AARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD, DINSDAG 20 AUGUSTUS 101? BuitenÜandsch Overzicht Frankrijk. Engeland en ausland Het schijnt mi wel vast to staan, dat do Russische minister Sasonaf binnenkort oen bezoek zal brengen aan Engeland, waar hij besprekingen zal houden met minister Grey. in de Engelsche pers toont men groote voldoening over dit voor ne men van den litissischen minister, dat na de besprekingen met den Franschen minister Poincaré to Pe tersburg, niet ailcen een bewijs is van de volkomen overeenstemming tus- schen de leden der Triplo Entente, maar dat tevens gelegenheid zal ge ven, allerlei tecdcre quaesties betref fende de toekonistigo politiek te be sproken en te regelen. Met bevrediging constateert men overigens in Engeland ook, dat de llritsche gezant Ie Petersburg met den Fransohen minister-president en de Russische staatslieden herhaalde lijk besprekingen had, hetgeen toont, dat de Fransche en Russische regee ringen in overleg met de Engelsche regeering de verder door de Entente aan te nemen gedragslijn willen vast stellen. Horna Rule voor Ierland. Een der bladen weet te vertellen, dat de "Ulstersche Unionisten reeds een volledig plan hebben opgemaakt voor hun actie ter bestrijding van de invoering van home rule. Men deelt mede, dat na Bonar Law's rede te Craigowan, op 23 September van het vorige jaar, door de leiders der Unio nisten in Ulster de voorbereiding werd voltooid van de vorming van een voorloopige regeering van Ulster. De zaak zou evenwel voorloopïg vol komen geheim blijven, en eerst na verloop van een jaar het kiiukt wel ©enigszins zonderling zouden na dere mededeelingcn worden gedaan. Die termijn is nu vrijwel afgelöopeu on nu zal dan ook wel spoedig na 23 September meer bekend worden van hetgeen Ulster in den strijd tegen een Iersch parlement te Dublin zal doen. Heel gerust is inen in Ulster over ■den verderen loop van zaken in elk geval niet. Er gaan geruchten, dat regeering voornemens is, iu het laatst van September een groote troepen macht in Ulster samen te trekken, teu einde op alle mogelijkheden voorbe reid te zijn. In tegenstelling met de geheimzin nige actie in bet unionistische kamp, heerscht er in üe gelederen van na tionalisten en liberalen groote rust men neemt hier blijkbaar een afwach tende houding aan. De crisis Ia Tnrkjje. - Uit Konstantiuopel wordt geseind, dat het voorstel van graaf Berehtold in dé Turksche hoofdstad groot mis noegen gewekt heeft. Het wordt alge- ineen opgeval als een terugkeer tot de oude interventie-politiek. Men vreest in IGuistantinopel een sterke terug werking op de houding der Albaneo- Sir Edward Grey, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, heeft op dc uitnoodiging van Oosten- jijk-Hongarije geantwoord, dat het hem aangenaam zal zijn, met de an dere regeeringen van gedachten te wisselen over den toestand in de Bal kan-provincies van het Turksche rijk. Er is weer een minister-crisis. De nieuwe minister van binnenlandsche zaken, Zia-pasja, heeft zijn ontslag genomen. TURKIJE EN MONTENEGRO. Bij Turkije is bericht ingekomen, dat Montenegro zijn artillerie-reserve zou mobiliseêren. De opstand Id Albanië. Het besluit van den Turksehen mi nisterraad, allen wegens politieke overtredingen veroordeelden Albanee- zeti amnestie te verleenen, hoeft de Al ba neezen er niet toe kunnen bren gen, spoedig vrede te sluiten. Zij ver langen allen onvoorwaardelijke uit levering van de hun vroeger afgeno men wapens. Zonder dit verzoek in te willigen, schijnt de Turksche regee ring niet ju staat te zullen zijn, een einde te maken aan de revolutionnai- re beweging. Omtrent den stand van zaken van /iet ©ogenblik werd uit Monastir ge seind Niettegenstaande de verzoenende houding' van do Turksche regeering hebben de leiders van de Arnauten besloten, den strijd voort le zetten. Onder de Albaneezen heerscht groote oneeniglieid omtrent do eischen, die zij stellen willen. In bijna iedere stad luiden deze eischen anders. De Alba neezen rukken thans tegen Dibrah op en zijn van plan, door het bezetten van deze staa en een reeks andere pi ua toen de regeer mg te bewegen tot het inwilligen van alle eischen. In El- bassan bezetten de Albaneezen het telegraafkantoor, van waar zij allen Arnauten in de omgeving telegrafisch verzochten, den strijd voort te zetten. iHet garnizoen in .Monastir is gereed om op te treden. Twee bataljons 2ijn reeds onderweg naar Koprulu, waar thans tien bataljons staan, die de po sitie voor de stad hebben ingenomen. Zelfs is artillerie gereed, de Arnau ten tegen te houden. De Arnauten hebben tot nu geen gehoor geschon ken aan den raad van hun leiders; zij willen ntrt aJle geweld naar Koprulu en Saloniki oprukken. De Mohamme danen van Koprulu hebben zich mees ter gemaakt van de wapenmagazij nen. Zij zijn eveneens gereed, tegen da Arnauten te vechten. De regeering gaf den Albaniërs te Kuprulu 21 uur tijd om uiteen te gaan. Doen zij het niet, dan zullen zij worden aangevallen. Volgens een telegram uit Ueskjoeb hebben de Montcnegrijnen Be ra no omsingeld. Da dreigende toestand In Marokko Volgens de laatste telegrammen uit Marokko is er nog geen vorbotcring in den dreigenden toestand ingetre den Meer en meer blijkt, dat liet bom bardement van Agadir niet den min sten invloed heeft gehad op de actie van den pretendent El Heibu in het Sousgebied. Zijn aanhang wordt steeds grooter en langzaam maar ze ker rukt hij aan op MarrakesJ, welke belangrijke stad, door de Europeanen inmiddels verlaten, slechts een gar nizoen heefi van honuerd man in- laudschc soldaten, onder bevel van een Fran soil officier en zes Fransche onderofficieren'. Van Fransche zijde had men gehoopt, dat de kaid MTou- gi met zijn volgelingen den preten dent zou tegemoet trekken en tot den afmarsch dwingen, maar ©eze ver roert zich niet; diens concurrent maar den post van kaid van Marra- kesj, El Glaoui, heeft wel is waar verzekerd, dat hij instaat voor de vei ligheid en de orde, maar men vraagt zich af, hoe hij zal kunnen beletten, dat de pretendent zegevierend de stad binnentrekt, hetgeen natuurlijk een allerslechtste» Lnd'ruk op de stammen in de omgeving zou maken. De1 dichtstbij'gelegen militaire post is te! zwak bezet om do bedreigde stad te j ontzetten thans zal de sterkte van dien post gebracht worden op een' kleine WOO man, een macht, welke zich zal moeten bepalen tot het in ob servatie houden van de verscllillende stammen, maar niet in staat geacht wordt de stad definitief te bezetten. Uit Fez of Mequinez kan geen hulp gezonden worden, daar de hoofdstad volgens de laatst ingekomen spion-1 nen he richten, bedreigd wordt door een gecombineerde» aanval van den rog hi (die het dezer dagen de kolon- ne-Pcin tijdens de afwezigheid van den bevelhebber, generaal Gourand, zoo lastig maakte, dat men zich slechts niet de grootste moeite en ten koste van zware verliezen den vijand van het lijf kon houden) en de mach- tige stam der Beni-M'Tir. Uit Tanger wordt geseind Vijftig bpaansche soldaten hebben Azzila bezet, zonder eemg incident. Bij de bpaansche re gee ring is hier in evenwel niets bekend. Dit Uhitia. Uit Peking wordt geseind Na een stormachtige vergadering besloot de Kamer, nut 52 stemmen te gen 11. president Joean Sji Kai te verzoeken om nadere inlichtingen om trent do aanwijzingen, waarop Bjaiig Tseng Moe en F en Gwei, de beide offi cieren, die, naar het heette, betrok ken waren in de jongste poging om een contra-revoiulie m hei leven te roepen, gearresteerd en zonder vorm van proces doodgeschoten zijn. Biji nen drie dagen wordt een ant woord verwacht. Mocht dit onbevredigend zijn, dan zal de Kamer Joean Sji Kai sommee- ren persoonlijk mededeelingen om trent het gebeurde te komen doen en mochten ook deze onvoldoende blij ken, dan zal het Huis Joean Sji Kai of eventueel de geheele regeering in staat van beschuldiging stellen. Do terechtstellingen hebben in do provincie Hoepee een ontzaglijke op winding veroorzaakt. Over dezer terechtstellingen wordt nog gemeld Wat de on gelukkigen misdaan had den, wisten zij zelvo niet. Verfijnd barbaarsch was vooral de wijze. waarop het voornaamste slachtoffer, generaal Sjang Tsang Hoe, werd go- vangen genomen en ter dood ge bracht. Een generaal, wien door den presi dent de zorg voor do inhechtenisne ming van generaal Hoe was opgedra gen, dineerde eerst met den niets kwaads vermoedenden collega in een Europeesch restaurant en dronk hem daarbij herhaaldelijk toe. Na afloop van den maaltijd begaf Hoe zich per rijtuig naar zijn woning. Zijn beul evenwel volgde onmiddellijk in een ander rijtuig, stak op een gegeven oogenblik het hoofd buiten het por tierraampje en floot. Eu alsof zij uit den grond waren opgedoken, stonden plotseling een groot aantal soldaten niet blanke sabels om het rijtuig, sleurden den generaal er uit en brachten hem voor een reeds van te voren bijeengeroepen krijgsraad. Hier werd hein zonder eenigen om haal medegedeeld, dat hij ter dood was veroordeeld en onmiddellijk zou worden doodgeschoten Generaal Hoe werd daarop naar een plein gebracht, waar een vuur peloton was opgesteld, aan een paal gebonden cu daarop werd er op ios geschoten. Na iiet eerste salvo stond de veroordeelde nog overeind. Op haitveischeurenden toon riep iuj uit „Mijn hemel, wat heb ik toch mis daan Zijn wanhoopskreten hadden even wel geen effect en liet schieten ging door, totdat de ongelukkig© totaal in stukken was geschoten. Aherlil. UIT RUSLAND. Naar uit Moskou gemeld wordt, is te Sebastopol de staa'. van beleg af gekondigd, naar aanleiding van de muiterij onder de murine. Naar uit Boedapest gemeld wordt, zal de Hobgaarsche regeering binnen kort een reorganisatie van hei kies recht voorstellen, in dier voege, dat aan vrouwen, die eigen bezittingen hebben, of onder eigen naam een zaak drijven, het kiesrecht wordt ver leend. Het aantal vrouwen, die op deze wijze het kiesrecht zouden ver krijgen, wordt op 80.000 geschat. 11 Ei" PANAMA-KANAAL. In een speciale boodschap aan den Senaat dringt president Taft aart op invoeging van amendementen op de wet op het Panama-kanaal, door aan neming van een motie in bewle hui zen, bepalende dat aan buitenland sche staten vergund zal zijn de gel digheid van de bepaling omtrent den vrijdom van tollen door do rechtbank te doen uitmaken. Taft geeft daarbij te kennen, dat h gaarne het wetsontwerp zal onder teekenen, hij verklaart echter dat er voor gezorgd dient te worden, dat buitenlandsche regeeringen niet kun- j nen twijfelen aam de goede trouw der,', Vèreenigdc Staten. EEN ALGEMEENS STAKING IN ROME. Uit Rome wordt borióht „De oïSemeene staking is hier uit geroepen als protest tegen de reorga nisatie van den dienst der ziekenhui- zen door den koninklijken commis-1 6a ris.'' Do Duitsche marine krijgt tegen 1 October haar eerste Zeppelin-lucht schip. Het zal gestationneerd worden op het. vliegterrein te Johannisthal. Van dn Rssidantle en baar 68*on8r8. CLXXV. Uit de begrooting voor 1913 zijn we te weteu gekomen, dat we in <Lit jaar geen belastingverhoog!ng te duchten hebben, De verwachting was anders, maar daar B. on W. meodeelen, dat het gelijk houden van uitgaven en in komsten alleen mogelijk was, door verschillende dure posten tot later uit te stellen, zal 1914 wel niet interest vragen hetgeen 1913 ons liet. De reden dat plotseling eon bezuinigingsmanie over B. en \V. gedaald schijnt te zijn, mag ik niet doorgronden. Booze ton gen beweren wol dat de raadsverkie zingen in het kometul jaar daar niet vreemd aan zullen zijn, ik rang niet aannemen, dat dut er toe zou kunnen leiden belangrijke welken uit le stel len alleen om bij de kiezers wat in het gevlei te komen. Daar moeten wc-bhoai ders toch te hoog voor staan, al moet hier even vermeld dat de wethouder van financiën moet aftreden en long niet zeker van herkiezen ie. Hij zit toch voor II, het centrum van de stad en de wijze, waarop (hij jarenlang win keliers aangeslagen heeft in den hoofdei Ijlken omslag, terwijl het zeer de vraag was of hij daartoe gerech tigd was de beslissing in deze is nog niet gevallen zal de vele win keliers in dat distriot niet bijster gun stig voor hem stemmen. Het is dan, naar ik venneen, niet zonder bijbe doeling geweest dat bij een tussehen- tijdsche verkiezing mr. Drooglever Fortnyn in den raad werd gebracht. liet getal financieel© specialiteiten in het college is uiterst gering, en waar d© fiimancieele antecedenten van den heer Fortuvn zoó naar voren ge schoven weiden, komt iemand licht lot de slotsom, dat dit niet toevalli gerwijze geschiedde. Versterking van het wethouderlijk hout in den raad is zeker niet overbodig. We naderen zoo langzaam aan den tijd, dat de beruchte schouwburg- brochure h©t licht zal zien. Naar ver luidt is de behandeling in den Raad spoedig daarop te verwachten. Ontnk- tisch is dat niet, want komt de kwes tie pas in November aan de orde, dan heeft liet publiek reeds ondervon den wat het gemis van een schouw burg beteeken t en binnerikamorsch invloed uitoefenen op de raadsleden blijft natuurlijk niet uit. Hoe ie beslissing zal vallen, is met qeen mógelijkheid te zeggen. Kans dat het oude gebouw behouden zal blijven, bestaai er zeker. De vele „zonderlingheden"' van dc firma Fell- ror en Helmer, die bekend gaan wor den, zullen niet nalaten op de nieo- iring van verschillende raadsleden in te werken en waar het besluit, om aan de Weeuer firma de opdracht te geven, met 22 tegen 1G stemmen geno men werd, mogen we alle beslissingen verwachten. Peil op do verschillende partijgroo- peeriueen is nie! te trekken. In de schouwburgcommissie en in de falanx van haar felle tegenstanders zitten, menschen van één richting. De stem men zullen dan ook alleen door per soonlijke overwegingen bepaald wor den. Het treurige Augustus-weer heeft een grooten invloed op het vreemde- lingenbezoek. Zagen do straten een paar weken geleden op sommige oogeuhlikkeu rood van de Baedekers, thans is er gee.v ei kele meer te vin den. Voor het Mauritshuis staan geen buitenlandsche auto s meer te wach ten en de gidsen schuilen verkleumd weg in de galerijen van het Binnen hof. Bij zulke dagen valt het vooral op, hoe weinig vermakelijkheden er s zomers in Den Haag zijn. Schevenin- gen heeft een cabaret, Lamoureux- orkeatren een circus, Den Haag slechts een dozijn bioscopen. Geen tooneelge- ze-lsehap waagt zich hier, geen mu ziek is er te hooren en Augustus geeft in zekeren zin een voorproefje van wat het van den winter worden zal, als de schouwburg gesloten is en slechts een klein gedeelte van de ge zelschappen, die daar onderkomen dachten te vinden, in hot Gebouw zul gaan spelen. De Roode Dinsdag zal ditmaal op Houtrust gehouden worden, wat niet anders dan een verstandig besluit to noemen is. Het we'land aan den Raamweg, waar verleden jaar de menschen bijeenkwamen, ligt veel meer ongelegen en heeft een alleron gelukkigste uitgang. Houtrust bezit voldoende toegangen, is meer in de buurt van het bewoonde gedeelte en heelt en dat zegt tegenwoordig veeleen grond die water prachtig absorbeert. Gaat de optocht van daar, naar het Holiandsehe Spoor, dan kruist hij tevens een stadsdeel, waar de Kamerstoel verre van blijft; zoo dat. het de wegen van de toeschou wers van de verschillende optochten elkander niet eens zullen kunnen kruisen. Angstigen van harten-zal dit een uitkomst zijn. SINTRAM. leend A. C. Voorhoeve, weduwe dr. J. J. P. Valcton, hoogleeraar aan een Rijksuniversiteit, 5tX>. Is aan den lsten luit. op non-act. C. T. F. Oetgcns van Waveron Pancras Clifford, van de inf., m. ing. van 1 Sopt. op verzoek, eervol ontslag uil den militairen dienst verleend, en ge noemde officier benoemd tot res - eerste-luit. bij de inf. en wel bij het 10e reg. Zijn benoemd 1 o. m. ing. van 10 Aug.. bij de inf. tot mil. lo luit. bij zijn tegenwoordig korps, de mil. 2e luit. T. C. van Ros- sum, van het 4de reg. 2o. m. ing. van 24 Aug., bij het per soneel der landmacht iu hun tegen woordig district a. bij de inf. der landweer, tot res. le luit. de res. 2e luit. J. A. Gros, van het 39ste, W. J, J. de liaan, van het 45ste, P. do Jonge, van het 43ste, C. Korpèrshoek, van liet 12de, G. van Herwijnen, van het 15de, D. Gaaster- land, van het 12de, J. J. G. Henkel- rnan. van bet 15de, J. Zijlstra, van liet 6de, A. A N. Poetsma, van het 27ste, X. Alberti, van bet 31ste, C. J. Schmits, van liet 35ste, J. F. Heimei, van het 11de, H. E. J. van den Broek, van het 43ste, en II. Vincent, van hei 7e district b. tot res. le luik-kwartiermeester bij de landweer, de res. 2e lnit.-kwar- tierrn. J. T. N. D. E. van Schouwen burg, van het 35ste district. Is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandscben Leeuw, dr. G. Kal ff, boogleeroar aan de Rijksuni versiteit te Leiden, oud-voorzitter van het hoofdbestuur der vereeniging „Volksweerbaarheid". Bij res. van den Min. van Kol. zijn J. J. Lenderink, C. van der Swan ea J. Donker ter beschikking gesteld van den G.-G. van Ned.-Indiè, ten einde als adspi rant-commissar is van politie der 2de klasse daar tc lande tijdelijk bij do algenieene politie in dienst tc worden gesteld, met het vooruitzicht om, bij gebleken geschiktheid, na een jaar te worden benoemd tot commis saris van politie der 2de klasse. GENEESHEER EN ZIEKENFONDS. De secretaris van de Ned. Mij. tot be vordering der Geneeskunst heeft aan de afdeelingcn en leden het volgende bericht doen toekomen -. De ondergeteekende heeft de eer u jte berichten, dat het dogelijksch be stuur, gehooid het advies van de cen trale commissie voor de beroepsbelan- gen, overeenkomstig dat advies beslo ten heeft het bindend besluit door de afdeeling Twenthe genomen en als volgt luidende „Een geneesheer, die zich verbindt op kosten van een ondernemer, van een onderneming of van ten, op eeni- ge wijze met een onderneming verbon den ziekenfonds p.an bepaalde perso nen geneeskundige hulp te verse ha f- j fen, kan alleen dan lid zijn van de af deeling Twenthe der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunst, als zijn verbintenis is ge floten op een schriftelijk contract, dut ;door de afdeeling, den nfdcelingsraad igehooid, is goedgekeurd." I voorloopïg goed i© keuren en aan de j afdeeling machtiging te geven, tot de voorloopige tenuitvoerlegging, in af- wacuting san een nader besluit van het hoofdbestuur. Onze Lachhoek HIJ WERD WIJS. Lk zal je eens zeggen, w aarom ik niet getrouwd ben. zei een verstokt vrijgezel. Het ie tengevolge vaneen voorval ui mij-ii leven, dat een diepen en blijvenden indruk op me maakte. Zijn dames-toehoorders waren een en al aandacht, 't een of ander ro mannetje verwachtend. Ik ging eens naar een uitver koop Het komt er niet op aan voor wat of voor.wien ik ging. Maar ik ging. Natuurlijk was het er zóó vol, dat men met moeite de toonbank kon bereiken, en was men er eenmaal, dan moest men luidkeels roepen om geholpen te worden. Bij ongeluk trap te ik een dame opbaar japon. Woe dend keek zij om, en was op het punt mij een ruwe opmerking te maken, toen haar gezicht plotseling verander de en ze op vriendelijken toon zei O, pardon, mijnheer, ik dacht dat het mijn man was 1 Willemientjo was voor de eerste maal een pa3r dagen buiten op het land en ziet voor het eerst van dicht bij een koe. Wat zijn dat, op dien kop, moe der 7 Horens, kind. Horens zijn voor stads-WilIcmien- tje dingen om op te blazen. Toen zij dan ook den volgenden morgen een eigeriaai-dig dreunend geluid uit den koestal hoort, gaat zij eerst even kij ken, komt dan triomfantelijk aan- loopen en roept Moesje, moesje, kom eens kij ken. De ko© speelt op haar horens. OPEN SLUITING. Aangifte is gedaan, dat uit een wo- ning aan de Rhijnvis Feithstraat te i Amsterdam, door opensluiting een be drag van ruim 350 is ontvreemd, INVAL1DITEITS- EN OUDERDOMSWET, j De commissie van voorbereiding Ivoor de Invahditeils- cn Ouderdonis- j wet komt Donderdag bijeen tot vast stelling van haar verslag. Binnenland LIT DE STAATSCOURANT. Bij konink. besluit is benoemd tot plaatsvervangend lid der commissie, aan welke in 1912 wordt opgedragen het afnemen van het examen, bedoeld in art. 123 der Hoogei-onderwijswet, G. Gosses, leeraar aan de H. B S. met 3-jarïgen cursus te 's-Graven- hage. Zijn de navolgende pensioenen ver- De „Tel." meldt In een Brusselsch blad wordt be weerd dat, behalve op de „Marseillui- ise", ook op dc „Heemskerck" gevallen {van desertie zijn voorgekomen tij I dens het jongste verblijf te Antwei- 1 pen. Bij informatie is ons gebleken, da; van de „Heemskerck" Dij die gelegen heid slechts twee jeugdige schepelin gen zijn gedeserteerd. Doch dit ge beurt, naar ons van bevoegde zijde werd meegedeeld, dikwijls bij het be zoeken van vreemde havens. DE STAKING TE SCHIEDAM. Zaterdagavond is te Schiedam een werkwillige glasblazer, die op de Hoogstraat liep, aangevallen en mis- i handeld. j De daders zijn gearresteerd. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer der Staten-Genc- raal zal ter afdoening van de nog bij haar aanhangige wetsontwerpen niet meer in dit zittingsjaar, doch na de opening van de nieuwe zittingsperio de bijeengeroepen worden. EEN HISTORIE VAN SCHRIJF MACHINES. De „Tel." meldt: Dc agent van een geaccrediteerd huis m schrijfmachines te Amster dam, werd onlangs vereerd met de opdracht, eenige machines op zicht te zenden. Spoedig daarop kreeg hij bericht dat twee der machines zouden wor den gehouden en of meneer zoo goed zou willen zijn, de rekening te pre- senteeren. Dat geschiedde, doch beta ling bleef uit. Bij informatie bleek, dat de koo- per iemand was, voor wien het werk woord „bc-talcn", een hoogst onaan gename klank heeft. De benadeelde deed zijn beklag bij de politie, doch er was niets aan tc doen. Alleen Jangs den weg der civiele actie kon dc kooper worden vervolgd. Toen heefi de verkooper zichzelf raad ge schaft; Voor het huis van het „Mannetje van alles" verscheen een automobiel, waarin vier heeren. Drie ervan gin gen stoutmoedig de trap op van den wanbetaler en namen, ongevraagd, ongeweigerd, de twee schrijfmachines mee. Aan lawaai en schelden van de zij de tan den „kooper", van dieus eeht- ger.oote en eenig ander vrouwvolk in het nuis geen gebrek, maar de agent bad zijn schrijfmachines terug en vcór dc „kooper" zich van zijn ver ontwaardiging had hersteld, was de auto uit het gezicht verdwenen. EEN VERGISSING. Te Arnhem weid dezer dagen door een werkman aangifte gedaan, dat hij vader was geworden van een zoon. Tiiuis komende, vernam hij evenwel, dat de baker zich vergist had en dat bij vader was geworden van een dochter. Die doohter staat nu als zoon inge schreven en de rechtbank zal er aan te pos moeten komen om de zaak in liet reine te brengen. (,,Tel.")« DE ERNSTIGE MISHANDELING. De 15-jarige C. v. d. D., die, zooal3 w ij reeds meldden. Zaterdagavond te Middelburg door den 21-jurigen P. C. v. d. W. ernstig mishandeld werd, is in den nacht van Zaterdag op Zondag tot hei bewustzijn teruggekeerd, en maakte het Zondag naar omstandig heden vrij wel. liet blijkt, dut de dader, die zicli nog op het politiebureau in arrest be vindt, kort geleden ruzie niet den jon gen heeft gehad en hem toen toezegde hem wel eens te zullen vinden. Thans moet hij onverwachts op hem toego- sprongen zijn en den zwakken jon- Feuilleton Hef geheim van de Tower Hill. Uit het Engelsch, door A. WILSON BARRETT. 21) Hij behoeft slechts naar het ge ziekt van den advocaat le kijken, om het fcespt Uelijke daarvan in to zien. Waarom wilde do dokter vervolgens Mr Fa.rfax er uitdrukkelijk op wij zen, dat zijn getuigenis overeenkwam met d.^ courant.' Kan er iets zitten in het f'-ifdat het testamert slechts was geteekend (mede door getuigen) op den morgen van Wedderbums dood? Ik zal dit testament eens in zien. Zouoen zij het nu te Somerset House hebben? Somerset House is niet ver van Fleot Street, noch is het moeilijk, ver ondersteld dat je een shilling en ge duld bezit, om een afdruk san ie mands testament te zien te krijgen. En Justus was spoedig verdiept in den laalsten wil van Mr. Wedder- burn. Maar, helaas! met het gewone resultaat. Er was niets in dit stuk, dat hem licht kon verschaffen. Het testament bewees eer aan Mr. Rike, als - dc «advocaat het tenminste zelf had opgemaakL Het bedroeg twee fo lio's en vermaakte dc wereldlijke be zittingen van den overledene, uitge zonderd een of twee kleine legaat jes, zonder eenige bijzonderheid of voorwaarde aan Mr. Carl Fairfax, Clargcs Street. Wel, besloot Justus, de documen ten weer op hun plaats leggende, naar mij a inzicht is Mr. Carl Fairfax een groote dwaas. Ik zou het geld genomen hebben! Peinzende en geheel verdiept in ge dachten, liep Justus, zonder dat hij het zelf wist, in de richting van zijn kantoor, geheel vergetend.dat hij daar zou vandaan blijven, en plotseling schrok hij op, toen hij bemerkte dat bij de deur reeds binnenstapte. Maar deze verbazing was niets, vergeleken bij de ontzetting, die hem overviel, toen hij daar, voor zich op de trap, meroanl anders zag staan dan Mr. Wilmer Rike, op hem neerkijkende met een paar woeste, doordringende, roede cogen. Wel, heb ik van mijn leven", sta melde hij, overweldigd van verbazing. Do kleine advocaat grinnikte, een gemeene glimlach. Mr. Justus Wise, geloof ik? zeide hij. Justus, die zich altijd gauw her stelde, was weer uiterlijk kalm, maar toch aarzelde hij nu eeu oogenblik. Toen nam hij snel een besluit. Wat voor nut had hit ervan het te ontken nen? Zijn identiteit to bevestigen, be wees niets tegen hem en de man ken-! de hom goed genoeg. Dat zag hij nu. Ja, ik ben Justus Wise zeide hij met de grootst mogelijke beleefdheid. Waarmee kan ik mr. Rike van dienst zijn f Het kleine mannetje keek naar hem met schitterende oogen. Uit mijn weg blijven, zei hij. Ik ken u, mr. Wise, hoewel ik niet weet, wiens instrument u op het oogenblik bent. Maar wij hij ook is. vertel hem. dat hij u uit mijn weg houdt, mr. Jus tus Wis© -- of hij zal u verliezen. Goeden dag. En mr. Hike was verdwenen. Justus, een weinig ontsteld, staarde naar de deur, door welke hij was ver dwenen, en toen, zijn hoed afnemend, fronste hij da wenkbrauwen. Wat een heftig lieer mompelde hij. En absoluut niet beleefd Mijn beste mr. Rike, dc heer, wiens instru ment ik nu beu, mijn eigen, zal zeker zorg dragen, dat hij mij niet verliest, bijzonder veel zorg. Maar wat dom van mij, om hier to komen, zonder de bedoeling het te deen. Mijn gedachten waren zeker op den loop. Welnu, de schade, als het tenminste schade is, is veroorzaakt. Eens kijken wat Dark mij te vertellen heeft. En do agent lieji do trappen op. Hij vond Dark in een verlegen buL erg vervvflrd kijkende,. Hij scheen verlucht, bij het zien ope nen van dc deur door zijn mees;er, maar op den eersten aanblik van Jus tus. uitte hij een kreet. Wel, wat is er nu aan <1© hand, Dark? riep Justus, een weinig ver schrikt. Mij mei.keert niets. Dark hief zijn handen in vertwijfe ling omhoog. Wel. heb ik van mijn le ven, en u hebt ae ton slotte niet eens, zeide hij. Justus stond met open mond to kij- ksn. Wat niet zei hij snel. Uw bakkebaarden, zeide Dark. En ik vertelde hem, dat u er geen hadt. Vertelde hem dat ik ze niet had kleiuen man, niet zijn groote neus, dien ik even te voren bijna van de trappen gegooid heb. De trap af gegooid Wel, ik wou dat j© hot gedaan hadt, zei Justus snel. Bedoel je nu-. Hike, eeu kleinen, nietigen advocaat Ik kende zijn naam niet, zei Dark treurig. Maar als ik geweten had, dat het u nïfet schelen kon, zou hij met zijn hoofd op iedere trede ge slagen zijn, voor hij beneden was. ILij kwam hier eenige minuten geleden binnen en vroeg naar u, maar hij scheen te weten, dat u er niet zou «ijn. Toou keerde hij zich tot jniij en begon me zooveel vragen te doen, dat ik er geen touw aan vastknoopen kou. Wat u deedt Wie uwe klanten wa ren Waar u op leek En en of u bakkebaarden droeg En ik zei van niet. Maar boe kon ik weten, dat u ze had laten afknippen. Dat wist ik toch niet Neen, dat wist je niel, zei Justus. En ik wilde, dat ik het liiet had ge daan Je hadt anders gelijk. Dark, dat j© begreep, dat ik niet wilde, dat je een vreemdeling persoonsbeschrij vingen van mij gaf. Het was jamnier genoeg, dat ik liem nu juist op dc trap ontmoette. Dat is alles wat je hem vertelde, niet waar? Dat is alles, antwoordde de klerk 'droevig. En u kuut er zeker van zijn. dat ik hem dat ook niet zou verteld hebben ais ik geweten had, dat het waar was. Ik vertrouwde hem niet, mijnheer. Hij is niet te vertrouwen, zei Jus tus. Maar ik denk niet, dat hij veel schade zal berokkenen. Ik denk, dat de schoen op een ai derc plaats wringt, lk zal nu wat gaan eten. Dark. Ik heb een tamelijke vermoeien den och tend gehad. HOOFDSTUK XIX. -Justus wordt gekwetst. Justus had een vertnocienden och tend achter den rug, het is waar, niaar zijn avortoren voor dien dag waren nog niet afgeloopen, en het was voorbeschikt, dot hij nog meer ang stige momenten zou tc verduren krij. gen, alvorens hij zijn welverdiende rust zou genieten. Ervan bewust, dat voedsel voor het lichaam ook voedsel voor den geest is, dineerde hij goed in het kleine res taurant, hij zijn kantoor en toen hij eindelijk naar huis slenterde, begon het al te schemeren. Hij keek goed uit zijn oogen, terwijl hij Waterloo Road naderde, want na zijn morgenavonturen leek het hem zeer waarschijnlijk, dat hij tot huis gevolgd zou worden. Mr. Rike eu zijn vrienden zouden waarschijnlijk graag zijn woonplaats weten, veronderstelde hij, en ze zoude© er niet het minste in zien, hem achterna te loojien, om het uit te visschen. Doch in do drukke I-ondensche stra ten is het niet gemakkelijk, te zien, of men vervolgd wordt, en Justus, ten minste. kou niets bespeuren, dat er ou leek. Het was eerst, toen hij de klein o straat was ingeloopen, waar hij woonde, dut hij meende, een man te zien, die hem vervolgde een man. ike hij ©enige mlruten geleden reeds ach ter zich bemerkt had. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5