NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang, Ho. 8950 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZA.TERDAG 24 AUGUSTUS 1919 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER DR,E MAANDEN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - 1-20 Haarlem van 1—5 regels 1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing Franco per post door Nederland1.65 K. 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. 6 Afzonderlijke nummers0.02 M flttTV j», S n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37J-3 Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. d de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOiM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAA F UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BI AD. AGENDA ZONDAG 25 AUGUSTUS. Muziek in den Hout Schouwburg: Bioscoopvoorstellin gen. Brongebouw: Conoert en vuurwerk 8 uur. Do Kroon: ,,De Dollarprinoes'' door het Ned. Operette-Ensemble, 8 uur. Soc. VereenigiJiig: Bioscoopvoor stelling. Gebouw St. Bavo: Bioscoopvoorstel lingen. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor- Stellingen. Bioscoop Modern: Voorstellingen. KI. Vereenïging: Bioscoop-voorstel lingen. Rusthoek, Bloemendaal: Concerten. Duin en Daal, Bloemendaal: Con- tcn. Soc. Trou moet Blyckcn: Concert Harmonie, 8 1/4 uur. MAANDAG 26 AUGUSTUS. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Bioscoop Modern: Voorstellingen. KI. Vereeniging: Bioscoop-voorstel lingen. Duin en Daal, Bloemendaal: Con- erten. Stadsnieuws Gsmeenieraadsverklezlngen. De verkiezingen voor den Gemeen teraad (vacatures-Middelkoop en -Loomeijer) zijn bepaald op Maan dag 30 September. De stemming op Dinsdag 8 October en do herstem ming, zoo noodig, Vrijdag 18 Octo ber. MUZIEKUITVOERING IN DEN HOUT. Programma, voor Zondag 25 Au gustus. 1. Cornelius Marsch, Mendelssohn. 2. Ouverture Cosi fan Tutti, Mo zart. 3a. Un Bal uit de Symphonic Fan- tastique, Bcrloz. b. Torendore et Andalouse, Ru binstein. 4. Grande Fanlaisie de Topéra Ma- non, Massenet. 5. Ouverture Simiremis, Rossini. 6. Les Husardes Valse Militair, Ganpe. 7. Marche Russa, Luigini. 8. Fackeltanz, Meyerbeer. Soc. Trou moet Blycken. Concert op Zondag 25 Augustus 1912, 's avonds 8 1/4 uur, te geven door de Muznokvereeniging Harmo nie", directeur: C. F. W. Werneoke. Programma: 1. „Auf Wiedersehn," Marsoh, C. F. W. Wcrnecke. 2. Ouverture Fantastique, A. Go- vaeris. 3. Rachel vals ede ooncert, L. Langlois. 4. Fantaisie de l'opéra „Canmen", G. Bizet. 5. Ouverture „La Vivandióre", G. Delfort. 6. GoudblondcSien", SaloostOck, R. Eilenberg. 7. Fantaisie BaJlet, L. Montagne. 8. Potpourri populaire No. 9, G. Renaud. ORGELBESPELING op Dinsdag 27 Aug. 1912, des nam. van 12 uiur. in de Groote- of Sairt- Bavolcerk alhier, door den Heer Louis Robert. Programma: 1. Praeludium e Fugta, C gr. t, J. S. Bach. 2. Arie (op verzoek), Antonio Lolti. 3. Choral, Cés. Franck. 4. Benediction Nuptiale, Alfr. Hol- lins. 5. Passacaglia, Jos. Rheónbarger. DE ITALIAANSCIIE OPERA, dir. Chev. M, de Hondt, zal dit seizoen 6 voorstellingen in den schouwburg geven. De beroemdste zangers en zan geressen, o. a Cnssani, Bavl, Nadal, Mnzzolini, de Ferran, benevens een 50 musici sterk orkest zullen mede werken. De opmerking door een der raads leden gemaakt in de vergadering van 8 Maart 1911, dat de Arbeidsbeurs al hier in het gebouw aan de Nieuwe Gracht no. 3 slecht is gehuisvest, heeft 13. en W. aanleiding gegeven aan het bestuur der Arbeidsbeurs te verzoeken, op te geven door welke ge breken de lokaliteiten voor het ge bruik als Arbeidsbeurs minder ge schikt zijn en op welke wijze daaraan eventueel ware tegemoet te komen. Uit de brieven van genoemd be stuur blijkt, da.t verbetering dor loka liteiten noodzakelijk is. Een goeilo huisvesting van de Arbeidsbeurs in het perceel aan de Nieuwe Gracht no. 3 kan worden verkregen, wanneer de be nedenverdieping van dat perceel wordt verbouwd. In plaats van over twee vertrekken zou de Arbeidsbeurs dan kunnen beschikker- over vier loka len De eigenaresse van genoemd per ceel, de Nederduitsch Hervormde Ge meente alhier is bereid tot genoemde' verbouwing over te gaan, indien de gemeente Haarlem bedoelde beneden verdieping te.- behoeve der Arbeids beurs b.v. voor den tijd van minstens 5 jaren wil huren, tegen een jaarlijk- schcn huurprijs van 801)hierin zijn dan begrepen do kosten van verwar ming, verlichting, het schoonhouden der lokalen en de bediening door den concierge. Thans betaalt de gemeente voor huur enz. van de twee lokalen een !>edrag van 400 per jaar. Uit de stukken blijkt, volgens B. en W., dat het voor een goede werking der Arbeidsbeurs gewenscht wordt ge acht, indien deze inrichting op den dag veel langer en voorts ook des avonds oper gesteld wordtthans is zij geopend des morgens van 9—12 uur. De dagen er uren, waarop de Ar beidsbeurs zal zijn geopend, worden volgens art. 12 van het reglement voor deze instelling door het bestuur vast gesteld. Het bestuur zou dan ook gaarne het aantal uren, waarop de beurs voor 't publiek zal zijn geopend, vermeerde ren, en verbindt jlaaraan den wensch om liet salaris van den directeur- te ^erhoogeu zijn werkzaamheden toch zullen in dat geval aanmerkelijk toe- mem tin. Het minimum der jaarwedde be draagt thans ƒ800, en het maximum 1200 een en ar.der werd vastgesteld bij raadsbesluit van 29 Juli 1909. B. en W. kui nen zich mei het door het bestuur der Arbeidsbeurs gedane voorstel wel vereenigen, omdat ook zij de overtuiging hebben, dat op deze wijze de huisvesting der beurs voor langen tijd goed kan v-orden geregeld en langere openstelling aan den bloei van deze nuttig- gemeente-instelling bevorderlijk zal zijn. B. en W. stellen voor, de jaarwedde van den directeur te bepalen op ƒ1600 tot 1900 Als overgangsbepaling stellen B. en W. voor De jaarwedd- van den tegen woor- digen directeur zal met ingang van 1 Januari 1913 bedragen 1600, terwijl dc hem evenueel toe te kennen twee- jaarlijksche vtrhocgingen van dat tijdstip af zulljn werden berekend. Ingekomen zijn twee adressen met bijlagen en een verzoekschrift, van E. J. Abspoel en vele andere personen en van D. W. Noteboom, namens ai Ie beambten in dienst der Kon. Ned. Posterijen, allen inwoners der gem. Scheten, houdende het verzoek om in de gemeente Haarlem, waar zij hun dienstbetrekking vervullen, niet als uitwonende belastingplichtigen te worden aangeslagen. B. en W., na ingewonnen advies van een rechtsgeleerde commis sie, adviseeren dat voor dit verzoek geen termen voor inwilliging be staan. B. en W. leggen over een verzoek schrift van G. W. Yan Es en 11 andere brugwachters. Daarin wordt gevraagd om een ge heel vrijen Zondag, vrijaf op alge meen erkende Christelijke feestdagen en schoeisel. Wat punt 1 van dit verzoek betreft, merken B. en W. op, dat de brug wachters beurtelings om de 14 dagen op Zondag reeds volle 24 uur vrijaf •hebben. Het bezwaar, dat dit vrijaf juist in gaat op Zondagochtend om 7 uur, wanneer de brugwachter van 's Za terdagsavonds 8 uur nachtdienst heeft geil ad, is van niet veel gewicht, daar B. en W. achten het bekend de betrekking van brugwachter op eene geheel andere wijze wordt vor- vuJd dan die van andere beambten in gemeentedienst, van wie, gedurende een zeker aantal achtereenvolgende uren, voortdurend arbeid wordt ver langd. Dit nu kan van den brugwachter niot worden gezegd. Veeleer vordert de vervulling van deze betrekking slechts een „diensttijd", welke nu en dan voor eenigo oogenblikken door een „arbeidstijd" wordt onderbroken. Op het verzoek om schoeisel en vrijaf op erkende Christelijke- feest dagen, reeds gedaan bij schrijven aaD den Raad d.d. 13 Juni 1906, werd bij raadsbesluit van 4 Juli daaraanvol gende afwijzend beschikt. De motieven van htm prae-advies van 21 Juni kunnen R. en W. ook thnns nog onderschrijven. Fn waar de brugwachters nu vra gen, om bij niet inwilliging van hun verzoek, den diensttijd op algemeen erkende Christelijke feestdagen gel delijk te vergoeden, achten 1!. en W. zulks daargelaten dat geldelijke vergoeding hel geopperde bezwaar van op die dagen niet vrij te zijn, niet zou wegnemen nu nog zóó kort tmleden. bij raadsbesluit van 31 Mei des vorigou jnars. de tvzoldiginsr der biugwachters, met terugwerkende kracht, niet onbelangrijk te hunnen aanzien is verbeterd noodig noch gewenscht. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. voor, op do verzoeken van dc brugwachters afwijzend te be schikken. „De Stom des Volks". De Gemengde Zangvereeniging „De Stem des Volks", dir. de heer Kwan- les, zal tegenwoordig zijn op den Roo- den Dinsdag, ten einde deel te nemen aan den gemeenschappelijken zang van den Bond van Arbeidersvereeni- gingen .waarbij ook „De Stem des Volks" is aangesloten. Tevens werd besloten op de Donder dag 1.1. gehouden repetitie, medewer king te verleenen aan de vóórvergade ring voor den Rooden Dinsdag, welke gehouden wordt door de afd. ilaarlem der S. D. A. P. Typografie. Donderdagavond sprak de heer A. Nagtzaam, voorzitter van de afd.- Haarlem der S. D. A. P., voor de le den van den Alg. Ned. Typ. Bond over j hot onderwerp „Algemeen Kiesrecht en deelneming aan den Rooden Dins dag. Do vergadering was uitgeschreven door de Commissie v. Maatschappelijk Werk, Algi Ned Typ. Boncl. Me or licht. We ontvingen van eenige bewoners der Ranks een ingezonden stuk, dat we moeilijk zoo kunnen plaatsen. Hun verzoek is evenwel om des avonds het hofje aan de Raaks en de steeg naast de Bakkumstecg te verlichten, door daar gaslantaarns te plaatsen. Volgens deze bewoners komen daar wel tooneelen voor, die door verlich ting verminderen zullen. COMMISSARIS DER KONINGIN. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, zal, ter ge legenheid van den verjaardag van ilare Majesteit de Koningin op~Zater- dag 31 Aug. a. s. des namiddags te vier uur receptie houden. Levensmoe. Gisterenavond ongeveer 8 uur werd aan de Zomervaart een man gevonden, badende in zijn bloed. Het bleek, dat de man dronken was en zich met een mes had getracht van kant te maken. Aan het Politiebureau bleek de woud echter weinig te beteekenen en na zijn roes uitgeslapen to hebben vertrok de man vanmorgen in de richting Don Haag om werk te zoe-. ken. AANBESTEDING. Asphullccring Barleljorisstraat. Heden is door B. en W. alhier ten Raadhuize in het openbaar aanbe steed: „Het asphalteeren van den rijweg van de Barleljorisstraat en het on derhouden van deze wegbedekking." 2 biljetten waren ingeleverd. Ingeschreven is door: de Asphalt- Compagnio to Amsterdam, en door de Naaml. Venn. Utrechtsche Asphalt- fahriek, voorh. Steijn en Takken. De inschrijving geschiedde voor on derdeden in het bestek opgenomen. Drinkhal. Do drinkhal de: Staalwaterbronnen Is gisteren door 20 bezoekers bezocht. KONINGINNEDAG EN DE PAD VINDERS. De Kennemer Padvinders hebben de uitvoering op zich genomen van een groote taak. En we bevelen- het werk, dat zij zullen gaan doen, krachtig aan. Het is bekend, dat voor Jict organi- sceren der algemeene feesten, die de vereeni.ging Koninginnedag zoo gaarne aan aLle Haarlommers wil geven, veci gold noodig is. En óók, dat het aantal leden nog lang niet groot genoeg is, dat er nog veel meer contributies in des ijverigen penningmeesters kas moeten belan den. om het der vcreeniging mogelijk te maken aan g c li e e 1 Haarlem een schoon Koninginnefeest te be reiden. Nu zullen de Kennemer Padvinders de vcreeniging helpen. Ze gaan op huisbezoek, bij allen die nog geen lid van Koninginnedag zijn I Duizenden menschen moeten be zocht worden, en dus beginnen de Padvinders a.s. Maandag al. Na schooltijd, tusschen 4 en 6 uur, zullen ze er oen heelo weck lang telkens op uittrekken, en met moed en ijver hun taak volbrengen. Zo hopen op succes. En wij won- sclien hel hun óók, opdat 'de vereen i- guig Koninginnedag do steun worde verleend, dien zij noodig heeft en ver dient. Wilt allen do Padvinders helpen, om hun groote werk met het go- wenscMe resultaat ten einde te bren- gOD 1 H. IJ. S. M. De IL IJ. S. M. vervoerde in de maand April op de lijn Haarlem Zandvoort 870b personen, de inkom sten bedroegen 3.3%.87. Voor leven de dieren, rijtuigen, enz., werd /75.55 betaald, voor gewone goederen 2-44.77, zoodat de totale opbrengst is 3.963.91 A ANBESTEDING BRANDS POFFEN. Heden is door B. en W. ie Schuten ten Raadhuize in het openbaar aan besteed: De levering van brandstoffen ten behoeve van het raadhuis en de open bare sohoJen tot 1 Juli 1913. 3 biljet ten waren ingekomen. Ingeschreven is door: J. Overakker, voor antihraciot f 1.23 per ILL., lange turf f 5.25 per 1000 stuks, korte turf f 0.50 per 100 stuks; vuurmakers f 0.19 per 100 stuks. G. Honing en Zoon, voor: Belg. Anthraciet, 20—30 f 1.25 per H.L., J van 30—50 f 1 45 per HL., lange turf 1 f 0.60 per 100 stuks, korte turf f 0.00 per 100 stuks, vuurmakers I 0.20 per 100 stuks. R. van den Haak, voor: Anthra ciet f 1.30 per .HL., lange turf f 0.53 per 100 stuks, korte turf f 0.55 per 100 stuks, vuurmakers f 0.17 1/2 per Jöö stuks. De inschrijvers wonen te Haarlem. GFMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 11 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, wa genmaker. 1 meubelmaker, mo delmaker, 4 - metselaars, 9 opper lieden, stucadoors, 1 witters, 9 machinebankwerkers, 1 monteurs, 3 grofbankwerkers, 1 metaaldraaiers 2 vuurwerkers, i ketelmaker, 4 burgersmeden, 9 machinisten," 5 sto kers, 3 electriciens, instrument makers, i koperbankwerkers, 1 ko perslagers, 4 loodgieters, 1 schoen maker, zadelmaker, 1 kleerma kers, 6 schilders, 4 behangers, 2 stoffeerder, 1 bloemisten, 2 tuin lieden, 5 grondwerkers, 9 bakkers banketbakker, —slager, 2 krut- denier§bedienden, 1 kellners, 12 mu- aazijnknechts, 7 loopknechts, 9 huis knechts, 1 sigarenmakers, 3 kantoor bedienden, 2 boekdrukkers, 2 letter zetter, lithograaf, binders, 11 losse werklieden dienstboden, 9 werksters, 1 naaisters, 1 kook sters, 9 huishoudsters, 1 vrou welijke kantoorbedienden, 3 win keljuffrouwen, steenhouwers, voegers, 4 Koetsiers en voerlieden M e j. J. S. v a 11 G ij s, bewaarster in het Huis van Bewaring alhier, wordit met 6 September a.s. overge plaatst naar het Huis van Bewaring to Den Haag. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij W. Houtsctult, Brouwersvaart 114 rood, een horlogeketting. G. Boelens, Zuid Polderstraat 60, een halsketting met medaillon. Havenmeester, inspecteur Kriens, een roeiboot Bur. van politie, een handwagen. J. van Rijn, Doelstraat 14, een kat. K. Vcrsterrc, Haarlemschestraat 17, een kat. H. Hazenbroek, L. Raamstraat 36, een ladder. C. van Silterd. Floraplein 19, een reticule met irthoud. J. Boeren, Houtvaart 1 (Oven-oen), een heerenportemennaie met inh. (Jit de Omstreken BLOEMENDAAL Gevonden en terug te bekomen aan den politiepost tj Bloemendaal een zilveren kinderarrnbaad en een rozen krans in étui bij niej. A. Cassee, Bloemeudaalscheweg 54 te Bloemen daal, een gouden ring bij Duïveri- steijn. Boschlaan 5 te Bloemendaal, oen bankbiljet van10 aan tiet bur. van politie te Overveen, een Iluweelen ceintuur mot koperen gesp bij C. Poot te Santpoort (station), een kin derzak inhoudend- drie zakdoekjes en een potlood bij Reedijk, Middenduin te Overveen, eodamesportemonnaie met eenig geld. HAARLEMMERMEER. Verlichting. Boor bewoners van het buurtschap „Ringdijk bij Hillegom" zulten pogin gen in het werk gesteld worden, om aldaar een straatverlichting te krij gen, het/ij door aansluiting aan de gasverlichting te Hillegom, tietzij op een andere afdoende wijze. In ver band met do groote uitbreiding van dit buurtschap in de laatste jaren zou een straatverlichting aldaar zeer ge wenscht zijn. Onderwijs. De heer J. R. Huisman, hoofd der o. 1. school no. 9 alhier (nabij Half weg) komt als no. 2 voor op de voor dracht van hoofd van school C te Tiel. Goede maatregel. Met het oog op het drukke ver keer te Nieuw-Vennep, als gevolg van het rijden van den spoortrein door onzen polder, zullen aldaar pogingen in het werk gesteld worden, orn den toegangsweg naar het station des avonds behoorlijk verlicht t.e krijgen, evenals zulks te Hoofddorp reeds ge schiedt Gevolg van de spoor. Do stoombootdienst Roelofnrends- veenleiden (Haarletnsche Maat schappij) wordt na heden opgeheven, doch dan gevaren op Amsterdam. HOUTRAKPOLDER. Do besmettelijke paardenziekte (schurft), op de Borneohoeve is ge weken; de stallen zijn ontsmet. IJMUIDEN. Gisteren slaagde in Den Haag voor het examen Hoogduitsch L O. mej. S. G. C. Bakker, uit IJmuiden. Binnenland OUDERDOMS- EN INVALIDITEITSWET. Nader verneemt 't J-Ibld., dat dr. De Visser wel tegenwoordig was bij de laatstgehouden vergadering der commissie van voorbereiding voor de ouderdoms- en irvaüditeitswet. KILOMETERBOEKJES; „De Tel." meldt: De invulling der vakjes van de ki lometerboekjes met anderen dan den gewonen zwarten of violettcn inkt zal voortaan niet meer worden toege laten, daar de andere inktsoorten spoedig cerbleken en ook op andere wijze bezwaren opleveren. BLOEDIGE DAAD! „De Tel." meldt: De Hollandsche arbeider Frederik Jar ssen kreeg te Dinslaken na een drinkgelag twist met zijn kostbaas Gerrit Meijer. Janssen snelde naar de keuken, greep een broodmes en stak het Meijer tot aan het heft in den hals, waardoor drie slagaderen wer den doorgesneden. Een spoedig aan wezige dokter kon den man nog bij- t-icis door afbinden der aderen red den Dc dader werd, toen hij naar ons land uitwijken wilde, gearresteerd. BRANDSTICHTING. Op last van den rechter-commis-sa- ris, belast met de instructie van straf zaken bij de arrondissements-recht- bank te Assen, is gearresteerd en in het huis van bewaring opgenomen Alida S., 59 jaar, huisvrouw van L. N. N.. te Veenoord (gem. Sleen), verdacht van brandstichting in de door haar en haren man bewoonde woning. KAMERVERKIEZING 1913. Men meldt ons uit Amsterdam „De Tribune' meldt, dat het partij bestuur der S. D. P. een verkiezings conferentie heeft vastgesteld op 29 September. Deze conferentie bedoelt oorberoidende besluiten te nemen in verband met do verkiezingsactio der S. D. P. voor de Kamerverkiezing in 1913do afdeelingen dezer partij zul len daarna definitieve beslissingen némen. DE UGGEERING EN HET CON GRES VOOR ZEDELIJKE OP' VOEDING. De correspondent der N. R. Ct. te Parijs seint: Do bijzondere verslaggever van d< Temps op het congres voor Zedelijk* opvoeding in den Haag, de lieer Hip polyte Parigot, spreekt de verwor» deruig uit, die do volslagen en op zetteiijke afwezigheid van de Noden lntuische regeering op liet congres bij de buitenlaixdscho bezoekers to woog brengt. Ooit de correspondent van haf Journal das Debuts noemt de total* afwezigheid van do Nedcrlandsch* regeert rig zeer bevreemdend. PROEF MET TREKHONDEN. Bij immsterieele beschikking is be pual'i, dat bij tiet regiment grena^ diers en jagers een proef zal worden genomen met trekhonden voor lid vervoer van mitrailleurs. De\ap.tein jhr. C. A. J. Meijer, van genoemd re giment, wordt belast rnet het nomen van een proef, terwijl hem, naar hef Vad. verneemt, is opgedragen 8 ge schikte honden met tuigen aan t« schaffen, waarvan 4 in België en 4 in Nederland. DRANKWET. Do Neder!undsahe Bond van koffie huis societeib, restauranthouder* en slijters Vergunning, gevestigd la Amsterdam, en de Federatie vailf provinciale Bonden van vergunning houders, gevestigd te Zut.ptren sa- men ongeveer 7000 vergunninghou ders omvattende, hébben zich pel adres tot de Tweede Kamer gericht met verzoek te doen, wat mogelijk is, om do herziening van de Drankwe<J welke adressanten „een zeer urgente zaak" noemen, te bespoedigen. Bij het adres is eene memorie van toelichting gevoegd, waarin adres santen een aantal hunner wenschcn en grieven hebben uiteengezet. Letteren en Kunst MUZIEK WEDSTRIJD. De Federatie van Muziekgezelschap pen in Nederland heeft in overleg met het hoofdcomité der internatio nale tentoonstelling te Tilburg beslo ten bij gelegenheid van die tentoon stelling in 1913 te Tilburg een groo- ten nationalen en internationalen muziek wedstrijd te houden. Kerk en School NIEUW KERKGEBOUW. De Gereformeerde kerk te Koog- Zaandijk heeft besloten, over te gaan tot het bouwen van een nieuw kerk gebouw. ZONDAGSSCHOOL. De jaarvergadering van de Neder- landsche Zondagssohoolvereenigir.g zal op 25 September te Meppel ge houden worden. Gemengd Nieuws DE TROEPEN JN KOREA. Het Japansche legerbestuur heeft besloten, het sinds lang bestaande plan uit te voeren tot vermeerdering in 1913 tot 1918 van de troepen in Korea met 2 divisies. De kosten zul len 26 mitlioen Jen bedragen. EEN* GRUWELIJKE MOORD. In een weide tusschen Sart Risbarf en öpprebais, in het arrondissement Nyvel (Belgisch Brabant), heeft men het lijk gevonden van oen 24-jarig meisje, een dienstbode van een gezin te Wastinnes. Het meisje, dat zeet sterk was, moot een verschrikkelijker strijd doorstaan hebben, want zij waf half naakt en haar klecderen waren op verschillende plaatsen stuk ge scheurd. Op haar hoofd bad zij een hamen slag ontvangen ea op haar lichaanf droeg zij de speren van 34 messteken Volgens de verklaring van een dok ter is het slachtoffer niet onmiddellijk aan haar wonden bezweken. Na ec-n strijd van verscheidene uren is zij ge storven, tengevolge van overvloedig bloedverlies. De vroegere baas en zijn vrouw zijl aangehouden, als verdacht van de misdaad. CICHOREL Het zeer groote gebruik, dat, voor al in de volkskringen, van de cichorei

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1