Steeds voornitgaande. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. in 1911: 1613 in 1912: 1767 30fe Jaargang, No. 8949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 23 AUGUSTUS IBIS A H I HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37^ de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonreus Costfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1— elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon ïnterc. 6229. Onze Kwarijes-Advertentlën van Vraag en Aanbod gaan ateeds In aantal vooruit. In de eersie halve maand (15 dagen) van Augustus plaatsten wi] er Derhalve oonatateeren wij weder een belangrijken vooruitgang. DIT NIJMMKR BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTB BLAD. AGENDA ZATERDAG 24 AUGUSTUS. Schouwburg: Bioscoopvoorstellin gen. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Bioscoop Modern: Voorstellingen. Gebouw St. Bavo, Smedestnaat: hiosc oop-vo ors tel I i ngen. Hotel Duin en Daal: Concerten. Stadsnieuws „CZAAR EN TIMMERMAN". Men schrijft ons Een mooie opera, waarin op leuke manier wordt gegeven een episode uit het leven van Czaar Peter den Groo te, te" Zaandam, zal in Januari a. s. in den schouwburg alhier worden op gevoerd door de heeren J. de Nobel en G. J. van Gasteren, van wie men zich zeker nog zal herinneren dc goe de opvoering der operette „Franche- mont de Marskramer' De goede zorgen aan de opvoering dezer operette besteed, doen ook van de opvoering van „Czaar cn Timmer man" iels goeds verwachten. Bioscoop in den Schouw- burg. De bioscoopvoorstellingen, die deze week in den schouwburg worden ge geven, trekken zeer de aandacht. El- ken avond ia er een Ilink getal bezoe kers. Zoo ook gisteravond. De voor naamste film draagt den naam „Uit 't kunstenaarsleven", een beelden reeks. bewoikt naar de opera „La Bohème" ,van Puccini. Bioscoop gebouw Sint Bavo. Door den heer J. Roosen worden Zaterdag en Zondag bioscoopvoorstel lingen gegeven in bet gebouw Sint Bavo in de Sinedestraat. In de adver tentie worden daarover verdere mede- deelingen gedaan. MET GROOT VERLOF. Hedenmiddag vertrokken de mili- eiens der lichting 1911, na volbrachte eerste oefening en eerste herhalings oefening, met groot verlof, terwijl op Dinsdag a s. de lichtingen 1905 en 1900 onder de wapenen zullen komen. Met dozc beide lichtingen wordt van 10—19 September de legerplaats bij Zeist betrokken. Voor de lichting 1905 is dit de laat- Bte maal, voor hun overgang naar de Landweer, dat zij onder de wapenen komt. Garnizoensberïchten. Op Dinsdag 27 Augustus vertrekt uit Haarlem een detachement, sterk onge- veor' 40 minderen, onder bevel van den kapitein Muller ,naar Zeist, ten einde in verecniging met detachemen ten uit Hoorn en Den Helder aldaar bet kamp op te richten voor de te houden regimenis- en bataljonsoefe- ningen van 1019 September. De le-luitenant A. P. Lieuwens, van liet 3de bat. 10e reg. infanterie, wordt ontheven van zijn detacheering bij de le compagnie wielrijders te Nieuwer- Bluis en keert op 24 Augustus naar Haarlem terug. STOOMGEMALEN. Wegens den aanzienlijken water val der laatste dagen zijn Donderdag ln de omgeving alle stoomgemalen in de meeste watermolens in wer king Geslaagd. Voor het examen Fransch 1. o. Is ge slaagd onze stadgenoot de heer J. B. Wilmink, voor de hooldakte de heer B. Schaap, van hier. Drinkbal. De drinkhal der Staalwaterhronnen is gisteren bezocht door 28 personen. Jubileum. Den 5den September a.s. hoopt de heer J. Korselius, machinist in dienst der Holl. IJzeren Spoorweg Maat schappij, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij de maat schappij in dienst trad. DE LEIDSCHE VAART. Gistermorgen is men begonnen met 't opbreken der straat aan de Leidsche Vaart. Het voetpad langs de huizen wordt een groote Meter breeder en dus de rijweg, die ook zal opgehaald worden, zooveel smaller. Verbreeding van den rijweg is niet mogelijk door de nabijheid der boo- DE PAALTJES. Langs de Waalschc kerk hebben tusschen hoofdingang en 't kerkje jarenlang paaltjes gestaan tot af scheiding van het rijpad. Die zijn nu opgeruimd, terwijl de bestrating in orde is gemaakt. VERGIFTIGING DOOR ZALM. Men deelt ons mede: Gistermiddag om half 3 werd de lieer D. A. Nyhuis, wonend te Am sterdam, in do Ancgang onwel en viel bewusteloos op straat neer. De heer Holzhaus, lid van de Roo- de-kruistransjjprtcolojLne. die hulp geroepen word, dacht aan ver- gi fti gingsversdhijnsoien en diende daarom een braaiemiddel toe. Daarop herstelde de hëer N. lang zamerhand. Het bleek, dat hij zalm had gege ten, die niet deugdelijk moet ge weest zijn. VERNIEUWD SCHOOL GEBOUW. De school van den heer Saeijs aan do Teinpelicrsstraat heeft oen gedaan teverwisseling ondergaan, zij was uit haar kleed gegroeid en behoefde een nieuw. Nu, zij kan er trotsch op zijn. Dadelijk bij liet binnenkomen in de school valt de mooie, broede, goed ver lichte opgang naar de bovenverdie pingen opin plaats van de kleine hoekt rappen van vroeger. De gang is aanmerkelijk verbreed, rechts uitko mend op het nieuwe gymnastieklo kaal. dat ook in allo deelen voldoet aan de hoogste eisehen. Voor twee klassen, die nu nog in een ander gebouw zijn ondergebracht, zijn twee lokalen bijgebouwd, ook de kamer van den beer Saeijs zelf, en de conciorgekamer hebben belangrijke verbeteringen ondergaan. Achter het gebouw is een ruime speelplaats voor de kinderen met twee uitgangen. Aar dig, en zeker ook practisch, is op het plaveisel een Are afgezet, duidelijk verdeeld in 100 vierk M. 't Is zoo veel gemakJcelijker een goed begrip, een voorstelling, te krijgen van maten, waarvan soms de grootte aan de kin deren zoo dikwijls duister blijft. Een plaats voor een tuintje is er ook. RUSTVERSTOORDERS. Hedennacht, omstreeks drie uur, werden do bewoners van het Teyler- plein uit hun nachtrust opgeschrikt, doordat er drie paarden en een veu len uit de weide waren losgebroken. Daar geen der omwonenden lust bad de dieren te vangen, bleven de bees ten tot 5 uur op straat rondloopen. toen de eigenaar ben naar de weide terugbracht. De dieren hebben de deu ren en ramen op vele plaatsen be schadigd. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. In 1911 waren hier 2 vergunningen voor ongesplitstcn verkoop, die in den loop van 1911 tot 25 werden uit gebreid, vijf logementen kregen ver gunning alleen aan logeergasten te tappen. Een vergunningsrecht van 1050 werd betaald. SANTPOORT. De heer J. Frankfort van hier slaag de voor het examen hoofdakte. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. In 1911 was hier één vergunning krachtens art. 5, 1ste lid, op 31 De cember 1911 18 voor ongesplitsten ver koop en 1 voor logementen voor ver koop alleen aan logeergasten. HAARLEMMERMEER. Als gevolg der vele regens in deze maand openbaart zich zoowel in de- zo als in de IJpolders in niet geringe mate de ziekte in de aardappelen. GEMEENTERAAD. De Raad is Donderdag in spoed- eïschende vergadering bijoengeko- mon. Tegenwoordig zijn alle leden. De voorzitter, dc heer Mr. A. Slob, burgemeester, opent de vergadering rnet gebod. Blijkens het rapport der financieels commissie wordt voorgesteld, de reke ning van den gemeentedienst 1911 vast te stellen in ontvangst op 124911.56 en in uitgaaf 120.072.17, izoodat het batig saldo f 483.939 be- draast. De rekening wordt vastgesteld, eveuals die van het burgerlijk arm bestuur over 19fl. Aan de orde komt een ontwerp-be- sluit tot aankoop van de even buiten de kom van Hoofddorp gelegen ter reinen, waarop gedurende de laatste jaren geregeld een concours hippique en andere feestelijkheden worden ge houden. Na eenige toelichting van den Voorzitter en oeni go discussie wordt besloten, B. en W. te machtigen tot aankoop van twee perceolen weiland en een perceel bouwland met huis en erf (4 H.A. 4.60) voor 17.800. Besloten wordt tot het aangaan een gehlleening, eek in verband met den aankoop van anderen grond, tot een bedrag van 32000. Niots meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering door deu Voor zitter gesloten, BEVERWIJK. In deze gemeente was in 1911 één vergunning voor logementen, alleen voor verkoop aan logeergasten, twee kwamen er in 1911 bij, een voor tap pen in een andere localiteit, terwijl er 16 voor ongesplitsten verkoop, 10 voor tappen bijkwamen. In 't geheel werd f 1.012.50 voor vergunningsrecht IbetaaldL ZANDVOORT. Aangekomen badgasten T. e nl-I. Beu, Aken, Kijkduin, 2p. P. Hecht, idem, idem. A .ter Kalle, Enschedé, idem. B. van Messina, Munchcn, Hotel rOrange. F. Harding, Bocholt, idem, 4 Pl H. Schmidt, London, idem. Dr. B. Huth, Bonn, idem. H. Herz, Zoln, idem, 2 p. G- Landman, Blankenburg, idem, 4 pers. G. C. Pterba, Hilversum, Idem. O. Jubinech, Amsterdam, Nieuwstr. No. 25. G. Posen, Frankfort a. M., Zee straat 9. E. Schöeveld, Westfalen, Zeestraat 9, 6 p. II. Manen, F,pe, id., 9 p. Benins, Bocholt, Hoogoweg 88. R. Kommerer, Moers, Hoogeweg88, 4 pors. A. Berger, Elberfeld, Hoogoweg 88, 3 pers. F. Otten, BochoJt, Hoogeweg no. 88, 4 pers. Mej. Seeling, Idem, idem. M. A. Loon, Amsterdam, Hotel d'Oran«c. Krijn, Duister, idem. Mr. ïsraëls, Amsterdam, id., 2 p. Dr. v. Vichkerk, Armhem, id., 2 p. J. Krijn, Amsterdam, id., 2 p. L. Joseph, Habeistaat, idem. Mevrouw Rosek, Amsterdam, idem, 2 pers. A. Meyer, Keulen, idem. Fam W. van Rappard, Dusseldorf, Villa Frederica, 6 p. M. Vorstman. Crefeld. Villa Frede ric^ 8 p. I-Iemmes, Amsterdam, Casa Cara, 2 pers. Aan Zandvoort's Feestcommissie Is vergunning verleend, om op 31 Au gustus 1912 een bok met tuig en wa gen te verloten ten bate der Feest commissie. Van de netto opbrengst zal een tractatie plaats hebben in liet Oude-Mannen- en Vrouwengasthuis en bet Diaconiehuis. Binnenland Da Haajscbe Burgemeester en üs Rooda Dinsdag. In het Tweede Blad van heden heb ben wij liet bericht opgenomen, dat de Ilaagsche burgemeester den op tocht der S. D. A. P. op den „Rooden Dinsdag" heeft verboden. Op ons verzoek heeft een onzer Haagsche medewerkers naar de rede nen van hot verbod geïnformeerd. Hij seint ons, dat do weigering ge grond is op de overweging, dat de herhaling van den optocht, op dezelf de wijze als deze verleden jaar •plaats had, het karakter zou dragen van een vijandige manifestatie legen een plicht, die bij constitutioneel voorschrift is opgelegd (namelijk de opening van de Slaten-Generaal door de Koningin) en dat het openbaar ge zag daarvoor geen toestemming of medewerking kan verleenen. Men meldt ons verder uit Amster dam In verband met de weigering van deu Haagschen burgemeester tut het houden van den voorgenomen kies recht-optocht te 's-Gravenhage op den dag der opening der Staten-Geme- iraaJ, wordt morgen een spoedverga dering gebonden van het partijbe stuur der S. IJ. A. P., teneinde de verdere houding vast te stellen. De kiesrechTmeeting op „Ilout- rust" gaat natuurlijk in elk geval door. TUSSCHEN MAN EN VROUW. Lr een der hotels te Groningen stapte de vorige week een Duitscher af, die zich noemde K., van beroep electricien. Hij was vergezeld van 'n jongeren Duitscher, die hiervoor be- looning kreeg en den volgenden dag weer vertrok. K. betaalde den pen- sionsprijs direct tot Donderdagmor gen en leefde in weerwil van het vele geld, dat hij bij zich had, zeer sober. Een paar dagen later vertel de hij geroerd, dat hij van zijn vrouw en 8 kinderen was woggeloopen; hij had thuis geen leven en wilde naar Amerika vertrekken. Donderdagochtend arriveerde le Groningen een klerk van een gerechts hof in Duitschland, met de bedoeling beslag te doen leggen op het geld, dat K. had medegenomen, unidal diens vrouw en kinderen in behoeftige om standigheden waren achtergebleven. Daarvoor was echter oen volmacht van den Duitschen consul noodig, doch daar deze niet iu de stad was, kon hij het verlangde en voor hem noodzakelijke papier niet krijgen. Wel vernam de klerk, (lat K. het plan had om met den sneltrein van 9.20 dien morgen te vertrekken, 't Was nu maar zaak om er vroeg bij te zijn en daarom huurde de klerk een auto mobiel. Vliegensvlug ging het nu naar den Duitschen consul, vandaar naar den Officier van Justitie, van hier naar een advocaat en toen naar het station. 't Scheen echter wol, dat de klerk geen goed signalement van K. had, want de beide heeren stonden vlak bij elkaar, zonder dat ze van elkaar wis ten wie ze waren. Redonon om zich aan elkander voor te stellen hadden K. en de klerk natuurlijk ook niet. En toen kwam het oogenblik, dat K. in den waggon stapte, de trein ver trok en de klerk op hel perron achter bleef, zonder gelegenheid te hebben gehad om beslag te leggen op K." 6000 Mark De klerk stapte weer in de auto en zette zijn onderzoekingen voort. Hij vernam, dat de door hem achtervolg de naar Rotterdam was gereisd, en met den sneltrein van 1.16 vertrok ook hij daarheen. Voor den klerk is het te hopen.dat hij daar in de gelegenheid is om te grijpen, wat reeds eens vlak bij hem was; of het hem gelukken zal zijn pian te volvoeren wordt nogal betwij feld. Hoc is men nu in Duitschland ge waar geworden, dat K. zich hier be vond? lleel eenvoudig. De man, die K. hier had heengebracht, wilde des avonds nog even de stad in en vroeg den hotelier een adres voor 't geval hij eens den weg niet kon terugvin den. De hotelier gaf hem een sigaren zakje met adres en hiermede is de man naar K.'s echtgenoote gegaan. De klerk had hetzelfde zakje in deri zak. BRAND. Te Rozendaal (N.-Bris hedenoch tend het huis met den inboedel van Toorenbos in de St. Jansstraat door onbekende oorzaak geheel afge brand. De belendende panden kregen waterschade. DE VUJLVLEESCIIHANDEL OP DE ZUID-HOLLANDSCHE EILANDEN. Men schrijft aan de „Nieuwe Crt." Misschien in verband met de duur te van vlee&ch en spek. zeker ook, omdat dit alles op het platteland on gestraft kan geschieden, is de smeri ge 'handel in vleesch van doode die ren, die reeds in verregaanden staat van ontbinding verkeeren, ernstig toegenomen. Voor de on ingewijden schijnt het onbegrijpelijk, hoe men dergelijk vleesch nog smakelijk kan maken voor de worst. Door zout en Jpeter wordt het slechtste vleesch voor verder bederf behoed en dit als gezouten vleesch uitgevoerd. Naar men zegt, moet er te Groot-Ammers een inrichting bestaan, waar men dit vuil verder verwerkt. Een Rotter dammer moet de chef van dit zaakje zijn. Hoofdagenten en agenten zijn in de weer, om al het bedorven vleesch in kisten te verpakken. Alles gaat contant. Per K.G. wordt het be taald. En dadelijk ontvangt u een fijne worst Onbegrijpelijk is het, dat men ten plattelande stil zit. Er moet te Oud- Beierland echter een verordening op de vleeschkeuring bestaan. Maar nooit is er een aanhouding geschied, niettegenstaande daar als het ware een stapelplaats van dien vuil- vleesohhandel bestaat. Zou het geen tijd zijn, dat hoogero autoriteiten ingrijpen Of zal dc put gedempt worden, als 't kalf verdron ken Is Kan de regeering geen wet maken, waarbij alle vleesch van ge storven vee en paarden gewoonweg voor de consumptie onmogelijk zou worden Wij vragen slechts. 'T GEHEIM VAN HET GRAF. In de Rond© Luthersche kerk op den Singel te Amsterdam bevindt zich tusschen een menigte andere graven, het graf van. Jan Coenrand Brunts, aldaar ter aarde besteld in 1791. De grafstede wordt gedekt door een liardsteenen zware zerk, waarin hei nummer 100 gebeiteld is. Genoemde Brants was Duitscher van geboorte en had zich in de Oost een aanzienlijk fortuin' verworven. Hoe het met zijn nalatenschap is ge- igaan, weet men niet precies, doch bij dc erfgenamen doen nu geruchten de ronde, dat zich in het gruf nadere aanwijzingen omtrent dat fortuin zouden bevinden. Jaren terug hebben cenigo erfgena men, in Duitschland woonachtig, den kerkeraad verlof gevraagd, een on derzoek naar den inhoud van het graf in te stellen. De Duitsche regeering heeft dezen familieleden echter een officieel schrijven doen toekomen, w aarin zij hun adviseert geen nadere stappen ineer te doen, aangezien de moeite wel vergeefsch zou zijn. Toch hebben eenige erfgenamen liet er we der op gewaagd, den korkcruad ver lof te vragen tot opening vun 't graf. Volgens hen zou zich in de kist een bijbel bevinden, waarin belangrijke documenten verborgen zouden zijn. Overigens zou er zich een plaat op de kist bevinden, die den sleutel tot het geheim zou kunnen zijn. De kerkeraad heeft naar het „N. van N." meldt er geen bezwaar in gezien dit verzoek toe te staan, zoo dat binnenkort een opening van het graf zal plaats hebben. Om echter den inhoud naar boven te brengen moet een gedeelte van den vloer open gebroken en de wanden gestut wor den, en dan is het nog zeer de vraag, of de inhoud niet geheel verteerd en vergaan zal zijn. CHR. NATIONAAL VAKVERBOND. Tot ambtenaar van het C. N. V. is benoemd de heer K. Kruithof, voor zitter van den Clir. Sigarentuakere- cn Tabaksbewerkersbond, to Maas sluis. BURGEMEESTER EN POLITIE. Naar de Tel. verneemt, is namens den hoofdcommissaris te Amsterdam bij do afdeelingscbefs, tot wier bu reaux de agenten B. Winters en Jac. de Jong, respectievelijk voorzitter en secretaris van den Amsterdamschen Politiebond, beboeren, geïnformeerd, hoe het-mogelijk was, dat beide agen ten èn op den dag, èn 's avonds de openbare vergaderingen van dien bond hebben kunnen bijwonen. DE MOORDAANSLAG TE TRICHT. Nader wordt nog gemeld aan „De Tel.": Elisabeth Bronk diende gedurende verscheidene jairen bij de gebr. Van der Koppel, aan den Neust, onder Beesd. Zij had gedurende dien tijd verkeering met FL de Lange, uit Triclit. Deze verhouding werd verbo den en het meisje door haar vroege- reii verloofde meermalen bedreigd, dat hij baar zou dooden. Ook tegen andere personen liet hij zich zooda nig uit. Het meisje is daarop uit vrees van betrekking veranderd en diende thans te Bunnik. Dezer dagen zond zij bericht, dat zij eens thuis kwam en dan ook een bezoek wilde afleggen in haar vroe- geren dienst bij gebr. v. cL K. Dit gebeurde in gezelschap van haar va der. De L. wist hier zeker van en was reeds aan den Neust. Daar liep hij in den omtrek van het huis, waar 't meisje was, geruitnen tijd heen en weor, op haar wachtende. Terwijl zij zioh met haar vader huiswaarts be gaf, voegde hij zich bij hen en wat er toen gebeurd is, weet men nog niet juist. In elk geval is er tussclien hen nog gesproken en heeft De L., uuast haar ioopende, revolverschoten op haar gelost, waardoor zij aan de dij en in haar lende werd gewond. Op het hooren der schoten heeft de vader zich tusschen ben geplaatst, waarop ook hij door twee schoten werd ge troffen, waarvan één hem in een der longen drong. De getroffenen werden in de nabu rige woning van de wed. Kemp bin nengebracht waar bij geneeskundig onderzoek bleek, dat de vader zeer ernstig gewond was, zoodat hij niet vervoerd kon worden. Het meisje is nog denzelfden avond per brancard naar het ziekenhuis te Utrecht ver voerd. De toestand van den Vader, wien een kogel in de long was gedrongen, is thans zóó, dat hij vervoerd kon worden naar zijn woning, terwijl bij zijn dochter de kogels zijn verwij derd, waardoor zij bulten levensge vaar verkeert De dader heeft zich direct naar het dorp begeven en gaf zichzelf bij de politie aan, dïo hem nog denzelfden avond geboeid naar Geldermalsen bracht, van waar hij eerst naar Utrecht ter confrontatie en van daar naar Tiel werd getransporteerd. KNAPPE ZEELUI I De Raad voor de Scheepvaart lieeft behandeld het stranden en totaal ver loren gaan op de Maasvlakte op 5 Augustus jl. van den logger „Zuid- Holland", M.A. 21, schipper D. van Wolferen te Maassluis reeder V C. Buvninck te Maassluis. li ij deze ramp verdronk éen man, terwijl de overigen met moeite gered werden Op vordering van den hoofdinspec teur voor de Scheepvaart werd deze zaak bij den Raad aanhangig gemaakt onder vermoeden, dat het ongeluk het gevolg was van de nalatigheid en de ze weder van de ongeschiktheid van den schipper. Uit het verhoor bleek o. a., dat de ze, Van Wolferen. de kaart niet ge bruikt had en dat hij ook geen pei ling in de kaart kan afzetten, den koers niet kan aflezen en geen kruis peiling verrichten. Hoe do man, dio verdronk, over boord is geraakt, vei klaarde Van Wolferen niet te weten. Eerst toen men in de reddingboot zat, werd da man vermist. De boot van het schip weid van dek afgespoeld met twee ma trozen, die er in sprongen. Ook dozen werden later opgepikt. Als eerste getuige werd gehoord dl stuurman D. v. d. Hout. Toen dc-zs da verschillende lichten aan bakboordzij de zag, meende hij wel, dat het niet goed was, doch waarschuwde den schipper niet. Get deelde verder me de. geen peiling op de kaart te kun nen afzetten eri hij durft ook niet de verantwoordelijkheid aanvaarden om bij plotseling overlijden van den kapi tein het schip veilig thuis te brengen. Nadat de Raai zich in raadkamer had teruggetrokken, deelde de voor zitter bij heropening mede, dat het verdere onderzoek in deze zaak ook zou loopen over de vraag of do ramp mede aan den stuurman te wijten was. Een der getuigen, matroos Do Breed, deelde eenige bijzonderheden mede omtrent het verdrinken van den 62-jarigen matroos Smit. Gedurende 2 uren had de-ze tegen de verschansing gestaan, doch op het laatst, toen do reddingboot nog slechts een 25 metera verwijderd was, kon hij zich niet lan ger houden en verdrouk. De voorzitter deelde mede, dat op een nader te bepalen da^ uitspraak zal worden gedaan. Evenwel bepaalt de Raad, dat, hangende het onder zoek, aan Van Wolleren zijn bevoegd heid als kapitein, aan Van der Hout zijn bevoegdheid als stuurman zal zijn ontnomen, omdat gebleken is, dat zij de meest eenvoudige kennis op scheepvaartgebied missen.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1