Poetsin Weerbericht MEDEDEEL1NGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10-50 uur.) De Bildt, 24 Aug. 1012. Hoogste barometerstand 702.0 m.M. to Hortalaagste 749.2 m.M. to Ska- gen. Verwachting lot den avond van 25 Augustus. Wind: matige lijdelijk krachtige Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind. Gesteldheid van de lucht; betrok ken tot zwaar bewolkt, waarschijn lijk regenbuien. Temperatuur geringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 755 mM. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 7C2 m.M. OPGAVE VAN JOH M. SCHMIDT .Optloien es riJLSTRAAT - HAARLCM. Thermometerstand 24 Augustus Hoogste gisteren F. 60 Laagste heden nacht. F. 68 Hedenmiddag 12 uur. F. 60 HOOQ- «n LA AQ WATERSTAND EN 25 Augustus. Hoog water. IJmuiden vm. la. 9 m.; nm. 2 u. 19 m Katwijk vaxl u. 27 m.; nm. 1 u. 47 m Petten tol Ba. 12cn.;nm. B u. 82m Laag water. IJmuiden vm. 9 u. 52 m.; nm. 10 u. 12 m Katwijk vm. 9 a. 32m.;nm. 9 u. 52m Petten vm. 11 o. 2i m.; nm.ll u. 48m 26 Augustus. Hoog water. IJmuiden v.m. Ba. 30m.;n.m. 8u. 48 m Katwijk v.m. Bu. 6m.;n.m. 2u. 23 m Petten v.m. 2u. 50m.; n.m. Su. 8 m Laag water. IJmuiden n.m.l0u. 80 m.; v.m. iO u. 48m Katwijk n.m. lOu. 10 m.; v.m. 10 u. 8*m Petten 12 n.m. u. m., v.m. 12 u. 18m Bet aansteken der lantarena van rijwielen, auto's en andere voortui gen, moet te 7 u. 33 m. gesel uodon. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Ct. per regeL HET ADRES voor Vogels Vogelvoeders, Kooien en aan verwant* artikelen is bi] A. C. YAH NIKKELEN KUIJPEB, Doelstraat 18 - Haarlem. CBS üt TBHj poetst metalen verbluffend snel J A izj iH nullij geefl den 1 allerschoon I 1 sten 1 L glans., 1 gemaakt wordt, heeft een Duitsch on derzoeker, O. Schmledoberg, aanlei ding gegeven, een uitvoerig onder zoek in te stellen naar baar nog steeds niet goed bekende boteekenis en werking. Daar is al veel over ge schreven, maar de meeningen bleven min of meer verdeeld, en van een zoo algemeen verbreid genotmiddel dien de men toch in alle opzichten goed op de hoogte te zijn. Als het gebruik om de een of andere reden gevaarlijk was, zou men er tegen moeten waar schuwen, en als er geen kwaad bij was, moest men dat zeggen. De cichorei kan over de uitkomst van het onderzoek tevreden zijn. Schmiedeberg vat het resultaat vau zijn onderzoek samen in de volgende conclusie, die zeker ook voor ons land, met zijn zeer uitgebreid cicho- reigebruik van belang is: „de cicho- reikoffie is geschikt voor dugelijksch gebruik, omdat zij, op de gewone wij ze genoten, onschadelijk is en in vele gevallen haar eetlust opwekkende, de spijsvertering bevorderende 'en gis- tu gs- en rottingsprocessen belemme rende werking van groot nut kan Sijn." IIET REMMEN VAN TREINEN DOOR MIDDEL VAN ELEC- TRISCHE GOLVEN. Eenigen tijd geleden werden in En geland door een aldaar wonenden Duitschen ingenieur, Von Cramer ge naamd. interessante proefnemingen gedaan, om door middel van cleetri- sehe remmen spoorwegongelukken te vcorkomeD. Bij deze proefnemingen slaagde de bekende electro-technicus, prof. P. Thomson, in het belangrijke experiment, om een troin door middel van een signatilstation uit uitgezon den electrische golven tot stilstand te brengen. De locomotief was voorzien van tiet toestel van den uitvinder en reed met volle kracht over de rails. Prof. Thomson drukte op een knop en enkele seconden daarna toonde bet krassende geluid van de wielen aan, dut de electrische golven de remmen van den trein in werking hadden ge steld. Deze hield stil zonder ©enige medewerking van liet personeel, Een trein, due een onveilig .signaal gepasseerd was, werd- tot .stilstand gebracht zoodra hij de gevaarlijke plaats naderde. Vervolgens werd van liet station af een goederen trein af gezonden, die op hetzelfde spoor den sneltrein volgde. Een botsing schoen onvermijdelijk, maar één druk op eon electrisch contact in het signaal- station deed beide treinen stilstaan, zonder dat de machinisten er van wis ten waarom. Ten slotte werden twee spoortrei nen op hetzelfde spoor tegen elkaar afgezonden op de plaats echter waar de nieuwe uitvinding, de zoogenaam de railophoon onzichtbaar aange bracht was,, bleven de beide treinen stilstaan. De railophoon is een automatisch werkend signaaltoestel, dat, wan neer oen trein in een liopaaldo sectie gereden is, het signaal automatisch op onveilig stelt. Komt nu een twee de. troin in dezelfde sectie, dan wor den de beide treinen automatisch tot stilstand gebracht en tegelijkertijd klinkt e>en bepaalde signaalklok op de heide locomotieven en in de betreffen de wachthuisjes. Soortgelijke trein veiligheidsin rich tingen zijn voor de meest verschillen de doelomden reeds herhaalde muien geconstrueerd, vooral die. welke den spoortrein automatisch tot stilstand moeten brengen, zoodra bij door oon op „halt" staand sein rijdt. Deze treinbeveiligingen worden gedeelte lijk mechanisch, gedeeltelijk elec trisch in werking gesteld. Een voorbeeld van zoo'n voiliig- heidsinrichting is die van Brahm, welke een trein, die voorbij een signaal rijdt, automatisch tot stil stand brengt. Zij waarschuwt eerst «loor een op de locomotief geluid gevend automatisch signaal den ma chinist. Stelt deae dan de remmen niet m werking, dan komt er een spe ciale inrichting in functie, welke di rect op de lucMdrukrem werkt, en daardoor den trein tot stilstand brengt. Tegelijkertijd wordt het stop pen automatisch geregistreerd, zoo dat de nalatige machinist bestraft kan worden. Tegen het invoeren van al deze veiligheidsinrichtingen bestaat alleen het bezwaar, dat men kan verwach ten, dat het spoorwegpersoneel door de toepassing van al die inrichtingen minder oplettend wordt, terwijl de treinbeambten geheel en al zullen gaan rekenen op de automatische werking van de veiligheidstoestelleiw („Uzer- en Staalkroniek"). TEGEN VLIEGEN EN MUGGEN. Wie er op gesteld is geen vliegen en muggen te krijgen, moet in de eerste plaats voor de grootste rein heid zorg' di agen. Herhaaldelijk vloer en wanden ook in hoeken en reten reinigen met water, waaraan wat carbol of een dergelijke stof is toegevoegd, is een eerste vereischte. Afvoerbuizen dienen herhaaldelijk daarmede te worden doorgespoeld. Afval van wel ken aard ook moet worden verwij derd, liefst verbrand, en nooit moe ten spijsresten, graten, vellen, schil len, beenderen enz., binnen het be reik van vliegen komen. Vliegnetten om spijzen onder te bewaren zijn onontbeerlijk en oveneens verdient het aanbeveling de ramen van keu ken, kelder of provisiekamer te be spannen met mousseline of een der gelijke stof, die wel de verse he lucht, doch geen insecten doorlaat. Er bestaan echter tal van andere middelen om vliegen en muggen uit de kamer te houden. Er zijn verschil lende planten, die een geur afgeven, die de insecten verjaagt. Zoo b.v. de ricinusplant en reseda. Ook een bos versch geplukte no- tenblodei-en bewijst goeden dienst; eveneens het bestrijken der plaatsen, waar de vliegen het mee3t voorko men, met uien sap of een aftreksel van sasseiras. Een liter sterk ex tract van quassia of bitterhout, ver mengd met een ons suiker en een half ons zwart© peper bewijst ook goede diensten; evenals de volgende recepten: a. meng een theelepel zwarte peper met twee theel. bruine suiker en een theelepel room dooreen en zet dit mengsel op bakjes neer, waar de meeste vliegen zijn; b. los 8 gram extract van quassia op in een kwart liter kokend water, waaraan wat stroop of suiker is toe gevoegd. Dit middel is onschadelijk voor kinderen en huisdieren; c. leg een spons op een ondiepen schotel en droppel er een half thee lepeltje lavendelolie op. Bevochtig de spons met kokend water. 'Het re sultaat is een voor ons aangename geur in de kamer, waarmee echter vliegen en muggen op een afstand worden gehouden. Het bevochtigen met kokend water van tijd tot tijd herbalen en eens per week tie laven delolie vervensohen. Eucalyptus-olie is ook goed. Tegen muggen speciaal wordt aan bevolen eeh paar druppels geranium- olie op watten op vensterbank of tafel. En dan rondom de bedden na tuurlijk muskietengaas. Wij voegen aan deze aan het ,.Alg. Hbld." ontleende middelen nog toe, dat eenige druppels formalin in een bakje water opgelost en voor een ge opend raam geplaatst, muggen en vliegen zal tegenhouden. Nu en dan moot er natuurlijk een weinig for malin toegevoegd worden, daar dit vluchtig is. Daar formalin ©enigs zins bijtend op de slijmvliezen in werkt, plaatse men het bakje 1/2 me ter boven manshoogte. Maar de beste middelen tegen vlie gen en muggen zullen steeds blij ven: het zooveel mogelijk onmoge lijk maken van de levensvoorwaar den en het ontstaan dezer diieren, nL het behandelen van de broedplaat sen met petroleum en liet uitdrogen van poelen en moerassen zooals Ln de landen bij liet Panamakanaal met zoo uitnemend gevolg geschiedde. Ook het kweeken nu beekjes van.vi»- schoii, die de grootste verdelgers der larven zijn, is een uitstekende hulp. TEGEN DE VREES VOOR WATEB. (Een pleidooi voor hol in- en uitwen dig watergebruik). In vroegere tijden was er veel meer sprake van water drinken dan te genwoordig. De z g. waterkuren be staan meestal in de uitwendige aan wending vau water, en de toron-ge- noesmethoden hebben dikwijls meer invloed op het lichaam door de zou ten die op de huid inwerken, dan door het inwendig gebruikte water. Velen onder ons drinken, behalve een paar koppen thoe of koffie, den geiieelen dag niets, totdat 's a\onds een of ander alcoholische drank ge bruikt wordt. De praktiseerende arts Dr. Sta- nowski te Danzig noemt in een arti kel, gepubliceerd in de Deutsohe Med. Wocheuschrift, deze gewoonte een grove misgreep, liij heelt monigniaul opgemerkt in zijn praktijk, dat bij die patiënten welke zich nauwelijks koudon herinneren ooit water ge dronken te hebben, juist de allererg ste en meest gecompliceerde ziekte gevallen voorkwamen. De ziekten die hierbij in aanmerking kvvaimen wa ren in het bijzonder verschillende vormen van neuralgie, verder jicht, uamibeien, rheuinaliek, hardnekkige huidziekten, en evenzoo gevallen van ernstige neurasthenie, melancholie, veii'ie3 van geheugen, slapeloosheid, gebrek aan eetlust, vetzucht, verstop ping enz. Hij merkte op dat weldra verbete ring intrad en, in niet al te verou derde gevallen, spoedige genezing, zoodra de patiënten begonnen met meer of minder groote hoeveelheden zuiver water te gebruiken. Bij den arts zei ven verdween een hardnekki ge huidziekte, toen hij begon veel wa ter te drinken. Ook functionneerd© zijn hart belangrijk normaler daar door. Deze proeven verdienen voor zeker in hooge mate de aandacht, zoowel van de lijdende als van de zich gezond wanende menscbeu. Dat de spoedige verwijdering langs na tuurlijken weg van zich opeen hopen de stoffen gunstig moet werken, zal niemand verwonderen. lien patient die ongeveer nooit wa ter gedronken had, probeerde de wa terkuur. Zoolang hij belialve een paar koppen thee, nooit iets dronk, leed hij in het bijzonder aan over- produktie van maagzuur, tengevolge waarvan hij bijDa na iederen maal tijd groote doses zuiveringszout (dub- belkoolzure soda) nam, terwijl hij intussohen zeer aan verstoppingen en vervetting leed. Rijkelijk water- drinken bewerkte binnen eenige we ken een verblijdende verbetering die door veel lichaamsbeweging, maar niet door dieet bevorderd werd. Men neme volgens Dr. S, niet te koud wa ter, hetwelk met een weinig thee of vruchtensap, desverkiezendo, sma kelijker gemaakt kan worden. Hij raadt verder aan behoorlijk water te drinken bij den maaltij'd, en zich niet te storen aan het volgens (hem ver kondigde „bijgeloof van Dr. Uertel en Schweninger, dat vloeistofge- bruik bij het eten de vetaanzetting" zou begunstigen. De hoeveelheid water kan twee, drie of vier liter per dag bedragen, ineer is niet noodig en zoude bij zwakke nieren ook niet onbedenke lijk zijn (wij zouden zeggen: begin met 2, 3 A 4 glazen). Waar dus de genoemde medicus zoo krachtig strijdt voor inwendig watergebruik, en met bewijzen uit de praktijk zijn beweringen staalt, daar is ook een woord van pas om voor het uitwendig watergebruik een lans te breken. Wij willen geenszins het medisch gebied betreden en ra den iederen zieke aan, zijn genees heer te cansulteeren alvorens welke wa terp roef nemiingen (in- of uitwen dig) dan ook te probeeren, doch zich gezond voelende mensohen mogen d.en raad ter harte nemen: drink met volle teugen frisch en *zuiver drinkwater, en wees niet spaarzaam met het uitwendig gebruik van bad water van een aangename (niet te koude!) temperatuur. Wij, Hollan ders, hoewel in het waterland bij uit nemendheid levende, lijden nog veel te veel aan in- en vooral uitwendige watervrees! Dr. v. II. R. en H. (M. t. d. V.) Laatste Berichten Hinde rwet B. en W. maken bekepd, dat op 22 Augustus j.l. aan Goiinermaun Co. vergunning is verleend tot uitbrei ding van de fabriek in de perceelen a.u'. de Friesche Varkenmarkt Nrs. 2—10, door het verbouwen en ver- grooten van de werkplaats, plaatse lijk geteekend Nrs. 4, 6, 8 en 10, tot smederij (aluminium werkplaats) en door het verheelen van die werk plaats met de fabriek plaatselijk ge teekend No. 2. BEGRAFENIS C. J. MENSING. Heden werd op liet kerkhof St. Barbara alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer C. J. Mensing, eertijds hoofd der be kende boekbindersfirma ivan dien naam. HEEMSTEDE. De reizigers die gisteren met do laatste tram van Haarlem moesten vertrokken, wachtten nog een verras sing. Om kwart over elf kwam de con ducteur aan de wachtenden vertellen, dat do train bij liet, (Blauwe brugge tje" was ontspoord, dus of de boeren maar zoo goed wilden zijn naar do onheilsplek te loopen. En werkelijk,' met een flinke vertraging kon men toch eindelijk vertrekken. Do tram, die 9.57 uit Haarlem ver trekt, reed bij meergenoemde brug vermoedelijk met te groot© vanrt on geraakte uit de rails. Dn tweede volg- wagon kwam met kracht tegen een boom, een ouden, eerbiedwanwligen iep. Deze schudde even op zijn grond vesten, doch trok zich verder vnn het gcvul niets aan. De wagen kwam er slechter of. Het vóorbalcon werd ge deeltelijk ingedrukt, terw ijl ook do wielen uit elkaar werden gerukt. Ma terieel© schudj werd dus nogal aan gericht. Persoonlijke ongelukken kwa men overigens niet voor. KOLONIALE STAATS BETREKKINGEN. Voor den dienst der Staatsspoorwe gen in Nederlai dscb Indic worden gevraagd elf opzichters der werk plaatsen, waarvan zeven voor de af- deeling „ijzerbewerking" en vier voor de afdeeling „houtbewerking" zijn be stemd. Voor de afdeeling „ijzerbewerking" worden gevraagd twee bekwame ke telmakers, liefst ook op de hoogte van het smidsvak een bekwaam draaiers- baas een gieter, liefst ook op de hoog te van bankwerk. en drie bekwame locomotiefmonteurs Voor de afdeeling „houtbewerking" worden gevraag een bekwaam rij tuigbouwer, en drie bekwame wagen- lichters en wagenbouwers, liefst met eenige kennis van modelinaken, Voor den post-, telegraaf- en te- lapboondienst-iri Nederlandsch-liidié worden gevraagd instrumentmakers lste klasse en 2de klasse. Voorts een telephoon opzichter der 2de klasse, aan wien, indien hij kan bewijzen practisch ervareu te zijn, een bezoldi ging van f 200 's maands kan worden toegekend. Aan d betrekking van te- lephoonopzichter der le klasse is ver bonden een bezoldiging v an 225 's maands, met twee driejaarlijksche verhoogingen van 50 s maands. al- zoo tot een magimum van 325 per maand. Omtrent al deze betrekkingen geeft de St.-Crt. 198 nadere inlichtingen. DE AMSTERDAMSCHE GEMEENTE- BEGROOTING VOOR 1913. Verschenen is de door B. en W. op gemaakte begreoting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor liet jaar 1913, bedragende in ontvangst en uitgaaf de som van 37,003.805 tegen 34.939,048 over 1912. Voorgesteld wordt het percentage voor de inkomstenbelasting wederom vast te stellen op 5 1/4 pCt. B. en W. stellen voor, wederom 50 lil open een tea t© heffen op de hoofdsom der Pprsoneele belasting. REVOLVERS BIJ DE POLITIE. Men meldt ons uit Amsterdam: De gemeentebegroot.ing van Amster dam is verschenen. O.a. stellen B. cn W. voor een post uit te trekken vaai f 2000 voor bewapening van liet po litiecorps, nl. tot aanschaffing van een aantal revolvers ten gebrul kp van het politiebureau en 14 politie- afdeclingien. STAKING TE AMSTERDAM. Gisterenmorgen heeft een veertig tal losse bootwerkers van de Steen kolen handels vereen iging, die bezig waren met het laden van het stoom schip Magdalena Blumenthal, liggen de aan de Ertskade, het werk ge staakt. Naar aan het Hbld. van de zijde der Steenkolenhandelsvereenigirig werd medegedeeld, waren de bootwer kers, na Donderdagavond te zijn aan genomen, Vrijdagochtend aan den arbeid gegaan. Zij werken tegen vast tarief, wat, daar er met dubbele ploegen werd gewerkt, neerkwam op 21/2 cent per ton cn per man. Na een paar uur gewerkt te hebben, eischten de arbeiders 4 cent per ton en per rnan, en toen dit geweigerd werd, leg den zij den arbeid neer. ROOKEN NIET VERBODEN. Men meldt ons uit Utrecht: De heer Directeur-Generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft thans be paald, dat aan het treinpersoneel voortaan is toegestaan te rooken in de Conducteursafdeelingen van bagage en bestelgoedereriwagens, tenzij daar in hooger geplaatste ambtenaren aanwezig zijn, die het rooken uit drukkelijk niet toestaan of zich in tlie afdeelingen ander personeel be vindt, dat van het rooken hinder heeft.. BINNENBRAND. Men meldt ons uit Amsterdam Hodenmorgen ontstond een binnen brand op de tweede verdieping van het perceel Kerkstraat '2G1 bij de Vij zelstraat. De keuken en achterkamer brandden uit. Daar de bewoners af wezig waren, kon de oorzaak van den brand niet worden vastgesteld. Met drie stralen op de Vechtleiding en de koolzuurspuit werd de brand gebluscht. De brandweer stond on der leiding van den heer Fiorani. Do brand lokte vele nieuwsgierigen. LARENSCHE KUNSTHANDEL. Men meldt ons uit Amsterdam Naar wij vernemen is aan den heer Theo Neuhuys op zijn verzoek tegen 15 September eervol ontslag ver leend als directeur van den I.aren- schen Kunsthandel, terwijl hot ont slag van den heer N. van Harpen als directeur is ingetrokken. AANGEREDEN. Per auto-ziekenwagen is gisterna- middag een 14-jarige knaap naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, die op de Woteringsclians door een auto was aangereden en daardoor vrij ernstig aan boenen en buik verwond geraakt. ÉDUARD VERKADR. Men meldt ons uil Amsterdam: Aan een hier ter stede uit Medan, d.d. 28 Juli 1.1. ontvangen particulier SOhrijvcne ontlcenen wij dat de Ha- gespelors aldaar met succes zijn op getreden en vertooningen hebben ge geven van „Een huwelijk onder Lo- dewijk XV" van Alexander Dumas père, „Een ideaal echtgenoot" van Oscar Wilde en van „De huizen van den Weduwnaar", van Bernard Shaw. In den brief worden de costumes en décors geroemd. Kduard Verkado hoopte nog een „Macbeth"-voorstelling te geven. 12 Augustus zou Verkude niet zijn Ilagespelers naar Holland terugkec- rcn. De lot dezen troep beboerende ac teur Paul de Groot vertelde aan den schrijver van den brief, dat bij bet spelen in Medan aangenamer vond dan op Java, wijl de avonden in Me dan koel en op Java. heet zijn. MR. S. DE VRIES CZ. Naar de Amsterdammer verneemt, zal het volgens den dokter van mr. S. da Vries Cz. nog wel een paar weken duren, eer de ontwrichte knie vau den wethouder van onderwijs le Am sterdam is hersteld. Burgerlijke Stand HAARLEM. BEVALLEN: 22 Aug. J. A. C. van de Sand© Morra z. 24 H. M. do BoorSpoor d. 22 B. M. E. van Logjhoun-Noumeier d. OVERLEDEN: 23 Aug. J. P. Rustiige, 54 j., Ged. Oude Gracht, J. Bergman, 43 j., Kam- porlann, G., 3 maanden, zoon van G. Driehuizen, Kamperlaap. 24 G. de Witte—Humalda, 58 j., Wijde Gold. pad. Land- en Tuinbouw ZAAIEN, PLANTEN EN MESTEN IN DEN NAZOMER. Er kan in den nazomer nog heel wat uit den tuin worden gehaald, en men kan daar reeds de voorzorgen nemen voor het volgende voorjaar, als men den tijd goed in acht neemt en zich beijvert om den groei «ter groenten zooveel mogelijk aan te wakkeren. Hierbij kan ook alweer een Chili-bemesting uitstekende dien sten bewijzen. Men zaait in Augustus nog raapstelen of keeleh voor herfst- gebruik: wat Chili bij het zaaien, cn later een herhaalde toediening van een zwakke Chili-oplossing, geeft een weelderig bed, waarvan de zorgvul dige huisvrouw nog heel wat fies- scbcn, die zij nog over heeft, aanvullen en steriliseeren. Toen *t vorige jaar de groenten zoo schaarsch waren, had den we daarvan een groot genot. In 't laatst van Oogstmaand zaait men ook voor winter- en voorjaars gebruik winlerposlelein, aan velen onbekend; deze groente lijkt weinig op de gewone zomerposlelein cn de smaak wijkt ook van deze af. Beter bekend is de veldsla, welke gezaaid kon worden van half Augustus tot begin October. Men kan er den gc- heelen winter van oogsten, zelfs tot einde Maart, begin April, waarna het blad hard wordt en de bloemstengcis voor den dag komen. Een beschut plekje op lioogen, drogen grond dient men voor de veldsla niet te zoeken het laatste zaaisel bedekke men, ter bescherming der jonge plantjes legen vorst, met wat loof.- De groente is goedkoop te telen; alleen wat Chili om een voorspoedig en malsch blad te krijgen. Overigens teert zij op de oude kracht van het voorgaande ge was; in 't voorjaar maakt zij tijdig plaats voor ccn andere cultuur. Een welbekende, maar toch weinig geteelde groente is de winterspina- zie, waarvan men des winters kan profiteeren en welke ook overwintert Men zaait haar'in 't laatst \an Au gustus en nog in September. Ze toont zich voor een Chili-gift zeer dank- bajr; terecht zegt men, dat van alle bladgewassen de spinazie het meest van Chili houdt. Zij verdraagt dan ook tot 6 Kilo en meer per Are (100 vierk. Meter) dat is dus ruim een half ons op een stukje \an een vier kanten Meter. Voor laat gebruik Is ook de Nieuw-Zeelandsche spinazie? aan te bevelen, welke niet doorschiet; zij is evenwel niet wintervast. Men weekt de harde zaden enkele dagen vóór het zaaien in lauw water. Dan is er nog een overblijvende spinözie- soort, welke eigenlijk een soort zu ring is: men kan haar voorttelen door scheuring van de struiken. Wij noemen nog als een groente, welke zich reeds presenteert als men in 't vroege voorjaar verlangend naar een groen blaadje uitziet, de eeuwige kool, ook wel spleetkool geheeten. Do lichtgroen gekleurde soort valt het meest in den smaak. In Augustus plant men stekken, zijn de de gezonde scheuten der planten 't gaat zeer gemakkelijk. De jonge koolscheuten, welke zeer vroeg uit do oude stammen te voorschijn komen, zijn zeer welsmakend. Liefhebbers van radijs kunnen de ze groente nog uitzaaien in Augustus en September. Hierbij moet dc Cluli- zak dan ook weer dienst doen, om te zorgen flat men van het bed nog ge noegzaam profiteert. Ook de wortel bedden, welke men ter overwinte ring heeft aangelegd, opdat in het a.s. voorjaar de worteltjes, fluks opschie ten en het onkruid verhinderen baas te worden, kan men met wat droge of opgeloste Chili helpen. Zoo doet men met al het laat gezaaide, opdat er nop «en goede oogst van kome of, In dien hei moet overwinteren, groot cn sterk genoeg worde om de win terkoude te doorstaan. Men geve ech ter niet te rijkelijk, want ook hier geldt: overdrijving schaadt. Men zou dan het gewas eer verzwakken dan versterken. C. B. Telegrammen TURKIJE EN MONTENEGRO. LONDEN, 24 Aug. (Reuter.) De „Daily Chronicle" verneemt uit Kon- stantinopel, dat de koning van Mon tenegro het gehecle leger onder de \yapens riep. Er heerscht de grootste opwinding. Aan de grenzen de bewegingen der Turken en Monte- nogrijnen geleid, alsof de oorlog for meel verklaard was. In de hoofdstad zijn berichten ontvangen, dat de ver liezen aan beide zijden zeer talrijk' zijn. Dc Russische gezant heeft bij de re- peering aangedrongen op het nomen van maatregelen, om tot een regeling van het conflict te komen. KONSTANT1NOPEL, 24 Aug. (Reu- ter.) De minister van buitenlandsclie zaken on de Mc-ntenegrijnsche zaak- gelasligde spraken de verwachting uit dat het Turksch-Monlenegrijnsch© grensgeschil op vriendschappelijke ivijze zou worden geregeld. BEN ONWAARSCHIJNLIJK BERICHT LONDEN. 24 Augustus. (Reuter.) Volgens de Daily Chronicle loopt te Parijs bet gerucht, «lat Oostenrijk don Sand jak Novibazar zou hebben bezet. DE TOESTAND IN MAROKKO. PARIJS. 24 Aug. (Reuter.) Vol gens een telegram uit ïunger aan do bladen zouden de Spaansche en Engel- scbo consulaten te Mairakesj geplun derd zijn door de aanhangers van El Heiba. SUWOR IN- PETERSBURG, 24 Aug. (Reuter.) Dc Stichter van het blad „Nowoje Wremija", Suwcrin, is overleden. (Hbld.) Rechtszaken DE ONTEIGENING-ZUID. „De Tel." meldt: De pleidooien inzake de onteige- nirg-Znid zullen half September voor het gerechtshof te Amsterdam worden gehouden. Ook bij de behandeling in hooger beroep zal mr. J. Kappeyne van de Coppollo, stads-advocaat, voor dc be langen der gemeente Amsterdam op treden. De afwikkeling dezer procedure wordt ,nict het oog op uit te voeren werken, zooveel mogelijk bespoedigd. Mocht ook het Hof de gemeente in 't ongelijk stellen, dan zal cassatie worden aangeteekend. Marktnieuws BEVERWIJK, 23 Aug. 1912. Groenlenmarkt. Postelein, per mand 50 cent. Andijvie, 100 str., f 12b. Wortelen, 100 bos 4. Komkommers, per 100 st. 1 50. Augurken, per mandje 40 cent. Aardappplen, klei, per H L. 3. ld. zand, per HL.. 4. Doppers, per Kilo 18 cent. Capucijners, 24 cent per Kilo. Raspers, 24 cent per Kilo. Tuinboonen, f 1 per 1000 st. Siiijboonen, f 1.25 per 1000 st. lleerenboonen, 40 cent per 1000, Bloemkool, 11-/18 per 100 st. Sla, 40 cent per 100 krop. Pieterselie, 5 cent per bos. Selderie, 5 cent per bos. Appelen, 4-/6 per II L. Peren, 4 pel" H.L. Pruimen, 50 cent per 100 st. Frambozen, 171/2 ct. per mandje. Bessen, 24 ct. per Kilo. Sport en Wedstrijden LUCHTVAART. PARIJS—BERLIJN. De vlieger Frantz, die naar men weet mededingt in den Pommery- bekerwedstrijd, heeft moeten landen '25 K.M. buiten Bergen tengevolge van ecu onweer. Zijn toestel is bij het landen licht beschadigd de vlieger is er goed af gekomen li ij is met den trein naar Chartres teruggekeerd, om met be hulp ari mecanicien.-, zijn vliegtuig te herstellen, en rekent er op, naar Brussel te gaan en van daar uit een poging te doen om Brussel—Madrid af te leggen op één dag (via Douoi— Parijs). VOETBAL. R-A.P.'s SER1LWEDSTRIJDEN. Drie matches voor de eerste rondt der R.A.P.-seriewedstrijden worden morgen te Amsterdam gespeeld. Haarlem en H.F.C. verschijnen bei den weer in 't veld, voor 't eerst na de.i Korten zomer-rusttijd. Vermoedelijk zal de ongelimiteerde hoeveelheid hemelwater, waarop we in den laatsten tijd vergast worden, liet R.A.P.-veld wel in een moeras veranderd hebben. Wellicht zal bet voor de veiligheid der spelers noodig zijn, om-vooral-een-zwemproefje-aan- den-hengel af te leggen? Een mooie voetbaldag wordt het in deze prettige omstandigheden natuur lijk niet. Spannend kunnen de wed strijden wel zijn, althans IJ. D.—Her cules en II B.S.Haarlem. lï.F.C. komt zoo onvoltallig uit, dat ik vrees dat het blauwwitte elftal tegen Spar ta weinig of geen kans heeft. Haarlem komt tegen. TLB.S. vrij sterk uit. Dc Wolff, die misschien in den eersten tijd nog niet spelen zal, wordt alleen vervangen door Sim Veen. Verder wordt Hordijk, als nieu weling in het elftal, op de linksbui- ter plaats geprobeerd. Haarlem speelt met: Scholte, Koster, Wilhelm, Veen, ïlealev, Bouwmeester, Bakker, Houtkooper, Oostenbroek, Jur Haak, Hordijk. II. F. C. H. F. C. speelt morgen te Amster dam met het volgende elftal: H. v. <L Weerd (doel); la Bastide en Bollé© (achter de Klerck, Jhr. v. Spenglef ©n Leo Verwey (iniddon); J. v. <L Weerd, Laan, ten Gate, II. Frauckea en J. Francken (voor). CRICKET. NED. CRICKETBOND. Het programma voor morgen luidt: lc klasse: 's-Gr. C. C.—Volharding. HilversumRood cn Wit. 2e klasse. Volharding II's-Gr. C. C. II. Albion—V. V. V. Haarlem IIRood en Wit II. Wat de Haarlemsche teams aan gaat, zijn overwinningen van Rood cn Wit's eerste- en Haar.'em's tweede elf tal te verwachten. De Haagsche heeft een goede kans

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 2