Weerbericht MEDEDKELINGKN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) Do Blldt. 21 Aug. Hoogste barometerstand 769.8 m.II. te Coruna; laagste 748.5 m.M. to Ler wick. Verwachting tot den avond van 22 Augustus. Wind: meest matige Westelijke tot Zuid-Westelijken wind. Gesteldheid van de lucht: zwaar tot half bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: geringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 757 m.M. OPGAVE VAN JOH M. SCHMIDT .Optieion 86 ZIJLSTRAAT HAARLEM. Thermometerstand 21 Augustus Hoogste gisteren F. 83 Laagste beden nacht. F. 58 Hedenmiddag 12 uur. F. B8 HOOQ. en LAAQWATERSTANDEN 22 Augustus. Ho o g water. IJmulden vm. 10 u. 45 m.;nm.li u. 81 m Katwijk vm.10 u. £0 m.;nm.ll u. 16 m Petten vm. 11 u. 5 m.; nm. 11 u. 61m Laag water. IJmuiden vm. 6 u. 45m.; nm. Tu.81m Katwijk vm. 6 o. 95 m.;nm. 7 u. film Petten vm. 8 il 16 m.; vm. 9 u. lm Het aansteken der lantarens van rljwtelfln. auto'» an nndoro voortui- gen, moet te 7 u. 38 m. geschieden. lands dienst ontslagen, onder too- kenning van pensioen. Bij beschikking van den Min. van Binnenl. Zaken is, voor liet tijdvak van 1 Sept. tot en met 31 December 1912, benoemd tot assistente voor du zoölogie aan de Rijksuniversiteit te Leiden, mejuffrouw Ch. L. du Ry van Beest Holle. TEHUIS VOOR ALLEENSTAANDE BLINDEN. Dinsdag is in tegenwoordigheid van den Prins der Nederlanden en vele belangstellenden het tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfhezen geopend Gelijk bekend is, gaat de stichting uit van do Vereeniging Nationale Blindenzorg en bedoelt zij een gezel lig tehuis, goede huisvesiing en hu mane verpleging te geven aan die alleenstaande blinden, die niet of niet geheel in hun eigen levensonder houd kunnen voorzien en niet opgeno men kunnen worden in het geslicht voor volwassen blinden te Amsterdam als zij ouder zijn dan 30 jaar. B. en W. van Renkum ontvingen den Prins. Dadelijk werden hem ee- nige liederen toegezongen. Toen de Prii s iiet tehuis naderde.1 deed het Oosterbeeksche fanfarekorps bet oude Wilhelmus hooren. In 't gesticht richtte de voorzitter van de vereeniging Nationale Blin denzorg, de heer N. M. Schild uit 's-Gravenhage, het woord tol Z. K. 11. llij wees op het heuglijk feit van den bouw van dit gesticht, het eerste in zijn soort, dat niet de gedachte wekt aan een ge\angenis, maar dat ecu ge zellig tehuis biedt, schetste het lijden van den blinde, vooral van den blinde, die alleen staut, memoreerde het foit, dat de sympathie van de Ko ninklijke familie voor de stichting gunstig gewerkt heeft op do belang stelling van anderen on eindigde mot; don wensch uit te spreken, dat het ge sticht bloeien moge. De blinde componist Rijp, van de Nieuwe Kerk te Amstorduin, had een In wijdingslied gecomponeerd, dat on der zijn begeleiding door den blin den zanger Caron uit Den Haag werd gezongen. Het dochtertje van don burgemees ter van Renkuui bood den Prins ver volgens een foto van het huis aan in wit-satijnen portefeuille, waarna men het gesticht bezichtigde. Examen s. Voor de hoofdacte is te Amsterdam geslaagd de heer P. Woning te Huar- Vcm. DE PEST OP JAVA. Naar wij vernemen, zullen tot af doende bestrijding van de pest, die nog steeds blijkens de wekelijksche pestberichten op Java hoersuht, door deu gouverneur-generaal van Noder- landseh-Indië doctoren voor don tijd Van een jaar worden gevraagd. DE DOOD VAN GENERAAL BOOTII. Men meldt ons uit Amsterdam: Lij hei Nationaal hoofdkwartier van het Leger des Heils hier ter stede is vanwege het Londensche hoofd kwartier bericht van het overlijden van Generaal William Booth ontvan gen. Naar wij vernemen zal hier te lan de op een nader vast te stellen datum een plechtige gedenkdien.it voor den overleden stichter van het Leger des Heils worden gehouden. Hoewel daarvan tot hedenmiddag nog geen officieel bericht bij het Le ger des Ilells was ontvangen, zul zeer waarschijnlijk Booth te oudste zoon, Brnmwelï Booth, do leider van het Leger des Heils worden. EEN HOOG BERGLOON. Dr. Stone, een van do opvarenden van do „Silver Crescent", het z.g. spi- onnage-vaartuig, is te Londen terug- gekoerd. Zooals we meedeelden, was liet jacht ten gevolge van zwaur weer op Terschelling aangekomen en, vol gons de mededeeljngen van dr. Stone, word hier het jacht met beslag belegd, omdat men niet voldoende geld bij zich had om de sleepboot te betalen, die hel jacht in do haven had ge bracht. Voor het bergen van het jaont zou n.l. een bedrag van 150 pond ster ling zijn geéischt en dat bedrag had men niet aan boord. In afwachting van de aangevraagde geldzending uit Engeland werd nu het jacht be let, van Terschelling te vertrekken. Aldus de mededeelingcn in de Engel- schc bladen. DE HEIDE. Men meldt uit Drente: Dat de heideontginuing in de laat ste jaren hier met reuzonschredcn vooruitgaat, blijkt wol hieruit, dut er in uil jaar door den stoomploeg om- gescheurd worden bij Borger 13 H.A., bij Buinen 70 H.A., bij Exlo 100 H.A. De kosten bedragen ƒ00 per H.A. De werkzaamheden trekken veel bekijks. Thans is de stoomploeg te Exlo. VAKSCHOOL DROGISTENBOND. In do alg-emeene vergadering van den Ned. Drogistenbond. gehouden te Baarn, werd het besluit genomen eon vakcursus te Amsterdam op te rich ten. Uit een rondschrijven blijkt, dut op den cursus zullen onderwezen wor den: warenkennis met Inbegrip van ziekonverplegin-gsartikelen; scheikun de; natuurkunde; Latijn (voor zoover noodig, om de Latijnsche nomencla tuur te verstaan); vakkundig reken on; metriekstelsel, oud medicinaal ge wicht. ONDER BUURVROUWEN. Gisteravond lieeft te Mierlo bij Hel mond zekere vrouw Klaassen haar buurvrouw, Westerloo genaamd, met een revolver in de borst geschoten. De oorzaak is een ruzie tusschen do kin deren Vrouw Westerloo is levensgevaar lijk gewond. Vrouw Klaassen ia door de marechaussee gearresteerd. BALDADIGHEID. Dinsdagochtend zijn de ongeveer 18- jarige L. N. en A B., beiden van Slie- drecht, naai het Huis van bewaring to Dordrecht overgebracht, ouder ver denking in den avond van 10 dezer na bij de halte Gasfabriek aldaar een dwarslegger over do rails te hebben gelegd, waardoor groot gevaar voor het spoorwegverkeer ontstond. MOORDAANSLAG. De dader van den te Stamproij ge- pleegden moordaanslag op de eohl- genooto van den landbouwer S. J., heeft zich vrijwillig bij do politie aangemeld. llij is naar de gevangenis te Roer mond overgebracht. MINISTERS VACANT1E. Do minister van Oorlog, wd. minis ter van Marino, koert van zijn bui- tenlandsolie verlof rats a.s. Zaterdag terug, om Maandag d.a.v. zijn itmbts werkzaamheden te horvatten. ZEVENDE SOCIALE WEEK. Ver&clhenen is liet Programmaboek van die Zevende Sociale Week, die van 1 tot 8 September te Breda aaJ worden gehouden. De openingsvorgadoring zal gehou den worden in de St. Antomuskêik. In deze vergadering zal de ope ningsrede gehouden worden door den heer W. II. Bog aardt, die al» voorait. ter van liet diocesaan comité voor de K. S. A. in 't biadooi Breda, zal op- treden als voorzitter van deze socia le week Vervolgens wordt eou redevoering uitgesproken over „Rechtvaardig heid en Naastenliefde" door pator Borromaeus de Greove, O. F. M. De ze redevoering is als t war© de al- gemeene Inleiding voor al hetgeen vorder op deze sociale week zal wor den besproken. RIJKSOPVOEDINGSGESTICHT TE ALKMAAR. Naar de Tel. verneemt, is de heer Honing, thans udjunct-direoteur van het rijkaapvoedingsg-c&tkJht voor Jongens „Waldzicht" te Avereest, aan gewezen tot directeur van liet rijks opvoedingsgesticht te Alkmaar, als opvolger van den Oieer J. Kluotsoma, die naar de „de Kruisbergte Doetiu ohom -vertrokken 1s, oan duur als di- rectcua' op te treden. BRANDEN. Tengevolge van liet spelen met lu cifers door kinderen ontstond brand in een hooiberg van d-en lundbouwer C. Fokker aan den Botweg te fius sum. De hooiberg ging geheel in vlammen op, alsmede een uangiren- zende schuur, waarin het vee was gestald. Het voe werd gered. De brandweer wist de belendende per- ooolen te behouden. Te Oerle is afgebrand do boerderij van J. van den Oever. Twee koelen, eenige varkens, de oogst en de inboe del gingen verloren. Verzekering dekt de schade. WINKELSLUITING. Onlangs is door een Commissie uit dc Vereen, van Handelaren, te Hee renveen, in zake de U-uur winkelslui ting, aan alle winkeliers een vragen lijst toegezonden. Hiervan kwamen er 157 beantwoord en 58 blanco terug. 125 verklaarden zich vóór en 32 tegen do U-uur winkelsluiting. Voor sluiting op Zondag verklaarden zich 102, cr tegen 39 winkeliers. Naar „Het Volk" verneemt, zal de commissie naar aanleiding van dezen uitslag voorstellen aan den gemeen teraad van Schotorland oen adres te zenden, met verzoek de U-uur winkel sluiting voor to schrijven to Ilocrea- yeon. n AKKSRSN ACHT ARBEID. Hot derde congres van het Natio naal Comité voor afschaffing van nachtarbeid in het bakkersbedrijf zal op 9 en 10 September a.s. te Utrecht gehouden worden. Maandag 9 September, 'b avonds te; 8 uur, zal de eerste zitting plaats vin-' Kien, die uitsluitend voor afgevaar digden der bij het Comité aangesloten bonden en vereenigingon toegankelijk zal zijn. Dc eerste openbare zitting zal Dins dag 10 September, 'b morgens 10 uur, aanvangen. Na do openingsrede door den hoer F. W. -flutter, voorzitter van het comité, uit te spreken, zal rap port uitgebracht worden door den hoer II. van Bossiim, secretaris. Als sprekers zullen optreden tie hoer Mr. 11. Bijleveld Jr., mot het onder werp „De juridische en sociale be- teekonis der Bakkerswet", en do hoer II. Diemer, van Rotterdam. Er zal gelegenheid zijn tot debattocrcn. Do middag zitting begint om 3 uur, nadat van half twee gepauzeerd is. Mr. H. J. Tasman, van Den Haag, en Dr. A. C. A. Hoffman, arts te Gou da, zullen hef woord voeren. Eerste- en Tweede-Kamerleden worden tot dit congres uitgenood igd. ONTWERP-WET OP HET LAGER ONDERWIJS. In het ontwerp-wet lot regeling van hot lager onderwijs, tot stand go- brucht door een door het -hoofdbe stuur van Volksonderwijs benoemde commissie, lezen we o. a. liet vol gende De commissie is van meening, dat de tegenwoordige inrichting van ons lager onderwijs maar al te duidelijk blijk geeft van het streven, om aan verreweg het grootste deel der school bevolking in een minimum van tijd slechts ongeveer zes jaren een ze ker aantal vaardigheden en een be paalde hoeveelheid leerstof bij te brongen, men verwaarloosde te veel de waarneming van het kinderleven zelf. De ongeveer tienjarige leeftijd ia een grcnsleeftijd, een moment in de ontwikkeling van het kind, dat volle aandacht vraag,-t zoowel voor zijn geestelijk, als voor zijn zedelijk leven. Onderwijs in den eigenlijken zin van het woord, zooals l»ot leerplan van de lagere school dat ook reeds voor de Jongeren kent, is boneden den tienjarigen leeftijd af te keuren. Tot dien leeftijd behoort dus alle onder wijs slechts voorbereidend onderwijs te zijn. De voorbereidende school moet be stemd zijn voor de kinderen van het vierde tot het tiende levensjaar. Daarbij moet de lagere school zich aansluiten voor den leeftijd van 10 tot 16 jaar, met een sclieiding op den veertienjarigen leeftijd, die gelegen heid geeft, gedurende den nog resten-1 dei. leeftijd aan de ecne groep eind onderwijs te verstrekken, aan een tweede voorbereiding voor middel baar en gymnasiaal onderwijs, aan een derde «roep het zoogenaamde M U. L. O." Bij het voorbereidend onderwijs staat de ontwikkeling der zintuigen op den voorgrond, de lichamelijke opvoeding vraagt- alle aandacht, in volband waarmee spel en lichaams oefeningen, handenarbeid (iftêi en karton), luinarbeid en schooi wande lingen een groot gedeelte van den leertijd in beslag nemen. Ouder de vakkon van hot algemeen lager onderwijs zijn, 'behalve die der huidige lagere school, ook het zaak- onderwijs, de slüjd en de -beginselen van een vreemde taai opgenomen, liet zankonderwijs, omvattende het tot een -methodisch geheel veroenigd onderwijs in geschiedenis, aardrijks kunde en natuurkennis, waardoor hot den onderwijzer mogelijk wordt, de te loeren kennen dingen als één geheel te behandelen en te doen begrijpen de 3lojd, als voortzetting van «ten handenarbeid, meer dan doze als leervak opgevat, ook liet hout en an dere grondstoffen ter bearbeiding op nemend de beginselen van oen vreemde taal, deze gekozen naar plaatselijke behoef te (b.v. in de bloembollenstreek en in handels- en zeeplaatsen 1 Engêlsch, in hot Kool-land (Langendijk) het Duitsch. enz. Bij "not vervolg-öndonvijs wordt de voortzetting gevraagd van het on derwijs in de vreemde taal, bij het algemeen lager onderwijs gekozen. Het voorbereidend vakonderwijs zij hier uiteraard theoretisch, maar leg- ge de grondslag voor een later te vol gen ontwikkeling in en door dc- prac- tijk, die, in de omgeving uitgeoefend, deze leerlingen na beëindiging van den .-.ch ooi leertijd meest tot zich aal trekken. Daar het uitgebreid lager onder wijs, voorbereidend voor middelbaar- en gymnasiaal onderwijs, dc eerste drie A vier jaren van de middelbare school en het gymnasium omval, zijn in overeenstemming hiermee het on derwijs in de drie mod-orn-e talen en dat i-n scheikunde onder do vakken van rilt onderwijs opgenomen. liet meer uitgebreid lager ouder wijs heeft een afgerond gclieel to vor men en is eindonderwijs. In verband mot de behoeften der leerlingen van dit onderwijs mag zeker met twee ta lm worden volstaan. Meer dan in het tegenwoordige stelsel het geval is geweest, zal op het platteland moeten worden voorzien in de behoefte aan goed voortgezet on derwijs, die in de steden reeds eenigo bovrédiging heeft gevonden, liet ge ven van vervolgonderwijs zal in het stelsel der commissie steeds en overal verplicht zijn. Do opeeuhooping van kinderen in do zoogenaamde kazernescholeü is oen misstand. Een bevolking van vier honderd kinderen schijnt der commis sie reeds liet allergrootste aantal, dat kan worden toegelaten zonder schade voor den goeden gang van het onder wijs en de eenheid der organisatie. De salarissen der onderwijzers die nen aanmerkelijk verbeterd t-o wor den. Voor het hoofd blijft vrije woning als regel gewenscht, omdat het vaak noodig is, dat hij in da nabijheid der school woont. Het hoofd, is onderwijzer en hoofd Jbovondien. Voor d.e eerste qualiteil Ontvangt hij een salaris als een on derwijzer, voor het speciale werk aan het hoofdschap verbonden behoort llij een aan die werkzaamheden evenre dige vergoeding te gonioten. De vraag: Is algemeono kosteloos- beid van one lager onderwijs wen- sciiolijlc?, trad na invoering van de Leerplichtwet ook in ons land meer op den voofgrond. Nu de plicht, zijn kinderen onderwijs te doen ontvan gen, op uilen rust, moet de Slaat ook uilen in dc gelegenheid stellen zich van dien plicht ie kwijlen cn mag zij daaraan geen enkele belemmering .hier in den vorm van schoolgeld in den weg leggen. Dat bovendien al-; gemoene kosteloosheid opheffing dor z.g. standenscholen teil gevolge hoeft, waardoor alle kinderen van het volk samengaan op één school, is een ze genrijk gevolg te noemen, dat uit oen algemeen opvoedkundig oogpunt een gr ..O ten invloed ton goede zul oefe nen. Naast hot paedagogisch schooltoe zicht, dat onder de inspecteurs uit sluitend aan district-schoolopzieners is opgedragen, zal ook oen hygiënisch schooltoezicht worden in gesteld. Het instellen eenor plaatselijke commissie van toezicht wordt impera 1 tlef voorgeschreven. Wat de opleiding van den onder wijzer lx-treft, wenscht zij. dat alle afzonderlijke akten afgeschaft wor den. ook de hoofdakteer wordt slechts één bevoegdheid geschapen, die «tan ook de volledige bevoegd lie id voor hot geven van alle lager onder wijs is. Een uitzondering is d&nrbij. slechts gemaakt voor de vrouwelijke leerkrachten, die in de beidé laagste klassen der voorbereidende school, dat is aan kinderen van vier tot zes jaar, onderwijs geven. Waai' de vel led i go bevoegdheid een langduriger ojileiding voreisebt dan de tegenwoor dige én de commissie er prijs op stel de, om de allerjongste kinderen van de fr.isch.heid en blijheid van jeugdige onderwijzeressen te doen genieten, meende zij voor dezen niet de volle dige opleiding te'moeten voorschrij ven. Een andere uitzondering betreft de leerkrachten in eenige vakken, die een zx>or specialen aanleg of speciale vaardigheid vereischen. Ook dezen zullen mot de opleiding aan do kweeksohplen kunnen volstaan en de studie aan het seminarie niet behoe ven te volbrengen. TJALK GEZONKEN. Men meldt ons uit Amsterdam: Hedenmiddag omstreeks twaalf uur is de tjalk „De Zwaan", schipper Dekker, door den wind in het IJ ter hoogte van de Amsterdamsche Fos- faatfabriek, omgeslagen en gezonken in liet grootscheepsvaarwater. De mast steekt een klein stukje boven water uit. De twee ziel) aan boord bevindende porsonen werden gered. Gsmengd Nieuws DE BERLIJNSCHE .VROUWEN STEK ER". Nader wordt geseind Opnieuw heeft de messensteker vun zich doen hooren. Thans is een meis je van vijf jaar in de Prenzlauer- slrasze het slachtoffer geworden. Hij bracht haar in de wang een wonde too van 5 c.M. Het meisje speelde vóór de deur, toen een onbekend man haar plotseling met een dolkmes een stook in de wang toebracht. Hij ver dween even spoedig als hij gekomen was, zoodat men niet in de gelegen heid is geweest zijn identiteit vast te stellen. ZWARE MISDAAD TE PARIJS. Opnieuw is te Parijs een afschuwe lijke misdaad gepleegd. Maandagoch tend tegen vijf uur bemerkte een por tier, dat in de woning van een zeke ren Mongeot, mechunicien, brand was uitgebroken. Onmiddellijk waar schuwde hij de brandweer, die niet lang op zich liet wachten. Zij opende met geweld do deur en vond tot haar niet geringe verrassing het verbran de lijk van een jonge vrouw in bed liggen, Mongeot, die zich hij de nade ring der brandweerlieden in den kel der had opgesloten, werd terstond achtervolgd. Hij weigerde echter «e jdeur vau den kelder te openen, en toen de brandweer en de politie, die eveneens op bet terrein van deze ramp was gearriveerd, zich met géwold toe gang wilden verschaffen, ontving tiij hen met revolverschoten. De brand weerlieden en politie-agenten waren genoodzaakt te wijken, maar weldra kwamen zij mtt matrassen en gewe ren gewapend,-terug. Thans heerschlo cr in den kelder echter de grootste stilte. Mongeot had zich aan een spij ker opgehangen en was reeds dood. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat do 80-jurtgo mechanician de jonge vrouw in den nacht van Zaterdag op Zondag in zijn woning gesleept bad. Toen zij zich tegen hem to weer stelde, had hij korte motten gemaakt on haar een voudig geworgd. Van Zaterdagnacht tot Maandagochtend heeft hij het lijk in zijn woning verborgen gehouden en daar hij waarschijnlijk geen ando ren uitweg zag om zich van hot lijk te ontdoen, schijnt hij dien ochtend 't 'besluit genomen te hebben, liet buis in brand te steken om op die wijze elk spoor uit te wisschen. Hut vuur nam groote afmetingen aan en eorst na uren langen arbeid gelukio 't de vlam-, mon moester to werden. Laatste Berichten VELSEN. Op „Waterland" van Jlir. mr. J. W. G. Boreel van Hogelandon, is van daag liet Zendingsfeest gehouden. Deed in den vroegen morgen dc lievige onweersbui vreezen, dat het feest geen ongestoorde voortgang zou hebben, het vriendelijke zonlicht won het van do regenwolken cn speelde door liet geboomte en op de grasvel den van het fraaie landgoed. Dc tram bracht een groot getal personen naar hier. Toon het Zendingsfeest goed-cn- vvcl begonnen was, waren cr een 800- tal luisteraars, die zich over liet feest terrein verdeelden, om daar bij de ge timmerten de verschillende sprekers aan to hooren. Ds, J. A. Cramer, predikant to 's- Gravenhago, opende de bijeenkomst. Toen spraken op du verschillende spreekgestoelten: Ds. B. Baljon, llerv. pred. te Halfweg, over „Het godsdien stige heidendom"; Ds. T. Doovon- dans, Herv. pred. te Amsterdam, over „Te veel zegen?"; de heer J. Fortgens, zendeling op llalmaheira, over „De Zending op Halmaheira"; Dr. J. G. Geelkerken, Ger. pred. to Kpo, over „Do Evangelisatie der wereld In dit geslacht"; Ds. G. Koning, llerv. pred. te Kokhuizen, over „Genadetijden"; de hoor F. W. A. Korf!, zendeling onder 1 Israël lo Amsterdam, over „Israël en hot Evangelie"; Ds. J. II. Woltcrs, Herv. pred. te Heemstede, over „Ont goocheling Aanbidding". Tusschen de toespraken zongen da aanwezigen liederen, die door het Christ. Fanfarecorps „Nut en genoo- gen", te Edam en „Halleluja", te Mon nikendam, begeleid werden. Ds. G. Posthumus Meijus, Herv. pied. te Zandvoort, zou de slotrede uitspreken. Het stoomschip „Poolster", liggend voor de steigers van de Papierfabriek, heeft een deel van zijn deklast verlo ren en is omgekanteld. IJMUTDEN. Aanvaring. De sloomloodsboot no. 6 is met het binnenkomende Engelschc stoomschip „Juno" in aanvaring geweest, waar bij de loodsboot averij bekwam. De schade zal, na binnenkomst der boot, nader onderzocht worden. INGEZONDEN Tan iiigpxonden stokken, geplantat of niut geplaaisi, wordt da kopis don inzc-ndor niet UniRgegevcn. Voor deu inhoud deser rubriek stelt do Radaolia zich niet aansprakelijk. Aan de redactie van llaarl. Dagblad, alhier. Mijne Hecren I Wilt zoo goed zijn, om onderstaand ingezonden stuk in uw veelgelezen blad tc plaatsen. Bij voorbaat onzen welgcmcenden dank. HELPT ONS STEUNEN t Nogmaals plaatsen wij dit als hoofd van ons stuk, om U, geachte lezers van dit blad, tï herinneren, aan ons vorig artikel, (zie het blad van 5 Au gustus j!.), dat ging over de Wed. II. B. I-Iooning—Bouckaert, wier echt genoot zoo treurig (door verdrinking, om het leven kwam. De door ons, aan het College van Burgemeester cn Wet houders van Haarlem, gevraagde vergunning, om bij de ingezetenen van Haarlem te doen circuleeren eenj intoekenlijst, welks bedragen, waar voor wordt ingeteekend. ten goede ko men aan de Wed. Hoonine—Bou ckaert en haar 8 zéér jeugdige kinde ren, is door dit College toegestaan. Dus kunnen wij met ons werk be ginnen. Geachte ingezetenen van Haarlem Aan U de taak, om ons moeilijk en omvangrijk werk succesvol te doen slagen aan U de taak één uwer ine demenschcn te helpen verlossen nit een méér dan treurigen toestand. Van onzen kant wordt niets onbe proefd gelaten zorgt ook, dat gij in deze doet, wot. gij kunt. Bedenkt, dat gij liier een edel" doel helpt Invorde ren. Geregeld zal in de plaatselijke bladen worden vermeld ,wat er voor ons doel wordt ortvangen. Nogmaals willen wij U herinneren, dat door on- j derstaanden, leden van het Comité, gaarne allo gevvecschte inlichtingen worden verstrekt. Uwen steun tege moet ziende, hoogachtend W. DE GEEST, Yoorz., Nieuwe Gracht 84. Mej. G. v. d. MOLEiN, Gommissa- resse, p. a. den hoer MER ENS, Bloemliofstraat 3. K. BUGTEL, Secrtaris-Pennlngm. Amsterdamsche Vaart 4 (voorbij de Oosterstraat). Telegrammen DE CRISIS IN TURKIJE. KONSTAN11NOPEL. 20 Aug. (Reu ter.) Do Porte heeft de regeering van Montenegro verzocht liaar troepen uit Berana terug te roepen. De mogendheden hebben een aan sporing in der.zeifden geest tot Sa re geering te Cettinje gericht. KONSTANTINOPEL, 20 Aug. (Reu ter.) Do Porie zond een nota naar Cettinje, waarin gezegd wordt, dat dc mededeeling, dal geen Montenogrijn- sche soldaten aan de gevechten aan de grens hadden deelgenomen, on juist is, daar da aanvallers werden aangevoerd door Montenegrijnscho of ficieren. Er is schending van grondge bied voorgekomen. „Wij hebben krachtige maatregelen genomen", zegt de nota verder, „en aanvaarden mot du verantwoordelijkheid voor wat ge beuren zal, zoo de Monlenegrijnen niet worden teruggeroepen." DE FRANSCKEN IN MAROKKO. TANGER, 21 Aug. (Reuter.) Uit Fez wordt gemold, dat de kolonne-Pcin, te El Ayoum gekampeerd, Zaterdagmor gen door een afdceling Fcchtalu's is aangevallen. De aanvallers wérden echter met zware verliezen afgeslagen Aan Fr&nsche zijde werd een Senega- lees gedood, twee gewond. OPSTAND IN NICARAGUA. NEW-YORK, 21 Aug. (Reuter.) Vol gens oen telegram uit Managua van ES dezer is het geheele garnizoen van 500 Nicaraguaansche soldaten, in het stadje Leon ten noorden van Mana gua in den nacht van 17 op 18 Augus tus, op 70 man na, vermoord door de opstandelingen. (übld) Burgerlijke Stand HAARLEM. ONDERTROUWD Aug. 21. J. v. d. Heuvel en J. C. Tit, M. J. van Egmond en G. Kooij, A. N. Ivoelemeijer eu F. Ruhlond, P. II. Janssen v. d. Voort en M. J. Slenders. N. Beun en N. Pik, P. v. Ophem en K. Borsjo, G. Liedrneijèr en M. G. Gijs- bers, H. C. de Zwart en II. C. den Bezemer, II. Eerhart en M. v. d. llei- dén. GETROUWD Aug. 21. A. B. v. Worcum en II. C. Kors, P. J. Kok on A. Keesman, II. D. Claus en C. F. J. Kampe, M. Wossg- lirig en C. E. Martin, P. v. lieer den en C. A. Groene woud, B. Roemers en 11. de Bruin, J. H. van Kuijeren en E. M. Swart, J. Liglenberg en E. W. Wallbrink, W. v. d. Pligt en C. Breerns D. Goosens en A. Lina, G. A. Koopcn 5n M. F. v. Tongeren, C. Niemöller er»*" Bos, II. Kuijper en F. van Ilezel, W. N. Harkmans en E. v. d. Klugt, F. x. Gozeüng en A. M. J. Hietbrink. BEVALLEN Aug. 19. C. M. de GraaffKraan, 20. G, G ruijs—Schermer, z. OVERLEDEN Aug. 20. C. J. Men sing, 84 J.Wil- helmin o,park, P. Hoogland, 76 J., M. van Heemskerkstr., J. v. Emmon—Da Vries, 51 j., KI. Houtstr. AmsterdamschB Bears. Openingskoersen van 21 Augustus 1912, LABOUCHKHK Un.. Co's BANK. STA ATSFON DSENM ARKT. 2 1/2 Ccrtific. N. W. S. 65. ZUID-AM ERIK A ANSCHE STAATS FONDSEN. C. Peru 1011/16, Pref. Peru 47 1/2. TA BA KSAA N DEELEN. Dêii Maatschappij 588. RUBBER-A AN DEELEN. Vas». PETROLEUM-AANDEELEN. Ongeanimeerd. Koninklijke Petr. 508—9, Dordtsch, Olie 163 1/2-64, Moeara Enim 215 1/2. Geconsolideerde 262 1/25, Sumutru Palembang 18788, Orion 120 1/2, lo tern. Rum. Petr. 164. M1JNA.ANDEELEN. Ketahoens 32, Cultuur Vorstenlnn. den 1551/2—561/2, Winstbew. 1351/2, Redjang l/jl>ong 250, Great Cobai 911/27/8, Ned. Ind. Handelsbank 214, IIulo en Leather 27 3/8. De AMERIK. MARKT opende prijs houdend: Atohison Topeka 110, Denver 23, Erie 37 3/16, Kansas 28, Preferente 61 7/8-62 1/8, Missouri 29 5/8, Onta rio 37, Rock Island 27 1/4, Southern Rails 31 1/2, Union Pacific 172, C. Wabash, 5, Steel 74 3/16, Carren GO 5/8, C. Marine's 5 1/2, Preferente 20 1/8, Amalgamated 87 1/4—1/2, C. Ci gars 58, Anglo 27, Boncis 66 1/2, Com. Can. 40 3/4, Com. Stand Milling 31, Pref. idem 65, Pittsburg Coal 25 1/4, 2e pref. Mex. 31 3/8. Marktnieuws Ilaarlem, 21 Aug. 1912. Veemarkt N. Kalveren. Aangevoerd on verk. 9 St., 18f 12. Schapen. Aar gevoerd 16 st., verk. 12; St.. 21—/ 15. Bicgen. Aangevoerd 3 St., verk. 1 st 13. Paarden. Aangevoerd 1 st. 400ste Staatsloterij. 3e Klasse. 3e Lijst. TREKKING VAN 21 AUGUSTUS 1912. Hooge prijezn No. 17729 1500. No. 13874 1 4408 en 17288 ieder f1000. No. 19436 200. No 10231 14807 14873 15102 18043 en 19203 ieder 100. Prijzen van /45. 88 2985 5581 8933 11580 15091 18348 92 3023 5587 8951 11609 15123 18420 121 3052 5612 8984 11685 15158 18449 267 3082 5638 9000 11822 15216 18502 376 3129 5718 9018 11869 15305 18522 457 3151 5746 9021 11872 15329 18579 495 3187 5763 9055 11908 15340 18609 504 3201 5767 9127 11975 15355 18633 523 3204 5772 9136 12066 15392 18684 532 3223 5865 9141 12153 15406 18787 546 3316 5937 9209 12156 15432 18809 657 3338 6015 9253 12191 15520 18872 605 3485 6182 9260 12206 15626 18909 646 3491 6227 9261 12250 15670 18932 674 3578 6269 9296 12297 15898 19002 843 3584 6272 9350 12380 15903 19112 899 3605 6289 9405 12463 15919 19136 904 3607 6295 9463 12466 16031 19228 913 3651 6306 9485 12480 16064 19257 960 3692 6331 9492 12599 16069 19284 966 3745 6433 9494 12652 16079 151304 984 3748 6445 9508 12653 16124 19320 1002 3818 6464 9513 12698 16135 19322 1011 3622 6500 9551 12749 16145 19368 1104 3831 0575 9571 12773 16151 19107 1148 3842 6665 9635 12791 16183 19426 1234 3846 6708 9673 12826 16185 19456 1247 3865 6842 9695 12835 16197 1 '538 1271 3973 6886 9699 13051 16308 1 '631 1307 3985 6914 9718 13063 16313 1 "rtl 1311 3997 6950 9801 13114 16372 1:1716 1322 4006 £985 9839 13153 16376 19776 1353 4011 7008 9859 13228 16411 19782 1437 4024 7199 9874 13334 16464 19795 1505 4075 7287 9886 13368 16419 19861 1685 4097 7316 9922 13433 16522 19866 1710 4130 7370 9928 13452 16568 19871 1749 4264 73S0 9929 13510 16595 19873 1-812 4428 7429 9966 13513 16794 19889 1823 4454 7434 9971 13545 16891 19893 1849 4456 7502 9979 13559 16906 19931 1679 4500 7513 10017 13560 16969 19933 1958 4548 7531 10170 13577 17089 19943 1958 4557 7535 10339 13582 17116 19963 1969 4596 7571 10395 13631 17152 20110 2018 4623 7059 10403 13710 17312 20217 2032 4653 7735 10486 1S721 17442 20239 2085 4734 7817 10503 13733 17482 20259 2045 4816 7883 10533 13745 17554 20267 2057 4829 7988 10581 13846 17582 20293 2076 4879 8000 10614 13975 17617 20333 2094 4893 8035 10628 13988 17051 20409 2093 4968 8124 10649 14122 17681 20411 2123 4972 8160 10658 14133 17687 20448 2155 4991 8373 10719 14162 17772 20458 2171 5042 8407 10752 14178 17775 20164 2172 5045 8415 10758 14197 17802 20477 2245 5075 8425 10812 14215 17825 20619 2307 5089 8523 10893 14305 17829 20659 2338 5109 8530 10896 14404 17851 20740 2396 5123 8578 10929 14411 17923 20781 2513 5140 8700 10979 14424 18000 20S03 2557 5236 8701 11013 14426 18014 20897 2691 5284 8703 11170 14444 18070 20916 2717 5296 8741 11173 14582 18082 20934 2756 5336 8745 11177 14589 18110 20988 2807 5358 8754 11244 14619 18142 2868 5363 8761 11257 14674 18169 2874 5388 8765 11271 14726 18197 2903 5554 8801 11397 14761 18305 2972 5572 8S63 11534 14962 18337 3c Klasse 2e Lijst 8504 moet zijn 8521. Sport en Wedstrijden VOETBAL. DE WESTELIJKE EERSTEKLASSERS. De Spoi tkr. schrijft Hetzelfde 10-tal van verleden jaat zullen wij weder in het veld zien ver schijnen. Bekende gezichten «lus cn historisch gewerden ontmoetingen in het vooruitzicht Sparta heeft woet een oud-V. U. CL'er gevangen al-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 2