thans geldende voldoet blijkbaar niet aan do eischen. Het Brongersma-fonds gaf 1074.13 uti en liet Ondersteuningsfonds van de II. B. S.-Handelsschool ƒ221.05. Gymnasium. De school begon in 1911 met 103 leerlingen, waarvan 31 meisjes; in September begonnen de lessen met 99 leerlingen, waaronder 28 meisjes. Stads-Bibliotheek, De hoer J. D. Rutgers van der Boeff vangt zijn verslag aldus aan De Stads-Bibliotheek, gevestigd op de bovenverdieping van liet Prinsen hof, blees ook in 1911 in bloeiemdên staat, voor zoover daarvan bij de tegenwoordige inrichting en behui zing sprake kan zijn. Herhaaldo ma len moest in vorige verslagen reeds gewaagd worden van te weinig plaatsruimte voor boekberging, van het ongerief van uitleenbureau en leeszaal in één vertrek, van de onge schiktheid der zolderverdieping do: vermelding dezer ongerievon blijven thans gaarne verzwegen, omdat er deugdelijke grond bestaat voor mijn al vroeger geuite meening, dat „eene oplossing aanstaande, een nieuwe toestand in de nadere toekomst op handen moet zijn". Ik doei hier op het voorstel van heeren Burgemeester en Wethouders tot instelling eener Raadscommissie, die tot taak zal heb ben te onderzoeken de mogelijkheid van do oprichting ocner openbare leeszaal. Bij dat onderzoek zal de waardevolle Stads-Bibliotheek moge lijk aanleiding kunnen geven tot het denkbeeld eener veelomvattende cen trale Bibliotheek en Leeszaal, die wat haar wetenschappelijke beteokcaxis aangaat, aireede een grooten voor sprong zou hebben op de reeds be staande openbare bibliotheken en leeszalen. Wat het toeval on het min ol meer systematisch verzamelen ge durende meer dan 3 eeuwen in de huidige Studs-Boekerij heeft samen gebracht, zal dan niet alleen beter tot wijder nut en bekendheid komen, het zal tevens, naar ik vertrouw, de ver plichting blijvend houden, om ter wil le van liet wetenschappelijk gebruik der bibliotheek, een open oog te héb- bon voor de behoeften en aanvullin gen in dién geest. Zoo kan nog altijd het droombeeld (waar ik in vorige verslagen wel op gezinspeeld heb) .eener groote veelzij dige Openbare Bibliotheek met lees- gn studiezalen mij, ais voor verwezen lijking vatbaar, blijven bekoren: een boekerij, waar de populaire weten schap haar materiaal verschaft, waar de vragen en de eischen van den dag van alle zijden doeltreffend bekeken kunnen, waar aan verlangen naat kennis-uitbreiding, aan ontspanning op voegzame wijze kan worden vol daan, ook indien wenschelijk, aan de begeerte tot voorlichtende dag- en cekbladlectuur, maar waar tevens de „musarum socios", en de „pia pec- tora" (die het opschrift uit vroeger eeuwen als de éénigo gewenschte bi bliotheekbezoekers aanwees) niet worden afgeschrikt of achtergesteld. Inderdaad, voor zulk een groot gees telijk Alletnaashuis te blijven streven, zal mij niet spoedig de lust en het ge duld ontnomen worden. Het aantal bezoeken in 1911 bedroeg 10507 (11119 in 1910), het getal uitge leende banden 7843 (6963 in 1910) de vermeerdering van uitleening is voor een doel toe te schrijven aan een groo te reeks prijs- en auctie-catalogi voor numismatische onderzoekingen. In 1911 maakten 3720 personen ge bruik van de leeszaal legen 4040 in 1910 en 3122 in 1909). Andere bibliotheken leenden 537 boeken aan de Stads-Bibliotheek, te gen 345 in 1910. Gemeentelijk Museum. Dit voorjaar zijn nog twee kachels bijgeplaatst, één in de middenzaal en één in de groote zaal, om tocht, vocht en sterke temperatuurswisseling te weren. Wat den toestand der schilderijen belroft, meent de waarnemend-direc teur. de beer C J. Tïonnet, dat deze in 't algemeen voldoende is. ..Dringende gevallen, waarin on middellijke maatregelen tot verbete ring of herstel worden vereischt, heb ben zich niet voorgedaan. Dit neemt niet weg, dal er stukken zijn aan to wijzen, welke, zoodra de middelen het veroorloven, noodzakelijk verdoekt diénen 1c worden.'' I-Iet museum vorderde een uitgaaf van 1532. De herstelling van het Re gentenstuk van Hals door den heer C. F. L. de Wild, kostte 2500. Hel museum is bèzocht door 16.2G8 personen, waarvan 4913 zonder beta ling. Bisschoppelijk Museum. Dit word bezocht door 235 betalende bezoekers. De Schuurman Schimmel- Van O u t e r e n-S tichting begunstigde 32 leerlingen van ver schillende scholen in 't begin van 1911. aan 't eind 28 leerlingen. Het j Burger Rjfk Armbestuur ondersteunde doorloopend 45 gezin nen met 158 personen en 70 enkele personen 142 gezinnen met 738 per sonen en 54 enkele personen werden tijdelijk bedeeld. Dit vorderde een be drag van I 10.429. De kraambedeeling kostte ƒ53.94. 683 bewijzen van vrije geneeskundi ge hulp werden verstrekt en 316 re- ceplenbiiefje3 afgegeven. De besto- dingskosten bedroegen ƒ0030. In de ziekenhuizen werden 1470 per sonen geplaatst. In het Stads Armen- en Zieken huis worden 132 personen verpleegd, na melijk 59 Ned. Horv., 70 Roomsch- Ivath., 2 Evangel. Lutherschen en 1 Christ. Geref. Opgenomen werden. 5-4 personen er verlieten ook evenveel verpleegden de inrichting. Zes ver pleegden overleden. Eind 1911 werden 91 personen verpleegd. De kosten be droegen 39.S99. Kaasmarkt. Aangevoerd werden 23.982 K.G kaas tegen 26.736 K.G. in 1910. Deze markt gaat gestadig achteruit. In 1886 werd op deze markt wel 30 maal zooveel kaas tverkoQht, namelijk 792.912 K.G. Hel Pensioenfonds voor weduwen en weezem van Ge- meento-amtdenaren ontving f 31.968 en gaf uit f 30.159, waaronder f 23.940 voor aankoop van fondsen en f 5736 voor pensioenen. Hot fonds voor Eigen Pen- si o o n en van Gomeente-amibtenaren ontving f 117.602 en gaf uit f 30.238. Er is dus oon saldo van f 87.363. Er zijn 64 gepensioniieerden die f 25.366 pensioen genieten. Aan 15 personen wordt onderstand gegeven tot een bedrag van f 2589, aan 7 personen toelagen tot een be drag van f 1198 en aan een persoon een gratificatie van f 110. Laboratorium. In het Gemeentelijk laboratorium voor Pathologische bacteriologie werden 3685 bacteriologische ondcr- zoekiioigen verricht tegen 1985 in 1910. De vermeerdering is in hoofdzaak toe te schrijven aan het groot aantal onderzoekingen van diphtherie-ge- v allen. Er kwamen 59 gevallen van Rood vonk voor ,maar de ziekte was bij zonder go>3daardig In 1910 kwamen 53 gevallen voor, doch in 1909 140 gevallen. Er kwamen 69 diphthuriegevallan voor tegen 20 in 1910. Gevaar voor toeneming der gevallen bestaat ech ter niet. Voor Haarlem werden 1448 en voor do omliggende gemeenten 907 bacte riologische onderzoekingen verricht Er kwamen 13 gevallen van febris typhoidea voor, tegen 16 in 1910. Ver dor wordt nog uitvoerig gerappor teerd over allerlei onderzoekingen. Marktgeldenenz. Haven- en kaaigeld bracht op f 23.167, d. i. f 649 minder dan in 1910; de bruggelden f 3271, d. i. f 12 minder; de groentenmarkt f 782 of f 10 meer; de Bloemenmarkt f 114,d.i. f 27 minder; de visohmarkt f 874 of f 3 moer; de Botermarkt f 711 of 50 cents meer; de oud-ijzermarkt f 208, d. i. f 8 minder; de paardenmarkt f 251. d. i. f 0.25 minder, de weegloo- nen f 80, d. i. f 3 mander dan in 1910. Uit het verslag van het Gemeentelijk Bouw- en W o.n ingtoezicht blijkt, dat de veranderingen in de Kroonzaal aangebracht zijn geschied op last van de Bouwpolitle. Wegens de ongelukken, zijn de Amerika arische luchtsohommels niet meer op de kermis toegelaten. Er werden 211 nieuwe perceelen gebouwd op nieuw terrein en 29 in de oude stad. 207 perceelen wei-den verbouwd. Deze cijfers waren in 1910 onderscheidenlijk 154. 30 en 232 en in 1909 89, 30 en 187. Men ziet hieruit, hoeveel meer er in de laatste jaren gebouwd wordt. In 1911 ongeveer 2 1/2 maal zooveel als in 1909. Onbewoonbaarverklaringen wer den in 1911 niet uitgesproken. In 1911 werden door Bouw- en Woningtoezicht uitgebracht 2495 ad viezen togen 2185 in 1910. Gemeentel ij ke Arbeids beurs. Het aantal ingeschreven werkzoe kenden vermeerderde met 12 pet., nl. van 2738 tot 3066 en het aantal werk gevers met 49 pet., nl." van 1079 tot 1606. Het aantal plaatsingen nam toe met 34 pet., nl. van 911" tot 1220. Langzaam aan, merkt de verslagge ver aan, zal de legende, dai bij de Beurs alleen of bijna alleen losse werklieden of tweede-rangs werk krachten zijn ingeschreven, nu wel wegens deze sprekende cijfers tot het verleden moeten gaan behooren. In verband met de opening van „lthodé" vatte de Arbeidsbeurs den arbeid voor de vrouwen krachtiger aan en werd de Beurs ook op Don derdagavond opengesteld. liet bestuur wijst er op, dat het Gemeentebestuur de hoofden van den Gemeentedienst heeft uitgenoo- digd personeel te nemen door middel van de Arbeidsbeurs. Dat is geschied i-1 51 gevallen. ,De gemeente Amsterdam gaat ech ter verder. Zij neemt alleen werklie den aan, die bij de Arbeidsbeurs zijn ingeschreven. Ook Gouda, Den Haag, Arnhem, enz. maken gebruik van de Arbeidsbeurs. Zoo plaatste de laatste van de 1343 personen, die aan werk geholpen werden, 632 bij de gemeen te. 32 werkgevers vroegen personeel, dat hier niet beschikbaur was. Door bemiddeling van andere Arbeidsbeur zen, hielp do Haarlemsche beurs in 14 gevallen, 5 maal van de 9 gevallen, waarin de Beurs de patroans met patroons elders in betrekking stelde, had haar bemiddeling succes. De Beurs plaatste door bemiddeling van de Ncderlandsche Beurs in Westfalen 87 Haarlemsche werklieden in Duitsch land en 2 voegers te Dusseldorf. Daarvan waren 35 metaalbewer kers, die aan een fabriek te Ham burg konden geplaatst worden, toen een der Haarlemsche fabrieken door slapte dezen moest ontslaan. De Directie der Hamburgsche fa briek betaalde het reisgeld der uitge zonden werklieden. Van slechts 3 hunner is bekend, dat zij terugge keerd zijn. Voor de andere uitgezon denen verschafte in vele gevallen de gemeente, instellingen of particulie ren het reisgeld. Omtrent bemiddeling bij staking schrijft het bestuur der Arbeidsbeurs: Tweemaal heeft zich een geval voorgedaan, waardoor de aandacht werd gevestigd op art. 10 van de ver ordening. Den 2cn Maart kwam bij de Beurs do volgende aanvraag in van den administrateur eener ijsfabriek tc IJmuIden: „Kunt u mij vandaag nog zenden <wee stokers od een voorloanie sala ris van 14 per week; bij gebleken ge schiktheid 15. Er kan gezorgd wor den voor geleide van het Station naar de fabriek." Do Directeur, die wist, dat aan dc fabriek werd gestaakt, heeft geant woord, dat hij aan die aanvraag niet kon voldoen; want hij kon de ge vraagde werkkrachten dienzelfden dag niet zenden, zonder buitengewo ne maatregelen to nemen. In dit geval zou hij dus de twee oudst ingeschre ven stokers per post hebben opgeroe pen; die dan op 3 Maart zouden zijn gekomen aan do Beurs en op zijn vroegst in don loop van den morgen van 3 Maart aan de ijsfabriek. Do aanvraag luitlde echten „vandaag nog", d.i. 2 Maart en aan die aan vraag kon de Directeur, op de in het reglement voorgeschreven wijze wer kende, niet voldoen. Toen deze zaak in de bestuursvergadering werd be sproken. gaf de Directeur nog te ken nen, dat, wanneer er aan die fabriek geen staking was geweest, hij waar schijnlijk aan de aanvraag had kun nen voldoen, door de belanghebben den niet per post op te roepen, doch hen aan huis op te zoeken, zooals hij in andere spoedeischende gevallen meestal ook doet, dus meer te doen dan art. 8 van het reglement voor schrijft. Daartegen werd opgemerkt, dat men zich kon indenken in den te genzin van den Directeur om in dit geval tc bemiddelen; maar dat de verordening voorschrijft, dat in der gelijke gevallen wel bemiddeld moet worden; en dat het bestuur de ver ordening nauwgezet moet toepassen; de eene aanvraag moet even serieus behandeld worden als de andere. De Directeur had dus in deze alle moei te moeten doen om de stokers aan de ijsfabriek te plaatsen. Komt daar door dc Beurs bij do arbeiders in dis- crediet, dan zal de practijk wellicht in het licht stellen de juistheid van de meening dergenen, die betoogen, dut in geval van slaking of uitslui ting de Arbeidsbeurs hare bemidde ling behoort op tc schorten ten op zichte van de betrokken bedrijven. Een andere zienswijze was de vol gende: De gedragslijn, die art. 10 voorschrijft is deze: indien aan de Beurs bekend is, dat er aan de ijsfa- bnek wordt gestaakt, en er komt een aanvraag van die fabriek om werk krachten, dan doet dc Directeur al leen aan de arbeiders in het betrok ken vak, die zich bevinden in het ge- houw der Beurs, mcdedeeling van de open plaatsen; hij wijst hen daarbij tevens op de omstandigheid, dat de plaatsen door staking open zijn. Zon der meer. Van oproepen is in dat ge- val geen sprake, veel minder nog van het opzoeken der ingeschrevenen. Als deze opvatting niet de juiste is, dun is het zaak om zoo krachtig mogelijk voor de verandering van artikel 1U te ageeren. Andere leden vonden het te betreu ren, doch meenen, dat art. 10 bemid deling voorschrijft al kan men ver schillen in opvatting omtrent de in tensiteit der pogingen, die in derge lijk geval moeten worden aangewend om tot bemiddeling te geraken. Ten slotte verleende het bestuur unaniem zijne sanctie aan de handelwijze van den Directeur voor dit geval. De werkgevers in de omliggende gemeenten profiteoren ook van do Beurs. Weiden in 1910 69 Haarlemsche werklieden in de omliggende ge meenten geplaatst, in 1911 was dit getal 173. Met de gemeentebesturen van Scho ten, Heemstede en Spaorndaan is een regeling overeengekomen, waardoor do secretarieën dezer gemeenten mét de Haarlemsohe arbeidsbeurs zullen samenwerken Ibij het plaatsen van werklieden in die gemeenten. Keuringsdienst. De keuringsdienst van voedings middelen verrichtte 1148 onderzoekin gen. 19 partijen bedorven voedings middelen zijn vernietigd. Deze zaak kan eohter niet tol haar recht ko men, zonder een speciale verorde ning op den verkoop van voedings middelen, waardoor een geregelde en nauwlettende inspectie van win kels, pakhuizen en bewaarplaatsen mogelijk is. Inzake do melk verordening moes ten 175 waarsohuwiingcn uitgereikt worden; 5 monsters melk bleken on- deuigdelijk vau samenstelling; 73 maal werd een te lang vetgehalte aangetroffen en 18 maal was hot soortelijk gewicht te laag. Dit betrof volle melk. Twee melk venters, die ondeugdelijke Jcarne- m®k verkochten werden bekeurd. Wat de gepasteuriseerde melk be treft, werd bij één monster bevon den, dat er water toegevoegd was. Dit geschiedde niet door den inclk- verkoaper, doch door dén leveran cier. Verder worden nog een aantal andere voedingsmiddelen onderzocht. 12 personen worden veroordeeld op processen-verbaal inzake de meïk- verordening door den keuringsdienst ingeleverd. 2 zaken zijn nog in be handeling. CORTY ALTHOFF. Maandagavond geeft Corty Althoff, die zijn tenten heeft opgeslagen aan de Julianastraat, zijn eerste voorstel ling. Thans vertoeft het circus nog ï:i Utrecht, waar het zich iu een druk bezoek verheugt, hetgeen het gebo- dene dan ook mag doen verwachten. Wie herinnert zich niet de genoeg lijke avonden, die hij hier vroeger heeft doorgebracht? EEN NIEUWE STATENZAAL. Het Rijk, dat eigenaar is vau het Gouvernementsgebouw in de Jans straat, bereidt plannen voor, om in den tuin van dat gebouw oen nieu we zaal te bouwen voor do vergade ringen van de Provinciale Staten. Dczo plannen zijn echter nog niet in dien yonrt, dat daarover )-eeds meerdere bijzonderheden kunnen ge geven worden. Wanneer het Rijk piet den bouw van da zaal gereed zal zijn, moet er tu&schen Provinciale Staten en hel Rijk een overeenkomst getroffen worden over het gebruik van do zaal door de provincie. Deze plannen houden verhand met do voorgenomen verbouwing van het stadhuis. RIOLEERING VAN 'T KLEVER PARK. In aansluiting met ons bericht over rioleering aan den Venspronckweg, kunnen we ook nog meedeelen, dat do rioolarbciders spoedig zullen ge volgd worden door die voor gas- en waterleiding. Do bouwplannen wa- j ren ook al goedgekeurd, maar doorl do buitengewone. drukte van t riolec- t .'-werk voor do tramwegen in de stad, rnoest het werk hier langen tijd wachten. Met zekerheid kunnen we nu zeg gen, dat als dit werk af is, onmiddel lijk 't resteerende vak tot aan de Delftbrug wordt onderhanden geno men, zoodat Haarlem dan een verbin dingsweg met Blocmendaal rijker is. H i n d e r w o t. B. en W. brengen ter kennis, dat bij hun beschikking aan J. Wragge vergunning is verleend tot oprich ting van eeno kalkblusscherij in het perceel aan de Laugo An nostra at no. 17. Op 3 September kunnen bij B. en W. bezwaren ingebracht worden te gen het vorlecnen eener vergunning aan J. H. Kamincijer, tot oprichting van eene rookcrij, iu een ijzeren rook- hok, te plaatsen op de open plaats achter het perceel aan de Spaarn- wouderstraat no. 95. Militaire zaken. De kapitein F. W. H. H. van Slraa- ton van het 7o regiment infanterie wordt 1 October op vettzoek overge plaatst bij het 10e regiment infante rie te Haarlem. Ongevallenverzekering. Bij kon. besluit is. met ingang van 15 dezer voor het tijdvak van één jaar toegevoegd als secretaris aan de plaatselijke commissie voor de onge vallenverzekering te Haarlem do heer F. Storm, te Haarlem, eerste-klerk bij den raad van beroep voor de ongeval lenverzekering, ti Haarlem. DE NUTS-SPAARBANK. Men schrijft ons: Het is gedurende vele jaren de ge- j woonte geweest ook halfjaarlijks een kort verslag over de lotgevallen van de Nuts-Spaarbank te geven. Of schoon de boeken der instelling na de reorganisatie slechts eenmaal per jaar en wel op 31 December worden afgesloten, bestaat er toch alle aan leiding om do gewoonte getrouw te blijven, in het bijzonder ditmaal, omdat met het eerste halfjaar van 1912 tevens is verstreken een vol jaar na de reorganisatie van do instel ling,, Ter inleiding van de nieuwe pha se, die de oude instelling in Juni 1911 intrad, werd het vorig jaar gewezen op den opbloei, die allerwege in het bijzondere spaarwezen valt op te merken en werd de verwachting uit gesproken, dat de maatregelen, door het bestuur der Nuts-Spaarbank ge nomen om de spaarzaamheid en voorzorg in deze stad te bevorderen, ovenals elders ook hier niet zonder vrucht zouden blijven. Zijn de gekoesterde verwachtingen verwezenlijkt? Hot is voor het bestuur een vol doening dit bevestigend te kunnen beantwoorden. Het vertrouwen, dat de instelling in de jaren van haar langdurig be staan, zij werd in 1S17 opgericht heeft genoten, is haar in toene mende mate deelachtig geworden. De fraaie financieele positie, die alle spaarbanken plegen te bezitten, om dat zij als zuiver philantropische in stellingen met afwezigheid van alle persoonlijke belangen, haar winsten verzamelen tot een reserve, sterk ge noeg om aan alle tegenslagen het hoofd te bieden, boezemt het vertrou wen in, dat het bestuur zoo noodza kelijk behoeft om de instelling tot haar recht te doen komen. Do stipte geheimhouding, die omtrent alles wat de spaarbank over den inlegger en zijn tegoed hekend is, wordt in acht genomen, kon tevens strekken lot venhooging van de populariteit. Dat inderdaad de spaarbank zich in toenemende populariteit verheugt, wijzen de verkregen resultaten uit. In het jaar ma de reorganisatie (Juni 1911Juni 1912) werden 10175 posten behandeld tegen 6106 in het vorig jaar. De omzet bedroeg bijna f 777.000 tegen f 428.000 in het vorig jaar. LLet aantal nieuw ingeschreven spaarders beliep 986 tegen 265 in het vorig jaar. Het totaal-tegoed der spaarders steeg in het eerste reorg.uiisatiejaar met f 130.S86; de stijging iu het voor gaande jaar bedroeg daarentegen f 266. Een gelukkig verschijnsel Is het, dat ruim 80 der nieuw. Ingeschre ven inleggers behoorde tot de krin gen, voor welke de spaarbank is op gericht. Ten gevolge van do vaste rentevergoeding van 3 en do ge makkei ijko bepalingen voor do terug betaling, waren er ook inlagen, die meer het karakter van deposito's droegen. De spaarbank moge voor deze categorie niet zijn opgericht, zij vond daarin tocih een steun om haar sociaal doel te bereiken, omdat het hare rontevvinst verhoogde. Want do rentcwinst stelt de spaar bank in staat de maatregelen te ne men. die noodig zijn om haar met de bevolking in aanrdkina te brengen." Zoo konden In het afgeloopen Jaar tienduizend circulaires in verschil lende sta-isgedeeltea huis aan huis! worden verspreid, en werden eenige honderden spaart)asjes aangekocht, die kosteloos worden uitgegeven, ten einde don inleggers herhaalde wan delingen naar het kantoor on bet daaraan verbonden tijdverlies te be spareu. Zoo zal de spaarbank te zij ner tijd kunnen overgaan tot het op richten van bijkantoren en ook de niet geringe onkosten vorbonden aan een uitbreiding van het opvoe dende schoolsporen, kunnen bestrij den. Met de spaarbusjes werd reeds oui- geveer f 1700 bespaard, waarvan een belangrijk bedrag ongetwijfeld zon der dit hulpmiddel nimmer in de boeken der spaarbank zou zijn inge schreven. Meer en meer ook kwam tot zijn recht het streven van het bestuur om de spaarbank aan to passen aan de behoeften en de bijzondere wenschen, die met betrekking tot do wijze en tijdstip van uitbetaling worden ge openbaard. In het bijzonder kon de spaarbank meermalen tegemoet ko men aan wenschén om aan de in gelegde golden een bijzondere l>e- steinmirig tc geven, hetzij bij het le ven, betzij na den dood, terwijl bo vendien bescherming van den spaar der tegen do gevolgen van minder goede verhoudingen in hulsel ijken kring kon worden verleend, o a. door de gelegenheid tot in bewaring ge ven van de boekjes. Op 30 Juni 1912 hadden 4928 inleg gers een te goed van ongeveer f 1.025.000. Dit kapitaal vermeerderd met een reserve van ongeveer f 120.000, is belegd voor f 3A3.253.50 in effecten, voor f 309.850, in hypo theken en voor f 463.000 in prolon gation, en verder in kasgelden, kan toorgebouw en diversen. Het bestuur bestaat thans uit de heeren: Mr. Th. de liaan Iïugen- holtz, voorzitterA. J. Klppel, J. A. Fontein, J. Willems, U. J. K. Vcrs- felfc, J. B. Rutgers van der Loeff, A. F. A. van Scherpenberg, J. J. Verwij nen, Mr. A. H. J. Merens, M. Lugt, S. K. Syibrandi, Mr. A. S. Miedema, J. de Breuk Lz., Mr. L. J. van Tou lon van der Koog, P. H. Prager, F. Cool, G. E. Olto. W. W. Hopperus Buma, J. W. Stoutjesdijk. O. D. Em- rik, J. \V. Aniens, Mr. D. n. An-; dreae, J. WenthoR, H. Meönesz, Mr. Dr. H. R. Ribbius, E. W. van Some ren Grove, J. A. C. Suringar, J. F. Hulswit en J. D. D. Prulssen, direc teur. Gev. Voorwerpen: Terug te bekomen bij: D. Appelman, Beeksteog no. 1, een broche. W. v. Dalen, Schagchelstraat 44, een portemonnaie met inhoud. J. Smink, Blöemfonteinstraat 5, een portemonnaie met inhoud. J. de Kuster, Korte Hofstraat 15, een hond. G. Slobbe, Oranjestraat 29, een portemonnaie met inhoud. W. Schurink, Oostvesrt 4, een post duif. P. Selbooh, Gr. Houtstraat 13, een riem van een hondentuig. H. v. d. Aartweg, Westeretraat 21, een broche. C. Pot, Leidsohe Plein 39 rood, een sigarenpijpje. J. v. Kn/k, Brouwerstraat 132, eene halsketting. L. Willemse, Gr. Heiligland 85, een rolletje zeildoek. G. Jansen, Teylerstraat 53, een portretlianger met portret. A. Schreuder, Papeartorenvest 16, een notitieboekje. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben hel voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te ronden bi] de Eedactio van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en soo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naani en woonplaats van den inzender Termeiden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Een vrouw heeft haar man verlaten, met medeneming van den geheel en boedel en 't eenige kind. Indien zij 5 jaren weg is, kan de man dan echtscheiding eischen? ANTWOORD. Ja, dan kan de man echtscheiding eischen op grond van kwaadwillige verlating. VRAAG. Ik heb een kater, die niets eet en zoo zwak is, dat hij bijna omvalt, als hij loopt. Wat is daar aan te doen? ANTWOORD. Daar moet u eens een veearts voor raadplegen. VRAAG. Wanneer worden de vergaderingen van de knapenvereeni- ging „Obadja" gehouden en waar woont de secretaris? ANTWOORD. De vereeniging houdt haar vergaderingen des Zon dags in het gebouw der Jongelings- vereeniging, Lange Margnrethastraat. Het adres van den secretaris is ons niet bekend. Informeer dat aan het gebouw. VRAAG. Hoe kan ik honig uit den raat losmaken? ANTWOORD. Moestal geschiedt dit met oen centrifuge. VRAAG. Wanneer moeten de stuivertjes ingewisseld worden? ANTWOORD. Daar heeft u voor- loopig nog den tijd mee. Dc vierkante stuiver wordt niet voor het volgend jaar li) omloop gebracht. VRAAG. Hoe moet ik kleine au gurken inmaken? ANTWOORD. Maak de augurken schoon door er de kroontjes af te ne- jucil en zo verder goed af te vegen 'met een vochtigen doek. Zet re. met «out bestrooid, een nacht Weg Laat r den volgenden dag op een vergiet zoo droog mogelijk uitlekken, doe ze in een goed schoongemaakte*! of uil- igekookten pot of flench, leg er hier de kruiden lussch.cn en schenk er den azijn op. zóó dat de augurken onder staan. Voor 1 KG. augurken heeft men noodig 1 fiescli inmaakazijn, I Spaan- sche peper, 2,5 gram gedroogde gem ber, 2.5 gram laurierbladeren, 5 gram mierikswortel, 1 takje venkel. VRAAG. Hoe kan ik 't weor uit handschoenen verwijderen? ANTWOORD. Onderdompelen in benzine en eeuigon tijd daarin laten slaan. Anders is cr weinig raad op. Rechtszaken VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Voor do Amsterdamsche rechtbank stond terecht een 39-jango koopman, beklaagd, dat hij opzettelijk, valsche- iijk aan de keerzijde van een wissel brief, grobt 1915.65, aan order van II. A van Woerkom, heeft geteekend met dezen naam. met het oogmerk, om dezen wisselbrief ten kantore der fir ma II. J. van Ogtrop en Zonen aan te bieden ter uitbetaling. Deze zaak houdt verband met oen, die onlangs behandeld word. Toen stond terecht een hulpbrievenbasteller die veroordeeld werd tot 2 1/2 jaar ge vangenisstraf, wegens diefstal op het Amsterdamsche postkantoor van een biief uit Zevenborgen, waarin zich de bewuste wissel van 915.65 bevond. Het geld had de hulpbrievenbestel- ler, zooals hij destijds erkende, voor de helft opgemaakt. De andere helft ■had hij aan dozen beklaagde gege ven. Het O. M. eischic tegen den koop man 2 1/2 jaar gevangenisstraf. Kerk en Schooi STAA rSEXAMEN TOT TOELATING AAN DE UNIVERSITEIT. Na voortgezet examen is te Utrecht alsnog geslaagd voor diploma A do heer A. de Braai. tiemengü nieuws DE PRESIDENT VAN PERU. Bilbngburst is tot president derro- publiek gekozen. MUNGASONTPLOFFING IN EEN DUITSCH E MIJN. In do mijn „Neu Mübl", in de na bijheid van Duisburg, heeft een mijn- gasontploffing plaats gehad. Drie mijnwerkers werden gedood en twee zwaar gewond. AARTSHERTOG HUBERT SALVATOR. Aartshertog Hubert Salvator is to Ischl aan appendicitis geopereerd. De operatie had een bevredigend ver loop. AARTSBISSCHOP SAMASSA. Do kardinaal-aartsbisschop Sumas- sn is te Eger overleden. VERDRONKEN. Uit Scbastopol wordt geseind Een militaire luchtballon met drie officieren was door den wind zee waarts gedreven en daarom werd een torpedoboot afgezonden om hulp te verleeneh. Toen de ballon daalde, viel de lucht- sohrpper, luitenant Koeskof, in zee on verdronk, met een matroos, die hem redden wilde. De overige inzittenden werden door dc torpedoboot gered. ZAKKENROLLERS. Naar uit München gemeld wordt, veroorzaakten eenige zakkenrollers in do bedevaartplaats, Maria Eicih, bij de Beiersche hoofdstad, een groo te paniek. De bedevaartgangers trok ken ton getale van lö.OOO naar da kerk. De zakkenrollers riepen op ver schillende plaatsen tegelijk: „Een automobiel!" Er ontstond een ontzet tend gedrang, waarbij vijf perso nen zenuwtoevallen kregen en 40 be wusteloos werden. De dieven sloegen ondertussclien hun slag en maakten een aantal horloges, kettingen, enz., buit. HET SPEELHUISSCHANDAAL TE NEW-YORK. De „Grand Jury" heeft den politie- luitenant Becker en vier andere per sonen in staat van beschuldiging ge steld wegens moord op den speelhuis houder Rosenthal. Uit New-York wordt aan het „Ber liner Tageblatt" bericht, dat een gede gradeerd inspecteur van pojitic, Chayer genaamd, een brief gepubli ceerd heeft, van den burgmeester van New-York, Gaynor, waarin de ze hem verbiedt verschillende publie ke huizen te New-York te sluiten. DE BAGDAD-SPOORWEG. Volgens een bericht is men thans begonnen met den aanleg van het laatste gedeelte van den Bagdad- spoorweg, het traject namelijk van Teil Helif naar Bagdad. DE GROOTE MANOEUVRES IN FRANKRIJK. De manoeuvres sullen dit jaai plaats hebben tossclien Tours, Sau- mur en Poitierser zullen 90.000 man aan deelnemen, vijftig vliegmachines en vier bestuurbare luchtschepen. Do bedoeling is den oorlogstoestand zoo veel mogelijk nabij te komen en zoo weinig mogelijk van te voren voor to bereiden. De eerste dagen zullen do partijen staan onder bevel van leden van den „conseil supérieur de la guerre" de laatste drie dagen zal hot geheel vereenigd worden onder bevel van generaal Joffrc. den chef van den algomeen'en generalen staf; als vijand jgtl dan optreden oen divisie van het actieve en een divisie van hot rsserve- Icgor. De oefeningen worden gehouden van 11 tot 18 September. De vliegmachines zullen dezen keer rechtstreeks onder de bevelen van da partil-commandanten jvordca go-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7