Na halftime heeft de Haagscho, cEe au liet diepe gedeelte verdedigt, niets meer in te brengen, en alles wat ze bereikt zijn een paar corners op het llaarlemscho doel die geen succes op leveren. Do A. Z.'er Marcus weet door zonderling ge-manuaal met den bal z'n tegenpartij telkens van de wijs to brengen, en hij volbrengt na halftime den hattrick, zoo den stand op 6—0 brengend. De Haagsche weet niet to profitee- ren van de vele vrije worpen, die ze krijgt te nemen doordat de Haarlem mers in het to kleine speelterrein tel kens de spelregels overtreden. II. V. G. B. wint zonder moeite ten slotte met 6—0. 't Ilad ook 10—0 kunnen zijn! Rcinmelts gaf vrijwel hot beste spel. 't Keepen V3n mr. Vast v. Hier en het schot van Marcus mogen ge noemd worden. Bij de Hagenaars blonken Mathon eoi Pool uit. De kee per was zwak. Letteren en Kunst Het Tooneel F.F.N BERGTI1EATER IN DEN HARZ Wanneer men mij 2 maanden gele den had voorspeld, dat ik gedurende mijn zomervacantie 4 middagen ach tereen een berg zou beklimmen, enlkel en alleen mot het doel om... komedie .te zien speden, dan zou ik waarschijn lijk zeer onparlementair li ebben gevraagd, of men dacht, dat ik sta pel was. Toen ik in Juni mijn laatste kritiek iover de Lioba-opvoering) naar de zetterij had gebracht, zwoer ik bij mij zelf, niet meer naar een thea ter te gaan, voor en aleer mijn plicht als criticus mij weer daarheen riep. lEn wie zou andere Verwachten van iemand, die 10 maanden lang schier avond aan avond vol aandacht naar het spel van volstrekt niet altijd eer ste rangsacleura heeft moeten kijken ei> daarover dan nog meestal mid den in den nacht op zijn kamer hoeft mogen zitten schrijven? Ik wil dan ook wel bekennen, dat de herhaalde verzekering van onzen ho telier in Thale, dat het Bergtheater op den Hexentanzplatz „wunder- schön" was en de bewonderende exla- mat.ies van twee Duitsohe bakvis- sohen, diie het „entzückend!" en „rei zend" vonden, mij zelfs niet konden bewegen den langen tocht naar boven te wagen. De liakvisschen vonden mij, geloof ik, een onuitstaanbare phi- lister, omdat ik beweerde, voor mijn pleizier „uit" te zijn en dus niet „ins Theater" ging, maar de papa een gezellige, dikke Duitscher, die tegen de wandeling naar het 200 Meter hoog gelegen theater „als 'n berg" opzag begreep mij volkomen, nadat ik hem had medegedeeld, dat ik den af- geloopen winter ongeveer 80 maal naar de komedie was geweest. „Tacht g maal?" riep hij uit en met zijn waterige oogjes zag hij mij daar bij aan met een alles-zeggend mede lijden. „Tachtig maai? Dan zou men mij in geen tachtig jaar meer naar een theater krijgen!" Waarom ik ten slotte todh ben ge gaan? Laat ik mij zelf maar eens 'n pluim geven... uit hooggestemd plichtsgevoel. Ik achtte mij tegenover do lezers van dit blad min of meer verplicht niet T Bergtheater kennis te maken. Dat was de eenige reden, waarom ik, puffend en zuchtend, dien middag het was balsemiek- warm den Hexentanzplatz heb be klommen. „Da's ééns en nooit meer!" zeade mijn lotgenoot, de dikke, gemoedelij ke Duitscher, en ik, toen wij eindelijk —aan elk haar oen zweetdroppel boven waren gekomen. Doch toen ik drie uien later geheel alleen en diep ouder den indruk deu berg afdaalde, was er slechts één verlangen in mij en wel oin den volgenden dag weer die hoogte te beklimmen ten einde nogmaals die wonderbare sensatie te ondergaan van het supreme spel op dat natuur tooneel in die heerlijke, inooio omgeving. Nog 3 maal heb ik den todht naar het Bergtheater ondernomen en tel kens weer kwam daar boven die groo- ie ontroering over mij, welke alleen maar waarachtige, echte kunst ver mag op te wekken. Daar in de ber gen heb ik in die 4 dagen van tooneel meer en inniger genoten dan gedu- de mijn nog niet al te lange rencensen fen-loopbaan in al onze schouwburgen te zamen. In dot open- lujht-tlieater heb ik voor het eerst heel duidelijk gevoeld, dat zelfs de meest kunstzinnige speilleider en de knapste decorateur met bordpapieren huizen en geschilderde bosschen steeds mijlen ver van het ideaal ver wijderd zullen blijven en dat slechts bij een artistieke vertooning in de na tuur kunstwerken als „Die versun- kene Glocke" in al hun schoonheid tot ons kunnen worden gebracht. Ik heb mij afgevraagd, h'ce het kwam,, dat de openluohtvoo rstéliin- gen, welke ik in Holland bijwoonde, nooit zoo'n grooten machtigen in druk op mij hebben gemaakt als de opvoering daar in Thale. De Liuba-vooxstelling op Duin Kruidberg stond in alle opzichten te veel in het toeken van het dilettan tisme om te kunnen ontroeren, en ook de vertooning Van A d a ni i n Bal lingschap voldeed 6lechita ten t'eele, omdat het liefedijko maar klei ne natuurplekje, waarin te Bergen werd gespeeld. on§ wel in de idylle vati Het eerste ciensohehpaftr In Het paradij^ kon doen gelooven, maar al te belcrompen leek als odhtergrond voor ïlguren als Lucifer, Belial en Belzebub. Ook hier ontbrak als in den schouwburg de eenheid van kunstwerk en omgeving. Hoe heel andere echter was diï In Thale! Het tooneel: een mot gras be groeide, door heesters en enkele hoog- opgaande boomen afgesloten breede speelruimte, links en rechts grillige rotsen, die als de meest ideale zij-cou lisses een geleidelijken overgang vor men tussohen de s c e n a on het om liggende, romantisch, berglandschap, en als onmetelijk achterdoek de groe ne bergen van den Harz, het Stedn- bachtai en zoover ons oog rtfkle de Noordduitsche laagv lakte mot ha re gele korenvelden, hare steden en dorpen. ILier, tn dit Bergtheater, werd niet gespeeld ,,op do planken, die de we reld verbeelden" of op een vooraf met kleine zandheuveltjes en watertjes klaargemaakte plekje grond. I-Iet too neel en het landschap vormden in waarheid één grootsoh geheel; wij, toescliouwei-s, waren geplaatst in een natuur, die ona ontvankelijk maakte voor de diepste en innigste emoties. Deze romantische omgeving, waar do oud-Duitsche sagen van Hexen tanzplatz en ftoeztrappe om ons zweefden, gaf een wondere bekoring en naim de alledag-stemming van be neden plotseling van ons weg; hier kon het eaht-Duilscho sprookjes-dra ma „Die versunkene Glocke" tot ons komen. Twee malen heb ik het toero, zeer poëtische sprookjes-drama van Hauptmann op deze plaats mo gen zien en beide keeren heeft het mij machtig aangegrepen. Wie, zoo als ik, Rautendelein, hot sproökjes- kind met het goud-hlonde haar in het tecr-groene kleed daar bij die bron tussohen de rotsen haar spel met de haar omgonzende bij heeft zien spe len in het licht van de ondergaande zon, zal wel nooit dat tooneel meer vergeten. En als N-ïckelmann, de oude watergeest met zijn groen mas ker, zijn lange gras-haren en zijn glad, glibberig lichaam, als een zee hond proestend uit de bron op.' ijst en „Bokspoot", de woudgeest niet zijn bruine, behaarde huid, zijn bokspoo- ten en hoorns van de rotsen naar be neden komt springen, dan gelooft men dat 't sprookje uit zijn kinderja ren werkelijkheid geworden is, leeft men in een wereld van fantasie, zoo als men die ziók vroeger heeft ge droomd. De avondzon gaf schooner en sprookjesachtiger belichting dan al het roode, blauwe en gele kunstlicht te zamen. Geen bordpapieren rotsen or geschilderde boomen stoorden zelfs rnaar één oogonliiik de illusie^, geen vreemde, hinderlijke schouwburgge- luidcn riepen ons nu en dan tot de nuchtere werkelijkheid terug; hier werd alles In opperste, d.i. in de n a- tuurlijke schoonheid gegeven. Ook en dit was wel een Teden tot groote dankbaarheid het werk van Hauptmann. Want de acteurs en ac-j trices, diie in Die versunkene Glocke optraden, zijn werkelijk k u n s t e- naars, en de lending van deu re gisseur, Wolfgang Neff, stond op een hoogte, deze natuur-omgeving volko-! men waardig; zij was zeer artistiek en getuigde van een fijnen, gedistin-: geerden smaak. De volgens den tekst vrij ingewikkelde scenerie was door den leideir met eenige eenvoudige middelen slechts even aangeduid. Veranderd werd er tijdens liet heele stuk niets, niettegenstaande de too-' neelaonw ij zingen van Ilau.plmaim groote decoreveranderimgen aange ven; zooals het tooneel bij het begin was, bleef het gedurende alle vijf uc- tes, die zonder pauzes achter elkan der werden afgespeeld. Hierdoor werd de stemming geen oogenblik verstoord. Door links voor een eenvoudig huisje of rechts voor een rotsingang te spelen, werd het inileu der handeling aangeduid; het overige w.erd als in den tijd van Sha kespeare aan onze fantasie over gelaten. En dit bleek zeer goed gezien want in deze prachtige omgeving werd do fantasie wakkor. Zoo kwam liet sprookjesdrama, ontdaan van alle uiterlijkheid, in klaarheid tot ons. Gaarne zou ik nog langer uitwei den over deze bijzondere voorstellin-1 gen, bijv. over het poëtische, innig- ontroerende tooneel, wanneer Rau tendelein op den rand van de bron voor Nickelrnanu den eerste door haar om het menschenkind Heinrich geschreide» traan neerlegt en hem raagt wat dat waterdropje is, van de smart van den ouden watergeest, als zijn sprookjeskind naar het men- scbenland gaat, waar zij zal leeren weenen en niet meer zal lachen, het neerdalen van Rautendelein in de bron, als zij door Heinrich verstoo- ten is, van den dans der drie elfen en zooveel meer, waaraan te denken mij steeds een verkwikking zal blij ven maar mijn artikel zou dan te uitgebreid worden. Den raad aan de lezers, om bij een eventueele reis door den Harz, vooral een bezoek i.aa hei Bergtheater te brengen, kan ik na het bovenstaande eigenlijk wel achterwege laten. Ik zag er ook nog Glaube und Hrimath cu Wieland der Schmicd, doch hier van was de indruk minder groot dan van Hauptmann's sprookjesdrama. Zij, die het voorrecht mochten heb ben ooit „Die versunkeno Glocke" met Lily Donecker als Rautendelein, Wolfgang Neff als Nickelinann en Eduard Pütter als Heinrich in de bergen te zien, zullen onvergetelijke indrukken met zich modunemen. Voor mij was het bezoek aan bet Bergtheater te Tljale pis een pel grimstocht naar 'den Tempel d< Kunst. J. B. SCHUIL. HET REMBRANDT-TIIEATER opent het nieuwe speelseizoen met de Engolsohe operette .Venus", van Ja mes T. Tanner, muziek van N, Lam- belet INGEZONDEN Van Ingezonden irtukken, g«pl»oUt of niut geplaatst, wordt de kopie don inzender niet teruggegeven. Voor den Inhoud dezer rabriek stelt de Bedaotle zioh niet Aansprakelijk. BAKKERS-ACTIE. Mijnheer de Redacteur, De schrijflustige secretaris van den' Algem. Nederl. Bond van Arbeiders in liet Bakkersbedrijf ca., lucht in uwe editie van Zaterdagavond zijne on-stemming over het feit, dat drie gezellen onzer fabriek openlijk heb ben durven verklaren, dat de toestan den aan de Haarlemsche Broodfa briek nog zoo slecht niet zijn, als hij ze lieoft trachten af te schilderen. Dat deze verklaringen niet in 't schuitje van de agitatie te pas komen eneone uilwerking hebben als het be- kende roode lapje op den stier, is op zichzelf niet te verwonderen, doch geeft Stijntjes geen reclil te insinuee- ren dat het initiatief tot het plaatsen van bedoelde stukje3 t.iet van de schrijvers zelven is uitgegaan. Dat onze gezellen do verbeteringen hunne bestaansvoorwaarden er kennen, daar .oor rond durven uitko men en ongevraagde inmenging in hunne en onze aangelegenheden nfwij zen, strekt hun tot eer en pUit voor hun gevoel van eigenwaarde. Zeker, mijnheer Etijntjes, de poort aan de Bake-.esscrgracht staat steeds open, doch wan.iecr wij er u even op mogen wijzen, dat 28 van cc 40 ge zellen, die ii vasten dienst zijn dus bijna 60 tien jaar en langer aan de fabriek werkzaam zijn, en tien onzer gezellen op een diensttijd van meer dan 25 ;ar« kun nen bogen, dan gelooven wi| te mo gen zeggen, dat het schrikbeeld van dc open pjort alleen in uw \crbeel- ding bestaat. Ten slotte nog eoa enkele bemer king: De tirade vani „Eene directie, ,üe eenmaal om den „verkoop van brood 11 Zond&s te be vorderen. het gewone procent, dat de „depothouders genieten, voor den „Zondag met 14% verhoogde" enz. zouden wij gaarne tot een betere ap preciatie van uwe argumenten a.v. willen aan""dlcii. „Eene vroegere Directie, die „achttien jaar geleden on den verkoop van brood" e z e.>z, Bestaat er in ons goed llollandsch niet een spreekwoord, waarin zoo iets voorkomt van oude koeien en een sloot? U, Mijnheer de Redacteur, dank zeggende, voor de vorleeDdo plaats ruimte, HoogacI tend, De Directie van de Haarl. Brood- en Meelfabriek. Land- en Tuinbouw keïijTc veel kali ïn heur samenstel be- J deitzoekïngcn geweest. En men kan vatton, daar is het vooral zaak, op'van nu af aannemen, dat bijna alle deze voedingsstof bij" de bemesting te nicotine door den rook gaat.; ze trekt letten, deze niet to vervvaarloozcn. I zich van liet brandende deel terug, Velen zullen haar rijkelijker dan tot;zooals elk desülleerbaar product; bij dusver moeten aanwenden, en het sigaretten komt 80 A 2 pCt. nicotine 'oordeel daarvan zal dan ook niet uitblijven C. B. INTERN. TUINBOUWTENTOON STELLING TE GENT. Verschenen is hei programma van de 17o internationale tuinbouwten toonstelling, die liet volgende jaar van 26 April lot 4 Mei door de Société Royale d'Agriculture et de Botnnique de Gand in het nieuwe Paleis voor den Tuinbouw wordt gehouden. Zooals men weet worden deae expo sities elke vijf jaar gehouden en elk lustrum wordt het programma dikker. Dit bestaat uu uit 841 prijsvragen, verdeeld over 28 groepen. Het begint met 20 vragen voor nieuwe planten, waarop de Orchideeën volgen met 89. Vervolgens worden er gevraagd kou- de-kas-planten, Aroicheeën, Palmen, Cycadceén, Varens, groepen van bloeiendo en niet-bloeicnde planten, bloeiende kasplanten, geforceerde heesters, bol-ki.olgewassen, Azalea Indica, Camellias, Azaleas van den vollen grond, Rhododendrons, hees ters VÖ11 den vollen grond, vetj>lauten, vruchten, mutaties iu planten en plantenziekten en bloemwerk. Het Paleis voor den Tuinbouw heeft .750,1100 francs gekost en beslaat een oppen lakte van 3o.000 vierk. M. Er zijn een feestzaal in, twee restaurants en een zaul van 4,000 vierk. meter op pervlakte .De heer Lucien de Cock is de secretaris van deze grootsche derneming. Gemengd Nieuws VOLLEDIG MESTEN. Hieromtrent een kort arWkelije, waarin wij slechts op een enkele be langrijke zaak de aandacht willen vestigen, welke nog maar al te vaak wordt voorbijgezien. Volledige be mesting! Zoo zoetjes aan dringt het tot de meesten onzer tuin- en land bouwers door, wat men hieronder verstu at. .Men meent althans het te begrijpen. Vier voedingsstoffen moe ten worden gegeven: kali, phosphoi- zuur, stikstof en kalk. Zóó houdt iaën zich voor, en dat is goed. Evenwel, al wordt dit in acht geno men, daarmee is nog volstrekt niet altoos aan den eisch van: volledig mesten, voldaan. Ook hierop dient gelet: of bij de bemesting de vier voe dingsstoffen in de juiste onderlinge verhouding voorkomen, welke verhou ding natuurlijk niet steeds dezelfde is, doch door de verschillende be hoeften der onderscheidene gewas-1 sen wordt bepaald. Die verhouding is dus uit den aard der zaak niet in 't algemeen aan te geven, maar waar zoo vaak in deze schromelijk wordt gezondigd en met de behoefte van een bepaald gewas zoo weinig reke ning wordt gehouden, daar willen we hierbij speciaal dit punt naar voren brengen, hetwelk te weinig wordt ge kend: al onze cultuurplanten, deze m haar geheel genomen, hebben in haar samenstel ongeveer driemaal1 zooveel kali als phosphorzuur noo-: dig! Mot dit feit voor oogen, bemerken' wij in de eerste plaats, dat een be mesting alléén met ammoniaksuper, waarin dus de kali geheel mankeert; op vele gronden en inzonderheid bij kaliminnende gewassen, niet de ge- wenschte, de doeltreffendste, kan zijn. Dat evenmin het hoogste effect kan worden venvacht van een mest- soort als Peruguano, bevattende naast 7 procent stikstof en 10 procent phosphorzuur slechts2, zegge twee, procent kali. Maar iedere boer en tuinbezitter, die gebruik maakt van een mest- mengsel, zal nu ook in vele gevallen dit moeten vcroordeelen als hij, de gegarandeerde samenstelling nagaan de, ziet: dat de kali daarin ten op zichte van het phosphorzuur in een zeer ongunstige verhouding voorkomt b.v. in de verhouding (wij no- teeren uit een prijscourant) van 3 tot 7 1/2, of 5 tot 10. Zulk een bemesting zal ongetwijfeld in menig geval ontoe reikend, onvolledig zijn, en kan al licht ten gevolge hebben, waar de oogst tegenvult, dat door den gebrui ker de conclusie wordt getrokken: „Met kunstmest bederft men zijn grond". En aks nu voorts iedere kunslmest- tebruiker, dio geen niestinengsels oopt, maar wat voordeeliger is enkelvoudige meststoffen aanwendt, zich de vraag stelt gezien het bo venstaande Is bedoelde verhou ding bij de door mij aangewende be mesting goed? wat zal dan zeker ook veelmaals het antwoord ontken nend moeten luiden. Kali geelt men vaak te weinig, veel te weinig. Na tuurlijk ook wel eens een andere voe dingsstof. Maar waar over 't alge- mee» onze c.uliuurgewassen botrek- EEN GROOTE BRAND. Te Xérés-de-la-Frontera is voor vijf millioen peseta's alcohol verbrand. Niet minder dan zeven opslagplaat sen, toebohoorende aan een Engelsche firma, zijn achtereenvolgens door de vlammen aangetastniettegenstaan de ook de hulp van troepen en gen darmerie was ingoroepen, vermocht men niets tegen de vuurzee, daar er gebrek aan water was. De vaten, die niet verbrandden, sprongen, zoodat de inhoud wegvloeide. EEN EN ANDER OVER DE NICOTINE EN IIARE SCHA- DELIJKHEID. Men Is werkelijk verbaasd over de moeilijkheden - welke nog aangetrof fen worden bij de studie ïn zake de vergiftiging door de tabak. Hel is niet alleen een kwestio, waar in de persoonlijke meeningen der on derzoekers meer en meer gnan ver schillen, doch de scheikundige gege vens en experimenten zijn zoodanig gecompliceerd en daarbij altijd zoo onvolledig, dat de wetenschappelijke beschouwingen zwenkingen onder gaan, zonder da', een voldoende zeker heid bereikt werdt. In den beginne was de vastgestelde aanwezigheid in de tabak van een desti 11 eerbare en zeer vergiftige ba sis (de nicotine) voor de toxicologen voldoende, om aan deze basis alle verschijnselen toe 1e schrijven welke bij den vergiftigden rooker werden waargenomen. De proof-controle toonde echter reeds van den beginne af aan, dat het niet mogelijk was een parallel te trekken tusschen de vergiftige uit werkingen en de dosis nicotine in de tabak zelf, aanwezig. Toen ging men zonder bepaalde ge gevens, de vergiftige werking aan eeni ander element toeschrijven, en van twijfel in overdrijving vervallende, vond men, een tiental jaren geleden aanleiding, te bevestigen, dut do ver giftiging van den rooker moest gewe ten worden aan de kooloxyde en niet aan de nicotine. De eerste theorie is dichter bij de waarheid dan de tweede. Er zijn hy giënisten en toxicologen, die dit vraag stuk reeds lange jaren bearbeiden, doch no« steeds moeten verklaren: dat dc kwestie zeer samengesteld i: en zij in deze no3 ver van hst ware licht verwijderd zijn. Een dezer onderzoekers prof. hmann te Wurzburg, deelt aan de „Société Scientifique" de gevolgtrek kingen mede, welke hij bij zijn lang- du risten arbeid heeft kunnen maken. Mocht Lehmann al verklaren, nogAmerika verongelukt was. De verzeke- verre te zijn van de oplossing der ge-nngs-maatschappij moest na deze of- compliceerde vraagstukken, welks deficiee-e verklaring niet alleen de ver- distillatie van rood aan de oppervlak- j «Aenngssom maar ook da- rente te van een vochtafscheidend slijm- daarvan sinds den vermoede!.ijken vlies medebrengt tocht deelt hij ons'sterfdag van den aartshertog, uitkee- echter oen aantal feiten mede, die ten ren. De tsaar is bij een Engelsche vollo waard zijn geboekstaafd temaatschappij voor meer dan tien mfl- worden. koen verzekerd. De verzekering werd Afdoende proeven hebben de waar- i gesloten, toen hij nog een knaap was, - ö,ri ciTtrlcnicvn nppft. Int nrnt mm- #>pn in den rook bij sigaren 90 a 95 pCL In welken rook ook, zelfs in sigaren zonder nicotine, is overvloed von py ridine, doze is veel minder vergiftig dan de nicotine, toch kunnen jonge lieden of knapen er betrekkelijk ge voelig voor ziin. Een zeer samengesteld vraagstuk doet zich voor bij de vaststelling van wat voor den rooker verloren gaat en wat door hem geabsorbeerd wordt. Het nicotine-bcdrag, dat rechtstreeks in de lucht ontsnapt en dat hetwelk in den mond achterblijft, kan ver schillen van 152ü pCL naar gelang der gewoonten des rookers. Wij moeten even aanstippen, dat hij die van het laatste vierendeel van zijn sigaar afstand doet, de aanraking vermijdt van den sterkst rnet nicotine bevrachten rook. Desbetreffende analysen geven het door den rooker geabsorbeerde nico- tine-bedrag aan, als ca. 1 mgr. per sigarette. Do sigaren leveren tot 90 maal meer en de pijp doet nog meer absorbeeron bij gelijk gewicht aan ta bak. Men ziet dus, 'dat de vraagstukken dikwerf zoo vlug behandeld in za ke het tabaksgebruik zeer gecom pliceerd zijn en nóg ver van een op lossing staan. Het kourt ons voor, dat we nog niet voldoende kunnen optreden, noch als tegenstander noch als verdediger van het 7.00 uitgebreid tabaksgebruik. Voorloopig zijn we nog in te vele za ken onkundig. Over con punt kunnen we echter een krachtig veto uitspreken, nl. over te voel rooken, wij bedoelen, dat zelfs de meest verharde rooker de nadec- lige gevolgen van bijv. 10 zware si garen per dag niet zal ontgaan. Hij stelt zich bloot aan nerveuze aandoe ningen, zoowel de hersenen als hel netvlies en andere organen betref fende. EEN WAARSCHUWING TEGEN COPRA ZWENDEL-ONDERNE- MINGEN. De regcering der Federated Malay States heeft een officiêele waarschu wing het licht doen zien tegen licht zinnige deelneming in copra- en cacao ondernemingen aldaar, waarvoor blijkbaar stemming wordt gemaakt. De waarde van ondernemingen wordt i volgens deze regeeringa-verklaring veelal veel te hoog opgegeven, zoo dat het gevaar voor overkapitalisatie met al de gevolgen daarvan dreigt. Blijkbaar wenscht het gouvernement door deze kennisgeving oen herhaling te voorkomen van gebeurtenissen als tijdens de rubber-„boom" zijn voorge komen. Medegedeeld wordt dat de regeering sterk gekant is tegen den verkoop van gronden der inlanders voor copra-ondernemingen en dat zij maatregelen zal nemen om dit tegen te gaan. Voor dc cacaocultuur zijn regeeringsgronden op redelijke voor waarden te verkrijgeu. In de regeerings-aanschrijving werdt voorts stelling genomen tegen het meer en meer voorkomende feit dat ambtenaren van het binnen- landsch bestuur na hel verlaten van den dienst leidende posities bij parti culiere maatschappijen gaan inne men, hetgeen schadelijke gevolgen kan hebben voor dc integriteit van den bestuursdienst. Dit verschijnsel komt overigens niet alleen in Britsch- Indië voor. LEVENSVERZEKERINGEN VAN KONINGEN. Levensverzekeringen met hooge ver- zekeringssommen zijn ook bij konin gen niet ongewild. Toen koning Ed ward stierf, moest een Engelsche maatschuppij zijn erfgenamen voor een verzekering, die hij eerst een paar jaar vroeger had gesloten, tien mil lioen gulden uitbetalen. In Oostenrijk was het eenige lid der keizerlijke fa milie. dat zijn leven had laten verze keren, de onder den naam Johann Orth H>kend geworden aartshertog Johann Nepormik Salvator. In het jaar 1887 had hij zich voor 72O.0UO kronen laten verzekeren de betaling der verzekeringssoni werd echter uit gesteld, tot officieel verklaard zou zijn ,dat de aartshertog in den zomer van 189Q met zijn zeilschip „St. Mar- garelliu" bij het omzeilen van Zuid- de aangetoond welke men aan ulcaloi- den behoort toe te kennen. In den tabaksrook bevindt zich ni cotine, ammoniak, z.g bij-alcaloïden van de nicotine en pyridine-basis, al le deze bases zouden geen laag in zwavelzuur gedrenkte -watten kunnen doordringen; zij worden daarin ge heel teruggehouden als sulfaten. Verder treft men in den rook aan, kooloxyd, blauwzuur en zwavelwa terstof; deze gassen worden door het zwavelzuur niet teruggehouden. Alzoo zou de tabaksrook die doof het zwavelzuur is gegaan, veel van zijn schadelijkheid verloren hehben, en de meest gevoelige rooker zou ceü paar zware Virginia sigaren of 10 si- sigaretten komt SO a 92 pCt. nicotine van last te ondervinden, omdat de rook door het zwavelzuur is gegaan. Er zou dus in hoofdzaak slechts sprake kunnen zijn van een kooloxyde of blauwzuur-vergiftiging. Doch de nicotine schijnt niet alleen in 't spel te zijn, men vond ten minste sigaren met een gelijk nicotine-gehalte, die zeer verschillend op den rooker in werkten. Twee veronderstellingen zijn mogelijk, of er is naast de nicotine nog oen meer giftige stof, die men niet aangeeft, of er zijn omstandig heden die de oplossing der nicotine beletten in meer of minder mate. Leluuann helt over ten gunste van de laatste mogelijkheid omdat hij in den rook factoren vindt, welke de op slorping der nicotine tegengaan evenzeer van de ammoniak) aan de •oppervlakte van het mond-slijmvlies. Do nicotine welke door don rook ea.at. is het onderwerp van yelo on- de gevangenis had hij echter zijn le- sindsdien heeft hij acht-jaar een premie van 192.000 gulden te betalen. Koning Humbert van Italië was voor een millioen pend sterling verzekerd, en zijn vroegtijdige dood berokkende de verzekeringsmaatschappij een reus achtige schade. Koning Victor Ema nuel is „.slechts" voor 500.000 pond verzekerd. Toch moet men niet denken, dat het ror een koning zoo gemakkelijk is een verzekering te sluiten. Toen ko ning Alexander van Servië met Draga Maschin in het huwelijk trad, wilde hij zich bij verschillende Oosteurijk- sche maatschappijen voor hooge som men laten verzekeren alle maat schappijen verlangden echter bijzon dere waarborgen, en omdat daaraan niet voldaan kon worden, bleef het le ven van den koning onverzekerd. VERVOLGD DOOR DE CHANTAGE. William Burke, een zeer gezien lid van den raad van Philadelphia, heeft plotseling ontslag genomen uit dat li chaam, daarbij verklarende, het ver kieslijker te achten, dat iedereen wist, dat hij niet steeds do man van onbe sproken gedrag was geweest, waar voor men hem te Philadelphia had gehouden, dan dat hij langer het slachtoffer zou blijven van afpersers en chanteurs. Onlangs nL werd Burke herkend door iemand, die met hem in do ge vangenis te Boston had gezeten, Bur ke had in zijn vroegere jaren tot het gildo der dieven behoord en jaren geleden zich aan allerlei misdaden schuldig gemaakt. Na zijn ontslag uit ven gebeterd, onder een aangenomen naam zich te Philadelphia als siga ren handelaar gevestigd, was daar tot welvaart geraakt en genoot tot dus ver algemeen aanzien. Maar nadat hij zijn vroegeren mede gevangene had ontmoet, werd hij door dezen en diens kornuiten onder allerlei bedreigingen zóó schandelijk gebrandschat, dat bij, ten einde raad, zijn toevlucht nam tot open baarmaking van zijn verleden. PETROLEUM OP STOOMSCHEPEN, In den „Berliner Börsencourier" komt een beschouwing voor over het gebruik van petroleum op stoomsche pen en het gebruik van petroicum- mutoron inplants van stoommachines bij groote schepen. De invoering van vloeibare brand stof op zeeschepen heeft zoo groote i.ordeelen in, zegt het blad, dat.men oor de naaste toekomst een ontwik keling in die richting met zekerheid kan voorspellen. Li de laatste jaren is reeds aanmerkelijken vooruitgang in die richting te bespeuren. Vooral voor oorlogsschepen zou deze ver andering an de grootste beteekenis zijn, want de vernieuwing van den voorraad brandstof zou daardoor veel gemakkelijker in zijn weïk kunnen gaan. Terwijl het inladen van kolen on een oorlogsschip vooral in open zee en bij sterken golf dag ern moei lijk en tijdroovend werk is, rou bet opnemen van de overeenkomstige hoe- eelheid petroleum door een slang oo eenvoudig rnogel jk en veel snel ler kunnen geschieden. Daarom heeft ook de petroleum- motor op de stoomschepen veel vror, In Frankrijk heeft men tot nog toe zich er toe beperkt, groote zeilsche pen van petroleummotoren te voor zien om ze als aanvullende voortbo- wegingskracht le gebruiken. Ook de proefnemingen in Duitsch- land trekken in het buitenland zeer de aandacht, vooral het succes van de visschersbark Ewersand die met een motor van 90 P.K. 5 weken on derweg is geweest en daarbij slechts 3 ton petroleum heeft verbruikt, ter wijl een stoommachine vijfmaal zoo veel kolen noodig gehad zou hebben. Een medewerker van een Fransch tijdschrift noemt het een wereldkun dig geheim, dat de nieuwe Duitscho Iüiiekruiser Göben van petroleum motoren van 12.000 P.K. zal worden oorzien. Hij beweert tevens, dat men in Frankrijk een eskader wil bouwen van een nieuw soort oor logsschepen, die het midden tusschen onderzceschc booten en torpedoja- rers zullen houden en petroleummo toren van 4500 P.K. zullen krijgen. Ook in Engeland is een schip van 3200 ton, voorzien van een petroleum- ractor van stapel geloopen. De Rus sische scheepvaartmaatschappij voor Oost-Azio heeft een vaartuig met een petroleummotor van 5000 ton water- verplaatsing gebouwd, dat 12 mijlen loopt. Hieruit blijkt wel, zoo besluit het blad, dat men op bijna de geheclo wereld in groote motorschepen bo» lang stelt. ZAKKENROLLERS. Ter gelegenheid van den Zondaff ie Ajatwerpen voor de derde maal her haalden Conscienceoptooiit werd aan een Nederlander, den heer Cox, oen portefeuille met 4000 f ran os aan bank papier ontrold. De heer DaederiCh, consul-generaal der Vereen. Staten, ermiste zijn jwrtefeuüle met 700 frs., andere personen faun portemonnaio's met bedragen van 300, 150 frs. on minder. EEN AANSLAG IN DEN ZIN? Volgens een beriaht uit Tarry town (N.-Y.) werd Zondagnacht een bende Italianen verrast op korten afstand van de woning van den bekenden multi-millionnair Rockefeller. Blijk baar was oen aanslag bedoeld op den petroleum koni ng. De zaakwaarnemer van Rockefelle» had nL eenige dagen geleien een Italiaanscben boerenknecht ontsla gen en kort daarop een anoniem schrijven ontvangen, waarin ge dreigd werd met de wraak van de be ruchte Zwarte Hand. Onmiddellijk werden buis en omgeving in staat van verdediging gebracht en een. aan tal bewakingsmanschajipen op liet terrein gelegerd. Desondanks echter waren de Italianen er reeds in ge slaagd het huis op een afstand van 100 M. te naderen, voor zij ontdekt werden. ONGEVAARLIJKE KOGEL. De beer Humphreys van Pittsburg schijnt een menschlievend man te zijn. Hij doet thans pogingen, liet Ameriknansche ministerie van oorlog over te halen, proeven te nemen mot een nieuwen door hom uitgevonden kogel, die niet doodelijk is, maar deu getroffene toch beslist buiten gevecht steltdaar de kogel slaapverwek kend is. Volgens den uitvinder is do kogel voorzien van een verdoervend middel, dat den getroffene, die ocrsl even pijn gevoelt, als bij gerankt, wordt, weldra in zoeten slaap do<M vallen. GENERAAL BOOTH. In den toestand van generaal Booth, don lolder van het Leger des Heils. is nog weinig verandering gekomen, of schoon do slapeloosheid geweken is. en do leider een weinig in krachten is toegenomen. Pols en temperatuur waren do laatste dagen bevredigend. De algemeene toestand blijft echter hetzelfde. GROOTE DIEFSTAL. Te Karl-had moet een Rus voor nn derhalf millioen francs bestolen zijn. Men zou hem een tascli hebben ont stolen, waarin voor een millioen francs aan bankbiljetten zat, terwij! hij bovendien nog i-iielgesteencn tot een waarde van 500.000 francs zou missen. Van den dief of dieven is niets bekend. OP DEN LOOP. Een verliefd paar te Neurenberg te uilgeweken met 20.000 mark. Dat geld had de 23-jarige Oskar Schnepps rich eerst verschaft door diefstal bij de Maschinenbau A, G-; daarna is hij met dc 20-jarifie Maria Fcrsch ver-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7