orn wien zij treurden. Het was ean aangrijpend schouwspel. Daarna werden de kran sen aangehecht van het iniji.bestuur, de vakvereeniging, de beambten van de mijn en van eenige andere mijnen. Om 4 uur begonnen de klokken te luiden en de lange treurstoet zette zich in beweging. Vooraan een groot aantal vereeniglngen met haar vaan dels, begeleid door haar muziekkorp sen. I-let dichtst voor de lijkwagens gingen de mannen van de mijn „Lotbringen", in mijnwerkersdracht met hun vaandel. Dan volgde een af- deeling militairen, daarna de geeste lijkheid. Daarop volgden de 25 lijk wagens, waarachter 5e familieleden der overledenen liepen. Achter hen kwam, als vertegenwoordiger van den keizer, prins Yon Raübor und Corvey, president van Westfalen, ge volgd door do leden van het mijnhe- sluur. Hierna volgden nog tal van autoriteiten. De geheele stoel was on geveer anderhalf uur lang. J Langs den weg stonden, ondanks den regen, duizenden toeschouwers. Ter gelegenheid van de indienst- stelling te Versailles van een aantal vrouwelijke ambtenaren, heeft de post-directeur van Seine-ebOiso in een aanschrijving zijn onderhebben de afdeelingschefs gewezen op het „materieele en moreele belang voor deze dames, indien zij gezamenlijk haar intrek namen in familiepeusions in plaats van afzonderlijk op kamers te gaan wonen. „Reeds van te voren kunt ge de da mes aanwijzen," aldus schrijft hij o.a„ „die ziek zullen worden: dat zijn degenen, de op haar kamer voor het middagmaal moeten zorgen en nu, om zich moeite te besparen, zich niet goed voeden; zij geven hoogstens één frank per dag uit om wat worst te koopen, een weinig thee, een paar eieren en koek, maar nimmer gebruiken zij eens een krachtige soep, vleesch en gre enten. „Na een jaar lijden zij aan bloed armoede en de dokter wijt dit aan overspanning ten gevolge van te zwa- ren arbeid. Maar ge weet ook heel goed, voegt de directeur hier aan toe, dat juist die dames al haar geld aan het toilet uitgeven en in dit opzicht verre boven hare krachten leven." Ten slotte verzoekt de directeur zijn ondergeschikten de betrokken ambtenaressen te willen mededeelcn, dat de directie haar alle mogelijke tegemoetkoming zal beloonen, indien zij"een Tehuis voor vrouwelijke amb tenaren der P. T. T. mochten willen stichten. Koloniën doorgaat, zuilen vele menschen ster ven van gebrek". DE WREEDHEDEN OP MIDDEN- SOEMBA. Een correspondent zendt aan hot „Soer. Hbld." een circulaire, door den legercommandant, generaal Van Daal en, gezonden aan de afdeelings- en gewestelijke militaire comman danten in Lndié, en wel naar uan- leiding van de door den sergeant Deysenroth op Soemba gepleegde gruwelen Hier volgt de circulaire „Bij een onderzoek, gehouden naar aanleiding van het voorgevallene in Midden-Soemba, waar door een mili taire patrouille gruwelen zijn ge pleegd op de bevolking, is gebleken, dat aan een onderofficier, van wien bekend was, dat hij taktloos en ruw optrad, eene groote mate van zelf standigheid is gegeven, waardoor hem de gelegenheid werd gebeden om den naam van het Nederlandsch-Indi- sche leger en van het bestuur op ern stig© wijze te bezwalken. Naar aanleiding hiervan heb ik de eer voor zooveel noodig onder verwij zing naar het bepaalde omtrent de toepassing van het Conventioneel oorlogsrecht tegenover den inland- schan vijand in het aanhangsel van het velddienstvoorschrift (326335), U Hoogedelgestrenge te wijzen op do noodzakelijkheid, om al uwe onder geschikten te doordringen van hei besef, dat door militairen nooit met meer hardheid mag worden opgetre den, dan de oorlogsnoodzaak bepaal delijk eischt en dat in streken, waar g6en oorlog is, natuurlijk niet alleen allo wreedheid maar ook alle hard heid, welke in een oorlog helaas dik wijls onvermijdelijk is, moet worden voorkomen. Het is daarbij mijn uitdrukkelijk verlangen, dal aan officieren en on derofficieren, die niet beschikken over den noodigen takt, wier moreel niet hoog genoeg staat, om aan opwellin gen van wreedheid weerstand te bio- den en die niet diep zijn doordrongen van bet besef, dat alle pacificatie- arbeid wordt geschaad door wille keur en ruwheid, zoomede, dat alle machtsmisbruik, in het bijzonder te genover weorloozen en slechtbewa- pendan, den man en den militair ont- eert, geen zelfstandige opdrachten worden verstrekt in streken, waar 't leger nog behulpzaam moet zijn, om de toestanden te consolïdeeren. DE NOOD IN WEST-INDlö. Omtrent den nood op de eilanden schreef de „Amigoe" „Het volk van Bonaire is zeer dank baar voor de troost en den steun in zijn armoede. Maar er is nog zeer veel noodig. Op Aruba is het ook zeer treurig gesteld, terwijl er tot dusverre nog weinig hulp voor dit eiland inkwam. Zeer vele menschen lijden aan scheur buik, alleen op Santa Cruz reeds meer dan 20ü. Het meerendeel dezer lijders is bedlegerig en kan absoluut niet werken. Wat dus zeggen wil, dat zij volstrekt van alle verdiensten ver stoken zijn en slechts op do weldadig heid van anderen zijn aangewezen. Do kwaal komt voort uit het gebrek aan goed drinkwater, dat, wut de menschen gebruiken, is brak. De ar moede is op St. Cruz misschien wel het ergste en liet meest algemeen. Meermalen gebeurt het, dat arme zie ken een geheelen dog zonder eten moeten blijven. Als het zoo nog lang Leger en Vloot DE .3RINIO". Maandag is zooals we reeds meldden de eerste Neaerlandsche pantserboot van de Ned. Marine op 's Rijks werf te water gelaten. Het vaartuig, de „Brïnio" genaamd, heeft een lengte van 52 M., de groot ste breedte is 8 12 M., de gemiddelde diepgang 2.571/2 M., terwijl de water verplaatsing ruim 540 ton bedraagt. De beweegkracht zal worden ont wikkeld door 2 Dieselmotoren van elk 600 E. P. K., te leveren door de Kon. Maatschappij „De Schelde". Verwacht wordt, dat het vaartuig omstreeks de helft van het volgend jaar in dienst zal worden gesteld. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. BloedarmoeSs. Wanneer de lever is aangetast, pro duceert zij niet voldoend© gal om liet voedsel te mengen en te doen verte ren, waardoor het bloed arm wordt, zijn kleur, kracht en voornaamste voedingsmiddelen voor bet lichaam verliest. Daardoor treden verzwak king en bloedarmoede op en hun treurige nasleep van kwalen als hoofd pijn, duizeligheid, maagkraini>en, brakingen, enz. De verschijnselen loo- pen zeer uit elkaar en meestentijds verwaarloost men de oorzaak, name lijk de slechte werking der spijsverte ringsorganen. Ondanks het gebruik van staal en versterkende middelen, gaat men steeds achteruit en het is dan van zeer veel belang zorg te dra gen voor een goede spijsvertering door het gebruik van Foster's Maagpillen. Zij werken op de lever, wekken de vloeiing der gal op en verwerken zoo doende het gebruikte voedsel. Zij voe ren de belemmerende stoffen uit de In gewanden af, de spijsvertering wordt normaal, de eetlust komt terug, het bloed wordt rijk en krachtig en uw geheele gestel wordt versterkt. De bloedarmoede verdwijnt en uw ge zondheid neemt met den dag toe. Iedere échte flacon Foster's Maag- pillen draagt de handteekening van James Foster. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren K. v. Eden, Spaarne 33, en J. J. Göppïnger, Gr. Houtstr. 147a it f 0.65 per Oacon, of f 3. 60 per zes flacons. Rechtszaken ANNIE PASCAL. (Vervolg). Over de nechtszitting te Arnhem wordt nog aan de Tel. gemeld: 8 ge tuigen werden gehoord. Reeds lang voor de opening der zit ting verdringen honderden zich voor het paleis van justitie, om straks, wanneer de deuren zouden opengaan, een plaatsje te veroveren. Beklaagde zelf is reeds voor de opening der zaal door de marechaussée binnengebracht Zij neemt de in de zaal aanwezige justitie en politie-beambten met een glimlach op. Het is, alsof ze als be zoekster hier tegenwoordig is; de ge vangenis heeft blijkbaar weinig in vloed op haar gehad. Ze ziet er goed uit en netjes gekleed met langen nian- UsL Als het publiek binnenstormt ziet beklaagde het lachend aan. Wat een belangstelling mompelt ze. De president vraagt haar naam <n dan zegt ze. Anna Geertruida Helder. President: Dat is niet juist; u heet volgens het geboorte-extract Geurtje Beklaagde: Ik ben bij den Burger lijken Stand aangegeven als Geurtje, maar gedoopt met de namen Anna Geertruida. President: Dat doet hier niets 'er zake. De volgende vragen worden op do gewone wijze beantwoord. President: Zou u nu eens niet ein delijk de waarheid zeggen? Beklaagde: Dit heb ik gezegd. President: Nu, we zullen er niet lang over praten. We zullen alleen 'en de feiten nagaan. Achtereenvolgens vraagt de presi dent of ze erkent ile verschillende ln de dagvaarding vormelde beduagen ontvangen te hébben. Beklaagde er kent dit. Ze heeft dit geld niet ge vraagd voor de oprichting vun een sanatorium, maar voor haar eigen be hoeften. Mevrouw Munninghof ried haar aan, om een pension op te richten en zoodoende kwam die zaak ter sprako. President: U hadt bij uw aanhou ding geen geld bij u, nietwaar? Beklaagde: Ik was hier in het land om af tc rekenen. President: Wat moest u afrekenen? Beklaagde: Dat wensch ik niet te zeggen. President: U kunt wel zeggen, dat u geld moest ontvangen van den pre sident van Frankrijk, doch dat behoef k niet te gelooven. Beklaagde: Dat doet hier niets ter zake. Rechter mr. Van der Does: U wilde ook aviatrice worden, is bet niet? Beklaagde: Ja, dat was later. U moet niet vergeten, dat de zaak in Oosterbeek reeds twee jaar oud is. Als eerste getuige wordt gehoord de heer Molster, volgens opgave jour nalist te Bloemendaal. Deze getuige was eenige jaren ge leden in kennis gekomen met beklaag de. Ze vertelde toen, dat ze van Apel doorn kwam en failliet was verklaard. Ze had f 800 noodig, anders werden haar meubelen verkocht. Getuige had medelijden met haar. Beklaagde had toen een jongetje bij zich, dat ze zei- de, dat haar kind was; haar man was er vandoor met een andere vrouw. Beklaagde vindt het verhaal blijk baar nogal amusant. Meermalen schiet ze in een lach. Getuige heeft toen roet eenige ande ren een f 75 f 80 bijeen gebracht. Toen is ter sprake gekomen het hu- van een villa. langzamerhand kwam ze geheel in pension bij Van Diggelen, waar ook getuige was. Op oen goeden dag ging beklaagde naar Santpoort. Zij trad daar een prachti ge te huur staande villa binnen: de papieren van te huur of te koop draal de ze oin en zette er op: verkocht. Den volgenden dag had ze van den eigenaar tegen een contra-bewijs een afbetalingsquitantie der villa, groot f 4000. Ook verder doet die getuige verschillende mededeelingen over be klaagde, die zich toen noemde vrouw v. <L Meer. Als de president ten slotte vraagt wat beklaagde hierop te zeggea heeft, zegt ze, dat het van a tot z gelogen is. Ze zegt, zich een oogenblik verbeeld te hebben :n Meorenberg te zijn. Aan deze omstandigheden schrijft ze bet fantastische verhaal van dezen ge tuige toe. Getuige mevrouw Munnïnghoff ver klaart, dat beklaagde zich bij haat aandiende als mevrouw Van der Meer. Ze deed toen het in de dagvaarding vermelde verhaal. Ze vertelde, dat haar man beeldhouwer was en er met een vrouw vandoor gegaan was; ze deed een beroep op do kunstenaars- relatie en vroeg om hulp. Ze wilde een pension voor zenuwlijders op richten. Getuige werd door medelij den bewogen en ging baar man toen vragen en hoewel deze het eerste niet goed vond, gaf hij haar ten slotte toch geld. Getuige heeft toen haar kaartje meegegeven, om daarmede naar eeni ge familieleden te gaan en ook daar om hulp te vragen. Beklaagde zegt, dat ze geen pen sion wilde oprichten; ze wilde alleen iemand In huis nemen. President: Nu, Ja, je moet dan toch een huis met meubels hebben. Beklaagde: Och, neen, dat kan n*A. ook wel in een tent; tegenwoordig stuurt men de menschen in de open lucht. Getuige mevrouw Van Vliet had beklaagde ook gold gegeven. De volgende getuige Ds. Maronniei had een sterke aanbeveling voor deze beklaagde gekregen van m-vr Van Vliet. Deze deelde mede, dat beklaag- do dringend hulp noodig had. Bekl. deelde ook hem mede, dat zo op Schaarsbcrgen een ponsion zou op richten voor zenuwlijders. Hij hoeft haar toen dadelijk f 25 gegeven. Ge tuige deed dit door de verhalen, die do beklaagde hom deed en vooral ook door den brief van mevr. Van Vliet. Beklaagde Is in 1911 nog eens bij ge tuige geweest en In Februari 1912 nog weer. Beklaagde ontkent dit en noemt het een leugen. President: U heet alles liegen, maar u zult mij wel niet kwalijk nemen, dat ik ds. Maronnier eerder gelooj dan u. Getuige mej. Mees vertoefde in Mc! 1910 te Nijmegen. Beklaagde kwam per fiets bij haar met een kaartje van mevr. Munnïnghoff. Ze vroeg hulp om een pension voor zenuwlijders t« kunnen oprichten, ze kon dan weer in het onderhoud van zich en haar jon getje voorzien. Getuige heeft haar

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7