NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Instantanées. 30e Jaargang, Wo. 8947 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. woensdag si augustus 1012 a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN POR DRIB MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02Ja Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 li de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVER'TENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groofe Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en'reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Wannoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EKRSTB BLAD. AGENDA DONDERDAG 22 AUGUSTUS. Orgelbespeling in de Groolo kerk, van 2—3 uur. Broagebouw: Concert Haarl. Mu ziekkorps, S uur. Schouwburg: Bioscoopvoorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Bioscoop Modern: Voorstollingen. Rusthoek, Bloemendaal: Concert. Hotel Duin en Daal: Concerten. Stadsnieuws HET ROODE KRUIS. Ecu onzer medewerkers schrijft: Bij een onderhoud, dat wij dezer dagen met een der leden van i.et hoofdbestuur van de vereenïg'mg het „Nedcrlandsche Roode Kruis" had den, kwam o.a. ter sprake de weinige bekendheid, die nog gegeveu is aan het feit, dat met ingang van 1 Jan. 1914, alle zaken cn artikelen, die zijn voorzien van den naam of het emble ma „liet Roode Kruis", bij de wet zul len worden verhinderd, deze verder te voeren. Ter waarschuwing aan be langhebbenden laten wij hier volgen, hoofdstuk 8, der Nederlandschc vcr- taling der Conventie van Geuève van 6 Juli 1906. Zij luidt als volgt: Art. 27. De Re- getringen die getcekend hebben en welker wetgeving thans nog niet Nol- doende is, verbinden zich de noodigc maatregelen te nemen, of aan hare wetgevende lichamen voor te stellen, ten einde te allen tijde te verhinde ren liet gebruik maken door particu lieren of door niet krachtens dit Tractaat daartoe gerechtigde vcree- nigingen, van het emblema of den naam van „Roode Kruis" of „Kruis van Genève", in het bijzonder voor handelsdoeleinden door middel van fabricks- of handelsmerken. liet verbod, om tiet emblema of den naam waarvan hier sprake is, te ge bruiken, is van kracht van het tijd stip af door elke wetgeving er aan gegeven en uiterlijk 5 jaar na het in werking treden van dit Tractaat. Da delijk na dit in werking treden zal bel niet meer geoorloofd zijn een fa bricks- of handelsmerk in strijd met het verbod aan te nemen. Dienovereenkomstig is bij de wet van 7 Januari 1911, aan het wetboek van strafrecht een nieuw artikel toe gevoegd, luidende: Artikel 435 bis. Hij, die zonder daar toe gerechtigd te zijn, gebruik maakt, zij liet ook met geringe afwijking, van een onderscheidingsteeken, waarvan bet gebruik krachtens wettelijk voor schrift uitsluitend aan eenige vorce- niging of aan liet personeel van eeni ge vcreeniging of aan het personeel van den geneeskundigen dienst der legers is toegekend, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste driehonderd guiden. Naar ons werd medegedeeld, zal deze wet na hare inwerkingtreding op 1 Januari 1914, in alle strengheid worden toegepast, en meeuen wij goed te doen dit ter kennis te bren gen van allen, op wien dezo van toe passing zou kunnen zijn. De Drink hal. De Drinkhal der Staalwaterbron is Bisteren door 35 personen bezocht. Uollauilsche Maatschap- pij van Landbouw. De afdoeiing Haarlem en omstreken van bovengenoemde maatschappij houdt een aigemeene vergadering op Vrijdag 23 Augustus 1912, des avouds te uur. In café Brlnkmanu. Op de agenda komen o. m. voor do rekening en verantwoording over het jour 1911 van den penningmeester, de verkiezing van twee bestuursleden wegens het overlijden vau den heer 'A. IJ. van Wickevoort Crommelin, te Heemstede, en liet bedanken vud den heer C. J. van Tienhoven, te Aerden- hout, als zoodanig; de verkiezing van afgevaardigden voor de aigemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw op 5 September 1912, in de Radboudzaal te Mede inblik, en de punten van be schrijving voor dio vergadering., Tr am vertraging. Gisteravond geraakte tusschcn Slo- terdijk en Halfweg de tram, die oin negon uur van Amsterdam naar Haarlem was vertrokken, defect. De vlammen sloegen uit het dak van de tram, zoodat verder gaan onmogelijk was. Door de tram, die 9.15 uit Am sterdam was vertrokken, is de defecte wagen met vijf-en-twintig minuten .vertraging naar Haarlem gebracht. Vrasggesprek van dsn dag. MET EEN JEUGDIGEN VLIEGTUIG BOUWER. Op 't Plioenixterrein, ergens op een bovenzolder van een der gebouw tjes, heb 'k den vliegtuigbouwer cn z'n toestel ge\ouden, cn den eerste om inlichtingen over de laatste ge vraagd. Een min-of-meer gewaagde klim partij was noodig, om de vliegmachi ne te bereiken, die vóór ze gevlogen hc-cft toch al in hooger sferen ver keert. Enfin 't laddertje dat los tegen dcu muur opstond, zwiepto wel erg, en nam allures-van-omvallen aan, maar 't bleef gelukkig staan cn er was verder maar één acrobatische beweging noodig om jo door 't open staande luik op den zolder te werken. Daar, onder dc dakpannen, 'n beetje vreemd en onwaarschijnlijk- doeud in deze omgeving, stond de ae roplane, die de 19-jarige heer G. Lamme, behanger van beroep, heeft weten t? construeeren. Een kortgebouwd, breedstaarllg" toestel, met een hoog, witgelakt chas sis van 't gewone éendekker-model. 'I Was nog motor-loos, cn dc beido vleugels, waarvan de spandraden in kronkelingen afhingen, stonden naast de machine, nog met aangehecht. Hoe lang heeft u er wel over ge werkt. informeerde ik. Bij nu twéö jaar. En heeft u alles zelf gemaakt Neen, een smid heeft de ijzeren declen voor me vervaardigd. U ziet, dut 't geen groot model is. De breedte over do vleugels is zcowat 6 1/2 M., en do longte naar achteren 5 M. Maar er bestaan meer zulke kleino machi nes, die heel goe 1 voldoen. O. a. heb ik afbeeldingen van een toestel van Santos Dumont, dat heel beknopt van afmeting is, en er zijn ook kleine mo dellen van de Blériot-fabriek. Iloe bent u aan de noodige tech nische gegevens vcor den bouw ge komen 'i Wel, ik hch veel over maten enz. in luchtvaart-tijdschriften gevonden. En dan zijn er wel enkele dingen aan het toestel, die ik volgens m'n eigen idéé heb gemaakt, in de wijze van be sturing o. a. Dat de constructie ste vig is, is gebleken door belastingproc- ven van de schaatsen en ook van den staart van het toostel, waarop we met z'n vijven hebben gezeten. En wat voor motor zou u cr wel in moeten hebben Een 25-paards, 'denk ik, en dan geen roteerenden zooals de GnAme, want daarvoor is het toestel niet steik genoeg. Maar voor het aanschaffen van don motor heb ik finoncieelen steun noodig. 'k Ilcb me overtuigd van de stevig heid van 's heeren Lamme's construc tie, den amateur-constructeur daarna aangeraden om een tcclniiker in den arm te nemen om hem verderen raad bij z'n vliegtuigbouw to kunnen ge ven, cn heb toen m'n gcvuarlijke te rugreis aunvuaid. 'k Hoop, dat hij succes bij z'n arbeid moge hebben, dat de noodige moreelo en finaneieele ateim hem intijds geworden zullen en dut we nog eens het genoegen zullen mogen smaken om een tweeden Haar- lemackei) aviateur boven do oude Spaamestad in sierlijke vlucht te zien heensnellen. Z<x>ul9 de zaken nu staan, kunnen we nog niet meer verwachten dan 'n doling-in-vol-plané van 't zoldertje op het Pbocnixterrein.... Louis Robert in het verslag van het Vrijdag tc Alkmaar gehouden kerkconcert, waarin onze 'begaafde stadgenoot Louis Robert de zangeres Tilly Koo- inen begeleidde, eu zelf eenige solo- nummers uitvoerde, schrijft „Ons Biad" o. a, „liet glanspunt ovenwei van dit concert was voor ons liet ongelspel van den heer Louis Robert. Bach zoó te hooien spelen, is een niet allo- daagsch voorrecht En verderop „Zoo niet den groot sten, dan toch een der grootste orga nisten van onzen tijd aohien wij den heer Robert. Mej. Tilly Koenen was een waardi ge medewerkster en jseker moet men, om na het machtige orgelspel van den heer Robert nog indruk teweeg te brengen, wel over zeer veel goede zang-eigenschappen beschikken". HOLLANDSCHE GLADIOLUSSEN IN ENGELAND. Aan „Bloembollencultuur" ontlee- r.en we liet volgende aan het verslag van den heer C. L. V. van Zanten over do vergadering en tentoonstel ling der National Gladiolus Society te Londen, waaraan een groot getal Hollandsche kweekers lid is. Het Bestuur der Gladiolus-Veree- niging tc Haarlem werd uftgenoodigd, uit haar midden eene Commissie te benoemen, op rapport van welke Com missie Gladiolus-verscheidenheden ui'. Holland en niet op het proef veld uitgeplant toch naar het Getuigschrift 1ste klasse zullen kun nen mededingen. De tentoonstelling mag in alle op zichten als geslaagd worden be schouwd. De groep der Gladiolus-Vereeniging te Haarlem trok algemeen zeer de aandacht. Te betreuren is liet echter, dat niet alle leden der Vcreeniging het nut dezer inzending te Londen hadden ingezien. Van slechts enkelen ontvingen wij bloemen en deze wa ren meestal nog te kort afgesneden. In Engeland snijdt men de bloem stengels van Gladiolus zelfs van de allerbeste soorten bijna tot op den grond af, dit maakt dan ook een veel beter effect. Verdienstelijke inzendingen waren die van de heeren Kelway (Enge land), Pfitzer (Duitschland) eu K. Veltliuys te Hillegom. Verscheidene andere Hollandsche firma's hadden ook aardige inzendingen, doch daar de boot ongelukkigerwijze op Dinsdag 2 uur te laat aankwam, hadden de bloemstongcls na de lange reis niet voldoende tijd om zich geheel tc her stellen. Getuigschriften 1ste klasse werden in overeenstemming met hetgeen op de vooraf gehouden vergadering der National Gladiolus Society was beslo ten, niet toegekend. Getuigschriften van Verdienste wcr den toegekend aan: Gladiolus Muriel, licht lila; Glad. Goldfinder, geel; Kehvay's Defiance, donkerrood; Pink Perfection, Glory of Holland en Golden Measure. Gladiolus Electra, waarvan op het proefveld slechts eene bol was uitge plant, had daAr zoozeer de aandacht getrokken, dat tot het toekennen van het Getuigschrift van Verdienste aan deze verscheidenheid met aigemeene stemmen werd besloten. De Redactie van liet „Weekblad voor Bloembollencultuur" constateert daarbij dat de Hollandsche inzending inderdaad zeer goed is geweest, want èn de „Gardeners Chronicle" èn de „Gardeners Magazine" drukken daar omtrent hunne bewondering uit. Op gezag van do beide bladen voegt dc Redactie aan dit verslag loc, dat aan de firma Warnaar Co. te Sassenhcim eene bekroning is toege kend voor de beste collectie Gladiolus in 12 verscheidenheden, terwijl aan Gladiolus Badenia, Ingezonden door den heer K. Vellhuys te Hillegom, eene Zilveren Medaille is toegekend. N a a m 1. Venn. Wed Oos ten en Zoon's Tapijten- en Bedden- handel, Door uitlating van een cijfer is gis ter gemold, dat dcoo na ami. vemi. een kapitaal beeft van f 10.000. Dit moet zijn f 100.000. „Onze Vloot". Voor de leden der vereeniging „On ze Vloot" geeft het etafmuziekkorps der Koninklijke Marine (directeur de beer A. L. Hazebroek) a.s. Woensdag 28 Augustus een avondconcert in den tuin van het Brongebouw. Vergunning, Aan het comité, dat zlöh te dezer stede beeft gevestigd, om voor de wed. Hooning—Bouokaert, wier man door verdrinking om liet leven kwam gelden in te zamelen, is vergunning verleend, bij de ingezetenen met in- teekenlijstcn te circulecren. UITBREIDING POSTBESTELLING. Den 9cn Juli jLl- is door den heer K. Bugtcl en 25 andoron, alle bewo ners van het stadsgedeelte van Huar- lenuinerliedo en Spaarnwoude, een verzoek gericht aan den direoteur van het postkantoor Haarlem, om de postbestellingen, welke thans drie maal daags besteld worden, uit te breiden tot zes maals daags. Thans is door den directeur ant woord gezonden, dat eerlang aan het gedaan verzoek zal worden votdaan. ONWEER. Hedennacht heeft boven onze stad weer een hevig onweer gewoed. Op enkele plaatsen is de bliksem ingeslagen. Dezen zomer is er in deze streken nogal veel onweer en het slaat ook veel in, al zijn de ongelukken niet ernstig geweest. Hedenmorgen, omstreeks 5 uur, sloeg de bliksem in een lantaarnpaal, staande Romolenstroat, op den hoek van het z.g. Bullehofje, met gevolg dat do lantaarn spoedig in vlam stond, waardoor do ruiten brakon en niets heel bleef. Spoedig werd door ccn gasfitter de zaak in orde gebracht. Op een weide, aan dc Zomervaart gelegen, sloeg door een paard door den bliksem getroffen, dood ter neer. GEVALLEN. Gisterenavond te ruim 8 uur had mej. v. d. K., die een mand aardappe len droeg, liet ongeluk van de kwakcl aan den Heerensingel mis te stappen, waardoor zij voorover viel met het hoofd op een der treden. Z.ij kreeg een gapende hoofdwonde. Een voorbij ganger hielp de vrouw overeind cn verbond de wond met een zakdoek. De aardappelen, die langs den weg verspreid lagen, werden door eenige bereidwillige handen opgeraapt en weder in de mand gedaan. Nieuwe R.-K. School. Naar wij vernemen, zal a.s. Maan dag de parochieschool van den H. Jo zef aan de Nieuwe Gracht alhier ge opend worden. Reclamezuil. Op de Oostvest nabij de Amster- dainsche Poort is de reclamezuil ge plaatst, waartoe indertijd door don gemeenteraad is besloten, zoodat de reclamebiJjetten, dio de Amsterdam- schePoort ontsierden, nu spoedig zullen verdwijnen. Benoemd. Tot afgevaardigde naar de aige meene vergadering van den Nederl. R.-K. Typografenbond, die te Utrecht wordt gehouden, is benoemd do heer -. A. Zwarter, alhier. Uitstapje. Morgen zullen de leerlingen van de openbare lagere school te Hazers- woudé een bezoek brengen aan me vrouw D. Visser van llazerswoude op haar villa „Karmel", te Bloemen- daal. De kinderen zullen per rijtuig van llazerswoude naar den Ringdijk gaan en van daar per boot naar Haar lem, om don van hier rnet rijtuigen naar Bloemendaal te rijden. Door het fanfarecorps van Haaers- woude zal de tocht opgeluisterd wor den. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. We ontvangen den derden jaargang van het jaarboekje voor de Gemeente Bloemendaal 1912—1913, samenge steld onder toezicht van Mr. P. Tide» man. (Uitgaaf van „Het Bloemen- daalsch Weekblad"). Dit nuttige boekje bevat ditmaal be halve de gewone rubrieken verorde ningen, vercenigïngen, scholen, naaru- on adreslijst der ingezetenen, straten- fijst en andere opgaven, een belangrijk artikel van den heer W. P. J. Över- meer, die een Geschiedkundige Kro niek van Bloemendaal, Overveen en Vogelenzang van de vroegste tijden tot 1851 bewerkt. De heer Titus J. Bakker beschreef een wandeling door een hyacintenveld. Verder is opgenomen het plan van een overdekte bad- en zweminrichting te Haarlem, ©n een lijst van villa's en woonhuizen. Eeuige afbeeldingen sieren het boekje. Het werkje geefi den indruk nauw gezet bearbeid to zijn. Het mag daar om aajispraak maken op den naam van vraagbaak voor do ingezetenen van Bloemendaal en wie met deze ge meente geregeld in aanraking komen. SCHOTEN* Gemeenteraad. De Schotensche Raad Is Dinsdag avond ondeir presidium van den heer F. F. F. Führho p, burgemoesrtor, bijeengekomen. Bij de opening der zit/ting is de beer Verkooy afwezig. Do agenda is kort, en bevat weinig van belang. De Minister van Binneulandsche Zaken heeft beslist dat er geen be zwaar tegen bestaat om den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud bij den hoofdelijken omslag in Scho ten van f 300 op f 400 te brengen, mits do kinderaftrek niet onbeperkt zij vastgesteld, maar bepaald op maximaal f 150. Do Voorzitter stelt voor tot dit laatste te besluiten, T geen ge schiedt. Ingekomen is een request van den hoer W. F. van Boudijk Bastaaanae, ambtenaar ter secretarie, die grond van de vermeerdering van bet zielenaantal in de gemeente een lartóveriioognig ad 5 verzoekt. De Voorzitter merkt op, <lat deze verhooging op grond van hot aantal dienstjaren zou moeten ge schieden, en stelt in dit verband voor dc zaak tot Sept. a.s. te verdagen. Zoo wordt besloten. Het voorstel, om den meter contro leur Stoffer een gratificatie van f 50 te verleenen, waarover in de vorige zitting de stemmen staakten, wordt nu verworpen met 7 stemmen tegen 5. Tegen zijn de heeren PotK, Lou- werse. Teen wen, v. Schie. v. Steen, Wolff en Olio. De heer H a o y stelt nu voor om f 25 te geven. Dit wordt aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Bij de rondvraag vraagt de heeir v. Steen om spoedige verbe tering van de verlichting in het kwartier, door meer lantaarns te doen branden. Ten aanzien van het in do vorige zitting verdaagde voorstel tot aan schaffing van een ziekenhrancard zal de V o o r z i 11 e r in de besloten zitting nadere inlichtingen geven. De openbare vergadering, die nog jen uur geduurd hee.t (exceptioneel geval) wordt daarna gesloten en do llaad gaait zich in comité-generaal vermeien in de behandeling van on geveer een tweehonderd belastingre clames (excuaee du peu)l HAARLEMMERMEER. Opbrengst colleete. De Unie-collecte, gehouden langs dc huizen ten voordeel© van de Chr. school aan den Aalsmeerdcrweg O.Z., heeft, behoudens nog enkele nagiitcn, opgebracht 23*2.50. HEEMSTEDE. De sdhietivereeniging „Willem Teil" van de onderaldeeling Kennemerland van den Algem. Ned. Politiebond, hield gisteren den uitgeschreven schietwedstrijd op revolver onder de leden. De wedstrijd had plaats op 't land goed van den heer Deulz van Len- nep. Er was \eel belangstelling, daar ongeveer ailo leden waren opgeko men. De uitslag was (maximum 60 punten): le prijs: A. Kleiinjan, te Sontpoort, met 57 punten; 2e prijs: S. Boorsma, te Spaarndam met 56 punten; 3e pr.: II. de Wilde te Hoofddorp, met 56 punten; 4o prijs: A. Lokerse, te Bloe mendaal, met 55 punten; 5e prijs: I. D. Bakker, te Bloemendaal, met 55 punten; 6e prijs: J. Castie, te Voge lenzang, met 55 punten. De le prijs bestond uit een prach tig gouden horloge, geschenk van Mevr. Viseer van Hazerawoude, de overige prijzen uit fraaie luxe voor werpen. De rozenprijs, bestaande uit een prachtig bewerkte medaille werd eveneens gewonnen door A. Klein- jan. Voorts waren er nog verschil lende kleinere prijzen beschikbaar gesteld, die door de opvolgende schut ters werden gewonnen. De wedstrijd werd met een feestaNond In het Wa pen van Heemstede besloten. BENNEBROEK. De loting der ingeschrevenen voor de lichting der militie van 1913 zal voor deze gemeente plaats hebben op Donderdag 12 September, des voorm. 9 uur. BEVERWIJK. Brand In dei Kerktoren. Vanmorgen beriohtte onze corres pondent te Beverwijk ons: Hedenmorgen vijf uur is bij een hevig on weder de toren van de Ned. Iierv. kerk door den bliksem getrof fen en aan de spits in brand go- raakt. Te 6 uur viel he* haantje naar be neden. De plaatselijke brandweer is aan wezig, doch kan niets uitrichten. Men zal hulp van Amsterdam vra gen. Nader eeint men ons: De brand in den toren duurt nog voort Aan bluaschan valt niet denken, daar geen voldoende water in de nabijheid is, om het vuur in de hoogte te bestrijden. Omstreeks te ven uur stortte de spits met veel ge raas naar beneden en kwam in het inwendige der kerk terecht. De kerk tracht men te behouden en lijdt tot dusver slechts waterschade. De to renklok die in het benedengedeelte Van den toren is aangebracht is om over half acht blijven stilstaan. Zij sloeg nog half acht De toren is het eigendom van d* gemeente en do kerk van de Herv. gemeente. De toren is 62 M. hoog eu Is opgebouwd in antiek gothisohen lijk De klok dateert van 1733, heeft een middellijn van 1 M. 9 c.M. en ver toont een randschrift: Nicolaï Nico- laus Muller anno 1733, benevens een ersje van den vervaardiger. e u oo g g e- Verhaalvan t u i g e. Onze verslaggever vernam van een boer uit Beverwijk, die den brand in z u eerste stadium gezien had, hoe het er toe gegaan was. De man begon dadelijk te vertel» •n: Dat was wel mooi van ochtend bij ons. Ik wou Juist den polder in gaan hè, zoo effen over vieren, daar zie ik zoo'n bliksemstraal vlak op den tpren, 'l haantje was één klomp vuur, ma&r van brand nog niets. Ik had er ook geen idéé van, hè, maar daar zie ik oen klein rookkolommetje uit den toren komen. Ik denk, vergis ik me nou, ot vergis ik me niet, maar nee hoor, het werd hoe langer hoe dikker. Ik loop even terug naar huis, hè, en zeg, vrouw, de kerk staat in bra mi. Wat zeg je, ik kan "t haast niet geiooven. Nou, ga maar zelf kijken, zeg ik. Toen we buiten kwamen was t een dikke rookkolom en daar ineens slaan de vlammen er uit, een grooto vlammenmassa van binnen uit, hè, dat is allemaal hout, was-ie gaan branden. Met de spuiten was niets te begin nen, dat begrijp je. Een hoogte van zoowat 70 Meter. 'n Anderhalf uur heeft het zeker ge brand, de spits is er heelegaar af. Al heel gauw viel de haan naar bene den, juist in het zand, een gat van wel een Meter diep. Alle menschen die er vlak bij woonden, gingen uit hun huisjes, dat snap je. 't Zn] je ook overkomen, dat je zoo'n (halven to ren op je dak krijgt. We waren zoo langzamerhand bij de eerste bocht bij Velsen gekomen, waar je over weiden en kanaal hot vredige dorpje Beverwijk zoo lieflijk kunt zien liggen. Voor het stationnetje, op den ach tergrond de huisjes, waartusschen opsteken een paar kerktorentjes. En daar zagen we den kerktoren gemetaimorphoeeerd. Een vierkant, stomp ding, zooals Rhencn er een bezit of Domburg. Het rooken was nagenoeg opgehouden, maar dat hij uitgebrand was, kon je zien, hoor, ja keek er geheel doorheen. De Amsterdamsche brandweer be hoefde geen hulp te bieden, daar de Boverwijksohe spuiten door het nat houden der kerk de vlammen iu haar voortgang konden stuiten. De toren, die gemeentelijk eigen dom is, is verzekerd bij de firma Do Jong en Co. te Amsterdam. Hjj da teert van ongeveer 1500 en werd in de 17de eeuw gerestaureerd. De toren is verzekerd voer f 35.000. Het orgel dat vlak onder den to ren staat, is beschadigd. Binnenland UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninklijk besluit is aan J. Th. W. Reilingh, op zijn verzoek, met ing. van 1 Sept. eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van notaris te Leens. Is aan den chef-de-bureau bij het Staatstoezicht op de mijnen C. C. Bender. op verzoek, als zoodanig eer vol ontslag verleend met ingang van den dag zijner aankomst op Java, onder toekenning, op zijn verzoek, van een verlof buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, te rekenen van 1 Augustus 1912 tot den dag waarop zijn ontslag ingaat; zijn, niet ingang van 1 Scpl bij het Staatstoezicht op de mijnen benoemd: tot bureau-amb- ter.aar Th. van Lier, thans tweede klerk bij dien tak van dienst, en tot cerste-klerk B. I". Peelers, thans eer- rte-klerk bij het Departement van Landbouw. Is de Oost-Indische ambtenaar met verlof mr. W. F. Ilaase, laatstelijk raadsheer in hel Hooggerechtshof va: Nederlandsch-Indië, op zijn verzoek, wegens physiekc ongeschiktheid, mot ing. van 1 September eervol uit 's

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1