DAGBLAD. TWEEDE BLAD. WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1912 Van onzen Reizenden Redacteur ilOE ONZE REGEERING DE VEE ZIEKTEN IIELPT BESTRIJDEN. In een kamertje op een bovenver dieping in de Vinkendwarsstraat zat ik te wachten. Langs de wanden van het vertrekje trokken de portretten van Ellas Met- schnikoff, Charles Darwin. Robert Koen, Vun 't Hoff, Hugo de Vries en anderen heroën der wetenschap de aandacht. Wie do kaart van Rotterdam kent, weerhoudt een glimlach niet als hij de namen dezer eminente geleerden ge combineerd hoort met een bovenka- piertje in die typische grootestads- olksbuurt van 't RoUerdfimsche „Noorden". Als je uit de ven sters naar buiten keek, was je ■ineens alle gedachten aan wetenschap kwijt. Op ile, stoep beneden aan de kazerne-achligc panden, morsige kin deren, hier-cn-daar spelend onder 't maar tijdelijk-waakzame oog van buurpiaat-houdende juffrouwen. In derdaad geen buurtjes voor proffen van ~t gehalte, als ik opnoemde. Maar Dr. J. Poels. die hier in 1904 begon de Rïjksseruniinrichting te ves tigen, was er door allerlei omstandig heden toe gebracht om hier zijn ar beid te beginnen. Trouwens verder San de gedachte aan do tegenstelling san den aard van dit instituut en het gemoedelijk buurtje, gaat do anta- gonie van do Rijksseruminrichting ten opzichte barer omgeving, niet. Ik zou hel mij dan ook kunnen inden ken, dat de omgeving grootere bezwa ren heeft tegen deze wetenschappelij ke instelling, dan die in omgekeerde richting kunnen gelden. Want onder het kamertje, waar ik zat te wach ten, waren paardenstallen en daar naast weer andere stallen en verder op ook, in de andere straten, hier in do buurt eveneens. En de nabuur schap van ruim honderd paarden, om van andere dieren nu maar te zwij gen, lijkt mij niet zoo bijzonder ver kieslijk. Er zijn nu gemiddeld 120 paarden, voortdurend in deze seruminrchting, vertelde Dr. J. Poels, de directeur, mij. later in zijn laboratorium, toen hi| me overal in het instituut bad rondgeleid. Die paarden heeft men •■oodig voor do bereiding van de sera, die gratis aan de landbouwers en vee houders worden verstrekt, om bij hun z;cke paarden te doen inspuiten. Ook veor andere dieren worden deze ziekte-bes trij ding sstoff en k laarge- ir.aakt. En niet alleen voor dieren. Wanneer een boer merkt, dat er iets aan zn kaas, of aan andere zui velproducten mankeert, dan zendt hij monsters naar Rotterdam. Daar zoekt men de oorzaken op en geeft raad, boe men in 't vervolg herhaling van T opgemerkte euvel Kan voorkomen. Dr. Poels wees me in het, laborato rium voor deze zaken een afbeelding van een 'opengesneden kaas luct blau we plekken. Zoo krijgen we ze soms vai\ de boercii, wees de Directeur mij. llicr in 't laboratorium vinden we in zulk een geval dan, dat de kaas bereid is met pas met lood- houdénde stoffen geverfde gereed schappen. Dan kan zich in de kaas zwavcllood vormen, dut deze blauwe kleur veroorzaakt Of iets anders: de kaas is vol gaten, vertoont eer. sponsachtig weefsel. Die openin gen worden veroorzaakt door de melk zuurbacteriën. YV e geven dan aan, lioe men dat voorkomen moet 011 ver strekken de geneesmiddelen daarvoor. Hoe dankbaar de boeren dan zijn, zei Dr. Poels, kunt u wel nagaan, als ik u vertel, dut zoo'n rnuu van de kaas, waar hij anders 50 voor maak te, door dit gebrek maar 30 kreeg. Als hij dan weer z'n ouden prijs ont vangt is hij natuurlijk erg blij, dat we hein geholpen nebben. Zoo gaat het ook met hoereu, wier melk, bv. ooor Uierontstekingen van liet vee, ondeug delijk woidt. Lu al die dingen doel du Rijks-instituut giatis. Daarmee zijn we eemg in Europa. Want waar men elders van deze inrichtingen beeft, laat men de rnenschcn betalen. liet hoofddoel van de Rijks-Serum- inriehting, aldus legde de Directeur mij uit, is om de nieuwere gegevens voornamelijk met betrekking tot infec tieziekten tier dieren, rechtstreeks dienstbaar te maken aan den land bouw. In do laatste 25 jaren is onze keunis van de oorzaken en het ont staan van vele ziekten van het vee en ook van vogels en konijnen, belang rijk toegenomen, zoodat de onderken ning in vele gevallen met veel meer zekerheid kan geschieden, terwijl de bestrijding nu plaats heeft, althans voor sommige ziekten, volgens geheel nieuwe methoden. Daartoo worden in liet instituut bactéorologiscbe, biologische en schei kundige onderzoekingen verricht en van het resultaat er van aan den be trokkene rapport uitgebracht. Heel dikwijls reizen onze ambtenaren naar do hoeven too, om geconstateerde ge vallen te bespreken en een onderzoek ter plaatse in te stellen. De vraag lag voor de hand, of de veeartsen wel erg met deze instelling ingenomen zijn. Beschouwen zij u niet als 'n concurrent vroeg ik Dr. Poels. Neen, zei da Directeur, meestal gaat het verzoek om raad via den veearts. Dezen zijn juist onze Soruniinrichting zeer genegen, oirdat zij niet over de gelegenheid beschikken, om dergelij ke onderzoekingen in te stellen op bacteriologisch, scheikundig en biolo gisch gebied en meestal ook niet inge richt er voor zijn sera te bereiden. In de kasten staan de keurig ge- etiketteewle fleschjes, dio het groot getal verschillende serums bevatten. De bacillen daarvoor benoodigd, wor den gekweekt In bouillon. Verleden jaar is niet minder dan 1200Ü K.G. van dit vleeschnat bereid. Daarvoor was voor ƒ25011 vleesch noudig. De ge kweekte entstof wordt bij de dieren in den hals ingespoten. Do bacillen vermenigvuldigen zich in het bloed. Na den bepaalden tijd wordt het bloed weer afgetapt en dit levert het serum. De paarden, dlö gebruikt worden voor de inspuitingen /zijn de zg. reforrn- paarden van het leger. Maar ook an- 'deie diereu heeft men er vooi op een weiland aan den Bergweg heeft men stallen vooi 200 graote dieren en voor GO varkens. Als men zoo eens de kasten langs j loopt, waar de entstoffen en serums I bewaard worelen, dan leest men de namen san een heele reeks ziekten, waarvoor iiier het geneesmiddel voor handen is besmettelijke longontste king, goedaardige droes, reciilstijvig- hesd, ulIe ziekten van paarden milt vuur l»j paarden, rundvee, schapen en varkens, houtvuur bij runderen, mond- en klauwzeer, witte diarrhee bij kalveren, longontsteking, even eens bij kalveren, verwerping van kalveren, nierziekten, vlekziekten en longontsteking bij varkens, varkens- 1 pest, vogelcholera, enz. Dr. Poels dicteerde mij een int-eres- sant lijstje" cijfers, waaruit blijkt, wel- ko groote verplichtingen de landbou wer aan de Rijks-Scruminricliting heeft en waaruit de lezer tevens zien j kan, hoe de werkzaamheid van dit instituut toeneemt. In het eerste jaar van haar be- j staan dan, bereidde de inrichting sera en entstoffen voor 40.000 dieren in het 2de jaar voor 100.000; in het derde jaar voor 200.000; in het 4de voor 225 (100 in 't vijfde en zesde elk voor 300.000: in het 7de Jaar voor 325 000 dieren en in het 8ste zelfs voor 450.000 dieren. Wanneer men nu eens gaat uitrekenen, hoeveel geld de gratis verstrekking van deze reus achtige hoeveelheid serum den Ne derlandsehen boer heeft kunnen doen sparen, dan komt men alleen voor 't laatste jaar tot een bedrag van ƒ468.142. In acht jaren tijd heeft het instituut den landbouwstand een voordeeltje bezorgd, dat wel op ander half millioen gulden te schatten valt. En dan moet inen ook nog in reke ning bréngen hoeveel uitgespaard wordt, doordat allerlei indirecte maatregelen overbodig worden. Bij varkenspest bijvoorbeeld, zou een ontsmetting van de hokken op ruime schaal wel een anderhalve ton vorde ren, die nu door tijdige inenting der dieren overbodig wordt. Doze var kenspest is een ziekte, dio in ons land veel voorkomt en dan ontzaglijke schade aanricht. In den laatsten tijd wendt het instituut een serum tegen deze ziekte aan, die volgens geheel nieuwe methode bereid wordt. Om de verschillende nieuwe metho den van ziektebestrijding na te gaan, is het noodig, dat dit geschiedt op de plaats, waar de zieke dieren z:jn. Voor dit deel van haar taak be schikt de inrichting over een ambu lant veearts, die zijn verblijfplaats voortdurend verandert, naarmate de ziektegevallen, waarvan hij de gene zing door nieuwe methoden wil" na gaan, dit vercischen. Behalve de straks genoemde ziek ten, houdt de Serum-inrichtingzich in do laatste jaren bezig met de ziek ten, die bij vogels, bijen, konijnen en visschen voorkomen. Ook in dit op zicht werkt het instituut in hooge mate ter bevordering van de welvaart van den landbouw. Hiermee is zijn taak echter nog niet geheel omschreven. Het mclkonderzoek neemt cok een belangrijk deel der werkzaamheden in. In den laatsten tijd is daar ook bij gekomen het wateronderzoek. Wie meent, dat z'n drinkwater of ander water niet deugt, kan het in de Vin kendwarsstraat te Rotterdam laten onderzoeken. Dit onderzoek geldt dus niet alleen den landbouw, iedereen kan daarmee zijn voordeel doen. Dit betreft ook het middel ter verdelging van muizen en ratten. Tegen dit ongedierte, dat niet alleen den landbouwer veel schade doet, maar ook door het overbrengen van verschillende besmettelijke ziekten, hot algemeen bedreigt, heeft de Rijks- seruminriohting op krachtige wijze den strijd aangebonden. Er wordt hiertoe een serum hemd, dat bij de muizen en ratten eftn besmettelijke maag- en darmcatarbh teweeg brengt, waaraan zij sterven niet alleen, dooh die ook de oorzaak is, dat de doodo dieren de levende besmetten, al is die besmetting niet zoo heel aanstekelijk Dit puiko middeltje wordt hier in het instituut aan witto muizen toege diend. De gestorven dieren worden door hun soorlgenooten opgegeten. Dat is juist de bedoeling van de toediening van liet gif, want daardoor wordt het serum, dat uit het bloed vau de laat sten wordt afgetapt veel sterker liet probate middel, dat odk weer aan iedereen gratis verstrekt wordt, geniet al een goedo reputatie. Hon derden flessoben worden verzonden. In den tijd van mijn bezoek aan de inrichting waren b.v. naar Friezen veen alleen 200 fletschen verzonden. Aan Dr. Poels heb ik gevraagd, of dit gif niet schadelijk was voor men skien, omdat bet wel voorkomt, dat kinderen dergelijke muizen- eri ratten- middehjes opeten. Do directeur gaf als z'n moening te kennen, dat 'het middel met heel seiia- delijk is. Wel moet men oppassen, dat de kinderen liet met de stof gedrenkte voedsel niet opeten. Dut was wel eens een enkele maal voorgekomen en dan hadden de kandoren er een lichte maagaandoening door gekregen, die echter spoedig weer gonezetn was. Na 't geen ik over de Rijksserum- inriohting verteld heb, zal men kun nen begrijpen, dat het werk van Dr Poels en zijn 50 medewerkers in het instituut zeer wordt gewaardeerd, j ook door de wetenschap. Een groot aantal veeartsen heeft hier gestudeerd en slof verzameld voor proefschriften en andere verhan delingen. Ook de buitenlnndsche vee artsen ijkumdiigo wereld, stelt zeer veel belang in dit instituut.Wat blijkt uat <le talrijke bezoeken uat alle deelen van de wereld. Ous Land bezit dan ook in de Rijks- 6eruminriehti ng, diie door haar prac tise! ie werkzaamheid voornamelijk iu het belang van den landbouw werkt, een instelling die eenig in do wereld mag genoemd worden. JAC. C. M. Jr. sproken. Men vermoedt, dat hij mede- deelingen van do Italiaanfiche regee ring, den vrede betreffend, over brengt. De vali, die na afloop van zijn zen ding naar Italië zul terugkeeren, heeft een lang onderhoud gehad met den grootvizier. Iu officieele Turksche kringen wordt het bericht" Bevestigd, dat een Ituliaunsche vloot voer de Dardanel- lcn ligt. Men vreest voor een nieuwen aanval. Enkele schepen kruisen voor den ing.mg van de Golf van Smyrna. fêïsstenfendsch Overzicht De oorlog tusscöen Italië en Turkije In aansluiting op het bericht uit. Konstóntinopel, dat de officieuse vre desonderhandelingen in Zwitserland hervat zijn, wordt verzekerd, dat de reis" van den Ottomaanse hen troon opvolger Y oussouf Izeddine naar Zwitserland met een en ander in ver band staat. Men moet in de Turksche hoofd stad zeer optimistisch gestemd zijn ten opzichte van het welslagen der besprekingen. Een journalist vernam van een Russisch diplomaat, dat de vrede on getwijfeld tot stand zou komen door bemiddeling van Rusland. Uit Weeneu wordt nog geseind Ernstige besprekingen tusschon Ita- liaansche en Turksche onderhande laars zullen spoedig in Zwitserland opnieuw plaats vinden, en, naar hier in diplomatieke kringen beslist ver klaard wordt, zullen deze onderhan delingen zeer spoedig tot bevredigen de resultaten Leiden.' In verband roet dit bericht is mis schien van beteckenis, dat de vali van Rhodes, die als krijgsgevangene in Italië vertoefde, to Konstantinopcl aangekomen is. Zijn aankomst wordt in de Turksche hoofdstad veel be- Uit Albanië Een telegram uit Ueskjoeb meldt, dat een overeenstemming is tot stand gekomen tusschon do vertegenwoor digers der Turksche rogeering en de Allnmiërs, die nu naar hun haardste den beginnen terug' te koeren. Rustig is het evenwel nog niet. To l'eskjoeb heerscht nog 'steeds een paniek. De bazar is gesloten Er komt tegenspraak van het be richt, dat de Albaneezen Koprulu zijn binnengetrokken. L>e Turksche overheid heeft het ul timatum voor den terugtocht der Al baneezen met een dag verlengd. liet consulaire corps zond een ge meenschappelijke nota aan de Turk sche regeering, waarin het mededce- inig verzoekt van de maatregelen, die genomen zullen worden tot bescher ming van de buitenlanders. De correspondent von do K ci 1 n. Zeil. to Ueskjoeb geeft de volgende schets van den toestand aldaar „Het is zeven uur 's morgens Do trein voor Mitrowitza staat gereed. Rij het warme weder Is liet geen ge noegen, in een bedompte» waggon te zitten on de Albaneezen klauteren or dus bóvenop. Zij hebben daar een frisch zitje on een heerlijk uitzicht. En het reizen is goedkoop. Komt de conducteur om het biljet, dan zegt de reiziger eenvoudig „het spijt mij speelt achteloos met den trekker van gijn geweer en de conducteur weet wat hém te wachten staat, als hij mocht aanhouden. Eiken middag te gen den tijd, dat eon nieuwe' bezen ding Albaneezen aankomt, verdrin gen zich duizenden bij den trein, om do nieuwe gasten to zieli Hoe nicer gasten er komen, hoe liever het den leiders is, want die massa maakt in druk o>p de Turksche regeering, maar de groote moeilijkheid is al die men- ttiicn uit de bergen onder dak te brengen. Voor hun voeding te zorgen gaat gemakkelijker. Geld is er nog genoeg in de 9tad. Van ieder wordt namelijk eon bepaalde bijdrage ge vorderd, en die moet dadelijk betaald worden, of men krijgt ernstige onaan genaamheden. Dat beeft een bankier hier tor stedo ondervonden. Do man zelf vertoef do ln do Servische badplaats Wronska Ban ja en zijn zoon leidde do zaken. Op zekeren dag krijgt deze bezoek van een vertegenwoordiger der op standelingen, dio 15 pond sterling van hem eischt, zijnde het gedeelte, dat hij te betalen bad van de 250 pond, waarvoor de gemeente aangeslagen was. De jonge man verklaart eerst zijn 1 vader te moeten schrijven; daarop kan echter Diet gewacht worden, want de Albaneezen hebben honger. Aan het Albaneesche comité wordt, dus kennis gegeven van de weigering Dit ontbiedt den Jongen bankier. Hij verschijnt echter niet. Nu halen vier gewapende Arnauteu hem uit zijne, woning en 'brengen hem naar hot co mité, dat onmiddellijk met het ver boor begint. „Waarom betaalt gij de 15 poud Sterling met „Mijn vader „Halt 1 50 pond 1"' „Maar...." „Stil, 10U pond 1" En de anno begrijpt, dat het beste maar is te betalen. Hij snelt naar huis, haalt 50 pond en belooft, den volgenden dug do rest te betalen. En dat hij het ook doen zal, daar valt niet aan te twijfelen. De belastingen komen zoodoende veel beter binnen, dan toen de re- geering zo ir.de. Maar bet is dezé niet geraden, later bét door de Albaneezen gegeven voorbeeld op henzelven toe to passen, want dut zouden zij zeer kwalijk nemen. Immers, wanneer twee hetzelfde doen is bet nog niet hetzelfde. Den buitenlanders is tot dusverre nog niots in den weg gelegd en dat bewijst, dat de leiders limine mannen goed onder discipline hebben. Men kan or echter zeker van zijn, dat deze zich onmiddellijk aan die tucht zul len onttrekken, zoodra de verpleging te wenschen begint over te laten. Binnenkort zullen er 20.000 Albanee- sclie gaston in do stad zijn en dan zal er geen geld en geen provisie meer genoeg zijn en beginnen vermoedelijk diefstal, roof en plundering. En dat zal dan in de eerste plaats aan de Turksche rogeering te wijten zijn, want deze lieeft niets gedaan, om het binnendringen dor Albaneezen te beletten en Is dus verantwoordelijk voor de gevolgen van haar werkloos heid." Tusscten TnrkUe en Montenegro In een mooting te Cettinjo werd ge protesteerd tegen de Turksche wreed heden te Beran.i, en een motie aan genomen, waarin gevraagd wordt, dat do regeering den oorlog verklaren zal aan Turkije. De oorlogszuchtlgö opwinding neemt dagelijks toe onder het volk in Montenegro. Volgens eon telegram is de Turksch- Montenegrijnscho grensplaats Bera- na volkomen ingesloten door Monte- negi ijnschc troepen, die voortdurend aanvallen doen op de stad en do ver sterkingen. In do stad is de staat van beleg af gekondigd. De generaal Ibruhim Pasja hoeft do Turksche reservisten van Ipek e:i Djakowa ouder de wapens geroepen. Deze reservisten zullen, als zij aan het bevel gehoor geven, naar Berana gezonden worden. De Turksche ministerraad hoeft op zijn protest tegen het gebeurde te Be rana uit Cettinjo (en antwoord ge kregen, dat do Montenegrijnen, die den aanval hebben gedaan, niet be- j liooreu tut de geregelde troepen. Tur kije heeft hierop den gezanten ver zocht, de aandacht hunner regeerin- gen te vestigen op de houding van Montenegro, ton einde ernstige ver wikkelingen te vermijden. Revolutionairs woelingen In Rusland. Uit Petersburg werd geseind In Kroonstad w orden door de com mandanten van de vesting, in ver band met den staat van beleg, enkele dagen geleden afgekondigd, scherpe maatregelen genomen tegen de revo lutionaire beweging onder de troe pen. De verloven worden sterk be perkt. 's Nachts moeten de manschap pen in de kazerne blijven. Het bezoek aan herbergen en theehuizen is vol komen verboden. Met heL onderzoek naar de politieke gezindwid van do manschappon is belast de ciiuf van de gendarmerie in Kroonstad. De com mandanten van alle troepen hebben opdracht gekregen, zich te richten naar zijn bevelen. Om den Sultanstroon ln Marokko Volgens de berichten uit 'langer toonde de inlamdsche bevolking van de stad do eerste dagen een zekere vijandschap ten opzichte van den op volger van Moulay Hafid. Uok in de Spaaneche zóne was een strooming merkbaar, om Moulay Youssoef niet te erkennen. Thans schijnt hierin verbetering te komen ook uit andere streken van Marokko komen berichten, die er op wijzen, dat de sultansveraiideririg waarschijnlijk geen aanleiding zal geven tot ernstige troebelen. Te Fez heeft de plechtige proclama tie plaats gehad in tegenwoordigheid van talrijke oulema's en notabelen, zonder dut iets bijzonders voorviel. Generaal Gouraud had trouwens de noodige militaire maatregelen geno men, voor het geval er onlusten mochten uitbreken. Ook te Larrasj en Mogador is alles rustig gebleven; het oorlogsschip „Du Chayla ligt op de reede van Moga dor om de stad in bedwang to hou den. Uit Safi, Mequïnez en Marrakesj zijn nog geen berichten ingekomen. Zooals wij reeds meldden, vreest men, vooral in de laatste stad, voor ernstige incidenten. Op het Spaansch© ministerie van buitenlaudsche zaken is uit Tanger het bericht ontvangen, dat de roghi (pretendent) El Ileiba Marake^j is binnengerukt. Men verzekert te Parijs, dat do ge publiceerde medcdeelingen over hel ontwerp-tractaat tusschen Frankrijk en Spanje voorbarig zijn. De onder handelingen hebben vrij wel stil ge staan tijdens de reis van minister Poincarê, zij zullen na zijn terugkeer hervat worden. Enkele quaestios. die reeds geregeld heetten, zijn nog in be» spreking. Onze Lachlioek De tijden zijn moeilijk, lieveling, zei een man tot zijn wederhelft, en ik heb allo mocito het hoofd boven wa ter te houden. Je zou jo hoofd gemakkelijk bo ven water kunnen bonden als jo het maar niet zoo dikwijls boven het bier hield, antwoordde zijne eega. Dokter Slaapt uw vrouw goed? Echtgenoot: Dat hangt er vu» af. Ze kan zoo vreedzaam als een lam slapen, terwijl ik uren op en neer loop in de kamer met onze schreeu wende kleine, maar als ik laat thuis kom en op m'n kousen de trap opga, wordt ze al wakker en toont geen toe ken van slaperigheid meer. Patiënt: Dr. M., dio do stad vér- laten heeft, was van moening dat mijn kwaal van ernstigen aard is... Nieuwe arts: Ach, mijn waarde, aan wat liij u gezegd heeft, moet u geen waarde hechten. Patiënt: Zoo... maar hij heeft me u aanbevolen! - WILLIAM BOOTH, f William Booth, de stichter van het Léger des Heils, is gisteravond te Lon den overleden. Met hem gaat een veelbcteekenend an heen. Hij werd den lOden April 1829 te Nottingham geboren, en ia opgeleid tot prediker door een parti culier godsdienstonderwijzer. Hij begon terstond te Nottingham aan de prediking in de open lucht. Iu 1852 trad hij in geestelijken dienst. In 1861 legde hij zijn ambt bij de New Connection Church neer. üj> zijn rei zen door liet land kwam hij te Lon den, waar hem de ellende onder de bevolking van Oost Londen trof. Den 5den Juli 1865 ving bij zijn pogingen aan, om het lot van die bevolking te irbe teren. Eerst droegen deze pogingen den naam van Christelijke Zending, die zich in 1878 tot het Leger des Heils ontwikkelde, hetgeen tot een organi satie is gegroeid met vertakkingen in 54 landen en koloniën, met 20,000 of ficieren en onderofficieren. in verband hietinede heeft Booth een groot stelsel georganiseerd ten be hoeve van dc menscüen, die in den strijd om het bestaan zijn onderge gaan, van do hongerlijders, de zon daars en misdadigers. In 1910 had het Leger des Heils meer dan 900 instel lingen vau weldadigheid Meer dan 0 millioen maaltijden werden in één jaar verstrekt. Hij schreef ook. De inkomsten van zijn boeken en van de kranten waren steeds voor de kas van het Leger. De generaal moet genoegen hebben gevonden in reizen, ofschoon hij op reis even hard werkte als thuis. Vijf maal heeft hij Amerika en Canada be zocht, drie maal Australië en Zuid- Afrika, tweemaal Indiê, eenmaal Ja pan en verscheidene malen bijna alle landen van Europa. Zijn laatste be zoek aan Nedeiland was nog in het begin van dit jaar. Sedert het jaar 1855 was Booth ge huwd met Catherine Mumford (over leden in 1890), die hem in zijn werk trouw terzijde stond. In October 1905 werd hem door het bestüur der City te Londen het eereburgerschap ver leend. Zijn oudste zoon Bram well werd chef van den generalen staf, terwijl ook zijn overige zonen en dochters zich wijden aan zijn werk. Hoe krachtig stond generaal Booth daar nog drie jaren geleden in den Albert Hall te Londen, toen hij zijn S03ten geboortedag vierde en deputa ties uit alle landen der wereld hem in die zaal kwamen huldigen. Dat is feitelijk zijn laatste groote dag ge- eest Sedert is hij gaan sukkelen met zijn oogen, en hoewel aanvankelijk genezing werd verwacht en hij zelfs nog meer dun één buitenlandse Lie reis kon doen, de krachten begonnen hem toch blijkbaar te begeven. Operatie op operatie volgde te vergeefs en 't slot is geweest, dat de grijze werker het licht zijner oogen geheel moest missen en de nacht voor hem gekomen was. Doch ook toen nog kende hij geen rust, totdat het afnemen zijner krachten hein tot niets-doen dwong en thans is hij voorgoed heengegaan. Eens verguisd, heeft William Booth in de latere jaren zijns levens mogen weten, dat zijn zegenrijke arbeid be grepen is door de wereld en zijn werk werd gewaardeerd. Waar hij kwam, kwamen de machthebbenden van stad en land hem hooren en begroeten universiteiten hingen hem den eere toga oui de schouderen steden ver leenden hem het eere-burgerschap Feuilleton Het geheim van de Tower HUI. Lit het Engelsch, door WILSON BARRETT. 22) Hierdoor verrast, dwong hij, door stil tc staan, den man, hem te pas- seeren, tevens hem goed opnemende. En zelfs in het schemerdonker meende Justus hem altijd weer te zul len herkennen een groote, zware, bokserachtig uitziende woesteling. Een flink en stevig heer, peinsde Justus. Ik zou niet graag na donker alleen met.hem over straat gaan. Ik denk niet, dat ik direct naar huis ga. Hij is nu verdwenen, maar hij kan me vervolgd hebben. Ik zal eens kijken, of hij werkelijk weg is. Vastbesloten liep hij naar den hoek van de straal, waarlangs de reus was verdw enen. Er was laai .noch teekeo van hem te bespeuren zcover Justus bij liet lantaurr-licht kon zien en na een oogenblik gewacht te hebben, keerde hij om. Het was niets, zei hij. Louter ver beelding. De man vervolgde mij niet. In ieder geval nu niet, befiloot hij, terwijl hij zijn eigen stoep naderde, voorzichtig om zich been ziende. En in ieder geval kan ik vlug naar bin nen sluipen, zoodaWiij niet weet, wel ke deur de mijne is. Binnen een seconde had hij den knop gegrepen en was halverwege binnen. Toen eerst, toen het te laat was om terug te gaan, zag hij, dat een tweede mar: uit tegengestelde richting was genaderd, en hem kalm van de andere zijde van de straat aan keek. Welnu, er is niets aan te doen. Ik moet nu naar binnen gaan, dacht hij ,en hij sloot de deur. Eenmaal in zijn kamers, 6tak hij zijn pijp om en ging zitten, om nog maals het dagboek en do papieren te onderzoeken, die. hij den vorigen nacht onderzocht had. Hij was met deze taak nog niet lang bezig, toen plotseling de bel geluid werd en hij voetstappen in de gang hoorde. Justus spitste zijn ooren, want be zoekers, nooit zeer menigv uldig in dit rustige huis, waren al zeer zeldzaam op dit avonduur en iets zei hem, dat dit wat met hem te maken had. Zijn vermoeden werd bevestigd, toen een oogenblik later op de deur geklopt werd en Betje haar hoofd naar binnen stak. Een briefje voor u, mr. Wise, zei zij, een enveloppe in baar vuile vin gers houdende. Justus stond perplex. Een brief voor: hem Terwijl er geen twee mensehen in de wereld waren, die zijn adres wisten. Wie bracht het vroeg hij, den brief, dien do meid hein toestak, aan nemende, en er nieuwsgierig naar kij kende. Een man, antwoordde het meisje: vaag. Een donkero man. Hij wilde niet wachten, zei hij. Goed, dank je, zei Justus. Je kunt gaan. Hij opende den brief. „Geachte heer, (luidde het docu ment), ik veronderstel, dat u het met ui ij eens zult zijn, dat wij eenïge quaesties van wederzijdsch belang hebben en dat het tot ons beider voor deel zou zijn, als we deze eens rustig en uitvoerig konden bespreken. Ik wilde u wel vragen aan mijn huis te komen .doch vrees, dat u liever zoo ver niet zult gaan. Daartegenover ben ik ervan overtuigd, dat u ook begrijpt, dat, boe spoediger w ij elkaar ontmoe ten, hoe beter. Wilt u me daarom het genoegen doen, om tien uur met mij te soupeeren in hel Monico-restau- rant, dus ongeveer terzelfder tijd uls u dit ontvangt. U wachtende. Hoogachtend W. RIKE. Justus keek naar dc klok. Het was even na half tien. Alg hij nu vertrok zou hij goed op tijd zijn voor de ont moeting maar zou hij wel gaan Hij ging weer zitten, en dacht na met het briefje in zijn bond Het was zeker, dat mr. Rike den spijker op den kop had geslagen,'ver moedende, dat een tweede tocht naar St. John's ood niets uitw erken zou. Hij zou zichzelf daar niet vertrouwd hebben met het kleine mannetje niet de roode oogen, dat hij dien middag op zijn kantour had gezien maar aan het souper in Monico, bij de over vloedige verlichting, was dat iets an ders. En de zinsnede „tot ons beider voordeel" was te belangwekkend, al mocht het ook anders uitloopen. liet scheen Justus, dat hij toch wel eenigs- zins op den door hem ingeslagen weg vooruitkwam en hij had het volsto vertrouwen 111 zijn kunde, om den kleinen advocaat op zijn beurt te overbluffen. Ik werd vervolgd, dacht hij. En dus hierom. Hij moet eerst liet briefje geschreven en er daarna het adres bijgevoegd hebben, vervolgde hij, de enveloppe beschouwende. Hij was van plan mij op le jagen en hij deed het ook. Wel, het is geen dom oor, die mr. Rike, en ik geloof, dat ik eens moet gaan kijken, wat hij mij te vertellen heelt. E11 dus besloten, sloot hij het dag boek en de papieren in een lessenaar,flonkerde een mes boven zijn schou- nam hoed en jas, sloot de deur zorg- der. vuldig en verliet het huis. j Moord Help schreeuwde hij, en Hij had nog geen vijf en twintig me- het mes daalde, ter geloopcn, toen hij er zich plotse- Ontzet voelde hij een scherpe pijn ling van bewust, werd, vervolgd tel aan de zijde van den nek. Nog éen worden. Hij keek scherp 0111 zich heen j houw en ik ben er geweest, daclit hij en de duisternis doorborende, zag hijen hij worstelde woest, om vrij te dat ©en zware gestalte hein volgde- komen. Het is die reus van straks, dacht Toen, tot zijn verluchting, voelde hij hij, en verhaastte zijn stappen. Doch plotseling do klemmende armen los liet silhouet verhaastte zijn stappen ser worden en hoorde zijn eersten vij- ook. Dat is vreeselijk, dacht hij. Maar and een reeks vloeken uitstooten. een weinig verder ben ik in een druk-| Lamme kerel. Je hebt mij. in ke straat. Hij liep steeds harder, plaats hem gestokenschreeuwde de Maar, helaas zijn vervolger liep ook laatste, aan één arm rukkende, die harder en nu begon Justus te rennen, op éen of andere geheimzinnige wijze Zonder twijfel ware alles goed ge-aan den nek van Justus scheen vast- gaan, wanneer hij ook gelet had op' gemaakt en Justus zag, dat hij in zijn wat vóór hem gebeurde. Dit kon hij wilde worsteling den arm van den echter niet. Zijn geheelo gedachte 1 woesteling afgewend had en dat de concentreerde zich bij den reus, wiens' ander hem door den arm, die den nek voetstappen niettegenstaande, ul zijn vasthield, heen had gestoken. Dit on- pogen, hoe langer hoe dichterbij sche-i geval redde echter het leven van Jus- nen te komen en een oogenblik latertus, wunt de man met het mes deinsde was hij in de armen gerend van een een oogenblik verschrikt achteruit, tweeden man, dien hij tc laut op- zijn metgezel maakte zijn arm vrij. merkte. Deze sloegen den agent om het mid del en een oogenblik worstelde hij te vergeefs, om zich te bevrijden. en Justus, gek van angst, sprong tus schen lien door en rende de straat langs. Hij stopte niet, vóór hij Waterloo Toen was ook zijn vervolger aange- Station bereikt had en zakte neer op komen. Houd hem vast, Bill riep de laatste. Houd hem vast, terwijl ik hern de rest geef. En tot Justus' schrik een stoel in de wachtkamer, waar hij om een glas brandy hijgde, en pro beerde zijn verwarden geest te con ceit treeren.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5